• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבות לגבי IRA

bigimot

משתמש רשום
דירוג
2
היי,

במסגרת העמקה שלי בעולם ההשקעות, אני מנסה להבין טוב יותר את האפשרויות השונות שלי בכל הנוגע לפנסיה.
כרגע יש לי קרן פנסיה, ביטוח מנהלים (עם מקדם באיזור 210) וקרן השתלמות.

למיטב הבנתי, היתרון בקרן הפנסיה הוא הביטוחים הזולים יותר, והאג"ח עם תשואה מובטחת.
בביטוח מנהלים המקדם הוא היתרון, אם כי הוא לא נמוך במיוחד (למרות שלכו תדעו, עוד 30 שנה אולי זה יראה מאוד נמוך :)), ועליו אני משלם בדמי ניהול גבוהים.

הסתכלתי בימים האחרונים על התשואות השונות מהשנים האחרונות, וכמובן שזה לא מפתיע שהיה לי עדיף (משמעותית) לעקוב אחר מדד כמו ה S&P 500 וזה דיי מה שאני מעוניין לעשות.

ממה שהספקתי לקרוא פה (כולל חבר שמנהל בעצמו את הפנסיה) אנשים מפקידים לקופת גמל את כל ההפרשות שלהם ומשם מנהלים את הכספים. האם זה נכון? אחד הדברים שאני לא לגמרי מבין זה לגבי התקרות מס, שאם אני זוכר נכון זאת הסיבה שאני מפצל את כספי הפיצויים למוצרים שונים.

נקודה נוספת שאני תוהה לגביה היא מה קורה בגיל הפרישה. אני כמובן לא מחפש המלצה רק להבין איך אנשים פה חושבים על הנושא. האם ה"שאיפה" היא שבגיל הפרישה להמיר את הקופת גמל לקרן פנסיה ולקבל קצבה לאורך השנים? או למשוך את הכסף מיידית? ואם הבנתי נכון אפשר גם לפרוס את המשיכה על גבי כמה שנים ולקבל הטבת מס.

המחשבה שלי שאם כבר השקעתי את כל השנים האלו בניהול הכסף שלי, למה שארצה עכשיו לקבל קצבה ולא לקחת את הכסף שצברתי ולהמשיך לנהל אותו? במידה וזה המצב, לא יהיה לי עדיף להשקיע בקרן השתלמות ולאחר 6 שנים למשוך את כל הכסף פטור מס ולהכניס אותו לתיק הממוסה? מרגיש לי שאני מפספס פה משהו, אלא אם אנשים באמת מכוונים לקצבה חודשית.

לגבי הביטוחים - אנשים פשוט רוכשים אכ"ש וביטוח חיים בנפרד? או שיש משהו מעבר שאני צריך לדעת עליו?

תודה!

אענה רק בקשר לקרן השתלמות, ככל שתשאיר אותה יותר זמן עם סכום גדול יותר, כך היא תוכל לצבור יותר כסף.
בוא נניח והגעת לסכום של 200,000 שח, וקיבלת תשואה של 10% השנה, זה אומר שהרווחת 20,000 שח פטור ממס.
לעומת זאת אם משכת את ה-200K לחשבון הממוסה ופתחת קרן חדשה, המקסימום שאתה יכול להפקיד בשנה הוא 18,800 שח.
ואם עשית 10% תשואה זה אומר שהרווחת רק 1880 שח לעומת 20K.
הסולידית כתבה אנולגיה שאהבתי - תחשוב על זה כמו על עץ, ככל שהוא יותר עבה ועם יותר ענפים - הוא יניב יותר פירות.
תיאורתית עדיף לך לא לפדות אותה לעולם.

ממש לא תיאורטית
אם כבר, תיאורטית, עדיף למשוך אותה

כשאתה חוגג על החיסכון במס, גוף ההשקעות רוכב על הצבירה שלך בכל יום שהכסף שם

אענה רק בקשר לקרן השתלמות, ככל שתשאיר אותה יותר זמן עם סכום גדול יותר, כך היא תוכל לצבור יותר כסף.
בוא נניח והגעת לסכום של 200,000 שח, וקיבלת תשואה של 10% השנה, זה אומר שהרווחת 20,000 שח פטור ממס.
לעומת זאת אם משכת את ה-200K לחשבון הממוסה ופתחת קרן חדשה, המקסימום שאתה יכול להפקיד בשנה הוא 18,800 שח.
הסולידית כתבה אנולגיה שאהבתי - תחשוב על זה כמו על עץ, ככל שהוא יותר עבה ועם יותר ענפים - הוא יניב יותר פירות.

עם קרן השתלמות של 200,000₪ ודמי ניהול של 0.3% מצבירה אתה תשלם 600₪ בשנה.
ובשנה שאחריה קצת יותר (בהנחה שהקרן גדלה). ובזאת שאחריה עוד קצת יותר.
עכשיו תחשוב על 50 שנה עם תשלום ממוצע של נניח 800₪ בשנה.
אאוץ', לא?

לא ממליץ, לא מייעץ, ובנתיים מחזיק את הקרן השתלמות הצנועה שלי ולא מתכנן לפדות בקרוב.

אני לא חושב שאתם מעריכים נכון כמה מס רווחי קרן השתלמות IRA חוסכת.
היא חסכה לי מעל 10000 שח בוודאות בשנתיים כמעט שהיא פתוחה.
פתחתי אותה במסגרת קבוצה ואני משלם 0.17% שנתי, אבל גם במסגרת דמי ניהול ממוצעים יותר, זה כדאי.

פתחתי אותה במסגרת קבוצה ואני משלם 0.17% שנתי, אבל גם במסגרת דמי ניהול ממוצעים יותר, זה כדאי.
היא חסכה לך מס כי מכרת והשתמשת בתמורה המלאה?

ממה שהספקתי לקרוא פה (כולל חבר שמנהל בעצמו את הפנסיה) אנשים מפקידים לקופת גמל את כל ההפרשות שלהם ומשם מנהלים את הכספים. האם זה נכון? אחד הדברים שאני לא לגמרי מבין זה לגבי התקרות מס, שאם אני זוכר נכון זאת הסיבה שאני מפצל את כספי הפיצויים למוצרים שונים.

נקודה נוספת שאני תוהה לגביה היא מה קורה בגיל הפרישה. אני כמובן לא מחפש המלצה רק להבין איך אנשים פה חושבים על הנושא. האם ה"שאיפה" היא שבגיל הפרישה להמיר את הקופת גמל לקרן פנסיה ולקבל קצבה לאורך השנים? או למשוך את הכסף מיידית? ואם הבנתי נכון אפשר גם לפרוס את המשיכה על גבי כמה שנים ולקבל הטבת מס.
זה נכון. אני הייתי במצב זהה, והעברתי את ביטוח המנהלים לקופת גמל IRA, וכנ"ל את קרן ההשתלמות לIRA.
בקרן הפנסיה המקיפה, שיש עליה תקרת הפקדה, לא נגעתי לבינתיים. התנאים שם סבירים, ביטוחים נוחים ובעתיד ארצה למשוך משם קצבה.
נכון לכרגע, השאיפה שלי היא למשוך במלואו את מלא הסכום שייצטבר בקופת הגמל IRA בגיל הפרישה, ולא למשוך גם אותו כקצבה. להבנתי זה אפשרי כיוון שיהיה לי מינימום קצבה מקופת הפנסיה הרגילה, שאינה מנוהלת בIRA. במצב שיש כבר קצבה, יש אפשרות למשוך את שאר הכספים בצורה הונית. לגבי אם זה משתלם יותר או פחות מבחינת מיסים, פחות רלוונטי לי, כי אני רוצה למשוך את הכספים על מנת להקטין את הסיכון - אני רוצה שהכסף יהיה אצלי ולא בקופת הגמל, למרות שאני מנהל אותה.
לגבי קרה"ש - אני לא חושב שזה רעיון טוב למשוך את הכסף ולהמשיך לנהל אותו בחשבון שאינו פטור ממס. קרן השתלמות היא נזילה בכל מקרה לאחר 6 שנים, לא משנה לכמה זמן הכסף יישאר שם.
לגבי הביטוחים - אנשים פשוט רוכשים אכ"ש וביטוח חיים בנפרד? או שיש משהו מעבר שאני צריך לדעת עליו?
ביטוח אובדן כשר עבודה מקצועי זו אחת ההטבות שמקבלים בביטוח מנהלים (לפחות בביטוחים הישנים). בפנסיה מקבלים אובדן כושר עבודה, אבל לא מקצועי. יש מקומות עבודה שעושים לעובדים ביטוח אובדן כשר עבודה מקצועי בלי קשר לביטוח מנהלים, אז שווה לבדוק אם יש לך כזה במקרה דרך מקום העבודה.
ביטוח חיים יש לך כחלק מקרן הפנסיה, ויכול להיות שזה מספיק במידה ולא תעביר את הפנסיה לIRA, אלא רק את ביטוח המנהלים.

הרעיון לא למשוך את הכסף בשביל שישב בעו"ש, ניסיתי להבין האם יש יתרון בלמשוך את הכסף הזה ועכשיו להשקיע אותו בתיק הממוסה שלי. במצב הזה, החשבון הממוסה יעשה את אותם 20 אלף, לא?

ונניח ואני מחליט להשאיר את הכסף שם, מה קורה בפרישה לפנסיה? זה הזמן למשוך את כל הכסף לחשבון הממוסה (בהנחה ואני רוצה להמשיך להשקיע אותו)? או שאם הבנתי נכון, אפשר להעביר אותו לקרן פנסיה (או כל ביטוח פנסיוני אחר) כדי שישמש לקצבה?

ממש לא תיאורטית

זה קצת התחושה שלי, אבל אני עדיין לא לגמרי מבין את האלטרנטיבות השונות. החלק שחסר לי כרגע בשביל להשוות בין האופציות השונות זה מה אנשים עושים בפרישה לפנסיה..

תודה על הקישור. האמת שכבר קראתי את זה אבל היה טוב לחדד שוב. לדעתי הנקודה העיקרית פה היא האם תוחלת חיים מעל 105 בעוד 40 שנה היא סבירה או לא, ואני לא בטוח שהתשובה היא כל כך חד משמעית. בכל אופן, הנטייה שלי היא לא להיתפס למקדם הזה וכן להעדיף מוצרים אחרים (עד עכשיו פשוט לא התעסקתי בזה יותר מידי והמשכתי להפקיד..).

אחלה, אבל מה תעשה בגיל הפרישה עם הסכום הזה?

נכון לכרגע, השאיפה שלי היא למשוך במלואו את מלא הסכום שייצטבר בקופת הגמל IRA בגיל הפרישה, ולא למשוך גם אותו כקצבה. להבנתי זה אפשרי כיוון שיהיה לי מינימום קצבה מקופת הפנסיה הרגילה, שאינה מנוהלת בIRA. במצב שיש כבר קצבה, יש אפשרות למשוך את שאר הכספים בצורה הונית. לגבי אם זה משתלם יותר או פחות מבחינת מיסים, פחות רלוונטי לי, כי אני רוצה למשוך את הכספים על מנת להקטין את הסיכון - אני רוצה שהכסף יהיה אצלי ולא בקופת הגמל, למרות שאני מנהל אותה.
נראה לי שיצאתי קצת מבולבל. כשאתה יוצא לפנסיה, אם אתה בוחר לא למשוך את הכסף מקופת הגמל אתה בעצם תקבל אותו בתור קצבה. אין פה עניין של ניהול יותר, לא? אתה תשב עם החברת ביטוח, יחליטו על מקדם, ועכשיו תקבל קצבה נוספת על הסכום הזה לשארית חייך. אני מפספס משהו?

ואם אתה אומר שאתה לא באמת רוצה לתת למדינה לקבוע עבורך קצבה ולהמשיך לנהל את הכסף בעצמך, אז בעצם אתה תמשוך הכל ועכשיו אני מניח שתרצה להשקיע אותו שוב, בחשבון הממוסה שלך. לא?

לגבי קרה"ש - אני לא חושב שזה רעיון טוב למשוך את הכסף ולהמשיך לנהל אותו בחשבון שאינו פטור ממס. קרן השתלמות היא נזילה בכל מקרה לאחר 6 שנים, לא משנה לכמה זמן הכסף יישאר שם.
אז מה אתה כן חושב שצריך לעשות איתה בגיל הפרישה? :)

את אותה השאלה אתה יכול לשאול את כל מי שמכר מניה ונעל רווח. "אז מה, עכשיו אתה הולך להוציא את זה ולפנק את עצמך?"
לא, אני לא
אני שואל אותך האם מימשת כי כתבת שחסכת במס
את אותה השאלה אני יכול לשאול אותו אחד עם תיק ממוסה, האם הוא גם חסך במס כי הוא עדיין לא מכר?

אתה למעשה טוען שרצוי לפדות קרן השתלמות כמה שיותר מוקדם? כלומר מהרגע שהופכת לנזילה?

אחלה, אבל מה תעשה בגיל הפרישה עם הסכום הזה?
אנסה קצת אולי להסביר יותר רחב כמובן שלא ממליץ ולא מייעץ
כמה הנחות יסוד:
1. אתה תפרוש מעבודה לפני גיל פרישה הרישמי (לפני גיל 60)
2. כל ההשקעות שלך הם במסגרת שוק ההון
3. אתה רוצה X כסף חודשי מהיום שתפסיק לעבוד ולשלם עליו הכי פחות מס
4. אתה רוצה Y כסף חד פעמי אחרי שתפרוש

קרן השתלמות זה מכשיר מעולה, IRA בדגש בגלל דמי ניהול יותר נמוכים ואפשרות לניהול אישי
החסכונות שם לא מוגדרים חסכונות פנסיונים ולא נספרים בחישובי פנסיה
אחרי 6 שנים הכסף נזיל למשיכה ללא מס רווחי הון
ככל הנראה בתיק ממוסה אידאלי אתה תשווה את הביצועים בדמי ניהול יותר נמוכים עד גובה דמי ניהול של הIRA
לדעתי האישית תחסוך שם כמה שיותר בעדיפות על כל כלי אחר שיש בשוק ההון בגלל הפתור מדמי הניהול (כלומר כל עוד הכסף שאתה רוצה למשוך משם הולך לאפיק השקעה אחר בשוק ההון שהוא הרי ממוסה זה לא משתלם - גם בדמי ניהול 0)
כאשר תלך לסעיף 1 - ותפסיק לעבוד לפני גיל הפרישה, הכי משתלם זה להתחיל למשוך מהקרן השתלמות את הקצבה X החודשית כי הכל פתור ממס

קרן פנסיה זה מכשיר מעולה בדגש על הברירות מחדל פתור ממס רווחי הון שמושכים כקצבה בגיל פרישה, או אם אין לך הכנסות ואתה יכול למשוך לפני גיל פרישה שכר מנימום פתור ממס (מצב מסכנות). היתרון הגדול בו הוא דמי ניהול מאוד נמוכים עד 0.05 מהצבירה + פתור מדמי ניהול
בדרכ מושכים קצבה פתורה ממס אחרי גיל פרישה - אם זאת אז הקרן לא שלך ונותנים לך לפי בדרך כלל 6% די מקביל למקדם
אני אישית (ובכלל לא ממליץ) לא למשוך כקצבה ולרוקן את הקרן פנסיה לפני גיל פרישה מבלי לשלם מס בשביל להשאיר את הקרן אצלי
בקרן פנסיה אפשר בתנאים מסוימים למשוך את כל רכיב הפיצוים זה בערך 40 אחוז מהסכום כמשיכה חד פעמית פתורה ממס - ראה סעיף 4, אפשרי רק לפני שמתחילים לקחת קצבה בגיל פרישה

קופת גמל כמכשיר פנסיוני זה די זהה היום לקרן פנסיה, מלבד נושא הביטוחים, האפשרות לניהול ניירות אישי ותצורה שונה של הדמי ניהול (רק מצבירה ולא מהפקדות), בסוף בגיל פרישה למיטב ידיעתי הכסף חייב לצאת כקצבה גם בשביל להנות מהפתור ממס (בשונה ממה שהיה לפי 10 שנים)

עם קרן השתלמות של 200,000₪ ודמי ניהול של 0.3% מצבירה אתה תשלם 600₪ בשנה.
ובשנה שאחריה קצת יותר (בהנחה שהקרן גדלה). ובזאת שאחריה עוד קצת יותר.
עכשיו תחשוב על 50 שנה עם תשלום ממוצע של נניח 800₪ בשנה.
אאוץ', לא?
תשלום ד.נ כואב, אבל צריך להשוות את זה לדחיית מס/פטור ממס ולא רק להיעדר ד.נ. בתיק הממוסה.

שיקול נוסף - יכולת מינוף זולה, הלוואה ב P - משהו, הכי זול שאני מכיר ומאפשר לך להגדיל את כוח הקנייה של 1 ש"ח לחיסכון (נניח בהשקעה בקורלציה נמוכה לשוק ההון)

נערך לאחרונה ב:
זאת בדיוק הטענה שלי, שצריך להשוות בהתאם לנתונים (צבירה ודמי ניהול) ולהבין מתי כדאי לפדות, ולא לצאת בהצהרות ש:

לא, אני לא
אני שואל אותך האם מימשת כי כתבת שחסכת במס
אני משתמש ב IRA השתלמות כבחשבון מסחר רגיל, אז כן, היו לי מימושים.

את אותה השאלה אני יכול לשאול אותו אחד עם תיק ממוסה, האם הוא גם חסך במס כי הוא עדיין לא מכר?
ייתכן, יותר מטריידר עם פעולות רבות בהנחה והתשואה הנומינלית זהה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R מחשבות על קריירה פחות שגרתית התפתחות אישית 4
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
H מחשבות ותהיות - השקעה נוספת בנדל"ן נדל"ן 2
G מחשבות על חשבון בנק ייעודי לחיסכונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
I מחשבות על ביטוח חיים|תאונות אישיות|נכות|שארים|מטריה ביטוחית|מחלות קשות צרכנות פיננסית 33
כ פרה-משכנתה: מחשבות נדל"ן 7
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
ע מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה נדל"ן 4
מ הייטק - מחשבות על מעבר עבודה התפתחות אישית 5
N מחשבות על גידור בסביבת אינפלציה גבוהה שוק ההון 47
תפוזינה מחשבות נדל"ן 29
E מחשבות והתלבטויות בנוגע לדירה להשקעה נדל"ן 7
I מחשבות על סיכונים שוק ההון 1
E מחשבות מעבר לגשר. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
A מחשבות על כלל ה4 אחוז ורמת הסיכון שלו פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 45
N מחשבות על עתיד האנושות אוף טופיק 50
Y מחשבות על פנסיה צרכנות פיננסית 3
ImCarryGG מחשבות על בית קטן custom אוף טופיק 15
O מחשבות על ניוד ביטוח מנהלים שוק ההון 6
ד מחשבות על מעמד הביניים אוף טופיק 86
ב we work - מחשבות על חד קרן שוק ההון 176
Squirrel השקעה ראשונה בסכום משמעותי - מחשבות? שוק ההון 16
ד מחשבות על עבודה במגזר הפיננסי אוף טופיק 30
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
ה יזמות חדשה - מחשבות ראשוניות לאחר ניסוח יעדי פרישה יומני מסע אישיים 0
ט מחשבות לעתיד יומני מסע אישיים 126
V מחשבות קשות על התואר... התפתחות אישית 33
א מחשבות על אוניברסיטה התפתחות אישית 204
L מחשבות על השוק - בהקשר הפיזור שוק ההון 1
breezblock נדל"ן כחלק מתיק השקעות - מחשבות לשעת ערב מיותרת. שוק ההון 17
amidar מחשבות על SDIV... שוק ההון 26
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
H ייעוץ לגבי..ייעוץ? צרכנות פיננסית 8
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
נ הרהורים לגבי ההתנהלות בשנים הקרובות, ואיך נכון לבנות הלאה יומני מסע אישיים 3
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
A התעייצות לגבי שימוש חכם ביתרת מט"ח גדולה להשקעה (חשבון ממוסה) שוק ההון 8
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה