• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבות על מעמד הביניים

דור ה-Z

משתמש בכיר
דירוג
1,476
עוברים הימים, העבודה כטלר מתקרבת לסיומה.
אני מתחיל לסכם בראשי את מה שלמדתי והבנתי. הבנתי שראיתי בעיניים את מה שהסולידית תיארה במילים-בזבזנות, חוסר בידע פיננסי וצרכניזם. ראיתי גם דברים שהסולידית פחות התעמקה בהם-כמו, ידע תאגידי, מחזורי עסקים ואת העובדה שלא חסר כסף בעולם.
נזכרתי בספר ההיסטוריה של לאומי שראיתי, ובו פרסומת לפיקדון בריבית 10+מדד.

וזה גורם לי לתהות-איך מעמד הביניים בישראל "שברירי"?
היו כל כך הרבה הזדמנויות לצבור הון עם תשואה מדהימה בישראל הצעירה.
נדל"ן זול. פיקדונות בריבית גבוהה. 0 מס רווחי הון.

איך אזרחי ישראל לא הפכו לטייקוני נדל"ן (כאלו, שיעור הבעלות על דירות בישראל הוא אכן גבוה-70% מהאוכלוסייה, אך לרובם דירה אחת)? איך אזרחי ישראל לא "התנפלו" על המסחר בשוק ההון, ולא השתמשו בהטבות המס כמו קופת גמל הונית? איך לא חסכו בריביות הגבוהות?

מפתיע לראות שזה ממשיך.
במקום לצבור נכסים מגוונים, ממשיכים אזרחי ישראל לצבור מזומנים, להתרחק משוק המניות ולפחד מהשקעה-כל זה בעידן שבו הידע כל כך זמין לכולם.

ואני רק שואל-איך?

איך חברה שלי אומרת כשאני מדבר איתה על השקעות: "אם זה באמת היה כל כך רווחי כולם היו עושים את זה".
אנשים מפחדים לפעול בדרכים שלא מייושמות ע"י רוב החברה, למרות שהמידע זמין.
וקח לדוגמה משכנתא, שבהרבה מקרים עדיף בכלל לא לקחת.. זה מקובל כמו ללכת עם נעליים.

אני מתחיל לסכם בראשי את מה שלמדתי והבנתי. הבנתי שראיתי בעיניים את מה שהסולידית תיארה במילים-בזבזנות, חוסר בידע פיננסי וצרכניזם. ראיתי גם דברים שהסולידית פחות התעמקה בהם-כמו, ידע תאגידי, מחזורי עסקים ואת העובדה שלא חסר כסף בעולם.

איך אזרחי ישראל לא הפכו לטייקוני נדל"ן (כאלו, שיעור הבעלות על דירות בישראל הוא אכן גבוה-70% מהאוכלוסייה, אך לרובם דירה אחת)? איך אזרחי ישראל לא "התנפלו" על המסחר בשוק ההון, ולא השתמשו בהטבות המס כמו קופת גמל הונית? איך לא חסכו בריביות הגבוהות?

מפתיע לראות שזה ממשיך.
במקום לצבור נכסים מגוונים, ממשיכים אזרחי ישראל לצבור מזומנים, להתרחק משוק המניות ולפחד מהשקעה-כל זה בעידן שבו הידע כל כך זמין לכולם.

ואני רק שואל-איך?
אתה מתאר את העבר כתקופה בה לכולם היה כסף פנוי שרק ישב בעו"ש במקום לקנות דירות ומניות.
זה לא היה המצב...

איך חברה שלי אומרת כשאני מדבר איתה על השקעות: "אם זה באמת היה כל כך רווחי כולם היו עושים את זה".
וקח לדוגמה משכנתא, שבהרבה מקרים עדיף בכלל לא לקחת.. זה מקובל כמו ללכת עם נעליים.
תן לה את הדוגמה של בריאות וכושר.
כולם יודעים מה צריך לעשות כדי להיות בריאים, אבל האם כולם עושים זאת?

יש אינספור דברים שאפשר לעשות וכולם יודעים איך לעשות אבל עדיין אנשים לא עושים אותם.
לכן הטיעון שלה לא קביל. זה שלא כולם עושים את זה לא גורר את כישלון השיטה.

נערך לאחרונה ב:

מפתיע לראות שזה ממשיך.

ואני רק שואל-איך?
התשובה היא הנס הציוני.
דמוקרטיה יחידה בחלק הזה של העולם, מעט יהודים בלב המון מוסלמי עוין, מדינה שקלטה מיליוני עולים, עם סינון מינימלי של יכולות. בעשורים הראשונים היה חשש לקיום המדינה וגם היום יש כאלו שמכינים תוכנית מילוט.
לטוב ולרע היום המדינה מובנת מאליה. מחצית משנות קיומה זה ממש חא היה כך וגם לאחר מכן היו סיבות מצויינות לא להשקיע בנדלן בה.

שוק ההון?
עד אמצע שנות ה90 היה ריכוזי ומיובש.

פקדונות של בנקים? איזה בנקים? שהולאמו על ידי המדינה אחרי שקרסו בבורסה כשהתגלה שווסתו את מחירי המניות שלהם?

ומה עם המטבע - אינפלציה גבוהה, לא היה אמין במשך שנים ועסקאות על נדל"ן שנעשו בדולרים.

ומה עם הבירוקרטיה והקושי בלעשות עסקים?
חכמה בדיעבד היא איננה חוכמה. ברור שאף אחד לא ידע שמחירי הנדל"ן יעלו כך אחרי שהרבה אנשים גם ראו אותם נופלים.

שוק ההון?
עד אמצע שנות ה90 היה ריכוזי ומיובש.

פקדונות של בנקים? איזה בנקים? שהולאמו על ידי המדינה אחרי שקרסו בבורסה כשהתגלה שווסתו את מחירי המניות שלהם?

ומה עם המטבע - אינפלציה גבוהה, לא היה אמין במשך שנים ועסקאות על נדל"ן שנעשו בדולרים.

ומה עם הבירוקרטיה והקושי בלעשות עסקים?
חכמה בדיעבד היא איננה חוכמה. ברור שאף אחד לא ידע שמחירי הנדל"ן יעלו כך אחרי שהרבה אנשים גם ראו אותם נופלים.
הבחור שכח לקרוא היסטוריה ואולי קצת לחקור את המוח האנושי כמו כאן.
להגיע לעצמאות כלכלית בדרך כזו או אחרת היא אינה דבר פשוט.
יש כל כך הרבה משתנים בחיו של כל אדם ואדם לכן המסקנות של הפוסט של קצת לא רציניות, זו בעיקר חוכה בדיעבד ואולי אף התנשאות.

נערך לאחרונה ב:
הבחור שכח לקרוא היסטוריה ואולי קצת לחקור את המוח האנושי כמו כאן.
להגיע לעצמאות כלכלית בדרך כזו או אחרת היא אינה דבר פשוט.
יש כל כך הרבה משתנים בחיו של כל אדם ואדם לכן המסקנות של הפוסט של קצת לא רציניות, זו בעיקר חוכה בדיעבד ואולי אף התנשאות.

קראתי את ההיסטוריה.
מכיר את משבר המניות הבנקאיות, מכיר את האינפלציה המטורפת שהייתה, מכיר את אי האמון שהיה לאחריו.
בשנת 2000, הייתי מצפה שכל אלה יהיו זכרונות רחוקים.

קראתי את ההיסטוריה.
מכיר את משבר המניות הבנקאיות, מכיר את האינפלציה המטורפת שהייתה, מכיר את אי האמון שהיה לאחריו.
בשנת 2000 נמחקו בבורסה חסכונות של שנים.
בשנת 2002 פעמיים בשבוע היו כאן ארועי טרור שלא גרמו לאף אחד לחשוב שזה המקום להשקיע באדמה.

קראתי את ההיסטוריה.
עושה רושם שקראת רק את החלק ה"חיובי".

חוץ מזה, חלק מהטענות שלך סותרות עצמן.
אם הפיקדונות היו כה גבוהים בעבר, זה אומר שהריבית והמימון לרכישת דירה היו יקרים. אם כיום הם נמוכים, אז בוודאי שזה מרגיש שיותר קל להשקיע בנדל"ן.

ולגבי חסכונות, אל תשכח שיש ציבור רחב שקיבל פנסיה תקציבית והמדינה חסכה בשבילו, כך שהיה פחות תמריצים לעשות את זה מהיום.

ואני רק שואל-איך?

עצלנות ופחד !

כאשר מקבלים את המציאות כמו שהיא, חיים את ההווה מבלי להיות מוטרדים מתרחישים בעתיד,
כאשר נכנעים לעצלנות והפחד משתק........

בשנת 2000 נמחקו בבורסה חסכונות של שנים.
גם האינפלציה מחקה חסכונות.
גם היית תלוי בגופי השקעה ישראלים - לא יודע מתי בורסות חו"ל ניפתחו בפני משקיעים ישראלים פרטיים אבל זה בטוח לא היה פשוט לפני כמה עשרות שנים.
למה? בקושי עברו 19 שנים. פחות מדור.

על אנשים בני איזה גיל אתה מדבר? בני ה +60 שאני מכיר יושבים על הרבה כסף

מצחיק שכולם עושים את זה עם רצון או בלי

מפתיע לראות שזה ממשיך.

ואני רק שואל-איך?

חלק לא קטן מאזרחי ישראל הגיעו לכאן כמהגרים עם רכוש מועט, אם בכלל, ונאבקו להחזיק את הראש מעל המים. בשבילם גם להגיע לדירה אחת היה הישג מכובד.

התשובה לשאלות מאד פשוטה, לפני סוף שנות ה90 לא היה הייטק ולא היו משכורות גבוהות למרבית האנשים שרק ניסו לשרוד ולשלם משכנתא על הדירה שלהם. גם לא היה אינטרנט אז כך שאנשים לא היו חשופים לעולם ועל חשיפה שהיא לשוק ההון היתה דרך פקיד הבנק כל שזה היה מאד מסורבל ולא היה ידע ומה שהפקיד בבנק המליץ היה קדוש כי לע היה מקור מידע אחר.
אתה מסתכל היום אחורה ולא מבין איך אז אנשים לא ראו את מה שאתה רואה היום בדיעבד. שאלת את עצמך למה הריבית היתה כל כך גבוהה אז בדומה לריבית בטורקיה היום? כי המטבע הישראלי היה יציב ואמין כמו הלירה הטורקית. תוך בערך 10 שנים החליפו פעמיים מטבע בגלל השחיקה בערכו. מי שרצה לשמור על ערך הכסף שלו היה קונה דולרים אצל חלפנים בשוק השחור. מחירי הדירות ננקבו בדולרים כי אם פרסמת היום מחיר בשקלים אז מחר זה כבר היה שווה פחות.
נסה לדמיין עולם דמיוני שבו כשאתה רוצה לבדוק עובדה כלשהי אתה צריך ללכת לספריה ולחפש באנציקלופדיה את הנושא הזה (אלא אם כן ההורים שלך היו אמידים מספיק לקנות אנציקלופדיה לבית ב24 תשלומים. אבל לא אביב אלא האנציקלופדיה העברית), ומה שקרה היום אתה תגלה רק מחר בבוקר בעיתון, ואם זה קרה אחרי מועד סגירת הדפוס אז תגלה מחרתיים.
עכשיו אתה עדיין שואל איך זה שאנשים לא השקיעו וסחרו וחיפשו קרנות בארהב?

מה שהפקיד בבנק המליץ היה קדוש כי לע היה מקור מידע אחר.
מדהים כמה שאתה צודק.
מעניין מה כתוב באנציקלופדיה העברית בערך "בורסה".
בשביל לראות את גרף ה S&P היתה צריך ללכת לסיפריה של הפקולטה לכלכלה הקרובה למקום מגוריך ושם אין לי מושג מה היית מבקש. וזה בהנחה ששמעת על הדברים האילו בכלל - ממי? מיועץ ההשקעות בבנק?
עד לפני איזה עשר שנים עוד הינו הולכים פיזית לסיפריות בפקולטות השונות בשביל לקרא מאמרים חדשים, אחרת לא עשית עבודה רצינית. כל שנה המזכירה היתה שואלת מי רוצא לחדש מנויי לסיפריות... עד שמתי שהוא היא הפסיקה לשאול...(*)
מדהים כמה שהשינוי הזה מהותי.
מה הפלא שאנשים נבהלו כשתיק ההשקעות שלהם נפל, הוציאו את הכסף והיפסידו - לא היה שום מידע אחר, חוץ ממנהל השקעות אינטרסנט (במקרה הטוב) שאומר "סמוך עלי".
היום יש הרבה יותר נגישות לידע - האם זה ימתן נפילות בבורסה? מה ההשלכות ?

* בפיסיקה היה מאגר מאמרים חופשי באינטרנט -בלי בקרת עמיתים - כבר לפני עשרים שנה, אבל הפיסיקאים תמיד היו ראשונים ..

התשובה לשאלות מאד פשוטה
לא יכולתי לכתוב את זה טוב יותר.ממש תיאור חי של המציאות של אז.
אפילו לאחר שהאינטרנט הומצא, עברו המון שנים עד שהוא הגיע למצב של היום שבו אדם פשוט יכול לאסוף מידע ואז להצליב עם מידע אחר ולקרוא ביקורות ודעות ולהתלבט ואז גם לקנות ולמכור מהכורסא. ועדיין: 1. חסר המון ידע מחקרי גלוי לעין של מחקרי האקדמיה והוא מונגש חלקית ובאופן אינטרסנטי ע"י התקשורת לציבור הרחב.. יום יבוא ובחור צעיר אחר ישאל איך זה שלא השתמשנו בידע הזה שגלוי לכולם (אמן כן יהי רצון). 2. חסרה שקיפות פוליטית ועסקית לציבור הרחב.

ההבדל העיקרי בין אז להיום הוא שאז היו חוקי מטבע שלא איפשרו השקעות בחול גם לבעלי הידע ואפליית מיסוי לטובת שוק ההון הישראלי.

התשובה לשאלות מאד פשוטה, לפני סוף שנות ה90 לא היה הייטק ולא היו משכורות גבוהות למרבית האנשים שרק ניסו לשרוד ולשלם משכנתא על הדירה שלהם. גם לא היה אינטרנט אז כך שאנשים לא היו חשופים לעולם ועל חשיפה שהיא לשוק ההון היתה דרך פקיד הבנק כל שזה היה מאד מסורבל ולא היה ידע ומה שהפקיד בבנק המליץ היה קדוש כי לע היה מקור מידע אחר.
אתה מסתכל היום אחורה ולא מבין איך אז אנשים לא ראו את מה שאתה רואה היום בדיעבד. שאלת את עצמך למה הריבית היתה כל כך גבוהה אז בדומה לריבית בטורקיה היום? כי המטבע הישראלי היה יציב ואמין כמו הלירה הטורקית. תוך בערך 10 שנים החליפו פעמיים מטבע בגלל השחיקה בערכו. מי שרצה לשמור על ערך הכסף שלו היה קונה דולרים אצל חלפנים בשוק השחור. מחירי הדירות ננקבו בדולרים כי אם פרסמת היום מחיר בשקלים אז מחר זה כבר היה שווה פחות.
נסה לדמיין עולם דמיוני שבו כשאתה רוצה לבדוק עובדה כלשהי אתה צריך ללכת לספריה ולחפש באנציקלופדיה את הנושא הזה (אלא אם כן ההורים שלך היו אמידים מספיק לקנות אנציקלופדיה לבית ב24 תשלומים. אבל לא אביב אלא האנציקלופדיה העברית), ומה שקרה היום אתה תגלה רק מחר בבוקר בעיתון, ואם זה קרה אחרי מועד סגירת הדפוס אז תגלה מחרתיים.
עכשיו אתה עדיין שואל איך זה שאנשים לא השקיעו וסחרו וחיפשו קרנות בארהב?

+1

אני זוכר שכדי לדעת מה קורה בבורסה בזמן אמת הייתי הולך לסניף הבנק, שם היה מסך שמריץ את מחירי כל המניות והאינדקסים, ואנשים היו מתגודדים מול המסך הזה :)
אגב, את אותה השאלה אפשר היה לשאול לגבי ארה"ב, גם שם SP500 ומחירי הנדלן עלו בצורה מטורפת, למה שם לא כולם מליונרים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R מחשבות על קריירה פחות שגרתית התפתחות אישית 4
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
H מחשבות ותהיות - השקעה נוספת בנדל"ן נדל"ן 2
G מחשבות על חשבון בנק ייעודי לחיסכונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
I מחשבות על ביטוח חיים|תאונות אישיות|נכות|שארים|מטריה ביטוחית|מחלות קשות צרכנות פיננסית 33
כ פרה-משכנתה: מחשבות נדל"ן 7
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
ע מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה נדל"ן 4
מ הייטק - מחשבות על מעבר עבודה התפתחות אישית 5
N מחשבות על גידור בסביבת אינפלציה גבוהה שוק ההון 47
תפוזינה מחשבות נדל"ן 29
E מחשבות והתלבטויות בנוגע לדירה להשקעה נדל"ן 7
I מחשבות על סיכונים שוק ההון 1
E מחשבות מעבר לגשר. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
B מחשבות לגבי IRA שוק ההון 64
A מחשבות על כלל ה4 אחוז ורמת הסיכון שלו פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 45