• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן במיקום קצת שונה

הנה הרעה החולה של המחיר למשתכן במשפט אחד :(
במובן הזה אני מסכים. מחיר למשתכן היא אחת התוכניות הנוראיות מבחינה חברתית וכלכלית אבל אם יש מדיניות ממשלתית גרועה או שאתה לא מסכים איתה אך היא פועלת לטובתך במקרה מסיומים, האם זה לא נכון לקבל את ההטבה.
לדוגמא אם אני חושב שהטבות מס לפי מיקום גיאוגרפי זה לא טוב אך כמובן אני אקבל\אבקש את ההטבה במידה והיא מגיעה לי. אותו דבר על קצבת ילדים וכו'
אם אני הבנתי נכון את מה שקראתי וצפיתי, לא נראה לי שהפרוייקט באמת מיועד למגזר הערבי. נכון שקשה להעריך מה יקרה בסופו של כל התהליך, ולאחר כמה שנים, אבל אני חושבת שהיזם מפנטז על בועה שתהיה מנותקת מהכפר שמאחוריה. ואני מסכימה איתך שזה מאד צורם, כמו אצבע בעין לאדם עני.
באופן אישי אני אשמח מאוד אם רוב האוכלוסייה שם תהיה מהמגזר הערבי. זה כנראה יעשה טוב גם לפרויקט וגם ליישוב

וגם אמרת שהמחיר למשתכן היא תוכנית נוראית מבחינה כלכלית, אשמח אם תמנה את הנקודות העיקריות למה?

זה בדיוק מה שקורה - במושבים, בקיבוצים ובישובים הקהילתיים. והמקומיים מקטרים על זה עד שמתרגלים לסוג האוכלוסיה החדש ומסתנכרנים איתם (או שלא ואז בלגן). זה גם קורה בשכונות תלאביביות, אבל שם נוצרים חילופי אוכלוסיה - דבר שלא יקרה בג'אסר.
דווקא במושבים בארץ זה לא אותו הדבר
לרוב בעלי הנחלות מקבלים אפשרות לפרצלציה והוספת בית נוסף על הנחלה (נכון הם משלמים היוון קרקע של 33 אחוז מהערך שיכול להגיע גם למיליון שקל וזה לא מושלם אבל עדין שליש מהמחיר שוק של הקרקע)

בנוסף יש הרחבות לבנים ממשיכים וגם אם המחיר שם הוא מאוד יקר דווקא תושבי המושבים הם בחתך סוציואקונומי יחסית גבוה שיכולים להרשות לעצמם
ברור שאם בית פרטי במושב עולה 4 מיליון שקל, הרבה מהתושבים לא יכולים לקנות באותו המושב לילדים שלהם
אבל זה לא שונה מכל מקום אחר בארץ
בדיוק כמו שאם ההורים שלי גרים בקיסריה או מרכז תל אביב אני לא אוכל לקנות דירה על ידם

ולרוב מי שמצטרף זה לא אוכלוסיה שונה אליה דומה, שמכונה לשלם מחיר גבוה בשביל לגור במושב על כל מה שמשתמע מזה...

וגם אמרת שהמחיר למשתכן היא תוכנית נוראית מבחינה כלכלית, אשמח אם תמנה את הנקודות העיקריות למה?
אתה מחלק משאב ציבורי בצורה של הגרלה.
אתה מעוות את השוק בכך שאנשים קונים דירה לא איפה שהם רוצים או צריכים אלא איפה שהם "זכו"
הקריטריונים לזכאות הם ( למיטב זכרוני ), חסר דירה, וגיל פחות או יותר כלומר אתה יכול להיות ממש עשיר ועדיין להיות זכאי.
גם הקבלן וגם הקונה מוגבלים ברגולציה.
אתה מגביר ביקושים לדירות מצד אחד ומצד שני כמעט ולא שוחררו קרקעות שלא במסגרת מחיר למשתכן
יש הרגשה שלמדינה זה לא עולה כסף כי זה לא יוצא מהתקציב אך כמובן שזה לא נכון והיא מאבדת הכנסות ממכירת הקרקע.
זה בשתי דקות מחשבה, אני משער שאפשר למצוא עוד כמה

אתה מחלק משאב ציבורי בצורה של הגרלה
באם התהליך אכן כשר ורונדומלי לחלוטין אני לא רואה דרך ״שיוויונית״ אחרת. ההגרלה מיועדת לחתך אוכלוסיה ספציפי.
אתה מעוות את השוק בכך שאנשים קונים דירה לא איפה שהם רוצים או צריכים אלא איפה שהם "זכו"
או לחלופין נעזר בדירה על מנת לגדר שכירות ו/או מאפשר לך להתגורר באזור מפותח יותר בעלות נמוכה משמעותית.
הקריטריונים לזכאות הם ( למיטב זכרוני ), חסר דירה, וגיל פחות או יותר כלומר אתה יכול להיות ממש עשיר ועדיין להיות זכאי.
אני די סבור שהקטריונים הוגנים ומניחים את הדעת. לא יהיה ניתן לרצות את כולם. לגבי העניין של ממש עשיר ועדיין להיות זכאי זה דיון אחר לגמרי וזו המציאות הקפיטליסטית לטוב או לרע.
גם הקבלן וגם הקונה מוגבלים ברגולציה
הגבלות קיימות גם מחוץ לפרויקט מחיר למשתכן.
אתה מגביר ביקושים לדירות מצד אחד ומצד שני כמעט ולא שוחררו קרקעות שלא במסגרת מחיר למשתכן
מסכים אתך. אם אני לא טועה הבעיה הזו הייתה קיימת עוד טרם מחיר למשתכן.
יש הרגשה שלמדינה זה לא עולה כסף כי זה לא יוצא מהתקציב אך כמובן שזה לא נכון והיא מאבדת הכנסות ממכירת הקרקע
האסטרטגיה של הפרויקט מחיר למשתכן הינה ״כיבוי שרפות״. זה די ברור. שינוי מדיניות, רפורמות ותכנון לטווח ארוך הוא משאב שאין לנו או טרם נתגלה בגבולותינו.

עם זאת, לא מתנגד לטענותייך.

לצערי אני עוד לא עומד בקריטריונים של מחיר למשתכן אחרת הייתי משתתף בהגרלה הזאת גם כן כנראה.
מדובר בעצם באופציה על ג'נטריפיקציה אפשרית באזור, המחיר למ"ר בג'סר מגוחך הוא בערך חמישית מקיסריה \ מעגן מיכאל, השאלה פה כמה אתה חושב שיעבירו את האזור ג'נטריפיקציה ויעלו את המחיר למ"ר בהתאם למה שאמור להיות באזור.

זה בעצם כמו לקנות דירה ביפו בניינטיז. הסכנה פה שג'סר לא תהפוך ליפו אלא תמשיך להיות עולם רביעי. השכונה עצמה ממש צמודה לגבול עם קיסריה ככה שכנראה יש תכנון לדחיקה מזדחלת.

זה בכלל לא דומה לשכונת התקווה או ליפו בשנות ה 90 או לגבעת אולגה.

אני מציע למי שחושב ככה, פשוט לטייל בשכונות האלו, וגם כמובן ובעיקר בג'יסר-א-זרקא, אבל לא באוטו אלא ברגל, ממש ללכת ברחובות ולראות ולשמוע את האנשים.

נערך לאחרונה ב:
מישהו פה שכח מה היה בערים מעורבות וערביות במהומות של מאי 21? נחש מה יקרה בעימות הבא אחרי שתקעו שכונה יהודית בתוך עיר ערבית...

כמובן אין פה המלצה, רק רציתי לשתף את המחשבות שהיו לי כשראיתי את הפרוייקט.
גילוי נאות-ביטלתי את ההשתתפות בהגרלה בעקבות התפרעויות.
א. אי אפשר לדעת כמה באמת תהיה שווה שם דירה.
ב. צמוד לפרוייקט הולכים לפתח את האיזור עם מלון או 2 ממה שאני זוכר. אז אם אתה רוצה להשכיר לדירות נופש, אתה תלוי גם בהצלחה של הבתי מלון. השאלה באמת היא מי ירצה לנפוש שם.
ג. היתה כתבה שבקו אווירי זה צמוד לקיסריה ומחירי הדירות יעלו. לדעתי? שטויות לגמרי. לא סתם בנו חומה של עפר בין הישובים.
ד. קח בחשבון שיעורי פשיעה וכו.. אולי גם יקחו שם פרוטקשיין, או שתצטרך מתווך ערבי במקום להתעסק בזה בעצמך.
ה. זה באמת על הנייר נראה שווה. מקסימום "שורדים" כמה שנים וגוזרים את הקופון.
אבל לך תדע... אולי זה באמת יהיה פנינה של מקום., קודם שיפתחו את האיזור.
כי כרגע המקום נראה כמו הפזורה בנגב.

צמוד לפרוייקט הולכים לפתח את האיזור עם מלון או 2 ממה שאני זוכר. אז אם אתה רוצה להשכיר לדירות נופש, אתה תלוי גם בהצלחה של הבתי מלון. השאלה באמת היא מי ירצה לנפוש שם.
ג. היתה כתבה שבקו אווירי זה צמוד לקיסריה ומחירי הדירות יעלו. לדעתי? שטויות לגמרי. לא סתם בנו חומה של עפר בין הישובים.
קח את אותו קו אווירי מקיסריה רק דרומה (לכיוון תל אביב)
אתה תיהיה בחדרה או בשכונת אולגה הותיקה, גם שם היו כמה ניסיונות לבתי מלון, אפילו שכונת דירות נופש, תכנון למרינה
היה אמור להיות שם בגדול כמו של המרינה בהרצליה הפיתוח
עכשיו זה היה בשנות ה80!!!
אבא שלי קנה שם בזמנו דירת נופש כזאת אחרי עשור בערך הפרוייקט היה תקוע הוא הצליח לחלץ רק חלק מהכסף
ובנתיים עדין מדברים על זה, בנו שם באמת דירות נופש ומלון בצורה הרבה יותר נחותה מהתכנון המקורי
בכל מקרה האזור לא מצליח להמריא כבר הרבה שנים שם
וזה עיר יהודית במיקום יותר טוב והרבה יותר נגיש (מחובר לכביש החוף, גאסר מחובר רק לכביש 4)

היי @Inigo Montoya העליתי פוסט חדש עם נושא דומה, אני נמצא באותה סיטואציה כמו שלך כרגע (כמעט),

רציתי לשלוח לך הודעה בפרטי אבל נראה שאי אפשר, אשמח לדעת מה החלטת לבסוף ואם יש לך מידע חדש בנושא.

תודה

זה בעצם כמו לקנות דירה ביפו בניינטיז. הסכנה פה שג'סר לא תהפוך ליפו אלא תמשיך להיות עולם רביעי. השכונה עצמה ממש צמודה לגבול עם קיסריה ככה שכנראה יש תכנון לדחיקה מזדחלת.

יהודים וערבים חיו יחד ביפו במשך מאות שנים. זה לא המקרה בג'אסר. אגב, גם ביפו יש הרבה מאוד כעס על ג'נטריפיקציה ראינו את זה בלייב בזמן מבצע שומר חומות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
B מחיר למשתכן - דרום חיפה - תשוב חוץ נדל"ן 0