• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חוות דעת על תיק השקעות

shlomi171

משתמש רגיל
דירוג
194
היי,
קודם כל קצת פרטים על עצמי: בן 28, רווק, כרגע מתמחה במשרד עו"ד (משכורת לא גבוהה בלי צפי לעליית שכרמשמעותית בקרוב).
התיק שלי נמצא בIB ומטרתו כרגע היא בעיקר לשמש כפנסיה שנייה/ אפשרות לחיות מהתיק בגיל יותר מבוגר, אני מאמין שיכול להיות שזה ישתנה בהמשך הדרך.
בכל אופן אופק ההשקעה הוא 15 שנים לפחות.
כרגע הפיזור הוא 70-30 והכיוון הוא שככל שאני יותר מזדקן אז ההשקעה תעבור לאט לאט לכיוון האג"ח.
התיק מורכב מ70% מניות (50% VTI ו50% VXUS) שנועד להשיג את תשואת השוק בפיזור רחב ככל האפשר.
30%אג"ח שיושקע באג"ח קצר טווח של וונגרד, אני מתלבט קשות בין VGSH (אמריקאי ממשלתי לטווח קצר) לבין VTIP (אמריקאי מוגן אנפלציה לטווח קצר) ואולי אני צריך לחפש קרן אג"ח עם פיזור רחב יותר?

מכיוון שהמשכורת שלי כרגע נמוכה ובכללי אני טיפוס די שמרן אני שומר בבנק ישראלי קרן לשעת חירום בגובה שנת מחייה (שוב- טיפוס שמרן) שכרגע בפר"י ואולי בהמשך תעבור לקרן מחקה מק"מ או אג"ח ממשלתי לטווח קצר.

הסיכונים העיקריים שאני רואה בתיק הזה הם שניים:
סיכון מט"ח- כל התיק יהיה בדולרים.
סיכון מנפיק- כל הקרנות הם של וונגרד.

אשמח להערות ותובנות.

על החלק המנייתי, אין לי מה לומר.
לגבי האג"ח: אני ממליץ שתשווה עם המקבילות הישראליות ועם מזומן. אני חושש שההבדל בדמי ניהול עשוי להיות יותר משמעותי מהתשואה כולה.

נערך לאחרונה ב:
התיק מורכב מ70% מניות (50% VTI ו50% VXUS) שנועד להשיג את תשואת השוק בפיזור רחב ככל האפשר.
הרושם שלי שיש לא מעט אנשים כאן שמשקיעים פחות או יותר בצורה הזאת.

30%אג"ח שיושקע באג"ח קצר טווח של וונגרד, אני מתלבט קשות בין VGSH (אמריקאי ממשלתי לטווח קצר) לבין VTIP (אמריקאי מוגן אנפלציה לטווח קצר) ואולי אני צריך לחפש קרן אג"ח עם פיזור רחב יותר?
אתה לא חייב להחליט או צמוד או לא צמוד. אתה יכול גם לשלב בינייהם.
אתה יכול גם לקנות אג"ח ישראלי, נראה לי שבבלוג יש על זה משהו, וכאן גם דיברו על זה. כל עוד שאתה לא משקיע רק באג"ח מוניציפלי וכו' אתה לא חייב את וונגארד.

לגבי סיכון מנפיק - לגבי וונגארד נראה לי שאתה יכול לישון טוב בלילה.
לגבי סיכון מט"ח - אם אתה חוסך לטווח ארוך הסיכון לא מאוד משמעותי. אג"ח ישראלי יכול להוריד חלק מסיכון המט"ח בתיק.

נערך לאחרונה ב:
לגבי האג"ח: אני ממליץ שתשווה עם המקביליות הישראליות ועם מזומן. אני חושש שההבדל בדמי ניהול עשוי להיות יותר משמעותי מהתשואה כולה.

מזומן יתאים למתן תנודיות בתיק כזה?

העלויות של הקרנות האלה גבוהות, אבל הן קבועות, סיכוי נמוך שוונגארד יעלו את דמי הניהול לש הקרן לעומת קרנות ישראליות שעושות את זה לעיתים הרבה יותר קרובות, חוץ מזה שהשקעה בניירות ישראליים יעלו לי יותר דמי ניהול כאלה או אחרים לעמות תיק בחשבון IB.
אני טועה?

מזומן יתאים למתן תנודיות בתיק כזה?
מזומן ואג"ח קצרות ימתנו תנודתיות בערך באותה מידה.
אג"ח ארוכות מתנהגות בצורה שונה, אבל אז נוספים סיכונים אחרים.

ג"נ: מחזיק אג"ח ארוכות מאד.

העלויות של הקרנות האלה גבוהות
אני מציע שתפרוט ותכמת את כלל העלויות, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהאפיקים, ותשווה כמותית.

אני מתכנן על אג"ח קצר כי המטרה של האג"ח בתיק שלי היא בעיקר להוריד תנודיותיות ולשמור על הקרן. אג"ח ארוך לא ממלא לי את המטרה הזו במקרה והריבית תעלה.
Vgsh ו- vtips הן המקבילות לצמוד ולא צמוד (אם אני לא טועה) והמטרה היא ל/לב בין שניהם.

אני מתכנן על אג"ח קצר כי המטרה של האג"ח בתיק שלי היא בעיקר להוריד תנודיותיות ולשמור על הקרן. אג"ח ארוך לא ממלא לי את המטרה הזו במקרה והריבית תעלה.
Vgsh ו- vtips הן המקבילות לצמוד ולא צמוד (אם אני לא טועה) והמטרה היא ל/לב בין שניהם.
שמישהו יתקן אותי אם אני טועה, אבל למיטב ידיעתי לאג"ח ארוך יותר יש קורלציה שלילית חזקה יותר למניות.

שמישהו יתקן אותי אם אני טועה, אבל למיטב ידיעתי לאג"ח ארוך יותר יש קורלציה שלילית חזקה יותר למניות.
קורלציה זה מושג נזיל מאוד. הרבה אנשים חשבו למשל שלזהב יש קורלציה שלילית למניות עד שב-2008 בגלל הפסדים במניות אנשים מכרו את הזהב כדי לכסות חובות וגם הזהב ירד. בקיצור, אין קורלציה שניתן להסתמך עליה.

אתה טועה. המתאמים ההיסטוריים אינם ברי הבחנה.
הנקודה היא שכאשר המתאם שלילי מספיק, השונות הגבוהה יותר מנמיכה את השונות המשותפת, ולכן המתאם הוא רק חלק מהתמונה.

בתיק מרובה מניות, המתאם עם אג"ח קצרות בכלל לא משפיע, הוא יכול להיות חיובי חזק או שלילי חזק והתשואה של התיק לא תשתנה. לעומת זאת, המתאם עם אג"ח ארוכות משמעותי מאוד.

אין קורלציה שניתן להסתמך עליה.
נכון. עם זאת, ניתן להעריך קורלציה צפויה בשביל המקרה הסביר, וקורלציה מסוכנת כדי להעריך את התרחיש המסוכן.
האם אתה מאמין שבשלושים שנה הקרובות הקורלציה השנתית בין מניות לאג"ח תהיה גבוהה מחצי?!

לי יש תיק דומה וחשבתי הרבה איזה אג"ח לקנות, בסוף החלטתי להשקיע במרכיבים אחרים.

אתה טועה. המתאמים ההיסטוריים אינם ברי הבחנה.
הנקודה היא שכאשר המתאם שלילי מספיק, השונות הגבוהה יותר מנמיכה את השונות המשותפת, ולכן המתאם הוא רק חלק מהתמונה.

בתיק מרובה מניות, המתאם עם אג"ח קצרות בכלל לא משפיע, הוא יכול להיות חיובי חזק או שלילי חזק והתשואה של התיק לא תשתנה. לעומת זאת, המתאם עם אג"ח ארוכות משמעותי מאוד.
!

אני לא בטוח שהבנתי, אז אתה דווקא כן טוען שהמתאם בין אגח למניות נהיה רלוונטי יותר ככל שהמח״מ ארוך יותר?

בספרי ההשקעות שמדברים על השקעות במדדים ובתיקים עצלים פופולריים מדברים על להוסיף 10% קרנות נדלן REIT מערך התיק בחלק המנייתי. קרנות נדלן/ REIT הן גם כן מניות אך מתנהגות קצת שונה משאר המניות ואגח בקורולציה משתנה, הם ממקמים את קרנות הנדלן בין מניות לאגח ומתייחסים אל הנדלן כנכס שונה. הכוונה שאם יש בתיק 70% מניות אז יהיה פיצול ל 60% מדדים + 10% נדלן/ REIT .
גם באתר ״ התמונה הגדולה ״ בחלק שעוסק בתיקים מורכבים הוא מוסיף נדלן.

לא מחזיק ולא מייעץ ...

נכון. עם זאת, ניתן להעריך קורלציה צפויה בשביל המקרה הסביר, וקורלציה מסוכנת כדי להעריך את התרחיש המסוכן.
האם אתה מאמין שבשלושים שנה הקרובות הקורלציה השנתית בין מניות לאג"ח תהיה גבוהה מחצי?!
לא שעשיתי איזה סקר ממצב בעניין, אבל האמירה שאין משמעות לקורלציה היא קצת מעבר לממוצע של הקורלציה. למשל, בגרמניה במאה השנים האחרונות אני מוכן לקבל שהייתה קורלציה ממוצעת של לא יודע, נגיד חצי. יכול להיות שזה נכון, אבל זה חסר משמעות כי מי שהחזיק אג"ח נמחק פעמיים. לא יודע איך אתה מייצר סטיית תקן עם משמעות עבור מצב שבו המטבע מתחלף ועשו פיחות של טריליון אחוז. זה מזכיר לי את הסיפור על האדם בגובה שני מטר שטבע בנהר בעומק ממוצע של חצי מטר. היה את אותו סיפור בדיוק בישראל בשנות ה-80.

לגבי אג"ח אני כבר לא זוכר איפה אבל ראיתי שבדקו את הקורלציה עם המניות מאז המשבר האחרון וגילו שהקורלציה השלילית כבר אינה ונמצאת בתחום החיובי בעליה. לגבי זהב הוא בהחלט לא מתחזק בהכרח בשעת משבר ככה שהוא נטו בגדר ספקולציה.

לא שעשיתי איזה סקר ממצב בעניין, אבל האמירה שאין משמעות לקורלציה היא קצת מעבר לממוצע של הקורלציה. למשל, בגרמניה במאה השנים האחרונות אני מוכן לקבל שהייתה קורלציה ממוצעת של לא יודע, נגיד חצי. יכול להיות שזה נכון, אבל זה חסר משמעות כי מי שהחזיק אג"ח נמחק פעמיים. לא יודע איך אתה מייצר סטיית תקן עם משמעות עבור מצב שבו המטבע מתחלף ועשו פיחות של טריליון אחוז. זה מזכיר לי את הסיפור על האדם בגובה שני מטר שטבע בנהר בעומק ממוצע של חצי מטר. היה את אותו סיפור בדיוק בישראל בשנות ה-80.
המטרה של האג"ח בתיק שלי היא למתן תנודתיות נורמלית, ולא להגן על התיק מתרחיש יום הדין. לכן הקורלציה הממוצעת היא זו שמעניינת אותי.

לגבי אג"ח אני כבר לא זוכר איפה אבל ראיתי שבדקו את הקורלציה עם המניות מאז המשבר האחרון וגילו שהקורלציה השלילית כבר אינה ונמצאת בתחום החיובי בעליה. לגבי זהב הוא בהחלט לא מתחזק בהכרח בשעת משבר ככה שהוא נטו בגדר ספקולציה.
נתונים סותרים

זה לא בדיוק סותר כי התנודתיות די גדולה , הנקודה היא שנכון לעכשיו מאז שנות ה2000 היא נוטה יותר ויותר לכיוון החיובי. הנה מאמר שמסביר את זה היטב.
ולגבי הזהב ראיתי מאמר דומה שבדק איך הוא התנהג בזמני משבר(בלאק מונדיי , דוט קום וכו) וגילו שהוא לא תמיד עולה בזמן משבר ושהתפיסה שזה ככה היא די לא מבוססת , אם אני אמצא אני אערוך את התגובה בהמשך.

זה לא בדיוק סותר כי התנודתיות די גדולה
לא קשור
הנקודה היא שנכון לעכשיו מאז שנות ה2000 היא נוטה יותר ויותר לכיוון החיובי.
לא נכון
הקישור שהבאתי הוא רק מאז "המשבר" האחרון.
הנה מאמר שמסביר את זה היטב.
המאמר מתאם בין תשואת השוק לבין תשואת הקופון. בעיני הקישור הזה הזוי.
ראה בדפית השנייה כאן ששום דבר לא השתנה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
N תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 23
Y חוות דעת לפני פתיחת תיק שוק ההון 4
G חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש, קופות גמל ופנסיה) שוק ההון 14
B חוות דעת על תיק לזוג בני 65 שוק ההון 7
א חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש ופנסיה) שוק ההון 5
T תיק השקעות- חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 3
I חוות דעת לגבי תיק השקעות שוק ההון 17
א חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 13
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
stamEhad חוות דעת תיק קיים של הייטקיסט בן 32 - מחפש את השינויים הנכונים שוק ההון 14
Y חוות דעת על תיק השקעות פשוט מני"ע נסחרים בשקלים שוק ההון 3
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
חורש חוות דעת על בניית תיק עם שילוב שוק מקומי שוק ההון 6
נ חוות דעת על תיק השקעות + שאלה על אג"ח שוק ההון 11
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
שיר הלל לטבע חוות דעת על תיק מנייתי שוק ההון 12
Y חוות דעת - תיק השקעות 2 מיליון שקל תוך 10 שנים שוק ההון 23
twister חוות דעת ראשונית על תיק שבניתי באמצעות החומרים מהבלוג והפורום שוק ההון 9
S חוות דעת על תכנון תיק השקעות שוק ההון 4
M חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 20
ר חוות דעת על תיק חדש - מעבר מBlackRock לVanguard שוק ההון 35
ה תיק חדש|| חוות דעת לפני פתיחה שוק ההון 1
ק מבקש חוות דעת על תיק בהשראת Four pillars of investing שוק ההון 135
S חוות דעת על תיק פרטי + IRA שוק ההון 7
1337justme חוות דעת על תיק לפני קניה - חוזה אישי ראשוני שוק ההון 32
C חוות דעת לגבי תיק ואופן ההשקעה שלו שוק ההון 7
B אפיון תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 16
A חוות דעת לגבי תיק 50-50 שוק ההון 17
unrealx תיק השקעות מנוהל - חוות דעת? שוק ההון 2
I חוות דעת לגבי תיק ההשקעות ושאלה לגבי דיבידנדים שוק ההון 20
I חוות דעת על תיק השקעות ושאלה לגבי אג"ח שוק ההון 6
F חוות דעת לגבי תיק השקעות שוק ההון 6
א חוות דעת על תיק השקעות 70/30 שוק ההון 16
ש מבקש חוות דעת על תיק ההשקעות הבא שוק ההון 5
M חוות דעת לגבי סיכון תיק השקעות שוק ההון 37
P חוות דעת על תיק אמריקאי בIB שוק ההון 9
D חדש כאן - חוות דעת על תיק השקעות ולבטים להמשך שוק ההון 3
י תיק ני"ע להורים בפנסיה -חוות דעת שוק ההון 18
סנופקין חוות דעת: פתיחת חשבון ב IB ישראל וחיבור לחשבון האמריקאי שלי ב IB שוק ההון 51
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9

נושאים דומים

Back
למעלה