• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חדש כאן - חוות דעת על תיק השקעות ולבטים להמשך

Daniel B

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם,

אני דניאל, בן 27 וחצי.
קצין בקבע ביחידה לוחמת בצה"ל.

ראשית, אני חייב לציין לטובה את הפורום והבלוג של הסולידית.
זוהי פלטפורמה נייטרלית, אידיאלית, מקצועית וקלה פרקטית ללמידה לאדם הממוצע, הרוצה להשיג עצמאות כלכלית (ועל הדרך עוד מספר דברים).

נחשפתי לראשונה לבלוג לפני כחודש, ומאז אני די מקפיד (עד כמה שאני יכול) לקרוא בו ולהשכיל ממנו.
בפורום אני פחות קורא, ורק היום פתחתי משתמש פעיל.

לענייננו,

קצת רקע:
עד חודש מארס 2013, את חסכונותיי השארתי בעו"ש בבנק או בתוכניות חסכון שהבנק הציע. הידע שלי בתחום הכלכלי וההשקעות היה מאוד דל, ונשען על המלצות הבנקאים, מכרים, משפחה, עיתונות כלכלית וכדומה. לאחר שתוכנית החיסכון האחרונה שעשיתי הניבה רווח דל מאוד לעומת הזמן ש "נעלתי" את הכסף, התחלתי לחקור מעט יותר לעומק, ולחפש אפיקי השקעה אידיאליים יותר עבורי.

בתוך כך, החלטתי להעביר את הסכום האחרון מתוכנית החיסכון, והן את מרבית יתרת העו"ש שלי, לטובת פתיחת תיק השקעות בבנק, אשר יתבסס על קרנות נאמנות בלבד. נפגשתי עם היועץ בבנק, ולאחר פגישה מעמיקה שכללה הרבה שאלות, תהיות, הצגת אפשרויות וגרפים, הוחלטה על תוכנית השקעה בסיסית, שכללה, בזמנו, 4 קרנות נאמנות, שהתפרסו על מרבית השוק המנייתי והאג"חי (עד 25% מניות, היתר אג"ח, שניהם בארץ ובחו"ל).

הסכום הראשוני בתיק היה 50K. מאז, בכל תקופה קצרה שנעה בין חודש לשלושה חודשים, אני מקפיד להזרים כסף נוסף שנחסך לטובת התיק. בד בבד, אני משתדל לשוחח עם היועץ או לפגוש אותו לעיתים תכופות, ולבדוק מה מצב התיק, מה כדאי לשנות (הגדלה/הקטנה), או אילו קרנות כדאי למכור או לקנות.

מאז ועד היום, התיק עבר מספר שינויים. ביניהם, כמו שציינתי, הגדלת הסכום בתיק, שינוי קרנות, הוספת 2 תעודות סל (וגם פה, הספקנו למכור ולקנות אחרות בינתיים).

עד שנה שעברה לפני מבצע "צוק איתן" (יולי), התיק היה במגמת עליה כמעט מתמדת. לא היססתי לרגע ביעוץ בבנק ודווקא הייתי די שמח, שהנה, סוף סוף הכסף שאותו חסכתי עובר לאפיקי השקעה אידיאלים ומניבים עבורי. לאחר המבצע התיק החל לאבד מערכו והפגין בחלק מהזמן "דשדוש". לא נלחצתי כמובן, והרי אני למדתי ומבין כי לא לעולם חוסן, וישנן ירידת לצד עליות. בעת ירידות חדות שהיו לאורך הזמן (לזכרוני 2: אחת בתחילת השנה והאחרונה באוגוסט חודש שעבר), נקטנו באסטרטגייה של "לשבת על הגדר" ולא מכרנו או קנינו אף ני"ע. התיק לאט תיקן את הירידות, אך מעולם לא שב לרווחים משנה שעברה.

חזרה להווה:
אז כמו שציינתי בתחילת הפוסט, התחלתי לחקור קצת יותר לעומת את נושא ההשקעות והגעתי לבלוג של הסולידית.
לאחר קריאה בכמה מאמרים ותגובותיהם, הבנתי שאני נמצא במצב רחוק מהאידיאל האישי עבורי, אסביר למה:
1. אני מנהל את התיק בבנק - ויועץ הוא זה שמחליט (לאחר שאני מאשר, אבל כאמור ברירה רבה אין לי מפאת חוסר ידע כיצד לנהלו, בהתאם למגבלות מאקרו שאני מציב דוגמת אחוז חשיפה למניות וכד'). אינני יודע אם הניהול שלו, למרות שעד כה אני הייתי די מרוצה (שוב, אולי מפאת חוסר הידע לא אוכל להשוות את זה לניהול טוב אחר), הינו האידיאלי עבורי.
2. אני לא עוקב בצורה מנוטרת ומושכלת אחר כלך הפעולות הנעשות בתיק - כך, למשל, לא שם לב לדמי הניהול בקרנות שאותם אני מחזיק, לא מתמקח על הורדת הדנ"פ שהבנק גובה וכו'.

אני מעוניין לאמץ, הלכה למעשה, את האסכולה של השקעה פסיבית, ובתוך כך לרכוש קרנות מחקות/תעודות סל זולות (הסולידית המליצה על כמה באחד המאמרים שלה). אני יכול לקבוע הקצאת נכסים בצורה אופקית ורוחבית, אבל מפה והלאה העניינים מתחילים קצת להסתבך עבורי. איזון התיק, ניטור אחריו, מעקב אחרי התפתחות השוק, מגמות, מחזורים וכדומה ידועים לי רק בתיאוריה (המועטה) ואילו בפרקטיקה נראים לי כמו מבחן פסיכומטרי.

אני מתלבט בין כמה אפשרויות, ואשמח אם תוכלו לעזור לי ללבן את העניינים:
1. השארת תיק ההשקעות בבנק בניהולו של היועץ - אך לומר לו שאני מעוניין ברכישת קרנות מחקות ותעודות סל זולות בלבד.
2. העברת התיק לבית השקעות אשר גובה דמי ניהול כאלו או אחרים נמוכים יותר, וגם שם להדגיש כי ברצוני להשקיע בקרנות מחקות ותעודות סל זולות.
3. העברת כלל התיק לעו"ש או לקרן כספית - ורק אחרי שארגיש בטוח בעצמי ובעל ידע מספיק, אפתח מחדש תיק השקעות ואנהל אותו בעצמי.

מטרת הפוסט הזה היא לשמוע את דעתכם לגבי מה כדאי לי לעשות הלאה.
אני חייב להדגיש, שוב ושוב - כמעט ואין לי זמן פנוי במהלך השבוע ולעיתים בסופי השבוע בכדי להתעמק בתחום ולנהלו.
למרות הקריאה בבלוג וקבלת מידע רב וערכי, אני חושש שלא אוכל ליישם ולו במקצת את מה שהבלוג מציע.
בטווח של השנתיים הקרובות אני עדיין חתום קבע ואשרת ביחידה שלי, כך שתנאי השירות לא צפויים להשתנות.

תודה מראש

בברכת שנה טובה

בעת ירידות חדות שהיו לאורך הזמן (לזכרוני 2: אחת בתחילת השנה והאחרונה באוגוסט חודש שעבר), נקטנו באסטרטגייה של "לשבת על הגדר" ולא מכרנו או קנינו אף ני"ע.
עד כאן נשמע שזו העצה הטובה ביותר שקיבלת וכל הכבוד שהקפדת עליה!

1. אני מנהל את התיק בבנק - ויועץ הוא זה שמחליט (לאחר שאני מאשר, אבל כאמור ברירה רבה אין לי מפאת חוסר ידע כיצד לנהלו, בהתאם למגבלות מאקרו שאני מציב דוגמת אחוז חשיפה למניות וכד'). אינני יודע אם הניהול שלו, למרות שעד כה אני הייתי די מרוצה (שוב, אולי מפאת חוסר הידע לא אוכל להשוות את זה לניהול טוב אחר), הינו האידיאלי עבורי.
היה לך תיק של 75% אג"ח והאג"חים עלו יפה מאוד באותה התקופה בגלל ירידות בריבית.
זה כמו לבוא ולהגיד "אם אני עומד באמצע הברכה עם עיניים עצומות וזורק כדור לאויר והוא נחת במים אז הרווחתי".
אתה באמצע הבריכה...
אם לא היית מצליח להרויח בתיק של 75% אג"ח בזמן שהאג"חים עלו אז זה היה מטריד.
מעבר לכך זה לא מעיד על ידע/כישרון כלשהו.

איזון התיק
אם חילקת את התיק ל-4 ניירות אז לכל נייר הגדרת גודל של X%.
פעולת האיזון היא פעולה פשוטה שבה אתה מסתכל על התיק פעם בשנה ושואל את עצמך את השאלה הבאה עבור כל נייר לחוד:
האם חלקו של אותו הנייר בתיק שלך גדול מ-X%?
* אם כן אז מוכרים עד שערכו יגיע ל-X%.
* אם לא אז קונים עד שערכו יגיע ל-X%.
ברגע שענית על השאלה הזו לכל הניירות וביצעת את פעולות הרכישה/מכירה אז התיק שלך חזר לאיזון ובזה סיימת.
פעולה טכנית מאוד פשוטה שלא צריכה להרתיע אותך.

ניטור אחריו
תיק פסיבי לא מצריך ניטור כלל - הבעיה נפתרה.

מעקב אחרי התפתחות השוק
בתיק פסיבי אתה לא אמור לבצע אף פעולה בעקבות שינויים בשוק - אתה לא אמור לבצע מעקב אחרי התפתחות השוק - הבעיה נפתרה.

בתיק פסיבי אתה לא אמור לבצע אף פעולה בעקבות שינויים במגמות - הבעיה נפתרה.

בתיק פסיבי אתה לא אמור לבצע אף פעולה בעקבות שינויים במחזורים - הבעיה נפתרה.

בתיק פסיבי אתה לא אמור לבצע אף פעולה בלי קשר למה שקורה מסביב - הבעיה נפתרה.

בתיק פסיבי אתה צריך לעשות 3 דברים בלבד!
1. פעם ב-X חודשים לבצע איזון (אני מעדיף פעם בשנה - 12 חודשים - אתה תחליט מה המספר שלך).
2. כשיש כסף חדש להשקעה אז רוכשים את הנייר שחלקו בתיק הוא הכי קטן ביחס לחלקו המקורי.
3. כשיש צורך במשיכת כספים מותר למכור את הנייר שחלקו בתי הוא הכי גדול ביחס לחלקו המקורי.
לא משנה מה קורה בעולם, לשכנים וכו' אתה אמור להסתכל רק על שלושת הכללים הללו כאשר אתה משקיע בתיק פסיבי.

ידועים לי רק בתיאוריה (המועטה) ואילו בפרקטיקה נראים לי כמו מבחן פסיכומטרי.
מעולה - זה רק אומר שאתה תקבל את הציון הפסיכומטרי הטוב ביותר!
על כל שאלה ששואלים אותך:
מה אתה צריך לעשות אם [משאר השאלה אתה יכול להתעלם]?
1. לקנות
2. למכור
3. לקחת הלוואה
4. לבכות ש[הכנס שם של גוף כלשהו] דפקו אותי בראיון בטלויזיה
5. לא לעשות כלום

התשובה הנכונה תמיד תהיה 5...

אני מתלבט בין כמה אפשרויות, ואשמח אם תוכלו לעזור לי ללבן את העניינים:
1. השארת תיק ההשקעות בבנק בניהולו של היועץ - אך לומר לו שאני מעוניין ברכישת קרנות מחקות ותעודות סל זולות בלבד.
2. העברת התיק לבית השקעות אשר גובה דמי ניהול כאלו או אחרים נמוכים יותר, וגם שם להדגיש כי ברצוני להשקיע בקרנות מחקות ותעודות סל זולות.
3. העברת כלל התיק לעו"ש או לקרן כספית - ורק אחרי שארגיש בטוח בעצמי ובעל ידע מספיק, אפתח מחדש תיק השקעות ואנהל אותו בעצמי.
אני לא רואה סתירה בין 1 ו-2.
אם אתה מתמקח עם הבנק אתה אולי תוכל להשיג עמלות יותר נמוכות מבית ההשקעות (ואולי לא! יש אנשים בפורום שטוענים לכאן ולכאן).

אם התקבעת על השיטה הפסיבית (ונראה לי מדבריך שאתה מקובע עליה כרגע רק בגלל שאתה חושב שזו הדרך היחידה להשקיע) אז אני לא רואה שום סיבה לא ליישם את אחת מהאפשרויות הללו (הזולה מביניהן).
לדעתי האישית אתה לא צריך את היועץ עצמו ואתה יכול לבצע זאת בעצמך.

רוב בתי ההשקעות (וגם היועץ בבנק) יספקו לך הדרכה בסיסית וסיוע בפעולות המסחר עצמן עד שתתאפס על איך לבצע פעולות שונות כך שזה לא צריך להפחיד אותך.

ובנימה יותר כללית לדעתי כדאי לך לעבור על רשימת התיקים של האנשים בפורום:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/גלריית-התיקים-שלנו.1465/
יש שם כל מיני סוגים של תיקים ברמת פסיביות שונה ולא כל תיק פסיבי הוא בהכרח תיק שמשקיע במדדים (ראה למשל את השרשור על מניות דיבידנד).
יש כמובן גם סוגים אחרים של השקעות כגון:
נדל"ן בארץ כמו @סנופי
נדל"ן מניב בחו"ל כמו @אורי ו @רוני
יש גם את האתרים שמאפשרים לאנשים לקחת ולתת הלוואות אחד לשני (אם כי אני אישית מאוד מתנגד לרעיון שעומד מאחרי הלוואות בריבית - גם אם אני בצד שמקבל את הריבית).

ברוך הבא לפורום!
קיבלת עיצות זהב מ @daat99
אני מציע לך גם לערוך חיפוש בפורום וגם לבדוק בדף התגיות כדי לצפות בדיונים קודמים בנושא ויש כאן המון חומר קריאה טוב לסופשבוע
http://www.hasolidit.com/kehila/tags/

בתיק פסיבי אתה צריך לעשות 3 דברים בלבד!
1. פעם ב-X חודשים לבצע איזון (אני מעדיף פעם בשנה - 12 חודשים - אתה תחליט מה המספר שלך).
2. כשיש כסף חדש להשקעה אז רוכשים את הנייר שחלקו בתיק הוא הכי קטן ביחס לחלקו המקורי.
3. כשיש צורך במשיכת כספים מותר למכור את הנייר שחלקו בתי הוא הכי גדול ביחס לחלקו המקורי.
לא משנה מה קורה בעולם, לשכנים וכו' אתה אמור להסתכל רק על שלושת הכללים הללו כאשר אתה משקיע בתיק פסיבי.
אם נתמקד לרגע - אני חושב ש daat99 סיכם את זה יפה בפסקה הנ"ל.

keep it simple
אם אתה יודע שאתה לא יודע, אז למה לנסות "להכות" את השוק ע"י תזמון מגמות מחזורים נפילות עליות וכד'.
השאיפה שלך צריכה להיות לחקות את השוק באופן הצמוד ביותר והזול ביותר. הדרך לעשות זאת היא להשקיע דרך ני"ע זולים ככל הניתן שחשופים לשוק בצורה הרחבה ביותר שניתן.
הקישור לגלריית התיקים זאת באמת נק' התחלה טובה, כמו גם רפרוף בנושאים בתת-פורום משקיעים ובפוסטים של הסולידית שמדברים על השקעה בזול ועל תיקים לדוגמא.

וכמובן - ברוך הבא לפורום וקבל ח"ח (נו, צבא לא?) על לקיחת אחריות על הכספים והעתיד שלך!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
משה יש כאן סולידים מגוש עציון? אוף טופיק 0
yossidiv האם למישהו כאן יצא להשקיע עם [נערך] פוסטים מאיכות נמוכה 7
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
H האם מישהו כאן גר בישוב עם הטבות מס? צרכנות פיננסית 17
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
L התייעצות עם אנשי ההייטק כאן? התפתחות אישית 13
aminadav לא ניתן לחפש כאן הודעות שקשורות לIRA אוף טופיק 2
P כאן מתקרבנים פוסטים מאיכות נמוכה 563
M מישהו כאן יודע מבחינת מיסוי של עמותה? מיסים 14
M חיסכון בכביסה מי כאן מכיר\ה את הג'ינס במקפיא? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
tomer111 האם עוד מישהו כאן חושש ממצב שחשבון ההשקעות נעלם? שוק ההון 12
The Stoic מי כאן מכיר את נהריה? נדל"ן 22
ת תעודת זכאות להגרלות, יש כאן מי שהוציאו? נדל"ן 17
שניצלוינאי יש כאן סולידיים בברצלונה? אוף טופיק 2
P קצת מקנא בחבר'ה שרושמים כאן ומפרגן אוף טופיק 11
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
Z הרעת תנאים בקרנות השתלמות /IRA - האם יש כאן מגמה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
singleton יש כאן דינקס dinks? אוף טופיק 113
S יש כאן מישהו שמנהל חשבון השקעות בחו"ל בתור חברה בע"מ? שוק ההון 4
Y לא מצליח להבין מה ההיפ עם חברות הפאאנג כאן אוף טופיק 18