• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות על רכישת בית בתקופת ריבית עולה

auto_trader

משתמש רגיל
דירוג
53
סוף סוף נראה שמצאתי בית מתאים אחרי חודשים ארוכים של חיפושים. זו קנייה ראשונה של דירת מגורים יחידה (בית פרטי) בסכום גבוה למדי, בלי צורך במשכנתא. כנראה שאקח בכל זאת משכנתא עם 15%-20% מימון רק בשביל שיפוץ, עם הסתברות גבוהה שאחזיר את רובה או חלק ממנה אחרי לא יותר משנה כי יש סכום נוסף שאמור להיכנס, ואני לא רוצה למכור אחזקות בתיק המנייתי ו/או קרנות השתלמות בשביל לשלם על הנכס.

אבל, ותמיד יש אבל, הריבית עולה יפה וצפויה להמשיך לעלות בצורה די אגרסיבית בחודשים הקרובים, לכל הפחות. לדעתי זה הולך להשפיע במידה מסויימת על המחירים, אני כבר רואה ירידות מחירים ממחירי שיווק מופרכים למחירים קצת פחות הזויים (לפעמים גם 5-8% ויותר), ונראה שזו רק ההתחלה... השאלה היא האם כדאי להיות מאוד נוקשה במו״מ -- עם הסיכוי לאבד את הנכס הזה -- ואולי לרכוש אחד אחר במחיר טוב יותר בעוד כמה חודשים. המוכרים רוצים לעזוב את הבית אבל כבר אמרו שמוכנים להשכיר אותו ולא למכור אם לא יקבלו את המחיר שרצו. אין להם משכנתא. הבית מתומחר בהתאמה די טובה לנכסים אחרים שנמכרו באזור בשנה האחרונה (אולי טיפה יקר יותר), ומבדיקה שערכתי רוב מכריע של הדירות במושב בשנים האחרונות נרכשו עם מימון נמוך יחסית (קטן מ-50%, יש גם כאלו ללא מימון כלל), ניסיתי לשערך דרך זה כמה אמידה האוכלוסיה שקונה ומה תהיה השפעת הריבית על המחירים שם.

חשוב לציין שמשיקולים אישיים הייתי מאוד רוצה לעבור דירה עד הקיץ הבא (2023), כי זה יחסוך לי מעבר דירה מיותר ושכירות של שנה נוספת בדירה אחרת מזו שאני גר בה כיום (חייב לעזוב אותה בקיץ 23). הבית המדובר מתאים מהבחינה הזו. זהו כמובן לא בית להשקעה אלא למגורים, והתוכנית היא למכור אותו בעוד עשורים (כמובן אם הכל יילך טוב במקום החדש וכו׳). בכל זאת יש דילמה האם כדאי לי להשקיע את רוב ההון שלי ולקנות בית ״בשיא״ בעוד שיש סיכוי לא רע שאם אמתין כמה חודשים אוכל לחסוך לא מעט כסף, שינותב להשקעות וככל הנראה ייצר תשואה גבוהה לאורך שנים.

השאלה היא האם כדאי להיות מאוד נוקשה במו״מ -- עם הסיכוי לאבד את הנכס הזה
מניסיון שלי - לא.

כשאני קניתי המוכר לא היה מוכן להתפשר בכלל, זה היה ממש מעצבן וכמעט ביטלתי את העסקה.

בדיעבד זו הייתה עסקה מעולה עבורי. מילא זה שהמחירים הוכפלו מאז, אבל לגור בדירה טובה ובאזור טוב, זה מה שבאמת חשוב, לא לדפוק את המוכר.

לגור בדירה טובה ובאזור טוב, זה מה שבאמת חשוב, לא לדפוק את המוכר.
צודק לגמרי, אבל ממש לא מתכוון לדפוק את המוכר. פשוט מתלבט אם לקנות או לחכות בסיטואציה הזו, מפחד להפסיד המון כסף…

צודק לגמרי, אבל ממש לא מתכוון לדפוק את המוכר. פשוט מתלבט אם לקנות או לחכות בסיטואציה הזו, מפחד להפסיד המון כסף…
מאחר וזו דירה למגורים, לעשור או יותר קדימה, אני לא חושב שיש פה סיכון להפסד של ''המון'' כסף, גם אם המחירים קצת ירדו זה לא באמת משנה, כי אתה לא הולך למכור אותה בקרוב...
מצאת משהו שאתה תאהב לגור בו, ומתאים ליכולות הכלכלית שלך, זה לא מובן מאליו... כל השאר זה תזמון שוק...

אם יש לך מספיק כסף בשביל לקנות בית פרטי במושב בכמה מיליונים בלי משכנתא, שזה מהלך לא יעיל כלכלית כי תוכל לקבל מימון נורא זול ולהשקיע את העודף, אפילו שהריבית במשק עלתה קצת, אז אתה יכול לקנות כבר עכשיו ולא יקרה כלום אם תפסיד אפשרות לחסוך כמה שקלים, מצד שני תחסוך את הטרחה של עוד מעבר דירה ותתחיל את הפרק החדש בחיים במקום החדש כמו שרצית.

אם יש לך מספיק כסף בשביל לקנות בית פרטי במושב בכמה מיליונים בלי משכנתא, שזה מהלך לא יעיל כלכלית כי תוכל לקבל מימון נורא זול ולהשקיע את העודף
המימון כבר לא כל כך זול לצערי… עד שאקח את הכסף של המשכנתא (אם אקנה) כבר יהיו לפחות עוד 2 העלאות ריבית, פריים תהיה באזור 5% ואני מניח ריבית ממוצעת להלוואה באזור הזה כשלוקחים בחשבון את כל המסלולים. גם אם לוקחים רק 1 מ שח ל20 שנה, יוצא שמחזירים בסוף 2…

המימון כבר לא כל כך זול לצערי… עד שאקח את הכסף של המשכנתא (אם אקנה) כבר יהיו לפחות עוד 2 העלאות ריבית, פריים תהיה באזור 5% ואני מניח ריבית ממוצעת להלוואה באזור הזה כשלוקחים בחשבון את כל המסלולים. גם אם לוקחים רק 1 מ שח ל20 שנה, יוצא שמחזירים בסוף 2…
א. להסתכל על הלוואה במונחי עלות כוללת זאת דרך גרועה מאוד, אתה גם משווה את העלות לתשואה מצטבר ל20 שנה בהשקעה במדד מניות?
לתפיסתי יש להסתכל על עלות שנתית ולהשוות לתשואה שנתית בהשקעה אלטרנטיבית.
ב. אם אצה לוקח רק מיליון, ויש לך כנראה עוד כמה מיליונים שאתה משקיע בעסקה, אז אני מניח שתוכל להחזיר גם בפחות מ20 שנה ואז תקבל ריביות יחסית טובות יותר.

שאתה צריך רק 15%-20% משכנתא, אתה יכול לשחק יפה עם מסלול פיתוי ולהגיע לריבית טובה

המימון כבר לא כל כך זול לצערי…
זול זה יחסי ידידי. אם הריבית הממוצעת שלך היא 4% אך התשואה היא 27% (זה הממוצע בחלק מגוש דן בשנה האחרונה) האם עדיין תטען שזה לא זול?

שלא לדבר על העובדה שאתה קונה בית פרטי, כבר לא בונים כאלה היום ולכל אפשר להניח תשואה יפה.

כמובן שלא הייתי בונה על 27% בשנה, זה רק כדי לסבר את האוזן.

נערך לאחרונה ב:
זול זה יחסי ידידי. אם הריבית הממוצעת שלך היא 4% אך התשואה היא 27% (זה הממוצע בחלק מגוש דן בשנה האחרונה) האם עדיין תטען שזה לא זול?
זה זול אם תוכל להבטיח שהתשואה תהיה 27% ולא מינוס 27% .

זו קנייה ראשונה של דירת מגורים יחידה (בית פרטי) בסכום גבוה למדי, בלי צורך במשכנתא
המוכרים רוצים לעזוב את הבית אבל כבר אמרו שמוכנים להשכיר אותו ולא למכור אם לא יקבלו את המחיר שרצו.
לדעתי (הפרטית בלבד) אתה יכול להוציא מהם לא מעט הנחה על המחיר כשאתה יכול לשלם להם הכל בשתי פעימות מהירות בלבד ובלי צורך להמתין לפרוצדורות הבנקאיות שלוקחות זמן רב לפעמים.
יש לך מושג כמה זמן הבית נמצא על מדף המכירה? גם לזה יש השפעה לא קטנה על המחיר בסוף (ומעניין לדעת אם היו שינויי מחיר מצידם לאורך תקופת ההעמדה למכירה, ולאיזה כיוון).
מצאת משהו שאתה תאהב לגור בו, ומתאים ליכולות הכלכלית שלך, זה לא מובן מאליו... כל השאר זה תזמון שוק...
ממש כך!

דעתי אתה עושה טעות לקנות בית במחיר השוק היום, במיוחד אם יש לך הון עצמי משמעותי ברשותך. השאלה שאתה שואל נכונה, מה אחוז האנשים שיכולים לרכוש את הבית הזה ללא צורך במימון משמעותי >40%? בנוסף על השאלה כמה מתוכם מוכרים דירה כדי לקנות דירה?אם התשובה שרוב האנשים לוקחים מימון גדול או מוכרים בית כדי לקנות בית במושב אז המחיר של הבית עתיד לצנוח לטעמי בשנים הקרובות. יש בפורום שרשור דיי ארוך כבר על הנושא(לא מבין איך העלאת הריבית...) מוזמן לקרוא. בקצרה דעתי כמובן:
1. יש קורלציה חזקה(עם השהייה של עד שנתיים) בין הריבית למחירי הדיור בעולם.
2. בשווקים מפותחים רבים בעולם כמו ארהב וקנדה כבר אפשר לראות ירידות משמעותיות בחודשים האחרונים.
3. המצב בעולם הרבה יותר גרוע ממה שמשתקף ב cpi, בהינתן שהמחירים על סחורות היו עולים ב אוגוסט(מי שסוחר בתחום יודע כמה תנודתי סחורות יכולות להיות) היינו מקבלים עלייה מפלצתית באינפלציה. + דירות שמהוות 40%+ מהcpi עדיין לא משוקף בצורה מלאה בגלל הצורה שבה מחושב המדד (רק חוזים חדשים ...).
4. המצב בישראל גרוע באותו מידה כמו בארהב . המדד בארץ דומה יותר ל pce מבחינת משקול (לא לcpi) האמריקאי שעלה ב 6.3% נכון ליולי(מיולי ליולי), ובישראל 5.2%(מיולי ליולי). חלק מההפרש אפשר להסביר בגלל הורדה במס הבלו.

ספציפית בנושא הדירות בישראל:
אני מציע לך לקרוא את המסמך של הכנסת על שוק המשכנתאות בישראל לינק, להלן כמה נקודות מעניינות שלדעתי רלוונטיות(המסמך עוכב עד אמצע 2021 כך שהמצב אפילו גרוע יותר עכשיו):
1.
" אפשר לראות כי בשנים 2012–2020 משכנתאות בשיעור מימון של %30%–45 עלו בשיעור
מצטבר של 128.7%.
משכנתאות בשיעור מימון של %60%−75 גדלו בשיעור מצטבר של %79.0.
2.
סכום הלוואה ממוצעת גדל מכ-585,000 ש"ח בשנת 2012 ,לכ-779000 ש"ח בשנת 2020 ,גידול של .%33 .ביוני
2021 המשכנתה הממוצעת הייתה בסך כ-928,000 ש"ח, גידול של כ-%19 בהשוואה לשנת
2020 .
3.
ההחזר החודשי הממוצע על משכנתה גדל מכ-2800
ש"ח בדצמבר 2019 לכ-3500 ש"ח ביוני 2021 ,גידול של כ-%25 במשך שנה וחצי. כמו כן, על פי אומדן שנכלל בסקירה, ההון העצמי הממוצע של נוטלי המשכנתאות נותר ללא שינוי, והוא כ-1.4 מיליון ש"ח. אם כן, חלה עלייה במינוף המשכנתאות,
4.
מחברי הסקירה מציינים כי לנוכח המינוף הגבוה והארכת תקופת החזר
המשכנתאות שוק הדיור חשוף לסיכונים של עלייה באינפלציה או עלייה בריבית, העשויות לגרום
לחלק מהלווים למצב של חדלות פירעון.
5.
"ריבית משוקללת על משכנתאות* 2.38%.(2020)" היום זה בערך 4.2% והיד עוד נטויה לדעתי.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: d4c
דעתי אתה עושה טעות לקנות בית במחיר השוק היום
לא הבנתי איך הפירוט שלך בהמשך תומך בדעה שלך, בהתחשב בנותנים שהפות"ש מדבר עליהם. זה אולי מתאים לשיקולים האישיים שלך.
אם הוא רוצה לקנות לו ולמשפחתו בית במושב ולחיות שם באושר ובעושר, מה אכפת לו מכל המצב הכלכלי בעולם? מה זה משנה לו אם המחירים יורדים בעולם כרגע?

סוף סוף נראה שמצאתי בית מתאים אחרי חודשים ארוכים של חיפושים.
רק זה ^ מספיק בשביל לקנות, גם אם מחר אולי אולי יהיה יותר זול, כדאי וכו'.
כאחד שחיפש דירה במשך 5.5 שנים בין השנים 2008-2013, קנינו בסוף בבערך פי 2.5 ממה שתכננו והיינו קונים גם ביותר...

סוף סוף נראה שמצאתי בית מתאים אחרי חודשים ארוכים של חיפושים. זו קנייה ראשונה של דירת מגורים יחידה (בית פרטי) בסכום גבוה למדי, בלי צורך במשכנתא. כנראה שאקח בכל זאת משכנתא עם 15%-20% מימון רק בשביל שיפוץ, עם הסתברות גבוהה שאחזיר את רובה או חלק ממנה אחרי לא יותר משנה כי יש סכום נוסף שאמור להיכנס, ואני לא רוצה למכור אחזקות בתיק המנייתי ו/או קרנות השתלמות בשביל לשלם על הנכס.

אבל, ותמיד יש אבל, הריבית עולה יפה וצפויה להמשיך לעלות בצורה די אגרסיבית בחודשים הקרובים, לכל הפחות. לדעתי זה הולך להשפיע במידה מסויימת על המחירים, אני כבר רואה ירידות מחירים ממחירי שיווק מופרכים למחירים קצת פחות הזויים (לפעמים גם 5-8% ויותר), ונראה שזו רק ההתחלה... השאלה היא האם כדאי להיות מאוד נוקשה במו״מ -- עם הסיכוי לאבד את הנכס הזה -- ואולי לרכוש אחד אחר במחיר טוב יותר בעוד כמה חודשים. המוכרים רוצים לעזוב את הבית אבל כבר אמרו שמוכנים להשכיר אותו ולא למכור אם לא יקבלו את המחיר שרצו. אין להם משכנתא. הבית מתומחר בהתאמה די טובה לנכסים אחרים שנמכרו באזור בשנה האחרונה (אולי טיפה יקר יותר), ומבדיקה שערכתי רוב מכריע של הדירות במושב בשנים האחרונות נרכשו עם מימון נמוך יחסית (קטן מ-50%, יש גם כאלו ללא מימון כלל), ניסיתי לשערך דרך זה כמה אמידה האוכלוסיה שקונה ומה תהיה השפעת הריבית על המחירים שם.

חשוב לציין שמשיקולים אישיים הייתי מאוד רוצה לעבור דירה עד הקיץ הבא (2023), כי זה יחסוך לי מעבר דירה מיותר ושכירות של שנה נוספת בדירה אחרת מזו שאני גר בה כיום (חייב לעזוב אותה בקיץ 23). הבית המדובר מתאים מהבחינה הזו. זהו כמובן לא בית להשקעה אלא למגורים, והתוכנית היא למכור אותו בעוד עשורים (כמובן אם הכל יילך טוב במקום החדש וכו׳). בכל זאת יש דילמה האם כדאי לי להשקיע את רוב ההון שלי ולקנות בית ״בשיא״ בעוד שיש סיכוי לא רע שאם אמתין כמה חודשים אוכל לחסוך לא מעט כסף, שינותב להשקעות וככל הנראה ייצר תשואה גבוהה לאורך שנים.

הי
שוק הנדל"ן מגיב לאט לשינויים בפרמטרים כלכליים, באיחור ממוצע של 6 חודשים, אם בעוד 6 חודשים כותרות העיתונים יתמקדו בירידת מחירים בשוק הדיור,
זה יחלחל למוכרים ואז תוכל להתמקח רק אם המוכר מוכרח למכור, אחרת הוא יכול להשכיר.

לדעתי את צריך לבחור בין החלטה רגשית לקנות את הנכס עכשיו, לבין החלטה כלכלית להמתין ובטח לא לקנות את כולו במזומן.

בהצלחה.

לדעתי (הפרטית בלבד) אתה יכול להוציא מהם לא מעט הנחה על המחיר כשאתה יכול לשלם להם הכל בשתי פעימות מהירות בלבד ובלי צורך להמתין לפרוצדורות הבנקאיות שלוקחות זמן רב לפעמים.
אני עדיין לוקח משכנתא… אז נכון שיכולים לקבל מהר מאוד את רוב הסכום אבל לא את כולו, עדיין יש פה פרוצדורה בנקאית
יש לך מושג כמה זמן הבית נמצא על מדף המכירה
משהו כמו חודשיים. לא כל כך הרבה לבית במחיר כזה. יש התעקשות משמעותית על המחיר אצל אחד מבני הזוג, השני(ה) הרבה יותר רוצה למכור וכנראה ישמח להתפשר

לדעתי את צריך לבחור בין החלטה רגשית לקנות את הנכס עכשיו, לבין החלטה כלכלית להמתין ובטח לא לקנות את כולו במזומן.
העניין שאם אמתין יכול להיות שיילקח לי… דירה היא non fungible וכמובן שמעורב פה שיקול רגשי כי זו דירה למגורים.

אני עדיין צריך לקנות את חלקו הגדול במזומן מפני שאני בתקופה ייחודית בחיי בה אני עם הון גדול אך הכנסה נמוכה. הבנקים מתעניינים רק בהכנסה כשבאים לקחת משכנתא..

זה זול אם תוכל להבטיח שהתשואה תהיה 27% ולא מינוס 27% .
סליחה על הבורות אבל האם זה כל כך חשוב אם הדירה נקנית לשנים ארוכות? גם המשכנתא בסוף נלקחת ל20-30 שנה, בכזה טווח לדעתי רוב הסיכויים לעלייה או לכל הפחות אי ירידה, במיוחד לצמודי קרקע

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
צ התלבטות על רכישת דירת מציאה מכונס נכסים נדל"ן 6
Z התלבטות בנוגע לכספי פיצויים/קרן השתלמות/הלוואה לצורך רכישת רכב צרכנות פיננסית 9
J התלבטות במימון רכישת דירה נדל"ן 99
J התלבטות לגבי רכישת דירה נדל"ן 45
unrealx התלבטות לגבי רכישת/השכרת רכב בארץ צרכנות פיננסית 6
mr.mo רכישת דירה ב460 בחיפה. התלבטות מימון נדל"ן 21
W התלבטות (רכישת דירה) וייעוץ כללי נדל"ן 61
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
ה התלבטות בין מק״מ לפקדון בבנק שוק ההון 3

נושאים דומים

Back