• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הערכת סיבולת סיכון

אני לא מבין את השאלה. בני אנוש לא תמיד מתנהגים או חושבים בצורה רציונלית, ואני מקווה שאני לא מחדש לך כלום באמירה הזאת.

• אהבתי
Reactions: HHH
בני אנוש לא תמיד מתנהגים או חושבים בצורה רציונלית
ברור. אבל לרוב תמיד זה קורה בגלל חוסר מודעות. לדעתי באמצעות הגברת המודעות לכשלים לוגיים (בכל תחומי החיים, לא רק כשלים פיננסיים), יהיה אפשר לשפר את המצב.

ברור. אבל לרוב תמיד זה קורה בגלל חוסר מודעות. לדעתי באמצעות הגברת המודעות לכשלים לוגיים (בכל תחומי החיים, לא רק כשלים פיננסיים), יהיה אפשר לשפר את המצב.
תמיד אפשר לשפר, אבל תמיד יישאר גם היסוד הלא רציונלי. יש סיפור יפה של כהנמן ששאל פרופסורים בכנס סטטיסטי שאלה שכאילו מהחיים ו"לא קשורה לחומר" ואיזה טעויות מביכות הוא שמע. ואם כך בשאלה מנותקת, כשנכנסים רגשות לנושא מאד מאד קשה להיות רציונלי לגמרי.

ספציפית לנושא, כסף הוא דבר מאד טעון רגשית. יחסים עם הורים, עם בן זוג, עם ילדים, כבוד, קנאה, פחד, מעמד חברתי וכו' וכו'.
בפרפרזה על מה שכתבת למעלה (בלי לעג כמובן, אתה צודק לגמרי כמובן) שקל הוא אף פעם לא רק שקל.

לא מסכים. אנשים יכולים להיות מודעים לכך שהם מתנהגים בצורה לא רציונלית, ועדיין להמשיך להתנהג ככה.
אבל אז הם מתנהגים בצורה רציונלית! כלומר הם מודעים לטרייד אוף ומוכנים לספוג את המחיר.

אבל אז הם מתנהגים בצורה רציונלית! כלומר הם מודעים לטרייד אוף ומוכנים לספוג את המחיר.

אני לא חושב שזה הופך את ההתנהגות לרציונלית.
ניקח דוגמה (היפותטית!): אני לא אוהב את הצבע הסגול. בדרך מהבית לעבודה שלי יש בניין שלם שצבוע בסגול ואני לא רוצה להיות לידו, אז אני עושה עיקוף שמאריך לי את הדרך ב40 דקות. אני מודע לזה שזה לא רציונלי, אבל אני עדיין עושה את העיקוף הזה כל בוקר. זה הופך את ההתנהגות שלי לרציונלית?
אם תגיד שכן אנחנו פשוט לא נסכים על ההגדרה של "מה זה רציונלי".

אבל זאת בדיוק הנקודה, שאם היית מודע לזה שזה מטומטם, לא היית עושה את זה.

זה מחזיר לדיון הקודם, אם אדם יודע שחשבונאות נפשית היא כשל לוגי, הוא לפחות יקח את זה בחשבון בקבלת החלטות עתידית שלו.

, אבל אני עדיין עושה את העיקוף הזה כל בוקר. זה הופך את ההתנהגות שלי לרציונלית?
אתה נכנס להתקף חרדה מהבניין שיכול להגיע לאישפוז או תאונת דרכים, יש לך אפשרות לקחת כדור שיפתור את הבעיה אבל יהפוך אותך לזומבי מזיל ריר ו/או טיקים
או אתה יכול לעקוף את הבניין.?
מה ההחלטה הרציונלית ?

אני לא חושב שזה הופך את ההתנהגות לרציונלית.
ניקח דוגמה (היפותטית!): אני לא אוהב את הצבע הסגול. בדרך מהבית לעבודה שלי יש בניין שלם שצבוע בסגול ואני לא רוצה להיות לידו, אז אני עושה עיקוף שמאריך לי את הדרך ב40 דקות. אני מודע לזה שזה לא רציונלי, אבל אני עדיין עושה את העיקוף הזה כל בוקר. זה הופך את ההתנהגות שלי לרציונלית?
אם תגיד שכן אנחנו פשוט לא נסכים על ההגדרה של "מה זה רציונלי".
יש כל מיני הגדרות, אבל הבסיס של הכל זה "העדפות" ואז מתחילים לשאול איזה אילוצים אני רוצה על ההעדפות האלו כדי לקרוא להן רציונליות.
ברור שהרצון לא להיות ליד בניין סגול זו העדפה, כמו לא לעבור ליד מקום רועש, הבית של האקס וכד'. זו העדפה ככל ההעדפות.
יש תרבויות בהן " הכי חשוב להשיג כמה שיותר" נשמעת העדפה משונה. בתרבות המערבית זה כל כך מוטמע שאנשים בכלל לא מבינים שזו העדפה.

יש שאלות שאין דרך לתמחר חוץ מאינטואיציה. המרצה שלי לסטטיסטיקה באוניברסיטה נתן לנו דוגמא מעניינת בנושא באחת ההרצאות:
אתה משתתף במשחק שבו יש שתי מעטפות, כאשר בכל מעטפה רשום סכום כלשהו, אתה יודע שבאחת המעטפות יש סכום כפול מהשניה, וחושפים בפניך את אחת המעטפות ושואלים האם אתה רוצה לקבל את הסכום הרשום עליה או להחליף למעטפה השניה- ששם אולי יש כפול מהסכום שכבר חשוף- או חצי ממנו.
סטטיסטית שווה להחליף, כי התוחלת בבחירת החלפה היא גבוהה יותר אם בוחרים להחליף תמיד. עם זאת המרצה עצמו אמר שאף על פי שהוא סטטיסטיקאי, הוא עצמו היה פשוט מסתכל על הסכום שהוא רואה במעטפה הראשונה- ואם הוא מספיק משמעותי אז לא יחליף. כלומר אם היה רואה 10 שקל- היה מחליף כדי אולי לקבל 20. אבל אם היה רשום 2 מיליון, לא היה מחליף כדי לא להפסיד מיליון שקל.
כלומר הוא יותר מפחד להפסיד מיליון שקל מאשר הוא רוצה להרויח 2 מיליון שקל.
לא חושב שיש כאן בעיה או טעות
לכסף יש תועלת שולית פוחתת
יכול להיות שעבור הרבה אנשים קבלת 1 מליון העלייה ברמת חיים והבטחון הכלכלי תהיה ״מורגשת״ עבור 2 מליון תהיה ״משמעותית מאוד״ ועבור 4 מליון תהיה ״משמעותית מאוד מאוד״
במקרה הזה לא שווה לסכן את ה 2 מליון כדי לקבל 4

אבל זאת בדיוק הנקודה, שאם היית מודע לזה שזה מטומטם, לא היית עושה את זה.

זה פשוט לא נכון. אנשים עושים דברים לא רציונליים ביודעין. רוצה דוגמה אמיתית? באחד הבניינים שגרתי בהם פעם היו שתי יציאות, קדמית ואחורית. הכניסה הקדמית היתה לכיוון מרכז העיר, הכיוון שאליו אני צריך להגיע ברוב הפעמים. אבל אני אהבתי לצאת בשניה. למה? לא יודע, באמת שלא. היה לי "וייב" יותר טוב ממנה. זה אמר שאני הולך עוד 5 מטרים בכיוון הלא נכון שאני צריך לחזור אחר כך, ועדיין השתמשתי בה. מטומטם? כנראה שכן. רציונלי? לא. ביודעין? ביודעין.

זה פשוט לא נכון. אנשים עושים דברים לא רציונליים ביודעין. רוצה דוגמה אמיתית? באחד הבניינים שגרתי בהם פעם היו שתי יציאות, קדמית ואחורית. הכניסה הקדמית היתה לכיוון מרכז העיר, הכיוון שאליו אני צריך להגיע ברוב הפעמים. אבל אני אהבתי לצאת בשניה. למה? לא יודע, באמת שלא. היה לי "וייב" יותר טוב ממנה. זה אמר שאני הולך עוד 5 מטרים בכיוון הלא נכון שאני צריך לחזור אחר כך, ועדיין השתמשתי בה. מטומטם? כנראה שכן. רציונלי? לא. ביודעין? ביודעין.
רציונלי מאד. רצית בוייב החיובי.
אם גם לא היה וייב טוב מהדלת האחורית כנראה שתמיד היית יוצא מהדלת הראשית

רציונלי מאד. רצית בוייב החיובי.
אם גם לא היה וייב טוב מהדלת האחורית כנראה שתמיד היית יוצא מהדלת הראשית

זה שוב מעלה את השאלה ״מה זה רציונלי?״. אם דברים כאלה מסווגים כרציונליים אז כל דבר יכול להיות רציונלי

זה שוב מעלה את השאלה ״מה זה רציונלי?״. אם דברים כאלה מסווגים כרציונליים אז כל דבר יכול להיות רציונלי
אם היית עושה משהו בלי שום רווח היית פועל בצורה לא רציונלית.
רווח זה דבר מאד סובייקטיבי

אם היית עושה משהו בלי שום רווח היית פועל בצורה לא רציונלית.
רווח זה דבר מאד סובייקטיבי
מבחינתי:
רציונלי=חסר סתירות לוגיות

רווח/מקסום רווח זו כבר הנחה של כלכלנים שהאדם תמיד פועל למקסם את הרווח שלו

דווקא קל לתת דוגמאות ללא רציונלי.
חזרתי מהבריכה וחם לי.
היום אני שותה מים קרים עם לימון.
מחר אשתה בלי לימון.
אני מודע וכך מחליט בכל אחת מהפעמים.
עקביות זו תכונה בסיסית שנראה נכון לדרוש מרציונליות (אבל כמובן כמו בכל הגדרה, אתה רשאי להגדיר אחרת, כולל כ"כל דבר").

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
AsherV הערכת מחיר ללפטופ יד 2 אוף טופיק 2
ptom הערכת דמי ניהול נסתרים לצרכי סימולציית מס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
The Thinker הערכת שווי של עסק דיגיטלי (אפליקציית מובייל) השקעות אלטרנטיביות 16
romrom הערכת מחיר דירה למשתכן ותועלת שולית פוחתת למטר נדל"ן 15
T הערכת סיכון - תשלום 100% מראש בדירה על הנייר נדל"ן 18
A התייעצות לגבי הערכת סיכונים במינוף שוק ההון 12
י התייעצות לגבי הערכת סיכונים/סיכויים שוק ההון 3
N הערכת שמאי נדל"ן 5
S הערכת תשואה בהלמן אלדובי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Ron.B הערכת שווי בעלות בנכס דמי מפתח נדל"ן 12
ה ריהוט ישן - הערכת שווי אוף טופיק 10
N הערכת שמאי למשכנתא נדל"ן 29
S עזרה -למידת הערכת שווי חברות שוק ההון 11
S הערכת שווי למשכנתא - דירה על הנייר נדל"ן 18
Y הערכת סיכון של אג"ח שוק ההון 7
A הערכת שווי לדירה במצב רעוע נדל"ן 38
שלי טיול ליפן-הערכת עלויות אוף טופיק 16
S הערכת תשואות - למה ואיך? שוק ההון 3
ק הערכת מחיר דירה כאשר אין אפשרות להשכיר או למכור אותה נדל"ן 49
Oracle הערכת שווי תיק מבוסס דולרים שוק ההון 5
א הערכת ייעוץ פנסיוני צרכנות פיננסית 1
flower הערכת נכסים שוק ההון 3
yanosh34 הערכת שווי דירה נדל"ן 109
ה הערכת תשואה חלופית שוק ההון 13
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O גובה סיכון בתיק שוק ההון 16
אבי.נהיר תשואה חסרת סיכון להשוואה נדל"ן 4
S האם קיים סיכון כלשהו בניהול קופת גמל בגלובלנט (בדומה לסלייס)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
עידו ג סיכון ומסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 44
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
N סיכון מט"ח בהשקעה בקרנות סל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
D דירוג בנקים לפי סיכון צרכנות פיננסית 2
כ הפחתת סיכון לפני ובפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
J אופציות put ו call כדי לגדר סיכון על מניה ספציפית שוק ההון 38
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
עידו ג סיכון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ע עדיין אג"ח להורדת סיכון רצף תשואות? שוק ההון 12
B סיכון לקרן סל מטעם בנק שיכול ליפול שוק ההון 6
Plato אג"ח ארה"ב - סיכון מטבע שוק ההון 11
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
cypriano de rore סיכון סגירת חשבון של אינטרקטיב בסיטיבנק שוק ההון 17
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
K מחיר למשתכן - סיכון בעקבות אג"ח של הקבלן נדל"ן 4
שם משתמש בעייתי קרן כספית שקלית: השקעה ללא סיכון? שוק ההון 5
S נטישת לקוחות מאלטשולר - סיכון ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ה מה התשואה לפדיון חסרת סיכון הכי טובה היום? שוק ההון 7
א BTB רמת סיכון שוק ההון 23

נושאים דומים

Back
למעלה