• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם לממש זכייה במחיר למשתכן?

אני מניח שהרעיון הוא שהוא מאמין שזו עסקה שכדאי לממש והוא מחפש חיזוק או סתירה לאמונה הזו, אבל כאלו שמבוססות ורלוונטיות למקרה הספציפי שהוא הציג.
אכן, מחפש לשמוע דעות שונות ומשונות בהסתמך על הנתונים הספציפיים. עם זאת, אין לי בעיה שהדיון הזה יסתעף ויצמח פרא.

אם לומר את האמת בתור משקיע שוק ההון מספר שנים עולם הנדלן הוא לא טריוויאלי עבורי, כמות הבירוקרטיה בקניית דירה היא גבוהה , הנזילות נמוכה, צריך להיות אקטיבי ו"לנהל את פרויקט", למצוא שוכרים וכיוצ"ב.
מבחינה אישית אני כשיר לעניין (מנהל פרויקטים בעבודתי) אך לא נלהב מהאתגר :)
הרעיון הוא לחפש וודאות כי העסקה הזו מספיק טובה בעבור כל אלה.

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון.
כאשר זוכים בהגרלה בדרך כלל אין שום התר ואין התחלה של הגשת תוכניות להתר בנייה מצד הקבלן.
זאת משום שמדד תשומות הבנייה מושת עליך הזוכה המאושר(החל מיום זכיית הקבלן בקרקע- בד''כ כמה חודשים לפני זכייתך)
אגב אני בתור קבלן גם לא הייתי ממהר לבנות או להגיש תוכניות אם לא היה לי כל תמריץ.
הקבלן קנה מהמדינה את הקרקע במחיר רצפה, וכל התעכבות מצידו- מושתת עליך הזוכה.
זה עוול שעוד יילמד בספרי ההסטוריה.
בנתיים זה טווח של כמה חודשים עד שנה וחצי(במקרה שלי עברו כמעט שנה וחצי מזמן זכייתי עד היום, המצב הנוכחי כמו בזמן הזכייה- טרם נתקבל התר) שהכסף שלך יושב בטל, אתה גם לא יכול להשקיע אותו כי מבחינתך בכל רגע הקבלן אמור להזמין אותך לכנס הזוכים המאושרים.

הסיבה היחידה שאני ממתין זה כי על הנייר- מחיר הדירה שזכיתי בה נמוך באזור 200K-300K ממחיר השוק באותה עיר.

כאשר זוכים בהגרלה בדרך כלל אין שום התר ואין התחלה של הגשת תוכניות להתר בנייה מצד הקבלן.
זאת משום שמדד תשומות הבנייה מושת עליך הזוכה המאושר(החל מיום זכיית הקבלן בקרקע- בד''כ כמה חודשים לפני זכייתך)
אגב אני בתור קבלן גם לא הייתי ממהר לבנות או להגיש תוכניות אם לא היה לי כל תמריץ.
בנתיים זה טווח של כמה חודשים עד שנה וחצי(במקרה שלי עברו כמעט שנה וחצי מזמן זכייתי עד היום, המצב הנוכחי כמו בזמן הזכייה- טרם נתקבל התר) שהכסף שלך יושב בטל, אתה גם לא יכול להשקיע אותו כי מבחינתך בכל רגע הקבלן אמור להזמין אותך לכנס הזוכים המאושרים.

הסיבה היחידה שאני ממתין זה כי על הנייר- מחיר הדירה שזכיתי בה נמוך באזור 200K-300K ממחיר השוק באותה עיר.
הכל נכון אבל האינטרס של הקבלן זהה לשלך,לקבל היתר ולבנות כמה שיותר מהר.

זה לא נכון כל הקבלנים צריכים לשלם על הקרקע, למשל הקבלן שלי (מודיעין, מורשת) לקח הלוואה p-0.5 עם תאריך שאם ההלוואה לא תפרע (דיירים שילמו תשלום ראשון) הריבית תעלה

תיקנו את זה, במכרזים שיוצאים היום ההצמדה לתשומות הבניה היא רק מהיום הוצאת היתר או משהו כזה.

למה האנטרס זהה?
הכל נכון אבל האינטרס של הקבלן זהה לשלך,לקבל היתר ולבנות כמה שיותר מהר.

אם אני קבלן ויש לי כמה פרוייקטים על הראש למה שלא אטפל קודם כל בפרוייקטים רגילים של שוק חופשי מאחר ואין לי כל הפסד בדחיית המשתכנים הצעירים?

תיקנו את זה, במכרזים שיוצאים היום ההצמדה לתשומות הבניה היא רק מהיום הוצאת היתר או משהו כזה.
וואלה מעניין שנתים התפלקה להם טעות כזאת קטנה שעולה כמעט לכל זוג כמה עשרות אלפי שקלים....

אם אני קבלן ויש לי כמה פרוייקטים על הראש למה שלא אטפל קודם כל בפרוייקטים רגילים של שוק חופשי מאחר ואין לי כל הפסד בדחיית המשתכנים הצעירים?
יש הפסד גדול, הקבלן שילם הרבה כסף על הקרקע+מס רכישה+עלויות פיתוח+הוצאות היתרים.

וואלה מעניין שנתים התפלקה להם טעות כזאת קטנה שעולה כמעט לכל זוג כמה עשרות אלפי שקלים....
זה עולה גם לו באותה המידה.

אם כבר הוא ינסה להתיש אותם כדי שיפרשו מהפרוייקט ויוכל למכור בשוק החופשי

אני מניח שכשהתחילו במחיר למשתכן אף אחד לא דמיין שיגרילו מגרשים לא בשלים שאין להם היתר בניה ולא יהיו מוכנים לבניה בשנים הקרובות.
היו להם עוד הרבה "טעויות" כאלה, במיוחד זכורה לשמצה טעות התמחור לפי מטר בלי הגדרה למספר החדרים (מה שיצר דירות 3 חדרים של 105 מ"ר, הקבלן חסך בקירות...)
ככה זה בשוק ריכוזי ומתוכנן.

קבלו עדכון,
לאחר כשנתיים וחצי כמעט ממועד הזכייה - קנינו דירת 4 חדרים 130 מ"ר קומה 10 ב1.65M
צפי אכלוס תוך פחות משנתיים.

סיפור קטן שרציתי לשתף:
אחרי בתור לבחירת הדירה היה בחור נחמד וקצת קשקשנו בזמן ההמתנה לבחירת הדירה. הוא יכל להרשות לעצמו דירת 3 חדרים בלבד (לסקרנים - 75 מ"ר בפחות מ1M)
אך כאשר ניגש לבחור דירה - לא נותרו דירות 3 חדרים.
כלומר, לאחר שנתיים וחצי של המתנה הבחור הלך הביתה מאוכזב. צריך לומר שתמהיל הדירות פורסם ימים בודדים טרם בחירת הדירות.
ברגע הזה הבנתי, למרות שיצאתי נשכר מהתוכנית הזו ושאפילו הייתי אמור להצביע כחלון בבחירות (לא הצבעתי), שהתוכנית הזו חייבת תיקון מיידי או ביטול מיידי.
מה דעתכם?

אך כאשר ניגש לבחור דירה - לא נותרו דירות 3 חדרים.
בעיה ידועה.
הוא היה צריך לקחת את זה בחשבון מראש לפי המיקום שלו בזכיה.
הגישה למחיר למשתכן צריכה להיות איזה דירה אני אצטרך עוד 3-4 שנים, הסיבה שאנשים לוקחים 3 חדרים זה כי אין להם כסף.
לדעתי התוכנית טובה ויהיה ממש חבל להפסיק אותה.
בכל מקרה, לשאלתך, החופש שמביאים לקבלנים הוא גבוה מידי.
לדעתי בשלב התכנון צריכים לשאול את הזוכים כמה חדרים הם רוצים ועל פי זה לתכנן.
ראיתי פרוייקטים שיש שם 3 ו 5 חדרים בלבד. אין באמצע.
מאיפה זה בא? מהזוכים? ממש לא.
לכן פרוייקטים כאלה נידונים להגרלות שניות ואפילו פעם שלישית. ואז אתה שומע שהם נזרקו לדירות ללא הגרלה.
מי שלא זוכה במיקום טוב? שלא יצפה ל3 חדרים.
ומי שלא? שיבוא במטרה מראש לקנות 4 חדרים.
הזמן ממועד הזכיה עד לקבלת המפתח לדעתי בסדר.
שנה של תכנון, שנתיים, שנתיים וחצי של בניה. זה נורמלי.
אל תשכח שזה לא רק הבניין, זה גם התשתיות מסביב, שצריכות שידרוג בגלל כמות שפכים שלא תוכננה לפני 30 שנה וכו...

אם אני שם בצד את כל הטענות אם התוכניות משרתת את מטרתה (להוריד מחירים? להעניק דירות בהנחה לחסרי דיור?),
יש בתוכנית הזו בעיה גדולה של שקיפות.
בכל רגע בתהליך אין לך מושג מה קורה, מתי יקרה ומה בדיוק יקרה.
לא נשמע לי שאפשר לפתור בעיית דיור של משפחה ספציפית עם חוסר וודאות כזה גדול.

אם אני שם בצד את כל הטענות אם התוכניות משרתת את מטרתה (להוריד מחירים? להעניק דירות בהנחה לחסרי דיור?),
יש בתוכנית הזו בעיה גדולה של שקיפות.
בכל רגע בתהליך אין לך מושג מה קורה, מתי יקרה ומה בדיוק יקרה.
לא נשמע לי שאפשר לפתור בעיית דיור של משפחה ספציפית עם חוסר וודאות כזה גדול.
זה כבר תלוי במידת המעורבות שלך.
לבחור בית לא בא ברגל,
יכול להיות שהרגשת לא מחובר ולא ידעת מה קורה, אבל בשביל לצמצם את זה היית יכול להיות יותר מעורב בפרוייקט ובכלל בתוכנית.
מה הכוונה?
א.לעשות סיור במקום.
ב.כבר בשלב ההגרלה אתה יכול לראות תוכנית של האזור, איזה בניינים יהיו וכמה, איפה השטחים הפתוחים, כמה גנים יהיו לך בשכונה,
כמה קומות, מה כיוון הנוף, האם יש בתי ספר? גני ילדים? כמה דירות בכל קומה? האם יהיה רכבת באזור? ועוד 1001 נתונים שיחברו אותך לפרוייקט.
ג.כמובן אתה יכול לקרוא את התקנון של מחיר למשתכן שם מפורט לך עם איזה חומרים יבנו את פנים הדירות, יש לך גם דגמים שאתה יכול לבחור מראש לפי המפרט
פשוט ללכת לחנות ולראות את דגם החיפויים,הריצוף וכו... בעין.
ד.אם כולם בונים פחות או יותר אותו דבר...למה לא הלכת לראות דירות של מחיר למתשכן לפני הזכיה? זה נשמע לי בסיסי. והכי קרוב למציאות של הדירה שתקבל.

את כל זה אפשר לעשות גם לפני הזכיה ובזמן ההמתנה לבחירת הדירה.
אחר כך יגיע שלב בחירת הדירה, שבו תהיה לך החלטה יותר מגובשת מה אתה רוצה ומה אתה לא רוצה.
ומה שישאר לך זה רק להסתכל באתר של הקבלן כדי לראות את העיצוב פנים וחלוקת החדרים בדירה. וכמובן לבחור את הדירה בבניין שראית לפני זה.

בשלב הבניה? אתה יכול ללכת עצמאית לשטח ולראות את ההתקדמות.
לא בטוח שירשו לך להכנס אבל לפחות מבחוץ.

אני לא חושב שיש מה להיות מעודכן יומיומית במחיר למשתכן.
מה קורה? זכית בדירה
מתי קורה? כשהקבלן יסיים לתכנן תדע.
מה רצית עוד לדעת? למה זה מתעכב?
נ.ב. אנשים לא רציניים יותר מידי.
יש את הפרוייקט באור יהודה, היו איזה 5000 או 3000 נרשמים בהגרלה החוזרת משהו כזה
כמה מהם אתה חושב נכנסו לאתר הקבלן וראו שנשארו רק דירות 6 חדרים של 2 מליון וצפונה?(ה2 מליון היא דירת גן של 3 חדרים:roll:)
אולי 30
כל השאר? הולכים לבטל.

נערך לאחרונה ב:
הגרלה ונתינת מתנות על חשבון יתר האוכלוסיה.
יותר מ-800 דירות שלא מצליחים למכור ועכשיו החליטו שישווקו לכולם ולא רק ל"זוכים"... כלומר, המשקיעים שבהם נלחמים, יקבלו מתנה של 300~400K לפחות.
חלם זה כאן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D האם לממש זכייה בראש העין נדל"ן 50
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I הכריחו אותי לממש הפסדי הון - מה עכשיו? שוק ההון 11
liranviper האם לממש rsu או אופציות? שוק ההון 24
T שוקל לממש סנופי לסגור פריים במשכנתא / להכניס לפקדון שוק ההון 10
ד עומד להפוך לתושב ארה"ב - נאלץ לממש רווח בקרנות סל לא אמריקאיות שוק ההון 14
פסיוני לממש את אמזון? שוק ההון 25
I מה לעשות כשהבנקים לא מאפשרים לממש רווחים מקריפטו? שוק ההון 93
מ העלו לי את דמי הניהול, לממש רווחים ולעבור או להישאר? שוק ההון 94
G שאלות מס לממש מתחילים.. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
koni כללים לממש רווחים? ללא צורך תיזמון שוק ההון 8
ש רכישת שליש דירה לאחר זכייה במחיר למשתכן. נדל"ן 3
M מחויבות לבניה לאחר זכייה במכרז בנה ביתך ברמ׳׳י נדל"ן 0
O איך לחשב כדאיות זכייה במחיר למשתכן מול שכירות ? נדל"ן 9
T מחיר למשתכן - שינוי סטטוס מידועים לציבור לנשואים לאחר ״זכייה״ נדל"ן 0
E זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 12
A כדאיות רישום למחיר מטרה כעת - סיכויי זכייה נדל"ן 5
G זכייה בדירה בהנחה ברמת גן נדל"ן 20
stamEhad זכייה במחיר למשתכן - אז עשיתי סימולציות. מנסה כעת להבין מה הצעדים הבאים ומשתדל לא לעשות טעויות יקרות נדל"ן 33
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
R שאלה לגבי זכייה בדירה בהנחה נדל"ן 3
M זכייה במחיר למשתכן לאחר רכישה בשוק החופשי נדל"ן 2
ס זכייה במחיר למשתכן בשכונת רוממה בירושלים נדל"ן 28
D זכייה במחיר למשתכן בגליל ים בהרצליה נדל"ן 6
ETL זכייה בפיס אוף טופיק 54
amidar זכייה במחיר למשתכן - במקום לא רלוונטי למגורים - מה עושים? נדל"ן 237
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
ב שמן זית טוב במחיר הגיוני ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 54
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
פ דירה במחיר למשתכן - ללא משכנתא? נדל"ן 7
ה מקמ - מונפק במחיר נמוך? שוק ההון 8
T האם קנייה במחיר נמוך יותר משתלמת יותר? שוק ההון 12
ה זכיה במחיר מטרה נדל"ן 0
נ כדאיות זכיה במחיר למשתכן נדל"ן 3
א זכיתי במחיר למשתכן, האם זה שווה? נדל"ן 7
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
Y האם אפשר לקנות דירה במחיר למשתכן אחרי שקניתי דירה? נדל"ן 2
I הבדלים במשכנתא במחיר למשתכן לבין דירה רגילה נדל"ן 13
T האם ירידה בכמות העסקאות אמורה לגרור ירידה במחיר? נדל"ן 34
A רכב קטן במחיר משתלם, יד שנייה או חדש? שמעתי 0 קילומטר עם הנחות מאוד משמעותיות-"חבר" וכו'. צרכנות פיננסית 4
Shnizelia מימון ובחירה דירה במחיר למשתכן בתל אביב נדל"ן 197
1337justme מנקה במחיר סביר ומבלי לשבור את הראש צרכנות פיננסית 6
מ מדד תשומות במחיר למשתכן בת"א נדל"ן 6
H בית במחיר למשתכן . איך לממן? נדל"ן 59
ש קרן השתלמות ככסף "בטוח" לקניית דירה במחיר למשתכן נדל"ן 0
מ מיקרוסופט במחיר אפסי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
ב פקודת LMT מחוץ לשעות המסחר, במחיר גבוה מאוד, שקולה לפקודת MKT ? פוסטים מאיכות נמוכה 21
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
S דירה במחיר למשתכן בדרום ללא משכנתא - לבטים נדל"ן 5
G רכישת דירה במחיר למשתכן עם משכנתא גבוהה ומה לעשות עם הכסף בינתיים נדל"ן 7

נושאים דומים

Back
למעלה