• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בניית פלח סולידי בתיק בעידן הריביות האפסיות

Harpagon

משתמש רגיל
דירוג
448
היי,
מנסה לבנות תיק השקעות לטווח ארוך (15+ שנה) ומתקשה בחלוקת הפלח הסולידי.
לאחר קריאה מרובה (פה בפורום ובמקומות אחרות) והתלבטות בין תיקים רבים התכנסתי לתיק במבנה של 65-70% מניות תוך שימוש בקרנות בלאקרוק החדשות ועוד 30-35% בפלח סולידי.
חדי העין ישימו לב שמדובר בתיק שדומה למדי לתיק "שוקולד מריר" של בעלת הבית המכובדת, דורין, בו חולק הרכיב הסולידי לחצי-חצי בין אג"ח צמוד ואג"ח לא צמוד לטווח קצר-בינוני.
להבנתי, מטרות האג"ח הלא צמוד הינן:
1. לצמצם נזקים במקרה בו הפלח המנייתי נופל
2. לתת הגנה כלשהי במקרה של דפלציה
מטרת האג"ח הצמוד לעומת זאת היא:
1. לצמצם נזקים במקרה בו הפלח המנייתי נופל
2.לתת הגנה כלשהי במקרה של אינפלציה
אבל הסולידית ומקומות אחרים מתנגדים לאג"ח צמוד ורואים בו כלי לא יעיל כנגד אינפלציה. בחלק מהמקומות מומלץ על זהב כהגנה כנגד אינפלציה, אבל לאור קשיים לוגיסטיים וההתנהגות שלו ב2008 אני לא מעוניין להשקיע בו.
רציתי לדעת האם העובדה שהמניות שאני מתכנן להחזיק הן לא מגודרות ומושקעות מחוץ לישראל מספקת לדעתכם הגנה מספקת כנגד אינפלציה בארץ? ואפשר בביטחון (יחסי כמובן, הכל יחסי) להשקיע את הפלח הסולידי כולו באג"ח קצר-בינוני לא צמוד ואולי מק"מ/פק"מ/פקדון כדי לשמור על קצת נזילות.
תודה למגיבים.

אני יחסית מתחיל בתחום ההשקעות אז קח את דברי בערבון מוגבל - אבל עד כמה שאני מבין,
אג"ח הוא הרבה יותר נזיל מאשר פקדונות למיניהם, משום שאג"ח הוא סחיר והאחרונים לא.

לא כך?

אפשר בביטחון (יחסי כמובן, הכל יחסי) להשקיע את הפלח הסולידי כולו באג"ח קצר-בינוני לא צמוד
1. איזה ריבית אתה מצפה לקבל על החלק הזה?
2. מפני איזה דיפלציה (באחוזים) אתה מנסה להתגונן?

לדעתי אג"ח מדינה קצר עד 5 שנים מאוד דומה למזומן מבחינת תרומתו לתיק

1. איזה ריבית אתה מצפה לקבל על החלק הזה?
2. מפני איזה דיפלציה (באחוזים) אתה מנסה להתגונן?

שאלות טובות שיכולת המענה שלי עליהן נמוכה מפאת חוסר ידע. בצורה עילגת וכמיטב יכולתי:
1. מנוע הצמיחה של התיק זה המניות, מבחינתי מטרת הפלח הזה היא איזון במקרה של נפילה בשווקים. תחת הנחה זאת, אני מניח שהמטרה היא ריבית שתמנע שחיקת ערך הפלח עקב אינפלציה.
2. ממה שקראתי תרחישי דפלציוניים קיצוניים הם מאוד נדירים, כך שאני מניח שמדובר באחוזים בודדים (עד 2 אחוזים נאמר, מכיוון שהאינפלציה השנתית בישראל לא ירדה מתחת ל-1.8%- מאז 1971 לפי מה שקראתי).

ממה שקראתי תרחישי דפלציוניים קיצוניים הם מאוד נדירים, כך שאני מניח שמדובר באחוזים בודדים (עד 2 אחוזים נאמר, מכיוון שהאינפלציה השנתית בישראל לא ירדה מתחת ל-1.8%- מאז 1971 לפי מה שקראתי).

אז בוא נסכם: היום אג"ח שקלי נותן לך תשואה של 0.5%-1% . ובשביל התשואה העלובה הזו אתה מקבל הגנה מתרחיש שיסב לך נזק של 1.8% (למעשה אפילו לא ברור לי למה זה נזק, הרי בדיפלציה כח הקנייה שלך רק גדל).
לעומת זאת אג"ח צמוד נותן תשואה עוד יותר נמוכה (אפילו שלילית ריאלית) אבל נותן לך הגנה מתרחישים שיכולים לגרום נזק של 80% לתיק שלך.

תחת הנחה זאת, אני מניח שהמטרה היא ריבית שתמנע שחיקת ערך הפלח עקב אינפלציה.
אבל בתקופה של אינפלציה הריבית והקרן נשחקים במהירות. איך ריבית שקלית קבועה עוזרת למטרה שלך פה?

ג.נ. כל האג"ח שאני מחזיק בתיק הוא צמוד.

שואל גם כן - למה אתה חושב שיש צורך להתגונן מפני דפלציה?
אחרי שראיתי שמבנה התיק שלי דומה מאוד לתיק "שוקולד מריר" קראתי על הלוגיקה בבניית התיק, ובהצגת השיקולים כתבה דורין "אפיק זה יסייע בהגנה על חלק מהתיק בתרחיש של דפלציה במשק". מכיוון שזהו החלק הסולידי, אני רוצה להגן עליו ממגוון תרחישים.

אז בוא נסכם: היום אג"ח שקלי נותן לך תשואה של 0.5%-1% . ובשביל התשואה העלובה הזו אתה מקבל הגנה מתרחיש שיסב לך נזק של 1.8% (למעשה אפילו לא ברור לי למה זה נזק, הרי בדיפלציה כח הקנייה שלך רק גדל).
לעומת זאת אג"ח צמוד נותן תשואה עוד יותר נמוכה (אפילו שלילית ריאלית) אבל נותן לך הגנה מתרחישים שיכולים לגרום נזק של 80% לתיק שלך.
אבל בתקופה של אינפלציה הריבית והקרן נשחקים במהירות. איך ריבית שקלית קבועה עוזרת למטרה שלך פה?
ג.נ. כל האג"ח שאני מחזיק בתיק הוא צמוד.

זו דרך מאוד טובה להציג את הדברים, תודה.

אנחנו בעולם שהריבית מתנהגת בו בצורה מאד שונה מבעבר.
הייתי שמחה אם @הסולידית היתה כותבת פוסט מעודכן על הנושא (אלא אם היא עדיין מאמינה בחשיבותו של האג"ח).
לדעתי- כל מה שהוא להשקעה ארוכה צריך להיכנס לקרנות מניות הידועות. כל מה שנועד לנזילות בשנים הקרובות, להשאיר בעו"ש או להכניס לתכנית חסכון שתחנות היציאה שלה מתאימות לתכנית השימוש במזומנים של החוסך. לבנות על האג"ח בתור גורם מייצב נראה לי לא רלוונטי יותר. מצטערת, העולם השתגע :)

"אפיק זה יסייע בהגנה על חלק מהתיק בתרחיש של דפלציה במשק". מכיוון שזהו החלק הסולידי, אני רוצה להגן עליו ממגוון תרחישים.
סליחה, ציטטת משהו אבל לא הסברת, ואני באמת לא מבין - למה *אתה* חושב שדפלציה זה משהו שצריך להתגונן מפניו?
אולי דפלציה זה משהו רצוי שכדאי לקוות אליו?

סליחה, ציטטת משהו אבל לא הסברת, ואני באמת לא מבין - למה *אתה* חושב שדפלציה זה משהו שצריך להתגונן מפניו?

אני אענה במקום (בנוסף?) לפות"ש.

בדרך כלל דיפלציה מקושרת להאטה בפעילות הכלכלית. מי שמחזיק מניות, צפוי לראות אותן מדשדשות או יורדות בהעדר דיבידנדים.
עכשיו, פעם היית יכול לקבל ריבית שקלית של 5-10%. אם היית נועל אותה אז, היית מובטח שגם במקרה של דיפלציה תמשיך להיות לך איזשהי הכנסה קבועה, גם אם שאר הרכיבים בתיק ירדו.
בימינו, כשהריבית שאפשר לקבע היא 0-1%, זה פשוט לא רלבנטי.

בבניית התיק "שוקולד מריר" הציגה הסולידית את מטרת האג"ח הלא צמוד כאפיק שמטרתו להגן מפני דפלציה. מכיוון שההבנה שלי בתחום מוגבלת, עקבתי אחרי המלצה זו. אחרי שקראתי עוד (הרבה בעקבות תגובתך, ותודה על כך), אני מבין עכשיו שאולי הגנה זו לא נדרשת עבורי ועבור מטרת התיק שלי.

אני אענה במקום (בנוסף?) לפות"ש.
בדרך כלל דיפלציה מקושרת להאטה בפעילות הכלכלית. מי שמחזיק מניות, צפוי לראות אותן מדשדשות או יורדות בהעדר דיבידנדים.
עכשיו, פעם היית יכול לקבל ריבית שקלית של 5-10%. אם היית נועל אותה אז, היית מובטח שגם במקרה של דיפלציה תמשיך להיות לך איזשהי הכנסה קבועה, גם אם שאר הרכיבים בתיק ירדו.
בימינו, כשהריבית שאפשר לקבע היא 0-1%, זה פשוט לא רלבנטי.

מכיוון שמטרתי היא לא לייצר הכנסה קבועה (בפרק הזמן הקרוב), אני מבין שאפיק זה פחות רלוונטי לגביי. תודה על ההערה.

ישנו פקדון של בנק כלשהו שמציע:
"בתום תקופת הפיקדון תתקבל החלופה הגבוהה ברוטו מבין השניים:
מסלול שקלי- בריבית שנתית 1.00%
מסלול צמוד מדד- הצמדה מלאה למדד המחירים לצרכן. (קרן הפיקדון מובטחת)"

בהתחשבות בסיכון המובנה של פקדון של בנק בניגוד לאג"ח מדינה מבחינת בטחונות, לדעתכם לא מדובר במוצר מעניין? אפילו אם החישוב מבוצע ברוטו ובתום התקופה, עדיין ישנה איזושהי הגנה כנגד אינפלציה יחד עם ריבית סבירה (ואני לא מאמין שאני אומר את זה על 1%) במקרה שאין אינפלציה, לא?
אני מניח שיהיה מעניין לשאול אותם איך החישוב המדוייק של המדד מתבצע בתום התקופה.

כהערת אגב - עכשיו נפל לי האסימון למה מחירי הדירות עלו כל כך בעשור האחרון :(

ישנו פקדון של בנק כלשהו שמציע:
"בתום תקופת הפיקדון תתקבל החלופה הגבוהה ברוטו מבין השניים:
מסלול שקלי- בריבית שנתית 1.00%
מסלול צמוד מדד- הצמדה מלאה למדד המחירים לצרכן. (קרן הפיקדון מובטחת)"

בהתחשבות בסיכון המובנה של פקדון של בנק בניגוד לאג"ח מדינה מבחינת בטחונות, לדעתכם לא מדובר במוצר מעניין?
ברשותך אני אתעלם מהמסלול השקלי שפשוט מבטיח לך הפסד ריאלי אפילו בציפיות האינפלציה כיום.

המסלול הצמוד מבטיח לך מדד + 0. אבל אתה מחוייב לנעול את הכסף (לפעמים אפשר לשבור את הפקדון במחיר של ויתור על הריבית). זה אומר שלא תוכל לנצל בקלות הזדמנויות שיצוצו.
לכמה זמן הפיקדון? כמה מקבלים באג"ח ממשלתי צמוד על תקופה דומה?
הניחוש שלי הוא שההבדל קטן מאוד (לטובת הפקדון בבנק) אבל אתה משלם עליו בנזילות ובסיכון מוגבר.

אנחנו בעולם שהריבית מתנהגת בו בצורה מאד שונה מבעבר.
הייתי שמחה אם @הסולידית היתה כותבת פוסט מעודכן על הנושא (אלא אם היא עדיין מאמינה בחשיבותו של האג"ח).
ל
רעיון מעולה, מצטרף לבקשה!
אני נמצא באותה סירה.
מתחבט כבר תקופה היכן להשקיע את החלק הסולידי.

אודה לסיוע, כי אני עדיין מתקשה להבין, בחלק הסולידי של התיק מה המסלול שסביר שיתאים להדיוט הממוצע? כמו כן, במידה ומחזיקים דולרים שמנדיפים לא להמיר לשקלים יש נייר ערך מועדף לפלח הסולידי לאדם הממוצע?

במידה ומחזיקים דולרים שמנדיפים לא להמיר לשקלים יש נייר ערך מועדף לפלח הסולידי לאדם הממוצע?
מהי הסיבה שאתה לא רוצה להמיר לשקלים?
תקרא על AGG ועל BND (לא מומחה, לא ממליץ - להבנתי אלו האופציות הכי רלוונטיות למי שחי בשקלים ובכל זאת רוצה להחזיק דולרים ולהשקיע באפיק שנחשב סולידי עבורו איתם, יש סיכון מט"ח בכך)

לתכנית חסכון
מהי כוונתך בתכנית חסכון? פק"מ בבנק? משהו אחר?

נערך לאחרונה ב:
מנצלת את ההקפצה

נכון למצב היום,
מה דעתכם על החזקת החלק הסולידי
50% מזומן בעו"ש (כולל קרן חירום)
50% אג"ח צמוד?
במקרה כזה, אני צריכה להיות מוכנה נפשית לתשואה שלילית קטנה כל עוד האינפלציה היא כמו היום. נכון?

@חתול לילה ?

(כמובן בלי לייעץ וכו')

נערך לאחרונה ב:
מהי כוונתך בתכנית חסכון? פק"מ בבנק? משהו אחר?
תכנית חסכון למספר השנים שאתה יודע שבסופם תצטרך את כל הכסף למטרה שהחלטת עליה. רצוי מאד שהריבית תהיה צמודה למדד כי האינפלציה מתחילה להרים ראש.
שים לב שזאת הדעה האישית שלי. אני לא מאמינה בהשקעה סולידית סתם כך כחלק מהתיק אם הוא נועד לשנים ארוכות (אפילו אם המשמעות שמדי פעם נמכור קצת ני"ע מהמניות באופן נקודתי). מטרות לטווח קצר רצוי בהחלט לתקצב מראש ולשים במקום שבו הוא לא ייפגע, במיוחד לקראת תאריך היישום. לגבי מהו טווח קצר, יש בפורום כל מיני דעות.
הדעה שלי היא שטווח קצר מחולק לכמה טווחי משנה:
1. טווח מיידי של שנה-שלוש שנים (אירוע גדול, קניית מכונית, לימודים וכו') - פק"מ או עו"ש. לא כולל תקציב חירום למקרי בלת"מ
2. טווח קצר של 4-7 שנים - תכנית חסכון צמודה למדד.
3. טווח בינוני עד 10 שנים -אפשר להשקיע במניות בתחילת הדרך ואז להעביר חלק לחסכון (או להתחיל לחסוך לפלח הזה) כמה שנים לפני כן.

תכנית חסכון
תודה על התגובה המפורטת, אבל התכוונתי בשאלה המקורית למהי המשמעות של המונח 'תכנית חסכון'?
האם הכוונה לפק"מ מסוג מסויים בבנק? אג"ח כלשהו? משהו אחר?

במידה והכסף הוא בשקלים מה הייתה ההמלצה שלך?
אני נוטה לפק"מ צמוד, הוא יפגע הנזילות, אך האלטרנטיבה של אג"ח צמוד טומנת בחובה סיכון עלית ריבית אם מדובר על קרן מחקה או ריבית שלילית לפידיון, שתלוי בך אם אתה מוכן לספוג את ההפסד הזה בשביל הנזילות והבטחון הקצת יותר גבוהה של אג"ח ממשלתי לעומת פקמ בבנק.

מה שכן, בגלל שהאפיק הסולידי היום לא נותן כמעט שום תשואה, אני כן נוטה להגדיל את הפלח המנייתי על חשבון הסולידי כדי לא לפגוע בשרידות התיק לטווח ארוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ בניית קוטג על קרקע נדל"ן 4
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
R בניית 2 תיקי השקעות (אקסלנס ומיטב-דש) שוק ההון 14
א בניית סולם אגח עם invesco BulletShares שוק ההון 1
ל רכישת גג לצורך בניית דירה נוספת נדל"ן 4
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
A בניית דירות על הגג ע"י הקבלן נדל"ן 8
V פגישה ראשונה עם קבלן לטובת בניית בית פרטי נדל"ן 51
א בניית בסיס בחו"ל צרכנות פיננסית 16
S בניית תיק השקעות שוק ההון 9
K בניית תיק השקעות לפנסיונרית בגיל 65 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
E בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים שוק ההון 5
S בניית תיק פשוט מאפס לבן משפחה מבוגר שוק ההון 3
A התייעצות משכנתא בניית בית נדל"ן 10
M כדאיות בניית יחידת דיור בבית פרטי נדל"ן 21
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
stamEhad בניית תמהיל תיק השקעות שכולל הלוואה (שאלה טכנית) שוק ההון 3
M בניית בית נופש בצפון נדל"ן 0
M כלי שמאפשר בניית תיק השקעות וירטואלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
Lag בניית הכנסות צדדיות כפרילנסר- בניית אתרים, עיצוב גרפי, e-commerce וכן הלאה התפתחות אישית 3
M בניית דו-משפחתי ומכירה של אחד הבתים נדל"ן 6
L בניית תיק לטווח ארוך שוק ההון 0
unrealx בניית בית נדל"ן 22
bobby בניית תיק סולידי 30-70 או 40-60 עם גידור מט"ח שוק ההון 6
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
O בניית תיק השקעות עצמאי משולב IRA שוק ההון 6
חורש חוות דעת על בניית תיק עם שילוב שוק מקומי שוק ההון 6
ג האם ניתן לקחת משכנאת על סכום של מגרש + עלות בניית בית? נדל"ן 5
S בניית תיק השקעות ראשוני שוק ההון 5
M בניית תיק השקעות לפנסיונרים שוק ההון 6
S כדאיות בניית בית והשכרה לעומת השקעה ? נדל"ן 3
ד בניית קרדיט סוקר עם אשראי אמריקאי בלי SSN שוק ההון 2