• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

2 שאלות על שוק ההון

צ'יק צ'ק

משתמש רשום
דירוג
0
ערב טוב לכל מלומדי הפורום.
אני בן 28, חדש כאן וחדש בכלל בנושאי שוק ההון.
יש לי השקעות נדל''ן בארץ וכעת התחלתי להתעניין לראשונה בשוק ההון, הבלוג כמובן תרם לי המון.
שתי שאלות ברשותכם.
1. אני מעוניין להשקיע בתעודות סל או בקרנות נאמנות כדי ליצור השקעה פאסיבית ורחבה ככל האפשר.
קראתי על ההבדלים ביניהם ועל כך שקרנות נאמנות נסחרות פעם ביום ותעודות סל באופן סדיר.
השאלה שלי היא - האם השווי של קרן הנאמנות בהכרח נגזר בכל רגע נתון משווי המניות/המדד שהיא מחקה?
או שהמסחר בה מנותק ויש לה ערך עצמי?
דוגמא קניתי קרן נאמנות עוקבת ת'א 100, היום המדד עלה באחוז, קרן הנאמנות עלתה גם באחוז או שיתכן שאתמול היא הייתה שווה יותר כי ספציפית היה לה ביקוש גבוה יותר?

2. קראתי על אפשרות של לקיחת הלוואה עד 70% בריבית נמוכה מאוד ע''ח הכספים המושקעים..
האם האפשרות הזו קיימת אצל כל גופי ההשקעות?
האם משנה במה הכסף מושקע או שכל הפקדה לבית השקעות מזכה אפשרות להלוואה הנ''ל?
תיאורטית - אני יכול לשים 300 אל''ש, לקחת הלוואה 210 אל''ש, להשקיע אותם, לקחת הלוואה 140 אל''ש, להשקיע וכו'
כך יתכן למנף השקעות בשוק ההון?
תודה רבה לעונים.

קודם כל ברוך הבא,
אז ככה לגבי 1 קרנות נאמנות אקטיביות יכולות לנוע בלי קשר למדד הכללי כי הן לא עוקבות אחריו במדויק מה שמוביל לפערים (לטובה או לרעה), קרנות סל אמורות להיות צמודות למדד אבל בגלל שהן כמו מניות וסחירות לאורך כל היום בניגוד לקרנות נאמנות אז לפעמים הביקוש/היצע של הקרן עשוי להשפיע על המחיר שלה בלי קשר לשווי הנכסים שהיא מחזיקה, אבל בקרנות עם סחירות סבירה הפער אמור להיות מאוד קטן אם בכלל, וגם אז לחלק מהקרנות יש מנגנונים בנויים לנטרל פערים כאלו כמו יצירת מניות נוספות.

לגבי 2 הכספים שהשתמשת בהם כדי למנף לא פתאום נספרים כנכסים אלא גם כחלק מההלוואה שלקחת אז אתה לא יכול להיכנס למימון אינסופי כי אחוז המינוף שלך רק יעלה ויעלה ככה הרבה מעבר למה שבית ההשקעות התכוון לאשר לך. מה גם שאם אתה לא הכי בטוח איך עובד מינוף הייתי ממליץ לך להימנע ממנו בינתיים.

שיהיה בהצלחה!

תודה על התשובה.

לגבי 1
אני אשמח אם תרחיב יותר.
מה שאני לא מבין הוא -
מצד אחד רכישת קרן נאמנות אומרת שאני רוכש קרן שמחקה מדד x ובית ההשקעות שעומד מאחורי הקרן מתחייב לתשואה מקבילה למדד x.
מצד שני הקרן עצמה סחירה = המחיר מנותק מהמדד..
איך זה עובד אני יוכל לדרוש מבית ההשקעות לתת לי את המדד בדיוק?
אני מעוניין לנעול 300 אל''ש ל 30 שנה, במסלולים שעד היון הניבו בממוצע 7% שנתי,
בזמן המשיכה הקרן יכולה להיות שווה פחות מעליית המדד?
מה מבטיח חי שלא יהיה פער גדול?

לגבי 2
אני יכול להעביר את כספי המינוף לבית השקעות אחר שלא אמור לדעת שהם הלוואה מבית ההשקעות הראשון, לא?
אל דאגה.. אני לא מתכוון לעשות צעד כזה, מעניין אותי תאורטית בלבד.

חידוד קטן:
קרן נאמנות (mutual fund) לא סחירה. קרן סל (exchange traded fund) כן סחירה.
קרן נאמנות יכולה להיות אקטיבית או פסיבית מחקה מדד.
קרן סל יכולה להיות אקטיבית או פסיבית מחקה מדד (קרן סל אקטיבית ישראלית לא יצא לראות אבל תיאורטית אפשרי).

קרן נאמנות מחקה מדד תזוז כמעט בדיוק כמו המדד שהיא מחקה. לטווח ארוך יהיו פערים מסוימים שנובעים משתי סיבות: (1) טעות עקיבה [הרכב המדד משתנה מפעם לפעם והקרן אמורה להשתנות בהתאם אבל לא תמיד זה מושלם ומיידי] שהיא די אקראית ויכולה להיות למעלה או למטה; (2) תשואה נמוכה יותר מהמדד כתוצאה מגבייה של דמי ניהול מתוך הכסף המושקע. לכן בקרנות מחקות אחד הפרמטרים הכי חשובים הוא דמי ניהול, זה הדבר היחיד שבטוח יוריד את התשואה שלך.

קרן סל מחקה מדד היא די דומה לקרן נאמנות ולמעט במקרים מאוד קיצוניים היא תיסחר סביב שווי המדד האמיתי. מילת המפתח כאן אבל היא "סביב". בדרך כלל לא תוכל לקנות או למכור אותה בדיוק בשווי השוק של הנכסים שמאחוריה. במקום זאת יהיה איזשהו "מרווח" (spread) בין כמה שהשוק מוכן לשלם על יחידה של הקרן (bid) לבין בכמה שהשוק מוכן לקנות יחידה של הקרן (ask). גודל המרווח תלוי בעיקר בסחירות של הקרן. למשל SPY האמריקאית כמעט בלי מרווח בכלל. לעומת זאת יש הרבה קרנות פחות נסחרות עם spread שיכול להגיע לשבר משמעותי של אחוז. זו למעשה עלות נוספת של קרן סל שאין לך בקרן נאמנות, כי תצטרך לשלם עבורה קצת יותר מהשווי האמיתי, לעומת קרן נאמנות שהמחיר שלה אמור להיות מדויק.
מהצד השני, בדרך כלל אם תסתכל על קרן סל שמחקה מדד מסוים וקרן נאמנות שמחקה את אותו מדד, אז קרן הסל לרוב תהיה עם דמי ניהול נמוכים בהרבה (בעיקר בישראל). לכן, רוב המשקיעים לטווח ארוך היום מעדיפים קרנות סל.

אף אחד לא מבטיח לך שמישהו יסכים לקנות ממך יחידה של קרן סל בשווי השוק של המדד שהיא מחקה, קרוב לזה או בכלל לקנות ממך את היחידה. קרן נאמנות אתה יכול בכל יום להחליט שאתה מוכר למנהלי הקרן והם חייבים לשלם לך את שווי השוק של הנכסים שמאחוריה. יחד עם זאת, כיום כמעט תמיד (לא נתקלתי במצב שלא) יש לקרנות סל "עושי שוק" שמאפשרים לך למכור להם יחידות במחיר שהוא לא הרבה יותר נמוך משווי הנכסים (NAV).

תודה
בבלוג שעלה לאחרונה "כיצד משקיעים וכו' " נכתב שקרן נאמנות סחירה רק פעם ביום,
אבל אני מבין ש"סחירה" = במשמעות של אופציה לרכישה ומכירה,
ולא במשמעות של סחר מנותק, כי בכל מקרה מנהלי הקרן חייבים לספק את התשואה הזו.

אני פשוט מנסה להבין האם יש סיכון מסויים בקרן סל,
אולי בעוד אי אילו עשרות שנים המוצר הזה מסיבה מסויימת יהיה בעל היצע גדול הרבה יותר ממניות המדד שהוא מחקה וכך מחירו יהיה נמוך משמעותית?
כנראה שאף אחד לא יכול באמת לענות על זה אבל אני מבין שאין שום היגיון שיקרה דבר כזה.
מישהו יכול להרחיב על זה יותר?

שאלה נוספת
אם קרן נאמנות היא לא סחירה ומנהלי בית ההשקעות חייבים לקנות אותה ממני במחיר שמשקף את ביצועי המדד,
האם יש סיכון שבית ההשקעות יפשוט רגל בגלל השקעות אחרות שלו וביום שארצה לממש לא יהיה לי עם מי לדבר?
כי להבנתי בית ההשקעות לא באמת קונה מניות מאותם המדדים שאני חושף עצמי אליהם,
אלא משקיע היכן שהוא חושב שישיג תשואה טובה יותר, (יצליח להכות את המדד) ומתחייב לי תשואה כמו המדד, כך שבעצם אני מלווה לו כסף.
מה הביטחונות שלי?

סורי על החפירות בדברים שהם כנראה א' ב' בשביל הכרישים שנמצאים פה,
אבל עד היום הייתי רק בנדל''ן ואני לא יכול לעשות משהו חדש בלי להבין לגמרי איך זה עובד.

תודה רבה.

אני פשוט מנסה להבין האם יש סיכון מסויים בקרן סל,
אולי בעוד אי אילו עשרות שנים המוצר הזה מסיבה מסויימת יהיה בעל היצע גדול הרבה יותר ממניות המדד שהוא מחקה וכך מחירו יהיה נמוך משמעותית?
כנראה שאף אחד לא יכול באמת לענות על זה אבל אני מבין שאין שום היגיון שיקרה דבר כזה.
מישהו יכול להרחיב על זה יותר?
הETF כן מחזיק את המניות שהוא מייצג,האיזון נעשה ע"י עושי שוק,במידה והקרן עולה מעל המחיר של הנכסים שהיא מייצגת הם יקנו יחידות שלה יפרקו אותם וימכרו את המניות ברווח והפוך במקרה שהיא יורדת.
זה המנגנון שמבטיח שתקבל שווי הוגן לאורך זמן.

ואני לא יכול לעשות משהו חדש בלי להבין לגמרי איך זה עובד.
חשוב מאוד ומובן.
צ'יק צ'ק זה לא הדרך בהשקעות כאלה ;)
במידה שנוח לך לקרוא באנגלית investopedia לטעמי זה מקום מעולה להתחיל להבין לעומק איך המכשירים האלה עובדים לדוגמא: https://www.investopedia.com/terms/e/etf.asp

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33