• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תכנון קניית דירה לצד השקעה לטווח ארוך

חסכן

משתמש רשום
דירוג
2
לילה טוב,

אמ;לק - רווק באמצע שנות העשרים, משקיע תקופה בשוק ההון, רוצה להמשיך אך בשלב מסוים לקנות דירה למגורים, בצורה שקולה. אשמח לקרוא אילו שיקולים אני צריך לקחת בחשבון, הקצאות, יתרונות חסרונות וכו'.

רקע:
אני משקיע כמה שנים בשוק ההון, ורוצה להמשיך להשקיע בשוק ההון, אך רוצה בשלב מסוים לקנות דירה למשפחה שתהיה לי . נניח לצורך הדיון שהרצון לקניית דירה אינו כלכלי, קרי אני לא מניח שהקנייה תהיה משתלמת יותר אם כי אשמח לדעת כמה זה עשוי להיות משמעותי. תהיתי לעצמי מה הדרך הנכונה לתכנן מהלך כזה, בהנחה ואני אקנה דירה בעוד 3, 5, 8 ו-10 שנים מהיום, האם כדאי לשנות את הקצאת הנכסים לאורך השנים (וכיצד, לדוגמה יותר מזומן ו\או השקעה בפק"מ, יחס מנייתי סולידי, כמות באפיקים הסולידים וכו') והסיבות לכאן או לכאן.

הפרטים הרלוונטיים:
הכנסה שנתית: לאחר הוצאות כיום (כולל הפרשות לקה"ל ולאחר ניכוי מיסים) - 300 אש"ח.
שווי כלכלי נוכחי (ני"ע ומזומן) - 1.1 מיליון ש"ח מתוכם 200 אש"ח מזומן.
מחיר דירה צפוי - בנחה ואני רוצה לקנות דירה באיזור השרון, 3-4 חדרים, זה נראה לפי מדלן זה אמור להיות בסביבות 2-3 מיליון ש"ח. ממה שקראתי כאן בפורום, כדאי לקחת משכנתה של לפחות 60% מערך הדירה, כלומר לחסוך בין 1.2-1.8 מיליון ש"ח.
הקצאה נוכחית של הנכסים (רק ני"ע) - 80%-75% מנייתי והשאר אג"ח ישראלי.

הנחות עבודה:
* ההכנסה נטו לא תשתנה ב-3 שנים הקרובות (קשה לי להעריך מה יהיה לאחר מכן אם כי סביר שזה לא ישתנה הרבה אם נכניס לחישובים את ההכנסה של בת הזוג).
* בהנחה ומחירי הדירות יעלו בתקופה זו ב-5 אחוזים לשנה (לא יודע אם זה סביר, אבל ננסה..), אז דירה ששווה היום 2.5 מליון ש"ח תהיה שווה בעוד 8 שנים 3.7 מיליון ש"ח, ידרוש חיסכון של לפחות 2.2 מיליון ש"ח.

תכנית עבודה

לכן, לפי דעתי הקריטריונים המרכזיים שאין לי תשובה הם (ואשמח לטיפים\כללי אצבע\שיקולים) - כמה להפקיד באפיק המנייתי, הסולידי, והנזיל (פק"מ\בנק) בכל חודש\שנה לאורך התקופה ולמה. כי לכאורה 2 האפשרויות הקיצוניות לשני הכיוונים הן (מצטער מראש על החישובים הלא מדויקים):
1. לחסוך ללא סיכון עד שיש הון לדירה - הם הנתונים לעיל, סביר להניח שאחרי 5-8 שנים אוכל לקנות דירה (ללא מימוש של ני"ע). לאחר 8 שנים אוכל לחסוך ללא סיכון 2.4 מיליון ש"ח ועוד (עם סיכון) 1.8 מיליון ש"ח מני"ע לפני מיסים (עבור תשואה שנתית של 7 אחוז). יתרונות: הרבה פחות מסוכן לחיסכון לדירה, נוח, יותר צפוי. חסרונות: חוסר הזרמה של כספים לשוק ההון לאורך זמן שעשוי להתבטא בחוסר של תשואה ("פספוס" של ירידות).
2. להמשיך לחסוך לפי אותה הקצאה ולממש את הנכסים שנרצה לקנות - להמשיך להפקיד לפי אותה הקצאה. עבור תשואה שנתית של 7 אחוזים לאורך 8 שנים, אוכל לחסוך 5 מיליון ש"ח (לפני מיסים).

זה נראה שלפי מה שכתבתי, לאחר הקנייה, אני אשאר עם 800 אש"ח יותר אם אבחר באפשרות השנייה (עם כל הסיכונים הנלווים אליה). כנראה יש הרבה אפשרויות באמצע ו\או דברים אחרים (קניה של דירה קטנה יותר קודם לכן), אשמח להצעות.

לסיום, כמה שאלות בסיסיות אחרות:
1. אני השמטתי לחלוטין את העלויות (לרבות מיסים, עו"ד, שיפוצים, ומי יודע) הנדרשות לקניית דירה, איך אפשר לקבל הערכה לעלויות אלו? מניח שזה ביחס למחיר הדירה?
2. בהנחה ואני רוצה לממש את הנכסים שלי בשלב מסוים - כיצד אני יכול לחשב כמה אני צריך למכור תוך כדי התחשבות במס רווח הון? (המידע של כל הפעולות ק\מ שמור).
3. בעת המכירה - האם כדאי למכור כמה שיותר מהחלק הסולידי, או חלוקה אחרת? מצד אחד, החלק המנייתי בעל יותר פוטנציאל לרווחים בעתיד, אך מצד שני, אם אני מממש יותר מהחלק הסולידי אני אהיה חייב להשלים אותו, כך שלאורך תקופה אני לא אפריש לחלק המנייתי ואפסיד תשואה פוטנציאלית.
4. כיצד להחליט כמה שנים\החזר חודשי לקחת משכתנה? חצי מהשכר? כמו שכ"ד? איזה שהם כללי אצבע?

ברוך הבא!
אני משקיע כמה שנים בשוק ההון, ורוצה להמשיך להשקיע בשוק ההון, אך רוצה בשלב מסוים לקנות דירה למשפחה שתהיה לי
לגיטימי לגמרי
הפרטים הרלוונטיים
שכחת לרשום מה החסכון החודשי שלך. זה יכול לעזור כדי להבין באיזה קצב אתה צובר את ההון (מתעלמת מתשואת ההשקעות כרגע).
בהנחה ואני אקנה דירה בעוד 3, 5, 8 ו-10 שנים מהיום, האם כדאי לשנות את הקצאת הנכסים לאורך השנים
כלל האצבע הוא שככל שאתה צריך מוקדם יותר את ההון, כך עדיף להוציא אותו מרמות סיכון גבוהות. אם אתה יודע כבר היום שתוך 5-10 שנים תצטרך את הכסף שצברת והשקעת במניות אז אתה פחות יכול להרשות לעצמך לקחת את הסיכון של משברים שהם חלק בלתי נפרד מהשקעה במניות. מצד שני, אם החסכון השנתי שלך הוא גדול מאד- תוכל פשוט לא להשקיע אותו יותר במניות אלא במוצרים ששומרים לך פחות או יותר על הכסף.
רווק באמצע שנות העשרים
זה מאד יפה שבגילך אתה כבר מסתכל כל-כך רחוק ובכל זאת עדיף לא עד כדי לשאול לגבי מכירת הנכס כשעדיין לא קנית אותו.
תתחיל מלהציב לעצמך יעד ראשון- תאריך הכניסה לדירה משלך. מכאן כבר יהיה לך קל יותר לתכנן אחורה את הצעדים הנדרשים.

ברוך הבא

אני השמטתי לחלוטין את העלויות (לרבות מיסים, עו"ד, שיפוצים, ומי יודע) הנדרשות לקניית דירה, איך אפשר לקבל הערכה לעלויות אלו? מניח שזה ביחס למחיר הדירה?
מס רכישה, עלות עו"ד, עלות תיווך (יש מקומות בהם אין כמעט אפשרות ללא תיווך), רישומים בטאבו - כמה עשרות אלפי שקלים. תלוי בעו"ד ובמתווך.
אני חושב שלקחת בחשבון תוספת של לפחות 50 אלף לכל הנ"ל יהיה הגיוני.
שיפוצים - יכול להיות 20K אם זה רק קצת צבע, חשמל וגבס ויכול להגיע גם ל-200K. בד"כ גם אנשים מתאימים דירה לצרכים שלהם ככה שיש לעיתים התאמות פשוטות שגם עולות כסף.

תודה רבה לכל המגיבים.

שכחת לרשום מה החסכון החודשי שלך. זה יכול לעזור כדי להבין באיזה קצב אתה צובר את ההון (מתעלמת מתשואת ההשקעות כרגע).
אני לא בטוח שהבנתי מה אני מפספס אבל אני חוסך בכל חודש 25 אש"ח, שהם 300 אש"ח בשנה.

כלל האצבע הוא שככל שאתה צריך מוקדם יותר את ההון, כך עדיף להוציא אותו מרמות סיכון גבוהות. אם אתה יודע כבר היום שתוך 5-10 שנים תצטרך את הכסף שצברת והשקעת במניות אז אתה פחות יכול להרשות לעצמך לקחת את הסיכון של משברים שהם חלק בלתי נפרד מהשקעה במניות. מצד שני, אם החסכון השנתי שלך הוא גדול מאד- תוכל פשוט לא להשקיע אותו יותר במניות אלא במוצרים ששומרים לך פחות או יותר על הכסף.

תתחיל מלהציב לעצמך יעד ראשון- תאריך הכניסה לדירה משלך. מכאן כבר יהיה לך קל יותר לתכנן אחורה את הצעדים הנדרשים.
ברור לי ועד עכשיו לא חשבתי שארצה להוציא את הכסף לפני. אבל השאלה היא האם להשקיע בהכרח את כולו באפיקים כאלו, ואילו (פק"מ\בנק\אג"ח ממשלתי\משהו אחר שאני לא מכיר). ומצד שני, זה גרם לי לחשוב (עכשיו אחרי התגובה) מה אני מעדיף - להיות בסיכון ואולי לדחות את הקנייה בעשור (כך שזה הופך את אפיק ההשקעה לרלוונטי מתמיד), ו"לשלם" על כך עם הפוטנציאל תשואה עבור הסיכון, ולהמשיך לגור בשכירות בזמן, או מצד שני, להבטיח את הדירה (כמה שאפשר עם מחירי הדירה בארץ) ולחסוך באפיקים סופר סולידים.
כמו שאמרתי, הרעיון מאחורי הקניה הוא לא כלכלי (פסיכולוגי, רצון לא להשתקע מבלי לחשוש לשכירות באיזור וכו'), כך שאני לא בטוח שזה יהיה בלתי אפשרי להמשיך לגור בשכירות.

זה מאד יפה שבגילך אתה כבר מסתכל כל-כך רחוק ובכל זאת עדיף לא עד כדי לשאול לגבי מכירת הנכס כשעדיין לא קנית אותו.
מה הכוונה? איזה נכס?

מס רכישה, עלות עו"ד, עלות תיווך (יש מקומות בהם אין כמעט אפשרות ללא תיווך), רישומים בטאבו - כמה עשרות אלפי שקלים. תלוי בעו"ד ובמתווך.
אני חושב שלקחת בחשבון תוספת של לפחות 50 אלף לכל הנ"ל יהיה הגיוני.
שיפוצים - יכול להיות 20K אם זה רק קצת צבע, חשמל וגבס ויכול להגיע גם ל-200K. בד"כ גם אנשים מתאימים דירה לצרכים שלהם ככה שיש לעיתים התאמות פשוטות שגם עולות כסף.

תודה רבה!

אני לא בטוח שהבנתי מה אני מפספס אבל אני חוסך בכל חודש 25 אש"ח, שהם 300 אש"ח בשנה.
אוקיי, חשבתי שזה ההכנסות נטו מהמשכורת לא אחרי הוצאות קיום. יפה מאד! זה אחרי שכ"ד או שאתה גר אצל ההורים? אתה צופה שזה יהיה החסכון השנתי שלך גם בעשור הקרוב? אם כן, אנחנו מדברים על 3M חסכון עוד לפני ההתעסקות בתשואה. אם זאת דירה ראשונה, אין לך מס רכישה ואתה יכול לקבל 70% משכנתא ואפילו יותר לפי גובה ההכנסות שלך. בהנחה (שלך) שהדירה תעלה בערך 4M זה אומר שתצטרך הון עצמי של 1.2M ונניח עוד 300K להוצאות נילוות ושידרוגים. יישארו לך בחיסכון לפחות עוד 1.5M. מה מטריד אותך? :)

בפיסקת הסיום שלך, סעיפים 2,3
אני מבין.

השאלות היו יותר כלליות;
לגבי שאלה 2 - בהנחה ויש לי סכום של X ש"ח מחולקים לפי יחס כלשהו (נניח 50-50 בשביל הנוחות) בין מניות ואג"ח, איך אני יכול לדעת מראש כמה למכור בהתחשב המיסים הנלווים - הבנתי שזה עובד לפי FIFO, כך שלפי ההבנה (יכול להיות שגויה), המס תלוי באופן ישיר במחיר של מניות לפי סדר קנית המניות.
לגבי שאלה 3 - השאלה היא יותר כללי, ואפשר לנתק אותה מהסיפור כדי לפשט - נניח שאחרי תקופה אני רוצה לקנות דירה בסכום כלשהו שהוא מחצית מהשווי של ני"ע שברשותי. האם כדאי להשאיר את ההקצאה\יחס בין האפיק הסולידי\מנייתי זהה? האם כדאי לחסל יותר מהסולידי כי הוא צפוי להכניס פחות כסף? מנייתי?

לסיום, כמה שאלות בסיסיות אחרות:
1. מס רכישה לדירה ראשונה יש לך פטור עד כ1.5M ש"ח ומעבר לזה מדורג, יש לך מחשבונים רבים אונליין. עו"ד כ0.5%, תיווך 1עד 2% פלוס מע"מ. אגרות וכו' כמה אלפים בודדים. שיפוץ אין כללי אצבע, זה כל מקרה לגופו ותלוי מאד ברמת הנכס כיום, ברמת הגימורים והעבודה, בגודל הנכס ומה בדיוק אתה רוצה לשפץ, אפשר טיפה קוסמטיקה ב10,000 ש"ח ואפשר שיפוץ קומפלט ברמה טובה ב10,000 ש"ח למ"ר.
2. תבקש מהברוקר דו"ח מס מכירה רעיונית.
3. מומלץ להשאר ברמת הסיכון שהחלטת שמתאימה לך.
4. כלל האצבע הוא החזר חודשי כמה שיותר גבוה כל עוד אתה עומד בזה ועומד בדרישות הבנק שהם עד 33% מהשכר נטו שלך (אולי אפשר לנסות 40%).

השאלות היו יותר כלליות;
כלומר, דיברת על תיק ההשקעות הבורסאיות שלך. לא הבנתי את זה.
הבנתי שזה עובד לפי FIFO
נכון, בטח אם אתה משקיע במכשירי השקעה ישראלים.
נניח שאחרי תקופה אני רוצה לקנות דירה בסכום כלשהו שהוא מחצית מהשווי של ני"ע שברשותי. האם כדאי להשאיר את ההקצאה\יחס בין האפיק הסולידי\מנייתי זהה?
הסיבות ליחס ההקצאה קשורות ברמות הסיכון שאתה מוכן ויכול לקחת על עצמך ובאופק ההשקעה. מה שיישאר שם נועד לעוד הרבה שנים? אתה לא יודע? כשתגיע לנקודת הזמן הזאת תדע יותר.

אוקיי, חשבתי שזה ההכנסות נטו מהמשכורת לא אחרי הוצאות קיום. יפה מאד! זה אחרי שכ"ד או שאתה גר אצל ההורים?
אחרי שכ"ד.
אתה צופה שזה יהיה החסכון השנתי שלך גם בעשור הקרוב? אם כן, אנחנו מדברים על 3M חסכון עוד לפני ההתעסקות בתשואה. אם זאת דירה ראשונה, אין לך מס רכישה ואתה יכול לקבל 70% משכנתא ואפילו יותר לפי גובה ההכנסות שלך.
קשה לדעת, אין לי מושג אם יהיה מיתון או סיבות אחרות, אז קשה לי להניח את זה. אבל מצד שני אני גם מניח שההכנסה לא תעלה בשנים הקרובות (שאני בטוח שהיא תעלה), וגם שהבת זוג שלי תצטרף להכנסה אז אני מקווה שזה יתקזז.

בהנחה (שלך) שהדירה תעלה בערך 4M זה אומר שתצטרך הון עצמי של 1.2M ונניח עוד 300K להוצאות נילוות ושידרוגים. יישארו לך בחיסכון לפחות עוד 1.5M. מה מטריד אותך? :)
ראשית, הייתי מעדיף לקחת כמה שפחות משכנתה וכמה שפחות להסתמך על השכר העתידי - מי יודע מה יהיה עוד 20-30 שנה מהיום, לכן שאלתי את ההשאלה לגבי ההחזר החודשי\משך משכנתה בשאלה 4 האחרונה.

לכאורה, אני יכול לחסוך שנה\שנתיים היום להשיג 1.5 מיליון ש"ח ולקנות דירה כבר עכשיו, אבל חשבתי שאולי יהיה כדאי להשקיע בבורסה כמה שאפשר בשביל לתת לריבית-דריבית לעשות את שלו ב-20 שנה הקרובות.

1. מס רכישה לדירה ראשונה יש לך פטור עד כ1.5M ש"ח ומעבר לזה מדורג, יש לך מחשבונים רבים אונליין. עו"ד כ0.5%, תיווך 1עד 2% פלוס מע"מ. אגרות וכו' כמה אלפים בודדים. שיפוץ אין כללי אצבע, זה כל מקרה לגופו ותלוי מאד ברמת הנכס כיום, ברמת הגימורים והעבודה, בגודל הנכס ומה בדיוק אתה רוצה לשפץ, אפשר טיפה קוסמטיקה ב10,000 ש"ח ואפשר שיפוץ קומפלט ברמה טובה ב10,000 ש"ח למ"ר.
2. תבקש מהברוקר דו"ח מס מכירה רעיונית.
3. מומלץ להשאר ברמת הסיכון שהחלטת שמתאימה לך.
4. כלל האצבע הוא החזר חודשי כמה שיותר גבוה כל עוד אתה עומד בזה ועומד בדרישות הבנק שהם עד 33% מהשכר נטו שלך (אולי אפשר לנסות 40%).
1. אז אפשר לומר סה"כ 3 אחוזים משווי הנכס?
2. האם זה עבור כל ני"ע? חלק מהם? מה מפורט בדו"ח?
3. לגי'ט
4. לא הכרתי!

תודה רבה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
K תכנון פרישה להורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
U תכנון מס בהשכרת דירה מיסים 16
T תכנון פרישה וירושה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
I תכנון כלכלי למשפחה - חסכונות לטווחים שונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
L שאלות לפני תכנון טיסה לארצות הברית עם דרכון אירופי אוף טופיק 3
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
S העברת קופ"ג וקה"ש ל-IRA עבור אמא + תכנון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
י תכנון מס דיבידנד זר מעל גיל 60 מיסים 8
C תכנון מס עבור מענק פרישה מיסים 2
F פיצול חשבון בנק לאשה סיעודית - תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 20
M האם יש חברה המלווה ובודקת את הנכס - תכנון ,שכנים תוכניות עתידיות באזור וכו פוסטים מאיכות נמוכה 1
A תכנון נכון של מס רכישה והיטל השבחה נדל"ן 0
I תכנון תיק - טווח השקעה מינ' במניות שוק ההון 4
fizban תכנון פרישה מוקדמת (בגיל 55~) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
ז תכנון לטווח ארוך מבחינת צפי מס שוק ההון 4
ג תכנון פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D לבעלי חניה בבניין,. לא ביקשנו חלף חניה בתמ'א פינוי בינוי , לאחר תכנון וחתימה אבל טרם חתימה סופית., מה הכי טוב כרגע לעשות? נדל"ן 4
מ תכנון כלכלי לעתיד צרכנות פיננסית 0
J תכנון פרישה בגיל פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
י מסע תכנון עשור, תיק השקעות עצמאי וצבירת נכסים יומני מסע אישיים 12
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
L מסע תכנון קריירה וצבירת נכסים לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 44
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
A תכנון עתידי להסבה לתחום המחשבים התפתחות אישית 34
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
S תכנון לקראת משכנתא צרכנות פיננסית 3
F תכנון תזרים פרעונות בקרנות מחקות אג״ח שוק ההון 1
ש תכנון פרישה מוקדמת בן 22 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
A עזרה בתחילת תכנון פיננסי נכון צרכנות פיננסית 2
R תכנון פרישה מוקדמת עם FIRECALC למי שעתיד לרשת מיליונים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
S חוות דעת על תכנון תיק השקעות שוק ההון 4
F תכנון מס על ידי פתיחת חברה צרכנות פיננסית 12
Y מעוניין לברר לגבי תכנות מס (בעיקר תכנון מס בחו"ל)...... צרכנות פיננסית 1
I תכנון מס שבח נדל"ן 6
Dim תכנון מס בינלאומי שוק ההון 3
ב תכנון מסלול מחדש אחרי 40 יומני מסע אישיים 11
S תכנון פרישה בגיל 45, 100% VT שוק ההון 156
unrealx תכנון חופשת סקי באופן עצמאי צרכנות פיננסית 2
N תכנון מס בעייתי ולא מומלץ בקרנות השתלמות שוק ההון 37
י תכנון מס כאשר בן זוג אחד מרוויח הרבה והבן זוג השני מעט שוק ההון 2
N בן 22 עם הרבה שאלות על מס, תכנון תיק פאסיבי וכו' שוק ההון 17
פ מישהו מכיר את חברת נטו תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 14
N תכנון תמהיל משכנתא בגובה 350,000 ש"ח + טוויסט שלי נדל"ן 25
K תכנון מס הפסדים בבורסה שוק ההון 7
S תכנון הפרישה- האם המשיכה מהתיק היא 3% או 4% כולל דידבידנדים או בנוסף ? שוק ההון 7
AlexNOSAM תכנון פרישה לגבר בן 55, עצות יתקבלו בשמחה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 76
S שאלה על תכנון קרנות השתלמות, תיק השקעות, קופ״ג ופנסיה שוק ההון 23

נושאים דומים

Back
למעלה