1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק השקעות של משקיע מתחיל+מספר שאלות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י FireWolf, ‏2/2/19.

1. FireWolf

FireWolf משתמש רשום

שלום לכולם,
    לאחר מספר חודשי קריאה של הבלוג והפורום, הגעתי להחלטה לפתוח תיק השקעות.
    ברשותי כ-190 אש"ח בעו"ש ועוד סכום יחסית זעום של כמה אלפי שקלים בקרן הפנסיה.
    ברצוני בשלב הראשוני להשקיע כ-50 עד 70 אש"ח בלבד, ולא את כל סכום הכסף (למעט קרן חירום של כ-20 אש"ח), וזאת משיקולים פסיכולוגיים גרידא. ייתכן ולאחר שאחוש בנח בעולם ההשקעות, אפקיד רבעונית סכום של כ-10 אש"ח.
    הרכב תיק ההשקעות עליו חשבתי בשלב ההשקעה הראשוני הינו כלהלן:
    40%-VTI
    30%-VXUS
    30%-מדד עוקב אג"ח ממשלתי כללי כלשהו
    (הסבר קצר על הקצאת הנכסים בתיק: אני מעוניין בתיק פשוט, ובנוסף-אני מעוניין לרכך מעט את התיק עם נתח יחסית מכובד של אגרות חוב. אופק ההשקעה המתוכנן הינו לטווח בינוני:10-15 שנים).

עיינתי במסמך האקסל המפרט את דמי הניהול/מכירה/קנייה השונים בכל אחת מפלטפורמות ההשקעות שיש בנמצא, והרושם שהתקבל אצלי הוא שIB הינה הפלטפורמה המשתלמת ביותר לאופי ההשקעות שאני מעוניין לבצע. עם זאת, להבנתי פתיחת חשבון בIB תצריך ממני התעסקות עצמאית עם רשויות המס בישראל אחת לחצי שנה (מה שמבחינתי מהווה טרחה מסויימת שאין לי עניין בה). בנוסף, אני לא יודע אם ניתן לרכוש דרך IB ניירות ערך ישראליים (הייתי רוצה לנהל את כל התיק במקום אחד, ולא לפזרו בין מספר חברי בורסה-עניין של נוחות..).
    ככל הנראה אבחר לנהל את התיק בפסגות/מיטב דש (להבנתי מיטב דש היא ממילא חברת בת של פסגות).

לאחר שהצגתי את הרקע הכללי אודות תכנית ההשקעה שלי, השאלות שנשאלות הן כלהלן:
    1.דעתכם הכללית על התיק, האם אני מפספס משהו? אשמח להערות/הארות (לא ייעוץ כמובן:))
    2.נניח ואני משקיע 50 אש"ח בסה"כ, האם למשל עבור 70% מהתיק (35 אש"ח) אשר מורכב ממניות, עליי לבצע את המרת המט"ח בעצמי ורק אז להשקיע את הכסף או שהמרת המט"ח מבוצעת עבורי ברגע שאני מורה לברוקר כיצד להשקיע את כספי?
    3.האם אני לא מפספס כלום-השקעה דרך בית השקעות ישראלי תוכל לחסוך ממני את ההתעסקות עם רשויות המס בישראל, לא כך?
    4.הבנתי שקיימים מקרים בהם בתי השקעות יוצרים קשר עם בעלי תיקים הממעטים בפעולות ומזהירים אותם כי חוסר הפעילות בתיק עלולה להוביל ל"חיסול התיק" והחזרתו לעו"ש של המשקיע. כיצד ניתן להימנע מסיטואציות כאלו? (למעט קנייה רבעונית ומכירה לצורך איזון, אינני רואה את עצמי מבצע מספר רב של פעולות בכל חודש..)

תודה מראש לעונים!

2. Yoss

Yoss משתמש בכיר

שיהיה בשעה טובה
    תזכור שכשאתה פותח תיק ניירות ערך של 50-70 אש"ח מתוך 190 אש"ח, תיק ההשקעות שלך (שזה כל ה-190 אש"ח*) מוטה מזומן, כך שהוא מרוכך בכל מקרה. לא ממליץ או משהו כזה, אבל קיימת האפשרות שכשרוב התיק במזומן, ניירות הערך יהיה במניות. אם וכאשר תגדיל את תיק ניירות הערך (על חשבון המזומן) תוכל להקדיש פלח גדל לאג"ח.
    *)תכל'ס אם יש לך נכסים נוספים הם גם חלק מהתיק שלך, אבל אתעלם מהם כרגע לטובת פשטות הטיעון.
    אם לא תבצע פעולות מכירה, לא תצטרך לדווח הן בבורקר ישראלי והן בברוקר זר (למעט על דיבידנדים שלא נוכו במקור, מה שלא יקרה עם ETF בסגנון אלו שציינת).
    אם תמכור בהפסד, תהיה חייב לדווח בברוקר זר, אבל תרצה לדווח גם בישראלי, כדי לא לאבד את מגן המס.
    אם תמכור ברווח, אז אכן באותה שנה תהיה חייב לדווח בברוקר זר אבל לא בברוקר ישראלי (אלא אם כבר היה לך מגן מס משנים קודמות, ואז תרצה לדווח גם בברוקר ישראלי).
    לא. לפחות בינתיים, ללקוחות פרטיים.
    נתקלתי כאן במקרה אחד כזה, אך בסוף התברר שבית ההשקעות "לא הסביר את עצמו טוב" (או בקיצור - הם לא התכוונו לזה וזה לא קרה). לא מכיר מקרים אחרים. כן עלולים להעלות עלויות, ואני לא מכיר דרך להימנע מזה.
    לא ברור לי למה זה משנה... בכל מקרה, הבדיקה צריכה להיות לפי העלות שתצא לך בפועל לפי תוכנית ההשקעה הספציפית שלך. מקווה שאכן כך בדקת.
    זה משתנה, בין ברוקרים או אפילו בתוך ברוקר כתלות במערכת המסחר. בכל מקרה המרת המט"ח עולה כסף, לא משנה אם אוטומטית או לא (היא זולה במיוחד אצל IB). בדוק עם הברוקר שלך.

מוריארטי אוהב/ת את זה.
  3. ogi

ogi משתמש בכיר

בוויקי כתוב שלא, ואני משער שבצדק.

Yoss אוהב/ת את זה.
  4. FireWolf

FireWolf משתמש רשום

קודם כל תודה לעונים!
    עניין אחד שלא ברור לי-אם אני משקיע דרך ברוקר ישראלי, מדוע עליי לדווח על מכירה בהפסדים על מנת לזכות במגן המס? האם הברוקר הישראלי לא יודע כי קיים עבורי מגן מס במקרה כזה? (נניח שמכרתי בשנה X בהפסד מסויים, אבל לאחר 3 שנים [לדוגמא] מכרתי ברווח, ונניח והפעולות נעשו אצל אותו הברוקר, האם אין לו איזשהו רישום/היסטוריה של מכירותיי?)

5. Yoss

Yoss משתמש בכיר

זה החוק. זה לא תלוי בברוקר. הברוקר יכול לקזז רק בתוך אותה שנה.

6. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

שלום,

1. אחלה תיק. תחשוב אם אחוז האג"ח גבוה מספיק, בייחוד לאור טווח ההשקעה.
    2. אצלי (ibi) אני רוכש דולרים דרך הברוקר ואז בזה רוכש מניות. לא יודע איך זה בברוקרים אחרים.
    3. נכון, אבל רק בתוך אותה שנה קלנדרית.

רגולציה. מס הכנסה "מרשה" לברוקר לערוך עבורך התחשבנות תוך-שנתית, ולא בין-שנתית. זה ככה בעוד הרבה תחומים, למשל תיאום מס במקרה של מספר משכורות - במהלך השנה אפשר לקבל החזר מהמעסיק, בשנה אחרי זה כבר אתה מול מס הכנסה.

7. FireWolf

FireWolf משתמש רשום

תודה לעונים!
    כעת החסם העיקרי שלי הוא הקושי בבחירת המוסד באמצעותו אשקיע את כספי.
    להבנתי, מפשפוש בפורום, הסקת כי במקרה של השקעה דרך ברוקר זר (למשל-IB), עבור סכומים של פחות מ-20K$, אין טעם להשקיע דרך IB ועדיף במקרה כזה להשקיע דרך בית השקעות/בנק ישראלי. בנוסף, עניין ההתעסקות עם מס הכנסה הוא מרתיע, והצורך לפנות לרו"ח על מנת לקבל שירות "תיווך" עלול לייקר את כל העסק ולוואו דווקא להשתלם יותר מאשר השקעה דרך מוסד ישראלי.
    דעתכם על כך?

נעם בלה בלה אוהב/ת את זה.
  8. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

שהבנת נכונה.

FireWolf ו-adamshalev אוהבים את זה.
  9. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

מסכים, בעיניי הגבול הוא הרבה יותר גבוה מ20K$

FireWolf, אורי ג. ו-adamshalev אוהבים את זה.
  10. צפי

צפי משתמש רשום

האם בהשקעה דרך ברוקר ישראלי (IBI באופן ספציפי) איש צורך לדווח על הרווחים למס הכנסה או שהניכוי נעשה במקור *תמיד* דרך IBI?

11. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

הניכוי נעשה במקור. הבעיה היא במעבר בין שנים קלנדריות, שם לא נשמר לך במערכת שלהם מגן המס אם מכרת בהפסד שנה קודמת ואז אתה צריך להתעסק מול מס הכנסה ישירות

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
העברת תיק השקעות פינת המשקיעים ‏ביום שני ב- 22:11
תיק השקעות חדש פינת המשקיעים ‏ביום חמישי ב- 20:24
פתיחת תיק השקעות בפעם הראשונה.. פינת המשקיעים ‏11/4/19
תיק ההשקעות שלי הגיע ליעד פינת המשקיעים ‏11/4/19
עדכון אוטומטי של תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏6/4/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.