1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק השקעות של משקיע טרי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י nmac, ‏14/2/17.

1. nmac

nmac משתמש רשום

שלום לכולם.
    רוצה לפתוח בתודה עמוקה לכולכם. אני לא חושב שהייתי נכנס לתחום ההשקעות מבלי הפלטפורמה הזו שמאפשרת לי ללמוד באופן בלתי אמצעי.

אפתח עם הרכב התיק, אח"כ אסביר את השיקולים:
    30%- מניות ארה"ב, VTI
    20%- שווקים מפותחים, VEA
    20%- שווקים מתעוררים, VWO
    10%- נדל"ן, VNQ
    5%- אגח ממשלתי צמוד, קסם ישראלי צמוד
    15%- אגח ממשלתי בינוני, MTF שקלי ריבית קבועה ממשלתי

אז לשם ההסבר, מי אני:
    קצין בן 24, מהנדס, נכנס לקבע עוד כשנה. גר עם ההורים, מעט הוצאות יחסית.
    חסכתי עד כה כ-50% מההכנסה שלי מהצבא ומעבודה, ומתכנן להמשיך ולהגדיל את התיק אחת לרבעון עם 50% מההכנסה. פותח את תיק ההשקעות במט"ח דרך ביטריידר, ואת החלק הישראלי (לצערי) אנהל דרך הבנק.

הרציונל שעומד מאחורי התיק:
    * התיק מתוכנן לטווח ארוך, ועתיר סיכון - אני בשלב מוקדם של חיי אך עם יציבות פיננסית לשנים הקרובות.
    * התיק מבוסס על "הצלחה בלתי קונבנציונלית" של דייב סוונסן, אבל עם איזונים.
    * יחס סיכון של 80/20 - אני יכול להרשות לעצמי סיכון בשלב זה של החיים, לכן מעדיף להגדיל תשואות.
    * חלוקת פלח המניות העולמי (VTI+VEA+VWO) מבוססת על נתח השוק, אך ניתנה חשיפת יתר לשווקים מתעוררים (בעיקר על חשבון מפותחים) מתוך רצון להגדלת התשואה.
    * פלח אג"חי שקלי קיים בעיקר מתוך רצון לא להיות חשוף ב-100% למט"ח או ב-100% למניות.
    * המרתי אגח לטווח ארוך (בתיק המקורי של דייב) באגח לטווח בינוני. מפחד מהריבית במשק.
    * נדל"ן ואג"ח צמוד בעיקר להגנה מאינפלציה. גם פה הקטנתי את הפלחים לצורך הגדלת פלחים אחרים עתירי-תשואה, וגם כי אני לא חושש מקטסטרופת אינפלצייה בזמן הקרוב.

אשמח להערות על התיק, החלוקה שלו, ובעיקר על הרציונל שעומד מאחוריו והנחות היסוד שלי.

רב תודות.

*כמובן, דיסקליימר- לא מבקש המלצה או ייעוץ, נא להגיב בהתאם לחוקי הפורום וכו'*

נערך לאחרונה ב: ‏14/2/17
    Osterreicher, adamshalev ו-רוקישיק אוהבים את זה.
  2. OnTheVerge

OnTheVerge משתמש ותיק

ישנה הנחה ששווקים מסוימים מגדילים תנודתיות (סיכון) ולכן צפויים להניב תשואה יתרה לאורך זמן.

ניתן להגיע לרמת סיכון X באמצעות שתי דרכים:
    1. הגדלת ההקצאה לשוק תנודתי, מלווה בהגדלת אחוז האג"ח.
    2. שמירה על הפרופורציות הטבעיות של שוק המניות, מלווה בהקטנה של אחוז האג"ח (המלווה בהקטנת ההכנסות של הבנק בו מנוהל האג"ח).

אין כאן שום המלצה או ייעוץ.

3. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אז למה לא 100% מניות ולוותר על דמי הניהול הרבעוניים בבנק?
    רצון זה נחמד. האם אתה חושב שהמתפתחות ימשיכו להכות את השוק? ואם כן אז למה לא 100% מתפתחות?
    ממה הרצון הזה נובע? האם הסיבוכיות שנוצרת (עוד רכיבים בתיק, איזון שקל מול דולר, עוד עלויות) שווה את הביטחון שאתה מפיק מהמהלך הזה?
    אז למה אגח בכלל?

מניות הן אחלה גידור נגד אינפלציה לטווח ארוך. שוב אותה שאלה - האם העלות והסיבוכיות שווים את זה?
    מה עם קרן השתלמות וחיסכון פנסיוני?

4. nmac

nmac משתמש רשום

אני יכול לחיות עם סיכון, אבל לא רוצה לחיות עם 100% סיכון. תיק ההשקעות כולל את מרבית הכסף שיש לי בעולם הזה, אני רוצה גם פלח יציב יחסית בתיק ההשקעות. לא פלח גדול, אבל קיים.
    אני לא מתיימר לחזות את העתיד. מקריאה בעיתונות ומקורות באינטרנט (ופה בפורום) הבנתי שיש שווקים בהם הפוטנציאל לתשואה גבוהה הוא גדול מאשר שווקים אחרים (מתעוררים כדוגמא), כאשר זה בא ביחד עם תוספת סיכון מן הסתם. מפה זה הגיע. וכמובן שלא שקלתי בכלל 100% מתעוררים, מאלף ואחת סיבות- גיוון התיק ("ביצים בסל אחד"), סיכון ענק (הסברתי כבר), חשיפה מלאה למט"ח.
    האם אתה חושב שיש טעות בלהקצות "יותר ביצים" לשוק ספציפי, או שהבעיה היא נקודתית בשווקים מתעוררים?
    אני אסתדר עם הסיבוכיות (היא כוללת התעסקות מהצד שלי, שהיא סבילה בעיני, לצד עלות כספית של עמלות אותה אני מוכן לשאת). אני חי בסביבה שקלית לגמרי, ולא רוצה לשים את כל הבטחונות שלי על מט"ח. האגח השקלי הוא גידור למטח מבחינתי.
    שוב, פלח יציב בתיק, גידור מנפילה בשוק המניות.
    לא הבנתי כל כך. איך מניות הן כלי לגידור מפני אינפלציה? והאם הן טובות יותר בכך מאשר אגח צמוד מדד ו/או נדלן?
    לכשאכנס לקבע אוכל לפתוח קרן השתלמות וחסכון פנסיוני. כרגע, בתור חייל בשירות חובה, אני מנוע מהאפשרות...

תודה על ההקשיות!

5. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

אין שום סיבה לנהל תיק בבנק.

Osterreicher אוהב/ת את זה.
  6. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אין לי בעיה עקרונית עם שווקים מתעוררים. רציתי לשמוע את ההצדקה שלך למתן משקל יתר. עם זאת היית קורא את ההערה של @OnTheVerge לעיל לגבי הדרכים להגיע לרמת סיכון מסוימת בתיק.
    בגדול, אינפלציה = עליית מחירים. מחירים של מה? אותם מוצרים שמיוצרים בידי אותם חברות שאתה רוכש. לכן די בהגדרה, לטווח ארוך מדד מניות רחב ישיג לפחות את האינפלציה.
    לא יודע. אבל לדעתי לא חייבים לגוון בגידור האינפלציה, ובכל מקרה מניות הן מרכיב עיקרי בתיק שלך.

7. nmac

nmac משתמש רשום

מירב התיק שלי הוא במט"ח - לכן העדפתי לנהל אותו בביטריידר.
    החלק שנשאר (אגח ישראלי) לא עובר את סכום המינימום להשקעה בבית השקעות ישראלי.
    לכן, למיטב הבנתי, בהינתן שאני רוצה להשקיע לפי הפירוט הנכסים שכתבתי, אין לי כל כך ברירה מלבד לנהל את החלק האגחי בבנק.

Benjamin Willard ו-TunaGolem אוהבים את זה.
  8. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

התיק שהצגת יתנהג יותר כמו תיק 80/20 סטנדרטי מאשר כמו התיק שחיקית.
    תיק שישמור על רוח התיק המקורי בגזרת האג"ח, יחזיק כמות שווה של אג"ח ממשלת ארה"ב ארוכות, ואג"ח ממשלת ישראל צמודות, כדי לאזן את הBarbell.

1. מדובר בסיכון רק על 15% מהתיק.
    2. אי אפשר להחזיק את החבל משני הצדדים - אג"ח בינוניות מסוכנות פחות, אבל הן לא מתפקדות כמו אג"ח ארוכות.
    3. נניח שבעשור הקרוב הריבית תעלה בחמישה אחוזים, האם אז תשנה את מבנה התיק? זוהי שאלה לדוגמא שממחישה את הבעייתיות באסטרטגיה מבוססת פחד.

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
  9. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש בכיר

תיק השקעות הגיוני לדעתי.

10. Osterreicher

Osterreicher משתמש ותיק

נראה טוב.
    רק כמה דברים:
    זה לא חכם להחזיק קרן ריט בחשבון ממוסה, שכן רוב ההכנסה (90٪+)מנכס זה באה בצורת דיבידנדים. (לא משנה שתכלס גם אם זה היה בקרה"ש עדיין היית ממוסה מכיוון שהקרן אמריקאית).

אולי יש ההעדפה לייעד פלח זה בתיק למניות קטנות? התיק שלך לא משקיע בנכס זה.

ואג"ח זו באמת דרך לא אופטימלית להתמודד עם אינפלציה. לטווח הארוך מניות מגיבות יותר טוב.

רק מעלה את דעתי, לא מייעץ.

Benjamin Willard אוהב/ת את זה.
  11. nick

nick משתמש בכיר

לא הבנתי את זה.
    אתה מציע להשקיע בריט ישראלי בלבד ובקרן השתלמות בלבד?

12. Benjamin Willard

לא רוצה להמליץ. וזאת אופציה שאישית ויתרתי עליה.
    אבל יש לך אפשרות להשקיע דרך בית השקעות ישראלי, במכשירים שקליים ולקבל את החשיפה הנ"ל.
    ויש לך גם אפשרות להשקיע במכשירים מגודרי מט"ח. ביחוד אם אתה חושש מחשיפה למט"ח.

רק מעלה אפשרויות שראוי לשקול.

13. Benjamin Willard

לא בהכרח רעיון רע...

nick אוהב/ת את זה.
  14. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

לדעתי, שיקולים מס הינם פחותים בחשיבותם לעומת שיקולים אחרים בבחירת נכסים.

הוא כן (VTI + VWO).

אבל בטווח הקצר, שגם הוא חשוב לפותח השרשור, אג"ח צמודות מגינות טוב יותר.

15. Osterreicher

Osterreicher משתמש ותיק

לא הייתי ברור, מצטער.
    אני לא מציע כלום, אני רק חושב שלהחזיק ריט בחשבון ממוסה זה בזבוז מקום בתיק עקב אי יעילות מס. לא רק אני חושב כך, זה כתוב בהרבה ספרי השקעות. חוץ מזה, VTI מחזיק ריט.

VTI לדוגמא מורכב מ6.7٪ SC ו2.6٪ MC מה שאומר יש לו בתיק רק 2.8٪ SC אמריקאי. לא הייתי מגדיר את זה כממש חשיפה.

צודק.

16. fliper

fliper משתמש ותיק

@TunaGolem @Osterreicher
    לא הבנתי את עניין ה VNQ, מה פוגע פחות (או איפה נכון להחזיק ) - בחשבון ממוסה או קה"ש ?

17. Osterreicher

Osterreicher משתמש ותיק

@fliper
    מכיוון וזו קרן אמריקאית, אתה תהייה חייב במס על כל דיבידנד, לא משנה אם הקרן תמוקם בחשבון חייב או לא חייב במס.
    אז אם קרן ריט מחוייבת לחלק את רווחיה בצורת דיבידנד, יש עדיפות להקצות את הפלח הזה בתיק למשהו אחר אולי.
    מבחינת יעילות מס לפחות.

fliper אוהב/ת את זה.
  18. fliper

fliper משתמש ותיק

עדיפות לאן ? בהנחה ואני מעוניין בכך vnq
    בחשבון הממונה או בקרן השתלמות?

19. fliper

fliper משתמש ותיק

תיקון כתיב : בהנחה ומעוניין ב vnq, היכן נכון למקמה? בחשבון ממוסה או בקרן השתלמות?

20. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

זו החשיפה של השוק, ולכן לא הייתי ממהר לסטות ממנה למשקיע שלא מחפש ספקולציות.

ספרי ההשקעות מכוונים בעיקר לאמריקאיים, אצלהם נפוץ שרוב החסכון הינו בחשבונות פטורים מסוגים שונים. במצב כזה הגיוני לדבר על החזקת פלח שלם בחשבון פטור. לעומת זאת, בישראל החשבונות הפטורים המנוהלים אישית מצומצמים מאד, ולכל היותר ניתן לדבר על להתחיל מלהשקיע בפלח זה.
    בנוסף, החשבונות הפטורים בישראל עדיין ממוסים במקור על דיבידנדים.

אילו היה "משהו אחר" שמתנהג כמו ריט, אבל ללא החלוקה הגבוהה, היה על מה לדבר.
    (הערה לשלימות הדיון, אני לא מכיר קרן ממונפת או הפוכה על ריט אמריקאי או עולמי)

בחשבון הממוסה. שם המיסוי במקור פוגע פחות מכיוון שבכל מקרה המס על רווחי ההון הוא 25%.

Osterreicher ו-fliper אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מספר שאלות לגביי בניית תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏ביום חמישי ב- 02:26
השקעות אימפקט (SRI / ESG) בתיק פאסיבי פינת המשקיעים ‏ביום רביעי ב- 14:47
שינוי אחוז ההפרשה לפנסיה למי שבונה תיק השקעות למטרות מחיה ממנו פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 17:31
אפיון תיק השקעות - חוות דעת פינת המשקיעים ‏ביום שני ב- 17:41
תיק ההשקעות שלי פינת המשקיעים ‏10/5/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.