• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות של משקיע טרי

• פותח הנושא nmac
  • פורסם בתאריך

nmac

משתמש סולידי
דירוג
15
שלום לכולם.
רוצה לפתוח בתודה עמוקה לכולכם. אני לא חושב שהייתי נכנס לתחום ההשקעות מבלי הפלטפורמה הזו שמאפשרת לי ללמוד באופן בלתי אמצעי.

אפתח עם הרכב התיק, אח"כ אסביר את השיקולים:
30%- מניות ארה"ב, VTI
20%- שווקים מפותחים, VEA
20%- שווקים מתעוררים, VWO
10%- נדל"ן, VNQ
5%- אגח ממשלתי צמוד, קסם ישראלי צמוד
15%- אגח ממשלתי בינוני, MTF שקלי ריבית קבועה ממשלתי

אז לשם ההסבר, מי אני:
קצין בן 24, מהנדס, נכנס לקבע עוד כשנה. גר עם ההורים, מעט הוצאות יחסית.
חסכתי עד כה כ-50% מההכנסה שלי מהצבא ומעבודה, ומתכנן להמשיך ולהגדיל את התיק אחת לרבעון עם 50% מההכנסה. פותח את תיק ההשקעות במט"ח דרך ביטריידר, ואת החלק הישראלי (לצערי) אנהל דרך הבנק.

הרציונל שעומד מאחורי התיק:
* התיק מתוכנן לטווח ארוך, ועתיר סיכון - אני בשלב מוקדם של חיי אך עם יציבות פיננסית לשנים הקרובות.
* התיק מבוסס על "הצלחה בלתי קונבנציונלית" של דייב סוונסן, אבל עם איזונים.
* יחס סיכון של 80/20 - אני יכול להרשות לעצמי סיכון בשלב זה של החיים, לכן מעדיף להגדיל תשואות.
* חלוקת פלח המניות העולמי (VTI+VEA+VWO) מבוססת על נתח השוק, אך ניתנה חשיפת יתר לשווקים מתעוררים (בעיקר על חשבון מפותחים) מתוך רצון להגדלת התשואה.
* פלח אג"חי שקלי קיים בעיקר מתוך רצון לא להיות חשוף ב-100% למט"ח או ב-100% למניות.
* המרתי אגח לטווח ארוך (בתיק המקורי של דייב) באגח לטווח בינוני. מפחד מהריבית במשק.
* נדל"ן ואג"ח צמוד בעיקר להגנה מאינפלציה. גם פה הקטנתי את הפלחים לצורך הגדלת פלחים אחרים עתירי-תשואה, וגם כי אני לא חושש מקטסטרופת אינפלצייה בזמן הקרוב.

אשמח להערות על התיק, החלוקה שלו, ובעיקר על הרציונל שעומד מאחוריו והנחות היסוד שלי.

רב תודות.

*כמובן, דיסקליימר- לא מבקש המלצה או ייעוץ, נא להגיב בהתאם לחוקי הפורום וכו'*

נערך לאחרונה ב:
* חלוקת פלח המניות העולמי (VTI+VEA+VWO) מבוססת על נתח השוק, אך ניתנה חשיפת יתר לשווקים מתעוררים (בעיקר על חשבון מפותחים) מתוך רצון להגדלת התשואה.

ישנה הנחה ששווקים מסוימים מגדילים תנודתיות (סיכון) ולכן צפויים להניב תשואה יתרה לאורך זמן.

ניתן להגיע לרמת סיכון X באמצעות שתי דרכים:
1. הגדלת ההקצאה לשוק תנודתי, מלווה בהגדלת אחוז האג"ח.
2. שמירה על הפרופורציות הטבעיות של שוק המניות, מלווה בהקטנה של אחוז האג"ח (המלווה בהקטנת ההכנסות של הבנק בו מנוהל האג"ח).

אין כאן שום המלצה או ייעוץ.

יחס סיכון של 80/20 - אני יכול להרשות לעצמי סיכון בשלב זה של החיים, לכן מעדיף להגדיל תשואות.
אז למה לא 100% מניות ולוותר על דמי הניהול הרבעוניים בבנק?
חלוקת פלח המניות העולמי (VTI+VEA+VWO) מבוססת על נתח השוק, אך ניתנה חשיפת יתר לשווקים מתעוררים (בעיקר על חשבון מפותחים) מתוך רצון להגדלת התשואה.
רצון זה נחמד. האם אתה חושב שהמתפתחות ימשיכו להכות את השוק? ואם כן אז למה לא 100% מתפתחות?
פלח אג"חי שקלי קיים בעיקר מתוך רצון לא להיות חשוף ב-100% למט"ח או ב-100% למניות.
ממה הרצון הזה נובע? האם הסיבוכיות שנוצרת (עוד רכיבים בתיק, איזון שקל מול דולר, עוד עלויות) שווה את הביטחון שאתה מפיק מהמהלך הזה?
המרתי אגח לטווח ארוך (בתיק המקורי של דייב) באגח לטווח בינוני. מפחד מהריבית במשק.
אז למה אגח בכלל?

נדל"ן ואג"ח צמוד בעיקר להגנה מאינפלציה. גם פה הקטנתי את הפלחים לצורך הגדלת פלחים אחרים עתירי-תשואה, וגם כי אני לא חושש מקטסטרופת אינפלצייה בזמן הקרוב.
מניות הן אחלה גידור נגד אינפלציה לטווח ארוך. שוב אותה שאלה - האם העלות והסיבוכיות שווים את זה?
אשמח להערות על התיק
מה עם קרן השתלמות וחיסכון פנסיוני?

אז למה לא 100% מניות ולוותר על דמי הניהול הרבעוניים בבנק?
אני יכול לחיות עם סיכון, אבל לא רוצה לחיות עם 100% סיכון. תיק ההשקעות כולל את מרבית הכסף שיש לי בעולם הזה, אני רוצה גם פלח יציב יחסית בתיק ההשקעות. לא פלח גדול, אבל קיים.
רצון זה נחמד. האם אתה חושב שהמתפתחות ימשיכו להכות את השוק? ואם כן אז למה לא 100% מתפתחות?
אני לא מתיימר לחזות את העתיד. מקריאה בעיתונות ומקורות באינטרנט (ופה בפורום) הבנתי שיש שווקים בהם הפוטנציאל לתשואה גבוהה הוא גדול מאשר שווקים אחרים (מתעוררים כדוגמא), כאשר זה בא ביחד עם תוספת סיכון מן הסתם. מפה זה הגיע. וכמובן שלא שקלתי בכלל 100% מתעוררים, מאלף ואחת סיבות- גיוון התיק ("ביצים בסל אחד"), סיכון ענק (הסברתי כבר), חשיפה מלאה למט"ח.
האם אתה חושב שיש טעות בלהקצות "יותר ביצים" לשוק ספציפי, או שהבעיה היא נקודתית בשווקים מתעוררים?
ממה הרצון הזה נובע? האם הסיבוכיות שנוצרת (עוד רכיבים בתיק, איזון שקל מול דולר, עוד עלויות) שווה את הביטחון שאתה מפיק מהמהלך הזה?
אני אסתדר עם הסיבוכיות (היא כוללת התעסקות מהצד שלי, שהיא סבילה בעיני, לצד עלות כספית של עמלות אותה אני מוכן לשאת). אני חי בסביבה שקלית לגמרי, ולא רוצה לשים את כל הבטחונות שלי על מט"ח. האגח השקלי הוא גידור למטח מבחינתי.
אז למה אגח בכלל?
שוב, פלח יציב בתיק, גידור מנפילה בשוק המניות.
מניות הן אחלה גידור נגד אינפלציה לטווח ארוך. שוב אותה שאלה - האם העלות והסיבוכיות שווים את זה?
לא הבנתי כל כך. איך מניות הן כלי לגידור מפני אינפלציה? והאם הן טובות יותר בכך מאשר אגח צמוד מדד ו/או נדלן?
מה עם קרן השתלמות וחיסכון פנסיוני?
לכשאכנס לקבע אוכל לפתוח קרן השתלמות וחסכון פנסיוני. כרגע, בתור חייל בשירות חובה, אני מנוע מהאפשרות...

תודה על ההקשיות!

האם אתה חושב שיש טעות בלהקצות "יותר ביצים" לשוק ספציפי, או שהבעיה היא נקודתית בשווקים מתעוררים?
אין לי בעיה עקרונית עם שווקים מתעוררים. רציתי לשמוע את ההצדקה שלך למתן משקל יתר. עם זאת היית קורא את ההערה של @OnTheVerge לעיל לגבי הדרכים להגיע לרמת סיכון מסוימת בתיק.
לא הבנתי כל כך. איך מניות הן כלי לגידור מפני אינפלציה?
בגדול, אינפלציה = עליית מחירים. מחירים של מה? אותם מוצרים שמיוצרים בידי אותם חברות שאתה רוכש. לכן די בהגדרה, לטווח ארוך מדד מניות רחב ישיג לפחות את האינפלציה.
והאם הן טובות יותר בכך מאשר אגח צמוד מדד ו/או נדלן?
לא יודע. אבל לדעתי לא חייבים לגוון בגידור האינפלציה, ובכל מקרה מניות הן מרכיב עיקרי בתיק שלך.

אין שום סיבה לנהל תיק בבנק.
מירב התיק שלי הוא במט"ח - לכן העדפתי לנהל אותו בביטריידר.
החלק שנשאר (אגח ישראלי) לא עובר את סכום המינימום להשקעה בבית השקעות ישראלי.
לכן, למיטב הבנתי, בהינתן שאני רוצה להשקיע לפי הפירוט הנכסים שכתבתי, אין לי כל כך ברירה מלבד לנהל את החלק האגחי בבנק.

התיק מבוסס על "הצלחה בלתי קונבנציונלית" של דייב סוונסן, אבל עם איזונים.
התיק שהצגת יתנהג יותר כמו תיק 80/20 סטנדרטי מאשר כמו התיק שחיקית.
תיק שישמור על רוח התיק המקורי בגזרת האג"ח, יחזיק כמות שווה של אג"ח ממשלת ארה"ב ארוכות, ואג"ח ממשלת ישראל צמודות, כדי לאזן את הBarbell.

המרתי אגח לטווח ארוך (בתיק המקורי של דייב) באגח לטווח בינוני. מפחד מהריבית במשק.
  1. מדובר בסיכון רק על 15% מהתיק.
  2. אי אפשר להחזיק את החבל משני הצדדים - אג"ח בינוניות מסוכנות פחות, אבל הן לא מתפקדות כמו אג"ח ארוכות.
  3. נניח שבעשור הקרוב הריבית תעלה בחמישה אחוזים, האם אז תשנה את מבנה התיק? זוהי שאלה לדוגמא שממחישה את הבעייתיות באסטרטגיה מבוססת פחד.

תיק השקעות הגיוני לדעתי.

נראה טוב.
רק כמה דברים:
זה לא חכם להחזיק קרן ריט בחשבון ממוסה, שכן רוב ההכנסה (90٪+)מנכס זה באה בצורת דיבידנדים. (לא משנה שתכלס גם אם זה היה בקרה"ש עדיין היית ממוסה מכיוון שהקרן אמריקאית).

אולי יש ההעדפה לייעד פלח זה בתיק למניות קטנות? התיק שלך לא משקיע בנכס זה.

ואג"ח זו באמת דרך לא אופטימלית להתמודד עם אינפלציה. לטווח הארוך מניות מגיבות יותר טוב.

רק מעלה את דעתי, לא מייעץ.

נראה טוב.
רק כמה דברים:
זה לא חכם להחזיק קרן ריט בחשבון ממוסה, שכן רוב ההכנסה (90٪+)מנכס זה באה בצורת דיבידנדים. (לא משנה שתכלס גם אם זה היה בקרה"ש עדיין היית ממוסה מכיוון שהקרן אמריקאית).
לא הבנתי את זה.
אתה מציע להשקיע בריט ישראלי בלבד ובקרן השתלמות בלבד?

מירב התיק שלי הוא במט"ח - לכן העדפתי לנהל אותו בביטריידר.
החלק שנשאר (אגח ישראלי) לא עובר את סכום המינימום להשקעה בבית השקעות ישראלי.
לכן, למיטב הבנתי, בהינתן שאני רוצה להשקיע לפי הפירוט הנכסים שכתבתי, אין לי כל כך ברירה מלבד לנהל את החלק האגחי בבנק.
לא רוצה להמליץ. וזאת אופציה שאישית ויתרתי עליה.
אבל יש לך אפשרות להשקיע דרך בית השקעות ישראלי, במכשירים שקליים ולקבל את החשיפה הנ"ל.
ויש לך גם אפשרות להשקיע במכשירים מגודרי מט"ח. ביחוד אם אתה חושש מחשיפה למט"ח.

רק מעלה אפשרויות שראוי לשקול.

נניח שבעשור הקרוב הריבית תעלה בחמישה אחוזים, האם אז תשנה את מבנה התיק? זוהי שאלה לדוגמא שממחישה את הבעייתיות באסטרטגיה מבוססת פחד.
לא בהכרח רעיון רע...

לדעתי, שיקולים מס הינם פחותים בחשיבותם לעומת שיקולים אחרים בבחירת נכסים.

אולי יש ההעדפה לייעד פלח זה בתיק למניות קטנות? התיק שלך לא משקיע בנכס זה.
הוא כן (VTI + VWO).

אבל בטווח הקצר, שגם הוא חשוב לפותח השרשור, אג"ח צמודות מגינות טוב יותר.

לא הבנתי את זה.
אתה מציע להשקיע בריט ישראלי בלבד ובקרן השתלמות בלבד?
לא הייתי ברור, מצטער.
אני לא מציע כלום, אני רק חושב שלהחזיק ריט בחשבון ממוסה זה בזבוז מקום בתיק עקב אי יעילות מס. לא רק אני חושב כך, זה כתוב בהרבה ספרי השקעות. חוץ מזה, VTI מחזיק ריט.

הוא כן (VTI + VWO)
VTI לדוגמא מורכב מ6.7٪ SC ו2.6٪ MC מה שאומר יש לו בתיק רק 2.8٪ SC אמריקאי. לא הייתי מגדיר את זה כממש חשיפה.

בל בטווח הקצר, שגם הוא חשוב לפותח השרשור, אג"ח צמודות מגינות טוב יותר
צודק.

@TunaGolem @Osterreicher
לא הבנתי את עניין ה VNQ, מה פוגע פחות (או איפה נכון להחזיק ) - בחשבון ממוסה או קה"ש ?

@fliper
מכיוון וזו קרן אמריקאית, אתה תהייה חייב במס על כל דיבידנד, לא משנה אם הקרן תמוקם בחשבון חייב או לא חייב במס.
אז אם קרן ריט מחוייבת לחלק את רווחיה בצורת דיבידנד, יש עדיפות להקצות את הפלח הזה בתיק למשהו אחר אולי.
מבחינת יעילות מס לפחות.

ש עדיפות להקצות את הפלח הזה בתיק למשהו אחר אולי.
מבחינת יעילות מס לפחות.

עדיפות לאן ? בהנחה ואני מעוניין בכך vnq
בחשבון הממונה או בקרן השתלמות?

תיקון כתיב : בהנחה ומעוניין ב vnq, היכן נכון למקמה? בחשבון ממוסה או בקרן השתלמות?

לא הייתי מגדיר את זה כממש חשיפה.
זו החשיפה של השוק, ולכן לא הייתי ממהר לסטות ממנה למשקיע שלא מחפש ספקולציות.

אני לא מציע כלום, אני רק חושב שלהחזיק ריט בחשבון ממוסה זה בזבוז מקום בתיק עקב אי יעילות מס. לא רק אני חושב כך, זה כתוב בהרבה ספרי השקעות.
ספרי ההשקעות מכוונים בעיקר לאמריקאיים, אצלהם נפוץ שרוב החסכון הינו בחשבונות פטורים מסוגים שונים. במצב כזה הגיוני לדבר על החזקת פלח שלם בחשבון פטור. לעומת זאת, בישראל החשבונות הפטורים המנוהלים אישית מצומצמים מאד, ולכל היותר ניתן לדבר על להתחיל מלהשקיע בפלח זה.
בנוסף, החשבונות הפטורים בישראל עדיין ממוסים במקור על דיבידנדים.

יש עדיפות להקצות את הפלח הזה בתיק למשהו אחר אולי.
אילו היה "משהו אחר" שמתנהג כמו ריט, אבל ללא החלוקה הגבוהה, היה על מה לדבר.
(הערה לשלימות הדיון, אני לא מכיר קרן ממונפת או הפוכה על ריט אמריקאי או עולמי)

איפה נכון להחזיק ) - בחשבון ממוסה או קה"ש ?
בחשבון הממוסה. שם המיסוי במקור פוגע פחות מכיוון שבכל מקרה המס על רווחי ההון הוא 25%.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
E בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים שוק ההון 5
GoldenFace תיק מפוזר ופאסיבי והעברות של ניירות ערך/השקעות שוק ההון 3
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
N איזון פנימי בחלק הלא ממוסה של תיק השקעות שוק ההון 19
Fatty תיק השקעות של החייל המשוחרר הארץ ישראלי המצוי שוק ההון 8
I תיק השקעות של WHAT AM I DOING? פוסטים מאיכות נמוכה 2
מ תיק השקעות של high school sweethearts שוק ההון 9
L המלצה לאופן איזון של תיק השקעות שוק ההון 3
Yonatanlou פידבק על תיק השקעות של סטודנט שוק ההון 8
A פידבק על תיק השקעות של חייל מושחרר שוק ההון 22
R תיק השקעות פסיבי - שאלות של מתחיל שוק ההון 79