• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות חדש

Avishai

משתמש רשום
דירוג
1
שלום חברים, אבישי בן 26.

קודם כל חג שמח לכולם,
לאחרונה נחשפתי לבלוג של הסולידית ולאחר קריאת המון טקסטים, החלטתי לפתוח תיק השקעות.
לאחר בירורים עם כל בתי ההשקעות בארץ, החלטתי לפתוח תיק במיטב דש טרייד, רציתי לשתף אתכם בהרכב התיק המיועד לפני שאעשה זאת.
סכום הכסף ההתחלתי: 50K בנוסף אני יאזן אני התיק כל רבעון בתוספת של בין 5K-10K.
התיק הוא סקיצה מדויקת של "שוקולד מריר" רק ביחסי אחוזים שונים.
הרכב התיק:
80% מניות:
65% : מגדל MTF מחכה מדד MSCI.
15% : MSCI EMERGING MARKETS
20% אג"ח בארץ:
10% : קסם KTF ממשלתי צמוד 2-5
10% : IBI סל שקלי ריבית קבועה.

רציתי לדעת את חוות דעתכם על התיק, בנוסף לאחר המון קריאה בפורום ראיתי שהרבה חברי פורום מעדיפים להשקיע בקרן מחקה מדד כגון VT, VTI ,VXUS
למיטב הבנתי, קרנות אלו אינן נסחרות בבורסת תל אביב ולכן עלי לסחור דרכן בוול סטריט.

במערכות מסחר שקבלתי ממיטב דש יש מערכת למסחר בבורסת תל אביב ויש מערכת נוספת למסחר בוול סטריט.
מה שאומר שבמידה וארצה לסחור במדדים הללו אצטרך לסחור דרך המערכת של וול סטריט ולהמיר שקלים לדולרים נכון?
תקנו אותי אם אני טועה.
בנוסף האם קרנות אלו עדיפות להשקעה על פני הקרנות שקיימות אצלי בתיק? האם אחוזי התשואה שלהם לאורך השנים גבוהות יותר? או הדמי ניהול שלהם נמוכים יותר? (לא מצאתי יותר מדיי פרטים באנטרנט).

אשמח שתחוו דעתכם מה עדיף לי לעשות, ותעזרו לי עם השאלות ששאלתי.

תודה וחג שמח.

אכן תצטרך להמיר שקל לדולר .
דמי הניהול נמוכים יותר בקרנות הללו, מדובר גם בקרנות עמידות יותר המנהלות הון רב.
התשואה תלויה במדד שאחריה הקרן עוקבת, חוץ מעניין התשואה שהקרן משיגה אל תשכח שדמי הניהול הנמוכים בקרנות האלו פחות נוגסים בתשואה לעומת הקרנות הישראליות.
מבחינת התיק, לא מורכב מידי ומסובך, בהנחה ואתה בסדר עם החלוקה של האגח/ מניות זה אחלה.
אבל אני חושב שכדאי לך לקרוא עוד על הקרנות האלו, ולהתעמק קצת יותר בשביל לחסוך הרבה כסף ולהבין עוד קצת על פיזור מטבע , דמי הניהול , מחזור וכו.
כי אני חושב שיש לך עוד מה להבין לפני שתרכיב לעצמך תיק שתהיה בטוח בו ב100 אחוז

מה תפקיד האג"ח בתיק? ובפרט האג"ח השקלי?
אתה יודע איזה תשואה הוא צפוי לתת?

תפקיד האג"ח בתיק הוא לאזן את התנודתיות בו, תשואה אפסית.
אכן תצטרך להמיר שקל לדולר .
דמי הניהול נמוכים יותר בקרנות הללו, מדובר גם בקרנות עמידות יותר המנהלות הון רב.
התשואה תלויה במדד שאחריה הקרן עוקבת, חוץ מעניין התשואה שהקרן משיגה אל תשכח שדמי הניהול הנמוכים בקרנות האלו פחות נוגסים בתשואה לעומת הקרנות הישראליות.
מבחינת התיק, לא מורכב מידי ומסובך, בהנחה ואתה בסדר עם החלוקה של האגח/ מניות זה אחלה.
אבל אני חושב שכדאי לך לקרוא עוד על הקרנות האלו, ולהתעמק קצת יותר בשביל לחסוך הרבה כסף ולהבין עוד קצת על פיזור מטבע , דמי הניהול , מחזור וכו.
כי אני חושב שיש לך עוד מה להבין לפני שתרכיב לעצמך תיק שתהיה בטוח בו ב100 אחוז

תודה רבה על התשובה המפורטת.
אכן הבנתי שאני צריך להמיר מטבע, השאלה היא האם זה ישתלם כל רבעון להמיר מטבע ולשלם את העמלות הכרוכות בכך?
לעומת הדמי ניהול שהם נמוכים יותר..

האם זה ישתלם כל רבעון להמיר מטבע ולשלם את העמלות הכרוכות בכך?
חישוב מאוד פשוט - המרה אתה עושה פעמיים. דמי ניהול אתה משלם לאורך כל זמן ההשקעה. תחשב את ההפרש בדמי הניהול וכמה זה יצא לך לאורך התקופה שבה אתה מתכנן להשקיע את כספך בקרנות.

נערך לאחרונה ב:
תפקיד האג"ח בתיק הוא לאזן את התנודתיות בו, תשואה אפסית.
אז בוא נעשה את החישוב:
התיק שלך בגודל 50K, מתוכו 10% אג"ח שקלי, זה 5K.
על האג"ח הזה אתה יכול לצפות לקבל תשואה של 1% במקרה הטוב, זה 50 ש"ח.
אחרי עמלות ומיסים נשארים לך בערך 30 שקלים.

עכשיו נניח שבעוד שנה יש מפולת והחלק המנייתי שלך קורס ב- 50%. זה עושה לך נזק של 20000 ש"ח.
האם ה- 30 שקלים שתקבל מהאג"ח השקלי מיתנו לך את התנודתיות?

מה שאני רוצה להגיד: אם אתה חושש מהפסדים גדולים אז אתה צריך להגדיל משמעותית את פלח האג"ח (נניח לאזור ה- 50-60%)
ואם לא אכפת לך לקחת סיכון (הנחה סבירה בעיני בהינתן הגיל וההשתכרות העתידית) אז 100% מניות זה בסדר.

אבל להחזיק 10% אג"ח ולהאמין שבכך איזנת את התנודתיות, זו הונאה עצמית.

לא, אבל ה2500 שלא נמחקו מהאג"ח כן מיתנו. מיתנו קצת, כמובן, כי זה פלח אג"ח קטן, אבל מיתנו. המיתון הזה משמעותי יותר בירידות לא כאלה דרסטיות (נאמר, בירידות של פעם בשנתיים, לא של פעם בעשור) בהן התנודתיות כן תפחת, ואולי אפילו אפשר לסחוט מעט יותר תשואה דרך איזונים.

נערך לאחרונה ב:
האחוז המושקע במניות גבוה. זה סביר, כי אתה צעיר והסכום לא גבוה, כך שיש פה אולי גם אלמנט לימודי, לראות מה סיבולת הסיכון האמיתית.
אבל, מכיוון שהסכום לא גבוה, לא הייתי מפצל ליותר מ2 ניירות. מדד רחב כלשהו למניות, גם אם ללא שווקים מתעוררים, ונייר אחד לאגח כללי. מוריד כמות פעולות ועמלות, יותר פשוט, לדעתי יותר נכון.
שים לב גם שמה זה השקעה לטווח ארוך פחות ברור לפני שברור באיזה ארץ גרים, במה עובדים, חתונה כן/לא, ילדים כן/לא. אז יש סבירות לא מבוטלת שהכסף לטווח ארוך יילך עוד 6 שנים לקניית בית, או להשקעה בעסק, או מי יודע לאן שאתה לא חושב עליו היום בכלל. לא נגד השקעה במניות בגלל זה, אבל כדאי אולי לקחת בחשבון שקשה להגיע לוודאות לגבי טווח ההשקעה כשצעירים ויפים.

• אהבתי
Reactions: MMM
אז בוא נעשה את החישוב:

עכשיו נניח שבעוד שנה יש מפולת והחלק המנייתי שלך קורס ב- 50%. זה עושה לך נזק של 20000 ש"ח.
תשמע, הפתעת אותי... כשאבישי רשם שזה בכדי למתן את התיק, לקחתי את זה כברור מאליו וכמשהו "רגיל".
ואז באת עם החישוב המספרי וממש קפץ לי חיוך משועשע מול המסך.
במספרים השפה הרבה יותר פשוטה ואמיתית.
תודה על ההארה!

והשנקל שלי:
אבישי, אתה צריך להבדיל בין תיק של צבירת הון לתיק שימור הון.
אם אני מבין נכון אתה בשלב צבירת ההון כי אתה נורא צעיר ומפקיד הרבה (יחסית) בכל רבעון, ולכן אמור (לא ממליץ, אם הייתי ממליץ הייתי רושם צריך) ללכת על צבירת הון בכל הכוח (=סיכון מול תשואה).
אני גם חושב שבסכומים כאלו (עד 100K) אפשר ללכת על 100% מניות (לא ממליץ, אם הייתי ממליץ הייתי רושם רצוי), במיוחד כשצעירים ובמיוחד כשהסכום הוא פקקטה.
אתה חייב להבין קודם מה סיבולת הסיכון שלך ועד כמה אם ייחתך לך התיק ב- 50% זה יכאב לך.
(לדעתי כל סכום פחות מ- 12 חודשי חיסכון נטו הוא פקקטה, כי ככה החלטתי... במקרה שלו זה סביבות ה- 150K אם אני מפרגן).
לא ממליץ כמובן, חושב את מחשבותיי לעצמי.

בהנחה שיש קורולציה שלילית בין הנכסים, אולי נוצר מיתון כלשהו
אבל בגלל שאין באמת קורולציה כזאת, ה 10% הללו מיותרים ו\או ממלאים מטרה אחרת, שהיא לא מיתון, אולי נזילות כלשהי בשקלים

בהנחה שיש קורולציה שלילית בין הנכסים, אולי נוצר מיתון כלשהו
אבל בגלל שאין באמת קורולציה כזאת, ה 10% הללו מיותרים ו\או ממלאים מטרה אחרת, שהיא לא מיתון, אולי נזילות כלשהי בשקלים
גם אם הקורלציה חיובית מאוד יהיה מיתון תנודתיות כל עוד האג"ח פחות תנודתי מהמניות (והוא פחות).

אז בוא נעשה את החישוב:

מה שאני רוצה להגיד: אם אתה חושש מהפסדים גדולים אז אתה צריך להגדיל משמעותית את פלח האג"ח (נניח לאזור ה- 50-60%)
ואם לא אכפת לך לקחת סיכון (הנחה סבירה בעיני בהינתן הגיל וההשתכרות העתידית) אז 100% מניות זה בסדר.

אבל להחזיק 10% אג"ח ולהאמין שבכך איזנת את התנודתיות, זו הונאה עצמית.

זה 20% אג"ח. ומה לגבי 30% אג"ח? גם לא ייצור איזון? חשבתי לבדוק קודם את יכולת הסיבולת שלי ולפני זה להעלות מניות/אג"ח..
לא, אבל ה2500 שלא נמחקו מהאג"ח כן מיתנו. מיתנו קצת, כמובן, כי זה פלח אג"ח קטן, אבל מיתנו. המיתון הזה משמעותי יותר בירידות לא כאלה דרסטיות (נאמר, בירידות של פעם בשנתיים, לא של פעם בעשור) בהן התנודתיות כן תפחת, ואולי אפילו אפשר לסחוט מעט יותר תשואה דרך איזונים.

מסכים איתך..
האחוז המושקע במניות גבוה. זה סביר, כי אתה צעיר והסכום לא גבוה, כך שיש פה אולי גם אלמנט לימודי, לראות מה סיבולת הסיכון האמיתית.
אבל, מכיוון שהסכום לא גבוה, לא הייתי מפצל ליותר מ2 ניירות. מדד רחב כלשהו למניות, גם אם ללא שווקים מתעוררים, ונייר אחד לאגח כללי. מוריד כמות פעולות ועמלות, יותר פשוט, לדעתי יותר נכון.
שים לב גם שמה זה השקעה לטווח ארוך פחות ברור לפני שברור באיזה ארץ גרים, במה עובדים, חתונה כן/לא, ילדים כן/לא. אז יש סבירות לא מבוטלת שהכסף לטווח ארוך יילך עוד 6 שנים לקניית בית, או להשקעה בעסק, או מי יודע לאן שאתה לא חושב עליו היום בכלל. לא נגד השקעה במניות בגלל זה, אבל כדאי אולי לקחת בחשבון שקשה להגיע לוודאות לגבי טווח ההשקעה כשצעירים ויפים.

אני לוקח בחשבון גם את הדברים האלו, לכן אני לא משקיע את כל כספי..
תשמע, הפתעת אותי... כשאבישי רשם שזה בכדי למתן את התיק, לקחתי את זה כברור מאליו וכמשהו "רגיל".
ואז באת עם החישוב המספרי וממש קפץ לי חיוך משועשע מול המסך.
במספרים השפה הרבה יותר פשוטה ואמיתית.
תודה על ההארה!

והשנקל שלי:
אבישי, אתה צריך להבדיל בין תיק של צבירת הון לתיק שימור הון.
אם אני מבין נכון אתה בשלב צבירת ההון כי אתה נורא צעיר ומפקיד הרבה (יחסית) בכל רבעון, ולכן אמור (לא ממליץ, אם הייתי ממליץ הייתי רושם צריך) ללכת על צבירת הון בכל הכוח (=סיכון מול תשואה).
אני גם חושב שבסכומים כאלו (עד 100K) אפשר ללכת על 100% מניות (לא ממליץ, אם הייתי ממליץ הייתי רושם רצוי), במיוחד כשצעירים ובמיוחד כשהסכום הוא פקקטה.
אתה חייב להבין קודם מה סיבולת הסיכון שלך ועד כמה אם ייחתך לך התיק ב- 50% זה יכאב לך.
(לדעתי כל סכום פחות מ- 12 חודשי חיסכון נטו הוא פקקטה, כי ככה החלטתי... במקרה שלו זה סביבות ה- 150K אם אני מפרגן).
לא ממליץ כמובן, חושב את מחשבותיי לעצמי.

אני רוצה להתחיל עם אחוז מסוים של אג"ח ולהבין את יכולת הסיבולת שלי, ועם הזמן לאזן את האחוזים לפי היכולת.

לאחר עוד קצת מחקרים וקריאה פה בפורום המון תגובות ואשכולות, אני חושב להוריד את MSCI WORLD ואת MSCI EMERGING MARKETS.
במקומם להוסיף VT אוו VTI+VXUS. זאת לאור הדמי ניהול הגבוהים לעומת.

רציתי לדעת לדעתכם מה עדיף?
בהתייחס לזה שכיום הדמי ניהול של
VT - 0.09%
VXUS - 0.09%
VTI - 0.04%

תקנו אותי אם אני טועה..
VT כוללת גם VXUS וגם VTI? אם כן אז למה להשקיע בהם בנפרד?

זה 20% אג"ח. ומה לגבי 30% אג"ח? גם לא ייצור איזון? חשבתי לבדוק קודם את יכולת הסיבולת שלי ולפני זה להעלות מניות/אג"ח..
זה בסדר גמור, רק אל תקרא לזה איזון תנודתיות. אתה פשוט מסכן פחות כסף.

יש כאלה שאומרים שכאשר המניות ייפלו האג"ח הממשלתי יעלה.
גם אם זה נכון (וזה מוטל בספק), כדי להנות מהאפקט הזה אתה צריך הרבה יותר מ- 10-20% אג"ח בתיק, כפי שהראיתי לך בדוגמה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
N תיק השקעות מגוון שוק ההון 5
O תיק השקעות - עמלות גבוהות, מה עושים? שוק ההון 6

נושאים דומים