• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ההשקעות שלי

Ben_v

משתמש רשום
דירוג
3
אהלן חבר'ה,
לאחר מחקר די ארוך, בניתי את התיק הראשון שלי ואשמח לשמוע את דעתכם :)

מס' עובדות בנוסף לתיק עצמו:
  1. אני בן 29, רווק, עובד בהייטק
  2. סכום ההשקעה ההתחלתי גבוה מהממוצע בעקבות ירושה (כ - 2.3 מ' בשקלים, 600k בדולרים).
  3. זהו התיק הראשון שלי. המטרה העיקרית היא לא לתת לכסף לשכב סתם בבנק ולגרום לו לעבוד. לא בהכרח עבור פרישה בגיל מוקדם (אני אוהב את המקצוע שלי), אבל לא פוסל את זה. לאחר שינוי סטטוס וכמה זאטוטים בבית ייתכן מאוד שחשיבתי בנושא תשתנה :)
  4. התיק נבנה במטרה לנסות למזער את סטיית התקן הטבעית של שוק ההון על חשבון כמה שפחות פגיעה ברווחים ולכן באופן טבעי יצא מעט שמרני מהממוצע הנהוג לגילי. בנוסף לאור העובדה שאני הולך להשקיע כמות נכבדת של כסף, ואני חסר ניסיון בשוק ההון, אני לא רואה סיבה כרגע להגדיל את הסיכון.
  5. אני מתכנן לעשות רילוקיישן בעתיד הקרוב לארה"ב
תמהיל התיק:
60% מניות:

25% - VTI
25% - USMV (קרן הממזערת סטיית תקן)
5% - SPDW - (קרן זרה, ללא ארה"ב)
5% - PTLC (קרן דינאמית אשר עוברת מהשקעת מניות להשקעות אג"ח וההיפך לפי תנועות ה-S&P500)

40% אג"ח:
15% - BND
15% - אג"ח ישראלי 2-5 שנים
10% - BNDX
סה"כ דמי ניהול משוכלל לתיק: 0.1145%.

הערה בנוגע לPTLC: החלטתי להכניס אותה לתיק כדי למזער את סטיית התקן במצבים קיצוניים בהם השוק צולל.
כמובן שכמו כל דבר בשוק ההון, גם למניה הזו יש חסרונות, והחיסרון העיקרי שלה הוא שבדר"כ בצלילות של השוק, לוקח לה זמן לחזור חזרה מאג"ח למניות והיא בדר"כ מפספסת את תקופת ההתאוששות של השוק. בתיק הזה תפקידה העיקרי הוא 'לעדן' נפילות קיצוניות בעיקר בשביל השקט הנפשי שלי, ואני מוכן לספוג את ההתאוששות האיטית של 5% מהתיק.

אשמח לשמוע את דעתכם.

ובנוסף שאלה,
ראיתי לא מעט תיקים כאן בפורום שחלוקת הפן המנייתי בתיק מתחלק בין הקרנות הזרות (כדוגמת VXUS) לארה"ב בחלוקה יותר מאוזנת ושיוויונית (50:50 - 40:60 לטובת ארה"ב) והייתי שמח לשמוע מה המוטיבציה מאחורי חלוקה כזו? התנודות למשל בVTI אל מול VXUS נעות כמעט לחלוטין יחד (בקורלציה של כ-80% לפי המחשבונים), במשברים הן צוללות יחד באותה המידה, ובנוסף, בהסתכלות על ה20+ שנה האחרונות, התשואה של השוק המנייתי של ארה"ב גבוהה בהרבה מהשוק העולמי (ולאור העובדה שרוב חברות הטכנולוגיה הגדולות שמובילות את העולם היום יושבות בארה"ב, אני יוצא מנקודת הנחה שזה לא הולך להשתנות בשנים הקרובות)
אז השקעה במניה זרה לא באמת מגוונת את התיק אם היא מושפעת בצורה כל כך חזקה מהשוק האמריקאי באופן יומיומי, ובנוסף גם לא מניבה תשואות המתקרבות אליה. אז מה המוטיבציה לשים כל כך הרבה ביצים במניות זרות?
הרי גם אם נשים 50:50 ונניח שהשוק האמריקאי יקרוס מסיבה כזו או אחרת, הRIPPLE EFFECT ישפיע באותה צורה גם על החלק הזר בהשקעה..

תודה למגיבים :)

כשיש לך פטיש ביד כל דבר נראה כמו מסמר

אני חושב שכנראה בגלל שאתה חסר נסיון כל הפרמטרים שאתה מכיר בשוק ההון הם תשואה וסטיית תקן, אז אתה מנסה לעשות איזשהי אופטימיזציה על סמך זה ללא הצדקה אמיתית (וזה לא ביקורת ספציפית נגדך כי זה מאוד נפוץ וכנראה שאני בדעת מיעוט)

נקודת המבט שלך היא נכונה בטווח הקצר, אם אתה מסתכל על מה עשה השוק אתמול או שבוע שעבר אז by all means תתייחס לזה כמו תהליך אקראי ותעשה אופטימיזציה על התוחלת סטיית התקן ועד מומנט n, אבל אתה משקיע לטווח ארוך - מה זה משנה לך סטיית התקן היומית? כמו שאתה אומר, ביום יום VXUS קורלטיבי לVTI, אבל במבט של שנים מקבלים תוצאות שונות לגמרי. מחיר של ניירות ערך הוא בסך הכל מה שאנשים מוכנים לשלם על הנייר היום, זה לא רצף של מכפלות הביצועים של כל יום מסחר

למרות כל זה לדעתי התיק סביר (למרות שהוא מסובך ללא צורך)

ולשאלתך לגבי המוטיבציה בין איזון הVXUS וה-VTI: אנשים פשוט נותנים את משקל שוק המניות האמריקאי ביחס לעולם לVTI (בערך 60%)

כשיש לך פטיש ביד כל דבר נראה כמו מסמר

אני חושב שכנראה בגלל שאתה חסר נסיון כל הפרמטרים שאתה מכיר בשוק ההון הם תשואה וסטיית תקן, אז אתה מנסה לעשות איזשהי אופטימיזציה על סמך זה ללא הצדקה אמיתית (וזה לא ביקורת ספציפית נגדך כי זה מאוד נפוץ וכנראה שאני בדעת מיעוט)

נקודת המבט שלך היא נכונה בטווח הקצר, אם אתה מסתכל על מה עשה השוק אתמול או שבוע שעבר אז by all means תתייחס לזה כמו תהליך אקראי ותעשה אופטימיזציה על התוחלת סטיית התקן ועד מומנט n, אבל אתה משקיע לטווח ארוך - מה זה משנה לך סטיית התקן היומית? כמו שאתה אומר, ביום יום VXUS קורלטיבי לVTI, אבל במבט של שנים מקבלים תוצאות שונות לגמרי. מחיר של ניירות ערך הוא בסך הכל מה שאנשים מוכנים לשלם על הנייר היום, זה לא רצף של מכפלות הביצועים של כל יום מסחר

למרות כל זה לדעתי התיק סביר (למרות שהוא מסובך ללא צורך)

ולשאלתך לגבי המוטיבציה בין איזון הVXUS וה-VTI: אנשים פשוט נותנים את משקל שוק המניות האמריקאי ביחס לעולם לVTI (בערך 60%)

הסתכלתי על סטיית התקן בטווח היותר רחב (בטווחי שבועות עד חודשים)
הסיבה העיקרית שעשיתי את זה היא שבעקבות חוסר הניסיון שלי בשוק ההון, אני לא בטוח ב100 אחוז כיצד אגיב במצב שהשוק יירד באופן שחורג מהסטיות היומיומיות לאורך זמן. בדיעבד כולנו חכמים ואני יכול להסתכל על הנפילות של 2018 למשל ולהגיד ש'אם הייתי מחכה 4 חודשים, הייתי חוזר להרוויח', אבל אני לא יודע אם בפועל, אחרי חודש-חודשיים כשאני אראה נפילות כאלה, אני לא אכנס ללחץ ואעשה משהו שטותי, במיוחד כשכמות כזו של כסף מושקעת.
לכן למען השקט הנפשי שלי (שככל הנראה נובע מחוסר הניסיון) החלטתי ליצור תיק שמעדן את הנפילות האלה.
ייתכן מאוד שלאחר כמה שנים כשאצבור ניסיון בהתנהגויות שונות בשוק ההון, אחליט להעביר את ה5% של PTLC לVTI או USMV כדי לפשט את התיק.

אני כן מתכנן אגב לא לנבור בתיק ברמה יומית-שבועית כמו שדורין הסבירה בבלוג, אך אני כן ארצה לאזן אותו אחת לחודש-חצי שנה, אי אפשר להתעלם לחלוטין ממצב התיק לאורך תקופות ארוכות מידי של זמן..

לא יודע אם בפועל, אחרי חודש-חודשיים כשאני אראה נפילות כאלה, אני לא אכנס ללחץ ואעשה משהו שטותי, במיוחד כשכמות כזו של כסף מושקעת.
לכן למען השקט הנפשי שלי (שככל הנראה נובע מחוסר הניסיון) החלטתי ליצור תיק שמעדן את הנפילות האלה.
הוא לא מעדן את הנפילות האלה, הדבר היחיד שיעדן אותם הוא הקטנת הסיכון של התיק קרי הורדת מרכיב המניות והעלאת החלקים הבטוחים יותר.

תודה על הפידבק :)
עשיתי שוב השוואה בין התיק שהצגתי למעלה אל מול תיק זהה בו ה5% של PTLC מתווספים לUSMV ואתם צודקים.
ההפרשים זניחים מידי, גם בזמן הירידות בשוק ולא שווים באמת את הסיבוך המיותר בתיק.
בנוסף, דמי הניהול שלו גבוהים באופן חריג משאר התיק (0.6)
העברת ה-5% האלה לUSMV מצמצמות את דמי הניהול ל0.092%

תודה!

ברוך הבא לפורום,

כמו שציינו בפניך, הבחירה של הרבה אנשים בפורום מבחינת הקצאה בין VTI ו-VXUS היא על מנת לחקות את משקל השווקים העולמי (בעצם להרכיב את VT משתי קרנות שונות, דבר שמאפשר להוריד קצת את עמלת הניהול ואולי לתת לך קצת חופש פעולה).
אותם אנשים כנראה לא מסכימים עם הניתוח שלך (שהקורלציה היא חזקה ושארה״ב תמיד משיגה תשואה עודפת על שאר העולם) והם כנראה מסתמכים על נתונים של יותר מהשנה האחרונה.

לגבי התיק שלך נראה לי שהוא קצת מוטה מדי לכיוון ארה״ב ואולי שמרני מדי (אבל אני מודה שסיבולת סיכון זה דבר פרסונלי).
כך או כך הייתי במקומך לפחות מקטין את כמות הקרנות על מנת להקטין את ההתעסקות הנדרשת בתיק (נניח, לבחור ב-BND [לאור הכוונה לעשות relocation] במקום לחלק את האג״ח ל3 אפיקים ולבחור 1-3 קרנות שמחקות את השווקים שאתה מאמין בהן)

בהצלחה בכל מקרה!

כך או כך הייתי במקומך לפחות מקטין את כמות הקרנות על מנת להקטין את ההתעסקות הנדרשת בתיק (נניח, לבחור ב-BND [לאור הכוונה לעשות relocation] במקום לחלק את האג״ח ל3 אפיקים

האם לדעתך, לאור העובדה שההון העצמי ההתחלתי שלי מתחלק בערך 50:50 בין דולרים לשקלים,
הגדלת נתח ההשקעה באג"ח ישראלי שקלי על חשבון האג"ח הזר יהיה רעיון טוב?
כך גם אצמצם את אפיקי האג"ח, וגם אמיר פחות שקלים לדולרים כדי להתאים את ההון לתיק

האם לדעתך, לאור העובדה שההון העצמי ההתחלתי שלי מתחלק בערך 50:50 בין דולרים לשקלים,
הגדלת נתח ההשקעה באג"ח ישראלי שקלי על חשבון האג"ח הזר יהיה רעיון טוב?
כך גם אצמצם את אפיקי האג"ח, וגם אמיר פחות שקלים לדולרים כדי להתאים את ההון לתיק
עקרונית אגח חשוף למטבע בו הוא ניתן. אם אתה בטוח לגבי relocation לארה״ב אז לכאורה חשוב לך להיות צמוד לדולר דווקא. עקרונית bnd גם נחשב יותר טוב למטרת איזון התיק, אבל לרוב הוא לא מומלץ למי שמתכוון להישאר בישראל (כי הוא חשוף לסיכון מט״ח)

תודה לכולם על התגובות, שקלתי מחדש ולאחר חשיבה נוספת (וריענון קריאה של כמה פוסטים בבלוג חח) זו החלוקה העדכנית לתיק:

60% מניות:

25% - VTI
30% - USMV
5% - SPDW

40% אג"ח:
20% - BND
20% - 5122973 אג"ח ישראלי 2-5 שנים

סה"כ דמי ניהול משוכלל לתיק: 0.0615%

למרות הרילוקיישן, אני כן מעוניין להחזיק באג"ח הישראלי כיוון שגם בחו"ל עדיין אהיה אזרח ישראלי, עם קשרים לארץ, וכן הייתי מעוניין שחלק מההון יישאר בשקלים.
בנוסף גם אני כרגע עדיין חי בארץ ¯\_(ツ)_/¯

למרות הרילוקיישן, אני כן מעוניין להחזיק באג"ח הישראלי כיוון שגם בחו"ל עדיין אהיה אזרח ישראלי, עם קשרים לארץ, וכן הייתי מעוניין שחלק מההון יישאר בשקלים.
למה ארבעים אחוז אג"ח? שני האגחים ממשלתיים? מתי צריך כסף וכמה? תתאר מה כל מניה, קרן /אג"ח עושה ומה דמי הניהול שלה

למה ארבעים אחוז אג"ח? שני האגחים ממשלתיים? מתי צריך כסף וכמה? תתאר מה כל מניה, קרן /אג"ח עושה ומה דמי הניהול שלה

כמו שאמרתי, זאת תחילת דרכי בשוק ההון וזה מגיע עם חששות. כרגע יחס של 40:60 זה מה שאני מרגיש נוח איתו אל מול כמות הכסף שאני הולך להשקיע. ייתכן וההרגשה תשתנה עם צבירת ניסיון וידע בעתיד.
כן, 2 האג"חים ממשלתיים, הBND אמריקאי בדולרים והשני ישראלי בשקלים.
לא זקוק לכסף בעתיד הנראה לעין, היעד בארה"ב אליו מיועד הרילוקיישן אינו היעד הסופי שלי בארה"ב ולכן אני מתכנן להשכיר שם ולא לקנות דירה. הכסף יכול להשאר מושקע.
הקרנות הן כולן מחקות, רשמתי בקצרה בפוסט הראשון עליהן.
דמי הניהול:
0.03 - VTI
0.15 - USMV
0.04 - SPDW
0.035 - BND
0 - 5122973 אג"ח ישראלי 2-5 שנים

נערך לאחרונה ב:
והשני ישראלי בשקלים
לא ראיתי אם ראית מקודם. הקרן הזו מאוד בעייתית ביום שתהיה תושב ארה"ב.

במקרה הטוב זה מיסוי על הנייר כל שנה, במקרה הרע (כשמדווחים רק במכירה), זה מיסוי מקסימלי רטרואקטיבי + ריבית.

לא ראיתי אם ראית מקודם. הקרן הזו מאוד בעייתית ביום שתהיה תושב ארה"ב.

במקרה הטוב זה מיסוי על הנייר כל שנה, במקרה הרע (כשמדווחים רק במכירה), זה מיסוי מקסימלי רטרואקטיבי + ריבית.
כמה רע לדעתך יהיה להתחיל עם הקרן הישראלית ולעבור לאמריקאית אחרי הרילוקיישן?
אני יוצא מנקודת הנחה שהרווח על האג"ח הישראלי לא יהיה גבוה מידי כדי שהמיסוי על ההון יהיה כואב.

הסיבה שאני אומר את זה היא שכרגע אני בארץ. הרילוקיישן עדיין לא מובטח ב-100 אחוז, ואני מעט חושש להמיר כמעט את כל ההון כבר עכשיו לדולרים
מצד שני אני לא רוצה להשאיר את הכסף בבנק ולחכות עד קבלת תמונה בהירה יותר...

כמה רע לדעתך יהיה להתחיל עם הקרן הישראלית ולעבור לאמריקאית אחרי הרילוקיישן?
לא כזה רע בעיניי.

מצד שני אני לא רוצה להשאיר את הכסף בבנק ולחכות עד קבלת תמונה בהירה יותר...
אבל אולי פקדון בבנק ירושלים או משהו בסגנון. כי גם קרן אגח עלולה לספוג הפסד בתרחיש של עליית ריבית (עד כמה שזה נשמע לא סביר כרגע).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ס תיק ההשקעות של סרגיי הלוי שוק ההון 8
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
R ייעול תיק ההשקעות שוק ההון 7
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
י תיק ההשקעות שלי שוק ההון 18
Michel קופת גמל ישנה + תיק השקעות לאדם מבוגר. איך לנהל את ההשקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
I תיק ההשקעות המורכב שלי שוק ההון 7
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
B שאלות על גיוון תיק ההשקעות שוק ההון 0
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
Y תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 10
RICOnERT מה עושים עם תיק ההשקעות הסולידי אחרי המוות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O ויזואליזציה של תיק ההשקעות שוק ההון 1
E תיק ההשקעות שלי(העתידי) שוק ההון 5
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
M תיק ההשקעות שלי שוק ההון 3
מרק סרפדים ריוויזיה על תיק ההשקעות שוק ההון 0
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
D ניהול כלל תיק ההשקעות בקרן השתלמות שוק ההון 1
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
ג דעתכם על תיק ההשקעות שוק ההון 2
S פיזור סיכונים - האם יש טעם לפזר את תיק ההשקעות בבתי השקעות שונים? שוק ההון 4