• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות אחרונות לפני פתיחת קרן השתלמות ראשונה בחיי

yuvalnsn

משתמש רשום
דירוג
4
היי לכולם,
אני בן 22 ומעולם לא השקעתי. עריכה: אני עצמאי.

אחרי מחשבות חישובים תקציבים ועזרה פה מהחברים בפורום, הבנתי שאני רוצה לפתוח קרן השתלמות מחקה מדד פאיסית S&P 500, שיהווה 100% מתיק ההשקעות שלי כרגע, עד הרגע שיהיה לי הון יותר גדול שאיתו אני יוכל להפתח לעוד אפיקים. לפני שאני עושה זאת אשמח לתשובה לכמה שאלות:

1)אני מתלבט בין אינטרגמל לבין הלמן אלדובי, ראיתי פה הרבה שרשורים בנושא ולבסוף הגעתי ל2 מסקנות: 1. בשתי החברות השירות לקוחות לא בשמיים 2.כך או כך האינטרקציה והשירות שאני צריך מהחברה הוא מינימאלי כאשר המוצר שלי הוא קרן השתלמות פאיסית 3. הפרש של 0.15% הוא מינורי. לשאלתי, כיצד לגבש החלטה במצב שכזה?

2) הרבה אנשים מדברים וממליצים על עוקב מדד S&P 500 שהוא מדד שעוקב אחרי החברות הגדולות בארהב לפי הבנתי. ישנו מדד נוסף בשם MSCI WORLD שמפוזר גיאוגרפית בצורה רחבה יותר, מה שלפי הבנתי יותר סולידי. לשאלתי, מה ההבדל בינהם מבחינת סיכון/תשואה, וכיצד אני מגבש דעה בנושא בהיותי בן 22 (צעיר)?

3) אילו עוד דברים אני אמור לקחת בחשבון לפני שאני עושה צעד שכזה? אני קצת חושש לפני שאני "משקיע" לראשונה לכן אני הופך כל אבן ובודק הכל.

תודה לעונים!

נערך לאחרונה ב:
החלטה טובה, וסה״כ לא מאד משנה אם תבחר S&P500 או MSCI עולמי. שניהם נותנים פיזור גדול. המדד העולמי הוא ״טהור״ יותר מבחינה פסיבית שכן אתה נמנע מהטיה לכלכלה ספציפית.

החלטה טובה, וסה״כ לא מאד משנה אם תבחר S&P500 או MSCI עולמי. שניהם נותנים פיזור גדול. המדד העולמי הוא ״טהור״ יותר מבחינה פסיבית שכן אתה נמנע מהטיה לכלכלה ספציפית.
תודה. למה אתה מתכוון כשאתה אומר "טהור"?

איך זה בא לידי ביטוי בסיכון אל מול התשואה? איך תציע לגבש דעה בנושא?
אם אתה משקיע פסיבי ומקבל במידה סבירה את הנחת השוק היעיל (שמחיר המניות מתמחר את כל מה שכבר ידוע), אז פרופיל הסיכון-תשואה של שני המדדים שקול. אם לעומת זאת אתה בא עם העדפה או עמדה כלשהי לגבי ארה״ב והתפקיד שלה בכלכלת העולם, אז אתה יכול להעדיף מדד אחד על פני השני אבל עדיין להשאר פסיבי בכל פן אחר בתיק.
אם אתה רוצה ללכת בדרך של מינימום החלטות לקבל וכנגזרת גם מינימום הטיות בתיק, אז מדד עולמי עדיף. זכותך כמובן להחזיק בדעה בכל נושא, או לנסות לקרוא כדי לגבש דעה, אבל אין סוף ואין תחתית לכמות הנושאים שבהם אתה יכול להתעמק ולנסות לגבש לגביהם דעה. אז לפני שאתה בכלל מגבש דעה אתה צריך להחליט אם אתה רוצה לגבש דעה.

אם אתה משקיע פסיבי ומקבל במידה סבירה את הנחת השוק היעיל
ההנחה הזו מבוססת מחוץ לשוק האמריקאי? היא דורשת שכלל המשקיעים (1) ירצו ו(2) ידעו להעריך את הנכסים. האם יש אינדיקציות לכך שהיא נכונה בשוק העולמי?
(ג.נ. משקיע VT)
לפני שאתה בכלל מגבש דעה אתה צריך להחליט אם אתה רוצה לגבש דעה
נפלא!

2) הרבה אנשים מדברים וממליצים על עוקב מדד S&P 500 שהוא מדד שעוקב אחרי החברות הגדולות בארהב לפי הבנתי. ישנו מדד נוסף בשם MSCI WORLD שמפוזר גיאוגרפית בצורה רחבה יותר, מה שלפי הבנתי יותר סולידי. לשאלתי, מה ההבדל בינהם מבחינת סיכון/תשואה, וכיצד אני מגבש דעה בנושא בהיותי בן 22 (צעיר)?
אם אתה הולך להשתמש בקרן השתלמות רגילה (שאינה IRA) - השאלה תיאורטית?
אני לא מכיר קרנות השתלמות שמנסות לחקות את MSCI WORLD

ההנחה הזו מבוססת מחוץ לשוק האמריקאי?
ההנחה מבוססת על תיאוריה, לא על מדידה אמפירית. בכל אופן אני לא טוען אם היא נכונה או לא, רק מציין שאם אתה מניח שהיא נכונה, אז שיקול התשואה-סיכון הוא לא רלוונטי לבחירה של המדד.

מניח שהכוונה לזה.
דמי ניהול 0.58%.
באותה סירה, מחפש קה"ש לסכום קטן מ100 ולכן התנאים בIRA לא משתלמים/לא מאפשרים כרגע.
שוקל ללכת על אינטרגמל סנופי 500 עם דמי ניהול 0.35% לכמה שנים. לא כי אני מאמין בהטייה לטובת ארה"ב (להפך, רב הכסף שלי ב-VT), אלא רק עד שאצבור מספיק כסף כדי לעבור לIRA ולקנות את השוק בצורתו הטבעית.

דמי ניהול 0.58%.
באותה סירה, מחפש קה"ש לסכום קטן מ100 ולכן התנאים בIRA לא משתלמים/לא מאפשרים כרגע.
שוקל ללכת על אינטרגמל סנופי 500 עם דמי ניהול 0.35% לכמה שנים. לא כי אני מאמין בהטייה לטובת ארה"ב (להפך, רב הכסף שלי ב-VT), אלא רק עד שאצבור מספיק כסף כדי לעבור לIRA ולקנות את השוק בצורתו הטבעית.
כמה זמן יקח לך להגיע לסכום מספיק כדי לעבור ל ira, וכמה כסף תחסוך על הפרש דמי ניהול של 0.23%?
השאלה אם הסכום הזה שווה לך יותר מהשקעה באלוקציה שאתה מאמין בה.

כמה זמן יקח לך להגיע לסכום מספיק כדי לעבור ל ira, וכמה כסף תחסוך על הפרש דמי ניהול של 0.23%?
השאלה אם הסכום הזה שווה לך יותר מהשקעה באלוקציה שאתה מאמין בה.
בהערכה מאוד גסה, כ2500-3000 ש"ח על פני 5 שנים (שבסופם מקווה להגיע ל200 אש"ח).
החלק המנייתי שלי מורכב מVT (חשבון ממוסה), קה"ש שלי בשלבי מעבר לIRA (לעוקב מדד עולמי) וקה"ש הקטנה מ100 של זוגתי, שם אני שוקל בשביל הפשטות והמחיר ללכת על סנופי. כך יצא שבכ-20% מהחלק המנייתי שלנו נהיה מוטים לארה"ב.
אני חושב, ואשמח אם יתקנו אותי החברים פה, שההטיה לא חמורה מדי בהתחשב לנוחות ולחסכון.

בהערכה מאוד גסה, כ2500-3000 ש"ח על פני 5 שנים (שבסופם מקווה להגיע ל200 אש"ח).
החלק המנייתי שלי מורכב מVT (חשבון ממוסה), קה"ש שלי בשלבי מעבר לIRA (לעוקב מדד עולמי) וקה"ש הקטנה מ100 של זוגתי, שם אני שוקל בשביל הפשטות והמחיר ללכת על סנופי. כך יצא שבכ-20% מהחלק המנייתי שלנו נהיה מוטים לארה"ב.
אני חושב, ואשמח אם יתקנו אותי החברים פה, שההטיה לא חמורה מדי בהתחשב לנוחות ולחסכון.
איך אפשר לגבש דעה לגבי איזו הטיה עדיף? יש כל הרבה דעות ואני לא מצליח לגבש משהו מוצק. מה החסרון והיתרון בסנופי ובMSCI?

איך אפשר לגבש דעה לגבי איזו הטיה עדיף? יש כל הרבה דעות ואני לא מצליח לגבש משהו מוצק. מה החסרון והיתרון בסנופי ובMSCI?
זכותך כמובן להחזיק בדעה בכל נושא, או לנסות לקרוא כדי לגבש דעה, אבל אין סוף ואין תחתית לכמות הנושאים שבהם אתה יכול להתעמק ולנסות לגבש לגביהם דעה. אז לפני שאתה בכלל מגבש דעה אתה צריך להחליט אם אתה רוצה לגבש דעה.
הנקודה היא שבאמת ההבדל בין השניים די קטן מבחינת תיק השקעה בתחילת דרכו. אל תתעכב בגלל הבחירה בין השניים האלה.
לדעתי S&P 500 הוא מפוזר די והותר בשביל תחילת הדרך (יש שיגידו גם עד סופה), ושינויים באלוקציה של התיק תוכל לבצע גם בהמשך. הכלכלה האמריקאית מהווה קצת מעל למחצית מהכלכלה העולמית. מדד S&P 500 מאפשר להיצמד לכלכלה הזאת, באופן מדויק יחסית.

בגדול, לקרוא בפוסטים של הסולדית. בקטן - MSCI פיזור מירבי, קניית רב שווקי העולם ללא העדפת שוק אחד על פני אחר, יגן עליך אם ארה"ב תפול למיתון ארוך ועם איזשהו פלא אירופה תהיה עמידה יותר ותשמר את התיק שלך. מצד שני, הרבה טוענים (מקביליה של הסולדית בארה"ב כמו MMM וקולינס) כי התמקדות בארה"ב עם VTSAX היא כל מה שאדם צריך בשביל פיזור וצמיחה כי הרי זה הקטר של הכלכלה וגם אם (כאשר) תהיה קריסה, אחריה תבוא צמיחה. דרך אגב, אם תשווה למשל את סנופי(התמקדות בארה"ב) לVT(עולמי) בעשור האחרון תראה יתרון של מעל 30% לסנופי. האם זה נכון תמיד? כנראה שלא.
אבל הנקודה החשובה הועלת ע"י @Glazgo שמעכשיו, ובהינתן הסכום היחסית קטן, ההבדלים לא מהותיים - העיקר להיכנס למשחק and stay the course כי כשהקטסטרופה העולמית הבאה תגיע יהיה הרבה פחות חשוב אם אתה מחזיק סנופי או MSCI מאשר לא למכור כשתראה את החסכונות שלך נחתכים בחצי ואפילו להמשיך להשקיע בהם תוך כדי שכל החדשות זועקות "למכור למכור למכור!"

יש שילוב של vti שמייצג את השוק האמריקאי ו vxus שמייצג את שאר העולם פלוס מינוס.
כמה חברים פה בפורום כולל עבדך הנאמן מחזיקים סביב 60-70% vti והשאר vxus.

לא ממליץ, לא מייעץ, בחורות ערומים זה חולירע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 18
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1