• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מינוף מבוסס "הלוואה לכל מטרה"

תשואת התיק הצפויה נטו: 4.52% נומינלי (5.56% ברוטו נומינלי)
5.56 כפול 0.75 יוצא לי 4.17 ולא 4.52, החישוב שלך שונה?
בכל מקרה 4.52 נטו נשמע לי סופר דופר מגה אופטימי במבנה תיק כמו שלך.

5.56 כפול 0.75 יוצא לי 4.17 ולא 4.52, החישוב שלך שונה?
זה 5.56 כפול 0.8 (כלל האצבע מניח כ-20% פגיעה, לא 25%. ראה כאן)
בעקומה הנ"ל הורדתי את המס מהתשואות ברוטו של כל נכס בנפרד, ולא מהתיק הסופי. כנראה יותר נכון להוריד מהתיק הסופי, אבל התוצאה יוצאת כמעט אותו הדבר.

בכל מקרה 4.52 נטו נשמע לי סופר דופר מגה אופטימי במבנה תיק כמו שלך.
4.52 נומינלי, כ-2% ריאלי על תיק עם 60% חשיפה מנייתית בין לאומית מגה אופטימי? ממש לא (לדעתי).

כ-2% ריאלי על תיק עם 60% חשיפה מנייתית בין לאומית מגה אופטימי? ממש לא (לדעתי).
2% ריאלי ב60% מניות נשמע ריאלי אבל בטח לא משהו ששווה להתמנף בשבילו.

יש לי הערה טכנית: לא ניתן לקחת הלוואה לכל מטרה כדי להשקיע בשוק ההון. אם יגלו את זה זה עלול להכתים את ההיסטורית אשראי שלך. למיטב ידיעתי זה לצריכה שוטפת
גם לי יש אפשרות לקבל מהבנק שלי הלוואה בתנאים טובים מאד. איכשהו את פוטנציאל המינוף הזה אני כרגע מעדיפה לשמור כאופציה למימוש זכאות 'מחיר למשתכן'. משהו בי קצת נרתע מלקיחת הלוואה (גם בתנאים טובים) לצורך השקעה בעלת מרכיבי סיכון לא קטנים. החשש שמא לאורך ציר הזמן העלות של ההלוואה תגדל על התשואה, גורם לי להרתע.
התקשרו אליי להציע הלוואה מבנק הפועלים. רק כדי לדעת (אני לא מעוניין בזה), שאלתי אם זה אפשרי להשתמש בכסף הזה להשקעה בבורסה ונאמר לי שבשום פנים באופן. לא יודע על איזה בנקים אתם מדברים ואיזה סוג "מיוחד" של לקוחות אתם...

התקשרו אליי להציע הלוואה מבנק הפועלים. רק כדי לדעת (אני לא מעוניין בזה), שאלתי אם זה אפשרי להשתמש בכסף הזה להשקעה בבורסה ונאמר לי שבשום פנים באופן. לא יודע על איזה בנקים אתם מדברים ואיזה סוג "מיוחד" של לקוחות אתם...

למה שאלת ומה זה עניינם בכלל?

שאלתי אם זה אפשרי להשתמש בכסף הזה להשקעה בבורסה ונאמר לי שבשום פנים באופן. לא יודע על איזה בנקים אתם מדברים ואיזה סוג "מיוחד" של לקוחות אתם...
Don't ask don't tell
אני לא חכם, פשוט לא שואל שאלות קיטבג

@Matias Katz הבנקאי שנותן לך את ההלוואה מנסה גם להעריך את מידת הסיכון שלך. סיכון נמוך = יותר כסף בפחות ריבית , סיכון רע = פחות כסף ביותר ריבית.
השאלה ששאלת מדליקה לו את כל הנורות האדומות. זה לא שאסור, אלא שהוא לא רוצה לתת לך את הכסף.
זאת ההגדרה של שאלת קיטבג.

למה שאלת ומה זה עניינם בכלל?
1+
יש לי אלרגיה חזקה לאנשים שחושבים שאני צריכה לתת להם דין וחשבון על ההתנהלות שלי. זה לא עבר לי מאז גיל ההתבגרות, אז כנראה שזה גם לא יעבור לי כבר עד יום מותי...
אם אני רוצה לקחת הלוואה כדי לשרוף את הכסף, מילולית, אז מה זה עניינו של הבנק?? כל מה שהוא יכול להתעניין בו זה על יכולת ההחזר שלי.

אם אני רוצה לקחת הלוואה כדי לשרוף את הכסף, מילולית, אז מה זה עניינו של הבנק?? כל מה שהוא יכול להתעניין בו זה על יכולת ההחזר שלי.
זה די קשור אחד בשני לא?

זה די קשור אחד בשני לא?
בעיני - ממש לא.
האם יכולת ההחזר שלי שונה אם אני לוקחת את ההלוואה לטיול בחו"ל? האם זה עושה אותי יותר סולבנטית מאשר אם אני לוקחת את הכסף ושורפת אותו? כך או כך, הכסף שנלקח כהלוואה מתאייד, ועדיין אני חייבת להחזיר לבנק את ההלוואה.

בעיני - ממש לא.
האם יכולת ההחזר שלי שונה אם אני לוקחת את ההלוואה לטיול בחו"ל? האם זה עושה אותי יותר סולבנטית מאשר אם אני לוקחת את הכסף ושורפת אותו? כך או כך, הכסף שנלקח כהלוואה מתאייד, ועדיין אני חייבת להחזיר לבנק את ההלוואה.
אני מסכים שהתשובה לשאלה היא "לא", אבל אני לא בטוח שהבנק באותה המידה יהיה מוכן לתת לך תנאים טובים אם הוא ידע שאת לוקחת הלוואה בשביל טיול. תחשבי שאת נותנת הלוואה למישהו- היית מוכנה לתת לו תנאים יותר טובים אם היית יודעת שזה למטרת השקעה מאשר אם למטרת טיול?

• אהבתי
Reactions: ogi
@adamshalev
אני הייתי בורח ממינוף כמו מאש בתקופה הנוכחית. כמו שכתבו כאן, מה שאתה בעצם עושה זה MATURITY MISMATCH- אתה לוקח כסף זול לטווח קצר, ומשקיע אותו לטווח הארוך, תוך הנחה שהתשואות הארוכות ישארו גבוהות. הבעיה היא שאתה מצטרף למסיבה מאוחר, אחרי שחברות גדולות שחיות על מודל כזה (bridgewater למשל) מתחילות להכנס לקשיים ולראות רווחיות יורדת. המודל שלך מניח תשואות גבוהות בשוק המניות, ויפסיק להיות רווחי אם הקופסא השחורה תתחיל להפיק 3% במקום 6% תשואה, למשל.

תחשבי שאת נותנת הלוואה למישהו- היית מוכנה לתת לו תנאים יותר טובים אם היית יודעת שזה למטרת השקעה מאשר אם למטרת טיול?
לא בטוחה שאלו הם השיקולים של הבנק. הבנקים ששים לתת הלוואות "לכל מטרה" וכשמן כן הן.
נראה לי שכשהבנק עושה את התחשיב שלו לגבי כדאיות ההלוואה ותנאיה, הוא בעיקר מסתכל על ההיסטוריה וההווה של הלקוח - האם הוא נמצא בד"כ ביתרת חובה או זכות, איך היסטורית החזר הלוואות שלו, האם יש לו הכנסה קבועה ויציבה וכיוצ"ב.
ושוב אני חוזרת על העקרון - משתדלת לספק מינימום אינפורמציה, מינימום שבמינימום ההכרחי. לא בעד לתת לממסד כלשהו (המדינה, הבנקים, חברות הסלולר, חברות הכבלים וכו') מידע בנוגע לצרכים/רצונות/שאיפות/מטרות שלי.

אני חושב שהבנק נותן פה הלוואה לכל מטרה. כל מטרה זה גם אם אני רוצה למשוך את הכסף במזומן מהכספומט ולהכניס אותו למגרסת נייר שלי.
אולי כשאמרת לבנקאי בורסה הוא ישר קישר את זה במוח הקטן שלו להתנהגות לא אחראית או מסוכנת (כי הרי מי שמשתמש בכסף ממונף להשקעה בבורסה המפחידה הוא משוגע) וחושש שזה אולי ישליך על יכולת ההחזר שלך ובכך שאתה "משוגע" גם בתחומים שאחראיים על ההחזר שלך.

@AF1k ציינת מתישהו שעבדת בבנק, נכון?
אתה יודע במקרה אם בהלוואות מהסוג המדובר פה בשרשור למטרת ההלוואה (נגיד - רכישת רכב לעומת השקעה בבורסה) יש השפעה על מתן ההלוואה או הריבית שלה?

@adamshalev אם עדיין רלוונטי, אני לקחתי הלוואה עם מטרות דומות למטרות שהצגת.
ההלוואה ניתנת לכל מי שפותח חשבון באיגוד דרך הייטק זון ומדובר על 100,000 ש"ח בריבית 0%+מדד ל3 שנים.
ע"פ צפי המדד לשנים הקרובות, מדובר על לא יותר מ1% לשנה.
בפועל, מאז שלקחתי אותה, בכלל יוצא שהבנק משלם לי ריבית על ההלוואה הזאת.

בעיני - ממש לא.
אבל אם המלווה חושב שזו התנהגות תמוהה והוא יכול למצוא לווה אחר באותם תתנאים
והתנהגותו יותר צפויה ?
לא קיים לחוק יסוד הזכות לקבל הלוואה במדינת ישראל ( עדיין) , אם היה בא לי חבר מבקש הלוואה מסרב לפרט עבור מה ואפילו עונה מה אכפת לך אני שורף את הכסף, גם אני הייתי חושב יותר מפעמיים אם להלוות לו.

אם היה בא לי חבר מבקש הלוואה מסרב לפרט עבור מה ואפילו עונה מה אכפת לך אני שורף את הכסף, גם אני הייתי חושב יותר מפעמיים אם להלוות לו.
עכשיו מצד שני...
אם אתה ניגש לחברים שלך ושואל אותם אם הם רוצים הלוואה בריבית X, אתה שואל אותם לאחר מכן "ומה תעשה עם הכסף"?

לבנק כנראה אין משהו טוב יותר לעשות עם הכסף/תחרות פנימית בסניף מי דוחף יותר הלוואות.
הוא פונה ללקוחות שהוא מחשיב "טובים" - חוסכים כל חודש, לא נכנסים למינוס וכו' ומציע להם הלוואה לצריכה אישית.
יש מי שהצריכה האישית שלו היא חופש/רכב/שיפוץ ויש מי שהצריכה החופשית שלו היא השקעה בבורסה.

בזמנו לאחותי היתה הלוואה ב-15% (פועלים ישיר) וניסיתי להחליף לה ל"הלוואה לפסח" שהם בדיוק הציעו ב-4%.
הטעות היתה שכאשר שאלו אותה "ומה תעשי עם הכסף?" ענתה "אסגור הלוואות קיימות"
"לא בשביל זה אנחנו נותנים הלוואה."
אז העברנו בנק וקיבלנו ב-0% במזרחי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד היי, מחפש מינוף זול שוק ההון 20
M מינוף נכס קיים לטובת רכישת נכס נוסף נדל"ן 11
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
O מינוף או לא? נדל"ן 1
L מינוף ברוקר ישראלי שוק ההון 6
O מינוף לרכישת דירה נדל"ן 8
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
F מינוף בפראנק - היבט טכני (IB) שוק ההון 6
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
Y השקעת נדל"ן תוך לקיחת מינוף נדל"ן 12
ב מקורות מידע על מינוף שוק ההון 1
S מינוף במטבע זר שוק ההון 3
H מינוף דירה של הורים לצורך רכישת דירה חדשה נדל"ן 11
B מינוף משכנתא בעולם הריביות הנוכחי שוק ההון 10
ט מינוף של 1M ש"ח -> להחזיר משכנתא או להשקיע בשוק ההון שוק ההון 30
ז תזמון השוק + מינוף (בפועל: הפקדה חודשית ורכישה בעזרת פקודת LIMIT, מינוף בIB) שוק ההון 10
י מינוף כשהריבית עולה נדל"ן 28
A מינוף להשקעה בנדלן בחו"ל נדל"ן 4
W מינוף ע''י הלוואות פריים בתקופת אינפלציה וריבית עולה אוף טופיק 1
ה הלוואה בתור מינוף לעומת קרן ממונפת שוק ההון 35
י שאלה על מינוף ועל גידור שוק ההון 40
H התלבטות על דירה בחו"ל ע"י מינוף בנק בחו"ל נדל"ן 11
S מינוף תיק ממונף שוק ההון 9
M הוצאות ריבית לצורכי מינוף - אפשר להעביר לשנה הבאה? מיסים 2
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
י מינוף שקלי או דולרי שוק ההון 24
I מינוף קופת גמל והשקעה באפיקים סולידים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
כ מינוף קה"ש לפני מעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A מינוף כנגד קופת גמל להשקעה שוק ההון 6
twister מינוף margin באמצעות הברוקר, האם ובכמה אתם ממונפים? שוק ההון 56
ט התייעצות לגבי מינוף - מקרה ייחודי נדל"ן 30
H אפשרויות מינוף גם בחו"ל נדל"ן 40
ח מינוף בעת פינוי בינוי - עסקת החלומות? נדל"ן 6
L מימון/מינוף נדל"ן 10
S חישוב IRR עבור דירה להשקעה עם מינוף נדל"ן 1
איש ירח האם אפשר להגדיל מינוף לדירה להשקעה נדל"ן 24
J השקעה ב-P2P או לקיחת הלוואת מינוף להשקעה אחרת? השקעות אלטרנטיביות 10
S מינוף חיצוני לצורך פתיחת תיק השקעות צרכנות פיננסית 9
M פוליסת חיסכון, מינוף ומה שבינהם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
J שימוש באשראי לצורך מינוף. צרכנות פיננסית 18
V רכישת רכב חדש ע''י מינוף קופה צרכנות פיננסית 12
F מינוף בנדלן נדל"ן 4
T מינוף לצורך השקעה שוק ההון 18
M מינוף גבוה בדירה להשקעה נדל"ן 18
ה נדל"ן מול שוק ההון - היבטי מינוף ומיסוי שמטים את הכף נדל"ן 78
O מינוף קרן פנסיה לטובת רכישת נדל"ן נדל"ן 7
כ מינוף כנגד תיק השקעות צרכנות פיננסית 16
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
YizhakF מינוף אינפיניטי גמל להשקעה הלכה - מחקה מדד MSCI העולמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א מינוף תיק השקעות ע"י אשראי שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה