• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מינוף מבוסס "הלוואה לכל מטרה"

לדעתי לא. לאג"ח יש תפקיד הכרחי גם בתיק ממונף שגורם לתשואת האג"ח לרדת לאפס.
לא הבנתי את המשפט הזה.
אם המטרה במינוף במקרה הזה היא להגדיל את התשואה בעוד כ-0.5% (מתוך הנחה של תשואה 6% עתידית על מניות)- למה לא להגדיל את החשיפה למניות- וכך להשיג את אותה עלייה בתוחלת תשואה בלי להסתכן בסיכונים של מינוף?

עריכה: אני רואה שכבר התייחסת לשאלה הזו.
אולי פספסתי משהו יסודי בהבנה של שוק ההון אבל להבנתי בתיק מניות אגח - כמה שיותר מניות - יותר תשואה, לא?

נערך לאחרונה ב:
אולי פספסתי משהו יסודי בהבנה של שוק ההון אבל להבנתי בתיק מניות אגח - כמה שיותר מניות - יותר תשואה, לא?
הבנת נכון, למעט במקרי קיצון של ריביות גבוהות במשק, סטיות תקן גבוהות מאד וקורולציה נמוכה מאד בין נכסים.

לגבי למנף דווקא במשבר. כן, הייתי שמח מאד למנף בעת משבר בייחוד בתחתית שלו אבל לחכות למשבר זאת אחת אסטרטגיות ההשקעה הכי גרועות שיש לטעמי. המטרה של המינוף הזה היא במסגרת פסיבית. תזמון שוק אני משאיר למסגרות אחרות ולבחירה מושכלת של מתי לאזן.
לדעתי זה אותו דבר כמו לתזמן שוק בהשקעות רק אם אתה משוכנע שזה הדבר הנכון להתמנף ושתצליח להשיא יותר מהתשואה של ההלוואה שלך ולכן אתה תקח את ההלוואה הזו בכל מקרה וזה רק שאלה של מתי. אם אתה מתלבט או לא בטוח, אז אני לא רואה בעיה בלא ללכת על הצעד הזה.. אבל אם יבשילו תנאים שבהם אתה מאמין שזה כן ישתלם (למשל- לאחר שהשוק התרסק ב25%) אז זה לגיטימי לגמרי.
בעצם אני מחליט לא ללכת על הצעד הזה כרגע, אבל שמרתי טריגר בראש שכשאני ארגיש שזה יותר משתלם ויש הזדמנות אז ללכת עליה. אם ההזדמנות הזו לא תקרה לעולם זה גם בסדר מבחינתי.
אגב הזדמנות כזו יכולה גם להיות בדמות השקעה נדל"נית או משהו אחר שאני לא צופה כרגע- הנקודה שאני שומר את זה להזדמנות.

כמה שיותר מניות - יותר תשואה, לא?
בתוחלת, בד"כ.
אבל אם מכניסים מינוף ומתאם נמוך, לפעמים עשויות להיות הפתעות.
בדוגמא שהבאתי, 90% מניות ו60% אג"ח, השיאו פי שניים יותר מאשר 100% מניות, עם אותה תנודתיות, בשוק בעיקר שוורי.

נערך לאחרונה ב:
למה שלא תתן לעצמך הלוואה? תחליף את האגח בתיק בהלוואה שנתת לעצמך לצורך מינוף. כך גם לא תצטרך לשלם מס רווח הון על הריבית של תחליף האגח הנל ..
ולא תשלם לבנקים כסף מיותר. במינוף שדיברת עליו נשמע שאתה יכול לעשות את זה....

אני מקווה שהבנת לאן אני חותר ..

אתה לווה כסף לטווח קצר בריבית נמוכה כדי להשקיעו בהלוואה בריבית (בתקווה) גבוהה יותר לטווח הארוך, כלומר אתה בעצם מהמר על צורת עקום התשואות, בעגה המקצועית נקרא, "לשחק על העקום":
זה לא בעצם מה שהבנקים עושים?
לווים מהציבור פיקדונות שהם בדר"כ לטווח קצר ומלווים לציבור משכנתאות שהן הלוואות לטווח ארוך.
פתאום מה שהבנקים עושים נשמע לי מאוד מאוד מסוכן.

איפה יש קופסא שחורה כזו? גם אני רוצה!
הכוונה ל6% נומינלי. לא נראה לי מופרך לצפות לקבל את זה מתיק אגרסיבי במניות ומאוזן עם נכסים אחרים. אני אנסה לכמת את זה במדוייק בקרוב.

נכון ופוגע ביעילות המינוף.
ההפך
התכוונתי לטענה ההפוכה. כלומר שאני מסכים שהחזר הקרן זה בעייתי. בממוצע זה הופך את המינוף לחצי מערכו המקורי.

@סמבה @doc29 @Leo @שודד הפינג פונג וכל מי שהתדיין לגבי הטיית מניות לעומת מינוף.
אלו שני דברים שונים.
בחירת יחס הנכסים (למשל יחס בין מניות לאג"ח) מזיזה אותנו על פני העקום היעיל. מינוף של תיק המשלב נכסים מאפשר לנו לנוע מעל העקום היעיל.

ההסבר הכי טוב נמצא כאן:
https://en.wikipedia.org/wiki/Moder...sk-free_asset_and_the_capital_allocation_line

כל הרעיון של המינוף שדיברתי עליו, הוא לקחת תיק פסיבי יעיל ולגרום לו לייצר תשואה נוספת באמצעות מינוף.
מה שאני כן מקבל, זה אם אני ממנף מנק' שהיא משמעותית גבוהה יותר מהתשואה חסרת הסיכון, אז התיק הממונף לא בהכרח יתן תשואה טובה יותר ברמת סיכון נתונה מתיק שרק יגדיל את יחס המניות ללא מינוף (סימנתי על הגרף למטה את התרחיש הזה עם קו אדום מקווקו).
אני רשמתי לעצמי לעשות ש.ב. ולנסות לענות על השאלה הזאת מספרית.

OPonWDi.jpg

זה לא בעצם מה שהבנקים עושים?
לווים מהציבור פיקדונות שהם בדר"כ לטווח קצר ומלווים לציבור משכנתאות שהן הלוואות לטווח ארוך.
פתאום מה שהבנקים עושים נשמע לי מאוד מאוד מסוכן.
אפשר לומר שהם עושים את זה אבל הם עושים זאת בצורה נורא חכמה, קודם כל המרווחים שלהם בין הריבית שהם נותנים לריבית שהם גובים היא עצומה, שנית רוב ההלוואות הם בריבית משתנה ואם קבועה אז לא לטווחים ארוכים מדי (למעט במשכנתאות) , בנוסף גם אם רוב הפקדונות שלהם לטווח קצר (פחות משנה) רוב האנשים לא מושכים את הכסף בתום הפיקדון אלא מחדשים אותו לתקופות נוספות, לבנקים יש סטטיסטיקות מדוייקות לגבי המח"מ האפקטיבי של הפקדונות השונים.
ואתה צודק BANK RUN זה אחד הסיכונים של בנק.

• אהבתי
Reactions: Leo
יש לי הערה טכנית: לא ניתן לקחת הלוואה לכל מטרה כדי להשקיע בשוק ההון. אם יגלו את זה זה עלול להכתים את ההיסטורית אשראי שלך. למיטב ידיעתי זה לצריכה שוטפת

נערך לאחרונה ב:
גם לי יש אפשרות לקבל מהבנק שלי הלוואה בתנאים טובים מאד. איכשהו את פוטנציאל המינוף הזה אני כרגע מעדיפה לשמור כאופציה למימוש זכאות 'מחיר למשתכן'. משהו בי קצת נרתע מלקיחת הלוואה (גם בתנאים טובים) לצורך השקעה בעלת מרכיבי סיכון לא קטנים. החשש שמא לאורך ציר הזמן העלות של ההלוואה תגדל על התשואה, גורם לי להרתע.

העיקרון נכון. בפרקטיקה אני מוטרד מהנקודות הבאות:
  • הריבית משתנה. זה מקשה לתכנו תזרים מזומנים. אם באמת במקרה כזה אין לך בעיה לחסל את ההלוואה מהמשכורת, אולי זה ניהול סיכונים סביר.
  • הצפייה להרוויח כך וכך אחוזים בשוק ההון אינם אלא ציפיה. הימור. לא ״קופסה שחורה״. בשילוב עם הנקודה הקודמת אני לא ישן טוב בלילה. לא על הנחות אופטימיות של 3% ספרד.
בהצלחה!

אם אחוז המינוף שלך אינו גדול לא הייתי פוסל מינוף בעזרת שוק ההון/בית ההשקעות, זה יכול לצאת לך זול בהרבה.
אורי,
MC זאת טרגדיה שאין לה אח ורע בעולם ההשקעות (סליחה, יש כן, מינוף מובנה כמו אופציות וחוזים) ואין למשקיע שליטה מתי זה יקרה, לכל היותר ניתן באמצעות התנהלות נבונה לצמצם את הסיכוי ל MC.
הייתי מהמר על נדל"ן בשוק בועתי שעלול להתפוצץ ולרסק את הנכס ב 50% לפני שהייתי ממנף תיק השקעות עם פוטנציאל ל MC קטלני.

MC זאת טרגדיה שאין לה אח ורע בעולם ההשקעות
בטח שיש, כמעט כל סוגי המינוף חשופים לMC (למעט משכנתא לדירות מגורים).
אין למשקיע שליטה מתי זה יקרה, לכל היותר ניתן באמצעות התנהלות נבונה לצמצם את הסיכוי ל MC.
ואפשר גם לבטל אותה לחלוטין. MC זה עוד סיכון שעליך להחליט אם לקחת, כמה לקחת ולנהל, זה הכל.
הייתי מהמר על נדל"ן בשוק בועתי שעלול להתפוצץ ולרסק את הנכס ב 50% לפני שהייתי ממנף תיק השקעות עם פוטנציאל ל MC קטלני.
זכותך. (אני עושה את שניהם).

כל סוגי המינוף חשופים לMC
נכון, התכוונתי כל סוג מינוף שבו תיק ני"ע משמש כביטחון, בין אם מינוף כהלוואה מהברוקר ובין מכשירים שממונפים במהותן (חוזים, אופציות וכד')
ואפשר גם לבטל אותה לחלוטין
אתה מתכוון לפרוע את ההלוואה או משהו אחר?

לקחתי את תיק עוגת דובדבנים הנוכחי (פחות או יותר, ב-PortfolioVisualizer אין מידע על אג"ח מדינות מתפתחות אז המרתי לאג"ח ארהב), הנחתי תשואות עתידיות צפויות ע"ב ממוצע הערכות של , State Street Global Advisors, Research Affiliates, Robeco, JP Morgan, AQR ועוד.
חתכתי 20% מהתשואה לפי כלל האצבע שהגעתי אליו בסימולציות על השפעת המס וקיבלתי את העקום היעיל הבא:
תשואת התיק הצפויה נטו: 4.52% נומינלי (5.56% ברוטו נומינלי). סטיית תקן 11.44%.
התיק האופטימלי (מכסימום יחס שארפ) עם תשואה צפויה נטו של 3.3% וסטיית תקן 5.92% (האופטימיזציה פשוט שמה שני שליש מהתיק באג"ח בינוני, אבל זה פחות משנה לדיון).
ציירתי קווי מינוף - אדום שיוצא מעלות מינוף של 0.25% (בערך ריבית חסרת סיכון היום), תכלת שיוצא מ 1.9% (בערך מה שמקבלים מ-IB או בפריים + 0.3%) וכתום שיוצא מ 2.6% (מה שהציעו לי בבנק).
מכל אחת מנק' המוצא, במינוף של 17%, אני מקבל
- עם 0.25% עלות: תוספת תשואה כוללת לתיק של 0.73% (שיפור של 16%), אבל רק 0.4% (שיפור של 8.8%) לעומת מה שניתן לקבל ע"י הגדלת יחס המניות בתיק.
- עם 1.9% עלות: תוספת תשואה כוללת לתיק של 0.4% (שיפור של 8.8%), אבל רק 0.07% (שיפור של 1.5%) לעומת מה שניתן לקבל ע"י הגדל יחס המניות בתיק.
- עם 2.6% עלות: תוספת תשואה כוללת לתיק של 0.33% (שיפור של 7.2%), אבל כפי שניתן לראות על הגרף הזה השיפור הוא שקול להגדלה של יחס המניות לעומת אגח בתיק.

המסקה היא שלפחות במבנה התיק הזה, תחת הנחות התשואה והמיסוי הללו, ותחת עלויות המינוף הזמינות לי באופן סביר (1.9%-2.6%) המינוף לא משתלם לי ביחס לשינוי ביחס התשואה\סיכון שניתן להשיג ע"י חשיפה מוגברת למניות.

עוד מסקנה היא שאני יכול באופן "ריאלי" להגיע לתוצאה הגבוהה ביותר מבין השלושה ע"י מינוף של התיק היעיל ביותר בעקומה (יחס שארפ מכסימלי) מנק' מוצא של 1.9% אבל עם מינוף של 100%, שזה כמובן לא יקרה בחיים.

אשמח לשמוע אם מישהו חושב שהמסקנה היא אחרת או אם ההנחות שלי הן ממש off the mark.

xvHuZzY.png

נערך לאחרונה ב:
אתה מתכוון לפרוע את ההלוואה או משהו אחר?
גם, בהנחה סבירה שהתיק שלך ייצר תזרים שגבוה מעלות ההון שלך, המינוף שלך ילך וירד באופן אוטומטי גם ללא הזרמת הון חיצוני.
ניתן גם להשתמש במינוף במינון נמוך (פחות מ20% לדוגמא) כלומר הסיכוי לMC שואף ל0.
בנוסף גם ניתן לרכוש אופציות PUT עמוקות מחוץ לכסף בגרושים.
אשמח לשמוע אם מישהו חושב שהמסקנה היא אחרת או אם ההנחות שלי הן ממש off the mark.
קודם כל האם לקחת בחשבון את "קנס" המס שלך?
תשואת התיק הצפויה נטו: 4.52% נומינלי (5.56% ברוטו נומינלי). סטיית תקן 11.44%.
לפני המינוף או אחריו?
מה מבנה התיק?
האם סימלצת את השפעת העלאת הריבית?
בדקת מהו נקודת האיזון שלך מבחינת גובה הריבית?
המסקה היא שלפחות במבנה התיק הזה, תחת הנחות התשואה והמיסוי הללו, ותחת עלויות המינוף הזמינות לי באופן סביר (1.9%-2.6%) המינוף לא משתלם לי ביחס לשינוי ביחס התשואה\סיכון שניתן להשיג ע"י חשיפה מוגברת למניות.
גם אני איני רואה טעם להתמנף אלא אם כן אתה בתיק של 100% מניות או משהו מקביל.

ג"נ: אני מתמנף ולא ממליץ זאת לאף אחד, זה מסוכן והתנודתיות מסוכנת לבריאות.

קודם כל האם לקחת בחשבון את "קנס" המס שלך?
רשמתי שלקחתי.

לפני המינוף.

מבנה תיק עוגת דיבדבנים כפי שפרסמתי פה בפורום (גלריית תיקים / הפרופיל שלי).

לא סימלצתי העלאת ריבית. תשואות השוק הצפויות לוקחות בחשבון העלאת ריבית צפויה אבל עלות המימון לא.

בריבית הנוכחית תחת ההנחות הנל אני כבר נמצא על נק האיזון אז לא רלוונטי לבדוק את נק האיזון העתידית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד היי, מחפש מינוף זול שוק ההון 20
M מינוף נכס קיים לטובת רכישת נכס נוסף נדל"ן 11
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
O מינוף או לא? נדל"ן 1
L מינוף ברוקר ישראלי שוק ההון 6
O מינוף לרכישת דירה נדל"ן 8
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
F מינוף בפראנק - היבט טכני (IB) שוק ההון 6
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
Y השקעת נדל"ן תוך לקיחת מינוף נדל"ן 12
ב מקורות מידע על מינוף שוק ההון 1
S מינוף במטבע זר שוק ההון 3
H מינוף דירה של הורים לצורך רכישת דירה חדשה נדל"ן 11
B מינוף משכנתא בעולם הריביות הנוכחי שוק ההון 10
ט מינוף של 1M ש"ח -> להחזיר משכנתא או להשקיע בשוק ההון שוק ההון 30
ז תזמון השוק + מינוף (בפועל: הפקדה חודשית ורכישה בעזרת פקודת LIMIT, מינוף בIB) שוק ההון 10
י מינוף כשהריבית עולה נדל"ן 28
A מינוף להשקעה בנדלן בחו"ל נדל"ן 4
W מינוף ע''י הלוואות פריים בתקופת אינפלציה וריבית עולה אוף טופיק 1
ה הלוואה בתור מינוף לעומת קרן ממונפת שוק ההון 35
י שאלה על מינוף ועל גידור שוק ההון 40
H התלבטות על דירה בחו"ל ע"י מינוף בנק בחו"ל נדל"ן 11
S מינוף תיק ממונף שוק ההון 9
M הוצאות ריבית לצורכי מינוף - אפשר להעביר לשנה הבאה? מיסים 2
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
י מינוף שקלי או דולרי שוק ההון 24
I מינוף קופת גמל והשקעה באפיקים סולידים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
כ מינוף קה"ש לפני מעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A מינוף כנגד קופת גמל להשקעה שוק ההון 6
twister מינוף margin באמצעות הברוקר, האם ובכמה אתם ממונפים? שוק ההון 56
ט התייעצות לגבי מינוף - מקרה ייחודי נדל"ן 30
H אפשרויות מינוף גם בחו"ל נדל"ן 40
ח מינוף בעת פינוי בינוי - עסקת החלומות? נדל"ן 6
L מימון/מינוף נדל"ן 10
S חישוב IRR עבור דירה להשקעה עם מינוף נדל"ן 1
איש ירח האם אפשר להגדיל מינוף לדירה להשקעה נדל"ן 24
J השקעה ב-P2P או לקיחת הלוואת מינוף להשקעה אחרת? השקעות אלטרנטיביות 10
S מינוף חיצוני לצורך פתיחת תיק השקעות צרכנות פיננסית 9
M פוליסת חיסכון, מינוף ומה שבינהם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
J שימוש באשראי לצורך מינוף. צרכנות פיננסית 18
V רכישת רכב חדש ע''י מינוף קופה צרכנות פיננסית 12
F מינוף בנדלן נדל"ן 4
T מינוף לצורך השקעה שוק ההון 18
M מינוף גבוה בדירה להשקעה נדל"ן 18
ה נדל"ן מול שוק ההון - היבטי מינוף ומיסוי שמטים את הכף נדל"ן 78
O מינוף קרן פנסיה לטובת רכישת נדל"ן נדל"ן 7
כ מינוף כנגד תיק השקעות צרכנות פיננסית 16
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
YizhakF מינוף אינפיניטי גמל להשקעה הלכה - מחקה מדד MSCI העולמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א מינוף תיק השקעות ע"י אשראי שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה