• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב סיכון מינוף ב IB + ביאור מונחים

במאמץ לסכם את המשמעות של "שווי לבטחונות" וגם את המשמעות של "יחס מינוף לשווי תיק" (שזה למעשה Maintenance Margin חלקי שווי תיק להבנתי), כתבתי לעצמי את הטקסט הבא:

0% יחס מינוף לשווי תיק = 100% שווי לביטחונות = אני יכול להיות בחוב 100 ש”ח כל עוד יש לי בחשבון 100 ש”ח
אם שווי החשבון ירד ל99 ש”ח אחטוף MC

25% (אחד ל4) יחס מינוף לשווי תיק = 75% שווי לבטחונות = אני יכול להיות בחוב 100 ש”ח כל עוד יש לי בחשבון 133.333 ש”ח (כי 75% מ133.333 שווה ל100 ש”ח)
אם שווי החשבון ירד ל132 ש”ח אחטוף MC

כלומר אני רוצה יחס מינוף לשווי תיק כמה שיותר נמוך <=> שווי לבטחונות כמה שיותר גבוה
כדי שאצטרך להחזיק כמה שפחות שווי בחשבון בשביל לא לחטוף MC

האם טעיתי במשהו?

לצערי אין לי הסבר מילולי אלא הגעתי לנוסחה בזמנו בעזרת הצבת משתנים, בדומה לאלגברה מהתיכון. אני חלוד בזה, אבל זה בכל זאת הצליח, בזכות הנחישות.

אני לא אוהב להסתמך על דברים שאני לא מבין, אז פיתחתי בעצמי את הנוסחה. אפשר להבין ממנה גם למה שלך עובדת - כי היא זהה, מלבד סדר פעולות חילוק (אתה מחלק ב A ואז ב B, ואילו אני ב B ואז ב A)

הנוסחה עם ההסברים:

(Future NLV for MC = debt / (1-MM
NLV Drop for MC = Future NLV for MC / originalNLV = debt / (1 - MM) / originalNLV - 1

*NLV = Net Liquidation Value = שווי הנכסים בחשבון
Future NLV for MC, או בעברית כמה שווי הנכסים בחשבון צריך להיות כדי לחטוף הנזלה, מחושב באמצעות החוב ודרישות הבטחונות באחוזים
ברגע שיש את זה, פשוט צריך לחלק בNLV המקורי כדי לדעת בכמה הוא צריך לרדת באחוזים כדי להגיע לכך

לא. 50% במעמד פתיחת הפוזיציה או במשיכת כסף, 25% לכל זמן אחר.
אני מבין מכאן שזה הפוך, כלומר שבמהלך היום הInitial (ובמעמד פתיחת הפוזיציה) 25%, ואחר כך Overnight הרעת תנאים ל50%

ציטוט מעמוד נוסף:
During active market hours, IB clients can take advantage of reduced intraday margin for securities – generally 25% of the long stock value. In order to hold a position overnight, margin requirement reverts to the Reg T requirement of 50% of stock value.

בREG-T הכל מקבל שווי לבטחונות של 75%
אם מה שכתבתי נכון וזה אכן הפוך, אז מכך גם נובע שבמהלך היום השווי לבטחונות הוא 75%, ואחר כך יורד ל50%
כלומר הערך הקובע בתכלס שמי שאינו סוחר יום צריך להתחשב בו הוא 50% ולא 75%

אם מה שכתבתי נכון וזה אכן הפוך, אז מכך גם נובע שבמהלך היום השווי לבטחונות הוא 75%, ואחר כך יורד ל50%
כלומר הערך הקובע בתכלס שמי שאינו סוחר יום צריך להתחשב בו הוא 50% ולא 75%
מנסיון:
בעת פתיחת פוזיציה, שווי לבטחונות = 75%.
OVERNIGHT זה אכן רק 50% אבל גם אם ירד השווי לבטחונות ירד מתחת לזה אז לא תקבל MC, רק לא יאפשרו לך לפתוח פוזיציות נוספות אלא רק לסגור קיימות.
כלומר מינפת עכשיו 66% מהתיק, עבר יום אז לא תוכל להתנף יותר ולא תוכל למשוך כסף מהחשבון אבל גם לא תקבל MC.

בעת פתיחת פוזיציה, שווי לבטחונות = 75%
סבבה על זה אנחנו מסכימים.. בהתחלה כתבת 50% במעמד פתיחת פוזיציה, וזה מה שתיקנתי אותך שזה הפוך ממה שכתבת

אם ירד השווי לבטחונות ירד מתחת לזה אז לא תקבל MC, רק לא יאפשרו לך לפתוח פוזיציות נוספות אלא רק לסגור קיימות.
הבנתי. תודה על ההבהרה החשובה!
אז באמת נכון להתייחס לערך של 75% שווי לבטחונות / 25% דרישת בטחונות אם כך

@liranviper אתה מדבר על הלוואה לטווח ארוך(תחליף למשכנתה).
האם ואיך לקחת בחשבון שמדובר בהלוואה בתנאים לא מחייבים שגודל הריבית\ביטחונות\תנאים אחרים יכולים להשתנות באופן חד צדדי ע"י נותן ההלוואה?

האם ואיך לקחת בחשבון שמדובר בהלוואה בתנאים לא מחייבים שגודל הריבית\ביטחונות\תנאים אחרים יכולים להשתנות באופן חד צדדי ע"י נותן ההלוואה?
כן, לקחתי.. זו הסיבה שהיה לי חשוב לקחת באפרים גדולים ולהבין לעומק מתי מתרחש תרחיש ההנזלה

חיפשתי הרבה בפורום ולא מצאתי.
יש הבדל בין משיכה החוצה מהתיק לבין מינוף בקניית מניות?

נניח יש לי 100,000 דולר (בחשבון PM או Reg-t). ואני מחזיק לטווח ארוך ולא בין יומי.
אפשרות א: השקעה של כל הסכום במדדים מחקים למשיכה של כ30% מהתיק החוצה ואז הסיכוי לMc הוא במידה והשוק יורד ב50-60% כי אחוז ההלוואה עולה על 75% מערך התיק(לפי החישוב שעשו כאן)
אפשרות ב: הכנסה של 70,000 דולר בלבד למערכת ומינוף של פי 1.25 (קנייה של מדדים מחקים ב100,000 דולר). כעת יהיה Mc אם ההון העצמי שלי ירד מ25,000 (לפי אחזקה של 25%) כלומר אם השווי מניות ירד ל55,000 ומגלם ירידה של 45% בשוק.

טעיתי איפשהו?
יש הבדל בין PM ל Reg-t?

תודה רבה

מישהו יודע לענות על זה?
החישובים שלי נכונים?

להבנתי המוגבלת, השורה שמחקתי שגויה. ה-Maintenance Margin מחושב כאחוז משווי ניירות הערך (1,062,500) ולא כאחוז מההון העצמי (713,000).
(לא עקבתי אחרי כל השאר).
הבנתך נכונה.

השתכנעתי בנכונות האמירה הזו.
אבל כשאני מסתכל בדו"ח Margin על Margin Ratio, הוא מחושב כ Initial Margin Requirement / Net Liquidation Value
גם פה רשום אותו הדבר

מאחר בNet Liquidation Value הוא נטו לאחר שמקזזים את ההלוואה, ולמעשה זה דיי דומה ל Equity with Loan Value, זה נשמע לי מוזר
הייתי מצפה שזה יהיה Margin Requirement / Positions Value
(אגב, אולי המונח הנכון לשווי הנכסים לא כולל ההלוואה זה Equity במקום Position Value?)

יש לכם מושג למה הם חישבו מ NLV?

השתכנעתי בנכונות האמירה הזו.
אבל כשאני מסתכל בדו"ח Margin על Margin Ratio, הוא מחושב כ Initial Margin Requirement / Net Liquidation Value
גם פה רשום אותו הדבר

מאחר בNet Liquidation Value הוא נטו לאחר שמקזזים את ההלוואה, ולמעשה זה דיי דומה ל Equity with Loan Value, זה נשמע לי מוזר
הייתי מצפה שזה יהיה Margin Requirement / Positions Value
(אגב, אולי המונח הנכון לשווי הנכסים לא כולל ההלוואה זה Equity במקום Position Value?)

יש לכם מושג למה הם חישבו מ NLV?

מצאתי צילום של של Margin report כשעוד הייתי ב reg t, ובמקרה היה לי שם חוב לא מתוכנן של 175 ש"ח.
בדקתי ואכן הinitial Margin חלקי ה Equity with Loan יוצא בדיוק 25%.
כלומר זה חושב ביחס להון עצמי, ולא ביחס לשווי נע בחשבון.

אבל אולי זה סתם מקרי בגלל ש175 ש"ח זה סכום נמוך מדי לכאלו דקויות..
יש פה מישהו עם מינוס וreg t שמוכן לומר מה היחס אצלו בין ה initial Margin ו equity with Loan?

יש ב-TWS כלי שנקרא Risk Navigator שמאפשר לך לעשות סימולציות שונות ומשונות.

אתה לא צריך לקנות אותם, פשוט תמשוך אותם מהחשבון ואתה תכנס למינוס דולרי.
מה אם רוצים למשוך שקלים? אני מניח שאם אכנס למינוס שקלי, אשלם ריבית שקלית ולא דולרית...

מצד שני לא ניתן לקנות שקלים תוך כניסה למינוס דולרי בגלל הרגולציה הישראלית.

חשבתי אולי לפתוח חשבון נוסף שמקושר לחשבון שלי (נראה שזה סיפור של 2 קליקים), ואז תיאורתית אוכל למשוך דולרים מהחשבון הראשי לחשבון הנוסף, ובחשבון הנוסף להמיר לשקלים ולמשוך מ IB. נשמע הגיוני או שיש פתרון יותר פשוט?

נערך לאחרונה ב:
מה אם רוצים למשוך שקלים? אני מניח שאם אכנס למינוס שקלי, אשלם ריבית שקלית ולא דולרית...
נכון.
חשבתי אולי לפתוח חשבון נוסף שמקושר לחשבון שלי (נראה שזה סיפור של 2 קליקים), ואז תיאורתית אוכל למשוך דולרים מהחשבון הראשי לחשבון הנוסף, ובחשבון הנוסף להמיר לשקלים ולמשוך מ IB. נשמע הגיוני או שיש פתרון יותר פשוט?
הגיוני ועובד.

• אהבתי
Reactions: ITS
לכל מי שהגיע לפוסט הזה ומעוניין,
עידכנתי את הגליון שלי עם חישוב אחוז הנפילה בתיק בשביל לחטוף MC כשמושכים את הכסף מהתיק (אם קונים במינוף מניות המצב קצת יותר טוב כי המניות הן חלק מהערבונות עצמם)

יש בו גם What-If Analysis שבודק עבור כל סכום הלוואה מה הנפילה - דרך טובה כדי לקבל החלטה כמה מינוף רצוי לקחת בהתאם לסיכון הרצוי (אני שרירותית צבעתי נפילה גדולה מ70% בירוק, עד 50% בצהוב, ומתחת לזה באדום - כלומר לא הייתי מתמנף בכמות כזו שנפילה של פחות מ70% תביא אותי ל MC)

אגב,
לאור הבחירות הקרובות בארה"ב, IB הודיעו שהם מעלים את הדרישות בטחונות ב35%..

image.png

עידכנתי את הגליון שלי עם חישוב אחוז הנפילה בתיק בשביל לחטוף MC כשמושכים את הכסף מהתיק (אם קונים במינוף מניות המצב קצת יותר טוב כי המניות הן חלק מהערבונות עצמם)
יפה, אני עובד עם טבלה דומה מאד רק שהוספתי פרמטר נוסף:
אחוז ירידה בתור פרמטר שאני מוכן לספוג לפני MC, ככה הוא אומר לי סכום סופי של כמה כסף אני יכול ללוות.
לאור הבחירות הקרובות בארה"ב, IB הודיעו שהם מעלים את הדרישות בטחונות ב35%..
כואב ומאכזב אבל להבנתי זה זמני.

תודה @אורי ג.
תוכל בבקשה לשלוח לי את הטבלה שלך? אפשר כמובן לעשות clone ולשנות את המספרים מטעמי פרטיות. פשוט שאוכל בעזרתה לאמת את נכונותה של שלי.

ושאלה נוספת קצת מטופשת.. מה הטרמינולוגיה של IB למונח "שווי בטחונות"?

תוכל בבקשה לשלוח לי את הטבלה שלך? אפשר כמובן לעשות clone ולשנות את המספרים מטעמי פרטיות. פשוט שאוכל בעזרתה לאמת את נכונותה של שלי.
לא יכול, זה חלק מאקסל שלם שממושק גם למידע חיצוני.
הוספתי גם עוד פרמטר שמראה לי כמה עוד אני יכול להתמנף "פנימית" כלומר כמה ני"ע אני יכול לקנות וגם כמה החוצה (CASH OUT) כמו שאתה עשית.
ושאלה נוספת קצת מטופשת.. מה הטרמינולוגיה של IB למונח "שווי בטחונות"?
לא חושב שיש, אני מחשב את זה ידנית על פי פרמטרים מRISK MANAGEMENT.
אותי מעניין אם השווי לבטחונות של מזומן = 100% בלא תלות במטבע.

זה נכון בPM, בREG-T זה לא משתנה למעט באחזקות ישירות ו/או איזוטריות.
בETFים רחבים ואפילו לא רחבים זה 75% גורף.

מה ההבדל בין החשבונות PM, וREG-T ?
איפה זה מופיע

לא יכול, זה חלק מאקסל שלם שממושק גם למידע חיצוני.
איכפת לך רגע לבדוק במחשבון שלי האם אתה מקבל אותו אחוז כמו אצלך? אתה יכול פשוט לדרוס את "שווי נכסים ב IB" עם מספר ידנית שיהיה כמו אצלך, במקום שימשוך מטאב "תמונת מצב" עם נוסחה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
בורג חישוב סיכון תיק השקעות מפוזר שוק ההון 5
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
simple חישוב תשואת קפ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
V הסבר לצורת חישוב ״שינוי מעלות״ שוק ההון 14
T חישוב הרווח הריאלי בקרנות הסל של בלאקרוק בארץ שוק ההון 3
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
Z חישוב מיסים על עמלות מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
Michel חישוב פחת לצורך מס שבח על מכירת דירה שניה נדל"ן 31
D חישוב פדיון קרן מחקה אג"ח שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה