• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות בנוגע לרכישת נכס מההורים

potassium

משתמש רשום
דירוג
6
שלום לכולם.
ברשות ההורים שלי דירה בשווי 2.2 מ' ללא משכנתא, כאשר 800K "רשומים" על שמי (אני רושם את זה במרכאות מכיוון שזה פשוט סיכום בין ההורים לילדים).
כיום למרות שכשליש מהדירה "שייכת לי", כל שכר הדירה מהנכס (4.5K) משולם לחשבון ההורים שלי.
יש לציין שבטאבו הדירה רשומה על שמי (משיקולי מס של ההורים שלי).
אנחנו (אני ובת הזוג שלי) רוצים לקנות מהם את הדירה ובעצם לשלם את היתרה 1.4 מ' לחשבונם של ההורים.
אנחנו מתלבטים לגבי הדרך הכי נכונה (כלכלית אך גם פסיכולוגית) לבצע זאת.
קצת פרטים עלינו:
בני 30, ללא ילדים אך הם בתכנון לשנה הקרובה. מרוויחים ביחד 28K נטו, מצליחים לחסוך כ18K.
ברצוננו לגור בשכירות ב7 השנים הקרובות ולאחר מכן לקנות דירה למגורים.
ברשותנו 300K בעו"ש, 640K בתיקי 100% מנייתי ו400K בקרנות השתלמות וקופו"ג שחלקן נזילות וחלקן יהיו נזילות בעוד 3 שנים.
כלומר, יש לנו אפשרות להביא את כל הסכום במזומן להורים שלי, וכך בעצם לקבל את כל שכר הדירה אלינו ולהתחיל להשקיע אותו.
אפשרות אחרת שניראית לי הגיונית יותר, היא לקחת משכנתא בהחזר חודשי כזה שיתקזז עם שכר הדירה ובעצם לא לגעת בתיקים ובקרנ"הש וגמל.
רציתי לשמוע את דעתכם, מה ניראה לכם אפשרות הגיונית יותר? האם אין בעיה לקחת משכנתא למרות שהדירה רשומה על שמי?
האם עדיף לקחת משכנתא בהחזר חודשי גבוה יותר אותו נשלים מההכנסה הפנויה שלנו, כך שנקבל ריביות טובות יותר מהבנק?
אני ובת הזוג שלי לא רשומים כנשואים, האם עדיף לנו שהדירה תיהיה רשומה על שמי בלבד ואז את הדירה למגורים לרשום על שם בת הזוג שלי כך שבעצם יש משכנתא אחת רשומה על כל אחד מאיתנו?

למיטב הבנתי אי אפשר לקחת משכנתה על דירה בבעלותך, אולי ניתן לשעבד אותה כנגד הלוואה.

האם אין בעיה לקחת משכנתא למרות שהדירה רשומה על שמי?
אי אפשר לקחת הלוואה לרכישת נכס ששייך לך.
כפי שכתבו לך, ייתכן שאפשר לקבל הלוואה למטרה, אחרת, תלוי במדיניות הבנק ואיך הוא יראה את המטרה שתציג לו.
קח בחשבון שהעברה מילדים להורים של סכומים גבוהים לא תמיד תתקבל, אם יום אחד זה ייבדק.

קודם כל תודה רבה על התגובות, מדהים איזה קהילה יש פה!
למיטב הבנתי אי אפשר לקחת משכנתה על דירה בבעלותך, אולי ניתן לשעבד אותה כנגד הלוואה.
זה מרגיש לי כמו אפשרות פחות טובה.
אם ככה, האם ניתן להעביר את הנכס לבעלות ההורים ואז לרכוש אותו? אם לא, ניראה לי שהאופציה היא שבת הזוג שלי תרכוש את הנכס ממני.
אם אני חוזר רגע לשאלה של תשלום על כל הדירה במזומן/ גובה משכנתא אופטימלי, מהי תשובתכם?

אם ככה, האם ניתן להעביר את הנכס לבעלות ההורים ואז לרכוש אותו? אם לא, ניראה לי שהאופציה היא שבת הזוג שלי תרכוש את הנכס ממני.
לפני שאתה בודק משפטית (ויש מה לבדוק), בדקת כלכלית ששווה לך לשלם כל כך הרבה מס רכישה בשביל העברה מכיס לכיס?

• אהבתי
Reactions: HHH
בעסקאות כאלה צריך להתייעץ עם עורך דין מומחה.
אני לא עורך דין ולא מומחה אבל העסקה המתוארת מריחה לי לא טוב משפטית (אתה נוטל הלוואה גדולה כדי לקנות מההורים שלך נכס שכבר רשום על שמך) וגם משפחתית (עסקה שלך מול ההורים, שאר האחים מחוץ לתמונה).
אם היית שואל אותי על דרך להסתבך בשני המישורים (חוקית ומשפחתית) אז אחרי זיוף צוואה זו נראית לי כמו האופציה הכי פחות בריאה (וגם החוקיות שלה מוטלת בספק).
אם הדירה רשומה על שמך אפשר לומר שעשית טובה להורים שלך, נשמע לי סביר במקרה זה לבקש ששליש משכר הדירה ילך אליך (הם די ניטרלו אותך מקניית דירה במקאה זה). לחילופין, אם יש עוד אח בתמונה שהדירה שייכת גם לו בעקרון (למרות שרשומה על שמך) אולי ההורים יסכימו שתשלם לאותו אח את החלק שלו ואז הדירה תהיה יותר שלך?

קודם כל תבדוק אם ההורים שלך בכלל מוכנים (א) לקבל ממך כסף, (ב) שהדירה תהיה שלך ולא תתחלק בין כל הילדים.
אם כן, הייתי בודק עם ההורים\אחים שלך פריסת תשלומים לכמה שנים במקום לקחת משכנתא.
ז.א. שתשלם להם כל חודש סכום מסויים עד שכיסית את העלות + אינפלציה (או כל הסדר אחר שתגיע אליו איתם).
אתה מקבל "מימון" בתנאים נוחים והם ממשיכים לקבל כסף במקום השכירות שלהם למשך תקופה.

בתמצית, אתה חייב להורים שלך 1.4 מליון שקל.

עוד אופציה די פשוטה זה לעשות צוואה להורים בה יתקזז החוב מהחלק שלך בעיזבון שלהם (בהצמדה למדד מחירי הדיור), בהנחה שהירושה שלך עולה על 1.4 מליון.

זה גם בהנחה שאין להורים בעיית נזילות והם לא צריכים את הכסף עכשיו.

אם הם צריכים עכשיו את הכסף, אני לא רוצה ברירה אחרת חוץ מלשלם להם במזומן עכשיו.

נערך לאחרונה ב:
בתמצית, אתה חייב להורים שלך 1.4 מליון שקל.

עוד אופציה די פשוטה זה לעשות צוואה להורים בה יתקזז החוב מהחלק שלך בעיזבון שלהם (בהצמדה למדד מחירי הדיור), ובהנחה שהירושה שלך עולה על 1.4 מליון.

זה גם בהנחה שאין להורים בעיית נזילות והם לא צריכים את הכסף עכשיו.

אם הם צריכים עכשיו את הכסף, אני לא רוצה ברירה אחרת חוץ מלשלם להם במזומן עכשיו.
כלכלית אתה צודק לגמרי.
אבל לא הייתי רוצה שיח כזה במשפחתי לפיו הילד אומר להוריו שאם הם לא צריכים עכשיו את הכסף, הם לא יראו אותו לעולם ונתראה בצוואה (אני כותב כבן וכהורה).

כלכלית אתה צודק לגמרי.
אבל לא הייתי רוצה שיח כזה במשפחתי לפיו הילד אומר להוריו שאם הם לא צריכים עכשיו את הכסף, הם לא יראו אותו לעולם ונתראה בצוואה (אני כותב כבן וכהורה).

הכל בהסכמה כמובן, לא באופן חד צדדי. בתלות במצב הכלכלי של ההורים והאחים, ובתלות במגבלות החוקיות.

אתה הזכרת שיכולה להיות בעיה חוקית בהעברת הכסף מהילד להורים (לא ברור לי למה), זה יפתור הבעיה.

לגבי שאר האחים- כל אחד כבר קיבל מהם 800K לרכישת דירה ואין להם חלק בנכס המדובר.
המשמעות כרגע היא ש800K שההורים ייעדו לי, אינם נמצאים בבנק אלה למעשה הם חלק משווי הדירה (כן, איני מקבל מהם שום תמורה כרגע).

קודם כל תבדוק אם ההורים שלך בכלל מוכנים (א) לקבל ממך כסף, (ב) שהדירה תהיה שלך ולא תתחלק בין כל הילדים.
אם כן, הייתי בודק עם ההורים\אחים שלך פריסת תשלומים לכמה שנים במקום לקחת משכנתא.
ז.א. שתשלם להם כל חודש סכום מסויים עד שכיסית את העלות + אינפלציה (או כל הסדר אחר שתגיע אליו איתם).
אתה מקבל "מימון" בתנאים נוחים והם ממשיכים לקבל כסף במקום השכירות שלהם למשך תקופה.
זו נשמעת לי כרגע האופציה הטובה ביותר.

הכל בהסכמה כמובן, לא באופן חד צדדי. בתלות במצב הכלכלי של ההורים והאחים, ובתלות במגבלות החוקיות.
ה"הסכמות" האלו בין ילד בוגר להורים שמרגישים שמחלקים את הירושה בחייהם, הן בעייתיות בעיני, בפרט כשהיוזמה להן אינה של ההורים, ובמיוחד כשהן באות לשנות הסכמה קודמת.
אתה הזכרת שיכולה להיות בעיה חוקית בהעברת הכסף מהילד להורים (לא ברור לי למה), זה יפתור הבעיה.
לא יודע אם בעיה, אבל נראה לי די ברור מאליו מהסיפור שהן רשויות המס והן הגורמים המממנים יתקשו להאמין לסיפור של מי שהיה רשום על שמו נכס לצרכי מס, העביר אותו ללא תמורה להוריו ובמקביל קנה אותו מהם בכסף מלא.

נערך לאחרונה ב:
ה"הסכמות" האלו בין ילד בוגר להורים שמרגישים שמחלקים את הירושה בחייהם, הן בעייתיות בעיני, בפרט כשהיוזמה להן אינה של ההורים, ובמיוחד כשהן באות לשנות הסכמה קודמת.
+1

במקרה דומה, במבנה בעלות לא פורמאלית קצת יותר מורכב מה שהחלטתי לעשות הוא לקחת הלוואות מקרנות השתלמות שקיבלנו בפריים מינוס חצי, פלוס איזו הלוואה שאבא שלי גירד בפריים מינוס אחד של עוד 100 אלף, שהוא לקח על שמו ואני שלימתי, והשלמה ממזומן שהיה לי - והעברתי לחלק מהמעורבים.
למעורב האחרון העברתי חלק משכ״ד עד למכירה, ובמכירה העברתי לו את החלק היחסי שלו.

אז כנראה שבמצב שלכם הייתי מציע להורים מזומן שאני מצליח להשיג בריבית אטרקטיבית בשלב ראשון, ואז להתחלק בשכ״ד, ובהמשך להעביר את שאר הסכום ולהפסיק להתחלק בשכ״ד.
בכנות, אם האחים שלכם כבר קיבלו 800 אל״ש כל אחד לדירה, אני לא מבין מדוע ההורים לא מעבירים לכם את החלק היחסי של השכ״ד כבר עכשיו, אבל אני לא רוצה לחמם.

אני לא עורך דין ולא מומחה אבל העסקה המתוארת מריחה לי לא טוב משפטית (אתה נוטל הלוואה גדולה כדי לקנות מההורים שלך נכס שכבר רשום על שמך) וגם משפחתית (עסקה שלך מול ההורים, שאר האחים מחוץ לתמונה).
משפטית זה פחות נורא. בעצם כשהדירה נרכשה על שמך מכספי ההורים, התבצעה "הלוואה בע"פ" מההורים אליך, ואתה כעת החלטת להחזיר להם את ההלוואה.
הבנק כנראה לא יסכים להגדיר את זה כ"משכנתא לרכישת דירה", אבל מבחינה משפטית יש כאן הסבר סביר לכמות גדולה של כסף שעוברת ממך להורים.
תבדוק בבנק אלו ריביות הם מוכנים לתת לך כהלוואה לכל מטרה (אולי יסכימו להגדיר כהלוואה להחזר חובות), ותחליט אם המשכנתא עדיפה על פני החסכונות הקיימים.

החלק המורכב יותר משפטית זה בינך לבין בת הזוג:
אני ובת הזוג שלי לא רשומים כנשואים
מה ההתנהלות הכלכלית ביניכם כיום מבחינת נכסים?
אתה בעצם מתכנן לשלם בכסף "משותף" עבור דירה שרשומה רק על שמך?
תחשבו על דרך מתאימה להסדיר את הנושא הזה.

משפטית זה פחות נורא. בעצם כשהדירה נרכשה על שמך מכספי ההורים, התבצעה "הלוואה בע"פ" מההורים אליך, ואתה כעת החלטת להחזיר להם את ההלוואה.
הבנק כנראה לא יסכים להגדיר את זה כ"משכנתא לרכישת דירה", אבל מבחינה משפטית יש כאן הסבר סביר לכמות גדולה של כסף שעוברת ממך להורים.
האם מעניין את הבנק מה קרה בעבר? האם יש התאמה להצהרות קודמות מולו? או שכל עוד יש בטוחה ויכולת החזר לא מעניין אותו כלום?
(שואל מחוסר ידיעה כמובן)

האם מעניין את הבנק מה קרה בעבר? האם יש התאמה להצהרות קודמות מולו? או שכל עוד יש בטוחה ויכולת החזר לא מעניין אותו כלום?
(שואל מחוסר ידיעה כמובן)
אני גם לא ממש מבין בזה, אבל כשבנק ישראל הוציא לאחרונה הנחיה לא לתת משכנתא על הדירה הנוכחית לרכישת דירה חדשה, הוא לא חסם את האפשרות לתת משנתא לכל מטרה לכל מי שרוכש דירה.
אני מסיק מזה שיש הבדל בריביות בין הלוואה למטרה כזו או אחרת גם אם "יש בטוחה ויכולת החזר".

אני כמעט בטוח שאם יבחרו בדרך החתחתים, יעלו על הכתב את ההלוואה בין ההורים לבן, וירשמו משכנתא פרטית לטובת ההורים, ויבואו לבנק לעשות הלוואת מחזור משכנתא, התנאים יהיו יותר טובים. חושב שזה מאמץ בירוקרטי גדול מדי שלא מספיק יצדיק את עצמו. מצד שני, זה כנראה יהיה יותר פשוט מרעיון מופרך אחר שעלה כאן (להחזיר להורים את הדירה ולקנות מהם שוב).

אני מניח כמובן שיש עדיין תיעוד לכך שברכישת הדירה הכסף הגיע מההורים.

אני כמעט בטוח שאם יבחרו בדרך החתחתים, יעלו על הכתב את ההלוואה בין ההורים לבן, וירשמו משכנתא פרטית לטובת ההורים, ויבואו לבנק לעשות הלוואת מחזור משכנתא, התנאים יהיו יותר טובים. חושב שזה מאמץ בירוקרטי גדול מדי שלא מספיק יצדיק את עצמו. מצד שני, זה כנראה יהיה יותר פשוט מרעיון מופרך אחר שעלה כאן (להחזיר להורים את הדירה ולקנות מהם שוב
מסכים. בכל פתרון יש גם פוטנציאל לצרות מול מס שבח, אבל זה לשרשור אחר.

תוכל לקחת משכנתה לכל מטרה ולתת את הכסף להורים.
זו תהיה הלוואה בריבית גבוהה יחסית וספק אם ההשקעות שלך יניבו תשואה עודפת לאורך זמן.
על הדירה שתרכוש בעתיד למגורים תשלם מס רכישה גבוה כי זו תהיה דירה שניה.
ייתכן והדבר הפשוט ביותר יהיה למכור את הדירה לצד שלישי ולתת להורים את חלקם.
את המכירה אפשר לדחות עד שתרצו לרכוש למגורים. בהצלחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ התלבטות בנוגע לרכישת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 4
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
N התלבטות בנוגע למסלולי השקעה בכל המוצרים הפנסיונים ומעבר לחברה אחרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Z התלבטות בנוגע לכספי פיצויים/קרן השתלמות/הלוואה לצורך רכישת רכב צרכנות פיננסית 9
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
O התלבטות בנוגע לפלח נדל"ן בתיק נדל"ן 30
ה התלבטות קשה בנוגע לתואר ראשון התפתחות אישית 12
לאונל התלבטות בנוגע ליחס נכסי אינפלציה/דיפלציה בתיק הארי בראון שוק ההון 5
O התלבטות בנוגע ללימודים אוף טופיק 1
O התלבטות בנוגע ללימודים התפתחות אישית 1
G התלבטות בנוגע לבחירת מקצוע התפתחות אישית 26
מ התלבטות בנוגע ללימודים ותעסוקה התפתחות אישית 1
A התלבטות בנוגע לילדים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 52
י התלבטות בנוגע לקרן השתלמות שוק ההון 21
מ התלבטות בנוגע למשיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 17
ש התלבטות בנוגע למשיכת כספי פיצויים פטורים ממס צרכנות פיננסית 97
M התלבטות בנוגע ללימודים וקריירה התפתחות אישית 1
ד התלבטות בנוגע לVTI או VOO בתיק השקעות שוק ההון 23
ס התלבטות בנוגע לשינוי מסלול השקעה בקרן הפנסיה/השתלמות שוק ההון 28
S התלבטות בנוגע ללימודים פול-טיים התפתחות אישית 40
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6

נושאים דומים

Back
למעלה