• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק שלי

בלומשטיין

משתמש רשום
דירוג
6
שלום לכולם, הודעה ראשונה שלי פה (למרות שאני קורא פסיבי מראשיתו של הפורום).

קצת רקע על עצמי- בסוף שנות ה-20 לחיי, נשוי+1, הייטקיסט. נחפשתי לעולם ההשקעות לפני כ-5 שנים, ובפרט להשקעות ערך. באותן שנים, ניהלתי תיק המורכב כולו ממניות שבחרתי בעצמי, ואפילו הגעתי לתוצאות לא רעות בכלל אבל בגלל שממש לא נהנתי לקרוא דוחות ולנתח חברות, החלטתי לפני כשנה לבנות לעצמי תיק פסיבי.
מטרת התיק הינה להגיע לעצמאות כלכלית בעוד כ- 15 שנה. לטובת כך, אני זקוק לתשואה ריאלית שנתית של כ-5%.

זה התיק שבניתי, אשמח להערותיכם:
65% - SP500
10% - RUSSELL 2000
5% - BRK
10% - TA100
10% - אג"ח ממשלתי קצר (חצי צמוד, חצי לא צמוד).

מבחינת מכשירי השקעה במדדים האמריקאים - מסיבות היסטוריות בערך חצי מהסכום מושקע דרך קרנות מחקות ישראליות וחצי דרך ETF-ים של ואנגארד. את הכספים שאשקיע מעכשיו, אשקיע רק דרך ETF-ים (לא מודאג ממס ירושה).

בנוגע למבנה הכללי של התיק - אני מודע לעובדה שאני חשוף יתר על המידה (מבחינת שווי שוק בשוק העולמי) גם לשוק האמריקאי וגם לשוק הישראלי. אני מרגיש עם זה בנוח (למעשה, אני לא מרגיש בנוח להשקיע בשווקים מתעוררים ובמדינות כמו רוסיה וסין) וחושב שהתיק נותן פיזור מספק.

את BRK רכשתי לפני מספר שנים, שהייתה במכפיל הון של כ-1. היא היוותה אז אחוז משמעותי מהתיק שלי, אך לא הוספתי כסף להשקעה מאז, והיום היא מהווה 5% מהתיק, מה שאני רוצה לשמר (מאמין מאוד בחברה, קראתי בעבר את כל מכתביו של באפט למשקיעים).

מודע גם לעובדה שאני חשוף באופן קיצוני אולי לדולר (80% מהתיק) - טיפה חושש מזה, אבל נכון לעכשיו אני לא מעוניין לגדר (ממליץ למי שלא קרא על הפוסט של אסף נתן בנוגע לגידור מטבע).

ברוך הבא לפורום (עכשיו גם כמשתתף)!
לדעתי התיק נבנה בצורה שקולה ונראה הגיוני למטרות שלך.

הייתי רק נזהר עם כיווני מחשבה כמו ״אני זקוק לתשואה ריאלית של 5%״ או לכוון למועד פרישה מדוייק.
לשוק לא ממש אכפת למה אתה זקוק או מהתוכניות שלך.
לדעתי הדרך הנכונה יותר היא להגדיר אסטרטגיית משיכה מהתיק והיעד היא לצבור גודל תיק מספיק גדול כך שאסטרטגיית המשיכה תספק את כל צורכי המחיה שלך. זה יכול לקרות עוד 5, 10, 15 או 20 שנה. אתה לא יכול לדעת, בייחוד עם תיק בעל חשיפה של 90% למניות.

אם לא יצא לך עדיין, ממליץ לקרוא את המחקרים של וואנגארד בנוגע להשקעות פסיביות. חומר קריאה מעולה.

ברוך הבא. לא אירופה, לא יפן, לא שווקים מתעוררים. ויתרת מיוזמתך על חשיפה לחצי מכלכלת העולם. אם בא לך לשתף, מעניין אותי לשמוע מדוע. תודה.

למה בעצם כן להשקיע בכל כלכלת העולם? לא חושב שחסר פיזור בתיק שלי. מדד ה- SP500 לבד מכיל 500 חברות ענק, ממגוון ענפים ותעשיות, החשופות לכל הכלכלות החשובות בעולם.
מלבד אולי איזשהי הגנה מתרחישים אפוקליפטיים לא ריאליים (השמדת ארה"ב?), אני לא חושב שפיזור על עוד מדינות יוסיף לי משהו.

למה בעצם כן להשקיע בכל כלכלת העולם? לא חושב שחסר פיזור בתיק שלי. מדד ה- SP500 לבד מכיל 500 חברות ענק, ממגוון ענפים ותעשיות, החשופות לכל הכלכלות החשובות בעולם.
מלבד אולי איזשהי הגנה מתרחישים אפוקליפטיים לא ריאליים (השמדת ארה"ב?), אני לא חושב שפיזור על עוד מדינות יוסיף לי משהו.
בגדול, מסכים, שה-S&P500 לבדו הוא בחירה סבירה לגמרי וכנראה תהיה בסדר גמור.
מקבל גם את חוסר הרצון שלך להשקיע במדינות מתפתחות. לכל היותר זה היה נותן לך עוד טיפה תשואה עם עוד טיפה סיכון (מהווים פחות מ-10% מהשוק העולמי).
לגבי אירופה- אני חושב שזה יהיה חכם כן להשקיע בהם. שוב, לא קריטי, אבל זה חלק נכבד מהעולם המפותח, שטיפה פחות בקורלציה עם ארה"ב.

סך הכל נשמע שאתה חכם ויודע הרבה. יהיה בסדר.

למה בעצם כן להשקיע בכל כלכלת העולם? לא חושב שחסר פיזור בתיק שלי.
כשאתה משקיע רק במדינה אחת, כלכלת ארה"ב, (ואני מתעלם לרגע מההשקעה בישראל כי ישראל היא כלום בכלכלה העולמית, צ'ינוס נטו), אתה בעצם אומר אחד משני דברים:
1) ארה"ב מייצגת היטב את הכלכלה העולמית והתשואות בה צפויות להיות זהות לתשואות של 100% מניות עולמיות סחירות למשקיעי חוץ.
2) שאתה מעריך שכלכלת ארה"ב צפויה להניב תשואות יתר ביחס לתשואות השוק כולו.
טענה 1 שגויה לחלוטין וטענה 2 היא ספקולציה מסוכנת. בהחלט יתכן שבשלושים שנים הבאות התיק שלך יניב 5% שנתי ותיק של כל העולם יניב 8% שנתי, למשל, או ההפך, אין לך מושג פשוט כי לאף אחד אין מושג. ארה"ב יכולה לפגר או לעקוף, ואין לדעת. הנה למשל מאמר על היחס בין שווקים מפותחים למתעוררים שמוכיח כי חשיפה לשווקים מתעוררים מפחיתה סיכון כללי בתיק ושומרת על תוחלת התשואה:
http://www.inbest.co.il/Articles.aspx?PageID=88
אז נכון שככל הנראה תהיה בסדר עם ארה"ב, אבל מדוע לא להנות מיתרונות הפיזור אם אתה יכול לעשות זאת בצורה נוחה וזולה? מדוע החלטת שיפן ואירופה הן כלכלות שלא שווה להשקיע בהם? עדיין לא הבנתי.
בכל מקרה אני משקיע בכל העולם וזה נראה לי די סבבי, כי אני בטוח לא טועה תחת ההנחות שאני מניח. במקום להמר על מי תניב תשואה עודפת (ע"ע 100% השקעה בארה"ב), אני מקבל את תשואת השוק כולו שיכולה להיות גם נמוכה בהרבה או גבוהה בהרבה מהתיק שלך, אבל אני יודע שלא אתחרט על הבחירה ושלא ידגדג לי לשנותה, כי אין לי דרך לדעת מראש איזה סוס יהיה המהיר ביותר, לו הייתה לי, הייתי קונה מניה בודדת וככל הנראה ממונפת ונשאר רק איתה.

ברוך הבא לפורום!
בדומה להערה של adamshalev, הסתמכות יתרה על תשואה ריאלית "נדרשת" היא בעייתית, במיוחד לאור התשואות הנמוכות מהממוצע ההיסטורי הצפויות בעתיד הקרוב. @גיא ל ריכז באחת התגובות לפני מספר חודשים כמה הערכות ארוכות טווח:
http://www.hasolidit.com/kehila/thr...יק-סולידי-מדי-עלול-להיות-מסוכן.238/#post-2433
לפי זה, 5% ריאלי זה בצד אופטימי יחסית גם לתיק שכולו מנייתי. זה לא משנה כ"כ להקצאת התיק שלי, אבל כן חשוב מבחינת "תיאום ציפיות".

לגבי ריכוז יתר בשוק האמריקאי - אישית אני נוטה לחשוב שמחזורים של תמחור יתר / תת תמחור קורים גם ברמת מדינות ולכן פיזור ואיזון בין מדינות שונות תורם לתיק באופן דומה לפיזור ואיזון בין אפיקים שונים לגמרי. יש כמובן מתאם גבוה בין מדדי מניות של מדינות שונות, אבל הוא אינו מושלם ואני חושב שזה משתלם לנצל זאת. אפשר גם להשקיע במדדים של מדינות מפותחות אם אינך מרגיש בנוח עם שווקים מתפתחים (והם אחוז לא גדול מהשוק בכל מקרה).

כשאתה משקיע רק במדינה אחת, כלכלת ארה"ב
מחיפוש קצר ולא מעמיק באינטרנט - בין שליש לחצי מההכנסות של חברות מדד S&P500 מגיעות מחוץ לארצות הברית.
השקעה בו מוטה כמובן לכיוון השוק האמריקאי, אבל לא מוגבלת רק אליו.

קפבלנקה, קשה לי לראות סיטואציה ששאר העולם יניב תשואה משמעותית גבוהה יותר משל ארה"ב או להיפך. לצורך העניין, אם חברה אירופאית מסוימת תהיה מספיק מוצלחת, היא ככל הנראה תסחר גם בבורסה אמריקאית.

בנוגע להפחתת הסיכון בהשקעה בשווקים מתעוררים, אני מודה שלא קראתי את המאמר, אבל אני מניח שסיכון בו מוגדר כתנודתיות (עם חישובים כיפיים של בטא או משהו כזה). אז גם אם באמת השקעה כזאת מפחיתה קצת את התנודתיות, אני פחות מודאג מהתנודתיות.

בעיניי, הטענה העיקרית שהעלת, היא טענה פסיכולוגית - שאתה אישית מרגיש בנוח יותר להשקיע בכלל העולם. זאת טענה לגיטימית, אבל אינדווידואלית. אני אישית, מרגיש מאוד בנוח עם הכלכלה האמריקאית.

בנוגע להפחתת הסיכון בהשקעה בשווקים מתעוררים, אני מודה שלא קראתי את המאמר, אבל אני מניח שסיכון בו מוגדר כתנודתיות (עם חישובים כיפיים של בטא או משהו כזה).
אתה מניח לא נכון, אבל ניחוש יפה.
אני אישית, מרגיש מאוד בנוח עם הכלכלה האמריקאית.
מעולה. חשוב מאוד שתרגיש בנוח עם ההשקעה. באמת. מקווה שתמשיך להרגיש כך גם בעשורים בהם השוק האמריקאי יפגר אחרי שאר העולם. (במצב ההפוך אני בטוח שתרגיש אחלה).
מחיפוש קצר ולא מעמיק באינטרנט - בין שליש לחצי מההכנסות של חברות מדד S&P500 מגיעות מחוץ לארצות הברית.
לרגע לא טענתי אחרת. כתבתי שבהחלט יתכן מצב שלאורך חיי התיק של OP השוק האמריקאי, על כל המניות שנסחרות בו, יניב תשואת חסר ביחס למניות הנסחרות מחוץ לארה"ב.

+1

מטרת התיק הינה להגיע לעצמאות כלכלית בעוד כ- 15 שנה. לטובת כך, אני זקוק לתשואה ריאלית שנתית של כ-5%.
כפי שכבר אמרו לפני גם אני לא חושב שאתה יכול להכתיב איזו תשואה אתה רוצה.
דוד וואן קנאפ פרסם מאמר תחת הכותרת:
Is The 4% Rule Becoming The 2% Rule?
לא קראתי אותו עד הסוף אבל מהכותרת נשמע לי שכדאי שתקרא אותו.

חשבת על השקעה במניות דיבידנד?
בהשקעה שכזו אתה לא חייב לקרוא דו"חות שנתיים של חברות אבל היא מבוססת על אותם העקרונות של השקעות ערך (ברמה מסויימת) תוך שימת דגש על תזרים מזומנים.
היתרון הגדול של השקעה במניות דיבידנד שלדעתי יתאים לך הוא שאתה יודע שברגע שהגעת לסך דיבידנדים שמכסה את ההוצאות שלך אז אתה יכול לפרוש כי מכאן ואילך הוא כנראה רק יעלה.

יש לי שרשור שמתאר את העקרונות מאחרי השקעה במניות דיבידנד ופתחתי גם בלוג בנושא שאתה יכול לקרוא אם זה יעניין אותך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
S התיק שלנו שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
D האם אני מחויב בדיווח שנתי למס הכנסה על התיק בIBI? מיסים 10
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
V התיק שלי - אשמח להערות שוק ההון 15
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
D מיצוע התיק חודשי או רבעוני שוק ההון 1
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
S איך מחשבים CAGR על התיק שבניתי? שוק ההון 4
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
I מתלבט לגבי התיק שלי שוק ההון 1
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
ה מה לעשות עם התיק שוק ההון 11
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
S התיק שלי: פשטות כערך שוק ההון 8
dorian התיק (המורכב מעט) שלי ושאלות שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי כאשר עושים איזונים בתוך התיק, משלמים מס? שוק ההון 14