1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

התיק שלי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י בלומשטיין, ‏10/10/15.

 1. בלומשטיין

  בלומשטיין משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏10/10/15
  הודעות:
  3
  לייקים שהתקבלו:
  6
  שלום לכולם, הודעה ראשונה שלי פה (למרות שאני קורא פסיבי מראשיתו של הפורום).

  קצת רקע על עצמי- בסוף שנות ה-20 לחיי, נשוי+1, הייטקיסט. נחפשתי לעולם ההשקעות לפני כ-5 שנים, ובפרט להשקעות ערך. באותן שנים, ניהלתי תיק המורכב כולו ממניות שבחרתי בעצמי, ואפילו הגעתי לתוצאות לא רעות בכלל אבל בגלל שממש לא נהנתי לקרוא דוחות ולנתח חברות, החלטתי לפני כשנה לבנות לעצמי תיק פסיבי.
  מטרת התיק הינה להגיע לעצמאות כלכלית בעוד כ- 15 שנה. לטובת כך, אני זקוק לתשואה ריאלית שנתית של כ-5%.

  זה התיק שבניתי, אשמח להערותיכם:
  65% - SP500
  10% - RUSSELL 2000
  5% - BRK
  10% - TA100
  10% - אג"ח ממשלתי קצר (חצי צמוד, חצי לא צמוד).

  מבחינת מכשירי השקעה במדדים האמריקאים - מסיבות היסטוריות בערך חצי מהסכום מושקע דרך קרנות מחקות ישראליות וחצי דרך ETF-ים של ואנגארד. את הכספים שאשקיע מעכשיו, אשקיע רק דרך ETF-ים (לא מודאג ממס ירושה).

  בנוגע למבנה הכללי של התיק - אני מודע לעובדה שאני חשוף יתר על המידה (מבחינת שווי שוק בשוק העולמי) גם לשוק האמריקאי וגם לשוק הישראלי. אני מרגיש עם זה בנוח (למעשה, אני לא מרגיש בנוח להשקיע בשווקים מתעוררים ובמדינות כמו רוסיה וסין) וחושב שהתיק נותן פיזור מספק.

  את BRK רכשתי לפני מספר שנים, שהייתה במכפיל הון של כ-1. היא היוותה אז אחוז משמעותי מהתיק שלי, אך לא הוספתי כסף להשקעה מאז, והיום היא מהווה 5% מהתיק, מה שאני רוצה לשמר (מאמין מאוד בחברה, קראתי בעבר את כל מכתביו של באפט למשקיעים).

  מודע גם לעובדה שאני חשוף באופן קיצוני אולי לדולר (80% מהתיק) - טיפה חושש מזה, אבל נכון לעכשיו אני לא מעוניין לגדר (ממליץ למי שלא קרא על הפוסט של אסף נתן בנוגע לגידור מטבע).
   
  daat99, עפר, זרטוסטרא ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
 2. adamshalev

  adamshalev מודרטור

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  7,523
  לייקים שהתקבלו:
  12,775
  ברוך הבא לפורום (עכשיו גם כמשתתף)!
  לדעתי התיק נבנה בצורה שקולה ונראה הגיוני למטרות שלך.

  הייתי רק נזהר עם כיווני מחשבה כמו ״אני זקוק לתשואה ריאלית של 5%״ או לכוון למועד פרישה מדוייק.
  לשוק לא ממש אכפת למה אתה זקוק או מהתוכניות שלך.
  לדעתי הדרך הנכונה יותר היא להגדיר אסטרטגיית משיכה מהתיק והיעד היא לצבור גודל תיק מספיק גדול כך שאסטרטגיית המשיכה תספק את כל צורכי המחיה שלך. זה יכול לקרות עוד 5, 10, 15 או 20 שנה. אתה לא יכול לדעת, בייחוד עם תיק בעל חשיפה של 90% למניות.

  אם לא יצא לך עדיין, ממליץ לקרוא את המחקרים של וואנגארד בנוגע להשקעות פסיביות. חומר קריאה מעולה.
   
  daat99 ו-Yevgeny אוהבים את זה.
 3. קפבלנקה

  קפבלנקה משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏27/1/15
  הודעות:
  1,433
  לייקים שהתקבלו:
  1,988
  ברוך הבא. לא אירופה, לא יפן, לא שווקים מתעוררים. ויתרת מיוזמתך על חשיפה לחצי מכלכלת העולם. אם בא לך לשתף, מעניין אותי לשמוע מדוע. תודה.
   
  daat99 ו-hp1 אוהבים את זה.
 4. בלומשטיין

  בלומשטיין משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏10/10/15
  הודעות:
  3
  לייקים שהתקבלו:
  6
  למה בעצם כן להשקיע בכל כלכלת העולם? לא חושב שחסר פיזור בתיק שלי. מדד ה- SP500 לבד מכיל 500 חברות ענק, ממגוון ענפים ותעשיות, החשופות לכל הכלכלות החשובות בעולם.
  מלבד אולי איזשהי הגנה מתרחישים אפוקליפטיים לא ריאליים (השמדת ארה"ב?), אני לא חושב שפיזור על עוד מדינות יוסיף לי משהו.
   
 5. doc29

  doc29 משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏14/2/15
  הודעות:
  2,542
  לייקים שהתקבלו:
  2,314
  בגדול, מסכים, שה-S&P500 לבדו הוא בחירה סבירה לגמרי וכנראה תהיה בסדר גמור.
  מקבל גם את חוסר הרצון שלך להשקיע במדינות מתפתחות. לכל היותר זה היה נותן לך עוד טיפה תשואה עם עוד טיפה סיכון (מהווים פחות מ-10% מהשוק העולמי).
  לגבי אירופה- אני חושב שזה יהיה חכם כן להשקיע בהם. שוב, לא קריטי, אבל זה חלק נכבד מהעולם המפותח, שטיפה פחות בקורלציה עם ארה"ב.

  סך הכל נשמע שאתה חכם ויודע הרבה. יהיה בסדר.
   
 6. קפבלנקה

  קפבלנקה משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏27/1/15
  הודעות:
  1,433
  לייקים שהתקבלו:
  1,988
  כשאתה משקיע רק במדינה אחת, כלכלת ארה"ב, (ואני מתעלם לרגע מההשקעה בישראל כי ישראל היא כלום בכלכלה העולמית, צ'ינוס נטו), אתה בעצם אומר אחד משני דברים:
  1) ארה"ב מייצגת היטב את הכלכלה העולמית והתשואות בה צפויות להיות זהות לתשואות של 100% מניות עולמיות סחירות למשקיעי חוץ.
  2) שאתה מעריך שכלכלת ארה"ב צפויה להניב תשואות יתר ביחס לתשואות השוק כולו.
  טענה 1 שגויה לחלוטין וטענה 2 היא ספקולציה מסוכנת. בהחלט יתכן שבשלושים שנים הבאות התיק שלך יניב 5% שנתי ותיק של כל העולם יניב 8% שנתי, למשל, או ההפך, אין לך מושג פשוט כי לאף אחד אין מושג. ארה"ב יכולה לפגר או לעקוף, ואין לדעת. הנה למשל מאמר על היחס בין שווקים מפותחים למתעוררים שמוכיח כי חשיפה לשווקים מתעוררים מפחיתה סיכון כללי בתיק ושומרת על תוחלת התשואה:
  http://www.inbest.co.il/Articles.aspx?PageID=88
  אז נכון שככל הנראה תהיה בסדר עם ארה"ב, אבל מדוע לא להנות מיתרונות הפיזור אם אתה יכול לעשות זאת בצורה נוחה וזולה? מדוע החלטת שיפן ואירופה הן כלכלות שלא שווה להשקיע בהם? עדיין לא הבנתי.
  בכל מקרה אני משקיע בכל העולם וזה נראה לי די סבבי, כי אני בטוח לא טועה תחת ההנחות שאני מניח. במקום להמר על מי תניב תשואה עודפת (ע"ע 100% השקעה בארה"ב), אני מקבל את תשואת השוק כולו שיכולה להיות גם נמוכה בהרבה או גבוהה בהרבה מהתיק שלך, אבל אני יודע שלא אתחרט על הבחירה ושלא ידגדג לי לשנותה, כי אין לי דרך לדעת מראש איזה סוס יהיה המהיר ביותר, לו הייתה לי, הייתי קונה מניה בודדת וככל הנראה ממונפת ונשאר רק איתה.
   
 7. Yevgeny

  Yevgeny משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏4/2/15
  הודעות:
  2,989
  לייקים שהתקבלו:
  6,296
  ברוך הבא לפורום!
  בדומה להערה של adamshalev, הסתמכות יתרה על תשואה ריאלית "נדרשת" היא בעייתית, במיוחד לאור התשואות הנמוכות מהממוצע ההיסטורי הצפויות בעתיד הקרוב. @גיא ל ריכז באחת התגובות לפני מספר חודשים כמה הערכות ארוכות טווח:
  http://www.hasolidit.com/kehila/thr...יק-סולידי-מדי-עלול-להיות-מסוכן.238/#post-2433
  לפי זה, 5% ריאלי זה בצד אופטימי יחסית גם לתיק שכולו מנייתי. זה לא משנה כ"כ להקצאת התיק שלי, אבל כן חשוב מבחינת "תיאום ציפיות".

  לגבי ריכוז יתר בשוק האמריקאי - אישית אני נוטה לחשוב שמחזורים של תמחור יתר / תת תמחור קורים גם ברמת מדינות ולכן פיזור ואיזון בין מדינות שונות תורם לתיק באופן דומה לפיזור ואיזון בין אפיקים שונים לגמרי. יש כמובן מתאם גבוה בין מדדי מניות של מדינות שונות, אבל הוא אינו מושלם ואני חושב שזה משתלם לנצל זאת. אפשר גם להשקיע במדדים של מדינות מפותחות אם אינך מרגיש בנוח עם שווקים מתפתחים (והם אחוז לא גדול מהשוק בכל מקרה).
   
  daat99 ו-גיא ל אוהבים את זה.
 8. עוץ-לי

  עוץ-לי משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏6/7/15
  הודעות:
  71
  לייקים שהתקבלו:
  83
  מחיפוש קצר ולא מעמיק באינטרנט - בין שליש לחצי מההכנסות של חברות מדד S&P500 מגיעות מחוץ לארצות הברית.
  השקעה בו מוטה כמובן לכיוון השוק האמריקאי, אבל לא מוגבלת רק אליו.
   
  daat99 ו-doc29 אוהבים את זה.
 9. בלומשטיין

  בלומשטיין משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏10/10/15
  הודעות:
  3
  לייקים שהתקבלו:
  6
  קפבלנקה, קשה לי לראות סיטואציה ששאר העולם יניב תשואה משמעותית גבוהה יותר משל ארה"ב או להיפך. לצורך העניין, אם חברה אירופאית מסוימת תהיה מספיק מוצלחת, היא ככל הנראה תסחר גם בבורסה אמריקאית.

  בנוגע להפחתת הסיכון בהשקעה בשווקים מתעוררים, אני מודה שלא קראתי את המאמר, אבל אני מניח שסיכון בו מוגדר כתנודתיות (עם חישובים כיפיים של בטא או משהו כזה). אז גם אם באמת השקעה כזאת מפחיתה קצת את התנודתיות, אני פחות מודאג מהתנודתיות.

  בעיניי, הטענה העיקרית שהעלת, היא טענה פסיכולוגית - שאתה אישית מרגיש בנוח יותר להשקיע בכלל העולם. זאת טענה לגיטימית, אבל אינדווידואלית. אני אישית, מרגיש מאוד בנוח עם הכלכלה האמריקאית.
   
  daat99 ו-doc29 אוהבים את זה.
 10. קפבלנקה

  קפבלנקה משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏27/1/15
  הודעות:
  1,433
  לייקים שהתקבלו:
  1,988
  אתה מניח לא נכון, אבל ניחוש יפה.
  מעולה. חשוב מאוד שתרגיש בנוח עם ההשקעה. באמת. מקווה שתמשיך להרגיש כך גם בעשורים בהם השוק האמריקאי יפגר אחרי שאר העולם. (במצב ההפוך אני בטוח שתרגיש אחלה).
  לרגע לא טענתי אחרת. כתבתי שבהחלט יתכן מצב שלאורך חיי התיק של OP השוק האמריקאי, על כל המניות שנסחרות בו, יניב תשואת חסר ביחס למניות הנסחרות מחוץ לארה"ב.
   
 11. daat99

  daat99 משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏18/3/15
  הודעות:
  6,338
  לייקים שהתקבלו:
  6,156
  +1

  כפי שכבר אמרו לפני גם אני לא חושב שאתה יכול להכתיב איזו תשואה אתה רוצה.
  דוד וואן קנאפ פרסם מאמר תחת הכותרת:
  Is The 4% Rule Becoming The 2% Rule?
  לא קראתי אותו עד הסוף אבל מהכותרת נשמע לי שכדאי שתקרא אותו.

  חשבת על השקעה במניות דיבידנד?
  בהשקעה שכזו אתה לא חייב לקרוא דו"חות שנתיים של חברות אבל היא מבוססת על אותם העקרונות של השקעות ערך (ברמה מסויימת) תוך שימת דגש על תזרים מזומנים.
  היתרון הגדול של השקעה במניות דיבידנד שלדעתי יתאים לך הוא שאתה יודע שברגע שהגעת לסך דיבידנדים שמכסה את ההוצאות שלך אז אתה יכול לפרוש כי מכאן ואילך הוא כנראה רק יעלה.

  יש לי שרשור שמתאר את העקרונות מאחרי השקעה במניות דיבידנד ופתחתי גם בלוג בנושא שאתה יכול לקרוא אם זה יעניין אותך.
   
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
התיק שלי פינת המשקיעים ‏16/4/19
עוד לא בן 20; מצב התיק שלי פינת המשקיעים ‏2/4/19
התיק המעניין שלי פינת המשקיעים ‏31/3/19
הגעתי להחלטה על התיק הראשון שלי פינת המשקיעים ‏2/3/19
התיק שלי פינת המשקיעים ‏17/9/18
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.