• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות ראשוני - דיון על החלק הסולידי

LenqS

משתמש רשום
דירוג
2
אשמח לשמוע דעות ולקיים דיון לגבי אפשרויות השקעה בחלק הסולידי של התיק שלי
(כמובן לא מצפה לשום צורה של ייעוץ)

אני בת 27, שכירה בהייטק, חוסכת כ40% מהכנסתי
לא מתכננת על ילדים ו/או משכנתא בעתיד הנראה, בלי נכסים מניבים כלשהם ברשותי.
משקיעה חדשה בלי נסיון עבר בהשקעות, טווח השקעה - 15-20 שנה.
מטרה: פרישה לפני גיל הפנסיה והתנהלות כלכלית שתאפשר לי להזדקן בכבוד יום אחד.

תיאור התיק הנוכחי שלי:
40% - VTI
30% - VXUS

מזומן (זמני) - 30% - מתכננת להשקיע כ20% בחלק הסולידי לגביו מתלבטת והשאר ילך למנייתי
קרן חירום על סך 6 חודשי מחייה, מוחזקת בבנק
בעלת ביטוחים רפואיים שבתקווה יוכלו לסייע בחלק המצבים שידרשו הוצאה כספית

ההתלבטות שלי כעת היא לגבי החלק הסולידי בתיק שלי והחלוקה שלו
השיקולים האישים שלי הם:

1. מטרת החלק הסולידי, מהחשוב לפחות חשוב לעבורי - א. קורלציה הפוכה למניות (הקטנת תנודתיות+תשואה מסויימת בזמן משברים). ב.הגנה מדיפלציה. ג. הגנה משחיקת ערך בשקל. ד. הגנה מאינפלציה בנוסף למניות עצמן

2. אני חושבת שיש לי סיבולת סיכון גבוהה יחסית, אך כן מעוניינת לשמור קצת משאבים בצד ליום שחור למקרה ש:
א. אגלה שהיא לא גבוהה כפי שחשבתי
ב. אצטרך משאבים זמינים כדי להשקיע במניות בירידה/ בגלל מקרה חירום יוצא דופן כלשהוא שהביטוחים לא יכסו.
לכן חשבתי על חלוקה של כ80% מניות 20% חלק סולידי ולגבי ההרכב שלו אני מתלבטת

3. חשוב לי שהתיק יהיה פשוט יחסית: חלוקה של מעל 5% לכל רכיב, החזקה דרך מדדים מחקים ולא ישירה של אג"ח

האופציות ששוקלת הן:
1. 20% אג"ח כללי ישראל.
יתרון: מגן מסיכון מט"ח, פחות תנודתי, פשוט, אנטי קורולציה מסויימת למניות. חסרון: תשואה נמוכה יחסית, חשיפה מוגברת לשקל, מעט פיזור.
2. 10% אג"ח עולמי, 10% אג"ח ישראלי.
יתרון: יותר פיזור, אנטי קורלציה מסויימת למניות וגידור מסויים מסיכון מט"ח. חסרון: עדיין מעט פיזור בתיק (אין זהב/מזומן)
3. חלוקה של 6.5% זהב, 6.5% אג"ח ישראלי כללי, 6.5% אג"ח עולמי.
יתרון: יותר פיזור. חסרון: אחוז קטן לכל רכיב, אולי יצא שכרו בהפסדו?

קראתי הרבה בפורום ובפוסטים ועדיין מרגישה שאין לי מספיק ידע כדי להכריע, מצד שני גם לא רוצה להתמהמה עם התיק שלי לנצח ולהפסיד כסף. אשמח לשמוע את דעתכם על האפשרויות שהזכרתי, שיקולים שלדעתכם חשובים להחלטה ונקודות תורפה שלא לקחתי בחשבון

בריביות האגח היום, אני לא חושב שאת מפסידה הרבה בכך שאת נשארת עם מזומן. הייתי מוסיף לשיקולים גם אגח צמוד להגנה מאינפלציה (או אפילו פקדון צמוד באיזה בנק)

בריביות האגח היום, אני לא חושב שאת מפסידה הרבה בכך שאת נשארת עם מזומן. הייתי מוסיף לשיקולים גם אגח צמוד להגנה מאינפלציה (או אפילו פקדון צמוד באיזה בנק)

חושב שהאגח הצמוד יהיה טוב להגנה מאינפלציה כי ההגנה של המניות עצמן לא מספיקה?

חושב שהאגח הצמוד יהיה טוב להגנה מאינפלציה כי ההגנה של המניות עצמן לא מספיקה?

ההגנה של המניות תגן על החלק של המניות. האופציה שהצעתי נועדה להגן על ה20% הנותרים

משקיעה חדשה בלי נסיון עבר בהשקעות, טווח השקעה - 15-20 שנה.
היי,
לא בטוח שברור למה זה. מה את מצפה שיקרה באמצע שנות הארבעים שלך (אני מבין שקשה לחשוב על זה כרגע) ומדוע את מגבילה את ההשקעה שלך רק עד אז?
מטרה: פרישה לפני גיל הפנסיה והתנהלות כלכלית שתאפשר לי להזדקן בכבוד יום אחד.
אז אם את מתכננת לפרוש לפני גיל הפנסיה החוקית ומעוניינת להזדקן בכבוד משתמע שטווח ההשקעה שלך אמור להיות כ-60-70 שנים, ולא 15-20 שנים. זהו שוני מהותי וכדאי לתכנן את הקצאת הנכסים שלך בהתאם לכך כבר מעכשיו.

1. מטרת החלק הסולידי, מהחשוב לפחות חשוב לעבורי - א. קורלציה הפוכה למניות (הקטנת תנודתיות+תשואה מסויימת בזמן משברים). ב.הגנה מדיפלציה. ג. הגנה משחיקת ערך בשקל. ד. הגנה מאינפלציה בנוסף למניות עצמן
כל זה מאוד לא ברור. נסי להסביר במילים שלך מה מטרת החלק הסולידי בתיק שלך. לא מה המטרות שלו בתיקי השקעות אלא למה את מיעדת אותו.

היי,
לא בטוח שברור למה זה. מה את מצפה שיקרה באמצע שנות הארבעים שלך (אני מבין שקשה לחשוב על זה כרגע) ומדוע את מגבילה את ההשקעה שלך רק עד אז?

אז אם את מתכננת לפרוש לפני גיל הפנסיה החוקית ומעוניינת להזדקן בכבוד משתמע שטווח ההשקעה שלך אמור להיות כ-60-70 שנים, ולא 15-20 שנים. זהו שוני מהותי וכדאי לתכנן את הקצאת הנכסים שלך בהתאם לכך כבר מעכשיו.

אכן נוסח לא שיא הברור מצידי -
לגבי טווח ההשקעה, אני מבינה שיש סיכוי סביר שאחזיק את התיק להרבה יותר שנים מזה, אבל בשלב כלשהוא במידה שאני רוצה פרישה מוקדמת הוא יעבור מצבירה למשיכה, והערכתי ב15 20 שנה את הזמן המינימלי שזה לדעתי יכול לקחת.

החלוקה של ה80/20 שלקחתי בתור שבלונה לעצמי נובעת בעיקר מכמה שלדעתי אני עמידה לסיכון כרגע וזה שאני יחסית צעירה, אבל אני בטוחה שאשנה אותה ככל שאתבגר

כל זה מאוד לא ברור. נסי להסביר במילים שלך מה מטרת החלק הסולידי בתיק שלך. לא מה המטרות שלו בתיקי השקעות אלא למה את מיעדת אותו.

אנסה להסביר בפשטות (גם לעצמי על הדרך)

המטרה שלו אצלי היא פיזור - כדי שבזמן משברים ואירועים קיצוניים בשוק (קורונות עתידיות/אינפלציה/דפלציה) יהיה יותר סיכוי לתשואה כלשהיא ותהיה לי יותר עמידות למקרי קצה (צורך במשיכה פתאומית, הזדמנות לקנות מניות כשהשוק בירידה שחבל לפספס)

אנסה להסביר בפשטות (גם לעצמי על הדרך)

המטרה שלו אצלי היא פיזור - כדי שבזמן משברים ואירועים קיצוניים בשוק (קורונות עתידיות/אינפלציה/דפלציה) יהיה יותר סיכוי לתשואה כלשהיא ותהיה לי יותר עמידות למקרי קצה (צורך במשיכה פתאומית, הזדמנות לקנות מניות כשהשוק בירידה שחבל לפספס)

אני לא בטוח שדפלציה זה משהו שבאמת צריך להתגונן מפניו.
אם אפשר להתייחס למשבר הזה כדוגמה, אגח ממשלתי ארהב נתן תשואות יפות מאוד בזמן המשבר (כ6% בשלושת החודשים האחרונים לאגח במחמ בינוני).

והסיבה הנוספת בגללה אני שוקלת חלק עם סיכון נמוך (ולא למשל 100% מניות) שלפי מה שקראתי בפוסטים של הסולידית/ פורום - עדיין יש סבירות טובה לתשואות גבוהות אבל עם פחות סיכון, וזה נשמע לי כמו משהו שיכול להועיל

מצטרף לשאלה - למה את צריכה להגן מפני דפלציה?
(אגב, זה עולה כאן כמעט בכל הצגה של תיק חדש, ועדיין לא קיבלתי תשובה).

אשמח לשמוע דעות ולקיים דיון לגבי אפשרויות השקעה בחלק הסולידי של התיק שלי
(כמובן לא מצפה לשום צורה של ייעוץ)

קראתי הרבה בפורום ובפוסטים ועדיין מרגישה שאין לי מספיק ידע כדי להכריע, מצד שני גם לא רוצה להתמהמה עם התיק שלי לנצח ולהפסיד כסף. אשמח לשמוע את דעתכם על האפשרויות שהזכרתי, שיקולים שלדעתכם חשובים להחלטה ונקודות תורפה שלא לקחתי בחשבון

את צריכה להבין שיש הבדל בין דברים מהותיים לבין מלח ופלפל לטיבול. הכי חשוב ועזבי אינפלציה דיפלציה וכל השטויות האלה זה
להחליט מה רמת התנודתיות שאת מסוגלת להכיל. הפרמטר הזה שנקבע כתוצאה מכמה את יכולה לשאת פסיכולוגית ומה טווח החיסכון
שלך יקבעו את החלוקה היחידה שבאמת חשובה שזה מניות-אגח. כל השאר יש מליון וויכוחים(שרובם הם בעיקר בשביל הבנה וכיף) וכולם הם בעלי השפעה מינורית על ההצלחה
שלך לאורך זמן ומכילים בעיקר כל מיני תובנות נקודתיות על משברים מאוד ספציפים בעבר.

חשוב לי שהתיק יהיה פשוט יחסית
ככל שהתיק יותר פשוט ככה יותר קל לשמור על איזון התיק ולשמר את רמת הסיכון שבחרת. הפשטות של התיק לדעתי משמעותית יותר מכל 5% שתבחרי.

נערך לאחרונה ב:
מצטרף לשאלה - למה את צריכה להגן מפני דפלציה?
(אגב, זה עולה כאן כמעט בכל הצגה של תיק חדש, ועדיין לא קיבלתי תשובה).

אין לי הבנה מעמיקה בנושא אבל לפי מה שאני מכירה: במהלך דפלציה יכולה להיות האטה במסחר ירידה בשווי המניות.
אז באופן אידיאלי הייתי רוצה רכיב בתיק שיאזן מצב כזה
ממה שהבנתי בתרחיש אינפלציה מצד שני המניות מושפעות פחות.

אגב אשמח שתרחיב אם לדעתך אין צורך להגן מפני דפלציה, והאם זה נובע מהיתכנות או מהמשך של אירוע כזה?

@LenqS ,
שימי לב שהמטרות שאת הגדרת סותרות -
מצד אחד את רוצה אותו בשביל
צורך במשיכה פתאומית
ומצד שני
הזדמנות לקנות מניות כשהשוק בירידה שחבל לפספס
כלומר, אם תהיה ״הזדמנות״ אז תוותרי על החלק הסולידי לצורך משיכה פתאומית? ואם יהיה לך צורך במשיכה פתאומית אז תוותרי על החלק הסולידי למטרת ״ניצול הזדמנויות״?

כמו כן, חשוב שתדעי שבתוחלת תיק 100% מניות מניב תשואה גבוהה יותר מתיק עם חלק סולידי ולכן להחזיק חלק סולידי בשביל לרכוש מניות כשזול זה לא כלכלי.

מכל הסיבות שמנית זו הכי משכנעת אותי:
אגלה שהיא לא גבוהה כפי שחשבתי

@LenqS ,
שימי לב שהמטרות שאת הגדרת סותרות -
מצד אחד את רוצה אותו בשביל

ומצד שני

כלומר, אם תהיה ״הזדמנות״ אז תוותרי על החלק הסולידי לצורך משיכה פתאומית? ואם יהיה לך צורך במשיכה פתאומית אז תוותרי על החלק הסולידי למטרת ״ניצול הזדמנויות״?

כמו כן, חשוב שתדעי שבתוחלת תיק 100% מניות מניב תשואה גבוהה יותר מתיק עם חלק סולידי ולכן להחזיק חלק סולידי בשביל לרכוש מניות כשזול זה לא כלכלי.

מכל הסיבות שמנית זו הכי משכנעת אותי:

ציינת דגש מעניין לגבי הכדאיות של 100% מניות, מודה שחשבתי על זה גם ואולי צריכה להעמיק בזה

לגבי ויתור על החלק הסולידי כשיש מפולת, התכוונתי יותר לאיזון של התיק אם יש ירידה בשווי המניות ועליה/ אי תזוזה באג"ח עלי ידי מכירה של אג"ח וקניית מניות עד שאגיע לאותה אלוקציה, יכול להיות שזה אכן לא כדאי כלכלית לטווח רחוק להחזיק רק בשביל זה חלק סוליד

ציינת דגש מעניין לגבי הכדאיות של 100% מניות, מודה שחשבתי על זה גם ואולי צריכה להעמיק בזה

לגבי ויתור על החלק הסולידי כשיש מפולת, התכוונתי יותר לאיזון של התיק אם יש ירידה בשווי המניות ועליה/ אי תזוזה באג"ח עלי ידי מכירה של אג"ח וקניית מניות עד שאגיע לאותה אלוקציה, יכול להיות שזה אכן לא כדאי כלכלית לטווח רחוק להחזיק רק בשביל זה חלק סוליד
כלכלית זה לא משתלם בתוחלת. אם מבחינה פסיכולוגית חשוב לך שיהיה חלק יציב יותר זו סיבה טובה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ תיק השקעות ראשוני שוק ההון 14
ס תיק השקעות ראשוני לlong run מבלי להתחכם, בן 24 שוק ההון 6
ס תיק השקעות (ראשוני) תיאורטי שוק ההון 2
O תיק השקעות ראשוני שוק ההון 17
S בניית תיק השקעות ראשוני שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1

נושאים דומים

Back
למעלה