• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות ראשון

thifi

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לכולם!

קודם כל, אני רוצה להודות לסולידית ולחברי הפורום על התוכן הנפלא שיצרתם.
קראתי ולמדתי המון מהאתר ומהפורום, ועוד ידי נטויה :).
החלטתי שהגיע הזמן להפסיק לתת לכסף שלי להירקב בבנק,
ולפתוח תיק השקעות בנוסח "שוקולד מריר".

כרגע אני מתכנת בקבע בן 22, ואני מוכן לטפח את תיק ההשקעות שלי לתקופה של 15+ שנה.
היפותטית, ה-Exception היחיד לזה, יהיה הזדמנות נדירה לקנות דירה (בתנאי שמכירת התיק תהיה ברווח!).

הקצאת נכסים: 65/35 (אם מרחב נשימה ל-70/30).
חלק מנייתי (65%)
פרט למזומן בבנק, יש לי כרגע שתי קופות נזילות שיכללו בתיק.
האחת היא קרן גמל נזילה המהווה כ-20% מנכסי התיק, והשנייה היא קרן השתלמות המהווה כ-7% מהתיק.
לא מתוכננות הפקדות לגמל בגלל השינוי בחוק, ולקרן ההשתלמות יהיו הפקדות חודשיות לכל התקופה.
התוכנית שלי היא להעביר את שתי אלו למסלול המחקה של S&P500 שמציעה IBI.

כעת, נותרו כ-38% שיש להקצות אותם למוצרים חייבים במס.
אישית, בגלל שכרגע מס הירושה מרגיש לא רלוונטי, קורצת לי האופציה של VT או VTI+VXUS.
אך, בגלל שהקרנות שלי כבר מחקות את S&P500, נראה שתהיה חפיפה באופציה זו?

התכנון שלי הוא להשקיע 5.5% ב-VTI וכך להשלים ל-32.5%.
כך, אוכל להשקיע את ה-32.5% הנותרים ב-VXUS.

לבסוף זה יראה כך
  • 32.5% - VXUS
  • 5.5% - VTI
  • 20% - IBI גמל מחקה S&P500
  • 7% - IBI השתלמות מחקה S&P500
שאלות
  1. האם ישנם חסרונות שאני מפספס בחלוקה כזו?
  2. האם במצב שלי יש יתרון בפיזור נכסים הדומה יותר ל-"שוקולד מריר" המקורי?

חלק סולידי (35%)
מקריאה קצרה בפורום נראה שיש כרגע מחלקות בנושא של השקעה באג"ח בסביבת הריבית הנוכחית.
אני מרגיש שחסר לי ידע והבנה טכנית בעניין זה (הקשר שבין הריבית לאג"ח).
  • אשמח אם תוכלו להפנות אותי למאמרים רלוונטים בנושא.
  • בנוסף, אשמח אם תוכלו להסביר לי את השיקולים הנוכחיים בעד\נגד השקעה באג"ח מול השקעה בחסכון בנקאי.

לבסוף, למען הפרוטוקול, אינני רואה בדיון ובתשובותכם כהמלצות או ייעוץ.
כל האחראיות מוטלת עלי לטוב ולרע.

המון תודה מראש ;)

איזנת יפה בין שווקים שונים בהשקעה המנייתית.

לגבי אג״ח - היו דיונים ארוכים... לדעתי ולדעת רבים וגדולים ממני, כרגע התשואות על האג״ח לא מצדיקות השקעה. בניגוד למניות שיכולות לעלות או לרדת, כרגע מחירי האג״ח יכולים כמעט רק לרדת. כאשר זה יקרה, יהיה צורך לשקול מחדש. לא צריך להיות מומחה גדול, תסתכל על התשואות של אג״ח ותשאל את עצמך: האם אני מוכן להלוות כסף למדינה לככה וככה זמן בככה וככה אחוזי ריבית?

• אהבתי
Reactions: ogi
כרגע אני מתכנת בקבע בן 22, ואני מוכן לטפח את תיק ההשקעות שלי לתקופה של 15+ שנה.
היפותטית, ה-Exception היחיד לזה, יהיה הזדמנות נדירה לקנות דירה (בתנאי שמכירת התיק תהיה ברווח!).
יעדי ההשקעה שלך לא ברורים לי ממש. למה 15+ שנים?
מה זה הזדמנות נדירה לקנות דירה? למה רק אם התיק ברווח?
כסף שמיועד בו-זמנית לצמיחה בשוק ההון וגם לרכישה של דירה מתישהו זה לדעתי מצב לא טוב. כוחות השוק (גם של שוק ההון וגם של שוק הדיור) ינהלו נגדך מלחמת חורמה בנסיון לגרום לך לטעות גם בכיוון הזה וגם בכיוון הזה.
אם בעוד 7 שנים תהיה נשוי עם ילדה והאישה לוחצת לקנות בית, לא תקנה? ונניח שהתיק בהפסד כי הוא חשוף 70% לשוק ההון? מה אז?
מצד שני, אם הכסף הזה מיועד לצמיחה בגיל הצעיר שלך, אז למה להחזיק היום 35% אג"ח למשל?

לא ממליץ לעשות כך או כך, קטונתי מלדעת מה נכון - אני רק שואל אם אתה בטוח לגבי מה היעדים שלך בדיוק.

יהיה לך לא קל לא לקנות דירה (לחץ חברתי, הקמת משפחה, תרחיש ירידת מחירי דירות בשנים הקרובות,...)
והסיכוי שזה יגיע בתזמון טוב לתשואה בתיק אפסי.
מצד שני גם אי השקעה זה סיכון, ולכן כדאי לחשוב טוב על כל תרחיש ופעולה בהתאם, מקרים של - אם אז.
לגבי התיק עצמו - מודע לחשיפה הגבוהה לשער השקל/דולר בחלק המנייתי?

לגבי התיק עצמו - מודע לחשיפה הגבוהה לשער השקל/דולר בחלק המנייתי?

אין כאן חשיפה גבוהה לשער השקל/דולר, יש חשיפה מאוזנת לשערי השקל מול כל מטבעות העולם בהתאם לגודל השווקים (העובדה ששער VTI נקוב בדולרים לא משנה).

אין כאן חשיפה גבוהה לשער השקל/דולר, יש חשיפה מאוזנת לשערי השקל מול כל מטבעות העולם בהתאם לגודל השווקים (העובדה ששער VTI נקוב בדולרים לא משנה).
אבל אם נתחשב בכך שכנראה כל הוצאותיו הם בשקלים - אז נראה לי שסביר לטעון שהחשיפה שלו לדולר אכן גבוהה. (שזה יכול לפגוע בתרחיש יחסית סביר מאוד של ייסוף השקל). אם סל הקניות שלו היה מפוזר על פני כל שווקי העולם, אז החשיפה אכן הייתה מאוזנת מאוד (בחלק המנייתי).
אולי זה נשמע אחרת אז אני אבהיר את עמדתי: אני חושב שחשיפה למטבעות זרים זה דבר חיובי בתיק. רק צריך להבין שזה תנודתי ושיש סיכון (אבל גם הגנה מתרחיש אחר). אם זה מקובל עליו, אז אין פה שום בעיה (במיוחד בטווח הארוך), וזה בדיוק מה ש SZL ניסה להבין, אם הוא מודע.

• אהבתי
אבל אם נתחשב בכך שכנראה כל הוצאותיו הם בשקלים - אז נראה לי שסביר לטעון שהחשיפה שלו לדולר אכן גבוהה.

רק תיקנתי - לא חשיפה לדולר, אלא חשיפה לסל המטבעות המשוקלל. במילים אחרות, אין כאן חשיפת יתר לכך שהדולר יפול מול האירו או להיפך, רק חשיפה לכך שמעמדו של השקל מול הכלכלה העולמית ישתנה. אני מבין קטן מאוד בכלכלה, אבל האם זה לא אומר בגדול פשוט שההשקעה לא מוגנת בפני האינפלציה המקומית?

יעדי ההשקעה שלך לא ברורים לי ממש. למה 15+ שנים?
מה זה הזדמנות נדירה לקנות דירה? למה רק אם התיק ברווח?
כסף שמיועד בו-זמנית לצמיחה בשוק ההון וגם לרכישה של דירה מתישהו זה לדעתי מצב לא טוב. כוחות השוק (גם של שוק ההון וגם של שוק הדיור) ינהלו נגדך מלחמת חורמה בנסיון לגרום לך לטעות גם בכיוון הזה וגם בכיוון הזה.
אם בעוד 7 שנים תהיה נשוי עם ילדה והאישה לוחצת לקנות בית, לא תקנה? ונניח שהתיק בהפסד כי הוא חשוף 70% לשוק ההון? מה אז?
מצד שני, אם הכסף הזה מיועד לצמיחה בגיל הצעיר שלך, אז למה להחזיק היום 35% אג"ח למשל?

לא ממליץ לעשות כך או כך, קטונתי מלדעת מה נכון - אני רק שואל אם אתה בטוח לגבי מה היעדים שלך בדיוק.

תודה רבה על ה-wakeup call הזה.
עשיתי היום הרבה שיעורי בית על הגדרת המטרות שלי.

בראש ובראשונה, המטרה שלי היא ליצור לעצמי חוסן כלכלי לעוד עשרים שנה כאשר פוטנציאל העסקה שלי ירד.
כאמור, אני מתכוון להישאר בתחום הייטק בעשורים הקרובים, וזה אכן פרמטר שחשוב להתייחס אליו.

שנית, אינני מתכנן לפרוש בגיל צעיר.
אני לא מוכן להתפשר על מקום עבודה שאני לא אהנה בו, ולא אתפתח בו.
לא עכשיו, ולא בעוד עשרים שנה. לכן, אני לא מרגיש צורך לחסוך לפרישה מוקדמת.

גם בעוד עשרים שנה, אני ארצה לעשות דברים שמעניינים אותי ומשמעותיים עבורי.
אפילו אם ה-corporates לא יהיו מוכנים לשלם לי על זה :lol:.
במצב כזה החסכונות שאצבור יתנו לי תחושת ביטחון ויאפשרו לי דינאמיות תעסוקתית.

כמו כן, כרגע רכישת דירה יורדת מהפרק.
זאת בגלל החסרונות של חוסר פיזור, משכנתא וסיכון רב.
בנוסף, הורי מחזיקים בנדל"ן שיוכל לשמש אותי למגורים.

לבסוף, כרגע הגעתי להקצאת נכסים יחסית שמרנית לגיל שלי, בגלל שאני עוד לא ממש מכיר את עצמי במצבי משבר.
אני מניח שאחרי שאני הוציא לפעול את התוכנית, וארגיש יותר בטוח בעצמי אני ארשה לעצמי להגדיל את הנתח המנייתי.

• אהבתי
Reactions: Leo
רק תיקנתי - לא חשיפה לדולר, אלא חשיפה לסל המטבעות המשוקלל. במילים אחרות, אין כאן חשיפת יתר לכך שהדולר יפול מול האירו או להיפך, רק חשיפה לכך שמעמדו של השקל מול הכלכלה העולמית ישתנה. אני מבין קטן מאוד בכלכלה, אבל האם זה לא אומר בגדול פשוט שההשקעה לא מוגנת בפני האינפלציה המקומית?
גם אני לא מבין גדול, רק מקיא את מה שאני קורא (בתנאי שהבנתי). זה מאוד אומר שהשקעה מוגנת מפני האינפלציה (=היחלשות השקל) המקומית. אבל יכול להתרחש תרחיש הפוך - שהשקל מתחזק מול סל המטבעות, ואז סל המטבעות שברשותו, שווה פחות במונחים שקליים. מכיוון שהוצאותיו בשקלים - הוא מפסיד.
אבל אין עם זה בעיה, כל הגנה\פוטנציאל לתשואה בא עם סיכון. רק להיות מודע לכך זה הכל.

• אהבתי
די התבלבלתי בקשר לחשיפת שקל\דולר.
קראתי לא מזמן פוסט בבלוג של אסף (אם אני לא טועה) שמראה שאין הרבה תועלת בגידור.
האם זאת כוונתכם?

בהתחשב בפרק זמן של 15+ שנה, האם יש משמעות לחשיפה זו?
או שאפשר פשוט לפתור את זה עם תזמון חכם של השער בזמן המכירה?

וארגיש יותר בטוח בעצמי אני ארשה לעצמי להגדיל את הנתח המנייתי.
רק תבדיל בין שני סוגים של ״בטחון עצמי״ - אם זה בגלל אתה תבין טוב יותר איך עובדות ההשקעות וניהול התיק (קניה, איזון וכו׳), מצוין.
אם לעומת זאת זה יהיה בגלל שיהיה כמה שנים של תשואות יפות בבורסה, ותרגיש שזה ״בעצם לא כזה נורא להגדיל את הפלח המנייתי״ - אתה תגדיל את רמת הסיכון בתיק שלך בלי שתהיה מודע לזה, וזה יבוא לידי ביטוי בפעם הבאה שהשוק יפול.

(ולגבי השקעה שצמודה למטבעות חוץ - כל עוד אין לך בעייתיות עם התנודתיות בדרך, אני גם מקבל את הדעה של אסף נתן בפוסט שלו שגידור לא מועיל במיוחד לטווח ארוך ורק מוסיף עלויות לתיק, ואיני מגדר את החשיפה שלי למטח)

די התבלבלתי בקשר לחשיפת שקל\דולר.
קראתי לא מזמן פוסט בבלוג של אסף (אם אני לא טועה) שמראה שאין הרבה תועלת בגידור.
האם זאת כוונתכם?

בהתחשב בפרק זמן של 15+ שנה, האם יש משמעות לחשיפה זו?
או שאפשר פשוט לפתור את זה עם תזמון חכם של השער בזמן המכירה?
לא דיברנו על גידור. גידור מבטל את כל ההשפעות עליהם דנו ככה שאם אתה מגדר מה שדיברנו עליו לא רלבנטי. זה שאין הרבה תועלת בגידור זה משהו שאני גם מאמין בו.
אבל, כשאתה לא מגדר, אתה חשוף לתנודתיות בשערי המט"ח.
נניח, בזמן ששער הדולר היה 4 ש"ח קנית מניות אמריקאיות ב 400 ש"ח, כלומר יש לך בחשבון בחו"ל 100$ של מניות.
אחרי שנה השוק עשה 10%, כלומר המניות שלך הפכו ל 110$. עשית את מכת חייך, ואתה רוצה לפרוש. מכרת את המניות וקיבלת את ה 110$ שלך, אבל בגלל שאתה חי בישראל ומשתמש בשקלים, אתה ממיר את הדולרים לשקלים. אממה, שער הדולר כעת הוא 3.5 ש"ח. כלומר 110 הדולרים שווים 385 ש"ח (110*3.5). זה הסיכון בתנודתיות המט"ח.
כמובן שיכול להיות תרחיש הפוך בו השער עולה ואתה מרויח אפילו יותר מהשוק (או למשל מרויח גם כשהשוק יורד).
כשאתה מפזר את הסיכון הזה על כמה שיותר מטבעות - הסיכון יורד במקצת. בנוסף, ככל שאופק ההשקעה ארוך יותר ההשפעה פוחתת באופן יחסי, מכיוון שהמט"ח אמנם נע בתנודתיות אך לרוב יש לו תחומים יחסית מוגדרים (למשל, הדולר יכול להשתלול מאוד בקיצוניות בין 3 ל 5 ש"ח. אבל לא סביר לראות את הדולר ב 1 ש"ח או ב 20. גם עוד המון שנים. כמובן שאסור לשכוח שהכל יכול לקרות).

לא דיברנו על גידור. גידור מבטל את כל ההשפעות עליהם דנו ככה שאם אתה מגדר מה שדיברנו עליו לא רלבנטי. זה שאין הרבה תועלת בגידור זה משהו שאני גם מאמין בו.
אבל, כשאתה לא מגדר, אתה חשוף לתנודתיות בשערי המט"ח.
נניח, בזמן ששער הדולר היה 4 ש"ח קנית מניות אמריקאיות ב 400 ש"ח, כלומר יש לך בחשבון בחו"ל 100$ של מניות.
אחרי שנה השוק עשה 10%, כלומר המניות שלך הפכו ל 110$. עשית את מכת חייך, ואתה רוצה לפרוש. מכרת את המניות וקיבלת את ה 110$ שלך, אבל בגלל שאתה חי בישראל ומשתמש בשקלים, אתה ממיר את הדולרים לשקלים. אממה, שער הדולר כעת הוא 3.5 ש"ח. כלומר 110 הדולרים שווים 385 ש"ח (110*3.5). זה הסיכון בתנודתיות המט"ח.
כמובן שיכול להיות תרחיש הפוך בו השער עולה ואתה מרויח אפילו יותר מהשוק (או למשל מרויח גם כשהשוק יורד).
כשאתה מפזר את הסיכון הזה על כמה שיותר מטבעות - הסיכון יורד במקצת. בנוסף, ככל שאופק ההשקעה ארוך יותר ההשפעה פוחתת באופן יחסי, מכיוון שהמט"ח אמנם נע בתנודתיות אך לרוב יש לו תחומים יחסית מוגדרים (למשל, הדולר יכול להשתלול מאוד בקיצוניות בין 3 ל 5 ש"ח. אבל לא סביר לראות את הדולר ב 1 ש"ח או ב 20. גם עוד המון שנים. כמובן שאסור לשכוח שהכל יכול לקרות).

הסבר מעולה.
נראה כמו סיכון סביר שאני מוכן לקחת על עצמי.
זאת בהתחשב בנוחות, והעלות הנמוכה של המוצרים של Vanguard.

תקנו אותי אם אני טועה - במידה וארצה לבטל\להקטין את החשיפה למט"ח,
האלטרנטיבות יהיו קרנות מחקות ישראליות (עם חוזים עתידיים),
או פיזור על מגוון מוצרים מחקים בבורסות עולמיות שונות (למשל אירופאיות).

רק תבדיל בין שני סוגים של ״בטחון עצמי״ - אם זה בגלל אתה תבין טוב יותר איך עובדות ההשקעות וניהול התיק (קניה, איזון וכו׳), מצוין.
אם לעומת זאת זה יהיה בגלל שיהיה כמה שנים של תשואות יפות בבורסה, ותרגיש שזה ״בעצם לא כזה נורא להגדיל את הפלח המנייתי״ - אתה תגדיל את רמת הסיכון בתיק שלך בלי שתהיה מודע לזה, וזה יבוא לידי ביטוי בפעם הבאה שהשוק יפול.

(ולגבי השקעה שצמודה למטבעות חוץ - כל עוד אין לך בעייתיות עם התנודתיות בדרך, אני גם מקבל את הדעה של אסף נתן בפוסט שלו שגידור לא מועיל במיוחד לטווח ארוך ורק מוסיף עלויות לתיק, ואיני מגדר את החשיפה שלי למטח)

תודה על התגובה והחידוד!

בהחלט התכוונתי לגרסה הראשונה.
אני רוצה להתחיל מלטבול במים, ומשאיר לי את האופציה לשחק עם ההקצאה ככל שאצבור חוכמה.

תקנו אותי אם אני טועה - במידה וארצה לבטל\להקטין את החשיפה למט"ח,
האלטרנטיבות יהיו קרנות מחקות ישראליות (עם חוזים עתידיים),
או פיזור על מגוון מוצרים מחקים בבורסות עולמיות שונות (למשל אירופאיות).
אתה טועה :). קרנות מחקות ישראליות לא מגודרות, שמחקות מדדי חו"ל באמצעות חוזים עתידיים, חשופות למט"ח בדיוק כמו קרן לא ישראלית שמחזיקה את המניות שבאותם מדדי חו"ל. גם פיזור על מגוון מוצרים בבורסות עולמיות שונות לא מקטין בכלל את החשיפה שלך למט"ח.
החשש בחשיפה למט"ח הוא ייסוף השקל, למשל: נניח שישראל תהפוך למעצמת גז ולכן כל העולם ירצה לקנות ממנה גז בשקלים, ולשם כך סוחרים מכל העולם יקנו שקלים, ובכך יהפכו את השקל לחזק יחסית למטבעות אחרים. זה אומר שהערך של כל נכס שלך ששוויו אינו תלוי בעיקר בערך השקל יירד באופן יחסי לנכסים שערכם תלוי בשקל. נכסים שערכם תלוי בשקל הם למשל אג"ח לא צמוד למדד של ממשלת ישראל או של חברות ישראליות, שקלים במזומן, ומניות של חברות ישראליות שגם מוכרות בעיקר בישראל, או קרנות שמשקיעות בחו"ל אבל מגדרות מול השקל.

שלום לכולם!
המון תודה מראש ;)
מה שקופץ לי לראש (בלי לייעץ כלום- רק היפוטתית למישהו במצב שלך):
1. חשיפה מנייתית נמוכה מדי בעיניי לגילך. כמובן שזה תלוי כמה כבר יש לך ובכמה סיכון אתה מסוגל לעמוד. מצד שני, אתה ממש ממש צעיר.
2. האם לקחת בחשבון ש-VTI ו-VXUS חשופות למס ירושה?
3. פרט לזה- נראה לי תיק עם פיזור טוב וסיכוי אדיר לתת תשואות יפות לאורך זמן.

אולי אני מפספס משהו:
א. VTI + VXUS - אתה לא צריך דולרים בשביל לרכוש אותן ישירות? לרוב זה קורה אחרי המרה משקל לדולר. כנ"ל במימוש.
ל-VXUS יש חשיפה נוספת מעבר לכך של שער הדולר לשאר המטבעות.
ב. קרן של IBI צמודת מדד S&P500 - נקנית בשקלים ע"י הלקוח אבל היא עצמה קונה חוזים עתידיים (אני מניח, בדולר ארה"ב) על מדד חברות אמריקאיות שהעסקים שלהן תלויים הן בכוח הקנייה של הדולר (מסחר פנים) והן בערך הדולר לעומת שאר מטבעות המדינות הנסחרות (יצוא).
ככה יש סה"כ לתיק המנייתי חשיפה/סיכוי הן לשער השקל/דולר והן לשער הדולר/שאר המטבעות בעולם.
לגבי השאלה אם זה מאוזן - אין לי מושג איך לבדוק את זה.

לגבי סעיף א' בלבד - העובדה שערך מוצר מסויים נקוב בדולרים לא משנה ולא חושפץ אותך לסיכון מט"ח (העובדה שהנכסים בקרן מושקעים במטבע זר - כן).
אמנם אתה צריך דולרים כדי לרכוש את הקרן, אבל נניח והדולר מזנק - תרחיש בו אתה צריך יותר שקלים כדי לקנות כמות מסויימת של דולרים. אבל, הקרן במצב כזה תעלה פחות דולרים (כיוון שערך הדולר עלה), לכן זה מתקזז לחלוטין. (כמו למשל שלשער הדולר-שקל שלעצמו אין השפעה על מחיר הזהב בשקלים, בעוד מחיר הזהב נקוב בדולרים. כלומר אם למשל ערך השקל ירד כמובן שהזהב יעלה יותר בשקלים, אבל זה יהיה דין כל מוצר על הפלנטה. אם ספציפית הדולר יתחזק מול כל העולם וכך גם מול השקל- לא תהיה לכך השפעה כי אמנם שער הדולר-שקל השתנה כתוצאה מכך, אבל כך גם שער הזהב-דולר, באופן שההשפעה תתקזז).

[נמחק - פרסומי]

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
בדיוק ההיפך הגמור מרוח אסטרטגית ההשקעה בפורום. (הסיבה נעוצה במשפט האחרון שלך)

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
ב תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 16
פ תיק השקעות ראשון - מוגן מט"ח או בלאקרוק? שוק ההון 17
R תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 4
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
R תיק השקעות קטן ראשון שוק ההון 4
Tim_Duncan סטודנט בן 25 עם תיק השקעות ראשון יומני מסע אישיים 52
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
N בן 21, תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
T אשמח לחוות דעת וביקורת על תיק השקעות ראשון 70/30 שוק ההון 9
R תיק השקעות ראשון שוק ההון 16
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
S תיק השקעות ראשון וכמה שאלות שוק ההון 14
D תיק השקעות ראשון 2.0 שוק ההון 17
D תיק השקעות ראשון שוק ההון 7
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
ע חוות דעתכן/ם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 72
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
E תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
N תיק ראשון ובחירת מנהל השקעות שוק ההון 18
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
R תיק השקעות ראשון עבור אזרח אמריקאי שוק ההון 41
A בניית תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
W תיק השקעות פאסיבי ראשון ועשיית סדר בבלאגן שוק ההון 14
JTAC תיק השקעות ראשון שוק ההון 8
S תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
romrom שאלות בסיסיות על תיק השקעות ראשון שוק ההון 15
מ תיק השקעות ראשון שוק ההון 18
O תיק השקעות ראשון - 150k and counting שוק ההון 9
ר פתיחה של תיק השקעות ראשון שוק ההון 72