1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

שאלות בסיסיות על תיק השקעות ראשון

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י romrom, ‏15/3/19.

1. romrom

romrom משתמש רשום

שלום!
    אני קורא הרבה כאן כבר כמה זמן ומתכוון להתחיל להשקיע עכשיו. תודה לכולכם!
    יש לי כמה שאלות מאד בסיסיות (לא עצה או ייעוץ חס ושלום, רק כמה שאלות להבנה).

אני אציג את הפרופיל שלי, רק כדי שאוכל לרפרנס אליו בשאלות התיאורטיות שיבואו אח"כ:
    אני בן 26 עם 250K, אחסוך בחודש בערך 15K.
    הכיוון שאני הולך אליו הוא:
    VTI (35%)
    VXUS (35%)
    PTF מדדיות 2-5 שנים ממשלתיות פסגות (15%)
    תכלית TTFי (00) ממשלתי שקלי ריבית קבועה 2-5 שנים מיטב (15%)
    קיבלתי הצעה מאקסלנס - 15 שקלים חודשי מקוזזים, 0.07% לאג"ח וקרן מחקה עם מינימום 3 ש"ח בארץ, 1 סנט מינימום 8$ לפעולה בארה"ב, 200 פיפס המרת מט"ח.

1. נניח מחיר הגיוני כלשהו של 100 דולר למניה, כדי להגיע למינימום של 800 סנט צריך לקנות מניות ב-80k דולר. אז תכלס כל קניה לאדם הסביר היא 8$. אני צודק?
    2. אם כך קניה אחת במניה בארה"ב בחודש כבר מקזזת את ה-15 שקל החודשיים נכון?
    האם זה אומר שעדיף לקנות בכל חודש (ולאזן על הדרך) ולא בתדירות נמוכה יותר?
    3. אם אני קונה VTI ו-VXUS אז זה בעצם 16 דולר? אז כדאי לקנות כל חודש אחד אחר?
    4. אני מנסה לסכם קנית ני"ע אמריקאי, זה יוצא שהעמלות של בית ההשקעות בלבד הם 8$ שזה 0.5% (אלא אם אקנה כל כמה חודשים) ועוד המרת מט"ח של 0.5%~. זה יצא מעל 1% עמלות בכל חודש. הרבה פחות מושך מ"0.07%" או 15 שקל מניירות ישראליות. זה באמת שווה את זה? אני מפספס משהו?
    5. כשיהיה לי מעל 100k דולר בניירות האמריקאיות - אוכל לנייד אותם ל-IB ללא עמלות?
    6. יש דרך לעשות אופטימזציה לתהליך הרכישה? העברת מהבנק לבית השקעות, ובבית השקעות קניה אוטומטית של הקרנות?

תודה רבה ! :)

2. Modric19

Modric19 משתמש ותיק

לא ממליץ ולא מייעץ

3. מוריארטי

מוריארטי משתמש ותיק

כן. דה פקטו כמעט כולם משלמים בכל קניה את המינימום
    כן. אתה יכול לעשות חישובי backtesting עם הפקדות של פעם בחודש ולהשוות להפקדות של פעם ברבעון או חציון (של סכום גדול פי 3 ו-6 בהתאמה בכל הפקדה), מכיוון שתוחלת ההשקעה חיובית אז כמובן שככל שתפקיד בתדירות גבוהה יותר זה עדיף. אציין רק שאין הבדל כזה גדול בסופו של דבר... גם להפקיד פעם בחצי שנה זה בסדר
    אתה יכול לקנות לסירוגין, זאת השיטה המועדפת עליי, אבל כך בחשבון שהחסרון שלה זה שההקצאה שלך תתנדנד, כלומר אם למשל אתה רוצה 50% 50% בין VTI לVXUS אז זה יראה יותר כמו לפעמים 60% 40% ולפעמים 60% 40%
    איך $8 זה 0.5%? אם אתה מפקיד 15K זה 0.2%, אבל כך בחשבון שזה גם מתקזז עם הדמי ניהול שאתה משלם גם ככה. אגב, סיכוי טוב שאתה יכול להוריד אותם ל-$5 מינימום
    אתה צודק שזה בכל זאת הרבה כסף, אבל בתור כלל אצבע העלויות הכי רציניות זה דמי ניהול כי יש בהן אפקט ריבית דריבית, לא נורא לשלם עמלה גבוהה חד פעמית
    לא. למיטב זכרוני זה עולה 100 שקל אצל אקסלנס... תבדוק איתם

4. roneng

roneng משתמש בכיר

למה לא להתחיל כבר עכשיו ב IB?
    אם התיק קטן מ 100k תשלם אומנם 10$ בחודש, אבל גם הם מתקזזים עם העמלות. אם אתה עושה קניה אחת בחודש אז כברכב יוצא לך יותר זול ב ib (אם אתה לוקח בחשבון עמלת המרה).
    חוץ מזה לפי הסכום הראשוני וההפקדה החודשית שלך כנראה שתגיע די מהר ל 100k

sogi ו-meni אוהבים את זה.
  5. romrom

romrom משתמש רשום

אוקיי אני מבין תודה לכולם!

הכוונה של הקרנות עצמן?

למען ההגינות ב4 החודשים הקרובים זו תהיה הפקדה של 8.
    אבל עדיין זה נראה לי כאילו אתה ממש צודק. אני לא מצליח לחשוב על הרבה סיבות לא להתחיל מ-IB. זה הרבה יותר זול! אני מפספס משהו?
    אולי בגלל שלא ניתן לקנות שם אג"ח ישראלי ? ואז בכ"מ צריך חשבון בישראלי

6. totoguy

totoguy משתמש ותיק

כמו שאמרת אם אתה רוצה גם אג"ח ישראלי, תצטרך משהו מעבר לIB. מעבר לזה יש את כל נושא דיווחי המס מאחר ומדובר בברוקר זר. יש מספר שירשורים על זה שכנראה כדאי לפחות להעיף בהם מבט קודם.

7. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

תבדוק כמה הבנק שלך לוקח על אג"ח, אם הסכום דומה תוכל להשאיר בבנק
    אולי בבנק יתנו לך אפשרות לאוטומציה בכלי הזה

8. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

שרלוונטי רק בשנים של מכירות או אלא אם פות"ש אזרח ארה"ב.
    לפי המתואר, לא נראה רלוונטי לשנים הקרובות.

9. roneng

roneng משתמש בכיר

רק אם אתה רוצה אג"ח ישראלי.
    יש אנשים שמעדיפים אג"ח אמריקאי, יש כאלה שמעדיפים אג"ח מפוזר עולמי ויש כאלה שלא מחזיקים אג"ח כלל. אף אחד לא אמר ש "צריך" דוקא אג"ח ישראלי.
    חוץ מזה יש אנשים שחושבים שהריבית על אג"ח ישראלי נמוכה מידי ומחזיקים במקום זה שקלים "סתם" או באיזה פיקדון שנותן ריבית.

כמובן שלא צריך לתת לזנב לקשקש בכלב ולוותר על אג"ח ישראלי רק בגלל הברוקר. אם אתה מחליט שאתה רוצה אגח ישראלי יש את האופציות שרשמו לפני.

*לא מיעץ ולא ממליץ לכאן או לכאן.

sogi ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  10. Yoss

Yoss משתמש בכיר

רק לשים לב שלרוב הבעיה העיקרית בבנק היא דמי משמורת, אז אם יש כאלה זה לא משתלם כי זה ירד באופן קבוע מכל הסכום שמושקע שם.

קפה שחור אוהב/ת את זה.
  11. דאוד

דאוד משתמש סולידי

למיטב ידיעתי לא ניתן לרכוש אגח ישראלי בIB. מישהו מכיר אחרת?

12. roneng

roneng משתמש בכיר

נכון, ישראלים לא יכולים לקנות אג"ח ישראלי שקלי בIB (אגב, לדעתי זרים כן יכולים. לפחות מניות אני יודע שאפשר).
    אבל כמו שאמרו קודם, לא חסר פתרונות.

13. romrom

romrom משתמש רשום

הבנתי.
    דיברתי איתם עכשיו. לוקחים 0.7% ועוד דמי ניהול תיק. לא באמת בא בחשבון. אמרו שיחזרו אליי עם הצעה טובה יותר מהסניף אבל כמה כבר הם ירדו.
    בכל אופן למיטב יש מסלול קרנות מחקות בלי דמי ניהול חודשיים ו-0.9%. זה רלוונטי לאג"חים באותה צורה נכון? זה יכול להיות פתרון טוב.

אני לא רואה את עצמי מוכר בקרוב. אבל זה אכן שיקול.
    כמה עולה רו"ח באמת? +-

אם מישהו יודע, מה השיקולים באחזקה של אג"חים מקומיים? אני די זרמתי עם הלך הרוח בפורום.
    אבל הריבית בישראל היא מהנמוכות בעולם. זה נפוץ שישראלים קונים אג"חים אמריקאים?
    ומה השיקולים בפיזור אג"חים עולמי כמו שכתבת? מפחית את התלות בשגעונות של מדינות ספציפיות?

אתם עוזרים המון!

14. Rahash

Rahash משתמש ותיק

אני לא יודע מה נפוץ ומה לא, והסיפור שלי קצת שונה כי אני ישראלי שגר בגרמניה, אבל אני הלכתי על אגח ממשלתי כלל עולמי בדירוג גבוה עם חשיפת יתר לארה"ב כי הריביות בארה"ב טובות יותר. כנראה שלא הייתי הולך על אגח של ממשלת גרמניה בלבד כי הריביות אפסיות. זה גם אומר שאני חשוף מאוד לתנודתיות ביחס השערים שבין הדולר והיורו (בינתיים עובד לטובתי, אבל מי יודע מה יהיה).

ספציפית האגח שלי מחולק 50-50 בין שתי הקרנות האלה:
    https://www.ishares.com/uk/individu...shares-global-aaaaa-government-bond-ucits-etf

https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/253744/

15. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

אם אתה שכיר וזה דו"ח שנתי פשוט, סביבת ה1,200. מפה זה יכול רק לעלות בהתאם לכמה אתה "מורכב"

16. totoguy

totoguy משתמש ותיק

בהחלט, אבל זה עדיין משהו שכדאי להכיר שקיים ונחוץ לפני שמתחילים עם ברוקר זר.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
נעים להכיר וכמה שאלות בסיסיות על אג"ח פינת המשקיעים ‏11/4/19
מס' שאלות בסיסיות פינת המשקיעים ‏17/5/17
בעקבות קריאה: מספר שאלות בסיסיות על קרנות נאמנות פינת המשקיעים ‏7/12/16
כמה שאלות בסיסיות על קרנות נאמנות מחקות פינת המשקיעים ‏8/7/16
שאלות אג"ח בסיסיות פינת המשקיעים ‏7/5/15
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.