• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות ראשון - פיזור מול מיקוד

• פותח הנושא AF1k
  • פורסם בתאריך

AF1k

משתמש רגיל
דירוג
555
שלום.
אני כרגע בתהליך של בניית תיק ההשקעות הראשון שלי. התנסתי בכל מיני סוגים של השקעות, אבל הגעתי למסקנה שבסופו של דבר השקעה בתעודות סל העוקבות אחר מדדים היא ההשקעה האופטימלית עבורי.
בעבר בחרתי בשיטת "השקעות ערך" והלך די טוב, אבל המחשבה שהתיק הזה הולך לשמש אותי לטווח הארוך של שנים ארוכות קדימה, העלה בי חששות. ואני לא מתכוון לסכן את התיק שלי (שכמובן שעם השנים יגיע לגדלים משמעותיים) על מניה כזו או אחרת. אז למה לא פשוט לקנות את השוק? :)

רציתי לשאול לגבי העניין של פיזור, מול צמצום. רוב התיקים שראיתי בפורום מורכבים מתעודות סל נפרדות העוקבות אחר מדדים מפולחים יותר- מניות ארה"ב, מניות אירופה, מניות שווקים מתעוררים, וכ'.
ומבדיקות שערכתי באמצעות portfoliovisualizer גיליתי שדווקא השקעה בתעודת סל אחת העוקבת אחרי מדד מסוים (במקרה שלי בחנתי את תעודת VTI העוקבת אחר שוק המניות האמריקאי), בשילוב עם תעודת סל העוקבת אחר נכס "נגדי" כדי לאן אותו (במקרה שלי בחנתי את TLT העוקבת אחר אג"ח מדינה אמריקאי לטווח ארוך), הגעתי לתשואות גבוהות יותר, מאשר הייתי מחלק את התיק לתעודות סל העוקבות אחר כל פלח בנפרד.

שוב כמובן שלא חכם להשתמש בידע אחורה על מנת לתכנן קדימה, אבל אשמח לדעת מה דעתכם בנושא. ארצות הברית למיטב הבנתי היא כלכלה חזקה מאוד, ויש בה המון חברות גדולות שהם בעצם קטרי הצמיחה של הבורסה האמריקאית. למה לא להשקיע ב-2 תעודות שאחת עוקבת אחר נכס מנייתי, אחת אחר נכס מאזן כמו אג"ח? אלא לחלק את התיק למספר תעודות סל קטנות יותר שעוקבות אחר השוק העולמי פחות או יותר?

נראה לי הרבה יותר "רווחי" בטווח הארוך להשקיע בארה"ב, מאשר לפזר את התיק ברחבי העולם ולספוג את הירידות והעליות של השווקים בכל מדינה ומדינה.

אודה לתשובתכם, וכיף לדעת שיש פה דיון פורה בנושא שאפשר ללמוד ממנו המון.

אני חושבת שהשאלה שלך מבלבלת בין שני נושאים שונים: 1. אחרי אילו שווקים לעקוב, 2. באילו ניירות להשתמש כדי לעקוב אחרי המדדים.
מי שהחליט לעקוב אחרי מדדי כל השווקים בעולם צריך להשתמש בכמה ניירות שונים פשוט כי אין נייר אחד שעוקב אחרי כל העולם במחיר סביר (למיטב ידיעתי). אז כנראה שהשאלה האמיתית שלך היא למה, בחלק המנייתי, לעקוב אחרי מדדי כל השווקים ולא רק אחרי השוק של ארה"ב.
כמו כל החלטה בבניית תיק זה עניין אישי של כל אחד, אבל התשובה הכללית היא שזה מפזר את הסיכונים, למשל זה מפחית את הסיכון שהתיק שלך יסבול אם ארה"ב תפסיק להיות אחת הכלכלות החזקות בעולם.

תודה על המענה.
למה לא לרכוש תעודת סל העוקבת אחר מניות בארה"ב, להנות מהתשואות הגבוהות (יחסית) כרגע שלה על פני שווקים אחרים, וברגע שהנתונים הגלובליים משתנים למכור את תעודת הסל, ולרכוש אחת אחרת?

הסולידית התייחסה לנושא בפוסט על הטעמים של השוקולד המריר

למה לא לרכוש תעודת סל העוקבת אחר מניות בארה"ב, להנות מהתשואות הגבוהות (יחסית) כרגע שלה על פני שווקים אחרים, וברגע שהנתונים הגלובליים משתנים למכור את תעודת הסל, ולרכוש אחת אחרת?
כאן אתה למעשה טוען שיש לך יכולת לזהות מתי הנתונים הגלובליים משתנים ולשנות את ההשקעות שלך בהתאם.
אם אתה חושב שיש לך יכולת כזו אז התשובה לשאלה שלך היא ברורה - תקנה רק את מה שאתה חושב שהכי טוב לקנות היום.

אם אתה חושב שאין לך יכולת לזהות מה יקרה בעתיד לפני שהוא קורה בפועל אז השאלה הופכת להיות:
האם אתה רוצה להסתכן שבחרת את החלוקה נכון ושאתה תדע להחליף אותה ברגע הנכון או לא?

אם הסיכון מתאים לך אז שוב חזרנו לתשובה שבה אתה קונה את מה שנראה לך היום.

אם הסיכון לא מתאים לך אז נשאר לך רק להחליט על חלוקה בין השווקים השונים ולדבוק בה באש ובמים תוך אמונה שהשוק יודע יותר ממך.

מניות ואג"ח זה חיות שונות לחלוטין.
שים לב שכאשר אתה עושה backtests ב-portfoliovisualizer או כל כלי אחר, שהריבית על אג"ח ממשלתי בעבר הייתה הרבה יותר גבוהה משהיא היום, שזה אומר שני דברים: 1. קיבלת יותר כסף על מוכנותך להחזיק את האג"ח משתקבל היום. 2. שככל שהריבית בארה"ב ירדה, הערך של האג"חים עלה עקב המחסור באלטרנטיבות שמספקות ריבית טובה. ככה שמי שהחזיק עד כה באג"ח אמריקאי ממשלתי ארוך נהנה מאד משני פקטורים אלו.
זה בוודאי לא המצב היום. מה יהיה הלאה? לא יודע, אבל קשה מאד להשליך ממה שקרה בעבר למה שיקרה בעתיד, כאשר התנאים כל כך שונים.

מי שהחליט לעקוב אחרי מדדי כל השווקים בעולם צריך להשתמש בכמה ניירות שונים פשוט כי אין נייר אחד שעוקב אחרי כל העולם במחיר סביר (למיטב ידיעתי).
זה לא מה שVXUS עושה?

זה לא מה שVXUS עושה?
לא בדיוק. הוא עוקב אחרי כל השווקים חוץ מארה"ב. אז אתה צריך 2 תעודות בשביל השוק העולמי כולו (להוסיף את VTI נגיד).
יש את VT שעוקב אחרי כל העולם כולל ארה"ב, אבל דמי הניהול שלו גבוהים מלקחת את שתי התעודות הנפרדות.

אתה מדבר על פחות מפרומיל האחוז הפרש בדמי ניהול. בטל ב60, ויכול גם לחסוך לך מס בעת האיזונים.

אף פעם לא הבנתי למה צריך לאזן בין שווקים שונים. הרי את המשקל של השווקים קובעים מראש לפי היחס של שווי השוק של הכלכלות. אז עכשיו, אם שווי השוק של ארה״ב עלה ושווי השוק של שאר העולם ירד, ולא עשיתי שום איזון - אז בהגדרה אני מאוזן, כי עדיין אני מחזיק כל כלכלה ביחס ישר לשווי השוק שלה. או שאני מחמיץ משהו? יש איזה נתון של ״גודל כלכלה״ אובייקטיבי שלפיו מאזנים?
(כמובן, אין לזה קשר לשאלת האיזון בין אפיקי השקעה שונים, נניח מניות לאג״ח)

אתה מדבר על פחות מפרומיל האחוז הפרש בדמי ניהול. בטל ב60, ויכול גם לחסוך לך מס בעת האיזונים.
היי, אני בעד. הוא פשוט שאל ספציפית על נייר אחד.

VI - 0.17%
VTI+VXUS - 0.095%

הפרש של 55%, או 0.075% נקודות אחוז שהם 7.5 עשיריות אחוז ולא פרומיל. זה לא מטורף אבל זה גם כסף.. למשל עבור החזקה של חצי מליון ש"ח במשך 20 שנה זה אומר עוד שבע וחצי אלף ש"ח מתנה.
וכדי לחדד- זה לא חוסך מס בעת איזונים, אלא דוחה מס, ורק אם האיזון כולל מכירה (וגם אז זה דווקא מאפשר לדחות מס אחר אם יש מגן מס והמכירה היא ברווח)

אף פעם לא הבנתי למה צריך לאזן בין שווקים שונים.
הנושא נידון בעבר בכמה שרשורים.
אם המטרה היא להחזיק את השוק לפי המשקל שלו, אין צורך לאזן בין הקרנות הנ"ל.
אם רוצים להחזיק תיק Slice and dice, שבו האיזון מקטין את התנודתיות ללא פגיעה בתשואה, עדיף להחזיק יותר ניירות ולאזן.

אם רוצים להחזיק תיק Slice and dice, שבו האיזון מקטין את התנודתיות ללא פגיעה בתשואה, עדיף להחזיק יותר ניירות ולאזן.

אז למעשה לא משנה לאזן למה בדיוק, עצם האיזון הוא זה שעוזר? אם ברגע שהתחלנו ארה״ב היתה 40% אז נאזן חזרה ל-40% ואם ברגע שהתחלנו היתה 35% אז נאזן חזרה ל-35%?
איך זה עומד מול VXUS, למשל? מה עושה VXUS אם השוק באירופה עולה משמעותית יחסית לשוק היפני, יש שם פעולת איזון פנימית או לא?

יש שם פעולת איזון פנימית או לא?
לא. קרנות ממושקלות לפי שווי שוק צף, לא מאזנות. (יש קרנות שכן מאזנות כמו VXFFX, קרנות מומנטום וקרנות משקל אחיד)
בתיק S&D יש סטייה ממשקל השוק. אני מציע שתראה את המשקלים של שוקולד מריר (בלי לבדוק, אני בטוח שהם השתנו)

אוקיי, אז ההצהרה של @אורי ג. שעדיף להחזיק נייר אחד שעוקב אחרי כל העולם כי הוא חוסך מס באיזון היא לא ממש נכונה לדבריך - כי נייר כזה לא מבצע איזון, ולכן יהיה תנודתי יותר מתיק שמחזיק כמה ניירות ולכן אפשר לאזן. וכנראה יש אופטימום כלשהו של מספר ניירות - נגיד 4-5 - כדי מצד אחד לשמור על קורלציה שלילית ויכולת לאזן, ומצד שני לא להסתבך יותר מדי.

אוקיי, אז ההצהרה של @אורי ג. שעדיף להחזיק נייר אחד שעוקב אחרי כל העולם כי הוא חוסך מס באיזון היא לא ממש נכונה לדבריך - כי נייר כזה לא מבצע איזון, ולכן יהיה תנודתי יותר מתיק שמחזיק כמה ניירות ולכן אפשר לאזן. וכנראה יש אופטימום כלשהו של מספר ניירות - נגיד 4-5 - כדי מצד אחד לשמור על קורלציה שלילית ויכולת לאזן, ומצד שני לא להסתבך יותר מדי.
כפי שהסולידית הסבירה, לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות.
היתרון הגדול של תיק עם נייר אחד הוא הפשטות. אם מדובר בחשבון ללא משיכות, ללא הפקדות ועם אגירת דיבידנדים, אפשר לשכוח ממנו לחלוטין.
החסרונות של S&D הם עמלות, מיסוי, הסתמכות יתר על ביצועי עבר (תלוי בתיק), "כאב ראש" (קטן) אחת לרבעון/שנה ו"שגיאת עקיבה" פסיכולוגית.

הפרש של 55%, או 0.075% נקודות אחוז שהם 7.5 עשיריות אחוז ולא פרומיל. זה לא מטורף אבל זה גם כסף.. למשל עבור החזקה של חצי מליון ש"ח במשך 20 שנה זה אומר עוד שבע וחצי אלף ש"ח מתנה.
וכדי לחדד- זה לא חוסך מס בעת איזונים, אלא דוחה מס, ורק אם האיזון כולל מכירה (וגם אז זה דווקא מאפשר לדחות מס אחר אם יש מגן מס והמכירה היא ברווח)
פרומיל = 0.1%
0.17-0.095=0.075
0.075<0.1
מ.ש.ל

דחיית מס משולה לרווח כיוון שאתה משיג תשואה על המס שנדחה, הרווח על המס שנדחה יעלה לאין שיעור על ההפרש דמי הניהול בין 2 התעודות בהנחה שהאיזון מתבצע לא רק על ידי הוספת כסף נוסף אלא ע"י מכירה של אחת התעודות, תוסיף לזה את עלות העמלות בעת האיזונים (קנייה+מכירה של כל נייר).
בנוסף הכותב ציין:
אני כרגע בתהליך של בניית תיק ההשקעות הראשון שלי
לא חושב שהשואל מתכוון לרכוש נתח מנייתי ב500K, אז חיסכון הפוטנציטלי יהיה קטן הרבה יותר.
בגדול אני חושב שעדיף להסתכל על התמונה הגדולה, עמלות זה לא חזות הכל בטח ובטח שמדובר על פחות מפרומיל האחוז.

לא. קרנות ממושקלות לפי שווי שוק צף, לא מאזנות. (יש קרנות שכן מאזנות כמו VXFFX, קרנות מומנטום וקרנות משקל אחיד)
בתיק S&D יש סטייה ממשקל השוק. אני מציע שתראה את המשקלים של שוקולד מריר (בלי לבדוק, אני בטוח שהם השתנו)
הי, יש סיכוי שתוכל להסביר למה הכוונה?
האיזון בין מניות לאגח ברור לי ככלי לשמירת רמת התנודתיות או סיכון של התיק.
נניח שהפלח המנייתי מורכב משתי תעודות, iwda, כלומר עולם מפותח וeimi, כלומר שוקים מתפתחים. נניח שכיום המתפתחים מהווים 10 אחוז מהשוק העולמי (דרך אגב מה הכוונה שווי שוק צף?)
אני נכנס היום לשוק ושם 90 אחוז בiwda ו10 אחוז בeimi.
במהלך השנה נניח שבורסת סין מתרסקת והמתפתחים הופכים להיות רק 5 אחוז. אני מניח שבמצב זה eimi יהפוך להיות 5 אחוז מהתיק שלי רק מעצם ירידת הערך שלו.
לכן, למה בעצם אני צריך לאזן חזרה ל10 אחוז בסוף השנה? האם זה בגלל ששוק שנפל יש סיכוי יותר גבוה שיחזור לגודל המקורי שלו או שיעלה? ואם כן מי אמר שהגודל ה"נכון" הוא 10, ולא 5 אחוז?

@doc29
אין גודל נכון וגודל לא נכון.
אם אתה משקיע לפי גודל שוק, לא צריך לאזן.
אחרת תצטרך לקבוע את המשקלים לפי קריטריון אחר. אני ממליץ שתראה את תיק שוקולד מריר של הסולידית ואת עוגת דובדבנים של אדם. שניהם חרגו ממשקל השוק. במובן מסוים הם לוקחים את התיק הנצחי של הארי בראון צעד אחד קדימה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
ב תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 16
פ תיק השקעות ראשון - מוגן מט"ח או בלאקרוק? שוק ההון 17
R תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 4
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
R תיק השקעות קטן ראשון שוק ההון 4
Tim_Duncan סטודנט בן 25 עם תיק השקעות ראשון יומני מסע אישיים 52
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
N בן 21, תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
T אשמח לחוות דעת וביקורת על תיק השקעות ראשון 70/30 שוק ההון 9
R תיק השקעות ראשון שוק ההון 16
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
S תיק השקעות ראשון וכמה שאלות שוק ההון 14
D תיק השקעות ראשון 2.0 שוק ההון 17
D תיק השקעות ראשון שוק ההון 7
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
ע חוות דעתכן/ם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 72
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
E תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
N תיק ראשון ובחירת מנהל השקעות שוק ההון 18
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
R תיק השקעות ראשון עבור אזרח אמריקאי שוק ההון 41
A בניית תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
W תיק השקעות פאסיבי ראשון ועשיית סדר בבלאגן שוק ההון 14
JTAC תיק השקעות ראשון שוק ההון 8
S תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
romrom שאלות בסיסיות על תיק השקעות ראשון שוק ההון 15
מ תיק השקעות ראשון שוק ההון 18
O תיק השקעות ראשון - 150k and counting שוק ההון 9
ר פתיחה של תיק השקעות ראשון שוק ההון 72