• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות ראשון - גיל +40

jazzman

משתמש רשום
דירוג
1
שלום,
אני קורא את הפורום והבלוג של הסולידת כבר כמעט שנה.
קראתי את הספר The four pillars of investing על מנת להעשיר את בסיס הידע שלי ע"פ המלצת הסולידית.
הפורום והבלוג הם מקומות נהדרים ללמוד בהם. תודה לסולידית ולכל המגיבים.
אני מנסה להרכיב תיק השקעות בפעם הראשונה.
אני בתחילת שנות ה 40 לחיי, נשוי עם ילדים ועובד בפיתוח בעולם ההיטק.

דיסקליימר: אשמח לשמוע את דעתכם על התכנון שלי. מבין שזה לא יעוץ.
אני אינני מיעץ ולא ממליץ לאיש. אני עשוי להחזיק ו\או למכור ניירות המוזכרים בפוסט זה.

רוב ההון שלי נמצא בנדל"ן. בחשבון הממוסה השאיפה היא להרכיב תיק השקעות פאסיבי שיהיה אגרסיבי מספיק לעומת הפלח הנדל"ני. בשנים הקרובות בכוונתי לאזן אותו ולהגדיל אותו ע"י הזרמת ההכנסה הפנוייה שלי לקניית ני"ע.

קופות הגמל שלי (חשבונות פטורים: פנסיה וכיו"ב) כולן יושקעו במקסימום מניות האפשרי - אם אפשר אז בחו"ל.
קרן השתלמות תעבור ל IBI להשקעה מנוהלת פאסיבית ב סנפי 500 .

חשבון ממוסה.
כל הקרנות מחלקות. הסבר בהמשך.
התיק מיועד לפחות ל15 שנים.
אין לי כוונה למכור את התיק אלא להתקיים ממנו בפנסיה. לאחר מותי אולי הצאצאים יחשבו אחרת... אבל זה בעיה שלהם.

הקצאת נכסים - אחוזים משקפים את הנתח מהחשבון הממוסה:
75% - מניות - הטייה לישראל ול small cap, דולרי (למעט )
30% VTI
30% VXUS
10% VB
5% ,תל אביב 35 ? (פאסיבי) - לא בחרתי עדיין. תלוי בעיקר בדמי הניהול.​

25% - לא מנייתי, שיקלי
10% אג"ח ישראל לא צמודות 2-5 שנים
10% אג"ח ישראל צמודות 2-5 שנים
5% מזומן​

מידע נוסף והסברים:
ההטייה לשקל נובעת מרצון להיות חשוף לשקל מאחר ואני גר בישראל. (מתיחס גם לנייר תל אביב 35)
ההטייה לsmall cap משקפת רצון לסיכון נוסף עם ציפייה לתשואה קטנה נוספת.
הסבר לקרנות לא מחלקות. אני רוצה לקבל דיווידנדים משני טעמים:
לא השתכנעתי שבטווח של 15 שנה הרווח מהשקעה מחדש של הדיווידנדים וכן השקעה בקרנות איריות נותן הבדל משמעותי וחד.כמו כן דיווידנדים יכולים לעזור בעת צרה ולהפחית את הצורך למכור חלקים של התיק.
לא חושש ממס ירושה בשלב זה (ממתין לשינויים שטראמפ מכין לנו J).יתכן שאשנה את דעתי בהמשך ואאלץ לעבור לקרנות איריות עבור מניות חדשות. אולי אפילו אאלץ למכורבמעבר לאיריות.
למרות שיהיה חי חבל מאד לאבד את הכסף הזה אינני תלוי בו על מנת להתקיים כל עוד יש לי הכנסה. אין בכוונתי למכור את התיק בעת נפילות קשות בבורסה. למעשה אני חושב להשקיע יותר באפיק מנייתי אם זה יתרחש.

ניהול:
הניהול של החלק השקלי (25% = 10+10+5) יתבצע בבנק שלי.
הניהול של החלק הדולרי ב IB. יש לי מעל K100 דולר להשקעה.
קנייה - פעם ב 6 חודשים. אני יכול יותר פעמים מבחינת עליות מינימום אבל אין לי זמן לזה.
לא הגשתי ד"וח מעולם למס הכנסה ככל שאני זוכר. למזלי יש לי אפשרות להגיש דו"ח עם עזרה מקצועית בחינם.

תודה מראש לכל המגיבים.
jazzman

רוב ההון שלי נמצא בנדל"ן
האם אתה ממונף? אם כן, יתכן שעדיף להחזיר את ההלוואה מאשר להלוות למדינה בריבית נמוכה.

הטייה לישראל ול small
למה?

ההטייה לשקל נובעת מרצון להיות חשוף לשקל מאחר ואני גר בישראל.
אתה כבר חשוף. אני לא בטוח שהגדלת החשיפה לתל אביב מתאימה למצבך.

ההטייה לsmall cap משקפת רצון לסיכון נוסף עם ציפייה לתשואה קטנה נוספת.
אז למה לא לפקטורים אחרים?

דיווידנדים יכולים לעזור בעת צרה ולהפחית את הצורך למכור חלקים של התיק.
חסר משמעות.

אבל אין לי זמן לזה.
אני מציע שתשערך מספרית כמה אתה מפסיד מכך. אולי כדאי להפקיד בהוראת קבע לקרן ישראלית, ותקופתית להעביר ממנה?

עזרה מקצועית בחינם.
בדוק את ההטייה של היועץ.

כל עוד יש לי הכנסה
אתה לוקח סיכון משמעותי לאדם בגיל 40 ששם 75 אחוז מכספו במניות. אינני יודע כמה ההון הזה באמת משמעותי עבורך, אבל נסה לדמיין ברצינות את תיק המניות שלך קורס ב-50 אחוז ביחד עם תרחיש לגיטימי של פיטורין או הוצאות משמעותיות בלתי צפויות.

ברוכים הבאים לפורום,
אני חדש יחסית בעצמי, בגיל דומה, בלי משפחה, ועם הסתכלות בגדול דומה.
שאלה - למה ת"א 35, ולא ת"א 125, או אפילו ת"א 125 + ת"א צמיחה, במיוחד אם אתה מנמק הטייה ל small cap?

אתה כבר חשוף.
באיזו צורה ? מלבד 5 אחוז ?

אתה לוקח סיכון משמעותי לאדם בגיל 40 ששם 75 אחוז מכספו במניות
האם הוא שכיר ? עצמאי ? עובד במשרה עם בטחון תעסוקתי (ועד/שרות מדינה)

% אג"ח ישראל לא צמודות 2-5 שנים
10% אג"ח ישראל צמודות 2-5 שנים

אני מבין אגח לא צמוד לטווח קצר אבל גם אגח צמוד לאותו טווח ?
למה לא אגח מדינה כללי על 20% וזהו ?
רוב ההון שלי נמצא בנדל"ן.
בארץ ? בחול ? להשכרה או לשם ערך ? למגורים ? לעסקים ? - זה משפיע על רמת הסיכון שלך

ראשית אני מאד מודה לכם על התגובות המועילות. גרמתם לי לחשוב.
האם אתה ממונף? אם כן, יתכן שעדיף להחזיר את ההלוואה מאשר להלוות למדינה בריבית נמוכה.
אין לי חובות.
אתה כבר חשוף. אני לא בטוח שהגדלת החשיפה לתל אביב מתאימה למצבך
למה לא מתאים? אני מדבר על חשיפת ההשקעות הנזילות. נדלן קשה להנזיל ולכן הוא לא נחשב חשיפה מהסוג שאני מתכוון אליה. אבל אולי אני טועה. אשמח לשמוע עוד על הנושא.
אז למה לא לפקטורים אחרים?
תוכל בבקש לפרט אילו?
חסר משמעות.
צודק. בדקתי. מדובר על גג 2% בשנה אחרי מס. וזה עוד אופטימי. עדיין לא מוצא סיבה טובה להשקיע בקרנות לא מחלקות.
אני מציע שתשערך מספרית כמה אתה מפסיד מכך. אולי כדאי להפקיד בהוראת קבע לקרן ישראלית, ותקופתית להעביר ממנה?
נכון. צודק. מוסיף את זה. ראיתי אנשים שמשקיעים בקסם עולמי או משהו דומה. אבדוק את האלטרנטיבות.
בדוק את ההטייה של היועץ.
זה יועץ מס. לאילו הטיות אתה מתכוון.
אתה לוקח סיכון משמעותי לאדם בגיל 40 ששם 75 אחוז מכספו במניות. אינני יודע כמה ההון הזה באמת משמעותי עבורך, אבל נסה לדמיין ברצינות את תיק המניות שלך קורס ב-50 אחוז ביחד עם תרחיש לגיטימי של פיטורין או הוצאות משמעותיות בלתי צפויות.
לא כתבתי. אני משאיר כרית בשווי חצי שנת מחייה שמורכבת גם מהפלח המזומן אבל לא פחות. אני מניח שבעת צרה אוכל להשלים מהלואה בקרן השתלמות או מהמשפחה. אני מניח שאוכל למצא עבודה חדשה בתוך שנה אם אפוטר. יש לי ביטוחי בריאות ואכ"א על 100% משכרי.
שאלה - למה ת"א 35, ולא ת"א 125, או אפילו ת"א 125 + ת"א צמיחה, במיוחד אם אתה מנמק הטייה ל small cap?
צודק. בלבול שלי. התכוונתי לתל אביב 125 או מדד מניות גלובלי אחר לא מנוהל ופאסיבי. "צמיחה" נשמע לי לא פאסיבי. יכול לפרט?
האם הוא שכיר ? עצמאי ? עובד במשרה עם בטחון תעסוקתי (ועד/שרות מדינה)
אני שכיר בתחום מבוקש בהייטק.
למה לא אגח מדינה כללי על 20% וזהו ?
אולי אני טועה כאן. רציתי ני"ע שחושף אותי לכל אג"ח הממשלתיות לטווח קצר ובינוני. נשמע לי לא טוב להיות חשוף לאג"ח ל30 שנה. אין לי הסבר טוב. אשמח אם תפרט ותפנה אותי מה לקרא כדי שאוכל לחשוב בעצמי.
בארץ ? בחול ? להשכרה או לשם ערך ? למגורים ? לעסקים ? - זה משפיע על רמת הסיכון שלך
הנדלן בישראל. משמש למגורים. בית שבבעלותי.

שאלה לא קשורה: למה מתייגים שמות של אנשים בפוסטים? מה זה נותן?

תודה רבה לכולכם!
jazzman

זה מסב את תשומת ליבם לפוסט באמצעות מערכת ההתראות באתר.
אג"ח ארוך טווח נופל כאשר הריבית עולה. בסביבת ריבית נמוכה, סביר להניח שהריבית תעלה, והראשון שיחטוף יהיה האג"ח ארוך הטווח, בצורה חזקה. מנגד, אף אחד לא יודע מה הולך לקרות מחר, בטח שלא בעוד 30 שנה, אז הפתרון של מרבית המשקיעים הפאסיבים הוא לרכוש תעודה שעוקבת אחרי סולם של אג"חים, במח"מ משתנה, צמוד ולא צמוד, על מנת להגן על כספם ממגוון תרחישים.

אתה כבר חשוף. אני לא בטוח שהגדלת החשיפה לתל אביב מתאימה למצבך.
@jazzman כל החיים שלך חשופים גם לבורסה המקומית וגם לשקל דרך הפנסיה, קופות גמל, בונוסים, אופציות, משכורת, תוכניות חיסכון, פוליסות חיסכון... כולם home bias ובגדול.

אני שכיר בתחום מבוקש בהייטק.
זה עצוב לומר את זה, אבל שכירים בגיל 40-45 בהייטק הם הכי מועדים לסיים את הקריירה שלהם. שמעתי על כמה אנשים שישבו בבית שנתיים ושלוש עד שמצאו בחזרה עבודה בהייטק.

תודה ל @TunaGolem, @זרטוסטרא, @כימאי , @Oringa, @אנון נימוס.
הנה התיק המתוקן:
הקצאת נכסים - אחוזים משקפים את הנתח מהחשבון הממוסה: מניות ירד מ75 ל 70.
70% - מניות - הטייה ל small cap, דולרי
30% VTI
30% VXUS
10% VB
5% ,תל אביב 35 מבוטל

30% - לא מנייתי, שיקלי
20% אג"ח ישראל כללי (קסם, דמי נהול 0.15)
10% מזומן עלה מ5 ל 10

האג"ח מיועד למתן את תנודיות התיק. אני לא יודע וגם אין לי מספיק כסף על מנת לקנות באופן ישיר סולם אג"ח.
אני רוצה לבדוק את הנושא הזה בהמשך.
כמו כן אני שוקל להחזיק חלק מהמזומן בדולרים זאת על מנת לאפשר רכישה מהירה של ניירות. אני לא יודע איזה חלק. אני לא רוצה ל"סבך" את התיק יותר ממה שהוא כבר.

כבר שמעתי כמה פעמים על יועצי מס שנתנו המלצות גרועות בעיקר כדי לפשט את הדיווח.
אני חושד שיועץ שלא אתה משלם לו, מועד יותר להטעיות.
צודק. אני אפנה ליועץ מנוסה ואשלם לו.
זה עצוב לומר את זה, אבל שכירים בגיל 40-45 בהייטק הם הכי מועדים לסיים את הקריירה שלהם. שמעתי על כמה אנשים שישבו בבית שנתיים ושלוש עד שמצאו בחזרה עבודה בהייטק.
אני מודע לזה :(. בתוך עמי אני חי. זה סיכון שאני לוקח. בשביל זה יש לי את ההשקעות השיקליות.

@jazzman כל החיים שלך חשופים גם לבורסה המקומית וגם לשקל דרך הפנסיה, קופות גמל, בונוסים, אופציות, משכורת, תוכניות חיסכון, פוליסות חיסכון... כולם home bias ובגדול.
אני חדש. תוכל להכווין אותי? מה לעשות עם החלק הלא מנייתי? כמו כן, לא היית שומר שקלים ליום מעונן?

אשמח לפידבק נוסף.
jazzman

נראה טוב יותר. עדיין ההטייה (הלא מבוססת) ל-Small Cap שנויה מעט במחלוקת, אבל לכולנו יש Bias שאנחנו לעיתים פועלים לפיו.

כמו כן אני שוקל להחזיק חלק מהמזומן בדולרים זאת על מנת לאפשר רכישה מהירה של ניירות. אני לא יודע איזה חלק. אני לא רוצה ל"סבך" את התיק יותר ממה שהוא כבר.
מה הכוונה? אם אתה פותח את התיק ב-IB, אתה מעביר לו שקלים דרך חשבון הבנק של IB בישראל וממיר אותם לדולרים במהלך המסחר הרציף בזירת ה-Forex של IB. כתבתי מדריך למגירה על הנושא, אין לי בעיה לפרסם אותו בפורום אם תרצה. הדיון על IB "קצת" עמוס.

אני חדש. תוכל להכווין אותי? מה לעשות עם החלק הלא מנייתי? כמו כן, לא היית שומר שקלים ליום מעונן?
אני חושב שהכוונה הייתה דווקא לחשיפה לבורסת תל אביב. הגיוני לשמור חלק מהפלח של התיק שלך במטבע המקומי, בצורך אג"ח ממשלתי, ולא להיות חשוף אך ורק לדולר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
ב תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 16
פ תיק השקעות ראשון - מוגן מט"ח או בלאקרוק? שוק ההון 17
R תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 4
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
R תיק השקעות קטן ראשון שוק ההון 4
Tim_Duncan סטודנט בן 25 עם תיק השקעות ראשון יומני מסע אישיים 52
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
N בן 21, תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
T אשמח לחוות דעת וביקורת על תיק השקעות ראשון 70/30 שוק ההון 9
R תיק השקעות ראשון שוק ההון 16
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
S תיק השקעות ראשון וכמה שאלות שוק ההון 14
D תיק השקעות ראשון 2.0 שוק ההון 17
D תיק השקעות ראשון שוק ההון 7
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
ע חוות דעתכן/ם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 72
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
E תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
N תיק ראשון ובחירת מנהל השקעות שוק ההון 18
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
R תיק השקעות ראשון עבור אזרח אמריקאי שוק ההון 41
A בניית תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
W תיק השקעות פאסיבי ראשון ועשיית סדר בבלאגן שוק ההון 14
JTAC תיק השקעות ראשון שוק ההון 8
S תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
romrom שאלות בסיסיות על תיק השקעות ראשון שוק ההון 15
מ תיק השקעות ראשון שוק ההון 18
O תיק השקעות ראשון - 150k and counting שוק ההון 9
ר פתיחה של תיק השקעות ראשון שוק ההון 72