• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות ראשון, בן 33

פאלינדרום

משתמש רשום
דירוג
4
ברור לי שכל התגובות לא מהוות ייעוץ.

אני קורא בבלוג ובפורום כבר זמן רב ועכשיו אני מצטרף למסיבה מאוחר. יש לי כרגע:
- שתי קרנות השתלמות (לאשתי ולי), כל אחת על סך של כ-85000. כרגע מנוהלות עם דמי ניהול 0.39%. מתכנן לגעת בזה לא לפני עוד 25 שנים או יותר.
- תכנית חיסכון ובה 90000. כנ"ל לגבי אופק השקעה.
- תכנית חיסכון שמכילה מקדמה של 350000 לקניית דירה אם וכאשר אמצא דירה שעלותה סבירה (נניח, עד כ-800000 בשקל של היום). אני מניח שבשנים הקרובות זה לא ממש ריאלי.

התכנית שלי היא כך:
עבור סכום הכספים לא כולל המקדמה לדירה, 15% אג"ח ו-85% מניות (מתוכם 70% אמריקאי ו-30% "עולמי"). באופן ספציפי:
1) להעביר את שתי קרנות ההשתלמות ל-IRA ולקנות 70% VTI ו-30% VXUS. הוצע לי דמי ניהול של 0.35% במיטב דש, אבל יש להוסיף עוד כ-20 ש"ח לחודש דמי תפעול.
2) לפתוח בעוד מספר חודשים חשבון ב-IB ארה"ב, להעביר את ה-90000 ולקנות בפרופורציות מתאימות קרן אג"ח כך שערכה יהיה 15% מסך שני חשבונות ההשקעה הנ"ל, ועם היתרה שוב 70% VTI ו-30% VXUS.

כעת לשאלות שלי:
- האם אני מפספס פה משהו, עושה טעות שלא תיעשה, וכו'?
- המקדמה של 350000. כרגע היא שוכבת בתכנית חיסכון על ריבית שנתית מתואמת של 1.6%. אולי יש משהו יותר טוב לעשות עם זה? לקנות קרן אג"חית? לא יודע.

תודה אנשים חכמים.

- המקדמה של 350000. כרגע היא שוכבת בתכנית חיסכון על ריבית שנתית מתואמת של 1.6%. אולי יש משהו יותר טוב לעשות עם זה? לקנות קרן אג"חית? לא יודע.
הבעיה (שלך) כאן היא שאינך מגדיר (לעצמך) מהו טווח הזמן הרלוונטי, לכן קשה מאד לענות. לדעתי חשוב שתנסה להגדיר זאת, מפני שבינתיים אתה מפסיד תשואה אלטרנטיבית פוטנציאלית, וייתכן שלמשך שנים ארוכות.
אני מניח גם שאתה מנסה לתזמן את שוק הנדל"ן - וגם זה לרוב נידון לכשלון.

תודה על התגובות.

הפלח הפנסיוני מצוי בקרנות פנסיה במה שהם מכנים מסלול כללי. אני יכול לשנות את זה למסלול מנייתי אבל בינתיים לא הצלחתי להבין מהם מה זה אומר בפועל. מכיוון שאין IRA בקרנות פנסיה לא התעמקתי בזה מעבר לנ"ל.

לגבי המקדמה לדירה: "לתזמן את שוק הנדלן" אכן נשמע כמו משהו שנועד לכישלון. האם זה אותו הדבר כמו להמתין למציאת דירה במחיר שסביר בעיניי? יכול להיות, לא חשבתי על זה. מכיוון שאין לי מושג מתי זה עלול לקרות אני חושש מלהציב את המקדמה הזו בנכסים שלא אוכל למכור בהתראה של מספר חודשים. האם זה בפני עצמו גישה לא טובה? אולי עדיף לוותר על דירה ל-10 השנים הקרובות ולחשוב שוב בעוד 5 שנים? זה פחות רצוי אצלנו כי אשתי מאוד מעוניינת לקנות כשיתאפשר במחיר סביר. אבל אני בהחלט מוכן לשמוע אם יש לנו כאן מה ללמוד.

האם זה בפני עצמו גישה לא טובה?
אתה כל הזמן בלחץ ועם היד על הדופק ולא בטוח האם זה הזמן הנכון, וכמו שכתבתי מקודם, בינתיים אתה מפסיד תשואה אלטרנטיבית.
יש המון דיונים בפורום בנוגע לנדל"ן בפורום, אתה יכול לקרוא עוד שם.
הייתי שוקל את האופציות הבאות, ואינני ממליץ כלל על אף אחת מהן:
1. להחליט שלא קונים דירה ב-5 השנים הבאות, וזהו.
2. להחליט שקונים דירה עכשיו, וזהו.
בכל מקרה מה שחשוב זה לקבל החלטה מוסכמת ולדבוק בה.

ברוך הבא לפורום.
הכיוון נראה טוב, והמצב הפיננסי שלך ושל אשתך יפה.

מספר תהיות שעלו לי:
1. יש סיבה להעדפה שאתה נותן לשוק המניות האמריקאי?
2. לגבי פתיחת חשבון ב-IB - בגדול התיק שלך תהיה לכך עלות חודשית. חשבת על להמתין עם הפתיחה עד שתגיע לרף שפוטר מתשלום חודשי (תיק של 100,000$), ובינתיים להשקיע דרך בית השקעות ישראלי?
3. מה אופק ההשקעה שאתה מייעד לתיק המנייתי שלך ב-IB? האם נתת דעתך לסיכון מס ירושה בנכסים אמריקאים?

ברוך הבא לפורום.
הכיוון נראה טוב, והמצב הפיננסי שלך ושל אשתך יפה.
תודה.

1. יש סיבה להעדפה שאתה נותן לשוק המניות האמריקאי?
ביחס לשוק העולמי, או אל מול אפשרויות אחרות כמו השוק הישראלי או אירופאי וכו'?
בשני המקרים הסיבה היא שהתרשמתי שהתשואה הממוצעת היא הגבוהה ביותר ביחס למידת היציבות שהייתי מקווה לה (שזה לא המון יציבות, אבל מספיק כדי לתכנן בד"כ לעוד 5 שנים). לפי ההתרשמות שלי זה נכון במיוחד עבור השוואה לשוק הישראלי אבל לא רק. כמובן שיתכן בהחלט שאני טועה.

2. לגבי פתיחת חשבון ב-IB - בגדול התיק שלך תהיה לכך עלות חודשית. חשבת על להמתין עם הפתיחה עד שתגיע לרף שפוטר מתשלום חודשי (תיק של 100,000$), ובינתיים להשקיע דרך בית השקעות ישראלי?
כן, חשבתי על זה. בסוף החלטתי שלא מהסיבות הבאות. אבל שוב אלה החלטות שנעשות ללא נסיון, לכן אני מתייעץ.
- נראה לי שהנכסים האמריקאים שלי לא בדיוק מוגנים בבית השקעות ישראלי בגלל אופן הרישום שלהם, בעוד שבבית השקעות אמריקאי הם שייכים לי ישירות והרגולציה נותנת הרבה ביטחון במקרה כזה.
- עלויות ההמרה לדולר, עמלות הקנייה והמכירה יקרות בהתחשב שהייתי רוצה להכניס כסף נוסף לחשבון מדי חודש/רבעון (לפי הזול מהשניים אם יש הבדל).
- כאשר אעבור את הרף, לא ברור לי אם אוכל להעביר את הנכסים ל-IB מבלי למכור אותם ולכן לשלם מס.

3. מה אופק ההשקעה שאתה מייעד לתיק המנייתי שלך ב-IB? האם נתת דעתך לסיכון מס ירושה בנכסים אמריקאים?
בגדול אני אשמח להשאיר לילדים שלי כסף במקרה שאמות אבל אני לא מאמין גדול שזה הכרחי. יותר חשוב בעיניי שילמדו בעצמם איך להתנהל ולחיות עם מה שיש להם. כך שאני פחות מודאג מזה שאם כבר יקבלו כסף, אז יקבלו קצת פחות. אז חוסך לשימוש שלי ושל אשתי (כאשר כמובן הרבה ילך לילדים, כל עוד אנחנו חיים). זה נשמע הגיוני או שלא חשבתי על זה מספיק?
עריכה: לא עניתי לחלק הראשון בשאלה. לפחות 25 שנים.

ביחס לשוק העולמי, או אל מול אפשרויות אחרות כמו השוק הישראלי או אירופאי וכו'?
נקודת המוצא של הרבה מחברי הפורום היא פיזור לפי משקל שוק. כל חריגה מזה צריכה סיבה.
יש כאלה שחושבים שארה"ב תתן בעתיד תשואות עדיפות בגלל שככה היה בעבר, יש כאלה שחושבים בדיוק להיפך בגלל "חזרה לממוצע", יש כאלה שמחליטים לא להחליט ומפזרים בכל העולם לפי משקל שוק (ויש כמובן עוד המון אפשרויות אחרות)
נראה לי שהנכסים האמריקאים שלי לא בדיוק מוגנים בבית השקעות ישראלי בגלל אופן הרישום שלהם, בעוד שבבית השקעות אמריקאי הם שייכים לי ישירות והרגולציה נותנת הרבה ביטחון במקרה כזה.
לא מומחה, אבל אני לא חושב שההבדל בסיכון כזה משמעותי.
גם אם בית השקעות ישראלי יקרוס, רוב הסיכויים שתקבל את המניות שלך.
עלויות ההמרה לדולר, עמלות הקנייה והמכירה יקרות בהתחשב שהייתי רוצה להכניס כסף נוסף לחשבון מדי חודש/רבעון (לפי הזול מהשניים אם יש הבדל).
בקטע הזה באמת אין מתחרים ל ib
כאשר אעבור את הרף, לא ברור לי אם אוכל להעביר את הנכסים ל-IB מבלי למכור אותם ולכן לשלם מס.
כן, אפשר להעביר נכסים בין ברוקרים שונים בלי שתצטרך למכור ולשלם מס עליהם.

*לא מיעץ, לא ממליץ, לא יודע על מה אני מדבר וכ'ו

אך בית ההשקעות יכול לחייב בעמלת מכירה רעיונית (תלוי בהסכם שלך מולו ובהינתן שהם לא שינו אותו חד-צדדית מאז שהצטרפת).

נקודת המוצא של הרבה מחברי הפורום היא פיזור לפי משקל שוק. כל חריגה מזה צריכה סיבה.
יש כאלה שחושבים שארה"ב תתן בעתיד תשואות עדיפות בגלל שככה היה בעבר, יש כאלה שחושבים בדיוק להיפך בגלל "חזרה לממוצע", יש כאלה שמחליטים לא להחליט ומפזרים בכל העולם לפי משקל שוק (ויש כמובן עוד המון אפשרויות אחרות)
הבנתי. מעניין מאוד. איך מפזרים בכל העולם לפי משקל שוק? רק על ידי רכישת קרן עולמית אחת? זה פחות מוצא חן בעיניי במחשבה ראשונה כי זה מונע ממני את היכולת לבצע איזון לפי מה שקורה בפועל. שיקול דומה מנחה אותי לקנות בעתיד גם קרנות אחרות מתוך פלחים אחרים (נניח, כך שיהיו 4 או 5 בסך הכל כולל מה שציינתי) אחרי שאני אתאפס על הקמת תיק ראשוני.
האם יש דרך כזו לפזר בכל העולם, כלומר, לא על ידי קניית קרן אחת שעושה את זה אלא על ידי כמה קרנות וכך אפשר לאזן? או שאני אולי חושב על זה יותר מדי.

טוב לדעת, תודה.
הסיבה שחששתי שיכולה להיות בעיה היא שלהבנתי אם קונים נכס אמריקאי דרך בית השקעות ישראלי, אני לא רשום כבעל הנכס באופן ישיר אלא דרך נאמנות. ואם הנכס לא שלי על הנייר, אלא צריך "להעביר בעלות", אז זה מתכון ליותר צרות. טוב לדעת שבד"כ לא, מלבד סחיטה אפשרית מצד בית ההשקעות.

זה מונע ממני את היכולת לבצע איזון לפי מה שקורה בפועל.
א. האיזון מתבצע אוטומטית בתוך הקרן (אם השוק זז, האחזקות שלך זזות יחד איתו).
ב. אין בעיה לתת חשיפת יתר לשוק מסויים ע"י קניית ETF ספציפי שעוקב אחרי השוק הזה בנוסף לETF העולמי.

האם יש דרך כזו לפזר בכל העולם, כלומר, לא על ידי קניית קרן אחת שעושה את זה אלא על ידי כמה קרנות וכך אפשר לאזן? או שאני אולי חושב על זה יותר מדי.
יש גם אופציה לקנות כמה קרנות שבייחד יסתכמו לכל העולם, אבל אני לא רואה הבדל ממשי בזה מעבר לתוספת סיבוך (צריך לבצע כמה קניות כל פעם ולדאוג בכל קניה לקנות ביחס הנכון ביניהן).

לא רוצה לזלזל בסכום אותו אתה רוצה להשקיע ואני בטוח שלך זהו סכום מאד נכבד אבל עם כל הכבוד, אני חושב שהפראנויה לגבי נפילה של בית השקעות ישראלי ואובדן כל אחזקותיך הינה מעט מוגזמת ולפי דעתי לא שווה את ההתעסקות בהמרות מט"ח וחשבונות בינלאומיים כאלו או אחרים בסכומים כאלו ולמען האמת גם בסכומים גדולים הרבה יותר.
זה אמנם מאד "מגניב" להשקיע בוואנגארד בעצמך ולהחזיק ישירות את את הנכסים אבל זה לא שווה את ההתעסקות אני חושב. מה שגם בואו לא נשכח, מדובר בנכסים לא ריאלים בכל מקרה, מה שנקרא ניירות.

א. האיזון מתבצע אוטומטית בתוך הקרן (אם השוק זז, האחזקות שלך זזות יחד איתו).
ב. אין בעיה לתת חשיפת יתר לשוק מסויים ע"י קניית ETF ספציפי שעוקב אחרי השוק הזה בנוסף לETF העולמי.
תודה רבה. אז יש למשל את VT.
אני מניח שקרנות REIT ומניות של שוקים מתפתחים לא נכללים בתוך קרן טיפוסית מהסוג הזה. או שכן? יש עוד קטגוריות של נכסים שפספסתי, לעתיד שלאחר הקמת התיק?

לא רוצה לזלזל בסכום אותו אתה רוצה להשקיע ואני בטוח שלך זהו סכום מאד נכבד אבל עם כל הכבוד, אני חושב שהפראנויה לגבי נפילה של בית השקעות ישראלי ואובדן כל אחזקותיך הינה מעט מוגזמת ולפי דעתי לא שווה את ההתעסקות בהמרות מט"ח וחשבונות בינלאומיים כאלו או אחרים בסכומים כאלו ולמען האמת גם בסכומים גדולים הרבה יותר.
זה אמנם מאד "מגניב" להשקיע בוואנגארד בעצמך ולהחזיק ישירות את את הנכסים אבל זה לא שווה את ההתעסקות אני חושב. מה שגם בואו לא נשכח, מדובר בנכסים לא ריאלים בכל מקרה, מה שנקרא ניירות.
ברור שעבורי זה סכום נכבד, זה מה שיש לי. אם היו לי 100 ש"ח בבנק וזהו, זה היה סכום נכבד שהייתי משתדל לשמור עליו.
לא מעניין אותי מגניב, אני מנסה לבצע החלטה שקולה ופשוטה כמה שניתן.

אני לא חושב שנפילה של בית השקעות ישראלי זה משהו לא סביר, בטח שלא לאורך תקופה של עשרות שנים. אולי אני טועה. בכל אופן, להבנתי בפועל העלות של השקעה דרך IB זולה יותר החל מסכום מסוים (בוודאי עבורי שמתכוון להכניס בכל חודש או כמה חודשים סכום נוסף), ובתור בונוס היא טיפה יותר בטוחה. לא ברור מה יש לי להפסיד החל מהרגע שזה אכן נהיה יותר זול, חוץ מהתעסקות מרגיזה עם דיווח מס. אבל אשמח לשמוע אם יש לי מה להפסיד ואני לא יודע (כן, זמן זאת גם תשובה טובה).

אני לא חושב שנפילה של בית השקעות ישראלי זה משהו לא סביר, בטח שלא לאורך תקופה של עשרות שנים. אולי אני טועה. בכל אופן, להבנתי בפועל העלות של השקעה דרך IB זולה יותר החל מסכום מסוים (בוודאי עבורי שמתכוון להכניס בכל חודש או כמה חודשים סכום נוסף), ובתור בונוס היא טיפה יותר בטוחה. לא ברור מה יש לי להפסיד החל מהרגע שזה אכן נהיה יותר זול, חוץ מהתעסקות מרגיזה עם דיווח מס. אבל אשמח לשמוע אם יש לי מה להפסיד ואני לא יודע (כן, זמן זאת גם תשובה טובה).
אני חושב שהוא מכוון לנקודה שהצבעתי עליה לעיל, שזה לא שהתרחיש לא אפשרי - הוא פשוט קטן מאוד בפרק זמן קצר יחסית, ואילו אתה תמיד יכול להעביר השקעות לברוקר בחו"ל כמו IB אחרי שהתיק גדל קצת. במילים אחרות, אתה לא מתחייב להשאיר את התיק אצל הברוקר הראשון שאצלו תפתח את התיק.
אני פשוט לא בטוח שהגעת לנקודה שהחל ממנה ההשקעה דרך IB תהיה זולה יותר, אם לוקחים בחשבון את דמי השימוש החודשיים שתשלם בשנים הראשונות. מודה שלא הרצתי סימולציה.

תודה רבה. אז יש למשל את VT.
אני מניח שקרנות REIT ומניות של שוקים מתפתחים לא נכללים בתוך קרן טיפוסית מהסוג הזה. או שכן?
VT כוללת גם שווקים מתפתחים וקרנות REIT.
אני לא חושב שנפילה של בית השקעות ישראלי זה משהו לא סביר, בטח שלא לאורך תקופה של עשרות שנים
נפילה של בית השקעות זה אולי תרחיש סביר, אבל גם במקרה של נפילת בית השקעות רוב הסיכויים שלא יקרה לך כלום ותקבל את כל האחזקות שלך.

עזרתם לי מאוד כולכם, המון תודה.

נותרה לי רק שאלה אחת ששאלתי ונעניתי חלקית אבל אני לא בטוח אם לגמרי: האם יש פלחים משמעותיים של השוק שאני מזניח אם אני רוכש אך ורק קרן כמו VT + קרן אג"ח?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
ב תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 16
פ תיק השקעות ראשון - מוגן מט"ח או בלאקרוק? שוק ההון 17
R תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 4
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
R תיק השקעות קטן ראשון שוק ההון 4
Tim_Duncan סטודנט בן 25 עם תיק השקעות ראשון יומני מסע אישיים 52
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
N בן 21, תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
T אשמח לחוות דעת וביקורת על תיק השקעות ראשון 70/30 שוק ההון 9
R תיק השקעות ראשון שוק ההון 16
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
S תיק השקעות ראשון וכמה שאלות שוק ההון 14
D תיק השקעות ראשון 2.0 שוק ההון 17
D תיק השקעות ראשון שוק ההון 7
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
ע חוות דעתכן/ם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 72
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
E תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
N תיק ראשון ובחירת מנהל השקעות שוק ההון 18
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
R תיק השקעות ראשון עבור אזרח אמריקאי שוק ההון 41
A בניית תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
W תיק השקעות פאסיבי ראשון ועשיית סדר בבלאגן שוק ההון 14
JTAC תיק השקעות ראשון שוק ההון 8
S תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
romrom שאלות בסיסיות על תיק השקעות ראשון שוק ההון 15
מ תיק השקעות ראשון שוק ההון 18
O תיק השקעות ראשון - 150k and counting שוק ההון 9
ר פתיחה של תיק השקעות ראשון שוק ההון 72