• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה להשקעה לעומת ערוצי השקעה חלופיים

Jonas

משתמש רשום
דירוג
0
היי כולם,
לא מחפש ייעוץ כמובן.
כן אשמח לשמוע מדעתכם ונסיונכם כדי למצוא עוד כיווני מחשבה/ דברים שלא חשבתי עליהם.

הסיטואציה:
אני בן 24, הון קיים ונזיל של 100K שחסכתי בעבודה כמתכנת.
מתכנן להתחיל ללמוד בעברית באוקטובר הקרוב, מדעי המחשב (מינוף היכולות הקיימות כמתכנת למדרגת שכר יותר גבוהה, ובעיקר כניסה לתפקידים יותר מעניינים).

ההורים שלי באו עם הרעיון הבא:
שכירות מתוכננת לחודש 2,500 ש"ח במהלך 3-5 שנים הקרובות (תלוי אם תואר שני) כלומר 90/150K עד שאצא מהאוניברסיטה. לי ולהורים יש ביחד 600K, ניקח משכנתא על אותו סכום ונקנה דירה ב1.2M.
נשפץ אותה, נביא עוד שותף וככה את הכסף שאני "אזרוק" על שכירות אני אשלם כדי להתחיל להחזיר את המשכנתא.
כשאחליט לעזוב את הדירה יהיו בדירה שני שותפים שהשכ"ד שלהם ימשיך לשלם את החזר המשכנתא, וככה בסוף אשאר עם נכס ביד.

מבחינתי אני חושב על זה לחלוטין כנכס להשקעה (שאני פשוט אגור בו קצת מהזמן).
פרטים שחשוב לדעת - אמא שלי מכירה לא רע את השוק בירושליים, כמו גם הרבה מאוד מכרים שלה שמכירים אותו מעולה ויכולים לייעץ. כמו כן, המשפחה עוסקת בהשבחת נכסים ושיפוץ לכן אנחנו יודעים מה אנחנו עושים ויודעים לקחת נכס מעפן ולהפוך אותו למדהים.

שאלות שאני מנסה לענות עליהן מול עצמי -
חיפשתי בפורום שרשורים דומים, היו כמה נקודות התייחסות מעניינות:
- כשמחפשים דירה בשביל לגור בה לא מסתכלים על נתוני כדאיות נטו אלא גם על העדפות אישיות
- יש את הפוסט של הסולידית על כך שקניית דירה למגורים עצמיים היא השקעה גרועה
- האם כדאי לי לקחת על עצמי בגיל כל כך צעיר התחייבות לכל כך הרבה שנים
בהנחה של החזר קבוע (בלי תקופות ללא דיירים) של 5,500 ש"ח מדובר ב9 שנים רק על הקרן

האם יש אפיק אלטרנטיבי שכדאי לי לשקול? בהנחה ובאמת יש לנו את אותם 600K פנויים להשקעה
הטענה המרכזית שלהם היא שאין אף אפיק השקעה שממנו אני מתחיל לראות תזרים מזומנים חיובי של 5,500 כל חודש באופן כל כך מיידי
מצד שני עד שהתזרים מזומנים הזה יתחיל להיכנס לכיס שלי ולא של הבנק יעברו הרבה שנים
מצד שלישי כל עוד יש דיירים בדירה, אני מבחינתי ממשיך בחיים כרגיל, עובד, חוסך, ממשיך להשקיע, גם אם ייקח שנים להשקעה להחזיר את עצמה, הסכום עובר "ישירות" מהשוכרים לבנק
מובן לי שיש גם עלויות נוספות כמו תיקונים, שיפוצים, זמן שהדירה ריקה, זמן שלי שהולך על התעסקות בזה.

אשמח מאוד לשמוע את דעתכם לכל כיוון, הצעות לכיווני מחשבה נוספים, הצבעה על נקודות שאנחנו לא רואים בדיון וכו'.
*************** כמובן שלא מתייחס לאנשים זרים באינטרנט כיועצים

היי. אני שמח בשבילך שקו המחשבה שלך נכון והכיוון חיובי.אם תוכל לשתף את הפורום.
האם אתה כרגע גר עם הורים ויכול להמשיך לגור איתם? האם ההורים הופכים להיות שותפים בנכס? האם המשכנתא שתקחו תיהיה על שמך?
כעיקרון צריך לחשוב על החזרי המשכנתא החודשיים (יכולת החזר לבנק).

נשפץ אותה, נביא עוד שותף וככה את הכסף שאני "אזרוק" על שכירות אני אשלם כדי להתחיל להחזיר את המשכנתא.
אתה צריך לשים לב שזה לא יצור לך בעיה משפטית או משהו דומה - נגיד אם הוא/היא יטענו שאתם ידועים בציבור בגלל שאתם גרים באותו בית ולכן מגיע לו/לה חלק מהבית או משהו כזה.

כלומר הגבולות שוכר/משכיר מטשטשים פה.

וגם מה יקרה אם הוא/היא לא יוכלו לשלם ותגורו ביחד? - זה יצור אי-נעימות

אתה מניח שתוכל למצוא דיירים ושהם יהיו מוכנים לשלם את הסכום שאתה מעוניין, מה שגם להשכיר לסטודנטים זה יותר מסוכן(הם מוגבלים כלכלית)

אם אתה מעוניין לקנות בירושלים במחיר שכתבת , ניראה לי קשה מאוד למצוא משהו נורמלי, אני גם מחפש כזאת דירה לבן שלי, אין מחירים כאלה לערכתי צריך להתרחק קצת לאזור יותר זול.
בכל אופן צריך גם לחשוב על משפחה שמעוניים לשכור ולא רק סטודנטים.
במקביל אתה צריך לבדוק את נושא המימון לדירה, ואיך ההורים בדיוק בתמונה.

אתה לא תקבל משכנתא בכלל אם אין לך משכורת קבועה אא"כ ההורים שלך יכנסו בתור לווים שיחזירו את עיקר הכסף.
לזרוק כסף על שכ"ד שקול לחלוטין ללזרוק כסף על ריבית לבנק.
האם יש אפיק אלטרנטיבי שכדאי לי לשקול? בהנחה ובאמת יש לנו את אותם 600K פנויים להשקעה
שוק ההון.
הטענה המרכזית שלהם היא שאין אף אפיק השקעה שממנו אני מתחיל לראות תזרים מזומנים חיובי של 5,500 כל חודש באופן כל כך מיידי
התזרים שלך יהיה סביב ה0 באופן מיידי, האמת שהוא יהיה מאד שלילי בכלל בהתחלה כי אתה תאכלס חצי מהנכס.
מצד שלישי כל עוד יש דיירים בדירה, אני מבחינתי ממשיך בחיים כרגיל, עובד, חוסך, ממשיך להשקיע, גם אם ייקח שנים להשקעה להחזיר את עצמה, הסכום עובר "ישירות" מהשוכרים לבנק
נכון, אבל השקעת 600K פה, זה לא שהכסף מגיע מהאוויר.

עוד משהו שתיקח בחשבון: הרבה אנשים לא ירצו להכנס בתור שותפים לדירה שבעל הבית הוא השותף, זה שם אותם בעמדת נחיתות ברורה.

פרטים שחשוב לדעת - אמא שלי מכירה לא רע את השוק בירושליים
אז אני לא מתיימר בכלל להכיר את השוק בירושלים, אבל אני כן גר פה כסטודנט.
תבדוק אם בכלל המספרים שלכם מציאותיים. נכס ב1.2M בירושלים שמתאים לשני סטודנטים - יש דבר כזה?

הכסף שאני "אזרוק" על שכירות
זו גישה מוטה מראש. אתה לא "זורק", אתה משלם כסף על שכירות. תמורת הכסף הזה אתה מקבל זכות לגור בנכס, ואתה מקבל את הזכות לא לשעבד את הכסף שלך עבור קירות אלא להשקיע אותו כראות עיניך.
הבחירה היא לא בין לשלם שכירות או משכנתא לעצמך, אלא בין לשלם שכירות לבין לשלם ריביות על משכנתא לבנק פחוס עלויות מסביב (שמאי, מתווך, ביטוח חיים ללווה, עורך דין) וריתוק של הון עצמי נכבד.

בכל מקרה - אני כשוכר לא הייתי נכנס כשותף עם בעל הדירה, וכמשכיר היה לי קשה להכניס שותף לדירה כשוכר. המילה שותפים היא לא סתם - כדי שדירת שותפים תהיה מוצלחת ונעימה צריכה להיות הדדיות מסוימת, ופה יש מעמד היררכי מאוד ברור ומוגדר. תחשוב על האם באמת יהיה לך נוח לגור עם מישהו בסיטואציה הזו. זה מאוד שונה מהחוויה הסטודנטיאלית הרגילה.

מה שמוביל אותי לשאלה הבאה, אם בכל זאץ אתם רוצים נדל"ן:
למה לא לקנות דירה דומה, שיהיו בה שני שותפים, ולגור בדירה אחרת כשוכר? מתמטית זה ייצא לך אותו דבר, חברתית זה משנה הכל.

אין סיכוי שתמצא ב-1.2 מיליון דירה בירושלים שמתאימה לשותפים.
מסכים עם הנאמר מעלי - אם אתה רוצה לקנות דירה להשקעה לא כדאי לערבב את זה עם המגורים שלך בה.

אשמח מאוד לשמוע את דעתכם לכל כיוון, הצעות לכיווני מחשבה נוספים, הצבעה על נקודות שאנחנו לא רואים בדיון וכו'.
אני מעריך שאין לך בכלל אפשרויות,בסופו של דבר 80 אחוז מהכסף של ההורים שלך.
האם תקבל אותו כמזומן להשקעה בשוק ההון?

היי כולם,
לא מחפש ייעוץ כמובן.
כן אשמח לשמוע מדעתכם ונסיונכם כדי למצוא עוד כיווני מחשבה/ דברים שלא חשבתי עליהם.

הסיטואציה:
אני בן 24, הון קיים ונזיל של 100K שחסכתי בעבודה כמתכנת.
מתכנן להתחיל ללמוד בעברית באוקטובר הקרוב, מדעי המחשב (מינוף היכולות הקיימות כמתכנת למדרגת שכר יותר גבוהה, ובעיקר כניסה לתפקידים יותר מעניינים).

ההורים שלי באו עם הרעיון הבא:
שכירות מתוכננת לחודש 2,500 ש"ח במהלך 3-5 שנים הקרובות (תלוי אם תואר שני) כלומר 90/150K עד שאצא מהאוניברסיטה. לי ולהורים יש ביחד 600K, ניקח משכנתא על אותו סכום ונקנה דירה ב1.2M.
כשאחליט לעזוב את הדירה יהיו בדירה שני שותפים שהשכ"ד שלהם ימשיך לשלם את החזר המשכנתא, וככה בסוף אשאר עם נכס ביד.

מבחינתי אני חושב על זה לחלוטין כנכס להשקעה (שאני פשוט אגור בו קצת מהזמן).
פרטים שחשוב לדעת - אמא שלי מכירה לא רע את השוק בירושליים, כמו גם הרבה מאוד מכרים שלה שמכירים אותו מעולה ויכולים לייעץ. כמו כן, המשפחה עוסקת בהשבחת נכסים ושיפוץ לכן אנחנו יודעים מה אנחנו עושים ויודעים לקחת נכס מעפן ולהפוך אותו למדהים.

שאלות שאני מנסה לענות עליהן מול עצמי -
חיפשתי בפורום שרשורים דומים, היו כמה נקודות התייחסות מעניינות:
- כשמחפשים דירה בשביל לגור בה לא מסתכלים על נתוני כדאיות נטו אלא גם על העדפות אישיות
- יש את הפוסט של הסולידית על כך שקניית דירה למגורים עצמיים היא השקעה גרועה
בהנחה של החזר קבוע (בלי תקופות ללא דיירים) של 5,500 ש"ח מדובר ב9 שנים רק על הקרן

מצד שני עד שהתזרים מזומנים הזה יתחיל להיכנס לכיס שלי ולא של הבנק יעברו הרבה שנים
מובן לי שיש גם עלויות נוספות כמו תיקונים, שיפוצים, זמן שהדירה ריקה, זמן שלי שהולך על התעסקות בזה.

*************** כמובן שלא מתייחס לאנשים זרים באינטרנט כיועצים

אני אהבתי את הראיה והגישה,
תנסה לשים הכל על נייר ולראות אם זה מסתדר כלכלית.
משהו חשוב שנאמר.. כשאתה משקיע את כספך שם סביר שתהיה אמוציונלי כלפי הדירה בעוד השותפים שלך פחות, אתה צריך להכיר את עצמך מספיק כדי להבין אם הנוכחות שלך שם תקל על כולם

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13
O לבטים לגבי קניית דירה להשקעה בפריפריה נדל"ן 8
O קניית דירה להשקעה במינוף מלא נדל"ן 2
O קניית דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 18
J התייעצות - קניית דירה בראשלצ להשקעה נדל"ן 16
S קניית דירה נוספת להשקעה נדל"ן 6
H קניית דירה להשקעה בארצות הברית נדל"ן 58
ש קניית דירה להשקעה בישראל נדל"ן 11
ש קניית דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
Y קניית דירה להשקעה לבד עם משכתנה או עם שותף ללא משכנתה נדל"ן 10
רעות שקד קניית דירה להשקעה בארצות הברית נדל"ן 56
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 87
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 18
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8