• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה להשקעה- התייעצות

שקד צמח

משתמש רשום
דירוג
0
היי
כבר תקופה שאני עוקב פה בפורום ולומד ממנו המון! אז ראשית תודה רבה לכל מי שטורח לחלוק את הידע שלו.
אז ככה, עלי בקצרה:
אני בן 26, סטודנט לשנה ג' לראיית חשבון וכלכלה.
אני מעוניין להשקיע בנדל"ן, ועולות לי שאלות רבות בעקבות כך.
הייתי שמח לשמוע את עצתכם:
נכון להיום יש לי הון עצמי שאני חסכתי שעומד על כ-70 אש"ח (רובו מושקע במדדים).
כ"כ, יש לי הון נוסף שההורים חסכו לי במהלך חיי (למטרות שונות כמו רכישת דירה וכו'), אינני בטוח כלל על כמה עומד.
בעתיד הקרוב (כלומר עם סיום השנה) אני עתיד להתחיל להתכונן למבחני המועצה (ככל הניראה, עוד לא בטוח לחלוטין) ועל כן בתקופה הקרובה השכר ימשיך להיות נמוך מאוד (סביב ה-3 אש"ח) גם לאחר מכן בסטאז' אני צפוי להרוויח משכורת רעב (ועם המצב שקורה בשוק, לא מצפה שהמצב ישתנה בשנים הקרובות, והמשכורת תמשיך להיות משכורת רעב).
לאחרונה חבר מהעבודה הציע לי להיכנס איתו להשקעה בדירה. ההצעה הייתה די כללית ולא ספציפית. עד היום לא ממש חשבתי על זה ברצינות מהסיבה שלפי ידעתי, בשביל להיכנס לעולם הזה צריך הון ראשוני רציני, ולא כמה עשרות אלפי שקלים.
האזור שאליו הוא מכוון זה אשקלון (האזורים הזולים יותר). הרצון הוא למצוא דירה מתחת למחיר השוק.
הייתי שמח לשמוע את דעתכם, גם בנוגע לצפי המחירים (כמובן שאף אחד לא באמת יודע, וכמו שניראה הריבית עולה לאט לאט, דבר שכנראה יוריד את המחירים למטה), גם בנוגע לאזור (בתכלס באשקלון מצד אחד יש אחלה תשואות, מצד שני אני לא רואה שום סיבה לעליות מחירים או משהו בסגנון), גם בנוגע לכניסה להשקעה עם שותף.
לקחת משכנתא מהבנק עשוי להיות בעייתי עם הסטאטוס שאני נמצא בו בחיים.
איך לדעתכם פורצים את המחסום? להשקיע בשוק ההון לא מעניין אותי במיוחד, ולכן עד היום ההשקעות היו צמודות למדדים..

המון תודה מראש!

כבר שאלו אותך שתי שאלות כדי לכוון אותך. אני רוצה להגיד שלא הייתי נכנסת להשקעת נדלן עם מישהו, במצבך ואולי גם במצב יותר מתקדם עם יותר דירות. נניח שלשותף יש דוקא ידע מתאים ושהוא ידע לעשות בדיוק את הדבר הנכון כדי לקבל תשואה מקסימלית, אבל אתה תרצה לצאת לפניו ותצטרך את הכסף. תהיה לך בעיה לסדר את הענינים איתו, וזה יקח הרבה זמן. אני לא בעד לעשות משהו כזה, גם אם היית במצב כלכלי הרבה יותר טוב.
שנית, לדעתי בלי קשר לאיכות ההשקעה, במצבך לא הייתי קונה דירה להשקעה. הסכום שיש לך לא מאד גדול, אתה צעיר מאד, והתוכניות שלך יכולות להשתנות משמעותית בשנתיים שלוש הקרובות.

איזה חלק בהשקעת נדל"ן מעניין אותך?
בשיא הכנות? אין לי מושג.. בנתיים הנושא שנסיתי להתעמק בו הוא דירות להשקעה. למה דווקא זה? הסיבה הראשונה שזה הנושא הראשון שדיברו איתי עליו. אולי גם בגלל הפופולריות, ואם אני לא טועה, דירה להשקעה מתאים יותר למתחילים (בהחלט יתכן שאני טועה).

מה המטרה שלך?
בעיקר לצבור הון. בין אם בלקנות דירה, להעלות את ערכה ואז למכור, ובין אם להחזיק בה לתקופה כלשהי ולמכור בעתיד.
אני חושב שאני מודע לסכנות שיש בעקבות ירידת מחירים, אבל אין ספק שדבר כזה מצריך ניתוחים כאלו ואחרים..

נניח שלשותף יש דוקא ידע מתאים ושהוא ידע לעשות בדיוק את הדבר הנכון כדי לקבל תשואה מקסימלית, אבל אתה תרצה לצאת לפניו ותצטרך את הכסף. תהיה לך בעיה לסדר את הענינים איתו, וזה יקח הרבה זמן.
ספציפית במקרה זה הרצון הוא דווקא להחזיק זאת לתקופה יחסית קצרה.

אני לא בעד לעשות משהו כזה, גם אם היית במצב כלכלי הרבה יותר טוב.
דווקא בגלל המצב הכלכלי ה'גרוע' יחסית יש לי עניין בזה. אחרת אני פחות רואה סיבה, עדיף שהבנק יהיה השותף שלך אני חושב..

שנית, לדעתי בלי קשר לאיכות ההשקעה, במצבך לא הייתי קונה דירה להשקעה. הסכום שיש לך לא מאד גדול, אתה צעיר מאד, והתוכניות שלך יכולות להשתנות משמעותית בשנתיים שלוש הקרובות.
בנוגע לזה אתה צודק, יש בהחלט משהו בזה שאני בתקופה יחסית משתנה. העניין הוא שכל החיים יש סוג של תירוצים ל'למה לא עכשיו'...
בנוגע לגיל- מסכים ולא מסכים. אולי אני צעיר, אבל לא צריך להיות נביא בשביל לראות לאן כולנו הולכים.. אנחנו פשוט במעגל, וקשה (לי אישית) להתעלם מהעתיד..

תודה רבה לכולם!

בעיקר לצבור הון. בין אם בלקנות דירה, להעלות את ערכה ואז למכור, ובין אם להחזיק בה לתקופה כלשהי ולמכור בעתיד.
אני חושב שאני מודע לסכנות שיש בעקבות ירידת מחירים, אבל אין ספק שדבר כזה מצריך ניתוחים כאלו ואחרים..
מה זה אומר "להעלות את ערכה"? איך תעלה את ערכה?
למה שהערך שלה יעלה בעתיד?
אני לא חודש שדירה להשקעה בפריפריה נכון להיום זה דרך טובה לצבור הון אבל בכל מקרה אין לך הון מספיק לשם כך, הייתי ממליץ לך בכל מקרה לחסוך עוד.

זהו, שהשקעות נדל"ן זה לא משהו לתקופה קצרה, לדעתי. אתה קונה בשיא המחירים, ולכן רוב הסיכויים שהדירה שלך לא תהיה השקעה טובה בטווח הקצר (ואולי כן בטווח הארוך).
הגיל זה לא שאתה צעיר מכדי להתחיל, אלא צעיר מכדי להתחיל *בנדל"ן*. יש לך מעט הון עצמי, כך שבמידה ותתחתן בקרוב (ותצטרך להשקיע כזוג), או שתצטרך את הכסף למשהו אחר (פתיחת עסק עצמאי? בעיות רפואיות מסוימות?) אין לך מספיק נזילות כדי שזה יהיה הגיוני. אם היה מדובר בחלק מתיק ההשקעות שלך, היה יותר הגיון.

אני לא יודעת אם אתה יודע, אבל השקעה בנדל"ן לא תמיד היתה הדבר הכי משתלם. לי אישית היתה דירה שלקח לה כשמונה שנים להחזיר את ערכה בזמן הקניה. דוקא מפולת בשוק ההון בדרך כלל נמשכת פחות זמן. אני חושבת שכדאי לך להמשיך ולהתעניין לפני שאתה נותן כסף למישהו שלא ערב לך שיחזור.

אני וקרובי משפחה(סה"כ כולל אני היינו 3) החלטנו לקנות ביחד דירה בחו"ל, מצאנו נכס במיקום טוב עם תשואה גבוהה וקנינו.
כעבור שנה החלטתי שאני רוצה למכור את הדירה, הסיבה לכך שלדעתי הדירה שנקנתה לא הייתה מספיק טובה ואזור אחר התחיל להפתח והיו שם נכסים שמספקים תשואה קצת יותר נמוכה אבל עם פוטנציאל עליית ערך גדול יותר. אני רוצה כמה שיותר ערך להשקעה שלי ולכן עמדתי על זה שנמכור.
אל תשאל איזה מריבות התחילו. לקח כמה חודשיים עד ששכנעתי אותם למכור וגם אז לא נגמרו הצרות, התחילו ויכוחים על בכמה למכור ושהגיע קונה התחילו ויכוחים על איך מתנהל המשא ומתן וצעקות וריבים שלא נגמרים. זה הטריד אותי ברמה היום יומית והפריע לתפקוד שלי.
בין היתר המסקנות שלי מכל הסיפור הזה:
*תשואה=סיכון, ככל שתשאף לתשואה גבוהה יותר אתה בדר"כ תסתכן יותר. קנייה באזורים החלשים והזולים של הפריפריה זה השקעה יותר מאתגרת שלא מתאימה לכולם וזה יתבטא גם בחוסר נזילות של הנכס, בעוצמה של הירידת/עלייה ערך שלו, בסוג השוכרים שיהיה לך ועוד...
*אם שותפים זה כל כך טוב גם לאלוהים היה שותף.

יכול להיות שאני טועה ואשקלון זה הדבר הגדול הבא, אבל לפי איך שאני רואה את זה, אתה צריך את הכסף ולקחת סיכונים כאלה עכשיו זה לא הזמן המתאים, במיוחד שיש לך שותף.

האזור שאליו הוא מכוון זה אשקלון (האזורים הזולים יותר). הרצון הוא למצוא דירה מתחת למחיר השוק.
חד משמעית לא נכון.
איך לדעתכם פורצים את המחסום?
עוברים למקצוע/ עבודה מכניסים יותר או מבצעים שעות נוספות וממשיכים לחסוך בשוק ההון.
ראה הפוסט של הסולידית בו היא ממחישה את החשיבות של אחוז החיסכון לעומת הריבית הצפויה.

היי
כבר תקופה שאני עוקב פה בפורום ולומד ממנו המון! אז ראשית תודה רבה לכל מי שטורח לחלוק את הידע שלו.
אז ככה, עלי בקצרה:
אני בן 26, סטודנט לשנה ג' לראיית חשבון וכלכלה.
אני מעוניין להשקיע בנדל"ן, ועולות לי שאלות רבות בעקבות כך.
הייתי שמח לשמוע את עצתכם:
כ"כ, יש לי הון נוסף שההורים חסכו לי במהלך חיי (למטרות שונות כמו רכישת דירה וכו'), אינני בטוח כלל על כמה עומד.
בעתיד הקרוב (כלומר עם סיום השנה) אני עתיד להתחיל להתכונן למבחני המועצה (ככל הניראה, עוד לא בטוח לחלוטין) ועל כן בתקופה הקרובה השכר ימשיך להיות נמוך מאוד (סביב ה-3 אש"ח) גם לאחר מכן בסטאז' אני צפוי להרוויח משכורת רעב (ועם המצב שקורה בשוק, לא מצפה שהמצב ישתנה בשנים הקרובות, והמשכורת תמשיך להיות משכורת רעב).
לאחרונה חבר מהעבודה הציע לי להיכנס איתו להשקעה בדירה. ההצעה הייתה די כללית ולא ספציפית. עד היום לא ממש חשבתי על זה ברצינות מהסיבה שלפי ידעתי, בשביל להיכנס לעולם הזה צריך הון ראשוני רציני, ולא כמה עשרות אלפי שקלים.
הייתי שמח לשמוע את דעתכם, גם בנוגע לצפי המחירים (כמובן שאף אחד לא באמת יודע, וכמו שניראה הריבית עולה לאט לאט, דבר שכנראה יוריד את המחירים למטה), גם בנוגע לאזור (בתכלס באשקלון מצד אחד יש אחלה תשואות, מצד שני אני לא רואה שום סיבה לעליות מחירים או משהו בסגנון), גם בנוגע לכניסה להשקעה עם שותף.
לקחת משכנתא מהבנק עשוי להיות בעייתי עם הסטאטוס שאני נמצא בו בחיים.
איך לדעתכם פורצים את המחסום? להשקיע בשוק ההון לא מעניין אותי במיוחד, ולכן עד היום ההשקעות היו צמודות למדדים..

המון תודה מראש!

היי,
הריבית של המימון כיום עדיין אטרקטיבית בראיה היסטורית, כל עוד לוקחים מימון בצורה מחושבת אין לחשוש מזה,
החשיבה להתחיל לפעול בהשקעות נדל"ן עם שותף בהחלט אפשרית.
מבחינת תכנון מס, במידה וזו דירה יחידה ותמכרו ברווח, תהיו פטורים ממס רווחי הון (עד לסכום של 4,500,000 ש"ח).

עד כאן הכול בסדר, אבל עיתוי הרכישה לא נכון בלשון המעטה.
רכישת נכס בשוק יורד עם מינוף, פרושו להעצים את הנזק כתוצאה מירידת המחירים.

לגבי העיר אשקלון, היא עוברת שינויים גדולים לטובה, משנה את פניה, נכון להיום ישנו עודף היצע של דירות שילך ויגדל בעקבות השלמת פרויקטים רבים, בנוסף לפרויקטים שאושרו כמו מחיר למשתכן, בניה של 30,000 יחידית באזור התעשייה, פרויקטים גדולים של פינוי ובינוי של רחובות שלמים בדרום העיר......

בנוגע לחישובי תשואה, קשה לי לראות תשואה אטרקטיבית כיום המגלמת בתוכה בלתמים, מאחר והתקציב שלכם מוגבל, סביר להניח שתוכלו לרכוש נכס הפונה לקהל יעד של שוכרים ממעמד סוציואקונומי נמוך, יש לקחת בחשבון בעיות בתשלומי השכירות, זמן ועלות פינוי השוכרים תוך כדי תשלום חודשי של המשכנתא, זמן מציאת שוכר, תיקונים, ירידה וודאית של השכירויות כתוצאה מעודף היצע נכסים להשכרה (השותפה שלי מתגוררת בעיר, היא שולחת לי מדי פעם תמונות של דירות רבות להשכרה או למכירה). במידה ואתם לא מתגוררים בקרבת מקום, תצטרכו לשכור שירותים של מתווך לנהל את הדירה.

למרות מה שרשמתי, אני ממליץ לך לא לוותר ובכל זאת להשקיע בנדל"ן, חשוב שתלמד, תחקור היכן ומתי להשקיע, אני בעד השקעות נדל"ן גם בישראל, במיוחד עבור אלו המתגוררים בשכירות, העיתוי כרגע לא נכון.

בהצלחה !

תודה רבה לכולם על התגובות!
בהחלט הרבה חומר למחשבה, מעריך זאת מאוד!

שבוע מעולה

קודם כל תבדוק כמה יש לך ואיפה אתה עומד.
איפה אתה מתכנן לחיות? עדיף שההשקעה לא תהיה רחוקה מידי.
יש לך בן משפחה או חבר קרוב שמשקיע בנדלן ויכול לעזור לך?

בתור סטודנט לכלכלה חשבונאות אתה אמור לדעת שלריביות אין לרדת יותר, בארה"ב הריביות עולות וכאן יעלו גם כן בשלב כלשהו, כשהריבית עולה- שווי נכסים יורד. אז לקנות נכס בתקופה בה הנכס נמכר במחיר שיא כל הזמנים עם תחילת העלאת ריבית בשנתיים הקרובות, לא יודע.

בתור סטודנט לכלכלה חשבונאות אתה אמור לדעת שלריביות אין לרדת יותר, בארה"ב הריביות עולות וכאן יעלו גם כן בשלב כלשהו, כשהריבית עולה- שווי נכסים יורד. אז לקנות נכס בתקופה בה הנכס נמכר במחיר שיא כל הזמנים עם תחילת העלאת ריבית בשנתיים הקרובות, לא יודע.
מצד שני זו התקופה לקחת משכנתא זולה .. זה עובד ל2 הכיוונים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13
O לבטים לגבי קניית דירה להשקעה בפריפריה נדל"ן 8
O קניית דירה להשקעה במינוף מלא נדל"ן 2
J קניית דירה להשקעה לעומת ערוצי השקעה חלופיים נדל"ן 8
O קניית דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 18
J התייעצות - קניית דירה בראשלצ להשקעה נדל"ן 16
S קניית דירה נוספת להשקעה נדל"ן 6
H קניית דירה להשקעה בארצות הברית נדל"ן 58
ש קניית דירה להשקעה בישראל נדל"ן 11
Y קניית דירה להשקעה לבד עם משכתנה או עם שותף ללא משכנתה נדל"ן 10
רעות שקד קניית דירה להשקעה בארצות הברית נדל"ן 56
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 87
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 18
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8