• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות במינוף לבית קרקע של 5M

יגאל87

משתמש סולידי
דירוג
28
שלום לכולם,
ברצוננו לשדרג לבית קרקע בסכום של כ 5מ, אשמח להבין מה הדרך הטובה ביותר לעשות זאת:
ברשותנו הון עצמי של כ 1.4מ , כמו כן יש נכס שרשום על אשתי ועוד 1/3 מנכס נוסף, כאשר אנו מקבלים דמי שכירות מ 2 הנכסים.
מבדיקה מול הבנק, הבנק מוכן לתת לנו משכנתא בסכום של 2.5 מ , כלומר חסר לנו כ 1.1מ לנכס, מבלי העלויות הנוספות של כ 300K במיסים והוצאות לעורך דין וכו''.
ההכנסות שלנו: 23K בנטו +10K דמי שכירות מ 2 דירות, בסה"כ 33K. כמו כן מכיוון שמדובר על רכישה של בית קרקע אנו מצפים להכנסה מיחידת דיור של כ 3K בחודש. אז סה"כ ההכנסות יכולות להגיע ל כ 36K.
האפשרויות שחשבתי אליהם הם:
1) 2/3 מהנכס שרשום על אשתי להעביר על חמותי, וכך זה יאפשר לנו להימנע ממס הרכישה הגבוהה, למשכן נכס אחד בתמורה למימון של הסכום שחסר לנו, סה"כ כל ההלוואות בפריסה ל 30 שנה יהיה כ -16-17 אלף בחודש, באפשרות זו קיים סיכון מכיוון שההחזר מאוד גבוהה, ובמידה ובתרחיש קיצון מחירי השכירות נופלים, קיים חשש שנוכל לעמוד בהחזר ההלוואות.
היתרון שזה יאפשר לשמור על הנכס הקיים, ובהערכה שלאחר כ 15-20 שנה נצליח להחזיר את כל ההלוואות.

2) למכור את הנכס הקיים, יאפשר הון עצמי של כ 3.6מ, לקחת משכנתא של כ 1.4מ.
באפשרות זו אנו נוכל לסגור את המשכנתא בתוך כ 8-10 שנים, היתרון הוא שההחזר החודשי יהיה נמוך, ולאחר כ 10 שנים נוכל להתחיל לחסוך לנכס נוסף להשקעה.

אשמח לחוות דעתכם מה הדרך העדיפה, או לרעיונות נוספים.

החסרת כמה פרטים:
1. פער הריביות בין המשכנתאות בחלופות השונות.
2. שיקולי מס (שכירות חייבת, ניכוי עלויות מימון)
3. בן כמה אתה? מתאים לך לקחת הלוואה ל 20 שנה?
4. אולי העיקר - הנכס שמועמד למכירה עם פוטנציאל השבחה? מה תשואת השכירות עליו? אם הוא נותן תשואה נמוכה או אפילו שווה בערך לריבית המשכנתה אז אני לא רואה סיבה להמשיך להחזיק בו אלא אם אתה בונה על עליית מחיר שלו.

ההכנסות יכולות להגיע ל כ 36K.
וכמה ההוצאות כיום, לפני שאתם מתחייבים להחזרי הלוואות? וסד"ג ההוצאות החזויות לאורך שנות ההחזר?
אשמח לחוות דעתכם מה הדרך העדיפה,
האפשרות השניה נשמעת הרבה יותר מתאימה לכם בהסתמך על הנתונים החלקיים שהבאת. פחות סיכונים מתמשכים, פחות שבירות ופחות קפיצה מעל הפופיק.

בוקר טוב, תודה על התגובות.
לגביי הריביות, מכיוון שלא נחתם חוזה הבנק לא מתחייב על הריביות, ואין לנו באמת אינדיקציה כרגע על איזה ריביות מדובר.
כמובן שאנחנו יוצאים מנקודת הנחה שבמקרה של אפשרות 1 הריביות יהיו גבוהות יותר בגלל הערכת סיכון של הבנק.
הנכס שמיועד למכירה: הנכס נקנה ב 1.79 עכשיו שוויו כ 2.2 וניתן לקבל אליו תשואה של כ 3.5%-3.8%.
אנחנו זוג בגילאי ה 30, כך שהלוואה ל 30 שנה מתאימה לנו, ההוצאות הקבועות שלנו נעות סביב ה 7-9 אלף בחודש, אך אנו צופים שההוצאות יכפילו את עצמם בשנים הקרובות בשל הכוונה להביא ילדים.

בוקר טוב, תודה על התגובות.
לגביי הריביות, מכיוון שלא נחתם חוזה הבנק לא מתחייב על הריביות, ואין לנו באמת אינדיקציה כרגע על איזה ריביות מדובר.
כמובן שאנחנו יוצאים מנקודת הנחה שבמקרה של אפשרות 1 הריביות יהיו גבוהות יותר בגלל הערכת סיכון של הבנק.
הנכס שמיועד למכירה: הנכס נקנה ב 1.79 עכשיו שוויו כ 2.2 וניתן לקבל אליו תשואה של כ 3.5%-3.8%.
אנחנו זוג בגילאי ה 30, כך שהלוואה ל 30 שנה מתאימה לנו, ההוצאות הקבועות שלנו נעות סביב ה 7-9 אלף בחודש, אך אנו צופים שההוצאות יכפילו את עצמם בשנים הקרובות בשל הכוונה להביא ילדים.
אם יש לך נכס שנותן תשואה של 3.5 אחוז נטו זה לא רע, אבל עדיין אם אין צפי שלך לעליית ערך, הייתי מוכר.
הנתון המכריע הוא מה שציינת בסוף דבריך - הצפי לעלייה ברמת ההוצאות עם התרחבות המשפחה. יש הרבה אי ודאות בנושא הזה, ולכן הייתי משאיר מרווח משמעותי בתכנון התקציב המשפחתי לעתיד.

ההוצאות הקבועות שלנו נעות סביב ה 7-9 אלף בחודש, אך אנו צופים שההוצאות יכפילו את עצמם בשנים הקרובות בשל הכוונה להביא ילדים.
סה"כ כל ההלוואות בפריסה ל 30 שנה יהיה כ -16-17 אלף בחודש
ההכנסות יכולות להגיע ל כ 36K.
מהציטוטים האלה לא ברור לי איך הגעת לזה, בלי לשקשק
אנחנו זוג בגילאי ה 30, כך שהלוואה ל 30 שנה מתאימה לנו,
וחוץ מזה, כמה ילדים מתכננים להביא? באיזו רמת חיים תרצו לחיות? חו"ל, חוגים, חפצים, חוויות (ובקיצור חחחח). זה יכול להקפיץ את רמת ההוצאות החודשיות גם ביותר מפי 2 (ואולי גם אפשרות ירידה בהכנסות בתקופה שהילדים קטנטנים).

ברצוננו לשדרג לבית קרקע בסכום של כ 5מ,
ואולי יותר נכון לכם על סמך הנתונים שציינת בית בסכום של 4מ'.
קליברציה של רמת החיים הנכונה בהתאם לאמצעים העומדים לרשותכם היא גם תהליך חשוב.
נשמע לי שאתם לוקחים סיכון גבוה מאד.

תודה לכולם על התגובות, הצפי הוא לכל היותר 2 ילדים, וחשוב לנו לשמור על רמת חיים טובה.
כלומר פעם-פעמיים בשנה לטוס לחו"ל, ובעיקר שנוכל להתנהל בצורה מחושבת, אבל לא בתחושה תמידית שצריך להתנהל סביב תקציב חודשי מסוים באופן נוקשה.
כמו כן גם הצפי שהשכר יעלה באותה התקופה בלפחות כ-4 אלף לזוג ויאפשר תאורטית הכנסה של כ 40K (שכר כולל של 27K + שכירות מ-2 דירות 10K + הכנסה מיחידת דיור פוטנציאלית 3K).
הבעיה באפשרות הראשונה שאותה היינו רוצים באמת ליישם, זה שאנו מסתמכים על הרבה מידי חלקים, הכנסה מהדירות שבשכירות שתישאר זהה לאורך השנים, הכנסה מיחידת דיור, ושכר מסוים כמובן בתנאי ש 2 בני הזוג יעבדו תמיד. מספיק שמשהו ישתבש באחד החלקים על מנת לגרום לבעיה בהחזר, וכמובן שמדובר על תקופת החזר דיי ארוכה, שבה נהיה חייבים לוודא שאנו שומרים על רמת הכנסה הצפויה.
קיימת אפשרות נוספת כמו שהוצעה, זה בעצם לוותר על "בית החלומות" וללכת על דירת פנטהאוז עד 4מ.
אפשרות זו גם נלקחת בחשבון, הבעיה שבאפשרות זו לא תהיה יחידת דיור שנוכל ליהנות ממנה כהכנסה נוספת.
ובמידה ונרצה כעבור כמה שנים טובות למכור ולשדרג ל "בית החלומות", נצטרך לשלם הרבה יותר במיסוי וכביכול להפסיד מאות אלפי שקלים בשל השדרוג.

כך שההתלבטות היא בעצם דיי בדרך, האם למכור נכס אחד ולהגשים את החלום ל "בית החלומות" כבר עכשיו, במקרה כזה יהיה לנו הלוואה של כ-1.4מ' לכ-15 שנה והכנסה מנכס אחד + יחידת דיור שאמורים לסגור את ההלוואה מידי חודש. או להתפשר ולקנות פנטהאוז מכובד בהלוואה של כ-2.4מ' לכ-30 שנה וליהנות מהכנסה של 2 דירות שאמורים לסגור את ההלוואה מידי חודש?

כך שההתלבטות היא בעצם דיי בדרך, האם למכור נכס אחד ולהגשים את החלום ל "בית החלומות" כבר עכשיו, במקרה כזה יהיה לנו הלוואה של כ-1.4מ' לכ-15 שנה והכנסה מנכס אחד + יחידת דיור שאמורים לסגור את ההלוואה מידי חודש. או להתפשר ולקנות פנטהאוז מכובד בהלוואה של כ-2.4מ' לכ-30 שנה וליהנות מהכנסה של 2 דירות שאמורים לסגור את ההלוואה מידי חודש?
שתי האפשרויות טובות יותר בשבילכם ומאפשרות לכם לא לחיות בסטרס (בינינו? זה הכי חשוב). בהצלחה ותבוא לעדכן!

יש חלופות לבית ב5m?
כרגע החסכונות זה 1.4?
איפה מושקעים? יכמה כסף בחסכון/פנסיות קרן השתלמות ואיזה עוד נכסים יש ושווי שלהם

האפשרות היחידה שלדעתי תעבוד אם אתם מעוניינים להישאר עם שני נכסים + לקנות בית ב5m זה לתכנן על ירושה, האם "מתוכננת" ירושה בזמן הקרוב?

אם לא, אני לא חושב שזה נכון עבורכם למנף כ"כ, בעיקר כי כרגע אין לכם ילדים ואתם לא מודעים להוצאה שתגדל.

אם הייתי נעול על ה 5m הייתי מממש את הנכס של ה2.2m (אלא אם יש וודאות לעליית ערך)
ובכך הכל יותר ברור , פשוט וקל.
בהצלחה

ההכנסות שלנו: 23K בנטו +10K דמי שכירות מ 2 דירות, בסה"כ 33K. כמו כן מכיוון שמדובר על רכישה של בית קרקע אנו מצפים להכנסה מיחידת דיור של כ 3K בחודש. אז סה"כ ההכנסות יכולות להגיע ל כ 36K.
האפשרויות שחשבתי אליהם הם:
1) 2/3 מהנכס שרשום על אשתי להעביר על חמותי, וכך זה יאפשר לנו להימנע ממס הרכישה הגבוהה, למשכן נכס אחד בתמורה למימון של הסכום שחסר לנו, סה"כ כל ההלוואות בפריסה ל 30 שנה יהיה כ -16-17 אלף בחודש, באפשרות זו קיים סיכון מכיוון שההחזר מאוד גבוהה, ובמידה ובתרחיש קיצון מחירי השכירות נופלים, קיים חשש שנוכל לעמוד בהחזר ההלוואות.
היתרון שזה יאפשר לשמור על הנכס הקיים, ובהערכה שלאחר כ 15-20 שנה נצליח להחזיר את כל ההלוואות.

2) למכור את הנכס הקיים, יאפשר הון עצמי של כ 3.6מ, לקחת משכנתא של כ 1.4מ.
באפשרות זו אנו נוכל לסגור את המשכנתא בתוך כ 8-10 שנים, היתרון הוא שההחזר החודשי יהיה נמוך, ולאחר כ 10 שנים נוכל להתחיל לחסוך לנכס נוסף להשקעה.
לשים בצד לרגע את השיקול הכלכלי פרופר - שאני מניח שאם ששמת על אקסל וקיבלת תוצאות יחסית דומות (אם לא תעשה את זה)

באפשרות הראשונה אתה הולך להיות הבעלים של הבית קרקע שלך + 3 דירות/ יחידות השכרה

1. זה כאב ראש יחסית גדול להתנהלות ביום יום במיוחד עם ילדים (גם אם עכשיו יש לך דיירים נוחים זה לא מבטיח שזה ישאר ככה בעתיד)
2. זה לא הכי יעיל מבחינת מיסוי כי השכר דירה יעבור את ה5K חודשי ויחייב אותכם בתשלום מס
3. זה לא יעיל מבחינת מס רווחי שבח דירה הקיימת ועל הבית ומס רכישה על הבית
4. אתם מקטינים מאוד את הפיזור שלכם כלומר 150% מהחיסכון שלכם הוא בנדלן (רשמתי 150 אחוז כי זה כל החסכונות שלכם + התחייבות למשכנתא על סכום של בערך חצי מהחסכונות) ומניח שכל הנדלן הוא מאוד מקומי בארץ/ אזור

אישית אני הייתי הולך על הכיוון של חלופה 2 אבל שים לב להחזיר 1.4M ב8-10 שנים זה לא טריוואלי בכלל
במיוחד שנכנסים ילדים לתמונה
אם היום יש לכם 23K ממשכורות + 10K שירד בטח ל3K (בגלל המכירה של הבית) + 3K מהיחידת דיור תגיעו ל29K רק בחודש
תורידו 10% בגלל פחת של הדירות, תיקונים, שינוי שכר וכו אתם ב26K הכנסה
נניח ש2 ילדים קטנים מכפילים את ההוצאה, בפועל זה יותר לדעתי (אנחנו לפני הילדים היינו מוציאם סדר גודל של 3-4K ועם הילדים 15K, בעיקר בגלל המעבר לבית גדול וגנים פרטים)
בנוסף אל תשכח שלבית של 5M יש הוצאות חודשיות של5M יחסית (ארנונה משמעותית, תיקונים יותר יקרים בגלל סטנדרט בניה גבוה, יותר חשמל/ מים על גינה וכו)
נניח ותתיצבו על 16K הוצאה
זה ישאיר לכם 10K להחזר, אחרי ביטוחי מבנה וחים ושאר ירקות סביב ה9.5K כלומר סדר גודל של 15-20 שנה החזר

פות לבית ב5m?

יגאל,
חשוב שתבין כמה נקודות:
1. אתה קורא את התגובות פה, ויש אנשים שבית ב 5M נשמע להם סכום דמיוני ולא אחראי או כלכלי.
2. כל אחד מהאנשים שכותבים לך יש את הסיפור חיים שלו ואת המטרות שלו.
אני מנסה להבין מה המטרה שלך?
אני קורא את התגובה של @A42 ומבין שהוא מחפש ראש שקט, בלי יותר מידי התעסקות ואולי זה באמת לא מתאים לו.
לכן אני שואל מה המטרה שלך?
אישית, אני הייתי מנסה לרכוש את הבית ב 5M ממשכן נכס קיים וממשיך לשלם את המשכנתא.
נכון, שיהיה לך עוד כאב ראש להתעסק עם עוד דייר, בעיני התגמול שווה את זה.
נכון שתצטרך לשלם מס על שכירות. אבל לא תצמח כלכלית או תצבור עוד נכסים רק בשביל לא לשלם מס על שכירות????
אני משלם מס על שכירויות שמקבל, אבל ככה הדברים עובדים במדינה, תרוויח יותר, תשלם יותר מס..... ולדעתי לשם אתה צריך לכוון.
אם אתם יכולים להקטין את מס הרכישה זה יתרון גדול.
ותמיד תזכור שאתם יכולים בכל שלב, למכור את אחד הבתים (במידה ואתם מרגישים חנוקים)
במידה ואכן תיהיה לכם הכנסה של 40K נטו ואתה משלם 15K משכנתא וההוצאה שלכם היום באזור 7-9.
אתם בכייף יכולים לעמוד במשכנתא גם כשיהיה לכם 2 ילדים (ואת זה אני אומר בתור אבא לילדים)
שמח בשבילכם שמצאתם והגעתם לבית החלומות שלכם.
המון בהצלחה.

נכון שתצטרך לשלם מס על שכירות. אבל לא תצמח כלכלית או תצבור עוד נכסים רק בשביל לא לשלם מס על שכירות????
אני משלם מס על שכירויות שמקבל, אבל ככה הדברים עובדים במדינה, תרוויח יותר, תשלם יותר מס..... ולדעתי לשם אתה צריך לכוון.
מסכים עם רוח הדברים אבל זה קצת משפט מסוכן
אפשר לפרש אותו לא נכון

זה לא כמו מדרגות של מס הכנסה ממשכורת שאם שתמיד עדיף לקבל העלאה גם אם זה יקפיץ אותך מדרגת מס.

פה יש סיטואציה שבגלל תכנון מס לא נכון אתה תישאר עם פחות נטו ביד עבור שכירות יותר גבוה מאשר בחלופה הפשוטה

ורק בשביל לשים מספרים
עבור שכר דירה לדירה ישנה שיש לו הוא נניח יקבל תשואה נטו של 3 אחוז
על התוספת משכנתא הזאת הוא ישלם במקרה הכי טןב 2.5 אחוז ברוטו (כי זה משכנתא מאוד יקרה עם סיכון לבנק ואי אפשר פיתוי וכו) על זה עוד צריך להוסיף ביטוחים וכו אבל נזניח

כלומר הוא "מרוויח" חצי אחוז על הנייר בכל המהלך הזה
עכשיו על השכר דירה הוא ישלם מס אז יורד כבר 10 אחוז וזה כבר לא 3 אחוז אלה 2.7 אחוז
ואז הוא "מרוויח" רק 0.2 אחוז

עכשיו צריך לראות 3 דברים
1. איזה סיכון או סיכוי יש לו בדירה הישנה לתיקון גדול או עליית ערך
2. בכמה הוא נדפק במשכנתא בריביות במידה והיה בוחר למכור את הדירה ולקחת משכנתא יותר קטנה
3. מס רכישה ומס שבח זה בכלל לא מספרים קטנים. הוא משלם כפול גם בקניה יותר מס וגם שימכור יותר מס על העליית ערך. ואם הוא יחליט עוד שנתיים למכור דירה אחת הוא עדין ישלם על זה את כל המס כי זה יחשב דירכ שניה

בשביל דברים כאלה יש יועצי מס אפשר להתייעץ איתם

תודה רבה לכולם על התגובות, ללא ספק העליתם מספר נקודות שלא לקחתי בחשבון.
במצב הנוכחי אני מגיע לסוג של "מלכודת דבש", כי מצד אחד אני רוצה לנסות לנצל את האפשרות להימנע ממס רכישה, על ידי העברת הדירה שרשומה אלינו על שם חמותי. וזה בעצם מביא אותי למצב של לנסות למקסם את ההטבה עד כמה שניתן, ולרכוש את הנכס במחיר המקסימלי.
מכיוון שאם נרצה לעשות זאת נגיד בעוד 10-15 כנראה שלא נצליח להימנע ממס הרכישה וזה יהיה תוספת של 150-200K למחיר.
מצד שני צריך למצוא את האיזון ברמת הסיכון והמינוף, לכן כרגע חשבתי לחפש נכס שיתאים לדרישות שלנו במחיר של כ 4m אבל כרגע לא נראה שיש משהו ריאלי במחיר הזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
ה התלבטות בין מק״מ לפקדון בבנק שוק ההון 3
ב התלבטות בין 3 ל- 4 חדרים - מחיר למשתכן נדל"ן 8