1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

התיק שלנו

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י הדיוט בכלכלה, ‏6/1/16.

1. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

טוב, אני מרגיש בשל לשתף אתכם בתיק שלנו ולשמוע מה אתם חושבים.

קצת עלינו:
    • זוג סביב גיל 30.
    • מטרת התיק: עצמאות כלכלית עוד 10 שנים (כרגע התחזית היא שזה יקח ה-ר-ב-ה יותר זמן, אבל אנחנו אופטימיים לגבי הגדלת הכנסה עתידית).
    • אני חושב שאנחנו עמידים לסיכון, אבל עוד לא יצא לנו לבדוק את זה על בשרנו. מה שכן, אנחנו לא קוראים עיתונות כלכלית (או עיתונות בכלל) ונסמכים בעיקר על ההיסטוריה של שוק ההון שלמדתי מהספרים שעליהם המליצה דורין.
    לגבי התיק עצמו:
    • בחלק מהדברים יש פרגמנטציה מיותרת (לדוגמה פסגות אג"ח ממשלתי + קסם אג"ח ממשלתי) כי עברנו לקרן עם דמי ניהול טובים יותר בלי למכור את הישנה.
    • סימנתי בירוק את הקרנות ה"חיות", כלומר אלה שאליהן הולכות הפקדות שוטפות חדשות. אני מנסה לשמור על כ-45% מניות בתיק, ולכן החלוקה של הכסף החדש בין הקרנות קצת משתנה כל פעם כי אני מאזן ב-"live".
    • הכל נמצא בחשבונות ממוסים, למעט חלק מ-S&P 500 שנמצא בקרן השתלמות.
    • התיק הוא בסדר גודל של מאות אלפי שקלים.

זה המצב כרגע:
    מזומן - 29% (במטבעות שונים)
    אג"ח - 27%
    מניות - 40%
    זהב (פסגות סל סחורה זהב) - 4%

החלק האג"חי:
    פסגות מחקה מק"מ - 9%
    פסגות מחקה אג"ח ממשלתי - 4%
    קסם ממשלתי כללי - 5%
    MTF תל בונד שקלי - 5%
    MTF תל בונד 20 - 4%

החלק המנייתי:
    IBI מחקה S&P 500 - 23%
    VT בחשבון בארה"ב - 6%
    IBI סל אירופה מגודר - 4% (לא חשוב לי הגידור, פשוט זאת הקרן שמצאתי בדמי ניהול יחסית נמוכים)
    פסגות מחקה ת"א 100 - 4%
    MTF Russell 2000 - 2%
    IBI סל שווקים מתעוררים - 1%

אשמח לשמוע את דעותיכם, האם לדעתכם התיק תואם את המטרה ומה הייתם עושים שונה.

yossik, daat99, Abu ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  2. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

אני לא הייתי קונה קרן מגודרת אם אני לא מעוניינת בגידור. לגידור יש עלויות (מעבר לדמי הניהול), והוא גם עושה משהו שונה לגמרי מקרן לא מגודרת.

הערה נוספת: יש לך כמה ניירות עם משקלים מאד מאד נמוכים, עשית חשבון כמה שקלים זה יוצא בגודל התיק שלך? כי אם 1% מהתיק זה, למשל, 1000 ש"ח, אתה תשלם הרבה עמלות מינימום על הניירות עם המשקלים הקטנים האלו.

daat99 אוהב/ת את זה.
  3. adamshalev

adamshalev מודרטור

כמה אתה מצפה מהתיק לגדול בממוצע?
    כמה אתה מצפה למשוך מהתיק (באחוזים) בשלב העצמאות הכלכלית?
    באופן אינטואיטיבי 40%-45% מניות לא נשמע כזה הרבה, אבל זה תלוי בציפיות שלך משוק ההון וכמה אתה מתכוון למשוך.

המזומן - האם הוא חלק מכרית בטחון הוא שהוא חלק מתיק ההשקעות?
    כלומר האם חלק מהאסטרטגיית השקעה היא להחזיק ~30% מהתיק במזומן? ואם כן, למה?

לגבי ה-IBI סל אירופה המגודר - יש עלויות סמויות לגידור. אם חושב לך עלות נמוכה, יכול להיות שזה יעלה לך יותר בטווח ארוך להחזיק את התעודה המגודרת.
    (@מרק עוגיות כבר ציינה)

אני אישית לא אוהב (במילים עדינות) תעודות סל, בגלל הסיכון מנפיק שהן נושאות עימן. תחשוב שאתה רוצה להחזיק את התיק הזה עשרות רבות מאד של שנים וכל השנים הללו הסיכון של כשלון של אחד המנפיקים עלול להתממש. אני מעדיף בהרבה להחזיק קרנות נאמנות או קרנות סל (ספציפית מעדיף קרנות סל זרות בגלל העמלות הנמוכות יותר גם).

daat99 אוהב/ת את זה.
  4. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

תודה, אני אקרא על זה עוד.
    הכוונה היא לעמלות קנייה/מכירה או למשהו נוסף?

daat99 אוהב/ת את זה.
  5. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

כן, עמלות ק/מ. בדרך כלל יש מינימום לעלות, למשל אם העלות היא 0.1% עם מינימום של 10 ש"ח אז צריך לבצע כל פעולה על לפחות 10,000ש"ח כדי לא לשלם את עמלת המינימום.

6. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

לא ממש יודע לתת מספר, אבל אני מצפה שהוא יגדל בחצי מהגדילה של שוק המניות העולמי. אז אם שוק המניות העולמי יגדל ב-6%, אני מצפה שהתיק יגדל ב-3%.
    אני לא יודע אם כשנגיע לרף חוק ה-4% או חוק ה-3% באמת נעצור ונצא לפנסיה מוקדמת. כנראה שלא. אז גם לשאלה הזאת אין תשובה. מי יודע מה יהיו השיקולים שלנו עוד 10-20 שנה? יהיה טפשי לחזות, בינתיים המטרה היא ליצור כרית ביטחון ענקית. פוף ביטחון.
    כרגע יש הרבה מזומן כי עוד לא החלטתי מה לעשות איתו.

daat99, Abu ו-שלי אוהבים את זה.
  7. Abu

Abu משתמש רשום

אין לי משהו חכם להגיד, רק חח על המחשבה התעסקות ובניה
    אני מאוד מזדהה עם תחושת ה"אני לא יודע בדיוק למה החיסכון" כי גם אני בנקודה הזאת ולכן מתקשה לסגור על מדיניות לתיק
    גם עם כל הקרנות הקטנות שהושקע בהן בעבר ואין סיבה למכור אותן כרגע אני מזדהה =]
    אני די בטוח שהעניין הוא עם קרנות קיימות, האם שווה למכור אותן רק בשביל להשקיע בקרן דומה מאוד (ואז אתה משלם פעמיים דמי ניהול) או להשאיר ככה?

daat99 אוהב/ת את זה.
  8. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

התיק נראה לי קצת מסורבל ואולי גם לא הכי יעיל. קח נניח את החלק של המניות, יש סיבה קונקרטית למה התיק שלך עדיף על נניח 100% VT או VTIּ + VXUS לצורך העניין?
    ועוד שאלה, למה דווקא 40% מניות? למה לא 20% או 30% או 50% או 70% או 90% או 100%?
    ומה טווח ההשקעה בכלל? אין משהו קונקרטי? זה יכול להיות גם תיק ל 70 שנה ולירושה שתתחילו אולי למשוך ממנו רק עוד 25 שנה?

daat99 אוהב/ת את זה.
  9. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

יש לך גם אפשרות להשאיר את הקצאת הנכסים בין האפיקים כמו שהיא וכשיגיע התיקון המשמעותי הבא, אם צדקת ואתה אכן עמיד לסיכון, לזרוק חלק מהמזומן/אג"ח למדורה. גם תקבל מחיר כנראה נוח לטווח ארוך וגם לא תהמר על המון כסף לפני שאתה יודע בוודאות איך אתם מתמודדים עם תנודתיות.

daat99 ו-הדיוט בכלכלה אוהבים את זה.
  10. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

לא יודע אם זה מוצדק, אבל אני חושש להפקיד חלק גדול מהתיק בידי גוף אחד, אפילו שהוא Vanguard.
    אני מעריך שאם נאבד חצי מהתיק, זה לא יהיה נורא.
    אולי נתחיל למשוך עוד 10 שנים ואולי עוד 30 שנה. כמו שאמרתי, מי יודע מה נרצה עוד 10-20 שנה? מה שכן, כרגע אין יורשים באופק.

בת העמק, daat99, ע.מדי ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  11. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

אם מוכרים וקונים לא משלמים פעמיים דמי ניהול, רק עמלת קניה ומכירה. בגדלי תיק קטנים אלו יכולים להיות סכומים די קטנים, למי שבלגן מעצבן אותו (כמוני) יכול להיות שווה לשלם את הכמה שקלים באופן חד פעמי כדי לעשות סדר.

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

לגיטימי, מבין אותך. (לא יודע להעריך אם החשש מוצדק או לא, אבל הוא הגיוני בעיני).
    חצי מהתיק או חצי מהפלח המנייתי? כי אם אתה מסוגל לספוג אובדן של 50% מהתיק ואתה מאמין בצמיחה בטווח הארוך, נראה שאתה יכול להיות יותר התקפי.
    אולי ואולי, מה שבטוח הוא שאתה מקבל החלטות בכל מקרה על סמך משהו, ואם אתה משאיר את המצב הקיים על כנו זה שקול להחלטה שהתיק הולם את פרופיל הסיכון שלך שנקבע בין היתר בהתאם לאופק ההשקעה.
    חוצמזה שאם אתה מתחיל למשוך עוד נניח 20 שנה לצורך העניין, זה לא אומר שאופק ההשקעה שלך הוא 20 שנה.
    מהתיק הנוכחי אני הייתי מצפה לתשואה של כ - 2% לשנה בתרחיש די טוב, לעשור הקרוב.

* לא מנסה להמליץ או לדרבן לפעולה כלשהי כי באמת אין לדעת וכל אחד יחליט בשביל עצמו כמה הוא מוכן להמר.

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

@קפבלנקה תוכל להסביר את ה-2%?

לגבי רמת הסיכון, אני מעדיף להתייחס לכל החלק המנייתי כבר-חלוף כדי לא להתרגש בלי קשר למה שיקרה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  14. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

אין לי מה להסביר כי אני לא יודע, וגם אף אחד אחר לא, הלוגיקה שלי הייתה שיש לך 60% תיק באג"ח ממשלתי, קונצרני בדירוג גבוה, מזומן וזהב. כל העסק הזה בניכוי עמלות מיסים ודמי ניהול בריבית 0.1% הגיוני שבערך ישמור על כוח הקניה שלו לעשור הקרוב, וזה בתרחיש טוב יחסית לדעתי.
    40% במניות יתנו לך 2% לשנה לכלל התיק לפי תשואה שנתית של 5%.
    לדעתי זו ציפייה פחות או יותר ריאלית ואולי טובה כי יקרעו אותך בדמי הניהול בניירות הישראלים שאתה מחזיק בטווח הארוך. דמי הניהול ועלויות הגידור לאורך זמן יכרסמו יפה יפה בתשואות. ויש מיסים.

daat99 אוהב/ת את זה.
  15. fdr

fdr משתמש ותיק

כשמשקיעים במניות של כל העולם אני חושב שהחלוקה המקובלת, לפי שווי שוק, היא 50% מניות ארה"ב ו-50% שאר העולם. נראה שאתה מאוד סוטה מהחלוקה הזאת.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק פינת המשקיעים ‏14/5/19
התיק שלי פינת המשקיעים ‏16/4/19
עוד לא בן 20; מצב התיק שלי פינת המשקיעים ‏2/4/19
התיק המעניין שלי פינת המשקיעים ‏31/3/19
הגעתי להחלטה על התיק הראשון שלי פינת המשקיעים ‏2/3/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.