• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות חשובה מאוד.

קוף שמבין

משתמש סולידי
דירוג
12
שלום לכולם.
בימים הקרובים אעביר סכום כסף של 350 אלף ש"ח אותם קיבלתי לצערי בירושה , לibi לטובת תיק השקעות שמנוהל באופן עצמאי.
למען האמת אני לא מבין גדול בהשקעות ומעולם לא השקעתי עצמאית אבל אני מספיק מבין להבין שזו האלטרנטיבה הטובה ביותר עבור הסטאטוס שלי כיום, וכי בהתנהלות נכונה אין שום סיבה לא לבחור באלטרנטיבה זו.
אני בן 27 , נשוי טרי בלי ילדים.
, גר בדירה בבעולתי עם משכנתא של בערך חצי מיליון שקלים.
הכסף שיושקע הוא כסף שאין לי בו שום צורך לטווח הקצר/בינוני והוא לחלוטין כסף להשקעה.
סוג המסלול שאני רוצה הוא 100 אחוז מנייתי ולטווח הארוך, אני גם לא רוצה להתעסק עם תיק ההשקעות בכלל.
לא רוצה להזיז, לא לשנות, לא לשחק ולא לגעת.
מחפש תיק השקעות מנייתי שמתבסס כולו על קרנות מחקות, שיעבוד בשקט בלי שיפריעו לו לטווח הארוך.
מבחינתי פעם בכמה חודשים להיכנס לסקרנות, להציץ ותו לא.
איזה תמהיל הייתם ממליצים לי לרקע שתיארתי כאן?

משתתפת בצערך!
לא רוצה להזיז, לא לשנות, לא לשחק ולא לגעת.
איזה תמהיל הייתם ממליצים לי לרקע שתיארתי כאן?
תמהיל שמורכב מקרנות עוקבות מדדים אזוריים או קרן אחת אזורית/עולמית שמספקת אותך. אתה זה שצריך להעריך מי השוק שיעלה יותר/יסכן פחות את תשואתך ואף אחד מאיתנו לא יכול להמליץ לך (זה כמו להמליץ על חומוס, איש איש וטעמו).
אני העדפתי להשקיע בשוק האמריקאי (אס.פי.500) והאירופאי (סטוקס 600) ובמשך הזמן גיליתי יותר העדפה לאמריקאי.
אם אין לך העדפה, יש את הקרנות שמכסות את כל השווקים. יש מיליון שרשורים וכמה פוסטים בנושא באתר...

סתם לצורך ההבנה האישית שלי, להשקיע 100 אחוז מהסכום על s&p500 זו לא אופציה בהכרח גרועה?
כלומר, יש משקיעים ששמים 100 אחוז מהכסף שלהם בסכומים כאלה על הקרן הזו?
כי קראתי לא אחת בפורומים כאן על היתרון בלצאת מהמסגרת של ארהב ולהיפתח לשווקים אחרים.
*מתנצל אם אני מתנסח בצורה קצת טירונית, אבל אני מעדיף לשאול את הדברים שאני רוצה להבין as is

קודפ כל תנחומי

בשוק האמריקאי (אס.פי.500) והאירופאי (סטוקס 600)
השאלה הראשונה היא אם אתה מרגיש מוכן ויש לך את הביטחון וידע להיכנס לזה בעצמך, בעיקר בהבנה של הסיכונים
אני אישית חושב שזה כיוון נכון, אבל אם אתה ללא ידע וניסיון אז לפעמים שווה להתעכב טיפה וללמוד
בגדול אם הידיעה שיכול להיות ש70 אחוז מהסכום שאתה משקיע ימחק תוך שבועיים (זה בערך המקרה הקיצון שכן קרה עד היום, כמובן שאף אחד לא יודע מה עודש יהיה) לא מפחידה אותך וזה סיכון סביר

מען האמת אני לא מבין גדול בהשקעות ומעולם לא השקעתי
שים לב שאם אתה מחליט כן לחלק את הכסף בין ארהב ואירופה אז חושב להבין שזה לא חצי חצי
נותנים משקל לפי גודל השוק
היום הכלכלה האמריקאית היא 67 אחוז מהכלכלה העולמית והארופית לדעתי סביב ה10-20 אחוז
אז כמובן שאתה צריך לקנות הרבה יותר מארהב בשביל שיהיה לך "פיזור עולמי"
יש ניירות שהם "עולמים" ואת אתה קונה ומחזיק רק נייר אחד גם אם זה לא הפיזור האידאלי בשבילך זה מפשט מאוד את העניין במיוחד בהתחלה כי זה חוסך לך לעשות איזונים כל רבעון/ שנה
וכמובן גם אפשר להתפשר ולקנות רק נייר אחד שהוא לא עולמי כמו הSP500 אומנם לא הפיזור האידאלי ונותן יותר משקל לארהב אבל העלויות שלו בדרכ יותר זולות וחוסך כאב ראש

כמובן שלא מייעץ
ותעשה את הבחירה שמתאימה לך

היום הכלכלה האמריקאית היא 67 אחוז מהכלכלה העולמית
החברות הנסחרות לפי שווי שוק אולי, לא הכלכלה עצמה.
כן.
אבל זה לא רלבנטי לכלום,יש גם כאלה שמשקיעים בסכומים גדולים בהרבה במניה אחת.
מה זה משנה לך שיש כאלה?

עצה כללית תלמד ותבין במה אתה משקיע,לא ניתן להשקיע במשך שנים בביטחון ב"משהו כזה בערך ששמעתי שהוא טוב באיזה פורום" בסופו של דבר פשוט לא מתמידים והמשמעות גדולה בהרבה מהקרנות המדויקות שבוחרים.
כשיהיו נפילות אתה צריך להיות בטוח בבחירה שלך אחרת יהיה לך דחף למכור\לבצע שינויים לא מתוכננים.

סתם לצורך ההבנה האישית שלי, להשקיע 100 אחוז מהסכום על s&p500 זו לא אופציה בהכרח גרועה?
כי קראתי לא אחת בפורומים כאן על היתרון בלצאת מהמסגרת של ארהב ולהיפתח לשווקים אחרים.
*מתנצל אם אני מתנסח בצורה קצת טירונית, אבל אני מעדיף לשאול את הדברים שאני רוצה להבין as is
זו אופציה בוודאות לא "גרועה", קרי: זו לא ידרדר אותך לרחוב ולחיטוט בפחי אשפה. זאת עשויה אולי להיות אופציה טובה עבורך (לא מיעץ! זה מאוד מאוד תלוי במצב הכלכלי שלך שאני כמובן לא יודע כלום לגביו.)

קח בחשבון שני דברים לגבי הרעיון של לשים הכל על s&p500:
- זה מסוכן. אבל נשמע שאתה מודע לסיכון של תיק 100% מנייתי. בכל מקרה, תוודא היטב שאתה מסוגל נפשית להתמודד עם זה.
- כמה בא לך להתעסק עם כאב הראש של ניהול התיק? לקנות קרן יחידה מחקה s&p500 כניראה יביא לך תשואות קצת נמוכות יותר מאשר אם היית מפזר את הכסף בין מספר קרנות (למשל, אמריקאית, אירופאית ושווקים מתעוררים), אבל זה ייצור עבורך התעסקות באיזון התיק במקום פשוט לעשות "שגר ושכח", לשים את הכסף ולשכוח שהוא שם ל20 שנה הקרובות. האם ההתעסקות עם ניהול התיק שווה עוד קצת תשואה? תחליט אתה.

ראשית תודה לכולם על התגובות, כמובן שבסופו של דבר אני זה שאצטרך לקחת את ההחלטה הסופית אבל בהחלט טוב לשמוע דעות והשקפות שונות.
כתבת "אבל זה ייצור עבורך התעסקות באיזון התיק במקום פשוט לעשות "שגר ושכח", לשים את הכסף ולשכוח שהוא שם ל20 שנה הקרובות"
אם אני מבין נכון גם בתמהיל של קצת אירופה, קצת ארהב, קצת סין אפשר לשגר ולשכוח..
אני מפספס משהו משהו?

ראשית תודה לכולם על התגובות, כמובן שבסופו של דבר אני זה שאצטרך לקחת את ההחלטה הסופית אבל בהחלט טוב לשמוע דעות והשקפות שונות.
כתבת "אבל זה ייצור עבורך התעסקות באיזון התיק במקום פשוט לעשות "שגר ושכח", לשים את הכסף ולשכוח שהוא שם ל20 שנה הקרובות"
אני מפספס משהו משהו?

לא מפספס

אני מפספס משהו משהו?
לא אתה צודק.
קודם כול יש מדדים יותר רחבים ויש ETF שעוקבים אחרי אותם מדדים.
אז ניתן לרכוש תעודה אחת שמפוזרת גם על ארה"ב וגם על עוד שווקים או רק על ארה"ב אבל גם בחברות קטנות יותר.
בנוסף כמו שהבנת במידה ותרכוש מספר תעודות ביחס מסוים היחס ישתנה לפי השינוי ביחס העולמי בדומה למה שיקרה במדד כמו שתיארתי שמחקה אותם לפי שווי שוק.
כמה בא לך להתעסק עם כאב הראש של ניהול התיק? לקנות קרן יחידה מחקה s&p500 כניראה יביא לך תשואות קצת נמוכות יותר מאשר אם היית מפזר את הכסף בין מספר קרנות (למשל, אמריקאית, אירופאית ושווקים מתעוררים), אבל זה ייצור עבורך התעסקות באיזון התיק במקום פשוט לעשות "שגר ושכח", לשים את הכסף ולשכוח שהוא שם ל20 שנה הקרובות. האם ההתעסקות עם ניהול התיק שווה עוד קצת תשואה? תחליט אתה.
לא נכון ומטעה(לדעתי)

משתתף בצערך..
אני לא מומחה גדול אבל אני במקומך הייתי עובד על לסגור את המשכנתא קודם ואז מהמשכורת משקיע.

חישוב קצר במחשבון ריבית דריבית מראה שאם תשים 350 אלף עכשיו בעוד 30 שנה יהיה לך 2.6 מליון ב7% ריבית. אם תפנה את המשכנתא ותשקיע 3000 שקל בחודש למשך אותו וזמן וריבית יהיה לך 3.6 מליון.

אז אני הייתי מצמצם את המשכנתא ובזמן שנותר לי עד לסגירת המשכנתא לגמרי הייתי לומד על שוק ההון והשקעות בלי לחץ ונמנע מטעויות.

אשמח לשמוע דעות לגבי זה, מיליון שקל הבדל על החלטה אחת כזו נראה לי יותר רלוונטי ממדד כזה או אחר או דמי ניהול כאלה או אחרים

חישוב קצר במחשבון ריבית דריבית מראה שאם תשים 350 אלף עכשיו בעוד 30 שנה יהיה לך 2.6 מליון ב7% ריבית. אם תפנה את המשכנתא ותשקיע 3000 שקל בחודש למשך אותו וזמן וריבית יהיה לך 3.6 מליון.
הוא שיש לך טעות או שלא הסברת את כוונתך טוב.

לקנות קרן יחידה מחקה s&p500 כניראה יביא לך תשואות קצת נמוכות יותר מאשר אם היית מפזר את הכסף בין מספר קרנות (למשל, אמריקאית, אירופאית ושווקים מתעוררים)
אתה בטוח? לי יש רושם הפוך דווקא (אבל לא חפרתי יותר מדי בנתונים).

הוא שיש לך טעות או שלא הסברת את כוונתך טוב.
הכוונה היא שאם הוא יסיים את המשכנתא יתפנה לו הכנסה שאותה יוכל להשקיע לעומת להשקיע את הסכום הראשוני ולהמשיך לשלם משכנתא

אתה בטוח? לי יש רושם הפוך דווקא (אבל לא חפרתי יותר מדי בנתונים).
כמובן שאני לא בטוח. only time will tell.
אבל פיזור מקטין את הסיכון שומר על תוחלת התשואה.

בשורה התחתונה אני מאוד אשמח אם תכתבו לי מה התמהיל שאתם הייתם בונים בהנחה והייתם בסטאטוס שלי+ הסבר קטן מדוע דווקא בחרתם כך.
תודה.

נכון מאוד.

בהחלט.

זה מדד עם רקורד היסטורי מצויין שעומדת מאחוריו המעצמה מספר 1 בעולם, ושמונעת ע"י קפיטליזם (= עשיית רווחים).

הכוונה היא שאם הוא יסיים את המשכנתא יתפנה לו הכנסה שאותה יוכל להשקיע לעומת להשקיע את הסכום הראשוני ולהמשיך לשלם משכנתא
טוב עניין אותי מספיק שאעשה את החישוב לבד
שורה תחתונה לדעתי יש לך טעות
עיקר הטעות לדעתי הוא שאתה מניח שהוא עם סכום של 350K יסגור את כל המשכנתא או חלק ששווה 3K בחודש לפחות

לצורך העניין חישבתי את ההחזר החודשי של משכנתא ל25 שנה של סכום של 350K, בריבית קבועה של 3.5 אחוז
יש פה קצת הקלות, כי כן הוא יעדיף לסגור את הקבועה קודם ולא הפריים אבל יש סיכוי ל"קנס" של הפרשי הריביות וכו
ההחזר החודשי על כזה סכום הוא 1.752K

עכשיו 2 מסלולי חישוב
א. סגירת החלק הזה במשכנתא והשקעה של ההחזר החודשי המקביל קרי 1.752K לפי תשואה נטו של 7%, אחרי 30 שנה מתקבל 2.151 מיליון
ב. השקעה של 350K בתשואה נטו של 7 אחוז בלי הפקדות אחרי 30 שנה מתקבל 2.84 מיליון

כלומר עדיף לא לסגור את המשכנא בהשוואה הזאת

בפעול כל עוד הריבית על המשכנתא יותר נמוכה מהריבית שאתה מקבל על ההשקעה אז לא ישתלם לסגור את המשכנתא מבחינה כלכלית גרידא

אם זאת הרבה ממליצים את זה ואני בינהם מכמה סיבות
1. הריבית שאתה משלם על המשכנתא היא קבועה ולא תלויה בשוק, אתה תמיד תשלם את זה, בעוד התשואה על התיק השקעות זה מלווה בסיכון לדוגמא מחר השוק הופך להיות דובי למשך 10 שנים ואתה לא מרוויח (נכון שבממוצע לאורך 30 שנה אולי הוא יהיה חיובי אבל הכסף שלך עדין הופסד) זה למה לא ממליצים למשוך יותר מ4 אחוז מתיק פרישה וכי יש מעל זה סבירות שהתשואה לא תדביק את המשיכות או שאפילו התיק ימחק כליל לפני שיעברו 30 שנה.
2. בהמשך ל1 אתה בעצם מגדיל את הסיכון שלך, או כמו שאומרים מסכן כסף שאין לך
3. למשכנתא יש עלויות נוספות כמו ביטוח מבנה וביטוח חיים שמוסיפים עוד כסף להחזר החודשי
4. 7 אחוז ריבית נטו זה מאוד אופטימי, בפועל זה קצת פחות וזה כמובן בברוטו ולא בנטו כי יש דמי ניהול קרן, דמי ניהול בית השקעות, וכו וכו
5. מיסים, על הרווחים אתה משלם מס 25 אחוז, על המשכנתא אתה לא משלם כלום כאמור, כלומר אם אתה עושה 7 אחוז תשואה בפועל רק 5.25 אחוז נשאר לך ביד, עבור 6 אחוז נטו זה יותר ראלי לדעתי תקבל 4.5 אחוז תשואה, שזה כבר הפרש די קטן מהמשכנתא אחרי ההוצאות הנלוות
6. שורה תחתונה כי יש אופציות שהשקעות על חשבון כסף מהמשכנתא יתנו תשואה עודפת מול סיכון עודף אבל הרווח שם הוא לא דרמתי ועומד עד סביב ה1 אחוז - לי אישית זה לא מצדיק את הפרוצדורה והכאב ראש והסיכון

*אני אישית חושב (וכמובן לא ממליץ) שדווקא עם החלק פריים של המשכנתא כן אפשר לעשות משהו בסגנון שמבינים את ההגדלה של הסיכון כי שם הפוטנציאל רווח הוא כבר 2-4 אחוז...

בשורה התחתונה אני מאוד אשמח אם תכתבו לי מה התמהיל שאתם הייתם בונים בהנחה והייתם בסטאטוס שלי+ הסבר קטן מדוע דווקא בחרתם כך.
תודה.
זה כבר די להמליץ מה שאתה מבקש , ואנחנו מאוד משתדלים גם כי אסור לנו וגם בגלל:
עצה כללית תלמד ותבין במה אתה משקיע,לא ניתן להשקיע במשך שנים בביטחון ב"משהו כזה בערך ששמעתי שהוא טוב באיזה פורום" בסופו של דבר פשוט לא מתמידים והמשמעות גדולה בהרבה מהקרנות המדויקות שבוחרים.
כשיהיו נפילות אתה צריך להיות בטוח בבחירה שלך אחרת יהיה לך דחף למכור\לבצע שינויים לא מתוכננים.

אני יכול להגיד לך שמניסיון אישי שלי שהייתי במצב דומה, שמתי בהתחלה את הכסף בקופת גמל מנייתית להשקעה בדמי ניהול הכי נמוכים שמצאתי והלכתי ללמוד את הנושא, לי לקח בערך 3 שנים ללמוד ולהרגיש בטוח להוציא את הכסף ולהעביר אותו לנייר בודד (בלאק רוק ישראלי SP500)
נכון שאולי הפסדתי כמה עשרות אלפי שקלים בדרך (על תשואה לא מקסימלית , קצת בדמי ניהול, וקצת במיסוי רווחי הון שהעברתי את התיק)ש
אבל זה היה לי שכר לימוד מצויין ונותן לי היום ביטחון מאוד גדול לדבוק בתוכנית שלי על פני חודשיים יחסית רועשים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
A התייעצות בנוגע לקרן השתלמות ובית ספר פרטי שוק ההון 5
T התייעצות מיסוי, קנייה ומכירת דירה בזמן קצר נדל"ן 10
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6