• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות בפילוח החלק המנייתי בתיק ההשקעות

זכרתי שהאירופאית צמודה ליורו מבחינת מיסוי. אפילו בדקתי בתשקיף בזמנו.

ראיתי עכשיו שאתה צודק. ממש נחמד ששינו את זה...
קרן צמודה למטבע חוץ אם יש לה מטבע עיקרי. מטבע עיקרי אומר שלפחות 90% מההחזקות הן במטבע מסויים (כולל התחייבות של מנהל הקרן שלא לחרוג מזה מעבר למוגדר בחוק). הגיוני שבקרן כלל אירופית זה לא המצב.

סרטון של שאול אמסטרדמסקי כועס על זה.
ראיתי את הסרטון ואת הטבלה שמקושרת אליו, וראיתי ממש דברים מוגזמים ;[
בינתיים הניירות שלי יחסית זולות...
מחשבה שעלתה בראשי היא בשביל לשמור על סיכון מט"ח נורמלי להחזיק ולהמשיך לקנות חצי חצי
עבור S&P 500 לדוגמה:
גם בלקרוק(1159250) וגם ישראלי(5122957)

זכרתי שהאירופאית צמודה ליורו מבחינת מיסוי. אפילו בדקתי בתשקיף בזמנו.

ראיתי עכשיו שאתה צודק. ממש נחמד ששינו את זה...
איפה ראית בתשקיף ששינו את זה?

בינתיים הניירות שלי יחסית זולות...
השאלה מה קושר אותך אליהם?

אתה יודע כמה מס תשלם היום על ההחלפה אם תרצה לעשות אותה? זה נתון חשוב להחלטה.

איפה ראית בתשקיף ששינו את זה?
ראה למשל את הנספח לתשקיף של קרן הסנופי, בסעיף 14.1.1 מופיע ש"בסיס ההצמדה" ליחיד הוא דולר ארה"ב. בקרנות אחרות זה יהיה מדד המחירים לצרכן.

שים לב שזה לא מעיד כלום על מידת החשיפה שלך לדולר מבחינת סיכון. זה רק מצביע על איך יתבצע המיסוי במכירה.

סיכון מט"ח
ככלל, מניות אינן חשופות למט"ח לפי המטבע שבו הן נסחרות. יש משמעויות לשינויי המט"ח בהקשרים של פעילות החברה. בפרט אם היא חברה שמייבאת או מייצאת וכאלו. כמשקיע פאסיבי, אני מניח שאתה לא הולך לנתח את פעילות החברות בפרט בהקשרי סיכוני המט"ח הפנימיים שלהם, כמו שאתה לא מנתח את סיכוני האשראי שלהן או את סיכוני כח האדם שלהם. אתה פשוט מניח שהחברה היא נכס מתפקד שצומח עם השנים. כך לפחות החברה הממוצעת בתיק שלך.

משכך, אין סיבה להמר על כיוון מסוים בצמד שקל/דולר כ"ניטרול סיכון מט"ח". זה פשוט שקר נפוץ שזה מנטרל את הסיכון, בשעה שזה מוסיף הימור מסוים לתיק, בד"כ בתוספת פרמיה.

זו דעתי לפחות, ואם אתה רוצה להעמיק, יש המון דיבור בפורום ובבלוג על גידור מט"ח.

אחרי כל זה, אני לא רואה סיבה טובה להחזיק קרן מנוטרלת מט"ח, גם אם אתה כן מחזיק ישראלית מקורית.

אגב, משום מה גם דמי הניהול על קרנות מגודרות נוטים להיות יותר גבוהים. אין לי הסבר טוב לזה. אני מדמיין שמנהלי הקרנות אומרים לעצמם "אם הם מספיק פראיירים בשביל לגדר, הם יהיו מספיק פראיירים כדי לשלם יותר על זה". אולי זה לא מה שקורה במציאות, אבל מצחיק לדמיין את זה ככה...

ראה למשל את הנספח לתשקיף של קרן הסנופי, בסעיף 14.1.1 מופיע ש"בסיס ההצמדה" ליחיד הוא דולר ארה"ב.
מצאתי, תודה רבה!

אגב, משום מה גם דמי הניהול על קרנות מגודרות נוטים להיות יותר גבוהים.
זו 5122957 מנוטרלת מט"ח ודמי הניהול שלה מאוד נמוכים, נראה שהיא קיימת מ 4/4/2016 ודמי הניהול שלה רק ירדו.

אין סיבה להמר על כיוון מסוים בצמד שקל/דולר כ"ניטרול סיכון מט"ח".
זו בדיוק המטרה שלי, אני לא רוצה להמר על אף מטבע כפי שאני לא רוצה להמר על אף מנייה, לכן אני חושב שחשיפה למטבעות שונים תפחית סיכון. כמובן שהחשיפה צריכה להיות באופן טבעי ולא בגידור.

אתה יודע כמה מס תשלם היום על ההחלפה אם תרצה לעשות אותה?
יש לי נייר אחד שעבורו בטוטאל הייתי הפסד של 4K ונייר אחר שהייתי ברווח של 2.5K אני מניח שאם אמכור אותם ביחד אז לפי חישוב של הפסד מול הרווח לא אשלם מס. בנוסף יש את הנושא של שכבות מס הרי עבור כל קנייה, איך הדברים האלה מחושבים?

זו 5122957 מנוטרלת מט"ח ודמי הניהול שלה מאוד נמוכים, נראה שהיא קיימת מ 4/4/2016 ודמי הניהול שלה רק ירדו.
זו אנקדוטה שלא מעידה על הכלל, ולדעתי אפילו לא על העתיד של עצמה.
תשווה קרנות של אותו מנפיק, על אותו מדד, אחת מנוטרלת ואחת לא.
תעשה את זה לכמה מדדים, כמה מנפיקים, ותחזור עם מסקנות לגבי מה יותר יקר.

לכן אני חושב שחשיפה למטבעות שונים תפחית סיכון. כמובן שהחשיפה צריכה להיות באופן טבעי ולא בגידור.
זה בדיוק העניין.
בעיקרון, מניות אינן חשופות למטבע.
מניות כעיקרון הן נכס ריאלי. הוא מבטא חברה עם פעילות, ועם ערך אמתי שהיא תורמת לכלכלה.
לכן, לדעתי, זה שאתה חשוף לקרן שמכילה את המניות של סנופי (כדוגמה), לא יוצר איזושהי חשיפה לדולר שיש לגדר.

אם אתה רוצה להשתכנע בזה (או להשתכנע הפוך), נסה לקרוא את מיטב הפוסטים שיש על גידור, ותוכל להגיע למסקנה כלשהי.

אני, את המניות שלי, לא מגדר ולא מעוניין לגדר. לא חצי חצי, לא קצת ולא בערך.

קרא על זה, תשתכנע מה טוב עבורך, ותפעל בהתאם.

אני לא רוצה להמר על אף מטבע
לדעתי, גידור של מניות, הוא הוספה של הימור על מה יקרה לצמד שקל/דולר.
ללא גידור, זה ללא ההימור הזה. ככה אני מבין!!!

יש לי נייר אחד שעבורו בטוטאל הייתי הפסד של 4K ונייר אחר שהייתי ברווח של 2.5K אני מניח שאם אמכור אותם ביחד אז לפי חישוב של הפסד מול הרווח לא אשלם מס.
מבחינת חובת מס, אם תמכור אותם באותה שנה, תוכל לקבל גם מגן מס.
האם זה יקרה אוטומטית? אני לא בטוח.

אני מעריך שאם הם באותו בית השקעות (או בנק), ותמכור קודם את זה שיוצר הפסד, ורק אח"כ (אולי צריך לחכות שייקלט המגן מס איכשהו, לא יודע) תמכור את זה שיוצר רווח, אז לא ינכו לך את המס (אם כן ינכו לך, תוכל להגיש דוח שנתי ולקבל החזר, אבל זו כבר פרוצדורה). אני לא בטוח שזה עובד כך, ואולי כדאי לשאול מישהו שעבד מול בית השקעות ישראלי או את בית ההשקעות עצמו.

בנוסף יש את הנושא של שכבות מס הרי עבור כל קנייה, איך הדברים האלה מחושבים?
נראה לי שאם אתה מוכר את כל האחזקות שלך בנייר מסוים, אין משמעות של שכבות מס. הרווח זה מחיר המכירה פחות סך כל מחירי הקנייה, מה זה משנה מי מהקניות היה ראשון או אחרון?
במקרה שמוכרים הכול במכה, אין משמעות לשכבות מס...

אם אתה לא מוכר את כל האחזקות שלך, אלא רק חלק מהן, וכל היחידות של הנייר נמצאות בחשבון אחד (ולא מפוזרות בכמה), בבית השקעות ישראלי (או בבנק ישראלי), הכלל הבסיסי שאתה יכול להניח הוא FIFO. היחידה הראשונה שקנית, היא היחידה הראשונה שמכרת. זהו, ככה, פשוט.

שים לב! אני לא יועץ מס. לא רואה חשבון. לא יועץ השקעות. לא יועץ פנסיוני. פשוט לא שום בעל מקצוע בתחום. אל תסמוך על מה שכתבתי פה. ברר דברים בעצמך, מול גורמי מקצוע וגורמים רשמיים. ייתכן שאני מבלבל את המח. כמו שנאמר: "נכון לא נכון, חרטט בביטחון!". אז לא לסמוך עלי, ולבדוק בעצמך!!!

קודם כל, תודה רבה על כל השיחה הבונה הזו, בהחלט עזרת לי לשפר את ההבנה שלי.

אני לא בטוח שזה עובד כך, ואולי כדאי לשאול מישהו שעבד מול בית השקעות ישראלי או את בית ההשקעות עצמו.
אתקשר לבית ההשקעות ואוודה את זה.

אתקשר לבית ההשקעות ואוודה את זה.
@דור דורים

אז מה שקרה בסוף זה שמכרתי את כל הקרנות עוקבי מדד שהיו באחזקתי (סנופי, אירופה, עולמי), חשבתי שלא אשלם מס כי ראיתי שהעלות הייתה גבוהה מהשווי אבל טעיתי.
העלות הייתה בעצם השווי של הנכסים כשהעברתי אותם לבית ההשקעות. בפועל יצא שמכרתי ברווח ולכן שילמתי מס.
אם הייתי רוצה לדעת טוב יותר כמה מס אשלם הייתי צריך לבקש שאילתת מס (גיליתי שזה קיים רק לאחר שראיתי את המס שעתיד לרדת לי בסוף החודש ויצרתי קשר עם התמיכה בבית ההשקעות).

קניתי את הניירות של בלקרוק בחלוקה נוחה ופשוטה מאוד
65 סנופי
25 אירופה
10 מתפתחות

העלות הייתה בעצם השווי של הנכסים כשהעברתי אותם לבית ההשקעות.
אם העברת אותם לבית ההשקעות מחשבון אחר, ולא ביצעת אז מכירה וקנייה מחדש, אז המחיר המקורי אמור לקבוע.
אולי היית צריך לטפל בזה אז (בהעברה), ולהביא אסמכתא לבית ההשקעות למחירי הקנייה המקוריים, כדי שהם יעדכנו אצלם, אבל ייתכן שעדיין לא מאוחר, וניתן לעשות זאת גם בדיעבד.
אני לא יודע אם בית ההשקעות יכולים לבטל את הניכוי במקור, או רק לאשר לך שנלקח מס מיותר, ושאתה תבקש החזר, אבל הייתי בודק את זה. בטח אם כמות המס ששילמת היא סכום לא מבוטל.

65 סנופי
25 אירופה
10 מתפתחות
נשמע כמו מעט הטיה לטובת אירופה, אבל סך הכול חלוקה סבירה.

חשבתי שלא אשלם מס כי ראיתי שהעלות הייתה גבוהה מהשווי אבל טעיתי.
העלות הייתה בעצם השווי של הנכסים כשהעברתי אותם לבית ההשקעות. בפועל יצא שמכרתי ברווח ולכן שילמתי מס.
ככה זה מוצג גם בבנקים. מבאס אבל מתרגלים לזה.
להבנתי לא שילמת מס מעבר למה שהיית צריך. גם לא צריך להעצב - את המס הזה היית משלם בכל מקרה במכירה בסוף. ההבדל היחיד הוא הריבית שהוא היה צובר בינתיים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התייעצות בנושא מימון שדרוג נכס (הלוואת בלון ועוד) נדל"ן 1
M התייעצות על ויתור על אזרחות אמריקאית מיסים 1
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
A התייעצות בנוגע לקרן השתלמות ובית ספר פרטי שוק ההון 5
T התייעצות מיסוי, קנייה ומכירת דירה בזמן קצר נדל"ן 10
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6