• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות: אמא מוציאה מאות שקלים בחודש על Candy Crush

Tsachi01

משתמש בכיר
דירוג
1,441
אמא שלי באמת אשה שרחוקה מלהיות קלה על הארנק. היא לא מהאנשים שקונים או מבלים חדשות לבקרים, אבל בחודשים האחרונים היא נכנסה חזק לקאנדי קראש, ומוציאה עליו מאות שקלים בחודש כדי לעבור שלבים שהיא נתקעת בהם. ויוצרי המשחק כל שבוע מוציאים עוד שלבים כדי שהקהל המכור ימשיך להתמכר.

רק שתבינוו, חודש שעבר הוציאה 400 שקלים במצטבר על הצ׳יטים האלה שיוצרי המשחק מאפשרים, והחודש כבר הגיעה כמעט ל500 ש״ח. והחודש עוד לא נגמר כך שייתכן ותעבור זאת השבוע.

עכשיו אני בדילמה, כי מצד אחד זה הכיף שלה. זה ה״שחרור״ שלה בתקופת הקורונה שהיא מוצאת עצמה לא מעט בבית. ומעבר לזה זה גם כסף שלה שהרויחה ביושר. אבל מצד שני, זה לא מעט כסף שהולך על משחק שאליו התמכרה, ואני לא אוהב לראות את זה.

מה לעשות? אשמח לעצות מועילות.

תתחיל מלדבר אתה מן הסתם.. להסביר לה.
תחפש ברשת ותראה לה מאמרים על איך המשחקים האלה בנויים ושהמטרה שלהם היא למכר את המשתמשים שלהם ולסחוט מהם כספים.
זאת ההתחלה. אם זה לא ילך אז תתחיל לחשוב מה הלאה (אם בכלל).

אמא שלי באמת אשה שרחוקה מלהיות קלה על הארנק. היא לא מהאנשים שקונים או מבלים חדשות לבקרים, אבל בחודשים האחרונים היא נכנסה חזק לקאנדי קראש, ומוציאה עליו מאות שקלים בחודש כדי לעבור שלבים שהיא נתקעת בהם. ויוצרי המשחק כל שבוע מוציאים עוד שלבים כדי שהקהל המכור ימשיך להתמכר.

רק שתבינוו, חודש שעבר הוציאה 400 שקלים במצטבר על הצ׳יטים האלה שיוצרי המשחק מאפשרים, והחודש כבר הגיעה כמעט ל500 ש״ח. והחודש עוד לא נגמר כך שייתכן ותעבור זאת השבוע.

עכשיו אני בדילמה, כי מצד אחד זה הכיף שלה. זה ה״שחרור״ שלה בתקופת הקורונה שהיא מוצאת עצמה לא מעט בבית. ומעבר לזה זה גם כסף שלה שהרויחה ביושר. אבל מצד שני, זה לא מעט כסף שהולך על משחק שאליו התמכרה, ואני לא אוהב לראות את זה.

אמא שלך צריכה שגרה, תוכן ודברים לעשות, פעילות גופנית בחוץ, ואינטראקציה חברתית תכופה.
נראה לי שכדאי לעזור לה עם זה.

מניחה שיש משחקים דומים לקנדי קראש חינמיים (שלא צריך להוציא בהם כסף כדי לעבור שלבים). תציע לה משחקים אחרים.
זה יכול גם להיות משחקי קופסה אם יש לכם בבית, או כל סוג משחק אחר (קלפים וכו') שיכול להרחיק אותה מהטלפון וכך עם הזמן שעובר אולי היא תרגיש פחות ופחות צורך לשחק בקנדי קראש.
תשאל אותה איך היא יכולה עוד להשתמש בכסף-חוץ מלהוציא אותו על אוויר...

איך זה קשור אליך?
הוא דואג לה וזה יפה מצידו. היה גם יכול להגיד-לא אכפת לי, שתסתדר לבד. אבל זה נשמע כמו התחלה של התמכרות שתוביל אותה להוציא יותר כסף וחבל מאוד להוציא כסף על כאלה שטויות. אין להוצאה כזאת שום ערך. היה עדיף ש-תשתמש בכסף הזה לקניית אוכל למשל.
לפעמים צריך להתערב ולשים גבולות.

לפעמים צריך להתערב ולשים גבולות.
וחבל מאוד להוציא כסף על כאלה שטויות
היה עדיף ש-תשתמש בכסף הזה לקניית אוכל למשל
מה? למה? איך? זה במקום אוכל? היא נכנסת למינוס מטורף? היא מבקשת כסף מאחרים? אני מוציאה על ההתמכרות שלי מעל 1000 ש"ח בחודש וזה חלק מהתקציב שלנו ונלקח בחשבון.
אני חושבת שהתחרפנתם כאן.
אגב, אני גם לא מתערבת בבחירותיהם של ילדיי על מה להוציא את הכסף.

נלקח בחשבון
לפי התיאור של פות''ש נשמע שהיא לא ממש לוקחת את זה בחשבון, פשוט ''לא עושה חשבון'' לכסף בקטע הזה.
אם היתה כאן תועלת כלשהיא מהמשחק-מילא. אבל זה סתם משחק ואין לו שום ערך.

היא נכנסת למינוס מטורף?
אם היא תמשיך בלי הכרה, זה יכול להגיע לאלפי ש''ח במצב קיצוני. לא את ולא אני יודעות אם זה יביא אותה למינוס וכמה כסף יש לה בחשבון;
אבל למה מלכתחילה להגיע למצב כזה, אם אפשר למנוע אותו ולהשיג את אותה תחושת כיף בדרך אחרת, סולידית הרבה יותר?

מה? למה? איך? זה במקום אוכל? היא נכנסת למינוס מטורף? היא מבקשת כסף מאחרים? אני מוציאה על ההתמכרות שלי מעל 1000 ש"ח בחודש וזה חלק מהתקציב שלנו ונלקח בחשבון.
אני חושבת שהתחרפנתם כאן.
אגב, אני גם לא מתערבת בבחירותיהם של ילדיי על מה להוציא את הכסף.

זכותו להעיר לה על דפוס התנהגות של התמכרות שהתחיל לה בזמן הקורונה - זכותה לא להקשיב.
אם הוא לא ידאג לה אז מי כן?

@Benjamin Willard
הכל טוב ויפה, אבל אנחנו חיים בתקופה בעייתית בה הדברים שמנית לא כל כך בהישג יד.

@בת העמק
אני מסכים איתך ולכן גם הדילמה אם בכלל להתערב.

@wake_up

ניסתה משחקים אחרים, כגון סוליטר ובאבלס. בסוף היא תמיד חוזרת לקאנדי קראש. היא משחקת בקנדי קראש כבר כמה שנים. אך תמיד שיחקה רק באופן חינמי. רק בחודשים האחרונים, התחילה להוציא עליו כסף. פשוט היא הגיעה לרמה כל כך מתקדמת, כתוצאה מכך שכבר עברה אלפי שלבים, לכן השלבים שהיא משחקת בהם כרגע ברמה כל כך גבוהה, שהיא נאלצת לטענתה לשלם על הצ׳יטים מפעם לפעם כדי לדלג על שלב קשה שנתקעה בו. בעיה שלא היתה לה בשנים הראשונות ששיחקה בשלבים הקודמים.

פריט מידע מעניין שאולי תעזור בהתמודדות:
המודל הכלכלי של המשחקים החינמיים מתבסס על נתון אמפירי שהרוב המוחלט של השחקנים לא יוציא אגורה על המשחק, אבל אחוז אחד (סדר גודל) מהשחקנים יוציא המון כסף, וזה המקור רווח.

במשחקים מרובי משתתפים ממש מתכננים את המשחק ככה שהשחקנים שלא משלמים יהיו תוכן בשביל הלוויתנים (וזה ממש המושג שמשתשים בו).

יש דיון מוסרי מעניין סביב האסטרטגיה הזאת, כי בפועל היא משחקת על מניפולציות רגשיות שמעודדות התמכרות באופן מודע, וזה גורם נזק ממשי.

הטיעונים של אמא שלך נשמעים כמו תירוצים של מכורה, אני במקומך הייתי מתייחס לתופעה כאילו היא התחילה לשחק פוקר וכרגע "רק" מפסידה 500 שקל בחודש

לא נשמע לי כמו בעיה. גם אני הוצאתי מאות שקלים על משחקים מדי חודש, לפרקים.
זו בעיה רק אם הבנאדם מביא את עצמו למצב שהוא לא יכול לשלם שכירות או לשלם על אוכל. בסכומים שאתה מדבר עליהם, זה נשמע יותר כמו סתם שיפוטיות אישית שלך על העדפותיה.

אם אתה באמת רוצה להתערב ובלי לטעון אם זה נכון או לא-

אולי שווה לתקוף את העניין מהכיוון הפסיכולוגי. האם היא באמת "מנצחת" את השלב כשהיא משתמשת בבונוסים? הרי יש אנשים שהצליחו לעבור אותו בלי, אז בעצם היא מוותרת על הניצחון שלה וגם מוציאה על זה כסף

אנחנו חיים בתקופה בעייתית בה הדברים שמנית לא כל כך בהישג יד
אתמול יצאתי לטיול עם הכלב ופגשתי עוד שתי נשים שטיילו עם הכלבים שלהן. היה ממש כיף ושמרנו מרחק 2 מטר.

אני מניחה שההתמכרות הזאת היא ביטוי לשעמום של אמא שלך.

היא נאלצת לטענתה לשלם
תירוצים... היא באמת צריכה למלא את חייה בתוכן אחר. היא לא חייבת לשלם, היא לא חייבת לשחק דווקא בקנדי קראש. יש עוד המון משחקים בעולם.
שב איתה לשיחה ונסה להבין מאיפה זה מגיע בדיוק ואילו פתרונות *היא* מציעה כדי לשנות את המצב לטובה.

תמצא מישהו שיסיים לה את כל השלבים.
כל עדכון הם מוציאים 20 שלבים חדשים. ואז לא יהיה על מה להוציא

האם היא באמת מכורה בצורה שהיא לא יכולה להפסיק, או זה יותר בקטגוריית "משעמם לי ויש לי מספיק כסף להוציא על התחביב שלי"?

בלי קשר למקרה של אמא שלך, המשחק הזה הוא מכה. פעם הוא שרף לי את השכל, עד שקלטתי את זה ומחקתי אותו. מאוד לא מומלץ להתמכרותיים.

עכשיו יש לי איזה פורום נחמד לשרוף בו את הזמן (שאין לי), אבל לפחות הוא לא שורף לי את השכל.

תגיד לה שהם נשברים בסוף ויתנו לה לעבור שלב.
כשאני נתקע אי פשוט נכנס לוקח בונוסים בחינם ויוצא, ככה אני מבצע כמה ימים ואז קורה "פלא", אני מנסה את השלב שוב וכמובן שאני עובר אותו ועוד 6 שלבים אחריו.

פריט מידע מעניין שאולי תעזור בהתמודדות:
המודל הכלכלי של המשחקים החינמיים מתבסס על נתון אמפירי שהרוב המוחלט של השחקנים לא יוציא אגורה על המשחק, אבל אחוז אחד (סדר גודל) מהשחקנים יוציא המון כסף, וזה המקור רווח.

במשחקים מרובי משתתפים ממש מתכננים את המשחק ככה שהשחקנים שלא משלמים יהיו תוכן בשביל הלוויתנים (וזה ממש המושג שמשתשים בו).

יש דיון מוסרי מעניין סביב האסטרטגיה הזאת, כי בפועל היא משחקת על מניפולציות רגשיות שמעודדות התמכרות באופן מודע, וזה גורם נזק ממשי.

הטיעונים של אמא שלך נשמעים כמו תירוצים של מכורה, אני במקומך הייתי מתייחס לתופעה כאילו היא התחילה לשחק פוקר וכרגע "רק" מפסידה 500 שקל בחודש

יש ממש תפקיד בחברות משחקים שנקרא " Economy Manager" שתפקידו ליצור "כלכלה" מאוזנת במשחק.

יש ממש תפקיד בחברות משחקים שנקרא " Economy Manager" שתפקידו ליצור "כלכלה" מאוזנת במשחק.
בדיוק כמו שיש מתמטקאים בחברות slot machine ופסיכולוגים ומומחים בהתמכרויות בחברות משחקים, פייסבוק, אינסטגרם וכדומה, כמובן שהעניין המוסרי בכל המשרות האלו מוטל בספק גבוה מאוד.

הייתי מדבר איתה ומסביר לה איך אתה רואה מהצד שהיא מראה תסמיני התמכרות ושזה מאוד זהה להתמכור לסמים/הימורים(שטכנית גם סמים כי ההתמכרות היא לדופמין כימי בגוף שלנו).
אם היא לא תרצה עזרה והיא לא מראה בעיות כלכליות אחרות וחוסר בשיפוט ושכל ישר הייתי עוזב אותה, זכותה לבחור את הסם שלה ולבזבז כסף שלה.
אם עדיין זה יבער בך כדאי יהיה להתחיל לראות הרצאות ולקרוא ספרים על התמכרויות ותהליכי גמילה, ברוב הגדול של המקרים שהבן אדם עצמו לא רוצה להגמל ולא רואה במעשים שלו בעיה לא יעזור אף נסיון והוא יגיע למצב של גסיסה פיזית או כלכלית, שרק אולי אז הוא "יתפקח" במקרה הטוב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
A התייעצות בנוגע לקרן השתלמות ובית ספר פרטי שוק ההון 5
T התייעצות מיסוי, קנייה ומכירת דירה בזמן קצר נדל"ן 10
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6