התייעצות: אמא מוציאה מאות שקלים בחודש על Candy Crush

Tsachi01

משתמש ותיק
דירוג
233
אמא שלי באמת אשה שרחוקה מלהיות קלה על הארנק. היא לא מהאנשים שקונים או מבלים חדשות לבקרים, אבל בחודשים האחרונים היא נכנסה חזק לקאנדי קראש, ומוציאה עליו מאות שקלים בחודש כדי לעבור שלבים שהיא נתקעת בהם. ויוצרי המשחק כל שבוע מוציאים עוד שלבים כדי שהקהל המכור ימשיך להתמכר.

רק שתבינוו, חודש שעבר הוציאה 400 שקלים במצטבר על הצ׳יטים האלה שיוצרי המשחק מאפשרים, והחודש כבר הגיעה כמעט ל500 ש״ח. והחודש עוד לא נגמר כך שייתכן ותעבור זאת השבוע.

עכשיו אני בדילמה, כי מצד אחד זה הכיף שלה. זה ה״שחרור״ שלה בתקופת הקורונה שהיא מוצאת עצמה לא מעט בבית. ומעבר לזה זה גם כסף שלה שהרויחה ביושר. אבל מצד שני, זה לא מעט כסף שהולך על משחק שאליו התמכרה, ואני לא אוהב לראות את זה.

מה לעשות? אשמח לעצות מועילות.

mudale222

משתמש בכיר
דירוג
1,727
תתחיל מלדבר אתה מן הסתם.. להסביר לה.
תחפש ברשת ותראה לה מאמרים על איך המשחקים האלה בנויים ושהמטרה שלהם היא למכר את המשתמשים שלהם ולסחוט מהם כספים.
זאת ההתחלה. אם זה לא ילך אז תתחיל לחשוב מה הלאה (אם בכלל).

Benjamin W

משתמש בכיר
דירוג
7,109
אמא שלי באמת אשה שרחוקה מלהיות קלה על הארנק. היא לא מהאנשים שקונים או מבלים חדשות לבקרים, אבל בחודשים האחרונים היא נכנסה חזק לקאנדי קראש, ומוציאה עליו מאות שקלים בחודש כדי לעבור שלבים שהיא נתקעת בהם. ויוצרי המשחק כל שבוע מוציאים עוד שלבים כדי שהקהל המכור ימשיך להתמכר.

רק שתבינוו, חודש שעבר הוציאה 400 שקלים במצטבר על הצ׳יטים האלה שיוצרי המשחק מאפשרים, והחודש כבר הגיעה כמעט ל500 ש״ח. והחודש עוד לא נגמר כך שייתכן ותעבור זאת השבוע.

עכשיו אני בדילמה, כי מצד אחד זה הכיף שלה. זה ה״שחרור״ שלה בתקופת הקורונה שהיא מוצאת עצמה לא מעט בבית. ומעבר לזה זה גם כסף שלה שהרויחה ביושר. אבל מצד שני, זה לא מעט כסף שהולך על משחק שאליו התמכרה, ואני לא אוהב לראות את זה.

אמא שלך צריכה שגרה, תוכן ודברים לעשות, פעילות גופנית בחוץ, ואינטראקציה חברתית תכופה.
נראה לי שכדאי לעזור לה עם זה.

wake_up

משתמש ותיק
דירוג
294
מניחה שיש משחקים דומים לקנדי קראש חינמיים (שלא צריך להוציא בהם כסף כדי לעבור שלבים). תציע לה משחקים אחרים.
זה יכול גם להיות משחקי קופסה אם יש לכם בבית, או כל סוג משחק אחר (קלפים וכו') שיכול להרחיק אותה מהטלפון וכך עם הזמן שעובר אולי היא תרגיש פחות ופחות צורך לשחק בקנדי קראש.
תשאל אותה איך היא יכולה עוד להשתמש בכסף-חוץ מלהוציא אותו על אוויר...

wake_up

משתמש ותיק
דירוג
294
איך זה קשור אליך?
הוא דואג לה וזה יפה מצידו. היה גם יכול להגיד-לא אכפת לי, שתסתדר לבד. אבל זה נשמע כמו התחלה של התמכרות שתוביל אותה להוציא יותר כסף וחבל מאוד להוציא כסף על כאלה שטויות. אין להוצאה כזאת שום ערך. היה עדיף ש-תשתמש בכסף הזה לקניית אוכל למשל.
לפעמים צריך להתערב ולשים גבולות.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,692
לפעמים צריך להתערב ולשים גבולות.
וחבל מאוד להוציא כסף על כאלה שטויות
היה עדיף ש-תשתמש בכסף הזה לקניית אוכל למשל
מה? למה? איך? זה במקום אוכל? היא נכנסת למינוס מטורף? היא מבקשת כסף מאחרים? אני מוציאה על ההתמכרות שלי מעל 1000 ש"ח בחודש וזה חלק מהתקציב שלנו ונלקח בחשבון.
אני חושבת שהתחרפנתם כאן.
אגב, אני גם לא מתערבת בבחירותיהם של ילדיי על מה להוציא את הכסף.

wake_up

משתמש ותיק
דירוג
294
נלקח בחשבון
לפי התיאור של פות''ש נשמע שהיא לא ממש לוקחת את זה בחשבון, פשוט ''לא עושה חשבון'' לכסף בקטע הזה.
אם היתה כאן תועלת כלשהיא מהמשחק-מילא. אבל זה סתם משחק ואין לו שום ערך.

היא נכנסת למינוס מטורף?
אם היא תמשיך בלי הכרה, זה יכול להגיע לאלפי ש''ח במצב קיצוני. לא את ולא אני יודעות אם זה יביא אותה למינוס וכמה כסף יש לה בחשבון;
אבל למה מלכתחילה להגיע למצב כזה, אם אפשר למנוע אותו ולהשיג את אותה תחושת כיף בדרך אחרת, סולידית הרבה יותר?

Gentlemen

משתמש ותיק
דירוג
315
מה? למה? איך? זה במקום אוכל? היא נכנסת למינוס מטורף? היא מבקשת כסף מאחרים? אני מוציאה על ההתמכרות שלי מעל 1000 ש"ח בחודש וזה חלק מהתקציב שלנו ונלקח בחשבון.
אני חושבת שהתחרפנתם כאן.
אגב, אני גם לא מתערבת בבחירותיהם של ילדיי על מה להוציא את הכסף.

זכותו להעיר לה על דפוס התנהגות של התמכרות שהתחיל לה בזמן הקורונה - זכותה לא להקשיב.
אם הוא לא ידאג לה אז מי כן?

Tsachi01

משתמש ותיק
דירוג
233
@Benjamin Willard
הכל טוב ויפה, אבל אנחנו חיים בתקופה בעייתית בה הדברים שמנית לא כל כך בהישג יד.

@בת העמק
אני מסכים איתך ולכן גם הדילמה אם בכלל להתערב.

@wake_up

ניסתה משחקים אחרים, כגון סוליטר ובאבלס. בסוף היא תמיד חוזרת לקאנדי קראש. היא משחקת בקנדי קראש כבר כמה שנים. אך תמיד שיחקה רק באופן חינמי. רק בחודשים האחרונים, התחילה להוציא עליו כסף. פשוט היא הגיעה לרמה כל כך מתקדמת, כתוצאה מכך שכבר עברה אלפי שלבים, לכן השלבים שהיא משחקת בהם כרגע ברמה כל כך גבוהה, שהיא נאלצת לטענתה לשלם על הצ׳יטים מפעם לפעם כדי לדלג על שלב קשה שנתקעה בו. בעיה שלא היתה לה בשנים הראשונות ששיחקה בשלבים הקודמים.

BobbG

משתמש רשום
דירוג
32
פריט מידע מעניין שאולי תעזור בהתמודדות:
המודל הכלכלי של המשחקים החינמיים מתבסס על נתון אמפירי שהרוב המוחלט של השחקנים לא יוציא אגורה על המשחק, אבל אחוז אחד (סדר גודל) מהשחקנים יוציא המון כסף, וזה המקור רווח.

במשחקים מרובי משתתפים ממש מתכננים את המשחק ככה שהשחקנים שלא משלמים יהיו תוכן בשביל הלוויתנים (וזה ממש המושג שמשתשים בו).

יש דיון מוסרי מעניין סביב האסטרטגיה הזאת, כי בפועל היא משחקת על מניפולציות רגשיות שמעודדות התמכרות באופן מודע, וזה גורם נזק ממשי.

הטיעונים של אמא שלך נשמעים כמו תירוצים של מכורה, אני במקומך הייתי מתייחס לתופעה כאילו היא התחילה לשחק פוקר וכרגע "רק" מפסידה 500 שקל בחודש

AlexNOSAM

משתמש בכיר
דירוג
1,837
לא נשמע לי כמו בעיה. גם אני הוצאתי מאות שקלים על משחקים מדי חודש, לפרקים.
זו בעיה רק אם הבנאדם מביא את עצמו למצב שהוא לא יכול לשלם שכירות או לשלם על אוכל. בסכומים שאתה מדבר עליהם, זה נשמע יותר כמו סתם שיפוטיות אישית שלך על העדפותיה.

kerenX

משתמש ותיק
דירוג
757
אם אתה באמת רוצה להתערב ובלי לטעון אם זה נכון או לא-

אולי שווה לתקוף את העניין מהכיוון הפסיכולוגי. האם היא באמת "מנצחת" את השלב כשהיא משתמשת בבונוסים? הרי יש אנשים שהצליחו לעבור אותו בלי, אז בעצם היא מוותרת על הניצחון שלה וגם מוציאה על זה כסף

wake_up

משתמש ותיק
דירוג
294
אנחנו חיים בתקופה בעייתית בה הדברים שמנית לא כל כך בהישג יד
אתמול יצאתי לטיול עם הכלב ופגשתי עוד שתי נשים שטיילו עם הכלבים שלהן. היה ממש כיף ושמרנו מרחק 2 מטר.

אני מניחה שההתמכרות הזאת היא ביטוי לשעמום של אמא שלך.

היא נאלצת לטענתה לשלם
תירוצים... היא באמת צריכה למלא את חייה בתוכן אחר. היא לא חייבת לשלם, היא לא חייבת לשחק דווקא בקנדי קראש. יש עוד המון משחקים בעולם.
שב איתה לשיחה ונסה להבין מאיפה זה מגיע בדיוק ואילו פתרונות *היא* מציעה כדי לשנות את המצב לטובה.

sun_light

משתמש ותיק
דירוג
480
תמצא מישהו שיסיים לה את כל השלבים.
כל עדכון הם מוציאים 20 שלבים חדשים. ואז לא יהיה על מה להוציא

Lucy

משתמש בכיר
דירוג
1,333

האם היא באמת מכורה בצורה שהיא לא יכולה להפסיק, או זה יותר בקטגוריית "משעמם לי ויש לי מספיק כסף להוציא על התחביב שלי"?

דאניל

משתמש בכיר
דירוג
1,229
בלי קשר למקרה של אמא שלך, המשחק הזה הוא מכה. פעם הוא שרף לי את השכל, עד שקלטתי את זה ומחקתי אותו. מאוד לא מומלץ להתמכרותיים.

עכשיו יש לי איזה פורום נחמד לשרוף בו את הזמן (שאין לי), אבל לפחות הוא לא שורף לי את השכל.

אחד שלא יודע

משתמש ותיק
דירוג
832
תגיד לה שהם נשברים בסוף ויתנו לה לעבור שלב.
כשאני נתקע אי פשוט נכנס לוקח בונוסים בחינם ויוצא, ככה אני מבצע כמה ימים ואז קורה "פלא", אני מנסה את השלב שוב וכמובן שאני עובר אותו ועוד 6 שלבים אחריו.

עידן סידסמר

משתמש רשום
דירוג
1
פריט מידע מעניין שאולי תעזור בהתמודדות:
המודל הכלכלי של המשחקים החינמיים מתבסס על נתון אמפירי שהרוב המוחלט של השחקנים לא יוציא אגורה על המשחק, אבל אחוז אחד (סדר גודל) מהשחקנים יוציא המון כסף, וזה המקור רווח.

במשחקים מרובי משתתפים ממש מתכננים את המשחק ככה שהשחקנים שלא משלמים יהיו תוכן בשביל הלוויתנים (וזה ממש המושג שמשתשים בו).

יש דיון מוסרי מעניין סביב האסטרטגיה הזאת, כי בפועל היא משחקת על מניפולציות רגשיות שמעודדות התמכרות באופן מודע, וזה גורם נזק ממשי.

הטיעונים של אמא שלך נשמעים כמו תירוצים של מכורה, אני במקומך הייתי מתייחס לתופעה כאילו היא התחילה לשחק פוקר וכרגע "רק" מפסידה 500 שקל בחודש

יש ממש תפקיד בחברות משחקים שנקרא " Economy Manager" שתפקידו ליצור "כלכלה" מאוזנת במשחק.

ImCarryGG

משתמש בכיר
דירוג
765
יש ממש תפקיד בחברות משחקים שנקרא " Economy Manager" שתפקידו ליצור "כלכלה" מאוזנת במשחק.
בדיוק כמו שיש מתמטקאים בחברות slot machine ופסיכולוגים ומומחים בהתמכרויות בחברות משחקים, פייסבוק, אינסטגרם וכדומה, כמובן שהעניין המוסרי בכל המשרות האלו מוטל בספק גבוה מאוד.

הייתי מדבר איתה ומסביר לה איך אתה רואה מהצד שהיא מראה תסמיני התמכרות ושזה מאוד זהה להתמכור לסמים/הימורים(שטכנית גם סמים כי ההתמכרות היא לדופמין כימי בגוף שלנו).
אם היא לא תרצה עזרה והיא לא מראה בעיות כלכליות אחרות וחוסר בשיפוט ושכל ישר הייתי עוזב אותה, זכותה לבחור את הסם שלה ולבזבז כסף שלה.
אם עדיין זה יבער בך כדאי יהיה להתחיל לראות הרצאות ולקרוא ספרים על התמכרויות ותהליכי גמילה, ברוב הגדול של המקרים שהבן אדם עצמו לא רוצה להגמל ולא רואה במעשים שלו בעיה לא יעזור אף נסיון והוא יגיע למצב של גסיסה פיזית או כלכלית, שרק אולי אז הוא "יתפקח" במקרה הטוב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 7
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
משה התייעצות בנוגע לרילוקיישין לאירלנד אוף טופיק 11
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
D התייעצות - מסלול צוערים לשירות המדינה התפתחות אישית 6
S התייעצות בנוגע לחיסכון, ומסחר פעיל שוק ההון 7
C התייעצות לגבי מעבר מאקסלנס לIB כדי להשתמש בשירותי המרת מט"ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 11
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
V עושה סדר בפנסיה (והאם יש איך להתכונן לקראת פגישה עם יועץ פנסיוני?) - התייעצות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S רכישת דירה במחיר למשתכן ודירה נוספת - התייעצות נדל"ן 17
ש מחיר למשתכן התייעצות נדל"ן 1
T דמי ניהול סבירים למסלול SP500 בקופת גמל? -התייעצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ק התייעצות לגבי מכירת דירה ראשונה ויחידה ולהשקיע ולעבור לשכירות. נדל"ן 9
M התייעצות לבחירת מסלול מעל תקרת הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B התייעצות לגבי דמי ניהול שוק ההון 8
ל התייעצות לפני השקעה (גידור, מטח, מינוף וכו) שוק ההון 40
F התייעצות בנוגע להחזר הלוואה מול חיסכון צרכנות פיננסית 4
H התייעצות- המשך לימודים התפתחות אישית 1
ע התייעצות - בוסט בהשקעה צרכנות פיננסית 7
חדש בשוק התייעצות בתחילת החיים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
מ התייעצות של משקיע מתחיל וסולידי שוק ההון 0
M התייעצות פיננסית רכישת דירה VS דירה להשקעה שוק ההון 4
E התייעצות בנוגע לפתיחת חשבון בנק בדואר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 17