• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה באילת

בעשר אצבעות

משתמש רגיל
דירוג
37
היי

הייתי שמח לדעתכם על השקעה שאני חושב לעשות באילת
מדובר בדירה מחולקת ל 2 יחידות דיור המניבה 5,500 ש"ח נטו, מחיר הדירה המבוקש הוא 1,070,000
מאחר והדירה מחולקת מחירה גבוה ממחיר השוק בכ -100K מצד אחד ומצד שני שמאי מעריך אותה בפחות מאחר ויש סכום השבה לקדמות שהוא מקזז.
שוק הנדלן בכלל ובאילת בפרט עולה והדירה נרכשה לפני שנתיים בכ 100K פחות ממחירה כעת.

כפי שאני רואה את זה מדובר פה בעסקה שתניב 6% תשואה נטו

החששות שלי הם מצד אחד העובדה שאילת עוברת התפתחות וצפויה בה בניה מסיבית יחסית בשנים הקרובות. קשה לי להבין כיצד להתייחס לנתון הזה.
מצד אחד מדובר בהגדלת היצע הדירת ומצד שני מדובר בהשקעה נוספת בתשתיות שהמדינה התחייבה לשים (כולל שדה תעופה בינלאומי חדש שהחל לפעות קצת לפני הקורונה). אני לוקח את ראש העין כדוגמא בה נבנו המון יחידות דיור וכיום כשנתיים אחרי מאוד קשה למצוא דירות להשכרה.
חשש נוסף נוסע מכך שברור לי שהמחיר שאני משלם הוא גבוה יחסית אבל אני מסתכל מזווית ראיה פירותית כרגע - שם כסף עושה 6% תשואה ואם העץ יגדל זה בונוס.

דבר נוסף הוא שהדירה ממקומת בקומה 3 ללא מעלית באזור ביקוש קשיח יחסית - מאחר והיא צפויה להיות מושכרת בעיקר לצעירים אני לא מוטרד במיוחד מצד שני "כשהחורף יגיע" תהיה לי תחרות קשה יותר מול יחידות דיור בקומות נמוכות יותר.

נערך לאחרונה ב:
יש פה היבט חוקי שלא בטוח שאתה מחשב את עלותו בצורה מדויקת. השמאי נתן לך הערכה כספית של השבה, אבל לא נתן לך הערכה של כאב הראש וההתעסקות. אני לא יודע מה הסיכוי להתממשות הסיכון, אבל קח את זה בחשבון.

תודה, נלקח בחשבון
הסיכון מבחינתי זניח (חצי אילת מחולקת)

הייתי שמח לדעתכם על השקעה שאני חושב לעשות באילת

היי
התשואה נטו משכירות על ההשקעה לאחר קיזוז נכס ריק בין שוכר לשוכר, תיקונים, מנהל נכס מקומי....
היא מקסימום 5% נטו התחלתי, מדובר בתשואה נאה משכירות המשקפת את רמת הסיכון של ההשקעה.

לא גר באילת כמו 99% מהמשקיעים שם.
הכל מנוהל מרחוק ויש שם שוק שכירות ואחזקה מפותח מאוד.

לא יודע מה זה אומר שוק שכירות ואחזקה מפותח מאוד. בסופו של יום הכל תלוי בשוכר הספציפי שתמצא (אלא אם כן אתה מדבר על חברת ניהול ואחזקה, שאז התשואה תהא נמוכה בהרבה).
יכול להגיד לך שאני משכיר דירה שנמצאת כחצי שעת נסיעה ממקום מגוריי. היה ממש טרטור בשלב מציאת השוכרים והתיקונים האחרונים.

בכל מקרה, המספרים כמובן שמפתים, אך כמו בלא מעט השקעות - המציאות מנצחת..

הסיכון מבחינתי זניח (חצי אילת מחולקת
לא גר באילת כמו 99% מהמשקיעים שם.
הכל מנוהל מרחוק ויש שם שוק שכירות ואחזקה מפותח מאוד.
מבלי לנקוט עמדה לגבי ההשקעה המוצעת, אני רוצה לחדד לך עקרון חשוב: בהשקעות, כמו בגיהנום וגם בגן העדן - כל אחד נותן דין וחשבון באופן עצמאי.

אם אתה תצטרך לנסוע 3 פעמים בחודש אחד לאילת, כי משהו בנכס ידרוש זאת, לא יעזורו לך 99% מהמשקיעים.

וכשהעיריה תבוא, ותדרוש להחזיר את המצב לקדמותו, חצי אילת המחולקת לא תתאחד איתך בבית המשפט.

אני אומרת זאת מתוך ניסיון של סיוע להורי, אשר השקיעו בדירה מחולקת באיזור רווי בדירות מחולקות. שנים - הכל היה בסדר, עד שכבר לא. זה, בעייני, לא שיקולים שכדאי להזניח. כמות כאב הראש היא בילתי תיאמן, וכאמור לעיל - מושתת על כל משקיע בנפרד, והחובה להתגונן - כנ"ל.

למען הסר ספק, לא אומרת שזו לא השקעה לגיטימית, אבל אם כבר - לבחור בה בעיניים פקוחות, כולל מודעות לסיכונים.

נ.נ.ב - יש מגוון דרכים להרויח כסף חוקי.

לא ממליצה ולא מייעצת,
בהצלחה בכל דרך שתבחר

אמרו כבר הכל לפניי אבל אדגיש שלא לקחת בחשבון עלויות תחזוקה והחלפת שוכרים בגלל שאין באפשרותך לנהל את הדירה כשאתה גר כ"כ רחוק.
בנוסף מהיכרותי עם האזור מדובר בעיר עונתית, כלומר בקיץ כמות המועסקים שם גדולה בערך פי 2 מבחורף. זה אומר עבורך שאם יצא לך שוכר, ולא משנה כרגע התירוץ למה, באמצע השנה (חורף) תצטרך לחתוך בערך בחצי את השכירות שתקבל על הדירה כדי להכניס משהו, אם בכלל תמצא משהו שיסכים להיכנס לדירה.

למה דווקא אילת?
אני רואה הרבה בעיתיות בעיר הזאת, כמו שכבר כתבו לך שוק השכירות שם חזק בקיץ וחלש מאוד בחורף כי יחידות כאלו מתאימות לאנשים שבאים לעבוד בעונה.
חוץ מזה, בגלל התחרות עם החופשות הזולות בחול אני לא בטוח בכלל שאילת תצמח בעתיד הקרוב.

תוכל לעשות השקעות עם תשואת שכירות דומה גם במקומות עם פחות סיכונים כמו באר שבע למשל.

זו לא השקעה לגיטימית בדיוק כפי שהעלמת מס אינה השקעה לגיטימית.
מבחינת החוק כמובן שאין הבדל
אבל מבחינה מוסרית דווקא יש:
בניגוד להעלמת מס בה אדם נהנה (או "נהנה") משירותי המדינה בלי לשלם עליהם,

כאן יש שני צדדים שבחרו לעשות עסקה והמדינה החליטה להתערב ביניהם מסיבות פטרנליסטיות. בסופו של דבר אף אחד לא מכריח שוכר לגור בדירה מחולקת.

מבחינת החוק כמובן שאין הבדל
אבל מבחינה מוסרית דווקא יש:
בניגוד להעלמת מס בה אדם נהנה (או "נהנה") משירותי המדינה בלי לשלם עליהם,

כאן יש שני צדדים שבחרו לעשות עסקה והמדינה החליטה להתערב ביניהם מסיבות פטרנליסטיות. בסופו של דבר אף אחד לא מכריח שוכר לגור בדירה מחולקת.
אני לא מסכים איתך.
מה האלטרנטיבה שלו? לגור ברחוב? אתה טוען שיש מספיק היצע? תחשוב מה היה קורה להיצע (שגם ככה לא עומד בקצב הביקוש) אם לא היו דירות מחולקות...

"נהנה משרותי המדינה" זה מושג לא כל כך פשוט. היכולת שלך לרכוש דירה להשקעה (או דירה בכלל) היא בזכות זה שאתה נהנה משירותי המדינה.

@cypriano de rore
אני לא מבין - אתה רושם שאתה לא מסכים איתי ואז מסכים איתי.

זה בדיוק הטיעון של תושבי בני ברק, אום אל פאחם ויצהר.
האיסור על פיצול דירות מקורו לא בפטרנליזם אלא בהגנה על השכנים והרשות המקומית שנושאים בעלויות נוספות בגין הפיצול.
אבל, אפילו אם יש טיעונים שמצדיקים פיצול, כפי שכתבו כאן, עדיין תפקיד המדינה הוא שלא תיווצר אפלייה לרעה נגד מי ששומר חוק לטובת מי שמפר אותו. במובן הזה (אפלייה) הפיצול אינו מוסרי, אפילו אם יש נימוקים להרשות לכולם לפצל.
עריכה: אפשר להשוות למצב בו יש מקצוע בו כל כך מקובל לעבוד בשחור שאדם שרוצה לעבוד בו צריך לבחור בין להיות עבריין מס לבין לא לעבוד במקצוע. זו בחירה אכזרית בעיני.

נערך לאחרונה ב:
עריכה: אפשר להשוות למצב בו יש מקצוע בו כל כך מקובל לעבוד בשחור שאדם שרוצה לעבוד בו צריך לבחור בין להיות עבריין מס לבין לא לעבוד במקצוע. זו בחירה אכזרית בעיני.

לא רק שזה אכזרי. זה מאפשר למי שקרוב לצלחת ומכיר את מציאות ה(אי) אכיפה לעשות ככל העולה על רוחו. ומי שמציית לחוק נדפק.ע"ע ליאת בן ארי עם פיצול ללא אשור, יואב גלנט עם חריגות בניה, אילן גילון עם מרתף שלא בתוכנית, וסביר יש הרבה נוספים שאור הזרקורים לא נפל עליהם.

גם אם מותר חוקית להגיש בקשה לפיצול, זה לא כדאי, מאחר ויש היטל השבחה משמעותי, וגם מס שבח במכירה, כי זה נחשב כמכירת שתי דירות ולא דירה אחת.

אם אתה יודע שאין אכיפה בעיר שלך (ודי קל לברר את זה, תראה מה קורה אצל השכנים), זה טיפשות לבקש אשור לפצול (גם אם זה חוקי).

לא רק שזה אכזרי. זה מאפשר למי שקרוב לצלחת ומכיר את מציאות ה(אי) אכיפה לעשות ככל העולה על רוחו. ומי שמציית לחוק נדפק.ע"ע ליאת בן ארי עם פיצול ללא אשור, יואב גלנט עם חריגות בניה, אילן גילון עם מרתף שלא בתוכנית, וסביר יש הרבה נוספים שאור הזרקורים לא נפל עליהם.

גם אם מותר חוקית להגיש בקשה לפיצול, זה לא כדאי, מאחר ויש היטל השבחה משמעותי, וגם מס שבח במכירה, כי זה נחשב כמכירת שתי דירות ולא דירה אחת.

אם אתה יודע שאין אכיפה בעיר שלך (ודי קל לברר את זה, תראה מה קורה אצל השכנים), זה טיפשות לבקש אשור לפצול (גם אם זה חוקי).
אם כבר נגעת בכיוון הזה, אז הכסף הגדול נמצא במישור העסקי. מאחר שזכויות הבניה נקבעות במשא ומתן, יש יתרון גדול לקבלן שיודע מה גבולות הגזרה מול ועדת התכנון, אשר בא להציע מחיר על קרקע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0