• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הדיון סביב חוק הגיוס מצד הממשלה מתבצע שלא בתום לב?

הדבר היחיד שהוגן, זה לתקצב ציבורית חינוך שמשתלם לציבור.
נניח שאתה צודק, אז לא שווה לתקצב חילונים כי הם בסבירות גבוהה יעזבו ב20 שנה הקרובות.
(ולידיעתך תקצוב ציבורי הוא לא משתלם כלכלית לציבור, אם אתה קצת בקיא בעלות החינוך של כל תלמיד תנסה לחשב אם המדינה תשקיע את הכסף בכל השקעה סולידית אחרת, ותבדוק כמה כסף זה יוצר... מצטער לאכזב אבל בכללית ההשקעה הכלכלית של מדינות באזרחים זה ממש לא בגלל שזה השקעה שמשתלמת לציבור כלכלית)

נניח שאתה צודק, אז לא שווה לתקצב חילונים כי הם בסבירות גבוהה יעזבו ב20 שנה הקרובות.
אם הם יעזבו, זה כי המדינה לא תהיה ליברלית ודמוקרטית, זה גם בקלות במפלגות החרדיות יכולים לפתור.
(ולידיעתך תקצוב ציבורי הוא לא משתלם כלכלית לציבור, אם אתה קצת בקיא בעלות החינוך של כל תלמיד תנסה לחשב אם המדינה תשקיע את הכסף בכל השקעה סולידית אחרת, ותבדוק כמה כסף זה יוצר... מצטער לאכזב אבל בכללית ההשקעה הכלכלית של מדינות באזרחים זה ממש לא בגלל שזה השקעה שמשתלמת לציבור כלכלית)
שמע, זה פשוט כלכך מטורף מה שרשמת שאני לא יודע איך להתחיל לתקוף את זה.
נניח אתה לוקח את כל תקציב החינוך ומשקיע אותו בהשקעה סולידית, כעבור 20 שנה התיק גדל לנו ב5% כל שנה. אבל המדינה בלי בתי ספר במשך 20 שנה, מה הצעד הבא? אין מהנדסים אין אנשי אקדמיה אין רופאים… אני באמת לא מבין איך אתה חושב.

כל הדיונים האם החרדים עובדים או לא, האם משלמים מיסים או לא הוא עקר במהותו. בואו נניח שמעכשיו מסמיכים חצי מהם כרבנים בשכר וחצי מהם כמשגיחי כשרות וכל אחד מקבל מהמדינה שכר של 30 אלף שח. אז הנה עכשיו כולם עובדים וכולם משלמים מיסים. האם זה שווה ערך נניח לעבודה מקבילה בהייטק? החילוני יגיד ברור שלא והחרדי יגיד כן בטח. אלו תפיסות עולם שונות שאין להן פתרון.

ואם כבר מדברים על תורה ועבודה הרי הרמב"ם בעצמו אמר: אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות.
כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה הרי זה חלל את השם ובזה את התורה וכבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא. לפי שאסור ליהנות מדברי תורה בעולם הזה.

עכשיו יבואו החרדים ויגידו הוא לא מבין, הוא התכוון למשהו אחר וכו

אם הם יעזבו, זה כי המדינה לא תהיה ליברלית ודמוקרטית, זה גם בקלות במפלגות החרדיות יכולים לפתור.
שאלתי שאלה תענה תשובה, אם לא בא לך אל תענה, אבל אל תכתוב דברים שלא קשורים לדיון.
שמע, זה פשוט כלכך מטורף מה שרשמת שאני לא יודע איך להתחיל לתקוף את זה.
נניח אתה לוקח את כל תקציב החינוך ומשקיע אותו בהשקעה סולידית, כעבור 20 שנה התיק גדל לנו ב5% כל שנה. אבל המדינה בלי בתי ספר במשך 20 שנה, מה הצעד הבא? אין מהנדסים אין אנשי אקדמיה אין רופאים… אני באמת לא מבין איך אתה חושב.
אני לא יודע איפה אתה חי, אבל במדינת ישראל יש הרבה מוסדות שלא מתוקצבות אפילו שקל אחד, אף אחד לא אמר שאם המדינה תפסיק לממן את מוסדות החינוך שלא יהיה אפשרות ללמוד.
וחוץ מזה גם אם נניח כמו החשיבה המטורפת שלך... שברגע שהמדינה תפסיק לממן כולם ישבו בבית, עדיין תחשוב על המספרים... האם כלכלית מדינת ישראל תהיה עשירה יותר או פחות??
לכל בר דעת ברור שהמטרה בכללית ממש לא בשביל שהמדינה תהיה עשירה, וכל בר דעת יודע שגם אם ממחר כולם ילמדו את המקצועות במחשב עדיין יהיו מוסדות לימוד.

נערך לאחרונה ב:
כל הדיונים האם החרדים עובדים או לא, האם משלמים מיסים או לא הוא עקר במהותו. בואו נניח שמעכשיו מסמיכים חצי מהם כרבנים בשכר וחצי מהם כמשגיחי כשרות וכל אחד מקבל מהמדינה שכר של 30 אלף שח. אז הנה עכשיו כולם עובדים וכולם משלמים מיסים. האם זה שווה ערך נניח לעבודה מקבילה בהייטק? החילוני יגיד ברור שלא והחרדי יגיד כן בטח. אלו תפיסות עולם שונות שאין להן פתרון.

ואם כבר מדברים על תורה ועבודה הרי הרמב"ם בעצמו אמר: אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות.
כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה הרי זה חלל את השם ובזה את התורה וכבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא. לפי שאסור ליהנות מדברי תורה בעולם הזה.

עכשיו יבואו החרדים ויגידו הוא לא מבין, הוא התכוון למשהו אחר וכו
איך בדיוק הגעת למסקנה שכולם יכולים לעבוד במשרות תורניות ועוד להתפרנס בכבוד? מי בדיוק ישלם את זה? ברור שאין שום עניין כלכלי לייצר משרות ממשלתיות שהם פייק במהותם.

והרמב"ם שהבאת אם כל הכבוד זה נושא מורכב שאם כל הכבוד אין לכם בזה שום מושג...
זה מחלוקת גדולה שבזמנו של הרמב"ם בדיוק בגלל הדעה שלו חכמי תימן אהבו אותו... כי הוא לא ביקש כל פעם תרומות כששלחו לו שאלות... בשונה מגדולי ארץ ישראל שסברו שמותר, וכידוע בהלכה היהודית יש מחלוקות ולא תמיד מכריעים כהרמב"ם ובמשנה ברורה (שזה הפוסק הגדול שהיה לפני בערך 90 שנה) הוא מביא את היעב"ץ וסומך עליו שמותר.

נערך לאחרונה ב:
זאת המציאות לינק.
אתמול ראיתי הרצאה עדכנית שלו מלינק שמישהו צירף כאן.
ממש מייאש. מאכזב לגלות שבמבחנים הבין לאומיים לא רק שרמת בתי הספר החרדיים היא אפס (הם כלל לא נבחנים), אלא גם בתי ספר הדתיים ברמה נמוכה מאד, ויחד עם בתי הספר הערביים התוצאה היא שחלקים גדולים בחינוך בארץ הם ברמה של עולם שלישי ולא בצמרת שלו והמצב הולך ומחמיר.

אתמול ראיתי הרצאה עדכנית שלו מלינק שמישהו צירף כאן.
ממש מייאש. מאכזב לגלות שבמבחנים הבין לאומיים לא רק שרמת בתי הספר החרדיים היא אפס (הם כלל לא נבחנים), אלא גם בתי ספר הדתיים ברמה נמוכה מאד, ויחד עם בתי הספר הערביים התוצאה היא שחלקים גדולים בחינוך בארץ הם ברמה של עולם שלישי ולא בצמרת שלו והמצב הולך ומחמיר.
זה סרטון המלא ביותר שלו שמצאתי זמין, שעה של ההרצאה לכן שמתי את הקישור הזה.

נערך לאחרונה ב:
שאלתי שאלה תענה תשובה, אם לא בא לך אל תענה, אבל אל תכתוב דברים שלא קשורים לדיון.
אני מדגים לך שזה גישה אבסורדית. הרי אתה יכול להגיד את זה על כל דבר שתשקיע בו. אין מה לענות לשאלה כזאת, אבל מישהו צריך לתקצב אנשים שיהפכו למהנדסים רופאים ואנשי אקדמיה, אם אנחנו מעוניינים בכלכלת הייטק ומחקר.
אני לא יודע איפה אתה חי, אבל במדינת ישראל יש הרבה מוסדות שלא מתוקצבות אפילו שקל אחד, אף אחד לא אמר שאם המדינה תפסיק לממן את מוסדות החינוך שלא יהיה אפשרות ללמוד.
וחוץ מזה גם אם נניח כמו החשיבה המטורפת שלך... שברגע שהמדינה תפסיק לממן כולם ישבו בבית, עדיין תחשוב על המספרים... האם כלכלית מדינת ישראל תהיה עשירה יותר או פחות??
לכל בר דעת ברור שהמטרה בכללית ממש לא בשביל שהמדינה תהיה עשירה, וכל בר דעת יודע שגם אם ממחר כולם ילמדו את המקצועות במחשב עדיין יהיו מוסדות לימוד.
אתה אומר שניקח את כל תקציב החינוך ונשים אותו בציק השקעות סולידי. סבבה עשינו. מה יקרה לכל הילדים במדינה? איזה חינוך הם יקבלו? יהיו ביניהם אנשים שיגדלו להיות מהנדסים רופאים ואנשי אקדמיה? כמה מהם יגדלו להקים חברות שמשתתפות בשוק העולמי? איך תראה המדינה אם אין שום השקעה בחינוך? מה הילדים יעשו רוב שעות היום, ואם יהיה להם בתי ספר, מי יממן את זה? תנסה להסביר לי את המודל המדיני שאתה מציע, שבו לוקחים את כל תקציב החינוך ומשקיעים אותו בתיק השקעות. מה יקרה אחרי 20 שנה עם המדיניות הזאת שאתה מציע

דבר ראשון גם אם נניח שאתה צודק שהחרדים כך חושבים על החילוניים, זה עדיין לא אומר שההתנהגות של החילונים היא התנהגות מו
מה קורה כשבעל הקורה מעיר לבעל הקיסם?
דבר שני אני ממש אבל ממש חלוק עליך, ולדעתי חוץ מהעיתונים הרשמיים ועוד אחוז קטן מאוד של פנאטים (שלדעתי זה לא יותר מ15%) רוב המוחלט של הציבור ממש לא חושב כך ואם כבר התחושה היא בדיוק
אתה רציני? חוץ מהעיתונים הרשמיים?
מעבר לזה ברגע שאין גינויים לכיעור המבחיל הזה מצד המיין סטרים החרדי הם הופכים שותפים מוסרית לדהומניזציה הזו תוך כדי שהם נהנים מהשירותים של מי שהם כה בזים לו

איך בדיוק הגעת למסקנה שכולם יכולים לעבוד במשרות תורניות ועוד להתפרנס בכבוד? מי בדיוק ישלם את זה? ברור שאין שום עניין כלכלי לייצר משרות ממשלתיות שהם פייק במהותם.

והרמב"ם שהבאת אם כל הכבוד זה נושא מורכב שאם כל הכבוד אין לכם בזה שום מושג...
זה מחלוקת גדולה שבזמנו של הרמב"ם בדיוק בגלל הדעה שלו חכמי תימן אהבו אותו... כי הוא לא ביקש כל פעם תרומות כששלחו לו שאלות... בשונה מגדולי ארץ ישראל שסברו שמותר, וכידוע בהלכה היהודית יש מחלוקות ולא תמיד מכריעים כהרמב"ם ובמשנה ברורה (שזה הפוסק הגדול שהיה לפני בערך 90 שנה) הוא מביא את היעב"ץ וסומך עליו שמותר.
כשאתה בא ואומר שאין לי מושג אז לא כדאי שאעיר שום דבר שקשור לדת אז אולי לך אין מה להעיר בדברים שקשורים לחילוניים. אוסיף ואומר שמה שציינת זו הגישה הכללית בציבור החרדי מעין שהם מייצגים את הדת. לא זכור לי שאלוהים מינה איזה רב להיות נציגו ולמען האמת אני לא חושב שדעתי פחות טובה מדעתו של קנייבסקי.שוב לא זכור לי שאלוהים מינה את קנייבסקי להיות נציגו.
בכלל אני חושב שהחרדים הקימו כת או דת חדשה שבכלל אין קשר בינה ליהדות. הם כמו הנוצרים חושבים שהם היהודים האמיתיים ולא כך.
איפה כתוב שחרדי צריך ללכת עם בגדים ארוכים שחורים? איפה כתוב שצריך הפרדה בין גברים לנשים?
החרדים בפרשנויות המציאו חוקים משלהם שלא כתובים בתורה והם בעצמם מפירים אותם. רוב החרדים בבני ברק מחזיקים טלפון כשר ללא אינטרנט לשימוש בתוך בני ברק וטלפון רגיל מחוץ לבני ברק.
יש הרבה דתיות בירושלים בלי טלויזיה בבית שהולכות לחדר כושר רק בשביל לראות טלויזיה.
אסור להלוות בריבית אז המציאו איזה טריק שהבנק מנפיק תעודה שכביכול קיבלת כסף על ההפקדה/השקעה אבל אתה לא מלווה בריבית.
את מי מרמים? את אלוהים? את הרבי?
עוד כמה שנים יגלו שהחרדים הם בעצם דת אחרת והיהודים החילונים הם היהודיים האמיתיים.

כשאתה בא ואומר שאין לי מושג אז לא כדאי שאעיר שום דבר שקשור לדת אז אולי לך אין מה להעיר בדברים שקשורים לחילוניים.
אני אומר שאין לך מושג (ולדעתי גם ל99% מהחילוניים אין מושג) ואני מסתמך על עצם הטענה שטענת על החרדים שהרמב"ם אומר שאסור... צריך לדעת שאין כמעט הלכה אחת שיש בה הסכמה מוחלטת, וכל עולם ההלכה מורכב מצורת "ההכרעה בין השיטות", ולכן בדיוק, טענה כמו שטענת זה גורם לי לחשוב שחסר מושגים בסיסיים...
אסור להלוות בריבית אז המציאו איזה טריק שהבנק מנפיק תעודה שכביכול קיבלת כסף על ההפקדה/השקעה אבל אתה לא מלווה בריבית.
את מי מרמים? את אלוהים? את הרבי?
אתה טוען טענות שהרבה פעמים חילוניים טוענים לחרדים, אבל בגלל שאתם בכללית בורים בהלכות של היהדות, אז קשה להתייחס ברצינות לטיעונים מהסוג הזה.
אבל עכשיו אני התאמץ בכל זאת...
הכסף שהתורה מדברת על זה, מדובר על חתיכות זהב וחתיכות כסף וחתיכות נחושת, ובגלל שהיה למטבע שווי עצמי, אז התורה אומרת שאסור לקחת ריבית על הלוואה של כסף.
אבל הכסף של היום זה שטר שלא מייצג משהו שיש בו שווי אמיתי, ובדיוק לכן האינפלציה היא אין סופית... והיום אדם שמלווה כסף ללא ריבית הוא פשוט נותן מתנה לשני... כי ברור שהכסף עובר פיחות...
זה אומר שהכסף של היום, זה לא הכסף שהתורה דיברה על זה... וזה נכון שלשניהם אנחנו קוראים כסף, אבל ברור שזה לא אותו דבר...
עד עכשיו הסברתי הסבר כללי למה אי אפשר להסיק מהמצווה הפשוטה שכתובה בתורה, מסקנות פשוטות למציאות של היום.
ועכשיו כשאתה מערער על התר עסקה כי מפריע לך מה שכתוב בתורה, תבין שהדברים אפילו שהם נראים פשוטים מהצד, הם הרבה יותר מורכבים...
ובנוסף חשוב לדעת שגם בזמן של התנאים יש דברים מהסוג שאתה קורא להם טריקים... למשל פרוזבול... ויש על זה הרבה דיבור בעולם ההלכה, ויש גדרים מורכבים לכל דבר ודבר, ולכן תבין אותי שעם כל הכבוד שאני רוחש לחילוניים, בנושאים של ההלכה היהודית אין לכם שום זכות דיבור, כי אתם בורים בזה.
עוד כמה שנים יגלו שהחרדים הם בעצם דת אחרת והיהודים החילונים הם היהודיים האמיתיים.
אתה יכול היום לומר על עצמך שאתה היהודי האמיתי, אתה רק צריך להפסיק לספור את החרדים שמאמינים שהם היהודים האמיתיים.
ההגדרות של יהדות בשיח הציבורי, הם רדודות עד כדי לא קיימות, ולכן הכול פתוח לפניך.
אתה רציני? חוץ מהעיתונים הרשמיים?
חרדי ממוצע חושב או אומר את מה שהעיתונים כותבים?
לדעתי אנחנו סתם מתקשקשים שנינו יודעים שהאמת היא רחוקה מהצורה שהצגת את החרדי בצורה שחושב על חילוני.
מעבר לזה ברגע שאין גינויים לכיעור המבחיל הזה מצד המיין סטרים החרדי הם הופכים שותפים מוסרית לדהומניזציה הזו תוך כדי שהם נהנים מהשירותים של מי שהם כה בזים לו
תן לי דרך איך אני יכול למחות בהם.
עזוב אותך אתה מכיר טוב מאוד את השטח ואתה יודע מצוין שאין עם מי לדבר, ואין מה לעשות בנידון.

אני אומר שאין לך מושג (ולדעתי גם ל99% מהחילוניים אין מושג) ואני מסתמך על עצם הטענה שטענת על החרדים שהרמב"ם אומר שאסור... צריך לדעת שאין כמעט הלכה אחת שיש בה הסכמה מוחלטת, וכל עולם ההלכה מורכב מצורת "ההכרעה בין השיטות", ולכן בדיוק, טענה כמו שטענת זה גורם לי לחשוב שחסר מושגים בסיסיים...
כשאתה אומר שאין לי מושג אתה מנכס לעצמך את הדת. כל מיני אנשים שקוראים לעצמם רבנים החליטו לפרש את התורה כראות עיניהם וצברו כל מיני מאמינים שחושבים שהפירוש שלהם זה דברי אלוהים חיים. שוב, אין לאף אחד מהרבנים בעלות על היהדות ולדעתי הם מזמן סטו מכל דבר שקשור ליהדות ועצם זה שהחרדים בעצמם עוקפים את החוקים של עצמם מעיד על כך (כל מה שציינתי עם הפלאפונים וכו). פשוט כמו כל כת צברו עדר מאמינים שכולם מתלבשים אותו דבר, חיים אותו דבר ומתנהגים אותו דבר. שום קשר לדת.
אתה טוען טענות שהרבה פעמים חילוניים טוענים לחרדים, אבל בגלל שאתם בכללית בורים בהלכות של היהדות, אז קשה להתייחס ברצינות לטיעונים מהסוג הזה.
אבל עכשיו אני התאמץ בכל זאת...
הכסף שהתורה מדברת על זה, מדובר על חתיכות זהב וחתיכות כסף וחתיכות נחושת, ובגלל שהיה למטבע שווי עצמי, אז התורה אומרת שאסור לקחת ריבית על הלוואה של כסף.
אבל הכסף של היום זה שטר שלא מייצג משהו שיש בו שווי אמיתי, ובדיוק לכן האינפלציה היא אין סופית... והיום אדם שמלווה כסף ללא ריבית הוא פשוט נותן מתנה לשני... כי ברור שהכסף עובר פיחות...
זה אומר שהכסף של היום, זה לא הכסף שהתורה דיברה על זה... וזה נכון שלשניהם אנחנו קוראים כסף, אבל ברור שזה לא אותו דבר...

עוד פעם אתה נצמד לפורמליות. כשאומרים שאסור להלוות בריבית זה לא משנה אם זה היה חומר מסוג כסף או זהב או איזה פיסת נייר שמייצגת אותו. מה שמשנה זה רוח הדברים והרעיון שעומד מאחורי זה.

אם החלטתם שהדלקת חשמל זה עבודה (לא ברור למה) אז תעמדו מאחורי זה ולא כל מיני פטנטים שהחשמל נדלק לבד בשבת או מעלית שבת וכו.
אם החלטתם שלא לנסוע בשבת מכל מיני סיבות אז לא יתכן שאראה בקרוז חב"דניקים לובשי שחורים ויסבירו לי בהתפלפלות שהם התחילו לשוט לפני השבת.

אני מניח שדעתי לא ממש נחשבת בעיניך אבל אני רואה בחרדים פשוט כת ואפילו מסביר לילדים שלי שהם לא ממש יהודים.

עד עכשיו הסברתי הסבר כללי למה אי אפשר להסיק מהמצווה הפשוטה שכתובה בתורה, מסקנות פשוטות למציאות של היום.
ועכשיו כשאתה מערער על התר עסקה כי מפריע לך מה שכתוב בתורה, תבין שהדברים אפילו שהם נראים פשוטים מהצד, הם הרבה יותר מורכבים...
ובנוסף חשוב לדעת שגם בזמן של התנאים יש דברים מהסוג שאתה קורא להם טריקים... למשל פרוזבול... ויש על זה הרבה דיבור בעולם ההלכה, ויש גדרים מורכבים לכל דבר ודבר, ולכן תבין אותי שעם כל הכבוד שאני רוחש לחילוניים, בנושאים של ההלכה היהודית אין לכם שום זכות דיבור, כי אתם בורים בזה.

אתה יכול היום לומר על עצמך שאתה היהודי האמיתי, אתה רק צריך להפסיק לספור את החרדים שמאמינים שהם היהודים האמיתיים.
ההגדרות של יהדות בשיח הציבורי, הם רדודות עד כדי לא קיימות, ולכן הכול פתוח לפניך.

חרדי ממוצע חושב או אומר את מה שהעיתונים כותבים?
לדעתי אנחנו סתם מתקשקשים שנינו יודעים שהאמת היא רחוקה מהצורה שהצגת את החרדי בצורה שחושב על חילוני.

תן לי דרך איך אני יכול למחות בהם.
עזוב אותך אתה מכיר טוב מאוד את השטח ואתה יודע מצוין שאין עם מי לדבר, ואין מה לעשות בנידון.

אם החלטתם שהדלקת חשמל זה עבודה (לא ברור למה) אז תעמדו מאחורי זה ולא כל מיני פטנטים שהחשמל נדלק לבד בשבת או מעלית שבת וכו

הלוואי שהבעיה הייתה רק קומבינות כדוגמאת מעלית שבת. הם מפעילים חוות שלמות של גנרטורים מזהמים כדי שיהיה להם חשמל. יתרה מזאת הם דורשים מכל שאר חלקי העם לשלם על הטרלול הזה. מקור

@אליהו

גם לזה יש לך הסבר מפולפל? או שחילוני בור כמוני לא מסוגל להגיע לדרגת הבינה הגבוהה של חרדי רם מעלה שכמוך?

ופשוט אין לזה סוף, זה נמצא בכל מקום!
האוכל יקר יותר ופחות בריא בגלל הרבנות, לא רק במסעדות אלא גם במוצרים בסיסיים כמו עוף שמפוצץ במלח כדי להכשיר אותו. ירקות ופירות שמרססים פי כמה מהכמות בכל מדינה אחרת, כי אם חלילה יהיה חלזון על החסה אז יגידו שהכל לא כשר והחקלאי יפסיד הון.
הטיסות יקרות יותר כי לא טסים בשבת. לדוגמא הייתי צריך לטוס לברצלונה וישנה רק חברה אחת שטסה בשבת, ארקיע, אז המחיר הוא פי 3. יום אחרי או יום לפני יש המון טיסות זולות. וזה לא היה מקרי, בדקתי את כל השבתות באותה תקופה.
יש עוד כל כך הרבה דוגמאות…

נערך לאחרונה ב:
אני מניח שדעתי לא ממש נחשבת בעיניך אבל אני רואה בחרדים פשוט כת ואפילו מסביר לילדים שלי שהם לא ממש יהודים.
הקפדה יתרה על ניראות וחיצוניות מתחרים באיסלם בהקפדה על כיסוי נשים והדרת נשים. מקפידים בדברים שקל לראות.
הערכים היהודיים ננטשו - לפחות כלפי ציבורים אחרים.
הרבה מאפיינים של כת :
  • מנהיג: קיומו של מנהיג בלעדי, כריזמטי, החובש כמה כובעים ומתיימר לגלם סמכויות רבות עבור חסידיו (הורה, מטפל, בן זוג). מנהיג זה, בדרך כלל אינו נקרא בשמו הפרטי ונחשב לחצי-אל, שליח האלוהות או מחובר אל ידע רוחני נסתר ונחשק... לאחר מותו של המנהיג נוטים חסידיו לטעון כי התגלגל בגופו של המנהיג הנוכחי.
  • שינוי כלכלי: ראיית ההחזקה ברכוש עדות לפגם מוסרי, שהמאמין נדרש להתגבר עליו באמצעות ויתור על רכוש. בחלק מהכתות לובש הוויתור על רכוש דמות של היטהרות והתנערות מהרכוש ה'ארצי'. באחרות הוא מועבר למנהיגי הכת, או לקופה משותפת של הקבוצה. העצמאות הכלכלית מתדרדרת עד מתבטלת.
  • ניתוק: בחינה מחודשת של מערכות יחסים, התנתקות וריחוק ממי שאינו מקבל את האמונה החדשה. לעיתים נדרש ניתוק פיזי וגיאוגרפי מהחברה הכללית, כמו גם ניתוק מתכנים הסותרים את מערכת האמונה החדשה, בספרים, בתקשורת ועוד.
  • התמסרות: אדיקות וצייתניות, ניסיון למלא בשלמות מלאה את מצוות הכת, הכפופות לרב או הגורו. השקעת זמן, שינוי מגורים, שינוי לבוש, ופעולות נוספות כדי לרצות את הגורו.
  • הפצה ויח"צ: לצד הסודיות, כתות מבצעות מסיון וניסיון לשכנע אנשים נוספים להצטרף לקבוצה האקסקלוסיבית. חלוקת עלונים, טלפנות, גיוס תרומות וכיוצא בזה, נעשים בתחכום שיווקי, השומר על מוניטין ורושם ראשוני חיובי, תוך הסתרה של מידע חיוני.
  • שפה חדשה: אימוץ טרמינולוגיה רליגיוזית, בהתאם לשפה הפנימית של הכת. שימוש בשפה ככלי עיקרי להריסת/בניית תודעה חדשה, תוך הענקת הקשר ומשמעות חדשים למילים ומושגים, באופן המשרת את אינטרס המנהיג/ה.
  • מבנה פטריאכלי: רוב הכתות מתנהלות בהנהגה היררכית של גבר אחד, המייעד חברי הכת לתפקידים סקסיסטים, תוך ביטול ערכי תנועת הפמיניזם, להטב"ק וכדומה.
  • אירוניה ומוסר כפול: המנהיג משתמש במדע כאשר זה משרת אותו, ומסתייג מהמדע כשהוא לא משרת אותו. ישנו היעדר רציונל ויציבות בהתנהלות הכת, היעדר תקנון, נהלים וביטחון. המערכת לא מתפקדת ומניבה כפי שהובטח בהתחלה.
החרדים מציגים עצמם כנציגי ״היהדות האמיתית״ עלי אדמות. רוב היהודים הם רפורמים קונצרבטיבים וחילונים וממש לא מסכימים עם ההכתרה העצמית הזאת - אבל את החרדים העובדות הקטנות האילו לא מעניינות.

הלוואי שהבעיה הייתה רק קומבינות כדוגמאת מעלית שבת. הם מפעילים חוות שלמות של גנרטורים מזהמים כדי שיהיה להם חשמל. יתרה מזאת הם דורשים מכל שאר חלקי העם לשלם על הטרלול הזה. מקור
דבר ראשון בכתבה יש סתירות פנימיות וחוץ מזה שהם אומרים שזה לא נכון לעשות את זה, הם לא מביאים שום הסמכתה לטיעון האישי של הכתב... במיוחד שאם קוראים את הכתבה דווקא נראה מאוד ברור למה זה מאוד יעזור לאיכות הסביבה.
בכל מקרה תוכל לקרוא שהגבתי על זה כאן
גם לזה יש לך הסבר מפולפל? או שחילוני בור כמוני לא מסוגל להגיע לדרגת הבינה הגבוהה של חרדי רם מעלה שכמוך?
אני לא אומר ולא חושב שהחילוניים הם בורים, אבל אני כן אומר וכן חושב שאתם בורים בנושאים הלכתיים, ולא יזיק שתהיה מודע לזה.
לי יש תחושה שאתם לא באמת קוראים ברצינות את מה שאני כותב, ורק לכן אתם לא הבנתם את ההסבר ההלכתי, בכל מקרה אין לי מוטיבציה להתאמץ להסביר כאן עוד נושאים הלכתיים.
ופשוט אין לזה סוף, זה נמצא בכל מקום!
האוכל יקר יותר ופחות בריא בגלל הרבנות, לא רק במסעדות אלא גם במוצרים בסיסיים כמו עוף שמפוצץ במלח כדי להכשיר אותו. ירקות ופירות שמרססים פי כמה מהכמות בכל מדינה אחרת, כי אם חלילה יהיה חלזון על החסה אז יגידו שהכל לא כשר והחקלאי יפסיד הון.
הטיסות יקרות יותר כי לא טסים בשבת. לדוגמא הייתי צריך לטוס לברצלונה וישנה רק חברה אחת שטסה בשבת, ארקיע, אז המחיר הוא פי 3. יום אחרי או יום לפני יש המון טיסות זולות. וזה לא היה מקרי, בדקתי את כל השבתות באותה תקופה.
יש עוד כל כך הרבה דוגמאות…
מה באת לומר בזה? שאנחנו עושים את זה בכוונה כדי להפסיד כסף?? או שבאת לומר שהחילוניים מפסידים כסף בגלל הדת??
בכל מקרה אם האפשרות הראשונה נכונה, זה האשמה הזויה שאני אפילו לא מגיב.
ואם האפשרות השנייה נכונה, אז ממש לא יזיק לך להיות מודע כמה עולה הערכים החילוניים לכולנו...

אנחנו יכולים להמשיך להתווכח לנצח, אבל המסקנה תהיה שאני חושב שאני צודק ואתה חושב שאתה צודק, אז בכל שלב שתרצה או שאני ירצה, נוכל לפרוש עם אותה תוצאה... לילה טוב.

דבר ראשון בכתבה יש סתירות פנימיות וחוץ מזה שהם אומרים שזה לא נכון לעשות את זה, הם לא מביאים שום הסמכתה לטיעון האישי של הכתב... במיוחד שאם קוראים את הכתבה דווקא נראה מאוד ברור למה זה מאוד יעזור לאיכות הסביבה.
בכל מקרה תוכל לקרוא שהגבתי על זה כאן
אני בכלל לא מדבר על כל מתקני האגירה וכו׳, אני עדיין לא שם. אני מדבר על האבסורד שבשימוש בגנרטורים (סופר מזהמים) בשבת. כי חשמל מחברת חשמל אסור אבל מגנרטור מותר…

אני לא אומר ולא חושב שהחילוניים הם בורים, אבל אני כן אומר וכן חושב שאתם בורים בנושאים הלכתיים, ולא יזיק שתהיה מודע לזה.
זה מתנשא ופטרוני ולא יזיק שתהיה מודע לזה. יש פה בפורום עשרות של אנשים שמתווכחים אחד עם השני ובין היתר גם איתך. מלבדך, אף לא אחד מהם טען שהוא היחיד שמחזיק בידע הנשגב (בנושא כלשהו) וכל השאר בורים. אתה היחיד שבכל פעם שמישהו רק מזכיר איזשהו משהו שקשור להלכה אתה תוקף וטוען שאף אחד לא מבין כלום מלבדך, אין לך כח להסביר, כל השאר בורים.
תחשוב מה היה קורה אם כל פעם שהיית רק מעלה על שפתך משהו שקשור להנדסה, פיזיקה, מתמטיקה, פסיכולוגיה, אדריכלות, עריכת דין ועוד ועוד כולם היו קופצים ואומרים לך עזוב אתה חרדי בור זה נושאים של חילוניים מה אתה קשור לזה.

ואם האפשרות השנייה נכונה, אז ממש לא יזיק לך להיות מודע כמה עולה הערכים החילוניים לכולנו...
אשמח שתעיר את עיניי

אנחנו יכולים להמשיך להתווכח לנצח, אבל המסקנה תהיה שאני חושב שאני צודק ואתה חושב שאתה צודק, אז בכל שלב שתרצה או שאני ירצה, נוכל לפרוש עם אותה תוצאה... לילה טוב
זה בדיוק העניין! אתה כבר התווכחת והגעת למסקנה עם עצמך. אני מגיע לדיון הזה באמת עם כוונה ללמוד ולראות אפילו קצת מה רואים מהצד השני. מתי ואיך כבר תהיה לי הזדמנות לדבר עם חרדי בצורה כזו?
אם אתה לא מעוניין להמשיך, לא מחזיק אותך בכח. אני פשוט חשבתי שהלב הפועם של הגמרא זה מחלוקות. אבל כמו שאמרת אני בור בהלכה.

אני בכלל לא מדבר על כל מתקני האגירה וכו׳, אני עדיין לא שם. אני מדבר על האבסורד שבשימוש בגנרטורים (סופר מזהמים) בשבת. כי חשמל מחברת חשמל אסור אבל מגנרטור מותר…
חלק משמעותי בציבור החרדי לא משתמש בחברת חשמל בשבת, בגלל שיהודים מחללים שבת, ויש הרבה דעות שאוסרות להנות מהחילול שבת הזה, לעומת גנרטור שאף אחד לא נוגע בו והוא עובד לבד. (ובציבור החרדי ניסו בלי סוף להסדיר שיהיה גוי שיעשה את העבודה בשבת, אבל מחוסר רצון כנה מהציבור החילוני, לא מצליחים לסדר את זה, ולכן אנחנו משלמים על זה תבין ותקילין... אני גר באזור חילוני ואנחנו מפוזרים ולכן הפיטרון של גנרטור ציבורי הוא לא מעשי, ולכן יש מצברים לשבת והממוצע של העלות לבית זה בערך 15 אלף שח...)
זה מתנשא ופטרוני ולא יזיק שתהיה מודע לזה. יש פה בפורום עשרות של אנשים שמתווכחים אחד עם השני ובין היתר גם איתך. מלבדך, אף לא אחד מהם טען שהוא היחיד שמחזיק בידע הנשגב (בנושא כלשהו) וכל השאר בורים. אתה היחיד שבכל פעם שמישהו רק מזכיר איזשהו משהו שקשור להלכה אתה תוקף וטוען שאף אחד לא מבין כלום מלבדך, אין לך כח להסביר, כל השאר בורים.
תחשוב מה היה קורה אם כל פעם שהיית רק מעלה על שפתך משהו שקשור להנדסה, פיזיקה, מתמטיקה, פסיכולוגיה, אדריכלות, עריכת דין ועוד ועוד כולם היו קופצים ואומרים לך עזוב אתה חרדי בור זה נושאים של חילוניים מה אתה קשור לזה.
בלי סוף אומרים כאן שהחרדים הם בורים.
ולדעתי אם אני או כל אחד אחר יביע דעה בנושא שהוא מובהק מדעי, וידבר בזלזול או בנחרצות נגד קבוצה גדולה ושיהיה ניכר שזה מגיע מחוסר ידע, קשה לי להאמין שלא יגידו לו שהוא בור.
בכל מקרה אני מסכים איתך שזה לא מכבד ואני השתדל להימנע מזה.
אשמח שתעיר את עיניי
גובה השכר החודשי לעובדים זרים שהוא נקבע שגם להם מביאים שכר מינימום... כמות העובדים הזרים שהמדינה מביאה הוא בערך רבע מיליון... עם אתה מחשב גם את הפלסטינאים. (בעייני כל הדבר הזה זה עושק בהיקפים לא נתפסים... של האוכלוסיות החלשות, שחלק ניכר מזה זה החרדים, אבל זה נושא ארוך ואין סיבה להיגרר לזה)
מהגרים, ותנאי אסירים, (כל אסיר ממוצע לחודש ראיתי פעם ואני לא זוכר איפה שזה 15 אלף שח), מחסור בדיור שנגרם הרבה בגלל פסיקות של בג"צ... והארגונים הירוקים...
ובאמת שאני לא רוצה יותר מדי להתרחב, אבל אם באמת נחשב, ברור שבמדינה חרדית הכול היה שונה... כל סטנדרט מינימום של בנייה ושל כל דבר שהוא, זה לא ברור מאליו... דוגמא להמחשה אם תגיע לסוריה ותגיד להם שהם חייבים לבנות בסטנדרט כזה וכזה ופיקוח כזה וכזה, על המוצרים וכדומה, ברור שהם יפשטו רגל במקום... כי הם לא יכולים לעמוד בעלויות האלו... ולכן להם כרגע זה לא טוב... למרות שלדעתך ערך החיים חשוב מהעלות הכלכלית, אבל מה לעשות שהם חושבים אחרת ממך...
זה בדיוק העניין! אתה כבר התווכחת והגעת למסקנה עם עצמך. אני מגיע לדיון הזה באמת עם כוונה ללמוד ולראות אפילו קצת מה רואים מהצד השני. מתי ואיך כבר תהיה לי הזדמנות לדבר עם חרדי בצורה כזו?
אם אתה לא מעוניין להמשיך, לא מחזיק אותך בכח. אני פשוט חשבתי שהלב הפועם של הגמרא זה מחלוקות. אבל כמו שאמרת אני בור בהלכה.
אני נהנה לדון כאן בפורום איתך ועם כל חברי הפורום, במיוחד בגלל שכולם כאן יחסית יש להם יותר ידע בכלכלה וכיוצא בזה, ולכן הפורום כאן מאוד מעשיר אותי.
אבל יש בכל וויכוח כאן כמה שלבים, שלב ראשון שכל אחד אומר את הצדדים שלו, ושלב שני שהוא שלב שלא נגמר לנצח, שבו כל צד תוקף את הצד השני ללא הפסקה, ולכן ברגע שאני מרגיש שזה שם, אני מרגיש שזה פחות יעיל.

אני חושב שהדעות שלנו מורכבות ברובם ממה שאנחנו רוצים להאמין בו, ולא באמת שכליים טהורים, ולכן בפורום כאן כמעט אף פעם לא מזיזים את הדעות אחד של השני, בנושאים שרגישים אחד לשני.

ברור שבמדינה חרדית הכול היה שונה... כל סטנדרט מינימום של בנייה ושל כל דבר שהוא, זה לא ברור מאליו... דוגמא להמחשה אם תגיע לסוריה ותגיד להם שהם חייבים לבנות בסטנדרט כזה וכזה ופיקוח כזה וכזה, על המוצרים וכדומה, ברור שהם יפשטו רגל במקום... כי הם לא יכולים לעמוד בעלויות האלו... ולכן להם כרגע זה לא טוב... למרות שלדעתך ערך החיים חשוב מהעלות הכלכלית, אבל מה לעשות שהם חושבים אחרת ממך.
כל הכבוד על הכנות. הסיוט הגדול של הציבור הליברלי הוא לחיות במדינה בה יש סטנדרטים של בניה של חרדים (אלו שהביאו לאסונות הנוראים בשנים האחרונות), סטנדרטים של פיקוח על מזון כמו מערך הכשרות ובאופן כללי, כפי שכתבת באמת בהגינות, כל סטנדרט להגנה על בריאות הציבור או רווחתו יהיה שונה לגמרי תחת שלטון חרדי וכנראה נקבל גם שירותים ציבוריים ברמה של סוריה שהבאת להמחשה. במדינה כזו כנראה גם תהיה רפואה ברמה של סוריה, כי לפחות כרגע לא נראה שהחרדים מעוניינים בהשכלה שמאפשרת לימודי רפואה וחינוך ציבורי - פרטי -פוליטי בנוסח רשתות החינוך המושחתות של המפלגות החרדיות.
אני באמת לא תוקף אותך, אלא חושב שהכנות שלך מתיישבת עם השבר הגדול בציבור הליברלי בחודשים האחרונים.

הסיוט הגדול של הציבור הליברלי הוא לחיות במדינה בה יש סטנדרטים של...
מה הבעיה בקיום שוק חופשי שמכיל מספר סטנדרטים?
כמובן שיש גבול מסויים כאשר אותו סטנדרט מוביל לפגיעה בזכויות אדם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Benjamin W הדיון הציבורי, או צ'רצ'יל על דמוקרטיה אוף טופיק 5
A טיול ארוך בחו"ל - שנה סביב העולם (עם ילדים קטנים) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
A דירה סביב 2מ' שח- איפה כדאי? נדל"ן 3
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
sharon תזרים משוק ההון כאלטרנטיבה למשיכה הונית (לפי חוק המשיכה הבטוח) שוק ההון 46
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
ש חוק הטכנאים צרכנות פיננסית 3
A ביטול חוזה בהפרת חוק המכר? נדל"ן 11
H חוק 300\400 לא מתחשב באינפלציה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
W חוק האנג׳לים מיסים 5
R פורסם תזכיר חוק המצמצם את אי הוודאות בנוגע לשאלה מיהו תושב ישראל לצורכי מס פוסטים מאיכות נמוכה 4
F חוק ה4% ואינפלציה שוק ההון 27
א הצעת חוק לתיקון דיני העבודה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 42
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
Gari האם קרן ההשתלמות נכללת בהון בהקשר של חוק המשיכה הבטוח? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
Z שאלה על חוק ההתגברות שכנראה יחקק. פוסטים מאיכות נמוכה 1
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
O חוק המטרו - המדינה שוקלת להקפיא מיזמי תמ״א 38 פוסטים מאיכות נמוכה 4
A חוק חדש מדד תשומות הבנייה - האם חל רטרואקטיבית? עליית מחיר הבנייה ללא מרכיב הקרקע נדל"ן 4
M חוק הספאם בחברות "רגילות" אוף טופיק 2
O חוק המטרו - משמעויות נדל"ן 12
flower חוק ההסדרים - שינוי מדיניות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 70
Tsachi01 רצץ העסקה - נדיבות יתר של המעסיק או חוק? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C חוות דעת אישית על הספר 'חוק מספר 1' ועל השיטה שמוצגת בו שוק ההון 4
C חוות דעת *אישית* על הספר 'חוק מספר 1' והשיטה שמוצגת בו שוק ההון 0
Y עיצום כספי בסך 350,000 ש"ח הוטל על חברת אקסלנס נשואה בשל הפרת הוראות חוק איסור הלבנת הון צרכנות פיננסית 0
ק חוק איסור הלבנת הון שוק ההון 1
ש משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז. שוק ההון 177
י חוק ה400 ונדלן. נדל"ן 6
O חוק מס' 1 עדיין רלוונטי? שוק ההון 2
R לא מצליח לקבל כרטיס אשראי למטרות חסכנות עקב חוק נתוני האשראי החדש צרכנות פיננסית 25
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
E חוק הגבלת מזומן ותשלום לקבלן מהשטחים אוף טופיק 38
ImCarryGG מישהו פה הגיש תביעה על פי חוק הספאם? אוף טופיק 70
ש השקעה ללא מס רווחי הון לתושבי חוץ - חוק בקהאם מיסים 5
S החזר כרטיס טיסה - חוק טיבי אוף טופיק 27
P סוגי ריביות והצמדות לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה? צרכנות פיננסית 3
Res Cogitans הצעת חוק לשינוי שיטת המיסוי בארה"ב ממבוססת על אזרחות למבוססת טריטוריה שוק ההון 38
J חוק האשראי החדש צרכנות פיננסית 3
Y כניסה לתוקף של חוק לצמצום השימוש במזומן צרכנות פיננסית 40
aeh הספר חוק מס' #1 - פיל טאון. שוק ההון 241
ח חוק שכירות הוגנת - מה תקף נכון להיום צרכנות פיננסית 2
M חוק נתוני אשראי צרכנות פיננסית 3
חסכונית הצעת חוק שוק ההון 41
משקיע מתחיל האם חוק מור מת? אוף טופיק 20
י חוק שצריך להיות אוף טופיק 2
T חוק מוסר התשלומים ו creditplace שוק ההון 10
C האם לדעתכם בעקבות חוק פנסיה לעצמאים, האג"ח והמניות יעלו? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back