• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הדיון סביב חוק הגיוס מצד הממשלה מתבצע שלא בתום לב?

בהמשך לשני הגורמים שהזכרת,
אני חושב שייתכן שההנהגה החרדית תוביל לכיוון של שירות לאומי בתוך הקהילה החרדית.
למשל שירות לאומי בתוך רשתות החינוך הפרטיות של משפחת גודלקנופף ומפלגת ש"ס.

זה מתיישב היטב גם עם ההישארות בתוך הקהילה,
וגם עם קבלת כוח לעסקנים (גם כוח על חלוקת משרות נחשקות יותר או פחות, וגם תקציבים שרק פירורים מהם יועברו הלאה למשרתים עצמם).

הפתרון הזה של שירות לאומי אפילו מוסכם יחסית בציבור,
וגם אני תמכתי בו בעבר עד שהבנתי את היקף השליטה של העסקנים, ואת כמות המשרות שאפשר להמציא ללא תועלת ממשית.

מקווה מאוד שהציבור שלנו לא יסכים לדבר כזה,
שרק יעמיק את אי השוויון במקום לפתור אותו.
גם השירות הלאומי הקיים נותן המון כוח לעסקנים אשר שולטים בו.

אין ליחס לזדון מה שאפשר להסביר ע"י טעות.
עבר לי בראש לפני שפתחתי את הנושא.
לדעתי ההסבר הוא הרבה הרבה יותר פשוט מהתיאוריות שהעלית:
חלק גדול מהחרדים (ובפרט נציגי הציבור שלהם) פשוט לא חושבים שהחוק אינו שוויוני...
פה אני חולק עלייך. ליתר דיוק כל מה שכתבת נכון לחרדי הממוצע. זה נכון באותה רמה שחילוני הממוצע בעד חינוך חינם מגיל אפס בלי ההבנה שהוא בעיקר הולך לממן ילדים של מישהו אחר.

אני חושב שחבר כנסת חרדי ממוצע עולה בכמה רמות על חבר כנסת ממוצע בליכוד(שכל מה שמעניין אותו זה הכסא) הרושם שלי הוא שמדובר באנשים שבאו לעבוד גם אם לא מתמיד לטובת הציבור שלהם. מה שחמחזיר אותי לתזה שיש דרך הרבה יותר פשוטה למנוע גיוס חרדים והיא לפתוח לדיון את גיוס החובה לכלל האוכלוסיה וחברי הכנסת החרדים בוחרים לא ללכת במסלול הזה אלא במסלול הרבה יותר מורכב. לכאן אפשר לצרף את:
עניתי על זה בהודעה הקודמת. לדעתי, כרגע אין לזה היתכנות פוליטית לא בקואליציה ולא באופוזיציה.
אם יש משהו שלמדתי בחצי שנה האחרונה זה שלממשלה אין שום בעיה לדרוס את הציבור הרחב בשביל מה שנראה לה נכון.

פה אני חולק עלייך. ליתר דיוק כל מה שכתבת נכון לחרדי הממוצע. זה נכון באותה רמה שחילוני הממוצע בעד חינוך חינם מגיל אפס בלי ההבנה שהוא העיקר הולך לממן ילדים של מישהו אחר.

אני חושב שחבר כנסת חרדי ממוצע עולה בכמה רמות על חבר כנסת ממוצע בליכוד(שכל מה שמעניין אותו זה הכסא) הרושם שלי הוא שמדובר באנשים שבאו לעבוד.
הח"כים החרדים בהחלט באו לעבוד...
רק לא מבין איך זה סותר את התגובה שלי -
הם מחונכים על ערכים מסוימים מגיל 0, ונמצאים בתוך קהילה שמחזקת אצלם את הערכים האלו.
למה אתה צריך הסבר חלופי למה שהם עושים, מעבר למה שהם אומרים לך בפירוש?
הם לא חושבים שיש כאן בעיה בכלל, והם פשוט לא מסוגלים להבין את החילונים בנושא הזה (ובעוד הרבה נושאים אחרים).

מה שחמחזיר אותי לתזה שיש דרך הרבה יותר פשוטה למנוע גיוס חרדים והיא לפתוח לדיון את גיוס החובה לכלל האוכלוסיה וחברי הכנסת החרדים בוחרים לא ללכת במסלול הזה
זה באמת פתרון אפשרי לפלונטר בנושא.

כמובן, כמו ש @גרהם כתב - רק אחרי בחינה מקצועית מעמיקה,
וכמו ש @AIML כתב - תמריצים סבירים לצבא מקצועי עלולים לחייב שינוי מהותי בתקציבי הממשלה; בכלל לא בטוח שהממשלה הנוכחית תשמח להקצות משאבים לנושא - ייתכן שיעדיפו לתקצב עוד קצת לימודים תורניים ועידוד ילודה. הגיוס לדעתם יסתדר מעצמו...
כמו הסיפור על החמור שכל פעם נותנים לו קצת פחות אוכל, יש מחשבה של המפלגות החרדיות שאפשר להגדיל את חוסר השוויון כמה שרוצים בלי שהחמור יברח או יתמרד.

יש מחשבה של המפלגות החרדיות שאפשר להגדיל את חוסר השוויון כמה שרוצים בלי שהחמור יברח או יתמרד.
שני דברים עובדים לטובתם - תעמולה וסקאלת הזמן

תעמולה ופייק ניוז, ערוץ 14 - מציאות אלטרנטיבית עובדת נהדר עם הציבור שלהם, אז למה לא להרחיב למערכת החינוך החילונית ולערוצים 11,12,13

גם סקאלת הזמן לטובתם. לוקח לתהליכים זמן להתפתח. המתגיסים של היום כבר מורעלים - הוריהם התחנכו וחינכו על צבא העם וגם מערכת החינוך. כשהחמורים ממשיכים להתגייס קל להאמין שהמחאה היא רק קצת רעש שיעבור אחרי שיהיו עובדות בשטח.

במובן מסוים הם אפילו צודקים.
לזמן מה.
כמו בלבנון ובטורקיה.

שני דברים עובדים לטובתם - תעמולה וסקאלת הזמן
ושני דברים פועלים לטובתנו - העולם המערבי והעובדה שמי שפועל במציאות משיג יותר כוח.

1. העולם המערבי:
היום בניגוד לעבר, כבר קשה הרבה יותר להסתגר בבועת מציאות אלטרנטיבית.
למשל כשגפני ושאר הח"כים החרדים רצו להקפיא את הריבית (כמו ארדואן) כדי לסבסד נוטלי משכנתאות במגזר -
הובהר להם שזה לא אפשרי בלי שלמחרת כל העולם ימשוך את ההשקעות, וסגנון החיים הנוח והמפנק שלהם ייעלם.
כנ"ל לגבי מחיקה של חווארה וכדומה.

2. מי שפועל במציאות משיג יותר כוח:
לפני הקמת המדינה, רק מיעוט קטן עלה לכאן לייבש את הביצות, להפריח את השממה, ולעבוד כאן בחירוף נפש.
רוב הציבור החרדי אסר על כך מטעמים אידאולוגיים, והתוצאות ידועות...
כשהוקמה המדינה, המיעוט הקטן והזניח שעבד כל כך קשה כדי להקים את המדינה - כבר היה בעמדת שליטה.

מריצים קדימה כמה עשורים, ורואים איך ציבורים שנושאים בעול מרכזים אצלם את הכוח -
בכלכלה, בצבא, באקדמיה, בשירות הציבורי המקצועי ועוד.

אז נכון, יש אפשרות שאנשי המעשה והפעולה יחליטו לעזוב את עמדות הכוח ולעבור למקום אחר ("מרד הנפילים"),
אבל יש גם אפשרות שהם יבינו שהכוח בידיהם, ושהם כיום מיעוט לא מבוטל בכלל
(מספר הקולות לאופוזיציה בבחירות האחרונות היה נמוך בכ30K בלבד מזה של הקואליציה, וזה עוד לפני האירועים של הקואליציה הנוכחית).
אז למה לוותר מראש במחיר אישי כבד, במקום להילחם על הערכים ועל המדינה שלנו?!

נערך לאחרונה ב:
אז נכון, יש אפשרות שאנשי המעשה והפעולה יחליטו לעזוב את עמדות הכוח ולעבור למקום אחר ("מרד הנפילים"),
אבל יש גם אפשרות שהם יבינו שהכוח בידיהם, ושהם כיום מיעוט לא מבוטל בכלל
(מספר הקולות לאופוזיציה בבחירות האחרונות היה נמוך בכ30K בלבד מזה של הקואליציה, וזה עוד לפני האירועים של הקואליציה הנוכחית).
אז למה לוותר מראש במחיר אישי כבד, במקום להילחם על הערכים ועל המדינה שלנו?!
דוגמא מעשית לשימוש בכוח שנצבר כתוצאה מעבודה:
לפי הראיונות בתקשורת, יש אנשים שהיו שמחים להורות לרופאים להבדיל בין דם לדם (יהודי לעומת ערבי, הטרו לעומת להט"ב וכו').
אבל מכיוון שהרופאים ברובם המוחלט אינם מהציבור שלהם - אין לאנשים האלו כמעט מילה בעניין...

דוגמא נוספת:
אמסלם ורגב מנסים למנות חברים ללא כישורים והכשרות, והדרג המקצועי (למשל מנהלת רשות החברות) מנהל מלחמת מאסף כנגד זה.

מקרים אחרים נחסמים בבתי המשפט (למשל בהקשר של השרשור הזה - חוקי ההשתמטות שנפסלו בבג"צ...).

הכלל הוא פשוט:
אם לדעת אלו שמעורבים בעשייה בפועל, הממשלה חוצה קו שחור ועוברת על חוקי המדינה ועל חוקי מוסר בסיסיים -
הם יכולים לבטל או למסמס את ההחלטות.

אגב, גם שירות צבאי בסיסי הוא כוח:
אם אי פעם הממשלה תנסה ללכת לכיוון של כפייה אלימה ומפורשת כמו באיראן (וזה לא נראה המצב כרגע) -
הכוח יהיה בידי אלו ששירתו ומשרתים, לא בידי אלו שלמדו בישיבות...

נערך לאחרונה ב:
אגב, גם שירות צבאי בסיסי הוא כוח:
אם אי פעם הממשלה תנסה ללכת לכיוון של כפייה אלימה ומפורשת כמו באיראן (וזה לא נראה המצב כרגע) -
הכוח יהיה בידי אלו ששירתו ומשרתים, לא בידי אלו שלמדו בישיבות...
אז אנחנו אמורים להיות נגד גיוס צבאי של חרדים?

כשהוקמה המדינה, המיעוט הקטן והזניח שעבד כל כך קשה כדי להקים את המדינה - כבר היה בעמדת שליטה.
מריצים קדימה כמה עשורים, ורואים איך ציבורים שנושאים בעול מרכזים אצלם את הכוח -
בניגוד להסתה שהקואליציה מפיצה, ״שליטה״ ו״עמדות כח״ לא קשורות למי שהחזיק בהגה לפני 75 שנה.
עמדות כח לא עוברות בירושה, או בידע נסתר שמועבר מפה לאב, לעמדות כח שאינן פוליטיות מגיעים בהתקדמות מקצועית.

מה שעובר בחינוך זה ערכים כמו לימודים, עבודה, ציונות, התמדה יושרה ויושר אישי, שמובילים ללימודים, עבודה, שמירת חוק, וגיוס לצבא, והם בתורם מובילים לרוב הסוגים של עמדות הכח שאנחנו רואים היום במחאה.

יש כאן הטיה סטטיסטית - מי שבנה את המדינה החזיק כנראה בערכים הנ״ל, וחינך את הילדים שלו בהתאם, אבל זה לא אומר שהערכים הנ״ל קיימים אך ורק בציבור הזה - בשביל להיות רופא, שופט, מדען או קצין לא חייבים להוולד בישראל. כן חייבים ללמוד רפואה, משפטים, מדע או להתגייס לצבא, ולהצליח בתכום שבחרת בו.

אתה חושב הפוך.
החרדים אמורים להשתלב בכל החובות במדינה, בגלל שאילו החובות במדינה. לא בגלל שאם הם יתרמו יהיו להם מנופי לחץ.
חילונים לא מתגיסים בשביל להפוך את המדינה לחילונית. הם מתגיסים כי צריך להגן על המדינה.

נערך לאחרונה ב:
תלוי של מי.

גיוס של אנשים שמצהירים על עצמם כאנטי ציונים ומתנגדים למדינה (יש כאלו) הוא גרוע,
גיוס של אחרים שמסכימים ומעוניינים להשתלב עם אחרים סביבם הוא בסדר גמור, ללא תלות באמונות הדתיות שלהם.

בכל אופן כמו שאמרו כאן למעלה - כדאי לבדוק היתכנות לצבא מקצועי שמקבל תמריצים טובים.

בניגוד להסתה שהקואליציה מפיצה, ״שליטה״ ו״עמדות כח״ לא קשורות למי שהחזיק בהגה לפני 75 שנה.
עמדות כח לא עוברות בירושה, או בידע נסתר שמועבר מפה לאב, לעמדות כח שאינן פוליטיות מגיעים בהתקדמות מקצועית.
ברור שלא!
זו בדיוק הייתה הנקודה שלי.

קח שני אנשים שקיבלו שוויון הזדמנויות ונקודת כניסה זהה:
אחד מעוניין לתרום לחברה, לעבוד, וליהנות מיגיע כפיו,
והאחר מעוניין לקבל מהחברה אך לא לתת בחזרה משהו שהחברה מגדירה בתור דבר חשוב.

יש למישהו ספק למי יהיה יותר כוח אחרי 20 שנה של עבודה?!

גיוס של אחרים שמסכימים ומעוניינים להשתלב עם אחרים סביבם הוא בסדר גמור, ללא תלות באמונות הדתיות שלהם.
אם @לנצח נתהה מתכוון למתגיסים שמתגיסים על תנאי - גם מתגיסים ליחידות כבקשתך וגם יציתו לרב ולא למפקד - יש כאן בהחלט בעיה.

כדאי לבדוק היתכנות לצבא מקצועי שמקבל תמריצים טובים.
איך אתה מציע לבדוק דבר כזה ?
אני לא מאמין בסקרים. במיוחד לא סקר בו שואלים צעירים שגדלו על צבא-העם מה הם היו עושים אילו.

בגלל זה הצעתי להסתכל על קצונה - הצעיר חותם על שירות צבאי שהוא לא מחויב לו לפי החוק בתמורה למשכורת והבטחות לעתיד.

זה שונה מעתודאים או מסלולים שמחייבים חתימה נוספת כי שם נכנסים שיקולים נוספים כמו האיום שתשרת שלוש שנים במקום שלא אתה בחרת.

הבעיה היא שאין דרך לכמת את איכות הקצינים. צה״ל לא יודה בירידה באיכות, ואני לא רואה דרך למדוד את זה.

נערך לאחרונה ב:
בגלל זה הצעתי להסתכל על קצונה - הצעיר חותם על שירות צבאי שהוא לא מחויב לו לפי החוק בתמורה למשכורת והבטחות לעתיד.

בבקשה, עם המשכורות הנוכחיות לצבא יש בעיה חמורה מאוד בהשארת אנשי קבע.

בגיגול קל אני מוצא שהמשכורת הממוצעת היא 10-20K , תלוי ותק ותפקיד. כאמור, זה לא מספיק כדי לפתות אנשים למסלול צבאי אז כנראה שהערכה סבירה יותר תהיה 30K.

לפי גוגל יש 150K חיילים, כך שהמשמעות של צבא מקצועי היא תוספת תקציב של 54 מיליארד שקלים.
לא דבר פשוט.

אבל כמו שאמרת יש גם בעיה של האיכות. האיכותיים לא ילכו למסלול הזה אז מה שנקבל זה צבא יקר ובינוני.

השאלה אם צריך 150 אלף בצבא מקצועי
מה שבטוח זה שבינתיים עשרות אלפים מתוכם מבזבזים את זמנם בצבא עד שקיצור השירות (שאפילו צהל הסכים לו לפני שנים רבות) לא נכנס לתוקף משום מה.

קח שני אנשים שקיבלו שוויון הזדמנויות ונקודת כניסה זהה:
אחד מעוניין לתרום לחברה, לעבוד, וליהנות מיגיע כפיו,
והאחר מעוניין לקבל מהחברה אך לא לתת בחזרה משהו שהחברה מגדירה בתור דבר חשוב.

יש למישהו ספק למי יהיה יותר כוח אחרי 20 שנה של עבודה?
לא מסכים עם טענת ״מי שטרח בערב שבת, יאכל בשבת״. איך אתה מסביר את עליית הכח הנוכחית של כל אלו שלא תרמו? איך לחרדים יש יותר כח מבעבר? אם זה העולם באמת היה מתנהל ככה, אז הדיון הנוכחי לא היה רלוונטי כלל.

אני חושב שאתה מתעלם מהיצר ההתאבדותי האינהרנטי של הליברליזם ושל הדמוקרטיה. כל עוד אתה מעודד שלטון ליברלי ודמוקרטי אתה תמשיך לתמוך ולסעוד את אותו ״מסכן״ שלא תורם. ואתה גם תתן לו כח בקלפי, כח שמסיבות דמוגרפיות מתגבר עם השנים.

אני בדעה הרבה יותר פסימית, אני חושב שכל הדוגמאות שהעלת הן חירחורי גסיסה של אחרוני האנשים ההגונים. בקרוב גם הם יתחלפו…

נ.ב
שלא תטעה, אני בעד ליברליזם ודמוקרטיה, אבל אני לא יודע איך ליישב את הבעיה הזו.

לא מסכים עם טענת ״מי שטרח בערב שבת, יאכל בשבת״. איך אתה מסביר את עליית הכח הנוכחית של כל אלו שלא תרמו? איך לחרדים יש יותר כח מבעבר? אם זה העולם באמת היה מתנהל ככה, אז הדיון הנוכחי לא היה רלוונטי כלל.
יש כמה הסברים אפשריים למה הכוח הפוליטי שמופנה לרווחת הציבור התורם והעובד נמוך יותר.
אפצל לכמה הודעות, כי זה הולך להיות ארוך :)

1. מקריות:
מצד אחד יש אנשי ציבור שלחלקם יש כריזמה של נעל בית,
אחרים מלאים בעצמם או בהבדלים אידאולוגים דקים וזניחים (מה שמנע למשל את האיחוד של העבודה ומרץ).
מהצד השני, במקרה עלה לשלטון אדם כריזמטי, חכם/ערמומי, ובעל מעט מאוד קווים אדומים (כך שהוא לא בוחל באמצעים "לנצח").

בעבר היו גם מקרים הפוכים, כך שזו אינה גזירת גורל...

אם זו הסיבה - צריך להחזיק מעמד ולנהל מלחמת מאסף עד שהגל יישבר,
ובינתיים אפשר לנצל את התקופה לבנות מחנה מאוחד ונחוש,
ולהבין מה הם הצעדים הדרושים כשהשלטון יתחלף (בדומה ל"ממשלת צללים" שנהוגה בבריטניה).

נערך לאחרונה ב:
2. שיח על ערכים:
נציגי הציבור החרדים באים בשם הערכים
[למרות שכמובן בפועל חלקם מושחת עד העצם, ואפילו רשע.
בתור דוגמא אפשר לקחת את דרעי שמעוניין לגזול תקציבים ייעודיים לאנשים רעבים (!!) רק כדי לחלק אותם לאנשים שברובם אינם רעבים אבל בעלי השיוך המפלגתי הנכון.]

לעומת זאת, נציגי הציבור של הצד השני לרוב אינם מדברים על ערכים,
אלא פשוט רוצים לחיות בנוחות, במדינת עולם ראשון.

זה לא מקרה שמאז קריסת אידאולוגיות השלום והסוציאליזם (בשל כורח המציאות) - ירדה קרנו של השמאל בכנסת.
הרבה אנשים רוצים להתחבר לערכים, לא רק לחיות טוב...
אם לא יהיה להם מענה, מה הפלא שהם ישבו בבית ולא יטרחו אפילו לבוא להצביע?
ומה הפלא שלפעמים גם כשמגיע נציג ציבור חילוני לכנסת, הוא מוכן לקבל את ערכיו של הצד השני?

הפתרון לזה הוא כמובן לזהות אילו ערכים חשובים כיום לצד שלנו,
ולעסוק בהם לא פחות מאשר ברווחה כלכלית.

בנושא הזה חלה התפתחות מבורכת מאוד בחודשים האחרונים, כשסוף סוף שומעים עיסוק בערכים ליברליים בשיח הציבורי.
יש בפורום שרשור אחר שעוסק בשאלה האם ההפגנות תורמות,
ובמובן הזה של יצירת סדר יום ערכי, התשובה המהדהדת היא "בהחלט כן".

3. עיסוק בזהות:
חלקים בשמאל מרגישים חוסר נוחות מעיסוק בזהות הציונית (בין היתר בגלל חשש לתופעות קיצון לאומניות),
חלקים בציבור החילוני מרגישים חוסר נוחות מעיסוק בזהות היהודית (בין היתר בגלל חשש להקצנה דתית).

זהות ישראלית אמנם קיימת, אבל חמקמקה וקשה לזיהוי.
כמו כן בכלל לא בטוח שהיא שורשית כמו הזהויות האחרות
(מישהו יכול לומר ברצינות שגנץ וטיבי בעלי אותה זהות, רק כי שניהם ישראלים?!)

זהות היא מניע עמוק מאוד, ואם היא קיימת במידה פחותה במחנה השמאל/חילונים -
מה הפלא שאנשים שמחפשים זהות שורשית מוצאים לפעמים את מקומם במחנה שנקרא היום "ימין",
גם כאשר הערכים שלהם מתנגדים לערכי נציגי הציבור של המחנה הזה?

שוב, זה לא מקרה שהשמאל שהוביל את המדינה בשנותיה הראשונות היה בעל זהות שורשית עמוקה בהרבה -
הן הזהות הציונית/לאומית, והן הזהות האמונית (יהדות שאינה חרדית, כמו בן גוריון שעסק רבות בתנ"ך, וכן אנשי רוח שעשו "עונג שבת" חילוני).

כאן הפתרון הוא התחברות לזהות שורשית בלי ליפול לתופעות קיצון,
ובמקביל כמובן אפשר להמשיך לעבוד על כור ההיתוך הישראלי ולחזק גם את הזהות הזו.

גם כאן אני מזהה מגמה חיובית בשיח הציבורי בחודשים האחרונים,
כשיותר ויותר חילונים מדברים בגלוי על כך שהם יהודים לא פחות מהחרדים,
וכשגם ההפגנות עצמן מגבשות את הזהות של המחנה שנמצא כיום באופוזיציה.

ואם כבר עוסקים בזהות,
אז הנה חלק קטן מהסיבות שלי לא להתייאש כל כך מהר, ולא לוותר על המדינה:

כאן נולדתי,
כאן נולדו לי ילדיי,
כאן בניתי את ביתי - בשתי ידיי,
גם גם אתה איתי, וכאן כל אלף ידידיי,
ואחרי שנים אלפיים - סוף לנדודיי.

4. בורות כלכלית:

הרבה אנשים מוכנים לתמוך באחרים שלא תורמים,
פשוט מחוסר הבנה של המחירים וההשלכות.

למשל הבנה שכל מה שמקבלים "בחינם" מהמדינה למעשה מגיע מהכיס של מי שכן עובד ותורם,
הבנה איך תמריצים קטנים יוצרים תופעות גדולות, ועוד ועוד.

גם כאן אני אופטימי -
בעבר (ובפרט לפני עידן האינטרנט) מי שלא נחשף למידע כלכלי היה מתקשה מאוד להשיג אותו.
היום הידע הכלכלי זמין יותר מתמיד. יש בלוגים, פורומים, פודקאסטים ועוד.

אגב, כדאי לשים לב שרוב הפוליטיקאים בכנסת הם מבוגרים,
לכן בכלל לא בטוח שמה שהולך בכנסת מייצג את מה שיהיה בדור הבא.
זה נכון גם אצל החילונים (גנץ למשל גדל בעידן שבו הייתה פנסיה תקציבית, ונראה שאין לו הבנה רבה במדיניות כלכלית נכונה),
ונכון ביתר שאת אצל הח"כים החרדים (שחלקם מבוגרים אפילו יותר).

כדוגמא אפשר לקחת את הסרטון הזה, שבו רואים איך אייכלר (שהיה ח"כ כ20 שנה) חושב שיש למדינה מאות מיליארדים לחלק,
ולא מכיר (או מניח שהשומעים לא מכירים) את העובדה שמציין פרופ' מואב בהערות שהמדינה בכלל בגירעון של מעל טריליון ש"ח...

אז כאן אני אפילו עוד יותר אופטימי מכל שאר הגורמים שציינתי -
*כל* חברי הכנסת מכל הכיוונים לא בהכרח מייצגים את הדור הבא.
זה עשוי להיות נכון גם אצל החרדים (בהחלט ייתכן שיש חרדים צעירים שמבינים שחלוקת קצבאות, הצעות להקפאת ריבית ושלל הטעויות הפטאליות שנציגי הציבור שלהם מקדמים - הן לא המדיניות הנכונה).

יש משפט ידוע שאומר שהמדע מתקדם מהלוויה להלוויה (כשבכיר שנפטר כבר לא יכול להתנגד לידע חדש שצעירים ממנו גילו וסותר חלקית את הידע שלו).
אולי גם הפוליטיקה מתקדמת מפרישה לפרישה...
מחזיק אצבעות לכמה פרישות שיקרו בקרוב :)

@איניגו מונטויה, הנוסחה לדיקטטורה פופוליסטית לא ספציפית לישראל. היא עבדה בונצואלה כמו שהיא עבדה עבור הנאצים. אין כאן שום מקריות, יש ניצול ציני של חולשות אנוש. אין שום קשר לערכים - הערך היחיד כאן הוא מתנות לשליט ולמקורביו. ש״ס פוגעת לא רק בנזקקים אלה גם בציבור מצבעיה. והקשר היחיד לקשיים בהגדרת הזהות הישראלית הוא שהדרך הקלה לרתום אנשים ולאחד אותם סביבך היא להסית אותם נגד אוייב תורן - וזה עובד בכל העולם.

הדבר שנכון הוא הניצול הציני של הבורות. בורות הופכת אנשים לפגיעים יותר לשקרים ומניפולציות, והמפלגות החרדיות בישראל עובדות חזק בעידוד הבורות בקרב הציבור שלהם. הפוליטיקאים החילונים מאפשרים להם.

וזה אולי התשובה ל @lavi . חינוך. אסור להרשות חינוך ״דמוקרטי״ ואסור להשאיר אותו להחלטת ההורים. המדינה חייבת לכפות לימודי בסיס - חשבון, שפות, חשיבה מדעית ו -הפתעה עבורי - היסטוריה ואזרחות.
הגירסה הליברלית של לכפות זה להתנות תקציבים. ולפקח ולאכוף את ההתניה בפועל.
אני לא יודע אם זה מספיק, אבל זה הכרחי.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Benjamin W הדיון הציבורי, או צ'רצ'יל על דמוקרטיה אוף טופיק 5
A טיול ארוך בחו"ל - שנה סביב העולם (עם ילדים קטנים) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
A דירה סביב 2מ' שח- איפה כדאי? נדל"ן 3
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
E חוק טיבי / תביעה קטנה אוף טופיק 0
sharon תזרים משוק ההון כאלטרנטיבה למשיכה הונית (לפי חוק המשיכה הבטוח) שוק ההון 46
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
ש חוק הטכנאים צרכנות פיננסית 3
A ביטול חוזה בהפרת חוק המכר? נדל"ן 11
H חוק 300\400 לא מתחשב באינפלציה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
W חוק האנג׳לים מיסים 5
R פורסם תזכיר חוק המצמצם את אי הוודאות בנוגע לשאלה מיהו תושב ישראל לצורכי מס פוסטים מאיכות נמוכה 4
F חוק ה4% ואינפלציה שוק ההון 27
א הצעת חוק לתיקון דיני העבודה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 42
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
Gari האם קרן ההשתלמות נכללת בהון בהקשר של חוק המשיכה הבטוח? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
Z שאלה על חוק ההתגברות שכנראה יחקק. פוסטים מאיכות נמוכה 1
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
O חוק המטרו - המדינה שוקלת להקפיא מיזמי תמ״א 38 פוסטים מאיכות נמוכה 4
A חוק חדש מדד תשומות הבנייה - האם חל רטרואקטיבית? עליית מחיר הבנייה ללא מרכיב הקרקע נדל"ן 4
M חוק הספאם בחברות "רגילות" אוף טופיק 2
O חוק המטרו - משמעויות נדל"ן 12
flower חוק ההסדרים - שינוי מדיניות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 70
Tsachi01 רצץ העסקה - נדיבות יתר של המעסיק או חוק? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C חוות דעת אישית על הספר 'חוק מספר 1' ועל השיטה שמוצגת בו שוק ההון 4
C חוות דעת *אישית* על הספר 'חוק מספר 1' והשיטה שמוצגת בו שוק ההון 0
Y עיצום כספי בסך 350,000 ש"ח הוטל על חברת אקסלנס נשואה בשל הפרת הוראות חוק איסור הלבנת הון צרכנות פיננסית 0
ק חוק איסור הלבנת הון שוק ההון 1
ש משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז. שוק ההון 177
י חוק ה400 ונדלן. נדל"ן 6
O חוק מס' 1 עדיין רלוונטי? שוק ההון 2
R לא מצליח לקבל כרטיס אשראי למטרות חסכנות עקב חוק נתוני האשראי החדש צרכנות פיננסית 25
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
E חוק הגבלת מזומן ותשלום לקבלן מהשטחים אוף טופיק 38
ImCarryGG מישהו פה הגיש תביעה על פי חוק הספאם? אוף טופיק 70
ש השקעה ללא מס רווחי הון לתושבי חוץ - חוק בקהאם מיסים 5
S החזר כרטיס טיסה - חוק טיבי אוף טופיק 27
P סוגי ריביות והצמדות לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה? צרכנות פיננסית 3
Res Cogitans הצעת חוק לשינוי שיטת המיסוי בארה"ב ממבוססת על אזרחות למבוססת טריטוריה שוק ההון 38
J חוק האשראי החדש צרכנות פיננסית 3
Y כניסה לתוקף של חוק לצמצום השימוש במזומן צרכנות פיננסית 40
aeh הספר חוק מס' #1 - פיל טאון. שוק ההון 241
ח חוק שכירות הוגנת - מה תקף נכון להיום צרכנות פיננסית 2
M חוק נתוני אשראי צרכנות פיננסית 3
חסכונית הצעת חוק שוק ההון 41
משקיע מתחיל האם חוק מור מת? אוף טופיק 20
י חוק שצריך להיות אוף טופיק 2
T חוק מוסר התשלומים ו creditplace שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה