• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הדיון סביב חוק הגיוס מצד הממשלה מתבצע שלא בתום לב?

הכיוון שהולכים אליו הוא שגם הצבא יהיה בסטנדרט של סוריה
(שבה כל מדינה שכנה תוקפת כאשר מתחשק לה)
כן , אבל איך זה שיש לך צבא אחד שאתה לא בוחר אותו מהווה שוק חופשי?
לעומת זאת קופת חולים אפשר לבחור.

כל הכבוד על הכנות. הסיוט הגדול של הציבור הליברלי הוא לחיות במדינה בה יש סטנדרטים של בניה של חרדים (אלו שהביאו לאסונות הנוראים בשנים האחרונות), סטנדרטים של פיקוח על מזון כמו מערך הכשרות ובאופן כללי, כפי שכתבת באמת בהגינות, כל סטנדרט להגנה על בריאות הציבור או רווחתו יהיה שונה לגמרי תחת שלטון חרדי וכנראה נקבל גם שירותים ציבוריים ברמה של סוריה שהבאת להמחשה. במדינה כזו כנראה גם תהיה רפואה ברמה של סוריה, כי לפחות כרגע לא נראה שהחרדים מעוניינים בהשכלה שמאפשרת לימודי רפואה וחינוך ציבורי - פרטי -פוליטי בנוסח רשתות החינוך המושחתות של המפלגות החרדיות.
אני באמת לא תוקף אותך, אלא חושב שהכנות שלך מתיישבת עם השבר הגדול בציבור הליברלי בחודשים האחרונים.
אני אמרתי שאם המדינה הייתה 100 אחוז חרדים היום אז כך היינו מתנהגים, ולדעתי אין חולק על זה.
ובתנאים הקיימים שיש חילוניים באחוזים גבוהים, וגם אם נניח ש50 אחוז ממכם ילכו, עדיין יש כאן אחוז מכובד שחייבים להתחשב ברמה מסוימת בדעותיו... ולכן לא דיברתי על המצב שאתה מדבר עליו. (בדיוק כמו שהחילוניים היום חייבים להתחשב במיעוט החרדי למרות שהם לא מסכימים)
ובנוסף עיקר אימוץ הסטנדרטיים של בטיחות וכדומה שקיימים במדינות מפותחות, הם דברים טובים וכולם מסכימים עם זה, והסיבה שאוכלוסיות חלשות פחות מאמצות את הסטנדרטיים האלו, זה בעיקר בגלל תקציב... ובעתיד לדעתי שבזה אני יודע שאני חלוק עליך... הציבור החרדי יגיע רחוק ואין סיבה להניח שיהיה בעיית תקציב, וממילא אין סיבה להניח שכל המדינה תתנהל כמו בני ברק.

הציבור החרדי יגיע רחוק ואין סיבה להניח שיהיה בעיית תקציב, וממילא אין סיבה להניח שכל המדינה תתנהל כמו בני ברק.
מקווה שאתה צודק. שליחי הציבור בכנסת לא נותנים מקום לאופטימיות לא בקשר לשינוי אצל החרדים ולא בקשר להתחשבות בחילונים, אבל הם מבוגרים ואולי זה ישתנה בעתיד.

הכיוון שהולכים אליו הוא שגם הצבא יהיה בסטנדרט של סוריה
(שבה כל מדינה שכנה תוקפת כאשר מתחשק לה)
המדינה לא תוכל לשרוד כך.
אני מניח שלפני כן יפעילו יד קשה מאד על מי שלא ירצה לשרת (מבין החילונים כמובן) ואולי יקרה נס אלוקי וגם מי שלא משרת היום יואיל בטובו לשמור על משפחתו וקהילתו.

מה הבעיה בקיום שוק חופשי שמכיל מספר סטנדרטים?
סטנדרטים נמוכים זה סוג של הימור -
אדם חוסך כסף עכשיו, בתמורה לסיכון גדול יותר.
מה שקורה בישראל זה שהציבור שמשקיע בסטנדטים גבוהים מחוייב לפצות מי שניפגע כי הוא החליט להסתפק בסטנדרטים נמוכים וזולים.

-- ע״ע אסון מירון, וחילוצים על חשבון המדינה.

למעשה גם הבאת ילדים שאתה לא יכול לפרנס ולא ללמוד לימודי ליבה כי ״אנחנו גאונים ויהיה בסדר״ נובעים מחשיבה דומה - לקיחת סיכון שמכסימום משהו אחר ישלם עליו.

סטנדרטים נמוכים זה סוג של הימור -
אדם חוסך כסף עכשיו, בתמורה לסיכון גדול יותר.
מה שקורה בישראל זה שהציבור שמשקיע בסטנדטים גבוהים מחוייב לפצות מי שניפגע כי הוא החליט להסתפק בסטנדרטים נמוכים וזולים.

-- ע״ע אסון מירון, וחילוצים על חשבון המדינה.

למעשה גם הבאת ילדים שאתה לא יכול לפרנס ולא ללמוד לימודי ליבה כי ״אנחנו גאונים ויהיה בסדר״ נובעים מחשיבה דומה.
כן, אבל אם המדינה מחלצת אז זה לא שוק חופשי.
אחד מהעקרונות של שוק חופשי הוא אחריות על ההחלטות שלקחת.
אם אין כזו אחריות אז למה לבחור בסטדנרטים גבוהים אם המדינה תמיד תחלץ אותך מהמשבר?
כמובן שכל עוד אתה לא בוחר במשהו שפוגע בך בריאותית והוא לא הפיך. (ההנחה שלי פה שמדובר באדם רציונאלי שרק רוצה לקבל את אותה הטבה)

נערך לאחרונה ב:
כמובן שכל עוד אתה לא בוחר במשהו שפוגע בך בריאותית והוא לא הפיך.
זכותך גם לפגוע בבריאות של עצמך אם אני לא נדרש לממן אותך או את משפחתך אח״כ.
אחד מהעקרונות של שוק חופשי הוא אחריות על ההחלטות שלקחת.
אם אין כזו אחריות אז למה לבחור בסטדנרטים גבוהים אם המדינה תמיד תחלץ אותך מהמשבר?
בדיוק.

נערך לאחרונה ב:
חלק משמעותי בציבור החרדי לא משתמש בחברת חשמל בשבת, בגלל שיהודים מחללים שבת, ויש הרבה דעות שאוסרות להנות מהחילול שבת הזה, לעומת גנרטור שאף אחד לא נוגע בו והוא עובד לבד. (ובציבור החרדי ניסו בלי סוף להסדיר שיהיה גוי שיעשה את העבודה בשבת, אבל מחוסר רצון כנה מהציבור החילוני, לא מצליחים לסדר את זה, ולכן אנחנו משלמים על זה תבין ותקילין... אני גר באזור חילוני ואנחנו מפוזרים ולכן הפיטרון של גנרטור ציבורי הוא לא מעשי, ולכן יש מצברים לשבת והממוצע של העלות לבית זה בערך 15 אלף שח...)
אני מבין ומכיר את כל ההסברים האלו. אני שואל אותך בכנות, זה לא נראה לך מגוחך? בעיניים של חילוני ממוצע זה נראה שהחרדים ממציאים חוקים ואז בגלל שהם נוקשים מדי ממציאים דרכים יצירתיות לעקוף אותם. מעט דוגמאות:
חשמל בשבת וגנרטורים (כמו שאמרנו)
שיער של אישה ופאות
מעלית שבת
ריבית והלוואות
אני בטוח שיש המון התפלפלויות לסיבות למה החוקים נדרשים ולמה הפתרון היצירתי ״חוקי״. בעיניים שלי (ומניח של רב החילונים) הפתרון הפשוט הוא לבטל את החוקים מלכתחילה. לא מצפה מהדיון הזה או ממך לשנות סדרי עולם, פשוט באמת מעניין אותי האם ההשקפות שלנו כל כך שונות שאתה לא מבין את האבסורד שאני רואה.

בלי סוף אומרים כאן שהחרדים הם בורים.
ולדעתי אם אני או כל אחד אחר יביע דעה בנושא שהוא מובהק מדעי, וידבר בזלזול או בנחרצות נגד קבוצה גדולה ושיהיה ניכר שזה מגיע מחוסר ידע, קשה לי להאמין שלא יגידו לו שהוא בור.
בכל מקרה אני מסכים איתך שזה לא מכבד ואני השתדל להימנע מזה.
תודה רבה, מעריך!

גובה השכר החודשי לעובדים זרים שהוא נקבע שגם להם מביאים שכר מינימום... כמות העובדים הזרים שהמדינה מביאה הוא בערך רבע מיליון... עם אתה מחשב גם את הפלסטינאים. (בעייני כל הדבר הזה זה עושק בהיקפים לא נתפסים... של האוכלוסיות החלשות, שחלק ניכר מזה זה החרדים, אבל זה נושא ארוך ואין סיבה להיגרר לזה)
מהגרים, ותנאי אסירים, (כל אסיר ממוצע לחודש ראיתי פעם ואני לא זוכר איפה שזה 15 אלף שח), מחסור בדיור שנגרם הרבה בגלל פסיקות של בג"צ... והארגונים הירוקים...
ובאמת שאני לא רוצה יותר מדי להתרחב, אבל אם באמת נחשב, ברור שבמדינה חרדית הכול היה שונה... כל סטנדרט מינימום של בנייה ושל כל דבר שהוא, זה לא ברור מאליו... דוגמא להמחשה אם תגיע לסוריה ותגיד להם שהם חייבים לבנות בסטנדרט כזה וכזה ופיקוח כזה וכזה, על המוצרים וכדומה, ברור שהם יפשטו רגל במקום... כי הם לא יכולים לעמוד בעלויות האלו... ולכן להם כרגע זה לא טוב... למרות שלדעתך ערך החיים חשוב מהעלות הכלכלית, אבל מה לעשות שהם חושבים אחרת ממך...
אתה טוען ששכר מינימום, מהגרים, תנאי מחייה במאסר וסטנדרט בנייה הם ערכים חילוניים? למה? איך?
הייתי בטוח שתדבר איתי על שוויון, פמיניזם, איכות סביבה אולי. לא הייתי אומר שלגור בבית שלא נופל לי על הראש זה ערך בחיי.

גובה השכר החודשי לעובדים זרים שהוא נקבע שגם להם מביאים שכר מינימום... כמות העובדים הזרים שהמדינה מביאה הוא בערך רבע מיליון...
אתה מוכן להחליף אותם?
עשרות אלפי קשישים ישראלים יותר מישמחו אם ה״עובד הזר״ שסועד אותם 24-7 יהיה ישראלי דובר עיברית.
כשהיתי צעיר ללא השכלה אקדמאית עבדתי בחקלאות עם עובדים פלסטינאים. זה לא הוריד מכבודי.

מה הבעיה בקיום שוק חופשי שמכיל מספר סטנדרטים?
כמובן שיש גבול מסויים כאשר אותו סטנדרט מוביל לפגיעה בזכויות אדם.
יש איזושהי גישה כללית של אנשים רבים לחשוב ששוק חופשי זה הפתרון לכל הבעיות בעולם. אני בהחלט ממליץ לך לקרוא על כשלי שוק כדי להבין שלפעמים המנגנון הזה לא עובד ולכן דרושה התערבות חיצונית.

לשאלתך, כל הפואנטה בתקנים זה שיש איזשהו גוף חיצוני שאני סומך ולנגד עיניו עומדת טובת המשתמש הסופי. אם כל אחד פותח עכשיו מכון תקנים חדש, איך משתמש הקצה יודע על איזה מכון לסמוך? צריך לעשות סקר על כל המכונים לפני רכישת כל מוצר?

דוגמא מוחשית יותר, כרגע אין תקן או סטדנטרט לשקע הטענה לסלולרי. לכן כל חברת סלולר ממציאה שקעים כאוות נפשה. זה גורם לפסולת אלקטרונית מיותרת וגם לבזבוז כסף כי אנחנו צריכים לקנות מטען חדש כל פעם (שיעול… אפל… שיעול…). לפני מספר חודשים האיחוד האירופי הודיע שכל המכשירים שנמכרים באיחוד מחוייבים להיות עם אותו שקע. עכשיו לא נצטרך להסתובב עם מספר מטענים במקביל

אני מבין ומכיר את כל ההסברים האלו. אני שואל אותך בכנות, זה לא נראה לך מגוחך? בעיניים של חילוני ממוצע זה נראה שהחרדים ממציאים חוקים ואז בגלל שהם נוקשים מדי ממציאים דרכים יצירתיות לעקוף אותם. מעט דוגמאות:
חשמל בשבת וגנרטורים (כמו שאמרנו)
שיער של אישה ופאות
מעלית שבת
ריבית והלוואות
אני בטוח שיש המון התפלפלויות לסיבות למה החוקים נדרשים ולמה הפתרון היצירתי ״חוקי״. בעיניים שלי (ומניח של רב החילונים) הפתרון הפשוט הוא לבטל את החוקים מלכתחילה. לא מצפה מהדיון הזה או ממך לשנות סדרי עולם, פשוט באמת מעניין אותי האם ההשקפות שלנו כל כך שונות שאתה לא מבין את האבסורד שאני רואה.
מבחינתי אין אופציה לבטל חוקים הלכתיים... ואני מבין שזה נראה לך סתירה במהות של הציווי.
אני רק יביא דוגמא קצרה איך אני רואה את הסתירות בערכים שלכם...
לפני שבועיים דפק לי בדלת פקח וטרינרי בגלל ששכן התלונן שאני לא נותן תנאים טובים ל3 אפרוחים שאני מגדל, שאני שם אותם בתוך כלוב בגודל בערך 1.5 על 70 ס"מ והם בסך הכול היו בני שבועיים... בעייני התנהגתי אליהם מצוין אבל לא התווכחתי ושחררתי אותם, ובאותו יום נסעתי למושב לנופש, וראיתי איך שמגדלים תרנגולים בצורה מזעזעת... שהם נמצאים 4 תרנגולים דחוסים בתוך כלוב בערך 40 ס"מ על 40 ס"מ כל החיים... ויש להם אוכל בצד אחד ושתייה בצד אחר, ויש תעלה מיוחדת לביצים שהם מטילות, תנאי כליאה מזעזעים קשים לצפייה, של יצורים חיים במשך כל חייהם... וביררתי אצל חבר שעובד במשהו כזה, והוא אמר לי נכון כך זה... בקיצור החוקים אומרים אסור להתעלל בבעלי חיים, אבל את זה מותר...
ואתה יכול לחשוב איך נראה תוכנית של ארץ נהדרת בעייני... אנשים שמדברים כל היום על לכבד כל אדם ואדם, ועל חוקי הוצאת דיבה וכדומה... אבל כשעושים את זה בצחוק אז הכול מותר...
בקיצור אני מסכים שבכל חברה אנושית שיש בה גדרים חוקיים, האנשים מוצאים דרכים לעשות דברים שחשובים להם.
אתה טוען ששכר מינימום, מהגרים, תנאי מחייה במאסר וסטנדרט בנייה הם ערכים חילוניים? למה? איך?
הם ערכים שהחילוניים מאמינים בהם, והחרדים לא מסכימים עם זה, והחילוניים דורשים מהקופה הציבורית לשלם על זה...
הייתי בטוח שתדבר איתי על שוויון, פמיניזם, איכות סביבה אולי. לא הייתי אומר שלגור בבית שלא נופל לי על הראש זה ערך בחיי.
הסטנדרט של הבטיחות שאתה מאמין שצריך שיהיה, הוא נראה לך פשוט ובסיסי, אבל זה מתפתח עם הזמן, ולפי האפשרויות התקציביות... ולכן המציאות בשטח שהחילוניים דורשים סטנדרטיים מחמירים יותר מהחרדים.
אתה מוכן להחליף אותם?
עשרות אלפי קשישים ישראלים יותר מישמחו אם ה״עובד הזר״ שסועד אותם 24-7 יהיה ישראלי דובר עיברית.
כשהיתי צעיר ללא השכלה אקדמאית עבדתי בחקלאות עם עובדים פלסטינאים. זה לא הוריד מכבודי.
אני לא רוצה להיגרר למה שכבר דנו בזה בעבר, אבל לגבי השאלה שלך, אני טענתי בדיוק הפוך... שישלמו להם יותר זול... למה צריך להביא עובדים ולחייב את עצמינו לשלם שכר מינימום...
לדוגמא אם אפשר להביא עובד ממדינה נכשלת שהוא מסתפק ב3000 שח, אז למה לשלם לו שכר מינימום...

נערך לאחרונה ב:
לדוגמא אם אפשר להביא עובד ממדינה נכשלת שהוא מסתפק ב3000 שח, אז למה לשלם לו שכר מינימום...
עובדים זרים מגיעים תחת הסכמים בין הארצות מהם מגיעים העובדים הזרים לישראל, והסכמים צריך לכבד.

תתפלא, אבל עובדים זרים הם לא עבדים. לעובדים זרים יש אלטרנטיבה. התנאים באירופה טובים יותר. לפחות בסיעוד. השכר גבוה יותר ואחרי כמה שנים הם מקבלים אזרחות ויכולים להביא את כל המשפחה.

מה קשור מה שיש או אין כיום בישראל למה שצריך להיות ?
אני לא מכיר שבאמנת זכויות האדם מופיעה הזכות למות.
אם נדרשת הזכות הזו ומתי זה תחום שנתון לויכוח.

יש איזושהי גישה כללית של אנשים רבים לחשוב ששוק חופשי זה הפתרון לכל הבעיות בעולם.
אני מסכים ששוק חופשי הוא לא הפתרון להכל במיוחד במצבים בהם הוא לא משוכלל.
מי שיודע ליצור מצב בו השוק לא משוכלל ולנצל את המצב הזה לטובתו מרוויח וזה למעשה קורה כל הזמן.
התהליך הזה ימשיך להתרחש לא משנה כמה רגולציה תיהיה קיימת.
הפתרון הוא כמובן ביצירת שפע ולא ברגולציה כדי לחלק משאבים חסרים, במאה שנה האחרונות השפע גדל לאורך זמן ולא קטן.
האם בשוק לא חופשי בו אין גישה למידע השפע היה גודל באותו קצב? אני בספק.

אני בהחלט ממליץ לך לקרוא על כשלי שוק כדי להבין שלפעמים המנגנון הזה לא עובד ולכן דרושה התערבות חיצונית.
תודה, אקרא.

לשאלתך, כל הפואנטה בתקנים זה שיש איזשהו גוף חיצוני שאני סומך ולנגד עיניו עומדת טובת המשתמש הסופי.
אם יש מישהו שאתה סומך עליו למה אתה צריך שוק חופשי? הרי אתה סומך עליו?
העולם הולך דווקא לכיוון של decentralization כלומר למצב שבו אתה לא צריך לסמוך על אף אחד חוץ מעל קוד שאתה יכול לבדוק בעצמך.

אם כל אחד פותח עכשיו מכון תקנים חדש, איך משתמש הקצה יודע על איזה מכון לסמוך? צריך לעשות סקר על כל המכונים לפני רכישת כל מוצר?
לא צריך לפתוח מכון תקנים, בעתיד כל אחד יוכל במחיר מאוד זול לבצע את הבדיקה בעצמו לגבי הרבה מאוד דברים.

דוגמא מוחשית יותר, כרגע אין תקן או סטדנטרט לשקע הטענה לסלולרי. לכן כל חברת סלולר ממציאה שקעים כאוות נפשה. זה גורם לפסולת אלקטרונית מיותרת וגם לבזבוז כסף כי אנחנו צריכים לקנות מטען חדש כל פעם (שיעול… אפל… שיעול…). לפני מספר חודשים האיחוד האירופי הודיע שכל המכשירים שנמכרים באיחוד מחוייבים להיות עם אותו שקע. עכשיו לא נצטרך להסתובב עם מספר מטענים במקביל
אתה כלקוח יכול לבחור לא לקנות פלאפונים של אפל בגלל זה.
הכיוון של סטנדרט פתוח יאפשר לך להרכיב את המכשיר שלך.
כמובן אנחנו עוד לא שם כי אמצעי הייצור עדיין נמצאים במפעלים ענקיים בסין והם רחוקים מלהיות גמישים.
בנוסף לזה יש חברות כמו אפל ששואפות לסגור את המוצר שלהם ועדיין יש להם לקוחות.

אתה תמיד סומך על מישהו בסופו של דבר.
ספק אם היית בודק את הרכב התרופות שאתה לוקח גם אם היתה ערכת בדיקה, ואם אתה בודק אז אתה סומך על ערכת הבדיקה.
אין לזה סוף.
החוכמה היא לדעת על מי אפשר לסמוך.
אני לא מכיר שבאמנת זכויות האדם מופיעה הזכות למות.
אם נדרשת הזכות הזו ומתי זה תחום שנתון לויכוח.
בהחלט נתון לויכוח. במקרה הזה הויכוח די מיותר.
בעובדה, יש אנשים שנוסעים לשוויץ.
מה תעשה, תוציא אותם להורג ?
-- ניסחפנו. זה לא נושא הדיון.

אני מסכים ששוק חופשי הוא לא הפתרון להכל במיוחד במצבים בהם הוא לא משוכלל.
מי שיודע ליצור מצב בו השוק לא משוכלל ולנצל את המצב הזה לטובתו מרוויח וזה למעשה קורה כל הזמן.
התהליך הזה ימשיך להתרחש לא משנה כמה רגולציה תיהיה קיימת.
הפתרון הוא כמובן ביצירת שפע ולא ברגולציה כדי לחלק משאבים חסרים, במאה שנה האחרונות השפע גדל לאורך זמן ולא קטן.
האם בשוק לא חופשי בו אין גישה למידע השפע היה גודל באותו קצב? אני בספק.
זה לא נכון. חוזר על ההמלצה ממקודם לקרוא על כשלי שוק, סתם דוגמא מהראש זה כשל שוק שנקרא השפעות חיצוניות. מעבר לכך, גם בקורסי כלכלה מסבירים ששוק משוכלל זהו קונספט תאורטי שלא קיים במציאות. המטרה שלו היא לתת איזשהי נקודת ייחוס כדי שנוכל להשוות בין מצבים שונים.
למרות הטרמינולגיה (המטעה לטעמי) בסגנון ״נקודה יעילה״, זה לא המצב האופטימלי שאנחנו רוצים לשאוף אליו.

העולם הולך דווקא לכיוון של decentralization כלומר למצב שבו אתה לא צריך לסמוך על אף אחד חוץ מעל קוד שאתה יכול לבדוק בעצמך.
בדיוק, לא צריך שוק חופשי למכון תקנים. לא מסכים בעניין הביזור, לא רואה ״שכל העולם הולך לביזור״. זה נכון בעולם הקריפטו וזהו. מעבר לכך, לא יודע אם שמת לב אבל אתה סותר את עצמך כי בעצמך אתה אומר שאתה צריך לסמוך על הקוד (למעשה על המפתחים).

לא צריך לפתוח מכון תקנים, בעתיד כל אחד יוכל במחיר מאוד זול לבצע את הבדיקה בעצמו לגבי הרבה מאוד דברים.
מה ז״א? קניתי בית, אם אין תקנים במדינה איך אני יודע שהוא לא מתפרק בעוד שבוע?

אתה כלקוח יכול לבחור לא לקנות פלאפונים של אפל בגלל זה.
הכיוון של סטנדרט פתוח יאפשר לך להרכיב את המכשיר שלך.
כמובן אנחנו עוד לא שם כי אמצעי הייצור עדיין נמצאים במפעלים ענקיים בסין והם רחוקים מלהיות גמישים.
בנוסף לזה יש חברות כמו אפל ששואפות לסגור את המוצר שלהם ועדיין יש להם לקוחות.
אבל זה בדיוק העניין הם כבר נעלו חלק גדול מאוד מהאוכלוסייה. לצאת מהמערכת הסגורה של אפל זה סיוט. בתור לקוח של אפל, אני צריך הרבה מאוד זמן פנוי, סבלנות ויכולות כדי לקנות טלפון של חברה אחרת. כל זה בגלל שהם מפעילים פרקטיקות מונופוליות

לפני שבועיים דפק לי בדלת פקח וטרינרי בגלל ששכן התלונן שאני לא נותן תנאים טובים ל3 אפרוחים שאני מגדל, שאני שם אותם בתוך כלוב בגודל בערך 1.5 על 70 ס"מ והם בסך הכול היו בני שבועיים... בעייני התנהגתי אליהם מצוין אבל לא התווכחתי ושחררתי אותם, ובאותו יום נסעתי למושב לנופש, וראיתי איך שמגדלים תרנגולים בצורה מזעזעת... שהם נמצאים 4 תרנגולים דחוסים בתוך כלוב בערך 40 ס"מ על 40 ס"מ כל החיים... ויש להם אוכל בצד אחד ושתייה בצד אחר, ויש תעלה מיוחדת לביצים שהם מטילות, תנאי כליאה מזעזעים קשים לצפייה, של יצורים חיים במשך כל חייהם... וביררתי אצל חבר שעובד במשהו כזה, והוא אמר לי נכון כך זה... בקיצור החוקים אומרים אסור להתעלל בבעלי חיים, אבל את זה מותר...
מסכים איתך שזה אבסורד, מסכים שדין אפרוחים בבית שלך הוא כדין תרנגולות במשק.

מבחינתי אין אופציה לבטל חוקים הלכתיים... ואני מבין שזה נראה לך סתירה במהות של הציווי.
האם אתה מסכים איתי שהדוגמאות שהבאתי הן אבסורדיות?

הסטנדרט של הבטיחות שאתה מאמין שצריך שיהיה, הוא נראה לך פשוט ובסיסי, אבל זה מתפתח עם הזמן, ולפי האפשרויות התקציביות... ולכן המציאות בשטח שהחילוניים דורשים סטנדרטיים מחמירים יותר מהחרדים
כן אבל זה לא ערך חילוני עליון כמו שאמרת. מבחינתי סטנדרט בנייה מגיע מאיזשהו הגיון בסיסי שאני לא רוצה שאנשים ימותו או יפצעו. אתה לא מסכים איתי? אתה מוכן לסכן יותר אנשים? לחילופין אתה חושב שהסכנה לא כזו גדולה? אתה חושב שאפשר להפחית אחלה, אפשר להתווכח ולשנות. בכל מדינה יש תקנים אחרים. זה לא כל כך רלוונטי….
אני חוזר לשאלה על ערכים חילונים שעולים כסף למדינה. מהם?

זה לא נכון. חוזר על ההמלצה ממקודם לקרוא על כשלי שוק, סתם דוגמא מהראש זה כשל שוק שנקרא השפעות חיצוניות. מעבר לכך, גם בקורסי כלכלה מסבירים ששוק משוכלל זהו קונספט תאורטי שלא קיים במציאות. המטרה שלו היא לתת איזשהי נקודת ייחוס כדי שנוכל להשוות בין מצבים שונים.
למרות הטרמינולגיה (המטעה לטעמי) בסגנון ״נקודה יעילה״, זה לא המצב האופטימלי שאנחנו רוצים לשאוף אליו.
לא הבנתי מה לא נכון בפסקה שרשמתי, האם תוכל להדגיש בבולד?
גם בפיזיקה המצב בו אין הפסדי אנרגיה הוא מצב תיאורטי אבל אפשר לתכנן את המערכת ככה שהמצב הזה יתקיים בקירוב טוב מאוד.

בדיוק, לא צריך שוק חופשי למכון תקנים. לא מסכים בעניין הביזור, לא רואה ״שכל העולם הולך לביזור״. זה נכון בעולם הקריפטו וזהו.
זאת מילת marketing בעולם הקריפטו.
בפועל ביזור נועד על מנת שלא תסמוך על מקור אחד מתוך הנחה שברגע שיש מספיק אנשים הסיכוי שהרוב (או כולם) ירמו את הקונצנזיוס נמוך.
זה רלוונטי להרבה דברים שהם לא קריפטו.

מעבר לכך, לא יודע אם שמת לב אבל אתה סותר את עצמך כי בעצמך אתה אומר שאתה צריך לסמוך על הקוד (למעשה על המפתחים).
אתה לא סומך בהכרח על המפתחים.
אתה סומך על כלל הקהילה שיש לה יכולת לקרוא את הקוד ומכילה תהליך של קונצנזיוס, כל אחד יכול לקרוא את הקוד ולהעיר הערות.
אכן ללמוד לקרוא קוד זאת יכולת חשובה מאוד.

מה ז״א? קניתי בית, אם אין תקנים במדינה איך אני יודע שהוא לא מתפרק בעוד שבוע?
אתה מקבל את המודל והמפרט המלא של הבית כחלק מהקניה שלו.
המודל מכיל את כל המפרט עם כל החישובים ואותה הוכחה שהוא לא יתפרק או שיש לך מודל AI שיודע להריץ את אותן אנליזות.
כאמור אנחנו לא שם כי העולם לא פתוח ואותה חברה שבנתה את הבית כרגע לא תספק לך את כל אלה.

אבל זה בדיוק העניין הם כבר נעלו חלק גדול מאוד מהאוכלוסייה. לצאת מהמערכת הסגורה של אפל זה סיוט. בתור לקוח של אפל, אני צריך הרבה מאוד זמן פנוי, סבלנות ויכולות כדי לקנות טלפון של חברה אחרת. כל זה בגלל שהם מפעילים פרקטיקות מונופוליות
לקחת את הפלאפון ולזרוק אותו לפח זה לא תהליך כזה קשה.
אתה רוצה להגיד שאתה לא יכול לגשת לנתונים בפלאפון של אפל ולהוציא אותם משם?
אולי זה לא נוח אבל לא זכור לי שזה לא אפשרי.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Benjamin W הדיון הציבורי, או צ'רצ'יל על דמוקרטיה אוף טופיק 5
A טיול ארוך בחו"ל - שנה סביב העולם (עם ילדים קטנים) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
A דירה סביב 2מ' שח- איפה כדאי? נדל"ן 3
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
E חוק טיבי / תביעה קטנה אוף טופיק 0
sharon תזרים משוק ההון כאלטרנטיבה למשיכה הונית (לפי חוק המשיכה הבטוח) שוק ההון 46
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
ש חוק הטכנאים צרכנות פיננסית 3
A ביטול חוזה בהפרת חוק המכר? נדל"ן 11
H חוק 300\400 לא מתחשב באינפלציה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
W חוק האנג׳לים מיסים 5
R פורסם תזכיר חוק המצמצם את אי הוודאות בנוגע לשאלה מיהו תושב ישראל לצורכי מס פוסטים מאיכות נמוכה 4
F חוק ה4% ואינפלציה שוק ההון 27
א הצעת חוק לתיקון דיני העבודה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 42
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
Gari האם קרן ההשתלמות נכללת בהון בהקשר של חוק המשיכה הבטוח? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
Z שאלה על חוק ההתגברות שכנראה יחקק. פוסטים מאיכות נמוכה 1
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
O חוק המטרו - המדינה שוקלת להקפיא מיזמי תמ״א 38 פוסטים מאיכות נמוכה 4
A חוק חדש מדד תשומות הבנייה - האם חל רטרואקטיבית? עליית מחיר הבנייה ללא מרכיב הקרקע נדל"ן 4
M חוק הספאם בחברות "רגילות" אוף טופיק 2
O חוק המטרו - משמעויות נדל"ן 12
flower חוק ההסדרים - שינוי מדיניות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 70
Tsachi01 רצץ העסקה - נדיבות יתר של המעסיק או חוק? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C חוות דעת אישית על הספר 'חוק מספר 1' ועל השיטה שמוצגת בו שוק ההון 4
C חוות דעת *אישית* על הספר 'חוק מספר 1' והשיטה שמוצגת בו שוק ההון 0
Y עיצום כספי בסך 350,000 ש"ח הוטל על חברת אקסלנס נשואה בשל הפרת הוראות חוק איסור הלבנת הון צרכנות פיננסית 0
ק חוק איסור הלבנת הון שוק ההון 1
ש משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז. שוק ההון 177
י חוק ה400 ונדלן. נדל"ן 6
O חוק מס' 1 עדיין רלוונטי? שוק ההון 2
R לא מצליח לקבל כרטיס אשראי למטרות חסכנות עקב חוק נתוני האשראי החדש צרכנות פיננסית 25
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
E חוק הגבלת מזומן ותשלום לקבלן מהשטחים אוף טופיק 38
ImCarryGG מישהו פה הגיש תביעה על פי חוק הספאם? אוף טופיק 70
ש השקעה ללא מס רווחי הון לתושבי חוץ - חוק בקהאם מיסים 5
S החזר כרטיס טיסה - חוק טיבי אוף טופיק 27
P סוגי ריביות והצמדות לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה? צרכנות פיננסית 3
Res Cogitans הצעת חוק לשינוי שיטת המיסוי בארה"ב ממבוססת על אזרחות למבוססת טריטוריה שוק ההון 38
J חוק האשראי החדש צרכנות פיננסית 3
Y כניסה לתוקף של חוק לצמצום השימוש במזומן צרכנות פיננסית 40
aeh הספר חוק מס' #1 - פיל טאון. שוק ההון 241
ח חוק שכירות הוגנת - מה תקף נכון להיום צרכנות פיננסית 2
M חוק נתוני אשראי צרכנות פיננסית 3
חסכונית הצעת חוק שוק ההון 41
משקיע מתחיל האם חוק מור מת? אוף טופיק 20
י חוק שצריך להיות אוף טופיק 2
T חוק מוסר התשלומים ו creditplace שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה