• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

באמצע החיים

Alinelo

משתמש סולידי
דירוג
9
שלום,

רקע: זוג בתחילת שנות ה-40 + ילד בן 3 ועוד אחד בדרך.
שווי:
800 אש"ח נזיל
350 אש"ח תעודת סל עוקבת זהב
350 אש"ח מניות
560 אש"ח שווי דירה (ללא משכנתא) - 3.5% תשואה שנתית
480 אש"ח שווי דירה (ללא משכנתא) - 3.5% תשואה שנתית
נכס נוסף עליו אפרט בהמשך...

אני לא אכנס כאן לפרטי רצוני לפרישה מוקדמת כיוון שאני עדיין עסוק בחישובי עלויות של ילדים וכו' (אשמור את זה לפוסט אחר), אבל אני רוצה להעלות 2 נושאים אחרים הקשורים להחלטות שעשיתי:

1. בגדול פיזרתי את תיק ההשקעות שלי לפי הארי בראון - מה שעבד די טוב עד עכשיו. במקביל רכשתי את 2 הדירות במינוף גבוה כאשר המחשבה הייתה שהשכירות תכסה את המשכנתא.
אך בשל אי הכנת שעורי בית מתאימים ביחס לנדל"ן, טעיתי במקצת, כך שהשכ"ד לא כיסה לגמרי את המשכנתא. למרות זאת, כיוון שהסכומים קטנים - הטעות שלי לא הייתה קרדינלית.
ואז לקחתי החלטה: למכור חלק מהארי בראון ולכסות את המשכנתאות של 2 הדירות - כך שאני מובטח עם ה-3.5%.
אבל אני לא בטוח אם ההחלטה הייתה נכונה - כי אולי התיק של הארי בראון היה עושה קצת יותר מזה. מה דעתכם?

2. בנוסף, רכשתי לפני כ-5 שנים נכס מסחרי בקבוצת רכישה. הנכס המסחרי יכול לשמש כמשרד. בניית הבנין הסתיימה לפני כשנתיים. אך מאז הנכס עומד ריק - אין קונה ואין שוכר. בינתיים אני משלם דמי ניהול וארנונה.
מה עושים במצב זה?
אפשר לרדת מאוד במחיר ולמכור קרוב לעלות (ע"מ לצמצם הפסדי דמי ניהול וארנונה). מצד שני, אולי יבוא קונה או שוכר ואוכל למכור את הנכס או להשכירו במחיר שלפי החישוב שלי יתן 5-6%. אבל אז יש את הסיכון שהקונה/שוכר לא יגיע.
דילמה...

שלום,

רקע: זוג בתחילת שנות ה-40 + ילד בן 3 ועוד אחד בדרך.
שווי:
800 אש"ח נזיל
350 אש"ח מניות
נכס נוסף עליו אפרט בהמשך...

אני לא אכנס כאן לפרטי רצוני לפרישה מוקדמת כיוון שאני עדיין עסוק בחישובי עלויות של ילדים וכו' (אשמור את זה לפוסט אחר), אבל אני רוצה להעלות 2 נושאים אחרים הקשורים להחלטות שעשיתי:

1. בגדול פיזרתי את תיק ההשקעות שלי לפי הארי בראון - מה שעבד די טוב עד עכשיו. במקביל רכשתי את 2 הדירות במינוף גבוה כאשר המחשבה הייתה שהשכירות תכסה את המשכנתא.
אך בשל אי הכנת שעורי בית מתאימים ביחס לנדל"ן, טעיתי במקצת, כך שהשכ"ד לא כיסה לגמרי את המשכנתא. למרות זאת, כיוון שהסכומים קטנים - הטעות שלי לא הייתה קרדינלית.
ואז לקחתי החלטה: למכור חלק מהארי בראון ולכסות את המשכנתאות של 2 הדירות - כך שאני מובטח עם ה-3.5%.
אבל אני לא בטוח אם ההחלטה הייתה נכונה - כי אולי התיק של הארי בראון היה עושה קצת יותר מזה. מה דעתכם?

2. בנוסף, רכשתי לפני כ-5 שנים נכס מסחרי בקבוצת רכישה. הנכס המסחרי יכול לשמש כמשרד. בניית הבנין הסתיימה לפני כשנתיים. אך מאז הנכס עומד ריק - אין קונה ואין שוכר. בינתיים אני משלם דמי ניהול וארנונה.
מה עושים במצב זה?
אפשר לרדת מאוד במחיר ולמכור קרוב לעלות (ע"מ לצמצם הפסדי דמי ניהול וארנונה). מצד שני, אולי יבוא קונה או שוכר ואוכל למכור את הנכס או להשכירו במחיר שלפי החישוב שלי יתן 5-6%. אבל אז יש את הסיכון שהקונה/שוכר לא יגיע.
דילמה...
תעודת סל זהב ומניות אינן נזילות, שאתה מפריד אותן מהנתח הנזיל?
לגבי שאלה 1- הייתי פועל כמוך, גם אם תפסיד בדיעבד 2 גרוש, נכון לחסל משכנתאות בשביל השקט הנפשי. לגבי איזה נתח מהתיק לממש....אפשר לממש מכל המרכיבים, אפשר לצמצם מניות. החלטתך.

ברוך הבא לפורום.

דילמה...
יש עצה גנרית במקרים האלו. האם היית קונה במחיר שאתה יכול למכור? כל השאר זה פסיכולוגיה.
אגב מחקרים הראו שסוחרים מצועיים פחות מושפעים מהפסיכולןגיה בתחומם.

800 אש"ח נזיל
350 אש"ח מניות
אינכם שכירים? אין קרן פנסיה, קופת גמל, קרן השתלמות?

שאתה מציין שווי של הדירות, אתה מציין שווי עכשיו שלהם במידה וימכרו עכשיו, או שווי בזמן קניה?
מה היו השיקולים שלך בקניית נכס מסחרי? מה היה הצפי לעסקה הזו, מעניין לשמוע את השיקולים.

תעודת סל זהב ומניות אינן נזילות, שאתה מפריד אותן מהנתח הנזיל?
לגבי שאלה 1- הייתי פועל כמוך, גם אם תפסיד בדיעבד 2 גרוש, נכון לחסל משכנתאות בשביל השקט הנפשי. לגבי איזה נתח מהתיק לממש....אפשר לממש מכל המרכיבים, אפשר לצמצם מניות. החלטתך.

ברוך הבא לפורום.

נזילות פחות מכסף מזומן בעו"ש או מתחת לבלטה.

תודה על החיזוק לגבי ההחלטה. התלבטתי רבות אם שווה לעשות הצעד או לא.
היה עוד שיקול בעניין: כרגע אנו גרים בשכירות ורוצים לקנות דירה. המחשבה הראשונה הייתה להמשיך עם מינוף הבנק לגבי 2 הדירות הקטנות. ולהשתמש בכסף הפנוי על מנת לשלם את חלק ההון העצמי בלקיחת משכנתא על דירה גדולה עבורנו.
כעת, מאחר והעברתי את הכסף הנזיל הזה לכסות את משכנתאות הדירות, אצטרך קודם למכור את הדירות (או אחת מהן) ורק אחר כך להפנות את הכסף לדירה משלנו.
לטעמי, זוהי בעיקר דילמה של תיזמון.

שאתה מציין שווי של הדירות, אתה מציין שווי עכשיו שלהם במידה וימכרו עכשיו, או שווי בזמן קניה?
מה היו השיקולים שלך בקניית נכס מסחרי? מה היה הצפי לעסקה הזו, מעניין לשמוע את השיקולים.

שאלה טובה. השווי שאני מציין הינו שווי נוכחי. אבל הוא אינו רחוק ממחיר הקנייה.או ליתר דיוק: מחיר אחת הדירות עלה והשני ירד - כך שבגדול אין שינוי.
אגב, שאלה כיצד מחשבים ROI לדירה להשקעה.
מקרה פשוט: השקעתי 1 מיליון ש"ח בדירה. קניתי אותה ביחד עם שוכר אשר משלם 3000 ש"ח בחודש, כלומר 36000 ש"ח בשנה.
משמע ה-ROI שלי הוא 3.6% לשנה.
1. מה קורה אם ישנן הוצאות בשנה הראשונה כגון: עו"ד, מתווך, שיפוץ וכו'? אז עושים חישוב ROI אחד לשנה הראשונה ואז אחד אחר לשנה השניה?
2. מה קורה עם הנכס ריק? כיצד אז עושים את החישוב?
לדוגמא: הנכס עמד ריק שנה, ואז נכנס דייר אשר שילם 36000 ש"ח בשנה. מה יהיה ה-ROI?

לגבי השאלה על קניית נכס מסחרי: זה היה בעיקר "פה לאוזן" ושיווק טוב של קבוצת הרכישה. אני עדיין מאמין שהם היו פחות או יותר אותנטים, כיוון שלהם יש גם נכסים בבניין הזה אשר עומדים ריקים.
האיזור נחשב די אטרקטיבי, והקנייה דרך קבוצת הרכישה אינה העמיסה על התזרים. כך שזה היה נראה טוב.
הנכס עומד ריק מזה כשנתיים. ומה שאני שומע מהנהלת קבוצת הרכישה וגם דיירים אחרים: " ככה זה בנדל"ן - צריך לחכות מספר שנים עד שהנכס יתמלא".
כיוון שאני לא נדלניסט, אני לא יכול לשפוט אם ההצהרה ריקה מתוכן או שיש בה משהו.

מה קורה אם ישנן הוצאות בשנה הראשונה כגון: עו"ד, מתווך, שיפוץ וכו'
אתה כמובן מחסיר את כל ההוצאות שהיו לך על הנכס באותה תקופה כולל חודשים שהנכס עמד ריק או הוצאות תיקונים, ביטוח, וכו, זה יתן לך את השווי האמיתי של העסקה.
בדרך עושים את זה על מנת להעריך כדאיות של עסקה, לכן לוקחים הערכה של תקופה מסוימת ומשווים בין אפיקים של השקעות אחרות.
לטעמי לקחת סיכון מאוד לא מחושב, נכס מסחרי לא דומה לנכס למגורים, אם אין לך הבנה בנושא לא הייתי ממליץ להיכנס, אבל זה קצת מאוחר מדי:)

אתה כמובן מחסיר את כל ההוצאות שהיו לך על הנכס באותה תקופה כולל חודשים שהנכס עמד ריק או הוצאות תיקונים, ביטוח, וכו, זה יתן לך את השווי האמיתי של העסקה.
בדרך עושים את זה על מנת להעריך כדאיות של עסקה, לכן לוקחים הערכה של תקופה מסוימת ומשווים בין אפיקים של השקעות אחרות.

לטעמי לקחת סיכון מאוד לא מחושב, נכס מסחרי לא דומה לנכס למגורים, אם אין לך הבנה בנושא לא הייתי ממליץ להיכנס, אבל זה קצת מאוחר מדי:)

תודה ROI. אכן אני רואה את ההשקעה כדמי לימוד...

לגבי חישוב ה-ROI, איזו תקופה בד"כ לוקחים?
לפני נסיוני בנדל"ן למגורים, מדברים בד"כ על חישוב ה-ROI לשנה.

• אהבתי
Reactions: Roi
אבל אני לא בטוח אם ההחלטה הייתה נכונה
כנראה שכן.
. מצד שני, אולי יבוא קונה או שוכר ואוכל למכור את הנכס או להשכירו במחיר שלפי החישוב שלי יתן 5-6%. אבל אז יש את הסיכון שהקונה/שוכר לא יגיע.
החישוב שלך שגוי. החישוב צריך לכלול את הסיכוי שלא יהיה שוכר.
אך מאז הנכס עומד ריק - אין קונה ואין שוכר. בינתיים אני משלם דמי ניהול וארנונה.
מה עושים במצב זה?
תפסו פראייר (אתה) ויש לך דרך אחת טובה לצאת מזה: למכור ומייד לפראייר הבא, כולל בהפסד כספי. אם תקבל חזרה את מה שהשקעת בכלל תגיד יפה תודה.
האיזור נחשב די אטרקטיבי, והקנייה דרך קבוצת הרכישה אינה העמיסה על התזרים. כך שזה היה נראה טוב.
או שהנכס אינו אטרקטיבי כלל או שהמחיר המבוקש גבוה מדי, אין פה קסמים.
ומה שאני שומע מהנהלת קבוצת הרכישה וגם דיירים אחרים: " ככה זה בנדל"ן - צריך לחכות מספר שנים עד שהנכס יתמלא".
בולשיט! נכס מסחרי שעומד שנתיים ריק?!?! מי שמע על כזה דבר בכלל?!? בת"א חותמים חוזים על נכסים טובים עוד לפני שהשלימו את הבנייה של הבניין.

לגבי חישוב ה-ROI, איזו תקופה בד"כ לוקחים?
לפני נסיוני בנדל"ן למגורים, מדברים בד"כ על חישוב ה-ROI לשנה.
צודק, בד"כ לשנה.
בהצלחה.

לגבי הנכס המסחרי - תודה בטעות, תמכור (גם בהפסד) ותעבור הלאה, אל תנסה לסחוט מהנכס הזה עוד כמה שקלים כי בסוף תשאר בלי כלום - הסיכון גבוה מידי וההון שלך נמצא בסכנה אמיתית. נכס שעומד ריק שנתיים? מציע שתעשה חיפוש בגוגל "פיל לבן" ותבין שיש נכסים שיכולים להגיע כמעט ל-0 במקום הלא נכון בזמן הלא נכון, ככה זה נדל"ן מסחרי, זה לא מגורים, זה לא צורך בסיסי.

חברים, בא נעשה סדר בעניין לגבי הנכס המסחרי:
הנכס נמצא בת"א ורכשתי אותו באמצעות קבוצת רכישה (כך שחתמתי עוד לפני שהיה בנוי).
לא יודע אם תפסו פראייר, כיוון ש2 הקומות העליונות של הבניין (הכי טובות) נרכשו ע"י קבלן הבנייה וגם הן לא מושכרות. אני מניח שהוא עשה את החישובים שלו לפני שהלך למקום הזה...

מישהו אמר הצפה:
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001099132

בכל מקרה, שאלתי הבסיסית לגבי נדל"ן מסחרי: באופן כללי, כמה זמן לדעתכם נכס יעמוד ריק עד שהוא יחשב לפיל לבן?
מה הדין לגבי נכס למגורים?

באופן כללי, כמה זמן לדעתכם נכס יעמוד ריק עד שהוא יחשב לפיל לבן?
מה הדין לגבי נכס למגורים?
זה לא פיל לבן בכל מקרה, בטח שלא בת"א, זה סתם נכס שמבקשים עליו יותר מדי, אני מבטיח לך שאם תבקש 10 ש"ח למ"ר לחודש אתה משכיר אותו תוך כמה ימים.

אורי ג.
כנראה שיש טעם בדבריך. סופסוף מצאתי שוכר!
האסטרטגיה שלי הייתה להוריד את המחיר לרצפה ע"מ להיפטר מההוצאה החודשית של הארנונה ודמי הניהול הגבוהים. בסוף זה עבד.
עכשיו פתאום מס הכנסה רוצה להכניס יד לתוך הסיפור... o_o
דמי השכירות הינם ע"ס 2000 ש"ח לחודש. האם על סכום כזה צריך לשלם מס הכנסה בגלל שהנכס הוא מסחרי...? :(
להבנתי, אם הייתי לוקח את אותו כסף ומשקיע אותו בדירת מגורים להשכרה במקום נכס מסחרי, לא הייתי צריך לשלם מס הכנסה. זה נכון?

דמי השכירות הינם ע"ס 2000 ש"ח לחודש. האם על סכום כזה צריך לשלם מס הכנסה בגלל שהנכס הוא מסחרי...? :(
כן, מס שולי.
להבנתי, אם הייתי לוקח את אותו כסף ומשקיע אותו בדירת מגורים להשכרה במקום נכס מסחרי, לא הייתי צריך לשלם מס הכנסה. זה נכון?
נכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Finfree עושים סדר...משפחה באמצע החיים יומני מסע אישיים 25
L מחיר למשתכן באמצע החיים נדל"ן 65
R משפחה באמצע החיים וטעות אחת... יומני מסע אישיים 13
A הייטקיסט עם משפחה, באמצע החיים יומני מסע אישיים 30
ס בין אושר ועושר. באמצע שנות ה-20 רופא לעתיד. יומני מסע אישיים 3
A זוג באמצע הדרך יומני מסע אישיים 25
C התלבטות בין בנק לבית השקעות באמצע תהליך ניוד צרכנות פיננסית 12
ש דירה להשכרה באמצע חודש נדל"ן 3
deussex הגשת בקשה להחזר מס מקוונת, שנתקע באמצע באתר מיסים 3
נ דירה להשקעה באמצע תמ"א 38 נדל"ן 0
Myrath מקום טוב באמצע יומני מסע אישיים 26
R סגירת עסק באמצע שנה ענייני מיסוי אוף טופיק 2
Evgeny Sahnin הקפצת ריביות ע״י הבנק באמצע לקיחת המשכנתא נדל"ן 2
S משיכת פיקדון באמצע ריבעון שוק ההון 10
A איך עוברים דירה באמצע חוזה אוף טופיק 9
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
C העברתי קרן פנסיה לקופת גמל SP500 באמצע הירידות, איך למקסם צרכנות פיננסית 16
K תיאום מס באמצע השנה או החזר מס רטרואקטיבי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
S זכיינות או עסק עצמאי? יש דרך באמצע? התפתחות אישית 2
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
T הגדלת הוצאות לשיפור איכות החיים התפתחות אישית 36
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
N כיוון החיים של בן 24 התפתחות אישית 5
A צומת רבע החיים - שאיפות, הקרבות ואיזונים יומני מסע אישיים 17
G דיבדנדים כאמצעי לשיפור רמת החיים שוק ההון 14
S עלייה ברמת החיים או חסכון פוסטים מאיכות נמוכה 12
צ ריבית דה-ריבית זה החיים :) יומני מסע אישיים 1
Y תרגילים פסיכולוגיים לשיפור החיים? אוף טופיק 9
הפרופסור תואר שני במדעי החיים התפתחות אישית 11
מ איך החיים במושבות וקיבוצים? אוף טופיק 9
niceguy23 החסכונות בדולרים, החיים בשקלים שוק ההון 2
MichaelScott הלוואת גרייס לכל החיים נדל"ן 13
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
McMurphy האם לשמור על ביטוח החיים, למרות העלות הגבוהה, בשביל לשמור על אפשרות לקחת משכנתא? צרכנות פיננסית 5
חדש בשוק התייעצות בתחילת החיים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
Tsachi01 מה דעתכם על אורח החיים הסולדי בחברה החרדית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 541
R התלבטות בין תואר במדעי המחשב לבין מדעי המחשב ומדעי החיים התפתחות אישית 37
1337justme אז למה לא קצבה לכל החיים? שוק ההון 45
J סדר בתוכנית לעתיד (קופ"ג, השתלמות, פנסיה וביטוחים להמשיך החיים ותיכנון סגירה המשכנתא מוקדם) צרכנות פיננסית 7
קירכהוף ערן זהבי - "החיים זולים - הפוזה עולה כסף" אוף טופיק 17
L כמה גולשים פעילים יש באתר? אשמח לדעתכם: איך אתם רואים את החיים אוף טופיק 87
M חשיבות מיקום ביטוח החיים? צרכנות פיננסית 3
א סקר ריבית מובטחת עד סוף החיים שוק ההון 20
Y ספר החיים או הכסף פוסטים מאיכות נמוכה 0
ERE בלי ה E השקעה בשוק ההון כדחיית החיים "לעתיד" לעומת תזרים מזומנים "עכשיו" מנדל"ן שוק ההון 12
ת רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה? אוף טופיק 305
ש צעיר ומבולבל, מהי מטרת החיים? אוף טופיק 62
M ספר החיים או הכסף אוף טופיק 9
M מישהו ממשתתפי הפורום, יכול להעיד שהוא מרגיש שהוא מנצל וחווה את החיים במלואם? התפתחות אישית 63

נושאים דומים

Back
למעלה