• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה בשוק ההון כדחיית החיים "לעתיד" לעומת תזרים מזומנים "עכשיו" מנדל"ן

ERE בלי ה E

משתמש רגיל
דירוג
167
בשלב הצבירה השקעה בשוק ההון היא הדבר הנכון לעשות מכיוון שרוב הערך שנוצר במניות מגיע מעלית ערך ופחות מדיבידנדים (תשואת דיבידנד של מדדי מניות היא בין 1.8 % לs&p500 למעט מעל 3% למדדי eurostoxx למשל, לפני מס בתיק מממוסה).
לעומת זאת למי שטרם צבר הון שמאפשר לחיות מ 3-% ממנו (ה SWR החדש...) השקעה במניות אינה מספקת תזרים מזומנים חודשי שניתן באמת לחיות ממנו. דובר רבות בהשקעה במניות דיבידנדים ועל הסיכונים הנלווים ולכן אני לא מתייחס לפן הזה של השקעה בשוק ההון כאופציה בת קיימא ליצירת תזרים מזומנים.
משתתף בדיון מעניין בפורום bogleheads מסכם את היתרון של נדל"ן לעומת מניות כאן: https://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?t=256777

[הטקסט המצוטט נמחק כי זו הפרה של קניין רוחני. מקובל לצטט פיסקה או שתיים אבל לא עמוד שלם. וגם זה פוגע ברייטינג של @הסולידית על כפילות - יוסיק]
לכן אני מצרף לינק לתגובה הספציפית:
https://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?t=256777#p4074661

.
.

בתור משקיע במניות ובנדל"ן אני נוטה להסכים. הבעיה היא ששוק הנדל"ן בישראל אינו מאפשר תשואת מזומן על מזומן סבירה וזו בעצם המשוכה האמיתית - השקעה בנדלן בחו"ל דורשת מומחיות והתמקצעות ואינה יכולה להיחשב (לפחות לא בהתחלה) כהכנסה פסיבית אלא יותר כעסק פעיל. בעייה נוספת היא מגבלה בקבלת משכנתא בחו"ל.
מה אתם חושבים?

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אני גם בעצמי חשבתי על חלק מהדברים שאתה מציין כאן,
איך שאני רואה את זה, יש בזה מן האמת אבל גם בשוק המניות ניתן להשיג אותו הדבר. אם לא יותר.

היתרון האמיתי שיש לשוק ההוון על נדל"ן, המכפילים שיש בשוק המניות יכולים לא לראות את שוק הנדל"ן ממטר. תסתכל לדוגמא על
המדד של ארגנטינה בין 2008 ל-2018, זה עלה פי 35!. תראה לי השקעה בנדל"ן שהייתי שם נגיד 50 אלף וזה היה קופץ לי פי 35?!. אני בטוח שמהשקעה שקופצת לך פי 35 היית יכול למשוך שנתית כמו מנדל"ן.

הבעיה היא שהציבור הרחב (והכוונה לא לחברי הפורום פה), זה שההשקעות שלהם נוטות להיות לא אקטיביות וללא הבנה. ולכן שוק הנדל"ן נראה כיותר בטוח. אבל זה רק נראה ככה. אם אתה קונה בחו"ל אתה צריך להשקיע בהמון בדיקות כי בארץ זה לא כדאי. גם בארץ יש דברים שצריך להיזהר מהם וזה לא הופך את זה ליותר בטוח, ראה לדוגמא את ענבל אור וכו'....

לסיכום זה לא משנה אם זה נדל"ן או שוק ההון. בשניהם אתה חייב לדעת מה אתה עושה, זה שיש 4 קירות זה לא הופך את זה ליותר בטוח.

הדבר הכי חשוב במה שכתוב שם באנגלית, זה לשים לב שמדובר למעשה בהימורים הרבה יותר מהשקעה ( לא שיש לי בעיה עם זה, אבל צריך להכיר בזה).
הסיבה שאני אומר את זה היא שאותו אדם מדבר על טווחי זמן של 3.5 שנים כאינדיקטור לכך שהאסטרטגיה שלו מוצלחת יותר מכל אסטרטגיית השקעה במניות, זה מקרה קלאסי של "הרווחתי ברולטה, זה כי אני מהמר מוצלח". הנדל"ן הוא לא בטוח יותר, במיוחד אם אתה זה שמנהל את הנכס ואחראי להתנהל מנול הדיירים שיכולים לא להתפנות, להפסיק לשלם, להרוס את הנכס וכו'- כל זה בלי לדבר על האפשרות שמחיר הנדלן יירד או שלא תצליח למצוא שוכרים.

בנדל"ן יש המון סיכון, פשוט בעידן שבו בנקים מרכזיים דוחפים פרמיות סיכון כלפי מטה, טבעי שהאדם הממוצע יחשוב שהשקעה בנדל"ן היא בעלת סיכון נמוך.

אין שום דבר מיוחד בדיבידנד. בתור בעל מניות אתה בעלים של חברה, אם התזרים של החברה גדל זה כאילו שהתזרים שלך גדל. אם החברה בחרה שלא לחלק את התזרים הזה כדיבידנד אז הוא לא הולך לפח - הוא כנראה יגדיל את מחיר המניה היום או בעתיד. כשאתה מושך 3% זה נכון שאתה אוכל את העוגה, אבל העוגה גדלה עם הזמן

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
S השקעה בשוק ההון לטוווח קצר (?) שוק ההון 3
K השקעה בשוק ההון מסחר עצמי/סגירת מסלולי משכנתא שוק ההון 20
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
T השקעה בשוק ההון בארצות הברית ללא אזרחות/תושבות שוק ההון 3
M השקעה בשוק ההון לטווח בינוני-ארוך שוק ההון 1
ה סגירת משכנתא או השקעה בשוק ההון נדל"ן 7
J השקעה בשוק ההון לטווח הקצר שוק ההון 12
I פרעון חלק מהמשכנתא או השקעה בשוק ההון נדל"ן 22
S אפיק השקעה בשיעור סיכון נמוך בשוק ההון שוק ההון 3
ת המלצות לספרי השקעה בשוק ההון כחול-לבן אוף טופיק 13
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
E איך שינויים במט״ח משפיעים על השקעה בשוק ההון שוק ההון 2
נ אפיקי השקעה נוספים - למי שכבר מושקעת בשוק ההון שוק ההון 10
A השקעה ראשונה בשוק ההון באופן עצמאי שוק ההון 32
A העלאת ההון העצמי ע"י השקעה בשוק ההון שוק ההון 34
AbuNafha מתודולוגיות השקעה בשוק ההון שוק ההון 60
O בדיקת כדאיות - מתלבט ברכישת דירה להשקעה לעומת המשך השקעה בשוק ההון - אשמח לפידבק על החישוב נדל"ן 6
S השקעה פאסיבית בשוק ההון שוק ההון 9
ליאונידס התלבטות: השקעה בנדל"ן או להמשיך בשוק ההון נדל"ן 33
E השקעה מקבילה לדירה להשקעה בשוק ההון? שוק ההון 0
T השקעה עצמית ראשונה בשוק ההון (סטודנט) שוק ההון 0
ramiv קניית דירה בארץ מול השקעה בשוק ההון - השוואה שוק ההון 42
א השקעה סולידית בשוק ההון: אסטרטגיה פשוטה למתחילים אוף טופיק 21
V מכירת נדל"ן עבור השקעה בשוק ההון? שוק ההון 98
ג השקעה בשוק ההון לעומת קניית נדל"ן שוק ההון 67
א השקעה בשוק ההון - הצד ההלכתי שוק ההון 39
Y מכירת רכב לצורך השקעה בשוק ההון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
G השקעה בשוק הישראלי שוק ההון 0
א השקעה בשוק הבריטי גם לטובת פיזור מטבעי שוק ההון 11