רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י תמיר80, ‏29/9/19.

1. תמיר80

תמיר80 משתמש רשום

ערב החג: עלייה בשימוש בכרטיסי אשראי
    https://www.tip.co.il/ערב-החג-עלייה-בשימוש-בכרטיסי-אשראי/

לא הכתבה, אלא מה שמאחורי הכתבה.
    לא מפסיקים לשמוע על הנטל הכלכלי. יוקר המחיה. קושי כלכלי לחיות פה.
    מצד שני, רמת החיים רק עולה. נכון שהטיסות זולות יותר מאי פעם. אבל - הקניות רק עולות משנה לשנה.
    וההוצאות והקניות לחג, לפי הכתבה, וכל מוספי הכלכלה שתמיד מציגים את הנתונים לקראת החגים - רק עולים.

מוציאים, מבזבזים יותר כסף על קניות לחג (עגלות באלפי שקלים, ועוד הוצאות של אלפי שקלים) ועוד בהוצאות שלא קשורות לשולחן החג.
    בחדשות הייתה כתבה על הסופ"ש הארוך שנוצר, ותוצאה מכך גם מבלים הרבה בחנויות - שופינג. הוצאות של אלפי שקלים בכמה ימים בודדים.

אז איך זה מסתדר?
    אולי הישראלי פשוט אוהב לבכות שקשה לו, כי ככה נהוג? כמו שנהוג להגיד שכולם במינוס, אז מי שלא אומר שהוא במינוס - חושש שמא.. יחשבו עליו או יעשו לו 'עין'?
    או אולי אם נגיד שקשה, אז לא נפסיד, מקסימום נרוויח. כי אולי יוזילו עוד יותר את העלויות פה.
    הכוונה - לא קשה, אבל נגיד קשה, ואז יהיה עוד יותר לא קשה. קצת כמו לבקש הנחה, מה יש לך להפסיד. מקסימום - תקבל.

אולי זה באמת כל העניין, שבכלל לא קשה פה? אלא זה נהיה אחלה של ספורט להתלונן כאילו קשה, במטרה שזה יתפוס ויהיה עוד יותר קל ממה שעכשיו?

וגם אם לא קל (קל זה בטוח לא, כי המחירים יקרים, אבל כן נוח, כן בסדר וכן אפשרי) זה לא נראה שאנשים טובעים מי יודע מה.
    הרוב מצליחים להחזיק את הראש מעל המים, נהנים, מבלים יותר, מוציאים יותר.
    כמובן התירוצים הם תמיד "הטיסות זולות" אבל על בית קפה אי אפשר להגיד שהוא זול (בית קפה אמיתי, לא cofix)
    וכל אדם פה שיצא לעיר שלו (כל עוד יש בה מתחם בילוי שפתוח) יראה שבתי הקפה מ18:00 ועד 23:00 מפוצצים.
    אין מקום לעבור, ולפעמים אפילו ממתינים ברשימת המתנה להיכנס.

אז לראיון בטלוויזיה, מיד אומרים שסה"כ יושבים על קפה ומאפה. אבל אם תעשו סיבוב, לא רק קפה ומאפה.
    אלא שולחנות מפוצצים. בממוצע כל אדם מבזבז על עצמו (יושבים בדר"כ 3-4 סביב שולחן אם לא יודע) בסביבות ה 100 שקל.
    כשלא הכנסנו את הוצאות ההגעה לשם (דלק, חנייה, או מונית). וכמובן אחרי/לפני בגלל שזה מתחם בילוי, יש גם חשק
    לעשות קצת קניות (בגדים, צעצועים חשמליים, תכשיטים, פארם בשמים וטיפוח) לקנות עוד קצת מותגים.
    גם כאן מאוד נפוץ לראות המון המון אנשים לבושי מותגים. כאילו המודעות לזה מאוד עלתה בזמן האחרון.
    כמו עם כל רכב עשירי בכביש הוא רכב ליסינג, אז כל אדם עשירי או עשרים שתראו ברחוב, ילבש מותג.
    בדר"כ המותג יהיה מאוד יוקרתי. או GANT או LACOST או TOMMY ולא חסר מותגים. הסמל קטן, אבל המחיר גדול.
    מאוד מוזר איך לכל אחד יש מותג של כמה מאות שקלים כשהמצב קשה. הגם שזה לא היה כ"כ נפוץ פעם.

אולי בגלל זה מי שיושב בקבלת ההחלטות לא באמת מתרגש מהזעקות של קשה.
    הוא רואה שהמצב מעולה. וזה ממש לא תואם את מה שזועקים.

לוקחים הלוואות חופשי. רכבים מחליפים כל כמה שנים בליסינג. כמעט כל ישראלי חמישי יש לו רכב מהעבודה, ואם לא חמישי אז עשירי.
    גם כל רכב עשירי שתספרו על הכביש עם מדבקת "איך אני נוהג".

זה באמת נראה שהחיים פה מבחינה כלכלית (עזבו חברתית והיחס כלפי אחד לשני, הכבוד חינוך ותרבות, אלא נטו כלכלית) החיים פשוט פנטסטיים מכל בחינה אפשרית (כמובן שתמיד אפשר עוד, ולכן טוב יהיה אם נמשיך להגיד שקשה אני ממש לא נגד להגיד שקשה כי אז כל הטוב הזה עוד עלול להיעלם לנו).

sabhen, ErezD, LoOkkAttMe ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. דורון

דורון משתמש ותיק

הבנת בדיוק. יפה. שנה טובה, חג שמח.

3. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

נעים מאד,
    אני ריבית אפסית להלן הנגזרות שלי. שנה טובה ונתראה כשאני אעלה.
    בלי להעליב, כל השאר זה ממש מביך אז לא אגיב בכלל.

נתן ו-HHH אוהבים את זה.
  4. Delver

Delver משתמש ותיק

ביולוג ירושלמי ו-Tim_Duncan אוהבים את זה.
  5. תמיר80

תמיר80 משתמש רשום

שלומי, יהיה קשה לפתח דיונים כאן, אם יפסלו כל אדם, בשבריר שנייה. פשוט לכתוב בסגנון של זה שטויות או מה שכתבת לי שמה שכתבתי מביך ולא תגיב וכולי.
    דעתך ודעתי לא זהות. האם זה אומר שצריך לפסול את דעתי? ומהו דיון, אם נפסול את דעותיהם של שאר הגולשים כאן, ונשאיר רק את דעתו של שלומי?
    ננעל את הנושא, ולא ניתן לאחרים להתבטא.
    אתה לא חייב להסכים איתי. אתה גם לא צריך. אבל יהיה מכובד יותר להיות פחות שיפוטי כלפי אחרים, ולא לפסול בהינף יד את דעותיו של האחר.

חופש הביטוי תקף לכולם, לא רק לשלומי.

כבר אמר הפילוסוף וולטר, אולי לא אסכים עם מה שאתה אומר, אבל אלחם עד טיפת דמי האחרונה כדי שתוכל להגיד את דעתך.

שנה טובה והכל ברוח טובה.

OxoTnicK, sabhen, בורג ו-6 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  6. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

1. אם יהיה אפשר לדבר בנתונים ולא באנקדוטות אולי יהיה לדיון ערך.

2. עלויות מוצרי הצריכה, והדיור, בשמיים, וההכנסה הפנוייה בתחת.

ביולוג ירושלמי ו-HHH אוהבים את זה.
  7. KickR

KickR משתמש ותיק

אין ספק שהשכר הריאלי עלה (כלומר גם ביחס לעליית המחירים במוצרי הבסיס). עם זאת, האובססיה של הרבה אנשים עם לגור במרכז, לאכול כל יום בחוץ, ולטוס כמה פעמים בשנה לחו״ל כנראה יוצרת חוב אשראי שגדל משנה לשנה.

8. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

תמיד חשוב לזכור שהנתונים הכלליים על ישראל כוללים בתוכם את האוכלוסיה החרדית והערבית, שתי אוכלוסיות משמעותיות מבחינת מספרים ומאוד עניות שמטות את כל הנתונים של ההכנסה, ההשכלה וכו חזק כלפי מטה.
    שתי האוכלוסיות האלו לא קשורות בכלום לאנשים שאתה פוגש ברחוב ובמקומות הבילוי, הן חיות בסוג של מציאות מקבילה.
    לדעתי זה המקור להרבה מהדיסוננס שיש לאנשים.

נערך לאחרונה ב: ‏30/9/19
  9. בת העמק

בת העמק מודרטור

הלכתי לקרוא את הלינק ואני לא מבינה איך החלטת שהריבית האפסית היא המשפט הממצה של המחקר הזה.
    קודם כל, אחלה מחקר! באמת זוויות ניתוח מעניינות וזום-אין יפה לבעיית החוב של אזרחי ישראל. בקצרה, ואם הבנתי נכון, בעיית החוב הכרוני היא בעייה של העשירון התחתון ובתוך העשירון הזה- של החרדים בעיקר, וגם הערבים, ושל גילאי 54+ (הגיל המבוגר מייצג יכולת כמעט אפסית לצאת מהחוב כי כבר נמצאים בשלהי העבודה).
    בעמוד 10, תרשים 6ב', רואים את יחס החוב להכנסות לפי עשירונים. המצב נראה בכלל לא מדאיג. נראה שרוב הישראלים יודעים יפה מאד לנהל את החוב שלהם.
    מה שמתקשר ל:
    במחקר ששלומי לינקק אליו, עמוד 7 סעיף 2, יש השוואה למדינות מפותחות אחרות בנושא היחס בין חובות משקי הבית לתוצר ואנחנו בהחלט יכולים להיות גאים בעצמנו (הסתייגות קלה, המחקר הוא עד סוף 2017 אז אולי השתנו הנתונים אבל לדעתי לא ממש).
    אם אתה רואה שאנשים קונים מותגים זה סימן שיש לך חיבה למותגים :) אני לא מכירה מותגים, לא מתעניינת ולא שמה לב. זה קטע אישי שלך.

10. minimizer

minimizer משתמש ותיק

אני לא מבין למה אתה חושב שאי אפשר מצד אחד לשבת בבית קפה ומצד שני להתלונן (בצדק) על יוקר המחיה.
    אסור לי להתלונן על זה שאני משלם 100% מס על רכב או 70% מס על דלק, אם יצאתי עם אשתי לארוחת בוקר בבית קפה ביום שישי?

11. KickR

KickR משתמש ותיק

אני לא חושב שלהשוות למדינות אחרות זו דרך נכונה להסתכל על הבעיה. אולי בכל העולם אנשים מתנהגים בצורה לא אחראית שעלולה לנשוך להם בישבן ביום מן הימים (נגיד, כשיתחיל מיתון). מזה ועד להגיד שבישראל הכל חלב ודבש יש לדעתי מרחק.

ביולוג ירושלמי ו-נתן אוהבים את זה.
  12. בת העמק

בת העמק מודרטור

ראית מי נמצא שם במקום הראשון? שוויץ!!! אז אני לא דואגת.
    לא לפרשן אותי בבקשה. כתבתי שהישראלים יודעים לנהל יפה מאד את החוב שלהם. זה שיש 20% שלא יודעים? ניחא, בהחלט תעודת כבוד לשאר.

ביולוג ירושלמי ו-Tim_Duncan אוהבים את זה.
  13. גרהם

גרהם משתמש בכיר

לדעתי התלונות מגיעות משתי סיבות עיקריות.
    האחת, מחירי הדיור. קשה פסיכולוגית לאנשים להפנים שלא יגיעו לעולם לדירה בבעלות ושלילדיהם לא תהיה דירה בבעלות. זה שונה מהדורות הקודמים.
    השניה, השוואה לחברים שהיגרו (בדרך כלל לקנדה ולא לניגריה). לישראלים הוצאות בטחון ומספר ילדים כמו בעולם שלישי, פריון כמו בתחתית עולם ראשון, אוכלוסיה עצומה שתורמת מעט מאד כלכלית, ומצפים לשרותים ציבוריים כמו במדינות אליהן היגרו חבריהם ומחירים כמו במדינות עם מאות מיליוני צרכנים. זה לא יכול לקרות.

14. Benjamin Willard

מה זה עלה, בהשוואה למה?
    אתה מודע למרכיבי החישוב? כי הם לא בדיוק מייצגים....
    לגור בערים אורבניות צפופות זאת האופציה הכי רווחית, זולה, ואקולוגית.
    איך אנשים מעיזים לשאוף לרמת חיים גבוה?!?! אין להם בושה?!??!!!!!????
    אצל מי? למה זה רע? אולי זה בכלל יותר קשור בריבית הנמוכה?

15. DavidA

DavidA משתמש בכיר

אתה לא מכיר הרבה גרמנים אני מניח.

16. amit

amit משתמש בכיר

האמת נמצאת איפשהו באמצע.
    כשהשכר הממוצע כמעט 11,000 שח ,סביר ביותר ללכת לבית קפה פעם בשבוע ולשלם 60 שח לראש.
    לקחת הלוואה ולקנות רכב חדש זה הרבה פחות סביר.

17. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

אפשר לבחון את נתון השכר הממוצע יותר לעומק כמו פה.
    אני אצטט:
    "יהודים שאינם חרדים מרוויחים בממוצע 15,235 שקלים לחודש, נשים יהודיות שאינן חרדיות מרוויחות 9,928 שקלים. תלוש המשכורת הממוצע של גברים ערבים בישראל עומד על 8,552 שקלים, ועדיין מדובר על שסכום גבוה בהרבה מזה של נשים ערביות - 5,791. גברים חרדים מרוויחים 8,467 שקלים, לעומת נשים חרדיות שמכניסות כל חודש 7,527 שקלים."

עכשיו נוסיף גם את אוכלוסיית האתיופים לעניין:
    ". גבר ממוצא אתיופי מרוויח 9,146 שקלים בחודש, לעומת 16,928 שגורף מקבילו היהודי שאינו חרדי. תלוש השכר הממוצע של ישראלית אתיופית עומד על 6,351, לעומת 10,780 ליתר הנשים היהודיות שאינן חרדיות"

כמה חרדים, ערבים או אתיופים אתה רואה בבתי הקפה סביבך? כמה כאלו אתה רואה שרוכשים מכוניות חדשות?
    האם האנשים שאתה רואה סביבך בבתי הקפה באמת מרוויחים בממוצע 11k?

efrat, Fitch, hommie ו-5 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  18. Benjamin Willard

מציע לדבר על שכר חציוני ולא ממוצע...

מדוע לא?
    בסביבת ריבית אפסית, לחיות מאשראי, זה לא מופרך. ביחוד אם זה מעלה את רמת החיים שלך, או את כושר ההשתכרות שלך בצורה משמעותית...

19. amit

amit משתמש בכיר

כי ערך הרכב החדש צונח בחדות ואתה מפסיד סכום גבוה תוך 3 שנים.
    קח את האשראי וקנה בו נכסים .

20. amit

amit משתמש בכיר

מה השכר החציוני לאותם לא חרדים ,לא ערבים ולא אתיופים -אותם אתה רואה בבתי הקפה?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.