• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

זוג באמצע הדרך

amigo

משתמש רשום
דירוג
17
אחרי הרבה התלבטויות אם לשתף, החלטתי להעלות כאן יומן מסע, בעיקר כי אנחנו בנקודת זמן שצריכים הכוונה, וגם מתוך תקווה שאולי גם אחרים במצב דומה (בלי עזרה מהמשפחה ולא בהייטק) יוכלו להרוויח מהדיון.

אנחנו זוג באמצע שנות השלושים + 2, התחלנו מאפס ומרגישים שהתקדמנו טוב, אבל לא באמת מבינים את העולם הפיננסי, והגענו לנקודה שממנה הדרך לא ממש ברורה.

בשנים הראשונות לא הרווחנו הרבה אבל חסכנו כ-50% מההכנסה. נסענו בתחב"צ או ברכבים ישנים ואמינים, גרנו בדירה פחות טובה אבל בסביבה טובה, לא הוצאנו הרבה על בילויים ביומיום אבל טסנו לחו"ל מדי פעם. בתקופה הזו חסכנו 650,000 ₪ להון עצמי לרכישת דירה. מאז שהילדים נולדו אנחנו חוסכים כ-30% מההכנסה (10,000 ₪ בחודש, לא כולל פנסיות וקה"ש).

בעבר השקענו בשוק ההון דרך הבנק, בצורה לא מסודרת, ובהתחלה בלי להבין כמעט כלום. באופן לא מפתיע – לא ממש הרווחנו אבל גם לא הפסדנו. בשנים האחרונות אני קורא הרבה את הבלוג והפורום אבל עדיין יש לי פערים בהבנה, הדיונים המעמיקים פה עוברים לי מעל הראש, ובכל פעולה של קניה/מכירה אני מרגיש שאני לא מבין עד הסוף מה אני עושה ומה אמור לעשות.

לפני כמה שנים זכינו במחיר למשתכן וזה לגמרי שינה את המצב הכלכלי שלנו (לא ברורים לי הדיונים בשאלה אם להירשם להגרלות). הדירה שווה היום כ-3 מיליון ₪ והמשכנתא היא כ-650,000 ₪. מבחינתנו הדירה הזו אמורה לכסות את הוצאות הדיור שלנו גם בעתיד.

תיק השקעות – 200,000 ₪ מושקעים עצמאית דרך מיטב דש, הרוב במדדים אבל ההשקעה לא אופטימלית והייתי שמח אם מישהו היה עוזר לנו לעשות סדר. עוד 100,000 ₪ בקופת גמל להשקעה (0.8% דמי ניהול) בגלל החשש להחליט לבד במה להשקיע.

אנחנו עובדים בעבודות שאנחנו אוהבים ורואים את עצמנו ממשיכים לעבוד בהן, אבל רוצים להרשות לעצמנו לרדת למשרה חלקית. לפי התכנית זה אמור לקרות עוד כמה שנים: תיק ההשקעות יתקרב למיליון ₪, קרנות הפנסיה יגדלו, וההכנסה האפשרית ממשרה חלקית תעלה על ההוצאות.

כרגע אנחנו מתלבטים לגבי המשך הדרך, וההתלבטויות הן בעצם זוויות שונות של אותה שאלה:

א. ההתנהלות הפיננסית שלנו לא רעה אבל בהרבה מובנים "חצי כח" (למשל, לא קראתי אף ספר על השקעות או התנהלות פיננסית). עד היום זה האיזון שהתאים לי ואני לא יודע אם השקעה נוספת שווה את המאמץ.

ב. ככל שאנחנו מתקדמים, החיסכון של כל שקל נראה פחות חשוב. שינוי במחירי הדירות או בשוק ההון משפיעים הרבה יותר מההחלטה אם לצאת לאכול בחוץ, וזה מוריד את המוטיבציה לחסוך (אם זה נשמע כמו "אין סיכוי לקנות דירה אז למה בכלל לחסוך" אז אנחנו לא שם).

ג. קצב התקדמות ליעד – האם לחסוך עכשיו יותר (להרויח יותר ולהוציא פחות) ולהגיע ליעד יותר מהר (או ליעד יותר שאפתני שבכלל לא חייבים לעבוד), או להמשיך להתקדם בקצב הנוכחי. ההתלבטות נובעת גם מזה שבפועל ההשקעות שלנו לא מניבות תשואה שמעודדת חיסכון אגרסיבי.

יכול להיות שהתשובה היא אינדיבידואלית ומתמצה בבחירה אישית איך לחיות, אבל נשמח לשמוע דעות ומחשבות ברמת המאקרו, ואולי בהמשך גם לשתף ברמת המיקרו (הוצאות-הכנסות-תיק השקעות). תודה רבה :)

תודה על השיתוף.

הכל שאלה של מטרות.
רוצים להרשות לעצמנו לרדת למשרה חלקית
זו המטרה?

אם תגדירו מטרה ויעדים יהיה אפשר לגזור את המשמעויות מבחינה פיננסית. מצבכם הכלכלי טוב, בסך הכול, וכרגע אתם במצב שיוט של טייס אוטומטי כמו שזה נראה.

כמה שאלות שיוכלו לעזור לכם להתכוונן:
1) רוצים לפרוש מוקדם?
2) רוצים לעזור לילדים בסכום מוגדר?
3) יודעים מה ההכנסה הרצויה בפרישה?
4) יודעים מה רוצים לשנות מבחינה פיננסית אם בכלל?

וכמה הערות צד:
קופת גמל להשקעה כשיש תיק עצמאי זה בזבוז כסף גדול מאוד. לא כדאי. קופת גמל להשקעה זה כלי גרוע מאוד ויקר להחריד.

א. ההתנהלות הפיננסית שלנו לא רעה אבל בהרבה מובנים "חצי כח" (למשל, לא קראתי אף ספר על השקעות או התנהלות פיננסית). עד היום זה האיזון שהתאים לי ואני לא יודע אם השקעה נוספת שווה את המאמץ
אם זה מפריע לך, תשנה, אם לא, אז לא.

ב. ככל שאנחנו מתקדמים, החיסכון של כל שקל נראה פחות חשוב. שינוי במחירי הדירות או בשוק ההון משפיעים הרבה יותר מההחלטה אם לצאת לאכול בחוץ, וזה מוריד את המוטיבציה לחסוך
אשליה נפוצה. רמת ההוצאות היא בשליטתך, מחירי הדירות או המחירים בשוק ההון לא. כתוצאה מכך, רמת ואחוז החיסכון הם המשתנה היחיד שחשוב. אם אתה מרגיש חוסר הלימה בין אחוז החיסכון לרמת ההוצאות ("רמת החיים") שאתה רוצה להיות בה תטפל בה, מצב המחירים במשק לא קשור.

ג. קצב התקדמות ליעד – האם לחסוך עכשיו יותר (להרויח יותר ולהוציא פחות) ולהגיע ליעד יותר מהר (או ליעד יותר שאפתני שבכלל לא חייבים לעבוד), או להמשיך להתקדם בקצב הנוכחי. ההתלבטות נובעת גם מזה שבפועל ההשקעות שלנו לא מניבות תשואה שמעודדת חיסכון אגרסיבי
שוב, תלוי במטרות. גם כאן, אתה קושר בין התשואה לאחוז החיסכון. אלו שני צדדים של אותו מטבע שנקרא כמה יש לי בכיס, אבל אחד בשליטתך ואחד לא. תתמקד בזה שאתה שולט בו ותתעלם מהשני כל עוד הקצאת הנכסים שלך מותאמת לסיבולת הסיכון שלך.

תודה רבה!

הכל שאלה של מטרות.
זו המטרה?
כן. לא מעוניינים להפסיק לעבוד אלא רק להוריד אחוז משרה.
1) רוצים לפרוש מוקדם?
חלקית
2) רוצים לעזור לילדים בסכום מוגדר?
אין לנו שאיפה כזו. אם יהיה - נעזור.
3) יודעים מה ההכנסה הרצויה בפרישה?
רוצים להכניס (במשרות חלקיות) ולהוציא 15,000 ש"ח.
4) יודעים מה רוצים לשנות מבחינה פיננסית אם בכלל?
לא יודעים... פתוחים לשמוע עצות והצעות. היינו שמחים לדעת שתיק ההשקעות בנוי נכון. אולי צריך לשלם למישהו בשביל זה.
וכמה הערות צד:
קופת גמל להשקעה כשיש תיק עצמאי זה בזבוז כסף גדול מאוד. לא כדאי. קופת גמל להשקעה זה כלי גרוע מאוד ויקר להחריד.
הנקודה הזו קשורה ליתר השאלות. אני יודע שזה נכון בתיאוריה, אבל בתכל'ס אצלי בתיק השקעות עצמאי ובקופ"ג התשואה זהה. הניסיון שלי כמובן מוגבל לשנים האחרונות, אבל אני לא מספיק סומך על עצמי כדי לנהל את כל התיק בעצמי. להמחשה, אם אני סוגר עכשיו את הקופ"ג אני קונה קרן מדדית (סנופי/גלובלי), ואני ממש לא בטוח שזה עדיף.

כן. לא מעוניינים להפסיק לעבוד אלא רק להוריד אחוז משרה.
אפשרי במקצוע שלך?
לעיתים צריך לנווט כמה שנים מראש כדי להגיע למקום בו זה אפשרי.
אין לנו שאיפה כזו. אם יהיה - נעזור.
אני מניח לפי הגיל שלכם שהילדים קטנים. השאלה הזו (כמו כל שאלה בקשר לילדים) נראית אחרת עם הזמן.
קח בחשבון שעזרה היא לא רק מאות אלפים לדירה, אלא גם לימודים (100K + לבין תחומי, הרבה יותר מזה בחו"ל) או הוצאות שקשורות לילד / בוגר בגלל דברים רעים או טובים בהם הוא חריג.
אם אני סוגר עכשיו את הקופ"ג אני קונה קרן מדדית (סנופי/גלובלי), ואני ממש לא בטוח שזה עדיף.
גם אם יש מי שיודע להכות את המדד העולמי, הוא כנראה לא עובד בקופת הגמל שלך.
אבל, בשוק ההון פסיכולוגיה זה המון (אולי העיקר). אם אתה לא סומך על עצמך, יש יותר סיכון שתעשה טעות בגלל שנאת סיכון, אופוריה או כל הטיה פסיכלוגית אחרת שאתה אולי כלל לא מודע לה בניסיון הנוכחי שלך. תמשיך ללמוד, תשווה תשואות, תשתף את בת הזוג ולאט לאט יהיה לך ביטחון בניתוק מה"מומחים".

אפשרי במקצוע שלך?
לעיתים צריך לנווט כמה שנים מראש כדי להגיע למקום בו זה אפשרי.

אני מניח לפי הגיל שלכם שהילדים קטנים. השאלה הזו (כמו כל שאלה בקשר לילדים) נראית אחרת עם הזמן.
קח בחשבון שעזרה היא לא רק מאות אלפים לדירה, אלא גם לימודים (100K + לבין תחומי, הרבה יותר מזה בחו"ל) או הוצאות שקשורות לילד / בוגר בגלל דברים רעים או טובים בהם הוא חריג.

גם אם יש מי שיודע להכות את המדד העולמי, הוא כנראה לא עובד בקופת הגמל שלך.
אבל, בשוק ההון פסיכולוגיה זה המון (אולי העיקר). אם אתה לא סומך על עצמך, יש יותר סיכון שתעשה טעות בגלל שנאת סיכון, אופוריה או כל הטיה פסיכלוגית אחרת שאתה אולי כלל לא מודע לה בניסיון הנוכחי שלך. תמשיך ללמוד, תשווה תשואות, תשתף את בת הזוג ולאט לאט יהיה לך ביטחון בניתוק מה"מומחים".
הערות חשובות, תודה רבה!
בניתי את היכולת לעבוד במשרה חלקית, מסכים שצריך לנווט לזה.
אני לא חושב שקופת הגמל שלי מוצלחת במיוחד (אפילו לא יודע אם יש דבר כזה), ועדיין ממה שאני רואה בעיניים - התשואה לא פחות טובה מהמדד. לצורך הדיון הסתכלתי על התשואה הממוצעת של 5 קופ"ג מנייתיות בשלוש שנים האחרונות והתשואה הממוצעת היא 30% לעומת 17% תשואה במדד עולמי (בלקרוק). אולי טעיתי, ואני בטח לא מתיימר לטעון טענות כלליות, אלא רק להסביר את הנטיה הנוכחית שלי "לפזר סיכון" ולהפקיד חלק מהסכום בקופ"ג (ולו מסיבות פסיכולוגיות כמו שכתבת).

ממה שאני רואה בעיניים - התשואה לא פחות טובה מהמדד.

אתה מתמקד בתשואה ומתעלם מהעמלות.

אם קופת הגמל עושה תשואה זהה לתיק ההשקעות הפרטי תסיים עם פחות כסף בגלל דמי הניהול הגבוהים בקופת גמל.

תיק השקעות – 200,000 ₪ מושקעים עצמאית דרך מיטב דש, הרוב במדדים אבל ההשקעה לא אופטימלית והייתי שמח אם מישהו היה עוזר לנו לעשות סדר

יעזור אם תפרט את מבנה התיק הכולל שלך. כלומר מה יש בקופת גמל, מה יש בקרנות השתלמות ופנסיות ומה יש במיטב דש.

קופ"ג - 100K - מסלול 50% מנייתי 50% כללי
קה"ש - 100K מנייתי
פנסיות (ביחד) - 750K - מתוכם 75% מנייתי

מיטב דש - 200K
התפיסה הכללית היא השקעה לטווח ארוך (20 שנה) ולכן בעיקר במדדי מניות. מודה מראש שאין הבנה מעמיקה מאחורי כל רכיב ובטח יש מה לשפר:
40% עולמי (1159235 + 5124573) (לא יודע למה שתיהן...)
20% ארה"ב (1159250)
5% מדינות מתפתחות (1159169)
15% ק"נ מנוהלת 80-20 - דמי ניהול 0.75% (5125950) כמו בקופ"ג - נובע מחוסר ביטחון, אבל בשורה התחתונה התשואה לא פחות טובה מהמדדים ואני מניח שהסיכון נמוך יותר כי יש רכיב אגח"י
10% אג"ח - שקלי ובדירוג גבוה (5122973 + 5129002)
10% דיבידנד (5123443)

משכנתא של 650K - ריבית סביב 2% (מתוכם 250K צמודים לפריים/מדד - אפשר לפרוע בלי קנסות)

בקופת גמל להשקעה (0.8% דמי ניהול) בגלל החשש להחליט לבד במה להשקיע
אנחנו עדיין מחליטים לבד במה להשקיע כשאנחנו בוחרים את המסלול של הקרן. פסיכולוגית חלקנו מרגישים "מוגנים" כי זו קופת גמל.

הגישה בפורום היא שקופגל"ה יקרה ולא יעילה ועדיף לנהל את ההון המנייתי באמצעות קרן סל זולה. בכל מקרה ממליץ לך לעשות קולות של עוזב - כדי שיוזילו לך את דמי הניהול.

אנחנו עדיין מחליטים לבד במה להשקיע כשאנחנו בוחרים את המסלול של הקרן. פסיכולוגית חלקנו מרגישים "מוגנים" כי זו קופת גמל.

הגישה בפורום היא שקופגל"ה יקרה ולא יעילה ועדיף לנהל את ההון המנייתי באמצעות קרן סל זולה. בכל מקרה ממליץ לך לעשות קולות של עוזב - כדי שיוזילו לך את דמי הניהול.
ניסיתי לא מזמן ולא הצלחתי :( אולי באמת אעבור

משכנתא של 650K - ריבית סביב 2% (מתוכם 250K צמודים לפריים/מדד - אפשר לפרוע בלי קנסות)
אתה בטוח שזו הריבית שלך בפועל?
בחלק צמוד הפריים גם אם השגת p-1% זה כבר עומד על 3.25% ובמגמת עלייה.

להחזיק הלוואה צמודה למדד ביד אחת ולהשקיע באגח עצמאית וגם דרך קופת גמל להשקעה ביד בשנייה זה הפסד וודאי.

קופ"ג - 100K - מסלול 50% מנייתי 50% כללי
קה"ש - 100K מנייתי
פנסיות (ביחד) - 750K - מתוכם 75% מנייתי

מיטב דש - 200K
התפיסה הכללית היא השקעה לטווח ארוך (20 שנה) ולכן בעיקר במדדי מניות. מודה מראש שאין הבנה מעמיקה מאחורי כל רכיב ובטח יש מה לשפר:
20% ארה"ב (1159250)
15% ק"נ מנוהלת 80-20 - דמי ניהול 0.75% (5125950) כמו בקופ"ג - נובע מחוסר ביטחון, אבל בשורה התחתונה התשואה לא פחות טובה מהמדדים ואני מניח שהסיכון נמוך יותר כי יש רכיב אגח"י
10% דיבידנד (5123443)

הפילוסופייה שמשקיעים רבים בפורום פועלים לפיה היא להיצמד למשקל השוק. כך לדוגמה אם ארצות הברית מהווה כ60% מהשוק תשקיע בה ב60% מהחלק המנייתי. אם ההמזרח התיכון שווה כ0.2% מהשוק זה מה שמשקיעים בו וכו'.

הגיוני לבחור במשקלים שונים רק אם יש לך מידע שאין לשאר המשקיעים שמסביר למה מדינה / סקטור ספציפי הולכים להוביל. אחרת האסטרטגיה ההגיונית היא להיצמד למשקל השוק.

רשמת כאן את פירוט ההשקעות שלך במיטב ד"ש. חשוב שתזכור שיש לך תיק השקעות אחד ולהסתכל על כולו בהתאם. נסה לערוך חישוב מסודר של סך המניות וסך האג"ח בכל כלי ההשקעה שלך (כולל פנסיות קרנות השתלמות וכו'). האם אחוז המניות מתאים לטווח ההשקעה וסיבולת הסיכון שלך? האם הוא אגרסיבי מספיק? אגרסיבי מידי?

כאן תוכל לראות את פירוט משקלי השוק של מדינות שונות בשוק. לצורך העניין ארצות הברית מהווה 63% מהשוק ואתה משקיע בה כ20% (קשה לי לדעת בוודאות כי כאמור רשמת כאן רק את ההשקעה במיטב ד"ש). האם יש סיבה ספציפית שבשלה אתה משקיע בארצות הברות כ1/3 ממשקל השוק שלה?

שורה תחתונה תעשה סדר בכל תיק ההשקעות שלך. תחליט מה טווח ההשקעה שלך (כלומר עוד כמה שנים תצטרך את הכסף) ומה סיבולת הסיכון שלך (כלומר כמה מהתיק תוכל לראות צונח בנפילה בבורסה בלי להיכנס לפניקה ולמכור) ובהתאם לנתונים האלו תוכל לחשוב על אחוז המניות / אג"ח בתיק ההשקעות שלך.
חשוב שתתמקד. ההחלטה על כמות המניות / אג"ח הרבה יותר חשובה מההחלטה על סוג הניירות הספציפים שתקנה.

אחרי שתחליט על זה אפשר להחליט על ניירות ספציפים להשקיע דרכם. אפשר לבנות תיק השקעות מפוזר וזול עם 2-3 ניירות. זה הופך אותו לקל בהרבה למעקב ותחזוקה.

כמובן לא יעוץ ולא המלצה. עשרת אלפי קופים השתלטו לי על המחשב ואחרי שנמאס להם לכתוב את שייקספיר הם החליטו להשאיר תגובות בפורום הסולידית.

נערך לאחרונה ב:
כאן תוכל לראות את פירוט משקלי השוק של מדינות שונות בשוק. לצורך העניין ארצות הברית מהווה 63% מהשוק ואתה משקיע בה כ20%
לא נראה לי נכון. 20% ארה"ב אבל גם 40% עולמית שמתוכה כמו שכתבת 63% ארה"ב - כבר הגענו ל-45% ארה"ב. מניות דיבידנד גם הן בחלקן (אני מנחש) אמריקאיות. ארה"ב צריכה להיות 63% מהפלח המנייתי, לא מהתיק כולו, כך שנראה לי שהיא בייצוג יתר.

לא נראה לי נכון. 20% ארה"ב אבל גם 40% עולמית שמתוכה כמו שכתבת 63% ארה"ב - כבר הגענו ל-45% ארה"ב. מניות דיבידנד גם הן בחלקן (אני מנחש) אמריקאיות. ארה"ב צריכה להיות 63% מהפלח המנייתי, לא מהתיק כולו, כך שנראה לי שהיא בייצוג יתר.

כפי שכתבתי קשה לי להבין מה מבנה התיק.

אבל אני מניח שאם יש לך מוצר עולמי אפשר להתעלם ממנו בחישוב כיוון שהוא מחזיק ביחס מאוזן מניות מכל העולם.

אמתין שפותש יכתוב פירוט מסודר של כלל המוצרים שהוא משקיע בהם.

לימודים (100K + לבין תחומי, הרבה יותר מזה בחו"ל)
השכלה גבוהה בגרמניה ושוויץ ניתנת פרקטית בחינם, אני בטוח שיש עוד מדינות שלא שמעתי עליהן.
יש אוניברסיטאות חינמיות גם בארה"ב (שהן טובות, אפילו יותר מהאונ' בארץ).
אם יש אזרחות זרה, אז יש עוד המון אופציות כמובן..

גם בארץ, די חינם (לא כמו הגרמנים, אבל עדיין).

המחיר של השכלה ב2022 שואף ל0, אם אתה מחפש סמלי סטטוס וכבוד, אז תצטרך להוציא עשרות אם לא מאות אלפי דולרים, אבל ההשכלה שלך לא תהיה טובה יותר רק כי הוצאת יותר כסף על לימודים.

כפי שכתבתי קשה לי להבין מה מבנה התיק.

אבל אני מניח שאם יש לך מוצר עולמי אפשר להתעלם ממנו בחישוב כיוון שהוא מחזיק ביחס מאוזן מניות מכל העולם.

אמתין שפותש יכתוב פירוט מסודר של כלל המוצרים שהוא משקיע בהם.
אז מן הסתם גם החברות שאתה משקיע בהן צריכות להתחלק אחרת לפי אפיקי הרווח שלהם.
לצורך העניין אני לא חושב שמניית מטא או גוגל אלו מניות שהן "חלק מהשוק האמריקאי" באותה צורה שמניות כמו BoA וWalmart הן "חלק מהשוק האמריקאי".

המחיר של השכלה ב2022 שואף ל0, אם אתה מחפש סמלי סטטוס וכבוד, אז תצטרך להוציא עשרות אם לא מאות אלפי דולרים, אבל ההשכלה שלך לא תהיה טובה יותר רק כי הוצאת יותר כסף על לימודים.
זה לא היה העיקר בתגובה כי קשה לדעת כמה כסף יעלה חינוך גבוה של תינוק שעכשיו נולד.
אבל אם כבר נכנסת לזה, אז הלימודים במוסדות המובילים בעולם הם רחוקים מאד מלהיות חינם ויש סטטיסטיקות שמצביעות על הצלחת הבוגרים שלהם (אולי ישתנה בעשורים הבאים, לא יודע). ולימודים בחו"ל עולים המון כסף גם אם הולכים למוסד בו פורמלית שכר הלימוד נמוך, כי בדרך כלל אסור או קשה (חוקית או מעשית) לעבוד במקביל. נדמה לי שקראתי באיזה מקום שלימודי רפואה זו הוצאה של כחצי מליון ש"ח.

נערך לאחרונה ב:
ובטח יש מה לשפר:
20% ארה"ב (1159250)
10% דיבידנד (5123443)
נראה לי די בלאגן. שום דבר ממש נורא, אבל לא אופטימלי.
הדרך הפשוטה להשיג פיזור היא קרן עולמית אחת. אם רוצים משקל יתר לאיזור מסוים (נגיד ארה"ב) אפשר לקנות קרן ספציפית בנוסף. אבל זה לא מגדיל את הפיזור אלא מקטין אותו.

קרן 80/20 זה דבר שאני לא מבין. לגמרי לגיטימי וטוב לשלב אג"ח ומניות, אבל למה לא לקנות קרן 100% מנייתית וקרן 100% אג"ח, ביחס שמתאים לכם? בנוסף, הקרן הזאת מושקעת הרבה באג"ח קונצרני ישראלי. אני ממש לא מומחה אבל רוב המשתתפים בפורום תומכים בשילוב מניות עם אג"ח ממשלתי, לא קונצרני. באג"ח קונצרני הסיכון קרוב למניות, אבל התשואה נמוכה יותר.

לגבי מניות דיבידנד יש ויכוח ארוך. אני לא רואה בהן טעם אלא אם יש לכם סיבה ספציפית. אם אתם מכניסים כסף חדש לתיק ואין לכם צורך בתזרים, אני לא רואה סיבה למניות דיבידנד.

זה לא היה העיקר בתגובה כי קשה לדעת כמה כסף יעלה חינוך גבוה של תינוק שעכשיו נולד.
אבל אם כבר נכנסת לזה, אז הלימודים במוסדות המובילים בעולם הם רחוקים מאד מלהיות חינם ויש סטטיסטיקות שמצביעות על הצלחת הבוגרים שלהם (אולי ישתנה בעשורים הבאים, לא יודע). ולימודים בחו"ל עולים המון כסף גם אם הולכים למוסד בו פורמלית שכר הלימוד נמוך, כי בדרך כלל אסור או קשה (חוקית או מעשית) לעבוד במקביל. נדמה לי שקראתי באיזה מקום שלימודי רפואה זו הוצאה של כחצי מליון ש"ח.
סטטיסטיקות הצלחה זה לא מספיק מידע, כי להכנס לחובות של 200 אלף דולר בשביל להרוויח 30 אחוז יותר זה לא רווחי עד שלב מאוחר מאוד בחיים.

יחס העלות תועלת של אוניברסיטאות זולות יכול להגיע לשמיים בזכות סבסוד ציבורי (ואם זה סבסוד של ציבור אחר, בכלל ברכה).

לגבי הטענה שהעלות לא ידועה:
נכון, מעניין מה הדרך הכי חכמה לגדר את הסיכון הזה..

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z בת זוג אמריקאית כנהנית בחשבון מיסים 4
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11
O מס רכישה בדירה של בן זוג אחד עם הסכם ממון מיסים 18
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
נגב איך מסתדר בן זוג הייטקיסט של קרייריסטית שקיבלה משרה בארה"ב מבחינת ויזת עבודה ומיסים? מיסים 13
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
I חשבון השקעות משותף לבני זוג צעירים - ברוקר נפרד? איך לפזר? שוק ההון 0
G זוג פנסיונרים עם 600 אש"ח - איך שומרים על הערך בתקופת אינפלציה? שוק ההון 16
M זוג צעיר - אפיקי השקעה אפשריים? נדל"ן 3
צ חשבון בנק משותף - זוג לקראת חתונה צרכנות פיננסית 7
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
ישראלי מצוי זוג אזרחים אירופאים עם נכות - מעבר לחו״ל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
י לאקונה? רווחי הון קטין, ובן זוג רשום מיסים 9
R חובת דיווח על הוצאת כספים לחו"ל לבני זוג מיסים 1
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
ה בת זוג סולידית אוף טופיק 41
MaorRocky זוג שמתחתן בקרוב עם הון של 300K שח, מתלבט איך לתכנן את העתיד הפיננסי הקרוב שוק ההון 4
L הכנסות משקי בית (זוג) מיגיעה אישית בשנת 2022 ממוצע חודשי פוסטים מאיכות נמוכה 24
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
B גרין קארד לבן זוג - תזמון מועד ההגירה אוף טופיק 3
ב זוג שמנסה לחיות בחיסכון יומני מסע אישיים 32
ה הגשת בקשה להחזר מס- זוג נשוי מיסים 6
C בת זוג נוסעת לחו"ל ותשתמש בכרטיס אשראי שעל שמי, זה בעייתי? צרכנות פיננסית 25
O הפעלת ביטוח נסיעות לחו"ל - אופן התייחסות חב' הביטוח לבן/בת זוג לצורך כיסוי הוצאות צרכנות פיננסית 3
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
E לגור ביחידת דיור אצל ההורים של הבת זוג? אוף טופיק 133
D זוג בני 30 רוצים לקפוץ לבריכה, אבל חוששים יומני מסע אישיים 6
I העברת הקלת מס (ביטוח חיים) בין בני זוג מיסים 7
1337justme שימוש באשראי של בן הזוג (זוג נשוי) צרכנות פיננסית 38
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
ש בן זוג לא עובד, שאלה בטופס 101 מיסים 2
ע זוג פורשים יומני מסע אישיים 12
S פקדון/השקעה סולידי עבור זוג מבוגר לפני גמלאות שוק ההון 1
K זוג בתחילת הדרך - הכל פתוח יומני מסע אישיים 56
unrealx מימון נדל"ן עם בת זוג נדל"ן 16
M ביטוח רכב - מי מוגדר "נהג עיקרי" כשיש זוג שחולק רכב? צרכנות פיננסית 21
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
B חישוב החזר מקסימלי למשכנתא - דירה רשומה על שם בן זוג יחיד נדל"ן 1
deussex המלצה למצלמות אבטחה לבית עלות טובה מול תועלת (זוג/שלוש מצלמות + מנגנון מקליט) אוף טופיק 19
ש איחוד קרנות השתלמות לבני זוג פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 12
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7

נושאים דומים

Back
למעלה