• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך החיים במושבות וקיבוצים?

מישהו

משתמש רשום
דירוג
3
אני גדלתי, לצערי, בעיר הגדולה. לא מכיר את כל המושבים והקיבוצים ושאר המקומות העניים האלה שמעולם אפילו לא שמעתי על קיומם עד לפני כמה חודשים.
ממה שקראתי נשמע שגם המקומות הלא מאוד עשירים או עניים (נניח, מועצות מקומיות) בארץ הם פחות או יותר כמו ערים, ככה שאין לי עניין לדון עליהם פה,
אלא רק על מושבות וקיבוצים.
בזמן האחרון אני משוחח עם כל מיני בעלי בתים שמפרסמים מודעות ברשת לכל מיני בתים (ענקיים) להשכרה במושבות וקיבוצים שמספרים לי כל מיני מידע הזוי על הבתים והחיים במקומות האלה בכלל. הייתי שמח לקבל גם קצת מבט אחר על איך החיים שם נראים.

ואני לא פונה אל כל מי מכם שאולי ביקר בכמה מושבות וקיבוצים וקרא על זה קצת וחושב שהוא הבין מזה משהו - אני מדבר על מי שממש חי במקומות האלה למשך, נניח, לפחות שנה אחת בחייו. אשמח לשמוע איך היו החיים שלכם שם מהיבטים מסוימים.

אז אני אשמח להבין איך החיים במקומות האלה נראים, על סמך הניסיון שלכם, כלומר, של מי שכבר חי שם (אני מבקש מכל מי שלא - לא לדבר על סמך מה ששמעתם על המקומות האלה. זה לא מעניין אותי), מהיבטים כגון למשל*:

- מה אנשים שם עושים בחיי היום יום? עובדים? מגדלים ילדים? עובדים בתחומים הקשורים ביצירת אוכל/בתים/מים?
- יש שם בכלל אנשים שמגדלים אוכל ובונים בתים שם? אם כן, האם הם מהווים חלק או כל אנשי היישוב?
- מקומות עבודה אני מניח שאין שם יותר מדי, אז איך אנשים שם מתפרנסים? רק מעבודות חקלאות ודברים כאלה?
- האדמה הפנויה שם היא חינם? או שצריך לקנות אותה?
- למה כדי להצטרף תמיד בעלי הבתים אומרים לי שצריך לעבור ועדת קבלה כזאת או אחרת?
- איך התושבים שם משיגים את האוכל שלהם? הם קונים אותו בכלל מאיפשהו? מזמינים משלוחים? קוטפים פירות וירקות מהשדות החקלאיים?
- למה שכר הדירה/בית שם כל כך גבוה? לא מצאתי שום דבר במחיר נמוך יותר מ 1,500 לחודש. אני כרגע גר בחיפה בדירה קטנה (שהיא דיר חזירים) ועולה פחות מזה. איך זה יכול להיות?
- זה רק אני או שאנשים שנולדים במושב/קיבוץ נוטים לעזוב אותו תמיד באיזשהו שלב?
- יש שם בכלל שירותים בסיסיים פחות - נגיד, כמו בתי ספר, חוגים, קופות חולים וכו'?
- שמעתי שיש ביישובים האלה אופי קצת קומונוסטי, כאילו מציבים לך נהלים ופעילויות משותפות עם שאר חברי היישוב שאתה מחוייב לעשות כדי לחיות שם. זה נכון? באיזה נהלים מדובר?
- עובדים שם בכלל? ואם כן בכלל מרוויחים מזה כסף? או שזה יותר דומה ללחיות חיי הישענות עצמית ו off the grid?
- שמעתי בכל מיני כתבות ברשת, שהרבה פעמים כל מיני עובדי מדינה באים ועושים בעיות למושבים והקיבוצים כאילו כדי להכריח אותם לפרק את המקומות האלה משום שלטענתם המקומות העניים האלה מתנהלים בצורה לא חוקית - למשל, כי הם לא משלמים ארנונה ומיסים כמו שצריך על האדמה שלהם, ועוד מיליון ואחד סיבות דומות. זה נכון?
- בעלי הבתים אמרו לי שיש כל מיני ועד צוות שם שאחראי על ניהול אדמינסטריבי על הקיבוץ. זה נכון? על איזה אנשי צוות אנחנו מדברים? (סתם לדוגמה, אחד אמר לי שיש אישה בקיבוץ כלשהו שאחראית על ניהול של האדמות שיש באותו קיבוץ)
- יש במקומות האלה בכלל קליטה לרשת סולולרית וראוטר לאינטרנט כמו שצריך?
- בהמשך לשאלות קודמות: האם התושבים שם נוטים לגדל את האוכל שלהם בעצמם ולבנות את הבתים שלהם בכוחות עצמם במקום לקנות?

* לפי ויקיפדיה, למרות שאני לא מסתמך עליה כמקור ידע, יש 265 קיבוצים ומושבות בארץ. לכן אנא ציינו את שם המושב/קיבוץ הספציפי בו הייתם כדי שהתשובה שלכם תהיה מוגדרת היטב.

תודה.

נערך לאחרונה ב:
רק מלקרוא את הטקסט שכתבת אפשר להבין שאתה טיפוס מעצבן. לא חושב שמישהו יקבל אותך לגור בקיבוץ (או בכל מקום אחר שיש בו וועדת קבלה)

אנחנו לא חייבים לך שום דבר

• אהבתי
Reactions: drx
אתה לא אמיתי

• אהבתי
Reactions: drx
שאלה מקדימה:
מה זאת אומרת, למה שלא תהיה קליטה סלולרית?

לגבי ראוטרים, קונים בחנות, או שוכרים או מקבלים מספק האינטרנט.
אם אתה מתכוון לפריסת תשתית קווית, אולי בארה"ב במקומות נידחים חסרה תשתית, אבל לא בארץ (חוץ מיישובים לא מוכרים).

בהערת אגב - לפני ההמשך - אני מאוד מאוד אשמח שלא יהיו כאן הסחות דעת והערות לא קשורות לנושא הדיון, כפי שכבר קרה כל הזמן בשרשור
אם אתה חי בישראל, מעל גיל 12 ולא מאובחן על הרצף, כדאי לך מאד להפגש עם איש מקצוע בתחום הטיפול הנפשי.
אני יודע איך זה נשמע, אבל לא נראה לי שיש דרך אחרת להסביר לך איך נראה מה שכתבת ועד כמה שזה בעייתי.
עריכה: בכנות אין כוונה לפגוע. טיפול זו לא קללה בעיני, אלא דרך לעזור לאנשים.

נערך לאחרונה ב:
@מישהו

קיבוצים ומושבים הם כמו כל מקום אחר בארץ.
אנשים אכן עובדים ומגדלים ילדים, יש גישה לאינטרנט ולרשת סלולרית, ורוב התושבים לא בונים את הבתים בעצמם וגם לא מגדלים את האוכל שהם צורכים למחיה.

* לפי ויקיפדיה, למרות שאני לא מסתמך עליה כמקור ידע, יש 265 קיבוצים ומושבות בארץ. לכן אנא ציינו את שם המושב/קיבוץ הספציפי בו הייתם כדי שהתשובה שלכם תהיה מוגדרת היטב.
יצא לי לפעמים לבקר במושב לצים, אבל כאן עניתי ברצינות.

בחייאת, מושבים, לא מושבות.

לא מכיר את כל המושבים והקיבוצים ושאר המקומות העניים האלה
יש קיבוצים עשירים (בעיקר במרכז). אמנם מעטים, אבל יש.

גרתי בקיבוץ 25 שנים.
- מה אנשים שם עושים בחיי היום יום? עובדים? מגדלים ילדים? עובדים בתחומים הקשורים ביצירת אוכל/בתים/מים?
- יש שם בכלל אנשים שמגדלים אוכל ובונים בתים שם? אם כן, האם הם מהווים חלק או כל אנשי היישוב?
- מקומות עבודה אני מניח שאין שם יותר מדי, אז איך אנשים שם מתפרנסים? רק מעבודות חקלאות ודברים כאלה?
עובדים ומגדלים ילדים כמו בכל מקום.
בונים בתים מחוץ לקיבוץ-זאת אומרת שכונה שנקראת ''הרחבה''.
עובדים בקיבוץ או מחוץ לקיבוץ.

- האדמה הפנויה שם היא חינם? או שצריך לקנות אותה?
- למה כדי להצטרף תמיד בעלי הבתים אומרים לי שצריך לעבור ועדת קבלה כזאת או אחרת?
לא יודעת לתת תשובה לגבי האדמה, כדאי לשאול במקום שאתה מעוניין לגור בו.
יש ועדת קבלה לקיבוץ אם אתה רוצה להיקלט כחבר קיבוץ. אם אתה רוצה לגור בהרחבה זה כבר דבר אחר.

- איך התושבים שם משיגים את האוכל שלהם? הם קונים אותו בכלל מאיפשהו? מזמינים משלוחים? קוטפים פירות וירקות מהשדות החקלאיים?
בכל קיבוץ (פחות או יותר) יש מכולת (סופרמרקט קטן).

- למה שכר הדירה/בית שם כל כך גבוה? לא מצאתי שום דבר במחיר נמוך יותר מ 1,500 לחודש. אני כרגע גר בחיפה בדירה קטנה (שהיא דיר חזירים) ועולה פחות מזה. איך זה יכול להיות?
כן זה המחיר פחות או יותר. אם הקיבוץ למשל נמצא בקרבת מכללה ואין במכללה מעונות, אז הקיבוצים יכולים לגבות סכומים לא נמוכים מסטודנטים, לדוגמה.
עם הזמן גם בפריפריה המחירים עולים.

- זה רק אני או שאנשים שנולדים במושב/קיבוץ נוטים לעזוב אותו תמיד באיזשהו שלב?
זה לא רק אתה, הרוב יוצאים מהקיבוץ לעיר כדי לחוות את החיים מחוץ לקיבוץ.

- יש שם בכלל שירותים בסיסיים פחות - נגיד, כמו בתי ספר, חוגים, קופות חולים וכו'?
כן אבל כדאי שיהיה לך רכב שם כי לא תמיד יהיה את כל השירותים שאתה צריך בקיבוץ.

- שמעתי שיש ביישובים האלה אופי קצת קומונוסטי, כאילו מציבים לך נהלים ופעילויות משותפות עם שאר חברי היישוב שאתה מחוייב לעשות כדי לחיות שם. זה נכון? באיזה נהלים מדובר?
אם אתה חבר קיבוץ והקיבוץ שיתופי (לא מופרט) יצפו ממך להשתתף בכל מיני אירועים וכו'. מניחה שזה לא תמיד קורה, אבל זה משהו שכדאי לקחת בחשבון.
מה שכן, חברים משלמים מיסים שונים לקיבוץ. אאל''ט גם תושבים (מי שלא חבר קיבוץ אלא גר בהרחבה) משלמים כל מיני מיסים.

- שמעתי בכל מיני כתבות ברשת, שהרבה פעמים כל מיני עובדי מדינה באים ועושים בעיות למושבים והקיבוצים כאילו כדי להכריח אותם לפרק את המקומות האלה משום שלטענתם המקומות העניים האלה מתנהלים בצורה לא חוקית - למשל, כי הם לא משלמים ארנונה ומיסים כמו שצריך על האדמה שלהם, ועוד מיליון ואחד סיבות דומות. זה נכון?
לא שמעתי על זה אף פעם.

- בעלי הבתים אמרו לי שיש כל מיני ועד צוות שם שאחראי על ניהול אדמינסטריבי על הקיבוץ. זה נכון? על איזה אנשי צוות אנחנו מדברים? (סתם לדוגמה, אחד אמר לי שיש אישה בקיבוץ כלשהו שאחראית על ניהול של האדמות שיש באותו קיבוץ)
כן -המזכירות. יש מנהל קהילה, גזבר ועוד.

יש במקומות האלה בכלל קליטה לרשת סולולרית וראוטר לאינטרנט כמו שצריך?
כן אבל אולי עדיף לעשות אינטרנט באופן פרטי אם אפשר. כן יש קליטה סלולרית. גם אם אין, מניידים את המספר לרשת שכן נקלטת, זה לא בעיה.

בהמשך לשאלות קודמות: האם התושבים שם נוטים לגדל את האוכל שלהם בעצמם ולבנות את הבתים שלהם בכוחות עצמם במקום לקנות?
לא, קונים הכל בסופר וקונים בתים כמו בכל מקום.

אנא ציינו את שם המושב/קיבוץ הספציפי בו הייתם כדי שהתשובה שלכם תהיה מוגדרת היטב.
אה, לא. ממש לא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
T הגדלת הוצאות לשיפור איכות החיים התפתחות אישית 36
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
N כיוון החיים של בן 24 התפתחות אישית 5
A צומת רבע החיים - שאיפות, הקרבות ואיזונים יומני מסע אישיים 17
G דיבדנדים כאמצעי לשיפור רמת החיים שוק ההון 14
Finfree עושים סדר...משפחה באמצע החיים יומני מסע אישיים 25
S עלייה ברמת החיים או חסכון פוסטים מאיכות נמוכה 12
צ ריבית דה-ריבית זה החיים :) יומני מסע אישיים 1
Y תרגילים פסיכולוגיים לשיפור החיים? אוף טופיק 9
L מחיר למשתכן באמצע החיים נדל"ן 65
הפרופסור תואר שני במדעי החיים התפתחות אישית 11
niceguy23 החסכונות בדולרים, החיים בשקלים שוק ההון 2
MichaelScott הלוואת גרייס לכל החיים נדל"ן 13
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R משפחה באמצע החיים וטעות אחת... יומני מסע אישיים 13
McMurphy האם לשמור על ביטוח החיים, למרות העלות הגבוהה, בשביל לשמור על אפשרות לקחת משכנתא? צרכנות פיננסית 5
חדש בשוק התייעצות בתחילת החיים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
Tsachi01 מה דעתכם על אורח החיים הסולדי בחברה החרדית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 541
R התלבטות בין תואר במדעי המחשב לבין מדעי המחשב ומדעי החיים התפתחות אישית 37
1337justme אז למה לא קצבה לכל החיים? שוק ההון 45
A הייטקיסט עם משפחה, באמצע החיים יומני מסע אישיים 30
J סדר בתוכנית לעתיד (קופ"ג, השתלמות, פנסיה וביטוחים להמשיך החיים ותיכנון סגירה המשכנתא מוקדם) צרכנות פיננסית 7
קירכהוף ערן זהבי - "החיים זולים - הפוזה עולה כסף" אוף טופיק 17
L כמה גולשים פעילים יש באתר? אשמח לדעתכם: איך אתם רואים את החיים אוף טופיק 87
M חשיבות מיקום ביטוח החיים? צרכנות פיננסית 3
א סקר ריבית מובטחת עד סוף החיים שוק ההון 20
Y ספר החיים או הכסף פוסטים מאיכות נמוכה 0
ERE בלי ה E השקעה בשוק ההון כדחיית החיים "לעתיד" לעומת תזרים מזומנים "עכשיו" מנדל"ן שוק ההון 12
ת רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה? אוף טופיק 305
ש צעיר ומבולבל, מהי מטרת החיים? אוף טופיק 62
A באמצע החיים יומני מסע אישיים 33
M ספר החיים או הכסף אוף טופיק 9
M מישהו ממשתתפי הפורום, יכול להעיד שהוא מרגיש שהוא מנצל וחווה את החיים במלואם? התפתחות אישית 63
ש התייעצות זוג נכים מעבר לשיפור רמת החיים מקרית גת לאשדוד. צרכנות פיננסית 12
חתול לילה הפסד פיננסי גדול עלול לקצר את החיים שוק ההון 6
adina החיים אחרי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
yossik איך אפשר לשלב את החיים המודרניים בעיר יחד עם שמירה על הטבע אוף טופיק 2
וולפסון האם למשהו יש את הספר "החיים או הכסף"? לא קיים בחנויות יותר אוף טופיק 26
H מחפשת את הדרך הנכונה להתחיל את החיים בשביל להגיע לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 49
מוריה איך יורדים ברמת החיים?? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
קרן דיון פילוסופי על החיים אוף טופיק 21
משה מאמר מעניין על החיים בחברה ללא עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
T עזרה לזוג צעיר בתחילת החיים של "הגדולים" יומני מסע אישיים 45
breezblock החיים בכפר לעומת העיר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 60
עומר תלאותי עם ביטוח החיים של חברת הראל צרכנות פיננסית 33
T התחלת החיים (הפיננסיים) שוק ההון 12
aziz החיים בקיבוץ: קבלת תושב או אותיות קטנות בחוזה יומני מסע אישיים 3

נושאים דומים

Back
למעלה