• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק שלי - ישראל/גרמניה

Rahash

משתמש בכיר
דירוג
844
היי כולם, רציתי לחלוק עמכם את התיק שלי, אשמח לשמוע הערות והצעות (ולא ייעוץ :) )

אני גר ועובד בגרמניה אבל יש לי גם כספים בישראל מה שהופך את התיק למעט מורכב, לפחות בעניין חישוב היחסים, מה נמצא איפה.

הטבת מס מלאה - השתלמות (34% מסך התיק)
S&P500 100%
מתנהל ב-IBI, דמי ניהול 0.48%
(ללא הפקדות, נכון להיום)

הטבת מס חלקית - גמל להשקעה (בהנחה והיא תשאר עד הפנסיה, זו הכוונה כרגע) (9%)
S&P500 - 50%
50% כללי
מתנהלת גם כן ב-IBI, דמי ניהול 0.55%
(למה כללי? שאלה טובה, אולי באמת אעביר את כל הכסף לסנופי. בכל מקרה זה לא המון כסף שם)

ללא הטבת מס - תחת חוקי המיסוי בגרמניה (15%)
39% MSCI World EUNL
Tec DAX EXS2 15%
Core DAX EXS1 9%
iShares Global AAA-AA Government Bond UCITS ETF IS0Z 37%
קצת מידע על החלק האגחי:
דמי ניהול 0.20%
תשואה לפדיון 0.85%
חשופה לדולר אמריקאי
מח"מ 9.68

הקופה הזו מתנהלת בDeGiro. אני מניח שעולה השאלה למה החשיפה הלא פרופורציונלית לגרמניה, והתשובה היא שאני חושב שאני מכיר את השוק הזה טוב ושפוטנציאל הצמיחה שלו גבוה יותר מכלל השוק.

מזומן (42%)
בעיקר יורו, קצת שקל

החלק המושקע מתוכנן לטווח ארוך, בתקווה עד הפרישה המוקדמת. אני מניח שאפחית מעט את הפרופורציה של המזומן עם הזמן לטובת התיק אצל הברוקר.

בנוסף, יש לי קרן פנסיה בישראל ששווה בערך כמו כל התיק למעלה, מנוהלת במיטב ד"ש עם דמי ניהול 0.01% מהצבירה, במסלול פאסיבי מדדי מניות (עשה תשואה שלילית ברבעון האחרון :O )
כמו כן דירה בברלין, ללא משכנתא.

איזונים לתיק בברוקר ייעשו באמצעות הפקדות רבעוניות

תודה למי שהגיע עד לכאן :)

נערך לאחרונה ב:
סתירה :)
תבדוק שלטווח הארוך דמי הניהול לא יאכלו לך את הטבת המס

נקודה טובה. מניח שהמתחרה הברורה כאן היא אינטרגמל עם 0.35%, ואולי באמת אעביר אליהם את הקרן (וגם את הגמל להשקעה)

בעיקר חששות של משקיע מתחיל. כמו שכתבתי אפחית את הפרופורציה של המזומן עם הזמן

בעיקר חששות של משקיע מתחיל. כמו שכתבתי אפחית את הפרופורציה של המזומן עם הזמן
להחזיק מזומן שונה מהותית מ "לא להשקיע" או "להישאר מחוץ למים"

זאת בחירה אקטיבית להיצמד לנכס לא מדהים. מזומן הוא נכס שחשוף לאינפלציה. חשוף לסיכון מט"ח. לא צומח נומינלית (לא משלם ריבית או דיבידנדים). והיסטורית מזומן היה דיי רע בשמירת ערך.

אני מנחש שהסיבה שאתה נצמד למזומן היא הטייה קוגניטיבית, שבעקבותייה אתה מעדיף, לא לקבל החלטה מיוחדת, משום שעלולות להיות לה השלכות. אבל, אתה מתעלם מכך שגם " staying the course" זאת החלטה אקטיבית.

מציע שתלמד על אלטרנטיבות השקעה בטוחות (קרן כספית, סוגי האג"חים, פקדונות, נדל"ן, ריטים, זהב)

וזאת לא המלצה כמובן. בסה"כ מזומן הוא נכס לגיטימי.

להחזיק מזומן שונה מהותית מ "לא להשקיע" או "להישאר מחוץ למים"

זאת בחירה אקטיבית להיצמד לנכס לא מדהים. מזומן הוא נכס שחשוף לאינפלציה. חשוף לסיכון מט"ח. לא צומח נומינלית (לא משלם ריבית או דיבידנדים). והיסטורית מזומן היה דיי רע בשמירת ערך.

כמובן, ואני בהחלט מודע לכך. תודה על ההערה.

נקודה טובה. מניח שהמתחרה הברורה כאן היא אינטרגמל עם 0.35%, ואולי באמת אעביר אליהם את הקרן (וגם את הגמל להשקעה)

1. ממה שאני מכיר, דמי הניהול של קה"ל של IBI היא בסביבות ה-0.55%.
2. היה לי חוויה רעה עם אינטרגמל - ההתנהלות שלהם מוזרה מאוד: יש להם מספר קרן באוצר עבור מספר מסלולי השקעה שונים. בנוסף, הם לא זמינים בעליל, והעבודה מולם לא נוחה.

כמובן שאני לא ממליץ על שום דבר.

1. ממה שאני מכיר, דמי הניהול של קה"ל של IBI היא בסביבות ה-0.55%.
2. היה לי חוויה רעה עם אינטרגמל - ההתנהלות שלהם מוזרה מאוד: יש להם מספר קרן באוצר עבור מספר מסלולי השקעה שונים. בנוסף, הם לא זמינים בעליל, והעבודה מולם לא נוחה.

בקרן ההשתלמות שלי דמי הניהול הם 0.48% (זה מה שהציעו דרך הייטקזון אם אני זוכר נכון)
תודה על הפידבק לגבי אינטרגמל - טוב לדעת!

בנוסף, יש לי קרן פנסיה בישראל ששווה בערך כמו כל התיק למעלה
האם אינך רואה את הכסף הנמצא בקרן הפנסיה כחלק מ "תיק ההשקעות האחד" שלך?

@Rahash

יש לי שאלה לגבי המיסוי. אפשר לעבור לפרטי אם זה מסיט את הדיון.

האם אתה תושב גרמניה או ישראל לצרכי מס? אם גרמניה, האם ההשקעות הפטורות ממס בישראל באמת פטורות ממס? להבנתי, אם אתה תושב גרמניה, אתה חייב לדווח על כל ההכנסות בכל העולם ולשלם עליהן מס בהתאם לחוק הגרמני. כלומר, גם מה שנמצא בתיק פטור ממס בישראל ימוסה בגרמניה אם הרווחים עולים על הסכום הפטור ממס.

האם אינך רואה את הכסף הנמצא בקרן הפנסיה כחלק מ "תיק ההשקעות האחד" שלך?

בהחלט, בגלל זה ציינתי את זה כאן. אבל בכל זאת יש הבדל אינהרנטי כי הכסף הזה לא נזיל בעליל, בניגוד לכל השאר שיכול בתיאוריה לשמש אותי בכל רגע

אחרי איזה מדדים עוקב המסלול?

זה פורסם כאן בפורום לפני זמן מה (כך שאולי זה לא מעודכן):

מיטב דש פנסיה מקיפה מנייתי פאסיבי:
מדד ת"א 100 - 30%
S&P 500 - 14%
NASDAQ - 6%
Nikkei - 6%
Euro Stoxx - 6%
Dax - 3%
MSCI EM -2%
צמוד + 4.8% - 30%
ריבית פח"ק בנק ישראל - 3%

בהחלט, בגלל זה ציינתי את זה כאן
אכן ציינת, פשוט הוצאת אותו מהעוגה השלמה:
34% קרן השתלמות
9% קופת גמל להשקעה
15% חשבון ממוסה
42% מזומן
סה"כ 100%
האם אתה כן לוקח בחשבון את קרן הפנסיה בהקצאת הנכסים (מניות/אגח/מזומן) של כלל "התיק ההוליסטי" שלך?

אכן ציינת, פשוט הוצאת אותו מהעוגה השלמה:
34% קרן השתלמות
9% קופת גמל להשקעה
15% חשבון ממוסה
42% מזומן
סה"כ 100%
האם אתה כן לוקח בחשבון את קרן הפנסיה בהקצאת הנכסים (מניות/אגח/מזומן) של כלל "התיק ההוליסטי" שלך?

אפשר לעשות את זה, זה ייראה כך:

פנסיה 52%
השתלמות 16%
ברוקר ממוסה 7%
גמל להשקעה 5%~
מזומן 20%

בגלל האגח המיועדות הקצאת הנכסים (מניות/אגח) בקרן הפנסיה ובתיק הממוסה די דומה.

אגב, כדי לסבך את העניינים, אפשר להוסיף שיש לי קרן פנסיה גם בגרמניה שאני לא באמת יודע כמה כסף יש בה כרגע (!) - הדוחות שלהם לא באמת מכילים את המידע הזה ואני נאבק עם שירות הלקוחות שלהם והגרמנית השבורה שלי. אני גם לא יודע אם יש לי בכלל איזו מילה במסלולי ההשקעה של הכסף הזה.
ואם ממש רוצים לסבך את העניינים אפשר להוסיף את הפנסיה הממשלתית בגרמניה (סוג של מקבילה לקצבת הזקנה בישראל) שדווקא יכולה לשלם סכום נאה למי שעובד מספר רב של שנים ומרוויח משכורת גבוהה, וגם את הדירה שיש לי שעל הנייר מעלה את ערכה בצורה נאה.

אפשר לעשות את זה, זה ייראה כך:

פנסיה 52%
השתלמות 16%
ברוקר ממוסה 7%
גמל להשקעה 5%~
מזומן 20%
אני הכי "ירוק" שאפשר בכל הקשור לשוק ההון, אבל אני חושב שמה שיותר נכון לעשות הוא חלוקה לנכסים בתיק "האחד", כלומר כמה אחוזים הפלח המנייתי בתיק, כמה אחוזים הפלח האגחי וכמה אחוזים פלח המזומן (וגם פלח הנדל"ן במקרה שלך), וכך תוכל לראות אם זה תואם את האלוקציה שבה אתה חפץ.

בת כמה קרן ההשתלמות? אם היא נזילה אתה יכול לשקול לפדות אותה ולהשקיע את הכסף עצמאית - לזאת היתה הכוונה בכך שדמי הניהול אוכלים לך את הטבת המס.
בנוסף זה תלוי האם אתה מתכוון להשאר בגרמניה לשנים רבות כמו שאולי רמזת, וחשוב שתבין היכן אתה מתכוון לחיות בשנות הפרישה (הרבות) שלך, ולשקול לפי זה איזה חלק מהנכסים שלך אתה מחזיק בכל מדינה. בסופו של דבר כנראה שתרצה להעביר נכסים ממדינה אחת לשניה (או להפך), וכאן יש שיקולי מס שכדאי לקחת בחשבון כבר עכשיו ולפי זה לנסות להחליט איך אתה מקצה את הנכסים שלך כבר עכשיו.

הקרן נזילה, אבל אני לא יכול לתת תשובה לגבי המדינה שבה אפרוש. כשעברתי לגרמניה אמרתי לעצמי ולסביבה שאני עובר לשנתיים (שכבר חלפו מזמן). לפני חודש עוד שקלתי הצעת רילוקיישן למדינה שלישית. התשובה האמיתית היא שאני לא יודע. כשתהיה לי תשובה אתחיל גם לבדוק את ענייני המס שנובעים מהעברת הכספים, אבל אני לא יודע מתי זה יקרה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התיק שלנו שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
D האם אני מחויב בדיווח שנתי למס הכנסה על התיק בIBI? מיסים 10
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
V התיק שלי - אשמח להערות שוק ההון 15
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
D מיצוע התיק חודשי או רבעוני שוק ההון 1
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
S איך מחשבים CAGR על התיק שבניתי? שוק ההון 4
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
I מתלבט לגבי התיק שלי שוק ההון 1
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
ה מה לעשות עם התיק שוק ההון 11
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
S התיק שלי: פשטות כערך שוק ההון 8
dorian התיק (המורכב מעט) שלי ושאלות שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי כאשר עושים איזונים בתוך התיק, משלמים מס? שוק ההון 14