• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה בגג סולארי

Shiva

משתמש רשום
דירוג
0
האם יצא לכם לחשוב על השקעה בלוחות סולאריים? (לבעלי הגגות בנינו).

לפי הכתבה הזו: [URL]https://www.themarker.com/dynamo/.premium-1.7485458[/URL]
ניתן להגיע לתשואה של 11% עבור גג של 66 מטר ותשואה של 14% עבור גג של 155 מטר.

מה דעתכם?

נערך לאחרונה ב:
נידון פה בעבר, תריץ חיפוש.

בגדול תראה את זה כהשקעה.
תבדוק מה סכום ההשקעה. כמה תשואה זה מניב, תנסה להעריך את הסיכונים, פקיעת תוקף אחריות על הלוחות, מה הערכת השימוש ושאר דבים,
ואז תשווה את התוצאה לאג"ח קונצרני עם אתה רמת סיכון, תשקלל את נושא הנזילות, ותחליט

ניתן להגיע לתשואה של 11% עבור גג של 66 מטר
אני לא יודע איך הבנת את זה מהכתבה.
מה שאני הבנתי זה שבהשקעה של 56 אלף היום, (נניח ש) מקבלים "רווח מצטבר משוער" של 83 אלף אחרי 25 שנה.
זה יוצא 139/56 שורש 25 = 3.7% תשואה שנתית נומינלית.
גם אם נניח שזה לחלוטין ללא סיכון, אתה לא יכול להשקיע סכומים גדולים כרצונך. באותה מידה אפשר לפתוח 6 חשבונות פפר ולהפקיד לפקדון שלהם :)

שים לב שבשונה מהשקעות אחרות (נדלן, אג״ח, ואפילו מניות) אין ערך שנשמר לנכס. זה לא שבעוד x זמן תוכל למכור את הקולטים, ובנוסף ליהנות מהקופונים ששולמו במשך התקופה.
לכן, החישוב לעניות דעתי צריך להיות כמה זמן לוקח להחזיר את ההשקעה, ולאחר מכן כמה זמן הקולטים ישרדו , שזה הרווח הנקי. לאחר הנתונים המוערכים הללו ניתן לחשוב לחשב ולהשוות את זה להשקעות אחרות.
כמובן שהחישוב הזה מתעלם משינויים כגון התעריף שמשולם ליצרן ע״י חברת החשמל, מתוך הנחה שלא ישתנה. גם בהשקעות אחרות ישנם הנחות מיסוי ורגולציה שאין וודאות שלא ישתנו. אכן ישנו הבדל מסוים, שלגבי החשמל הירוק התעריף התרסק מאוד (כמדומני ממעל לשני שקלים לפחות מחצי שקל)

שים לב שבשונה מהשקעות אחרות (נדלן, אג״ח, ואפילו מניות) אין ערך שנשמר לנכס. זה לא שבעוד x זמן תוכל למכור את הקולטים, ובנוסף ליהנות מהקופונים ששולמו במשך התקופה.
לכן, החישוב לעניות דעתי צריך להיות כמה זמן לוקח להחזיר את ההשקעה, ולאחר מכן כמה זמן הקולטים ישרדו , שזה הרווח הנקי. לאחר הנתונים המוערכים הללו ניתן לחשוב לחשב ולהשוות את זה להשקעות אחרות.
כמובן שהחישוב הזה מתעלם משינויים כגון התעריף שמשולם ליצרן ע״י חברת החשמל, מתוך הנחה שלא ישתנה. גם בהשקעות אחרות ישנם הנחות מיסוי ורגולציה שאין וודאות שלא ישתנו. אכן ישנו הבדל מסוים, שלגבי החשמל הירוק התעריף התרסק מאוד (כמדומני ממעל לשני שקלים לפחות מחצי שקל)
נשמע לי כמו מקרה מצוין לdiscounted cash flow

בוקר טוב לכולם,
אני אחרי פגישות והסברים רבים מאחת החברות על ענייני גג סולרי. הדבר אכן נראה עם סיכון מועט מאוד ואפשרות מעניינת למימון מלא לפרויקט כשההחזר למימון מתפרס על פני 7-8 שנים (תלוי בגודל המערכת על הגג) ולאחר מכן ממשיך ברווחיות עקבית לאורך שנים.
מצד אחד, החוזה מול חברת חשמל הוא ארוך טווח עם תעריף קבוע לחלוטין למשך 25 שנים - נכון להיום 48 אג' לקילווט.
מצד שני, האחריות על המערכת מאוד נרחבת וגם עם שיקלול של החלקים המרכזיים עדיין נראית רווחיות.

הנעלם הגדול מבחינתי - האם התפוקה מגיעה להיקפים המוערכים וכן האם היא נשמרת לאורך שנים (בחברה טוענים לפחת סולידי של 0.7% בשנה) - לכן, מעבר לקבלת שמות מהחברה איתה אני בקשר - אני מחפש אנשים נוספים שעשו מערכת כזאת בשנים האחרונות ויכולים להעיד שתפוקת המערכת נשארת סבירה לאורך שנים, ועד כמה היא היתה קרובה להערכות הראשוניות שנעשו לפני ההקמה.

תודה לעוזרים בתעלומה!

ולמה זה עדיף מאשר להשקיע ב ETF של חברות לחשמל סולרי?
נקודת ההנחה שלי שהן יודעות לעשות את זה יותר טוב ממני וממך וביעילות רבה יותר אז הסיכון\תשואה מגולם במחיר שלהן
https://finance.yahoo.com/quote/TAN?p=TAN

לא ככה?

בוקר טוב לכולם,
אני אחרי פגישות והסברים רבים מאחת החברות על ענייני גג סולרי. הדבר אכן נראה עם סיכון מועט מאוד ואפשרות מעניינת למימון מלא לפרויקט כשההחזר למימון מתפרס על פני 7-8 שנים (תלוי בגודל המערכת על הגג) ולאחר מכן ממשיך ברווחיות עקבית לאורך שנים.
מצד אחד, החוזה מול חברת חשמל הוא ארוך טווח עם תעריף קבוע לחלוטין למשך 25 שנים - נכון להיום 48 אג' לקילווט.
מצד שני, האחריות על המערכת מאוד נרחבת וגם עם שיקלול של החלקים המרכזיים עדיין נראית רווחיות.

הנעלם הגדול מבחינתי - האם התפוקה מגיעה להיקפים המוערכים וכן האם היא נשמרת לאורך שנים (בחברה טוענים לפחת סולידי של 0.7% בשנה) - לכן, מעבר לקבלת שמות מהחברה איתה אני בקשר - אני מחפש אנשים נוספים שעשו מערכת כזאת בשנים האחרונות ויכולים להעיד שתפוקת המערכת נשארת סבירה לאורך שנים, ועד כמה היא היתה קרובה להערכות הראשוניות שנעשו לפני ההקמה.

תודה לעוזרים בתעלומה!
שים לב שכדי לשמור על תפוקה מקסימלית, חייבים לנקות את הקולטים מאבק אחת לכמה זמן.
באזורים גשומים צריך לנקות פחות, אבל התפוקה נמוכה יותר.

נקודת ההנחה שלי שהן יודעות לעשות את זה יותר טוב ממני וממך וביעילות רבה יותר אז הסיכון\תשואה מגולם במחיר שלהן

לא ככה?
זה בהחלט רעיון מעניין אבל במסגרת פיזור השקעות ובין השאר גם כי הוא קורה עם 0% הון עצמי ו-100% הגברת מודעות לקיימות בקרב בני המשפחה.

• אהבתי
Reactions: OJD
זה בהחלט רעיון מעניין אבל במסגרת פיזור השקעות ובין השאר גם כי הוא קורה עם 0% הון עצמי ו-100% הגברת מודעות לקיימות בקרב בני המשפחה.

אגב, בכל העניין הזה יש גאווה ישראלית רצינית - SOLAR EDGE
https://finance.yahoo.com/quote/SEDG?p=SEDG

חברה ישראלית מובילה בתחומה בפיתוח הממירים. לאחרונה עלתה לכותרות בנסיבות טראגיות.
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001299393

שים לב שכדי לשמור על תפוקה מקסימלית, חייבים לנקות את הקולטים מאבק אחת לכמה זמן.
באזורים גשומים צריך לנקות פחות, אבל התפוקה נמוכה יותר.
מכיר את העניינים האלה. לא רואה בזה בעיה. הכנסה נאה בצד הנקיון הזה...

מה הסדר גודל של ההשקעה? כמה עולה גג 100 מ"ר לדוגמא? ו500? ו50?

בוקר טוב לכולם,
אני אחרי פגישות והסברים רבים מאחת החברות על ענייני גג סולרי. הדבר אכן נראה עם סיכון מועט מאוד
אם העסקה טובה בטח אחת מהחברות תהיה מוכנה לשכור ממך את הגג ולקחת על עצמה את הפרויקט.
אם לא - שאל למה לא?

אני מכיר נתונים כלליים שאולי יוכלו לסייע.
כלל אצבע - 10 מטר רבוע גג = 1 קוו"ט סולארי
1 קוו"ט = ~ 1650 קווט"ש חשמל מיוצר בשנה בתנאי התקנה נורמטיביים ( פאנלים פונים לכיוון דרום וכד)

מחירי התקנה אני לא מכיר לגגות קטנים.
אפשר לקחת רפרנס ממכרז שעיריית כפר סבא פרסמה לאחרונה (עמוד 11, מחירי מקסימום)
https://docs.wixstatic.com/ugd/40002b_6ea453283311420c977729b69f149832.pdf

לתשומת ליבך יש תעריף הכנסה שונה לגגות מעל 15 קווט מותקן ומתחת ל15 קווט מותקן. 48 אג מול 45 אג.
https://pua.gov.il/Publications/PressReleases/Pages/gag_solar_rishum.aspx

לא ככה?

הכדאיות הכלכלית של פרויקטים מסוג זה מושפעת מאוד מהרגולציה והאסדרות בכל מדינה.
אני לא מכיר מה קורה בחו"ל.

בישראל יש אסדרות שונות לשדות סולאריים גדולים שם מתחרים על המחיר הנמול ביותר שהמדינה תשלם עבור החשמל (תוצאות המכרזים מתחת ל20 אג לקווטש), ולגגות ביתיים אשר כאמור להם מובטחת הכנסה של 45 עד 48 אג לקווטש.
כך שיתכן תיאורטית שהתקנה על גג ביתי תהיה עדיפה מבחינת השקעה בהשוואה לרכישת חברה בתחום.
מדובר בתשובה תיאורטית, לא חקרתי חברות בתחום.

שאלה: מה מונע מפלוני אלומני לרכוש קרקע זולה (נגיד, בנגב) ולהקים שם חווה סולרית?

שאלה: מה מונע מפלוני אלומני לרכוש קרקע זולה (נגיד, בנגב) ולהקים שם חווה סולרית?

אתה מתחרה בכרישים. אותה שאלה ניתן לשאול על מה מונע מפלוני לרכוש קרקע ברמת גן ולבנות בניין מגורים.
צריך לדעת היטב מה עושים. יש היבטים מורכבים - רגולציה, סטאטוטוריקה, מימון וכו

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0