• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה בגג סולארי

אם העסקה טובה בטח אחת מהחברות תהיה מוכנה לשכור ממך את הגג ולקחת על עצמה את הפרויקט.
אם לא - שאל למה לא?
אכן יש גם הצעות כאלה באוויר. ההחזר שבעל הגג רואה מהן הוא זעום. 250-300 ש"ח לחודש.

מה הסדר גודל של ההשקעה? כמה עולה גג 100 מ"ר לדוגמא? ו500? ו50?
מהבדיקות שלי - ברוב החברות הותיקות והמבוססות (ז"א לא חברות בוננזה שלך תדע אם ישארו במרבית משך החיים של המערכת כדי להעניק את האחריות שהם מתחייבים אליה) מערכת 100 מ"ר גרוסו מודו היא מערכת 10KWP ועולה כ-60,000 ש"ח. על גג של 150 מ"ר אפשר לשים מערכת של 15KWP שתעלה כ-95,000 ש"ח. לא מומלץ לתפס יותר מדי מעבר ל-15KWP כי בשיא התפוקה של המערכת בשעות הצהרים היא תוכל למכור לחברת חשמל מקסימום של 15K (ז"א שבשעות האלה אתה מייצר חשמל ש"ייזרק").
בגדול המחירים די אחידים אצל כולם. דווקא מי שחרג מהמספרים הנהוגים הוא הוא המחשיד. יש חברה שמציגה את המחירון שלה באינטרנט והם זולים בכ-25,000 ש"ח מהשאר. העובדה הזאת בצירוף העיצוב הפרטאצ'י של האתר אומר דרשני. עם הפריחה היחסית של התחום בשנים האחרונות צצו גם החאפרים.

מחירי התקנה אני לא מכיר לגגות קטנים.
אפשר לקחת רפרנס ממכרז שעיריית כפר סבא פרסמה לאחרונה (עמוד 11, מחירי מקסימום)
מהכרותי המועטה בתחום, יש מספרים חופפים. אכן סביבות ה-5,500 פלוס מע"מ לכל קילוואט מותקן.

יתכן תיאורטית שהתקנה על גג ביתי תהיה עדיפה מבחינת השקעה בהשוואה לרכישת חברה בתחום.
מדובר בתשובה תיאורטית, לא חקרתי חברות בתחום.
אנחנו נכנסים פה לדיון מעט מורכב. החזקה של חברות שמפתחות, מייצרות ומתקינות לוחות סולאריים עכשיו אינה דומה להחזקה ותפעול של מערכת ביתית לאורך 25 שנה. גם לא בהיקף, בסיכון ובתשואה האפשרית.

שאלה: מה מונע מפלוני אלומני לרכוש קרקע זולה (נגיד, בנגב) ולהקים שם חווה סולרית?
הבדואים. סתם סתם. הרגולציה הקלה מאוד על בעלי בתים (פרטיים ומשותפים) - הם לא נדרשים להיתרי בניה מפרכים כבעבר ומקבלים פטורים ממס הכנסה על כל העסק עד היקף מסויים ומספק לענייני ייצור חשמל ביתי. יש גם הרבה חקלאים ששמים לוחות בהיקף גדול על הרפתות והמחסנים שלהם והכל חוקי ותקין. הרבה פעמים אגב, החקלאות בתוך הרפתות לצערנו כבר פסקה אבל לפחות הגג ממשיך לייצר הכנסה.
ולשאלתך - ברגע שאתה כובש אדמה ומתחיל לייצר עליה חשמל, לכאורה מדובר במשהו פשוט אבל כאן הרגולציה מתהפכת עליך ודורשת את כל הדיל כבעבר. היתרים ומס הכנסה. מציע להסתובב קצת ביישובי הדרום. יש באזור אופקים ומשמר הנגב כמה חוות לייצור חשמל. יש עליהן אבטחה כאילו היו חממת קנאביס.

את כל הסוגיות האלה אני כבר מכיר ואני בסדר איתן. השאלה הגדולה מבחינתי - האם הפחת של הפאנלים אכן כמו שאומרים - 0.7% בשנה בלבד?
האם יש פה מישהו עם מערכת שעובדת כבר כמה שנים?

שאלה: מה מונע מפלוני אלומני לרכוש קרקע זולה (נגיד, בנגב) ולהקים שם חווה סולרית?
יש מכסות אז אתה לא יכול ובנוסף התעריף (שנקבע במכרז) לספקים גדולים הוא הרבה יותר נמוך.
אכן יש גם הצעות כאלה באוויר. ההחזר שבעל הגג רואה מהן הוא זעום. 250-300 ש"ח לחודש.
כלומר חברות שזה מה שהם עושות ומתמחות בו, כלומר קונות את הקולטים הרבה יותר זול ממך, מתקינות אותו הרבה יותר זול ממך, מתחזקות אותו יותר זול ממך ובחלקים טובים יותר ומה שהם מציעים זה 300 ש"ח בחודש שיגלם להם גם רווח כלשהו, אתה חושב שאתה תוכל לעשות זאת יותר טוב/יעיל מהם?

לדעתי לך תקבל 3-4 הצעות מחיר להשכרת הגג שלך וסגור עניין.

ממה שאני מכיר הפאנלים מגיעים עם performance guaranty של 80% ל-25 שנים, כך ש-0.7% עושה שכל.
יש הרבה חומר באינטרנט על הנושא. יתכן ויש חברות לייצור פאנלים עדיפות על אחרות. שווה לקרוא.

הרגולציה הקלה מאוד על בעלי בתים (פרטיים ומשותפים) - הם לא נדרשים להיתרי בניה מפרכים

זה לא תלוי בתב"ע המקומית?

אם יש לי גג של 100 מ"ר במרכז העיר , האם עירייות כ"ס או רעננה (לדוגמא), ירשו לי לשים פאנלים סולרים?

זה לא תלוי בתב"ע המקומית?

אם יש לי גג של 100 מ"ר במרכז העיר , האם עירייות כ"ס או רעננה (לדוגמא), ירשו לי לשים פאנלים סולרים?

יש פטור מהיתר בניה לפי תקנות התכנון והבנייה על גגות עד כ-7,000 מ"ר (700 קוו"ט). ראה סעיף 24 לתקנות.
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/501_065.htm

כמו כן קיים פטור מקביל מהיטל השבחה עד 7,000 מ"ר לפי חוק התכנון והבניה. ראה סעיף 19 (ב) סעיף קטן 11 לחוק.
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/501_065.htm

לדעתי לך תקבל 3-4 הצעות מחיר להשכרת הגג שלך וסגור עניין.
לא מבין. להתקדם עם השכרת הגג ולמסגר את פוטנציאל הרווח ל-300-400 ש"ח כשאפשר הרבה יותר*?

*בכפוף לסיכון, מימון ומעט יותר בלגן

לא מבין. להתקדם עם השכרת הגג ולמסגר את פוטנציאל הרווח ל-300-400 ש"ח כשאפשר הרבה יותר*?
או הרבה פחות.
תלוי בך, אני הייתי הולך על הרווח הכמעט וודאי.

או הרבה פחות.
תלוי בך, אני הייתי הולך על הרווח הכמעט וודאי.
שמע, כל חוזה 'ליסינג' כזה של הגג הוא ארוך טווח. מנגד התקנה של מערכת בבעלותך במימון מלא מכסה את עצמה ב-8 שנים פלוס מינוס. אם כבר הולכים על חוזה כזה ארוך טווח, עדיף לקחת את הסיכוי הגדול יותר. הסיכונים פה מוגבלים וממוסגרים לדעתי. גג הפאנלים יכניסו פחות (הפחת בתפוקה שלהם גבוה מהמדווח) או קלקולים אבל גם מרבית אלה מכוסים באחריות ארוכת טווח.
רוצה לומר, סולידי סולידי, אבל לא צריך להגזים.

אני מחפש אנשים נוספים שעשו מערכת כזאת בשנים האחרונות ויכולים להעיד שתפוקת המערכת נשארת סבירה לאורך שנים, ועד כמה היא היתה קרובה להערכות הראשוניות שנעשו לפני ההקמה.

אכן הנקודה שמנסים להדגיש. הערכות החברות הן הכי אופטימיות שיש כדי שתקנה את המערכת, הן יעשו את הרווח שלהן וימשיכו ללקוח הבא.
תמצא נתוני אמת מתועדים של מערכות שמותקנות לפחות שנתיים (עדיף יותר) ותראה מה קרה ביחס להבטחות.

שמע, כל חוזה 'ליסינג' כזה של הגג הוא ארוך טווח. מנגד התקנה של מערכת בבעלותך במימון מלא מכסה את עצמה ב-8 שנים פלוס מינוס. אם כבר הולכים על חוזה כזה ארוך טווח, עדיף לקחת את הסיכוי הגדול יותר. הסיכונים פה מוגבלים וממוסגרים לדעתי. גג הפאנלים יכניסו פחות (הפחת בתפוקה שלהם גבוה מהמדווח) או קלקולים אבל גם מרבית אלה מכוסים באחריות ארוכת טווח.
אתה גם מאמין לנתוני תצרוכת דלק שמפורסמים לרכבים השונים?

תמצא נתוני אמת מתועדים של מערכות שמותקנות לפחות שנתיים (עדיף יותר) ותראה מה קרה ביחס להבטחות.
אתה גם מאמין לנתוני תצרוכת דלק שמפורסמים לרכבים השונים?
כמו שכתבתי פה לפני (עשיתי חתיכת השתלטות על השרשור הזה...) אני אכן מחפש מישהו שיש לו מערכת כזאת כמה שנים. מנסה להבין את ההיקף שלה, המספרים שהובטחו לעומת המספרים בפועל ולאורך שנים. את יתר האספקטים כבר הצלחתי איכשהו להבין.

אגב, בינתיים חזר אלי קרוב משפחה שיש לו מערכת כזאת כמעט עשור וההכנסות נאות. לפני כעשור המערכות עלו פי 3-4, הפאנלים בעלי תפוקה נמוכה (245W לעומת 400W של היום) אבל גם התעריף מחברת חשמל היה נאה. 174 אג' לקילווואט לעומת 48 אג' היום. ועדיין, עם פאנלים ישנים (ופחת סביר) ראיתי חשבוניות לתשלום ע"י חברת חשמל ע"ס 4,900 ש"ח לתקופה של חודשיים. אני ממשיך לחפש תקופות נוספות, לתרגם לפרופורציות של העלויות וההכנסות של ימינו ולהבין יותר לפני שמתקדם.
חוצמזה, איך תסבירו שהדבר הזה עובד בחוות ענק? שם - עם כל ההיתרים, האבטחה ההיסטרית, המימון המטורף והמיסוי המלא - אם לא היתה היתכנות, זה לא היה קורה כלל.

צילום חשבונית אקראית (אפילו לא חודשי הקיץ)

אתה גם פוגע בסחירות של הבית שלך....

אתה גם פוגע בסחירות של הבית שלך....
בגלל האסטטיקה? מצד שני: זאת הכנסה פסיבית ויש קונים שיחשיבו פנלים סולריים כסמל סטטוס לרגישות סביבתית, כמו מכונית חשמלית.

א. יתכן שדווקא אתה מעלה את סחירות הבית. זה משתנה
ב. מוסיף את אלמנט ההלוואות הנוחות שניתנות בבנקים ספציפית למערכות סולריות, אפשר להשיג P+1.7~1.5. ל10 שנים.

בגלל האסטטיקה? מצד שני: זאת הכנסה פסיבית ויש קונים שיחשיבו פנלים סולריים כסמל סטטוס לרגישות סביבתית, כמו מכונית חשמלית.
בגלל שמי יקנה בית שכבול אליו גג סולארי שצריך לתחזק? ועד לשלם עליו במחיר הבית, כנראה....

לא יודע מה תהיה ההשפעה, אבל זה משפיע על הבית כנכס...

א. כתבה ממומנת שאני צריך לשלם כדי להכנס לקרוא? חפשו אותי.
ב.
אגב, בינתיים חזר אלי קרוב משפחה שיש לו מערכת כזאת כמעט עשור וההכנסות נאות. לפני כעשור המערכות עלו פי 3-4, הפאנלים בעלי תפוקה נמוכה (245W לעומת 400W של היום) אבל גם התעריף מחברת חשמל היה נאה. 174 אג' לקילווואט לעומת 48 אג' היום. ועדיין, עם פאנלים ישנים (ופחת סביר) ראיתי חשבוניות לתשלום ע"י חברת חשמל ע"ס 4,900 ש"ח לתקופה של חודשיים. אני ממשיך לחפש תקופות נוספות, לתרגם לפרופורציות של העלויות וההכנסות של ימינו ולהבין יותר לפני שמתקדם.
כמו שאמרת, העלויות של פעם היו גבוהות יותר.
תחשוב שחברת החשמל מוכרת לך קוו"טש לפי 56 אג ומשלמת לקרוב המשפחה שלך 1.74 על כל אחד...
לך עדיף לצבור את ה-קווט"ש ולהשתמש לצריכה אישית. הוא, מוציא הכל החוצה.
(בימי הצנע, לחקלאי היה כדאי למכור את הביצים של התרנגולות שלו ואז לגשת לקנות אותן חזרה)

חוצמזה, איך תסבירו שהדבר הזה עובד בחוות ענק? שם - עם כל ההיתרים, האבטחה ההיסטרית, המימון המטורף והמיסוי המלא - אם לא היתה היתכנות, זה לא היה קורה כלל.
תביא חוות ענק שעובדת בשיטה הספציפית, מכיר המון שיטות וחלק מהן זה רק על ההבטחה של המדינה לשלם.

אם כבר... רובוט אוטונומי לניקוי של הפאנלים.
https://techtime.co.il/2014/09/30/ecoppia/

מכיר המון שיטות וחלק מהן זה רק על ההבטחה של המדינה לשלם.
ברור שהמחיר המובטח הוא הבסיס להיתכנות של הכל. אני אומר את זה כתשובה למי שאומר שהפאנלים קקמייקע ולא שווים כלום אחרי ההתקנה.

העלויות של פעם היו גבוהות יותר.
העלויות של פעם היו פי 4, ההכנסה פי 3.5, התפוקה של המערכת היום גבוהה יותר - מעט יותר מ-1.5.
לכך נוסף גם הפטור ממס הכנסה לאחרונה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
השועל השקעה בקריות - המלצות/דיס המלצות נדל"ן 8
E השקעה בקרן גידור - Trend Following שוק ההון 0
O השקעה לטווח ארוך מחקה באפט שוק ההון 18
מ זיכוי מס על הלוואה לצורך השקעה בשוק ההון מיסים 12
A יש הגיון כלשהו בשילוב גישה של השקעה במדדים ובגישה של מניות דיבידנד? שוק ההון 2
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 17
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16

נושאים דומים

Back
למעלה