• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות סולידי - טבלת אפשרויות

cypriano de rore

משתמש בכיר
דירוג
5,212
יש לי קרוב משפחה שמאוד רוצה לעשות משהו עם הכסף שלו אבל יש לו פחדים בנושא וקשה לו להניע את עצמו. הוא בשנות ה-30 לחייו והגיע למצב שיש לו יותר ממיליון ש״ח בעו״ש. הוא מרוויח טוב מאוד ומוציא מעט מאוד. הרגשתי שהוא רוצה את עזרתי כשהתחיל לשתף אותי בסכומים ובמחשבות שיש לו בנושא. הוא מסתכל די הרבה על דירות ביד 2. אני מאוד מסתייג מלייעץ לאחרים ובפרט למשפחה וחברים ולכן אני לא רוצה להגיד לו מה לעשות. מצד שני אני מרגיש שהוא מחפש עזרה ממישהו שיניע אותו ויציג בפניו את האפשרויות השונות.

הרעיון שחשבתי עליו הוא להכין טבלה שמסכמת כמה אפשרויות שונות עם היתרונות והחסרונות וככה אולי הוא ידע לכוון את עצמו. אולי מישהו כבר עשה משהו דומה ויוכל לשתף אותי כדי שיהיה לי בסיס?
בין האפשרויות חשבתי על: דירה, פקדונות בבנק, קרנות אג״ח ישראליות/אמריקאיות, תיק משולב מניות-אגח (מניות במינון נמוך). עם הסכום המדובר אפשר כמובן לשלב גם דירה להשקעה ועוד אפיק.
עוד אפשרות היא תיק מנוהל ע״י חברה כמו VIDEA או משהו בסגנון.
חשוב להבין שבשלב זה רצוי אפיק יציב וסולידי בשביל להקל עליו להתחיל. דירה כמובן היא אפיק בעייתי בהתחשב בכך אבל אני מאמין שמבחינה פסיכולוגית יכול להיות לו יותר קל עם נכס פיזי ממשי.

אשמח מאוד לרעיונות נוספים ואם מישהו כבר הכין איזו טבלה כזו אז אשמח גם כן.
תודה רבה!

בוקר טוב,

1. קראת את זה?

2. אישית יש לי סלידה מVIDEA, שמבססים את עצמם על מודל מאוד יפה ופשוט שזכה בפרס נובל, אבל בבדיקה אמפירית שעשיתי גיליתי שוואלה הוא לא כזה נכון. אנשים פה ירימו גבה, כי רובם לא באמת מבינים עד כמה כלכלה זה תחום תיאורטי מתמטי ולא מכירים דוגמאות למודלים אחרים שזכו בנובל, מעט מאוד מהם בכלל נבדקו אמפירית שלא לדבר על הוכחו אמפירית. אם מישהו מעוניין אני יכול לפרט. ולכן, במקום וידאה ספציפית הייתי מחליף את זה אולי בתיק מנוהל מסוג כלשהו - לא לכולם מתאים לנהל את כספם בעצמם, לא לכולם יש את התשוקה והרצון (והזמן) ללמוד לעשות זאת, ובניגוד לדעה הרווחת פה בפורום אני חושב שלא כולם חייבים. כמו כל דבר שאתה לא עושה בעצמך (מאינסטלציה ועד מוסך) זה יעלה לך יותר, זה הכל. תחת הקטגוריה של תיק מנוהל הייתי מכניס לאופציות גם מכשירים כמו פוליסות חסכון או גמל להשקעה. לי היו פוליסות חסכון לפני שבהשראת הבלוג הזה התחלתי להשקיע באופן עצמאי, במסלול ה"כללי", והן הניבו לי ממוצע שנתי של 3% נטו (אחרי דמי ניהול ומסים), ברור שאפשר להשיג יותר אבל לא בטוח שהוא רוצה לסכן את כספו ביותר. שים לב שבסכום כזה כל בית השקעות (ואפילו לחברות ביטוח יש את האופציה הזו) ישמח לשלוח לו מנהל תיקים אליו הביתה שיישב איתו ויגדירו ביחד תכנית פעולה שבנויה על סיבולת הסיכון ואופק ההשקעה שלו, וינהלו את זה דרך חשבון הבנק שלו בצורה הכי שקופה שיש. אני בגישה שעדיף להשקיע איכשהו, גם אם לא בצורה האופטימלית מבחינת דמי ניהול וכו', מאשר לא להשקיע בכלל.

3. אם שוק ההון מרתיע אותו (ואני מניח שכן מהעובדה שיש לו מיליון ש"ח במזומן), ייתכן שזה באמת לא האפיק בשבילו. יכול להיות שנדל"ן זה באמת הכיוון (לאו דווקא בארץ - עם הסכום הזה יש הרבה אופציות).

4. פקדון בבנקים זה משהו מוקצה בעיניי, אבל זה עדיף על העו"ש - בסכומים האלה ייתכן שיקבל הצעה טובה יותר לפקדון שנתי מזה שמוצג באתרים, וגם אם לא על מה שמציעים בבנק ירושלים למשל זה אמנם אחוזים נמוכים אבל אבסולוטית עוד 10,000 בשנה זה כסף.

5. גם אני מאוד מסתייג מלייעץ לחברים ומשפחה, בטח שלא הייתי מנסה לבנות להם תיק. אם הייתי במצבך, שאתה מתאר שהוא מבקש עזרה, הייתי בעיקר פורש בפניו את האופציות ונותן לו לחקור משם בעצמו את מה שנראה לו רלוונטי.

מקווה שעזרתי במשהו

מכיר בעל פה. לא יעזור לו בשלב זה לדעתי...

2. אישית יש לי סלידה מVIDEA, שמבססים את עצמם על מודל מאוד יפה ופשוט שזכה בפרס נובל, אבל בבדיקה אמפירית שעשיתי גיליתי שוואלה הוא לא כזה נכון. אנשים פה ירימו גבה, כי רובם לא באמת מבינים עד כמה כלכלה זה תחום תיאורטי מתמטי ולא מכירים דוגמאות למודלים אחרים שזכו בנובל, מעט מאוד מהם בכלל נבדקו אמפירית שלא לדבר על הוכחו אמפירית. אם מישהו מעוניין אני יכול לפרט. ולכן, במקום וידאה ספציפית הייתי מחליף את זה אולי בתיק מנוהל מסוג כלשהו - לא לכולם מתאים לנהל את כספם בעצמם, לא לכולם יש את התשוקה והרצון (והזמן) ללמוד לעשות זאת, ובניגוד לדעה הרווחת פה בפורום אני חושב שלא כולם חייבים. כמו כל דבר שאתה לא עושה בעצמך (מאינסטלציה ועד מוסך) זה יעלה לך יותר, זה הכל. תחת הקטגוריה של תיק מנוהל הייתי מכניס לאופציות גם מכשירים כמו פוליסות חסכון או גמל להשקעה. לי היו פוליסות חסכון לפני שבהשראת הבלוג הזה התחלתי להשקיע באופן עצמאי, במסלול ה"כללי", והן הניבו לי ממוצע שנתי של 3% נטו (אחרי דמי ניהול ומסים), ברור שאפשר להשיג יותר אבל לא בטוח שהוא רוצה לסכן את כספו ביותר. שים לב שבסכום כזה כל בית השקעות (ואפילו לחברות ביטוח יש את האופציה הזו) ישמח לשלוח לו מנהל תיקים אליו הביתה שיישב איתו ויגדירו ביחד תכנית פעולה שבנויה על סיבולת הסיכון ואופק ההשקעה שלו, וינהלו את זה דרך חשבון הבנק שלו בצורה הכי שקופה שיש. אני בגישה שעדיף להשקיע איכשהו, גם אם לא בצורה האופטימלית מבחינת דמי ניהול וכו', מאשר לא להשקיע בכלל.
תודה על המידע ועל מחשבותיך!

3. אם שוק ההון מרתיע אותו (ואני מניח שכן מהעובדה שיש לו מיליון ש"ח במזומן), ייתכן שזה באמת לא האפיק בשבילו. יכול להיות שנדל"ן זה באמת הכיוון (לאו דווקא בארץ - עם הסכום הזה יש הרבה אופציות).
אני גם חושב שזו אפשרות לא רעה. הוא בדק קצת בחו״ל אבל אני חושב שזה עוד יותר מרתיע אותו.

4. פקדון בבנקים זה משהו מוקצה בעיניי, אבל זה עדיף על העו"ש - בסכומים האלה ייתכן שיקבל הצעה טובה יותר לפקדון שנתי מזה שמוצג באתרים, וגם אם לא על מה שמציעים בבנק ירושלים למשל זה אמנם אחוזים נמוכים אבל אבסולוטית עוד 10,000 בשנה זה כסף.
לפי דעתי בסכום הזה אפשר להגיע ל2-3% בפקדונות, לא?

5. גם אני מאוד מסתייג מלייעץ לחברים ומשפחה, בטח שלא הייתי מנסה לבנות להם תיק. אם הייתי במצבך, שאתה מתאר שהוא מבקש עזרה, הייתי בעיקר פורש בפניו את האופציות ונותן לו לחקור משם בעצמו את מה שנראה לו רלוונטי.
כן, זה הכיוון.

מקווה שעזרתי במשהו
בודאי!
תודה רבה.

במקום עדיף שיקרא את סדרת המאמרים בתמונה הגדולה ויבנה לעצמו את התיק שלו.
זה יכול להיות רעיון טוב אבל גם עשוי להפחיד אותו ולבלבל אותו עוד יותר. צריך לחשוב על זה...

אין לי מושג אבל אם כן אז אדרבא. שווה בדיקה.

הרעיון שחשבתי עליו הוא להכין טבלה שמסכמת כמה אפשרויות שונות עם היתרונות והחסרונות וככה אולי הוא ידע לכוון את עצמו. אולי מישהו כבר עשה משהו דומה ויוכל לשתף אותי כדי שיהיה לי בסיס?

[/QUOTE]
יש בתמונה הגדולה את המידע בצורת טבלה?
אני רוצה לסכם לו הכל בצורה מאוד נהירה וברורה ולא לשלוח אותו לקרוא המון אינפורמציה. כפי שכבר ציינתי - יש לא הרבה קשיים להניע את עצמו לעשייה.

יש בתמונה הגדולה את המידע בצורת טבלה?
[/QUOTE]
לא שאני מכיר. לכן לינקקתי לפוסט של הסולידית שאתה כבר מכיר

זה יכול להיות רעיון טוב אבל גם עשוי להפחיד אותו ולבלבל אותו עוד יותר. צריך לחשוב על זה...
תסביר לו שבקריאה של אותם המאמרים הוא סוגר את כל הפינות של: 1) קרן השתלמות 2) קופת גמל 3) ביטוח מנהלים 4) קרן פנסיה 5) חשבון בנק. אם מפחיד אותו חשבון הבנק אז שיחשוב על השאר (הידע הוא אותו הידע כך שהוא מקבל את זה בחינם).

מה טווח ההשקעה?
בנק ירושלים מציע 2.3% שנתי בפקדון ל-5 שנים, בלי סכום גבוה (כלומר, זו ההצעה מהאינטרנט).
עם סכום גבוה אני מאמין שאפשר יותר.

מה טווח ההשקעה?
בנק ירושלים מציע 2.3% שנתי בפקדון ל-5 שנים, בלי סכום גבוה (כלומר, זו ההצעה מהאינטרנט).
עם סכום גבוה אני מאמין שאפשר יותר.
הוא לא כל כך יודע מה הטווח. אני חושב שהוא בעיקר רוצה שהכסף לא יעמוד אז בטח הגיוני שינסה משהו של אזור ה5 שנים ואז יראה איך הוא ממשיך.
אבדוק עם בנק ירושלים ואעדכן.

בנק ירושלים יכולים לתת ריבית של 2.45% על סכום מעל 700-800 אש״ח בסגירה ל5 שנים (קיבלתי הרגע הצעה בטלפון).

האם זה רק פחד מעשיית הצעד הראשון או פחד מהלא נודע כי הוא לא יודע מה זה בכלל בורסה? בחיים לא הייתי מייעץ למישהו לעשות משהו שהוא לא מבין, תכריח אותו לעשות שיעורי הבית ולקרוא את הבלוג, אחרי שהוא מבין את האפשרויות שעומדות בפניו אפשר לנהל דו שיח וליעץ.

מה שאני הייתי ממליץ זה הדברים הבאים:
1) פניה לבית השקעות שינהלו לו תיק בנתיים.
2) לימוד החומר. יש המון חומר נגיש מאד בעברית ברשת (הסולידית, התמונה הגדולה ועוד אלפי בלוגים וספרים אחרים). לדעתי שיתחיל מקריאת הסולידית, פשוט כי זה נורא ברור, לא דורש ידע מוקדם ומותאם למשקיע הישראלי.
3) הוא יבנה בעצמו תיק.

הכי חשוב, אל תיתן לו שום המלצות בעצמך, כי זה יכול להביא למתחים במידה והתיק ירד.

לנדל"ן אני לא ממליץ להכנס בהתחלה. זה תחום שנשמע פשוט על הנייר כי כולם קונים דירות, אבל בפועל הוא דורש לא מעט ידע והכרות עם השוק כדי להיות רווחי ביחס לאלטרנטיבות אחרות (או בכלל).

2) לימוד החומר. יש המון חומר נגיש מאד בעברית ברשת (הסולידית, התמונה הגדולה ועוד אלפי בלוגים וספרים אחרים). לדעתי שיתחיל מקריאת הסולידית, פשוט כי זה נורא ברור, לא דורש ידע מוקדם ומותאם למשקיע הישראלי.
3) הוא יבנה בעצמו תיק.

הכי חשוב, אל תיתן לו שום המלצות בעצמך, כי זה יכול להביא למתחים במידה והתיק ירד.

לנדל"ן אני לא ממליץ להכנס בהתחלה. זה תחום שנשמע פשוט על הנייר כי כולם קונים דירות, אבל בפועל הוא דורש לא מעט ידע והכרות עם השוק כדי להיות רווחי ביחס לאלטרנטיבות אחרות (או בכלל).
תודה רבה.

זה אומר להמליץ לו בגדול על שוק ההון (ולא, לדוגמה, נדל"ן, כמו שאולי הוא נוטה כרגע).
הייתי נמנע מאוד מלהמליץ על זה. זה כן, כמובן, ברשימת האפשרויות.

זה אומר להמליץ לו בגדול על שוק ההון (ולא, לדוגמה, נדל"ן, כמו שאולי הוא נוטה כרגע).
כרגע נראה לי שאעדכן אותו על האפשרות של פיקדון בבנק ירושלים ואפשרות של תיק השקעות מנוהל.
אומר לו שאלו האפשרויות הקלות יותר בהן אין צורך לקרוא וללמוד המון ושאם הוא בכל זאת מתעניין באפיקים האחרים (שוק ההון או נדלן) אני אוכל להפנות אותו לחומרי קריאה רלבנטים.

כרגע נראה לי שאעדכן אותו על האפשרות של פיקדון בבנק ירושלים ואפשרות של תיק השקעות מנוהל.
אומר לו שאלו האפשרויות הקלות יותר בהן אין צורך לקרוא וללמוד המון ושאם הוא בכל זאת מתעניין באפיקים האחרים (שוק ההון
מסכים שאלו המלצות פשוטות להתחלה, רק מדגיש שוב שתיק השקעות מנוהל=שוק ההון, לפחות בפתרונות הסטנדרטיים של ניהול תיקי השקעות (בחברות הביטוח או בתי ההשקעות).

מסכים שאלו המלצות פשוטות להתחלה, רק מדגיש שוב שתיק השקעות מנוהל=שוק ההון, לפחות בפתרונות הסטנדרטיים של ניהול תיקי השקעות (בחברות הביטוח או בתי ההשקעות).
כמובן. לא התכוונתי באמת לאפיק אחר אלא להשקעה עצמאית בניגוד למנוהלת.

לשוק ההון יש באמת הרבה אתרים/בלוגים.
יש המלצות לחומרי קריאה למתעניינים ב נדל"ן?

מסכים.
אני לא מכיר אופציה אחרת להשקעה ללא ידע. לנדלן קל מאד להכנס, אבל לא כ"כ קל להגיע לתזרים חיובי ששווה את העבודה ללא שום קריאה או ידע בסיסי בנושא.

אני כמובן לא ממליץ על תיק מנוהל כאופציית השקעה קבועה, אבל זה מעולה כגשר עד לצבירת ידע והחלטה מודעה יותר לגבי השקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N תיק השקעות סולידי ועליית הריבית שוק ההון 8
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
OrZ יצרתי כלי למעקב ואיזון תיק השקעות סולידי בordernet שוק ההון 141
B ניהול תיק השקעות סולידי בשוק דובי שוק ההון 9
G תיק השקעות סולידי. שוק ההון 17
D מבקשת עצה - תיק השקעות סולידי שוק ההון 19
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36

נושאים דומים

Back
למעלה